Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek

 

Články » Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek   Vytisknout tuto stránku 

Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek

Publikováno: 20.01.2012 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Zábava

Jelikož se zde čas od času objeví nějaké ty urážky vesměs urážející mé estetické cítění pro brilantně formulovanou a umně komponovanou urážku,  dovolil bych si z tohoto místa dáti pár skromných rad o tom, jak má taková řízná a trefná urážka vypadat.

Chceme-li urážeti a přitom nebýti za primitiva, měla by naše urážka vmetená oponentovi do tváře (obrazně řečeno) originální, vtipná a na jisté odborné úrovni. Hlavně, přátelé, vyhněme se při urážení tykání, neboť to degraduje úroveň naší urážky na pouhopouhý zlobný výkřik a zaslouženého obdivu nezúčastněné veřejnosti nám to dozajista nepřinese.

Dále je pro celkové vyznění urážky velmi důležité, ba přímo podstatné, aby nebyla jednoslovní a okatě jednoduchá, neboť správně formulovanou urážkou dáváme našemu oponentovi najevo nejen míru našeho rozhořčení a stupeň svého pohrdání jím, ale, a to především,  dáváme na odiv svůj kulturně-společenský rozhled, sečtělost, slovní zásobu, odbornou erudici, celkovou inteligenci a duševní svěžest.

Zodpovězme si otázku: Co je cílem urážky?

Odpověď již byla v podstatě řečena v předešlé větě, ale pokud bychom měli shrnout smysl urážky do jednoho slova, tak nám jde o prokázání vlastní nadřazenosti.

V antickém Řecku se podobného cíle dosahovalo na základě dialektiky neboli protivníci hájili své názory logickými argumenty a navzájem si je vyvraceli. Osoba, které argumenty došly dříve, odcházela z tohoto klání jako poražená, kdežto oponent byl považován za morálního vítěze. Ale jelikož takováto dialektická rozprava často trvala několik hodin i déle, byla z časových a evolučních důvodů postupně po zásluze nahrazována akčnější formou - vzájemným urážením.

Koneckonců podívejme se, kde je Řecko se svou dialektikou dnes, že.

Nuže, vraťme se k urážkám.

Hloupá či nepromyšlená urážka je v každém případě kontraproduktivní záležitostí, neboť nedehonestuje našeho protivníka, ale bez jeho nejmenšího přičinění se k nám vrátí jako bumerang a plnou silou nás přimáčkne ke zdi.

Dovolím si uvést jednoduchý příklad:

Fiktivní autor urážky jako její výchozí bod použije nick uráženého Cool a vypustí urážku na bázi Cool - vůl.

Přátelé, tak takhle opravdu ale opravdu ne!!!

Rozeberme si chybnou konstrukci této urážky a její dopad:

Autor v tomto případě použil metodu fonetické podobnosti. Tuto metodu v maximální míře používají děti školního věku až do věku zhruba 12-13 let. (Nadanější jedinci již ve věku předškolním.) Ne, že by děti na prahu puberty přestaly své protějšky urážet či přešly k vyššímu stupni tvorby urážek, ale tento typ urážek již považují za dětinský, překonaný.

Čili autor takovéto urážky by se tak bezděčně zařadil do skupiny juvenilních jedinců a jeho urážka neměla sílu dospělého člověka urazit, naopak, zcela jednoznačně zde došlo k naprosto nežádoucímu bumerangovému efektu. Navíc se nezaujatý pozorovatel musí ptát sám sebe, zda by si autor poradil s náročnějším nickem? Jak by asi tímto způsobem mohl urazit například uživatele nicku Invalida? Urážkou typu Ivalido -Nelido?? Či Invalido -Libido?? Zde by očividně pohořel a jakožto tvůrce urážky propadl na celé čáře.

Tak na toto, drazí přátelé, dávejte opravdu velký pozor a této začátečnické chybě se vyhýbejte velkým obloukem!!!

 

Nyní přejděme k meritu věci, jak tedy správně urážet.

 

Rozhodně nic nezkazíte, když na úvod urážky použijete oslovení „pane kolego“, případně „drahý pane kolego“.

Takto započatá urážka je velmi oblíbená, takřka zdomácnělá především v akademických kruzích a prvně se s ní člověk běžně setkává ze strany pedagogů již v 1.semestru vysokoškolského studia. Jedná se o takový zdánlivě nenápadný úvod, ale zasvěcenec ví, že se rovná tasení kordu. Nicméně není důvod, proč bychom si úvod naší urážky nevypůjčili přímo od akademické obce.

Zcela běžný příklad:

Přednášející profesor (či pouhý asistent) přeruší výklad a obrátí se na jednoho ze studentů se zdánlivou otázkou formulovanou třeba takto: „Pane kolego, Vás tato záležitost nezajímá?“ či případně vygradovanější formou: „Pane kolego, byl byste tak laskav a vysvětlil nám právě probíranou látku Vašimi slovy, patrně ji ovládáte daleko lépe než já?!“

Všichni víme, aniž bylo vyřčeno jediné osočující slovo, že skutečný význam těchto slov je zcela jiný a jeho účelem je dát  dotyčnému studentovi jasně najevo, kdo je zde pán a kdo kmán, a že se jedná zároveň o výhrůžku. Student má samozřejmě možnost kontrovat větou typu: „Ne, děkuji, pane kolego, vedete si docela dobře.“ a vychází sice z této přestřelky jako jasný morální vítěz (urazil urážejícího jednou větou dokonce 2×), leč zpravidla současně také ukončuje studium na této škole.

Čili, další důležitá zásada: Neurážejme osoby, které jsou nám nějakým způsobem nadřízení!

Takže úvod urážky již máme probraný, jak máme pokračovat dále, aby urážka opravdu urazila s grácií nám vlastní??

Řešení zní: Použijte přirovnávající (porovnávající) metodu!

Podstata této metody spočívá v přirovnání uráženého s něčím (někým) zcela podřadným či porovnání některé z jeho vlastností s něčím (někým), co onu vlastnost zcela postrádá.  A čím odborněji si budeme počínati, tím ultimativnější dopad naše urážka bude mít a prakticky proti ní není obrany.

Všichni již urážky takového typu (leč nevalné úrovně) známe: „Jsi blbej jako tágo, slepej jako patrona, jsi blbej, jak daleko vidíš...“ atd.

Evidentně všichni cítíme, že tvůrci těchto urážek si s jejich konstrukcí příliš hlavu nelámali, navíc tyto urážky mezi prostým lidem zcela zlidověly a svým často jalovým opakováním, zcela ztratily na své původní síle a účinnosti.

 

Takže opět důrazně připomínám originalitu!!!

 

Nuže, dopřejme si několik málo, poměrně zdařilých urážek:

 

Závěrem:

Drahé kolegyně, drazí kolegové,

apeluji na Vás, využijme svých hlubokých teoretických znalostí a praktických dovedností, častujme se umně tvořenými urážkami, vytvořme ze vzájemného urážení uměleckou disciplínu!! Nebojme se urážet v rozvinutých souvětích obsahující věty jak souřadné, tak podřadné, přechodníky či spojky spřažné! Slibme si, že si ve vzájemném urážení nedopřejeme oddechu, nepolevíme ani na chvilku!  Učme se, zdokonalujme se, pilujme, cizelujme své urážky. Pamatujme, že kdo neuráží, jako by nebyl!

Akvaristice Zdar!

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 54x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 20.01.2012 Upraveno: 20.01.2012 Přečteno: 577x

Schválili: alpaka ** 08.12.12 • Bob66 ** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2673x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 18 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 22.04.15 18:40
Já to tak dělal zcela běžně i před přečtením tohoto článku. Ale uznávám, že sexuální představivost ( ani přitažlivost ) okružáka ploského mě nenapadla :D

Reagovat na tento komentář [17] LinaDee® 04.03.13 17:34
Miluji slušné urážky :)

Reagovat na tento komentář [16] SlavekB® 01.10.12 17:11
skvělé.. moc hezky jsem se pobavil, pane kolego :-)

Reagovat na tento komentář [15] olwy® 09.05.12 19:28
Krásné - hlavně argument ad hominem vysvětlující nevhodnost inspirací antikou mě pobavil. (Koneckonců podívejme se, kde je Řecko se svou dialektikou dnes, že.) V rámci toho, nejvíce mě dostal jeden pán v emailu větou: Tak inženýre, dům s tímto číslem popisným neexistuje..." Jo, pěkný, podařený, zcela neakvarijní článek. Je to snad proto, že stránky cestina.net neexistují či nepřitahují takovou pozornost?

Reagovat na tento komentář [14] jogr® 30.01.12 14:44
Pěkné :-D!
Pro adminy nechtěli byste opravit trochu hodnocení?

Reagovat na tento komentář [13] Ivoš® 25.01.12 16:41
To máš tak, Žabko - někdo se holt patrně domnívá, že člověk má nezadatelné právo kohokoli hnedle urážet. A aby dal své domněnce punc přesvědčivosti, ohodnotí článek jednou hvězdičkou a pak ho ještě pro jistotu stáhne, ukryje, zneviditelní a pak dělá jakoby nic. Nicméně musíme uznat, že ona osoba maká za dva lidi najednou -plní funkci redaktorskou a zároveń i cenzorskou, a to je, milá Žabko, tůůůůze odpovědná funkce, to nemůže dělat jen tak někdo!!!!

Reagovat na tento komentář [12] Žabka® 25.01.12 07:53
Článok je veľmi vydarený, takže moc nerozumiem hodnoteniu iba jednou hviezdičkou. Myslím, že je to škoda. Palček hore :-)

Reagovat na tento komentář [11] LiborSprysl® 21.01.12 15:06
sivon já taky...ale že je pěkně hnusný ten macarát...no nevím jestli není kůl a vůl lepší...:-)))

Reagovat na tento komentář [10] sivon® 21.01.12 14:49
Tedy "macarát jeskynní" mne dostal, článek je pěkný. V praktickém životě bych se přiklonila ke komentáři kolegy petr759.

Reagovat na tento komentář [9] LiborSprysl® 21.01.12 14:30
Ono je to Terezko tak trochu jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá...Vy když si dáte bacha na to, abyste nebyla plněná zvratky, tak se vás to vlastně ani netýká...Proto ten váš koment mi přijde jen jako prázdný plk a starost o to, co vám nepřísluší :-)

Reagovat na tento komentář [8] tchomas® 21.01.12 12:53
naprosto souhlasím s tím co napsal petr759 , když mám na nějaké téma jiný názor, tak přece nebudu urážet mého oponenta

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 21.01.12 11:55
Moc pěkné a doufám, že si to "kolega" Šprysl a jemu podobní vezmou k srdci! :)

Reagovat na tento komentář [6] Laduschka® 21.01.12 10:50
Brilantní vědecké pojednání!! :D

Reagovat na tento komentář [5] LiborSprysl® 21.01.12 08:50
Profesor Zajíc by měl radost...:-))))

Reagovat na tento komentář [4] scorpion075® 21.01.12 06:14
Doufám, že jakéhokoli urážení se bude využívat co nejméně, ale při čtení článku jsem se skvěle bavil. Takže vážený kolego já Vám tleskám.

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 21.01.12 00:33
Tak nevím proč někoho urážet...není jednodušší napsat svůj názor na danou situaci... a nemusím se snižovat na úrovenˇ někoho kdo umí jen urážet a ne rozumě komunikovat.

Reagovat na tento komentář [2] půlpy® 20.01.12 23:55
Tak konečně. Když tu čtu na různých fórech, tak si říkám, kde jsme? Snad se z tohoto článku ostatní ''akvaristi'', co si tu vyměn'ují své názory, poučí, abych se nemusel tolik červenat.
Kultura by měla být i při urážení!!! Dík za člájnek p.s.píšu z mobilu, tak se omlouvám za případné překlepy a nesrovnalosti. Půlpy

Reagovat na tento komentář [1] romant® 20.01.12 23:19
Znamenám si, ukládám a až příjde čas, tak budu mít návod k použití.

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply582x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim793x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů1114x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů383x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1541x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1217x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu535x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1228x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1102x
13.12.2012*****Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!1220x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít986x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1391x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1851x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2554x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2673x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2812x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2133x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/862-kterak-spravne-urazeti-oponenta-sveho-slovem-ci-pismem-aneb-pruvodce-tvorbou-trefnych-urazek