PMDD
Kvôli tej neistote si rád z času na čas hodnoty zmeriam, aby som bol v obraze, či niečo nejde do extrému (proste to nedokážem vždy odhadnúť zo správania rastlín, premenných je priveľa). Lenže test na draslík nemám a hoci som ho videl (je napr. v jednom morskom kufríku JBL), pripadal mi hrozne drahý.
Štefan napsal: přesně jak to popisuješ, pokud měníš 50% vody každý týden, což i prodejci hnojiva doporučují, nemůže se stát, že se ti nějaký prvek nahromadí v kritické hodnotě.
Ale môže, či až v "kritickej hodnote" neviem, ale rozhodiť pomer to môže výrazne a potom sa začnú diať veci

Ano, tu mez jsi definoval naprosto presne

.
Mam-li tedy byt konkretni, pouzivam smes latek jako u EI, ale momentalne ve tretinovem mnozstvi oproti plnemu EI, u mne to dobre staci. Z toho ale mohu rict jen to, ze pri mych vymenach vody mam v akvariu draslik nekde mezi 0 a 20mg/l, coz sam uznej, je sileny rozptyl, jasne ze to bude spis nekde na stredu toho rozsahu, ale vim to ja?

přesně jak to popisuješ, pokud měníš 50% vody každý týden, což i prodejci hnojiva doporučují, nemůže se stát, že se ti nějaký prvek nahromadí v kritické hodnotě. To by jsi to tam musel prát pod tlakem. Jinak se mi osvědčilo hnojit denně. A co je důležitější zjištění, pokud ubereš na přísunu CO2, rostliny na to velmi rychle reagují. Tedy aspoň ty moje určitě.
Hm, no pokiaľ by sa dala Limnophila pokladať za indikátor prehnojenia, tak v tom prípade určite neprehnojujem, lebo mi rastie ako divá stále. Som jej už aj chcel zbaviť, ale bol som prehovorený, aby som ešte vydržal a pôjde časom do jedného plánovaného akvária. Nervy som strácal ani nie preto, že som ju musel každý týždeň nanovo strihať, ale preto, že prakticky denne bola vyplávaná, keďže nestíhala nové korene tvoriť. Potom som si spomenul na slávnu horácomatku a už je to OK - každý týždeň rastliny z nej vyberiem, zostrihnem vrchnú polovicu a tú dám späť

Každopádne je to zaujímavé, že vie tak zareagovať na nadbytok niečoho.
Čo sa hromadenia týka: pokiaľ sa mení týždenne 1/X vody, tak sa môže vo vode nahromadiť nanajvýš (ak sa vôbec nič nebude míňať) X-násobok množstva dodaného týždenne. Druhá vec je prípadné hromadenie v substráte, ale do môjho inertného kremičitého piesku to asi moc nebude

Velice spatne mi rostla pri vyssim hnojeni
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora . Pak jsem nejaky cas diky leceni ryb nehnojil, a ona se slusne rozrostla i z uboheho zbytecku. Jak jsem zase zacal hnojit, vzrostle rostliny se behem nejakeho casy rozpadly. Jenze cim presne a konkretne tenhle ukaz u mne je, to asi nezjistim.
Ono asi nema cenu resit, kdo kolik ceho za den prida, protoze stejne nevime, komu rostliny kolik ceho spotrebuji. Pri vetsich a castych vymenach vody by se jeste o tom mluvit dalo, ale je treba si uvedomit, ze snadno muze nastat situace, ze se neco hromadi az k nejake mezi, i kdyz se co tyden vymeni polovina vody.
Jsem smiren s tim, ze nektere rostliny ve stavu jak to mam, pestovat nebudu, a protoze mnoho jinych roste dobre, zas tak moc to neboli.
Spravil som nejaké fotky (nič moc, ale vidno) a dám príspevok do príslušnej diskusie, tu by to už bolo off-topic...
Alternanthere je kytka, s kterou nemám zkušenost. Ale když vzpomínáš Ludwigii repens, tak tu mám v nádrži také. A co se týče toho draslíku, tak Ludwigia byla v čase testování v pohodě, kdežto na Hygrophile byly tečky. Takže z toho bych usuzoval, že Hygrophila draslíku potřebuje víc, než Ludwigia. Uhníváni listů není projev nedostatku draslíku. Pokud se nepletu, myslím, že to je v souvislosti se železem a fosforem. Ale neber to jako jistotu.
Mne sa nedostatok zase prejavoval dierkami na inak výborne rastúcej Ludwigii repens a s dávkami som musel dosť stúpať, kým sa prestali tvoriť. Prakticky od začiatku sa mi nedarí s Alternantherami, kde boli aj príznaky podobné nedostatku draslíka, ale i iné (tvrdé skrútené malé nové listy, odhnívanie lístkov od koncov), takže tam nie som si ničím istý. Dávnejšie tam bol i problém s nedostatkom bóru (takmer na všetkých druhoch rastlín boli nové listy pokrútené a malé), ale ten som vyriešil jeho pridávaním, potom dokonca i Alternanthery rástli (na moje pomery) obstojne, až kým sa neznížili dusičnany.
Dusičnany som držal dosť nízko a hoci mi nežltli iné rastliny, kvôli nízkym dusičnanom mi prestala rásť spomínaná Ludwigia (akonáhle som zvýšil, opäť rastie) a pravdepodobne to bolo i za problémami s Alternantherami, ale zatiaľ žiadna sláva (ešte je skoro robiť závery). Preto sa zamýšľam aj nad možnosťou, či nie je nadbytok draslíka. Lenže to by bola potom zlá situácia: Ludwigia pýta tak veľa, že to vadí Alternanthere?
Na množství draslíku jsem si třeba já posvítil tak, že jsem si pořídil a pozoroval Hygrophila polyspermu. Kytka, která když má nedostatek draslíku, objevují se na její listech hnědě ohraničené dírky. Tak jsem postupně přidával množství draslíku, až se přestaly dírky objevovat. Skončil jsem na 3,7mg/l denně. Zatím to je ok. Dírky nikde, stejně tak řasa.
Designer napsal: ... po to co rikaly posledne mne:"Ty pako, prestan sem rvat ten draslik, nebo se Ti na to uz vazne vyflaknem!"
Ako sa prejavoval ten nadbytok draslíka a pri akom dávkovaní nastal? Totiž ja priebežne upravujem dávkovanie na základe prejavov rastlín, ale i odsudzovaných meraní a s draslíkom som sa dostal až na 18 mg/l týždenne (ostatné v prezentácii), čo sa mi zdá dosť a nerád by som predávkoval. Neviem, koľko rastliny spotrebujú a koľko zostáva vo vode, na draslík nemám test

Tak to neřeš a dej na to co vidíš v akváriu, to je ten nejlepší test.

Aha,takže železo v nerozpustné formě se ve filtru zachytí...no,díky za nový poznatek i za odkaz

Ve filtru?To slyšim prvně...

Většina železa ti skončí stejně ve filtru.

Ale jo neboj já taky sleduji rostliny a testy používám jen orientačně, ale právě mě zarazilo když jsem minule měřil tak voda byla ve zkumavce krásně růžová po 10 minutách a teď nic tak člověk zapochybuje co se děje a zjišťuje jestli je špatně to či ono a nebo to rostlinky tak rychle vstřebaly. Samo že nejsem profík abych hned všechno poznal na první pohled, ale rostlinky mám krásně sytě zelené (aspoň si to myslím

)
Pasovat mne na machra... vzdyt ja pri pokusech malem dokazal vyhubit i okrehek! Ale vsiml jsem si toho, to je to dulezite

.
Nie je každý taký macher, že púhym pozorovaním akvária dokáže zistiť, čoho je nadbytok alebo nedostatok. Pre nás - bežných smrteľníkov, sú testy výbornou pomôckou. Napr. v jednom z nových akvárií (nie to moje v profile) sme viac-menej konštantne hnojili okrem iného aj spomínaným železom, vo vode ho bolo primerane nízke množstvo rádovo v desatinách mg/l. Lenže raz kontrolné meranie (robím raz za čas, prípadne po nejakých väčších zmenách) ukázalo obsah mimo rozsah testu (1,5 mg/l). Až na základe toho sme upravili hnojenie - možno sa nasýtil substrát alebo rastliny, ťažko povedať.
Pravda, ak má niekto roky ustálený stav v akváriu, nič nemení, tak nemá prečo merať. Ale my, čo máme menšie akváriá a zvykneme striedať rastliny, či kadečo skúšať, pomoc testov vítame.
Robo napsal: Takže dle mého je naprosto zbytečné měřit nějakými testy A taky si vsimni, ze spousta lidi, kterym rostliny rostou, temer nemeri, nebo obcas neco orientacne, ale rozhodne mnoho z nich neporada zadne laboratorni orgie. Jiste, visi mi treba v akvariu dropchecker, obcas si namocim pH papirek, ale to beru taky jen jako orientacni zalezitost, spis pro muj klid. Ony si rostliny reknou, od toho ze nemaji dusik, pres to ze nemaji zelezo, pres vsechny nedostatky, ale i az po to co rikaly posledne mne:"Ty pako, prestan sem rvat ten draslik, nebo se Ti na to uz vazne vyflaknem!"

. Nikdy rostlinam nebudu rozumet dokonale, a mnoho veci jsem potreboval konzultovat s kolegy, ale jen za posledni rok mam dojem, ze jsem se pokusy a omyly dopracoval v chapani projevu rostlin dal, nez za celou dobu, co si v tom macim ruce. Coz je mozna smutne, ale radeji pochopit pozde, nez nikdy. Clovek k tomu asi taky musi nejak dospet

.
Myslim si, ze pozorovat rostliny a hledat co se proc deje, je dulezitejsi, nez si hrat na laborator.

0 11.08.2014 17:53
Robo [45] Takže zde je odpověď z rostlinná-akvaria:
FAQ 1: Po vypočítaném množství dávky PMDD nenaměřím testem v akváriu žádné železo.
Problém není v PMDD, ale v testu. Testy totiž měří jen volné železo Fe2+ případně Fe3+. Testy s těmito kationty vytvoří sloučeninu, která pak roztok specificky roztok obarví. PMDD však neobsahuje volné železo, ale jen ve vazbách na cheláty. Testovací roztok musí tyto vazby rozbít, aby železo uvolnil. To trvá 10-20hodin, i přesto, že pan Rataj uvádí u testu FERRIN, že stačí hodina - v žádném případě. Testy nechávám odstát minimálě přes noc, někdy 24hod. U Fe-EDDHA může být potřebný čas, ještě větší.
zdroj.:
akvarijni-hnojivo.cz/…
Takže dle mého je naprosto zbytečné měřit nějakými testy
Doufám že máš pravdu, ještě zkusím napsat na rostlinna akvaria a uvidíme co řeknou.
Nepoznám zloženie Feroxu, ale aspoň teoreticky: Je možné, že sa zmenilo / zlepšilo jeho zloženie a možno teraz obsahuje stabilnejšie cheláty, ktoré má test problém odhaliť. Odporúčam skúsiť nechať test celý deň, najlepšie na slnečnom žiarení. Mne pri mojom hnojení zmesou mikroprvkov JBL testom nameriam po 1-dňovom čakaní (skúmavku nechávam na okne) zväčša 2-násobnú hodnotu oproti 5-minútovému čakaniu. Čím viac stabilného chelátu, tým je rozdiel väčší.
0 10.08.2014 17:35
Robo [45] Nechci zakládat nové téma tak to dám sem. Jedná se o problém s FEROXEM z rostlinných-akvarií.
Používám už druhé balení Feroxu a včera odpoledne jsem měřil Fe Sera testem a vyšla mě 0 mg tak jsem přihnojil Easy life Ferro a dodal 0,5 mg a po 10minutách změřil testem sera a naměřil 0,5mg. Ráno jsem vyměnil 30 lit vody a dodal obvyklou dávku Feroxu 2,5 ml denně a tímto jsem udržoval hodnotu na 0,5 mg u prvního balíčku Feroxu. U tohoto druhého balíčku kdy jsem ráno dodal obvyklou dávku 2,5ml Feroxu a teď na večer jsem po měření očekával hodnotu tak 0,25 mg jsem nenaměřil vůbec nic tedy opět 0 mg, tak jsem dodal další 2 ml Feroxu a změřil opět testem sera a zase 0 mg. Takže kde je chyba. Sera test zřejmě funguje tak se přikláním k tomu jestli nebude náhodou špatně namíchaný Ferox. Ještě jsem používal do čtvrtku UV lampu, ale nebyla zapnutá pořád a od čtvrtku nejela vůbec takže by se mělo za čtvrtek, pátek a sobotu nějaké to FE nahromadit, ale byla tam 0 mg
Starší reakce
Môže sa zmraziť.Na účinnosti sa nič nestratí.Ale pri tej cene PMDD? -to nemá význam,ked stačí namiešať menšie množstvo.
Starší reakce
O tý technický destilce se vedou už dlouho spory,já sice vždycky tvrdil,že je to riziko,ale nakonec se přikláním k názoru,že by to vadit nemělo,přeci jen,bude se to přidávat po pár mililitrech.
Sorban řeším rovnou při nákupu PMDD
akvarijni-hnojivo.cz/… Mám doma technickou dest. vodu ale nevěděl jsem jestli to do ni můžu dát. Koukal jsem, že se na netu dá sorban draselný koupit ale kvůli věci za 10 Kč se mi nechce platit poštovné

V lednici měsíc vydrží.Příště si sežeň destilku(lépe reverzní osmozu),nebo vodu aspoň převař a když složky rozdělíš(micro/macro),tak to ani nebude muset být v ledničce.Ale koupit sorban draselný zase neni takovej problém...

Sakra to mě nenapadlo vodu převařit

Teď už je asi stejně pozdě něco řešit

skladuji ho aspoň v lednici tak snad nějakou chvilku vydrží.
Jestli jsi tu vodu prevaril (bez prevareni nevim, vzdy ji minimalne protahnu rychlovarkou), pak ve tme klidne 3 mesice bez problemu, a to jsem ho mel v akvarijnim stolku pri bezne teplote. Ovsem je to asi i o stesti, co se do toho dostane, nekomu se dokazalo pokazit mnohem driv (a mne se vlastne ani nekazilo, nemichal jsem ho vic nez na ty 3 mesice).
Ono to muze byt i tim, jak to PMDD nabiras z lahve. Kdyz si ho odlevas a nemachas v nem nesterilni veci... proste to muze byt ten duvod, proc to vydrzi mne a nekomu ne.
Starší reakce
ad hornbach - vyzkousim, tentokrat zkusim napovedu personalu, na prvni pruchod jsem nenasel... (predtim jsem zkusil lekarnu a laboratorni potreby, a byl jsem tam za exota, tak jsem se drzel zpatky
ad eshop - presne takovou lahvicku shanim, mozna je potiz, ze mam prilis konkretni predstavu co chci. Zdalo se mi, ze Rataj pouziva nejake podobne davkovace pro sva hnojiva, tak mozna si koupim davkovac i s obsahem.
ad automaticky davkovac - no od vcerejska si s tou myslenkou take pohravam, ale zdalo se mi, ze komercni davkovaze jsou tak za 2000Kc, a vzhledem k tomu, ze si nejsem jisty, zda mi to to hnojivo trochu 'nepohnoji', tak se mi to zda dost. Ale prijde mi, ze tak za 500Kc (spinaci hodiny, zdroj, pumpa) * koeficient_najivity by se mozna dalo neco vyrobit, lace to take neni, ale do hospody nechodim a televizi nemam, takze zase co bych po vecerech delal, ze?
Diky moc za podnety, jsou vsechny v osudi, slosovani probehne v neblizsich dnech...
A co takhle automatický dávkovač hnojiva? Postavil jsem si to doma za pár korun, vychytal prvotní problémy a to jsem tišťák pájel poprvé v životě. Negativ pro výrobu destičky mám, čerpadlo ostřikovačů koupíš v bazaru za 100,- Od té doby mi to dávkuje samo jen doplňuju rozmíchané hnojivo do flašky. Velikost denní dávky můžu regulovat počtem dávek za den. Kdyžtak dej vědět.
Link na hnojítko:
rybicky.net/clanky/1024-automaticke-davkovani-hnojiva-ver-31 Podle mě budeš asi hledat něco takového:
goo.gl/… . Zkus zapátrat na Googlu, jestli to někdo neprodává ve tvém okolí. Nebo si objednej jednu lahvičku s nějakým hnojivem (
goo.gl/… ), a až hnojivo vyplácáš, budeš mít pěkný dávkovač. Výhoda těchto dávkovačů je, že 1 stlačení = 1 mL roztoku.
co tak kupit automaticky davkovac hnojiva

samotné dávkovače prodávají v každém hobby marketu (Hornbach atd...) a často i ve větších supermarketech (Tesco, Kaufland), případně v drogériích nebo obchodech s nábytkem (Kika, Ikea) Osobně bych se nebál použít klidně dávkovač od mýdla, jen bych ho asi trochu vypláchnul.
Ja si rikal, ze to bude kyselina do vody. V opacnem pripade by bylo pri cisteni zachodu spousta urazu
Ale mam jeste jednu "zasadni" otazku. Zjistil jsem, ze ma ochota pravidelne hnojit je primo umerna snadnosti tohoto ukonu. Cili odsroubovat uzaver a odmerit X ml kapatkem vydrzim tak 2x za tyden. Potreboval bych proces zjednodusit. Na to by se mi hodil nejaky davkovac ala davkovac na tekute mydlo.
Rad bych se optal, kde neco takoveho poridit. Videl jsem to v nejakem eshopu, ale zas - postovne-balne 100Kc ;/ Recyklovat davkovac od mydla mam trochu obavu, aby se z toho precijen nevylouhovalo neco, co nema. Mozna se to da resit i nejak elegentneji. Nejake napady/zkusenosti/podnety? Predem diky moc...
Starší reakce
daren napsal: Navic pri mem stesti bych to urcite nalil do sebe ve spatnem poradi a poridil si nejake popaleniny... 
Dobre ze o tom pises. Ono se to uci uz na zakladni skole, ze vzdycky kyselinu do vody a ne opacne, ale pripomenout to neskodi.
Ale tak ja vim, zes to myslel dobre a ani bych nerypal do nekoho kdo se mi snazi poradit, Spis jsem si utahoval sam ze sebe - predstava ze bych to vzal stylem 'krajejte 3 dni stare housky', o tu jsem ne nemohl nepodelit. Navic pri mem stesti bych to urcite nalil do sebe ve spatnem poradi a poridil si nejake popaleniny...

Zřejmě neumíš číst, já mluvím o dílech ne o litrech. Koupil jsem si pouze jeden litr za 20kč.

daren napsal: (nic ve zlem, jenom jsem si predstavil, jak to redim v kyblu, pak si odeberu kapatkem 1 kapku a docela me to rozesmalo) njn v akvaristike sa s podobnymi vecami stretava clovek docela casto

vaaclav napsal: Kyselinu jsem si koupil už hodně dávno pořád jí mám hodně. Je asi 30% zředil jsem si ji na 3% roztok 11 dílů vody na 3 díly kyseliny, je to potom slabší než ocet.
Tak ono spotrebovat 12l chvili trva, ne?
(nic ve zlem, jenom jsem si predstavil, jak to redim v kyblu, pak si odeberu kapatkem 1 kapku a docela me to rozesmalo)
Kyselinu jsem si koupil už hodně dávno pořád jí mám hodně. Je asi 30% zředil jsem si ji na 3% roztok 11 dílů vody na 3 díly kyseliny, je to potom slabší než ocet.

No mozna to tak dopadne, ze si koupim kvuli par kapkam litr, ostatne koupil jsem si balik plavene kridy, abych zjistil, ze ji nepotrebuju, tak tohle nebude zas tak hrozne. Zbytek asi naleju sousedovi na hlavu, az mi zas bude kourit pod balkonem, aby neprisel vnivec

Mel jsem pocit, ze nejaka kyselina je u testu tusim na NO3, pac tu uz si dite zvladlo kapnout na prst (neptejte se mi, jak to dokazalo, ze si ze vsech testu co mam vybralo zrovna lahvicku s ziravinou, otevrelo si ji zatim co ja peclive pocital kapky z jine hlavicky a vedl prednasku na tema 'kouzlo se zmenou barvy' a otestovanim na prstiku si znechutilo vstup do sveta rybicek na nekolik let dopredu
PS: Nebo se zbavim plavene kridy i kyseliny najednou, urcite by to krasne bublalo.
1L kyseliny solné (= HCl) se dá v drogerii sehnat i pod 20,- Kč. Nemívají ji v každé drogérii, ale v některých ji mívají. Já osobně mám také dvě malé děti, takže jsem si koupil v lékárně za 10,- Kč jednu malou 100mL lékovku (hnědá skleněná lahvička s víčkem), a do té jsem si pak těch 100mL odlil (pozor na ruce!). Zbytku jsem se zbavil. Těch 100mL mi vystačí na hezkých pár let. Jinak v lékárně prodávají i plastová kapátka nebo pipety.
Ještě upozorním na to, že do destilky stačí kápnout opravdu jen jednu jedinou kapku a pH klesne blízko hodnotě 3. Když se ale použije normální (středně tvrdá až tvrdá voda), tak je nutné do 1L roztoku přidat necelý 1mL té kyseliny, protože normální voda má určitou pufrační schopnost (alkalitu), a dokud se nevyčerpá, pH neklesne. Ten 1mL kyseliny do 1L vody ale bohatě stačí na vyčerpání jakkoli vysoké alkality.
Nojo, ale ja jsem malospotrebitel, z tehle webu kupuju 1x za rok, a z prirozene lakoty se mi nechce platit 100Kc (nebo kolik to ted je) postovne jenom kvuli tomuhle. Cili jeste bych pridal kriterium 'snadna dostupnost'.
Je mozne, ze se to da koupit v kazdem obchodu v regalu 'zavarujeme ovoce', jenom tom nevim

Přidat reakci
1 ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 96056x