Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2018 19:04 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: romant
Rozlišoval bych klasickou slepou hladinu zpusobenou mikroorganizmy a “zapatlání hladiny” zpusobené něčím, co se dostalo do akvária. Už jen proto, že jsem za roky, které dělám akvaristiku, takovéto “zapatlání hladiny” nezažil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2018 18:01 R Muž @ romant [26792] Re: Maq
Přesně tak, je to těžká věc a je hodně možností jak začne a snad ještě více jak skončí, zkusím se s tím nějak vypořádat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.07.2018 17:54 Muž @ Maq [2933] Re: romant
Napřed proč se mi nelíbí to slovo "fermentační". Fermentace je proces, kdy organismy "dýchají" něco jiného než kyslík (přesněji: finálním elektronovým akceptorem jsou namísto kyslíku nějaké organické látky). Takové procesy jsou charakteristické pro anoxické prostředí, tzn. tam kde kyslík chybí. I když některé fermentující organismy dokáží přežít přítomnost kyslíku, na vodní hladině celkem nemají co dělat, protože prohrají v soutěži s organismy respirujícími kyslík. Je to jako lední medvěd v džungli.
Zmatek v tom často dělá vědecky nepřesné používání slova fermentace v potravinářství; tam se tak označují i postupy, které vlastně z biochemického pohledu fermentací nejsou. Má to historické důvody - pivo nebo ocet se vyráběly dřív, než měli lidé tušení o nějakých mikroorganismech, natož o jejich metabolismu.
=
Pokud jde o to, co by mělo nebo mohlo být v modrém rámečku, nějaká stručná definice je těžká věc. Ono to opravdu může být různé. Například:
- Jakákoli hydrofobní látka (olej, nafta, některé aminokyseliny, atd.) může udělat slepou hladinu i bez jakýchkoli organismů.
- Může to udělat vlastně jakákoli látka, která vyhledává tzv. fázové rozhraní, což je hranice mezi vodou a něčím jiným (substrát, sklo akvária, stěny a hadice filtru, a nebo třeba vodní hladina).
- Pokud se takhle shromažďuje něco, co mohou žrát nějaké mikroorganismy, tak se tam začnou shromažďovat taky, množit se a vytvářet kolonie. Bakterie udělají biofilmy (vrstvy extracelulárních látek, vesměs polysacharidů) celkem všude, kde se usazují, tedy i na hladině.
- Když už je tam všechno tohle, tak další a další organismy mají důvody se tam shromažďovat; konkrétně takové, které žerou ty bakterie nebo to co vylučují.
- A vcelku nezávisle na tom všem mají hladinu rády i sinice a některé jednobuněčné řasy.
- Rozvinutá slepá hladina je nakonec polévkou všech možných mikro- a mini- organismů tak vydatnou, že se na ní pasou třeba gupky nebo levatky. Vždy je to směs bakterií, sinic, řas, hub, plísní, atd.
Prakticky je asi správně napsat, že v akváriu stojí na počátku tvorby slepé hladiny nějaké organické látky. Někdy je to z krmiva, jindy jde o nějaký produkt nějakého procesu v akváriu. Ale je určitě nesprávné to popisovat jako výskyt nějaké konkrétní skupiny organismů, protože tam nemusejí být žádné (olejová skvrna), anebo naopak všechny možné (nejčastější případ).
Výměny vody - hygiena - filtrace - zkusit jiné krmivo - skimmer. Konkrétnější recepty asi nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2018 17:02 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: romant
Slepou hladinu způsobují mikroorganismy při zvýšeném množství až přebytku organických živin ve vodě. V akváriích s proudící vodou nemusí být okamžitě viditelná. Ze všech v akváriu se vyskytujících živočichů ji nejlépe konzumují levatky, mohou ji ale konzumovat i různé druhy živorodek nebo krevetky.
Akvárium č. 6, 2007, strana 28: e-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2018 16:21 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Maq
Maq napsal: Vyhazuje mi to článek "Proč řízená výživa akvarijních ryb?", ve kterém o slepé hladině není ani slovo.

Teď vaaclavovi rozumím. Chtěl vyjádřit, že se jednalo o akvaristu, který hodně uměl - neřekl, že psal články zrovna o slepé hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2018 15:53 Muž @ RAP [2277] Re: Maq
Maq napsal: Vyhazuje mi to článek "Proč řízená výživa akvarijních ryb?", ve kterém o slepé hladině není ani slovo.
OT

Václav tam dal odkaz na Petrovu kartu a na tu se bez přihlášení nedostaneš. Proto jsem dal odkaz na jeden článek přes který se dostaneš na ostatní. Předpokládam, že si je máš projít(číst) všechny. ;-)
Edit: Našel jsem jiný způsob www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2018 13:33 Muž @ Maq [2933] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Nicméně kdyby byla podmínkou vzniku slepé hladiny nehybnost hladiny, pak by ji nemohl mít nikdo, komu se hladina hýbe. Ale má.
Pochopitelně, protože pod pojmem "slepá hladina" se rozumějí velmi rozmanité situace s neméně rozmanitými příčinami vzniku. Je to dokonce tak rozmanité, že nelze stoprocentně vyloučit ani to, že se v nich ojediněle vyskytne i nějaký ten aerobní fermentační organismus (pokud použijeme ne-vědecký výklad pojmu "fermentace").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2018 10:14 RAP Re: vaaclav
www.akvarista.cz/… zkuste tohle. Václav se překlik a dal odkaz na kartu účastníka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2018 10:04 Muž @ Maq [2933] Re: vaaclav
Mně ten odkaz nefunguje, chce to po mně, abych se přihlásil.
Ale to je jedno. Ta věta je tak hluboce mylná, až je vlastně směšná. Důvody Ti vysvětlovat nebudu; to bych zase jednou zabředl do vysvětlování pojmů jako "aerobní", "fermentace" a "finální elektronový akceptor", a vy takové rušení klidu nemáte rádi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2018 09:34 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: vaaclav
Nicméně kdyby byla podmínkou vzniku slepé hladiny nehybnost hladiny, pak by ji nemohl mít nikdo, komu se hladina hýbe. Ale má.
Při nehybné hladině je slepá hladina jen rychleji a lépe vidět.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2018 09:29 R Muž @ vaclav [8523] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
www.akvarista.cz/… Přečti si něco od tohohle pána (bohužel už není mezi námi) a asi zjistíš že autor téhle věty nebyl až takový hlupák, věci dost rozuměl když se zabýval výživou (i ryb)a vším s tím spojeným. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2018 00:09 Muž @ Maq [2933] Re: ctibum
ctibum napsal: "Viz bleděmodrý rámeček: "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy."
Jak se tohle plácnutí na hranici nesmyslu dostalo do modrého rámečku? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 22:16 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Strakááč
Pak se nic strašnýho neděje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 21:25 Muž @ Strakááč [40] - Jižní amerikaRe: JirkaŠčobák
to zas ne :) nemám na prstech nic, jsou tam momentálně jen takový skvrny, včera se mi to zdálo maličko víc.. a to jsem nic nedělal, jen jsem teď přidal tu koncovku u přívodu vody, jak jsem psal níž.. a je to cca 1,5cm pod hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 18:50 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Strakááč
Když projedeš hladinu prsty, máš toto? rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 18:34 R Muž @ ctibum [3149] - Snažím se to nezahubit...Re: Strakááč
"Takový to bílý" asi bude slepá hladina, ale neřekl bych, že to vyřeší (jen) větrání. Měl jsem jí u akva s hodně větraným krytem, i u akva bez krytu i u akva s málo větraným krytem, vše v kombinaci s různým stupněm čeření... Momentálně ji nemám nikde, aniž bych se o to nějak vědomě zasloužil… Kdybys to tu trochu pročetl, zjistil bys spoustu možných příčin, postupů i bezmoci se snahou o její vyřešení (když pominu skimmer)… ;-) pivo
EDIT
Viz bleděmodrý rámeček: "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 18:30 Muž @ Strakááč [40] - Jižní amerikaRe: ctibum a jirka
Re: ctibum
řeším slepou hladinu, teda pokud je to takový to bílý.. dneska jsem na to koukal a bylo tam toho minimum.. plovoučky teď jedou strašně rychle.. a jinak to s tou trubičkou prořízlou mám v plánu delší dobu, dneska to snad udělám..
Re: Jirka
Ok :) já si myslel, že to je i tím no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 18:26 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Strakááč
Větral bych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 18:19 R Muž @ ctibum [3149] - Snažím se to nezahubit...Re: Strakááč
A řešíš slepou hladinu, nebo pohyb hladiny (čeření?)…?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 12:14 Muž @ Strakááč [40] - Jižní amerikaRe: NHKG
Jasně, tepla tam je dost, možná kvuli tomu jedou ty plovoučky... ale chtělo by to asi aby to víc dejchalo :)
jinak budu na konec dávat slepou ttubičku, kterou říznu tak do půlky aby ten přítok byl lepší, do všech stran od skla, snad to bude fajn :)
A aby bylo i víc kyslíku.. mám tam dva anciky a chci časem mít jich vic a glyptopera brazilského mám ještě.. jinak budou nejspíš neonky modrý a pancéřníčci...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2018 11:36 Muž @ NHKG [3039] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Strakááč
U nového akvária slepou hladinu neřeš. Často zmizí sama.
Nevím jaké plánuješ ryby, ale hrozí nedostatek kyslíku v noci, pokud budou větší ryby citlivé na kyslík.
Díry do krytu se vrtají kvůli odvedení tepla nebo vlhkosti z prostoru nad akváriem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 11:28 Muž @ Strakááč [40] - Jižní amerika
Mám akva chvilku, nezajetý.. a hladina se moc nehejbe ale pritok je dost silnej, smeremže dolů, kvůli plovoučce, kterej to vadí, moc to tam nedejcha, mám do krytu vrtnout větrací díry? Nebo ne? Případně, jestli to řešit, jak to řešit..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.12.2017 16:40 R Muž @ vaclav [8523] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Bohužel nemáš pravdu CO2 jde přidávat i do méně osvětlených akvárií a začátečníkům bych tenhle postu dokonce doporučoval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2017 15:51 Muž @ Jifi [646] Re: kmara
Zhoršilo se to možná nebo určitě?

Pokud dáváš CO2, pak musíš hodně svítit a dost hnojit.

Doporučuji pro začátek tento článek (Pro Maqa je moc jednoduchý, pro začátečníky stačí): www.horacovoakvarium.cz/…

Jakmile pochopíš základní zákonitosti, udržíš akvárko v pohodě i bez jakýchkoli testů.
Pokud nepochopíš zákonitosti biologické rovnováhy, potom ani z výsledku sebedražšího testu nepochopíš, co máš s akvárkem udělat.

CO2 je nezbytnou "živinou" pro růst kytek. Když přidáš CO2, je potřeba zajistit, aby byl taky dostatek i všeho ostatního (hnojení a světlo).
Pokud bys přidal jen CO2 a nepřidal bys hnojení a/nebo světlo, pak bys výrazně porušil rovnováhu v akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 15:50 Muž @ Maq [2933] Re: Jifi
Jifi napsal: Já mám zase takové zkušenosti, že jak se mně do vody dostane hodně organických živin, tak mně roste jelení paroh. ... Těm zeleným řasám a sinici stačí i anorganické živiny.
Sinice nevím. Zelená vláknitá mi roste jak divá tam, kde jsou poškozené, poraněné, nově zasázené či odumírající rostliny. Proto si myslím, že jde po jednoduchých organických sloučeninách.
Ale jsem dalek toho, abych něco tvrdil. Nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2017 15:46 Muž @ Maq [2933] Re: kmara
Ty testy jsou tak trochu zbytečná odbočka. Ať naměříš co naměříš, stejně je vidět, že něco je špatně.
Jinak souhlas: vylívej tu lužovici o sto šest a pomoz tomu další dávkou rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 15:39 Muž @ kmara [10] - CichlidyRe: Jifi
Ano je to jedno a to samé akva. Dnes koupím nějaké testy vody a pomerim, co je tam špatně. Možná se to zhoršilo po tom, co jsem přestal pouštět CO2, ale už si to moc nepamatuju, je to dávno.
Takže radite dokoupit víc kytek a měnit vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2017 14:35 Muž @ Jifi [646] Re: afc1886
A jo, to je nejspíš stejné akvárko.
V takovém případě je tu zbytečné spekulovat nad slepou hladinou, protože je v první řadě potřeba v tomto akvárku řešit komplexní problém - místo kytek rostou řasy a sinice. To je problém č. 1. Slepá hladina je tady úplně vedlejší problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2017 14:06 R Muž @ afc1886 [3694] Re: Maq
Sinice tam je určitě, už jsem mu to psal tady rybicky.net/forum/15083… kde to jde pěkně vidět na fotkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 13:52 Muž @ Jifi [646] Re: Maq
Na mě to působí jako nově založené akvárko, kde ještě není ustálená biologická rovnováha. Já mám zase takové zkušenosti, že jak se mně do vody dostane hodně organických živin, tak mně roste jelení paroh. Ten mám i teď, kdy je akvárko něco přes měsíc po pořádně přestavbě. Jak ten nadbytek organických živin postupně mizí, tak přestává růst i jelení paroh.
Těm zeleným řasám a sinici stačí i anorganické živiny.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 13:44 Muž @ Maq [2933] Re: Jifi
Taky vidím sinici, asi tam bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 13:44 Muž @ Maq [2933] Re: kmara
Jak se na ty fotky dívám, tak mi to připomíná případy, kdy růst vláknité řasy a/nebo sinice přímo souvisel se špatným stavem rostlin.
Začne to u rostlin. Ty hynou, a přitom se vyplaví spousta dobrot pro tyhle řasy. Řasy rostou, a rostlinám je tím pádem ještě hůř. Nabaluje se to jako sněhová koule.
Ty rostliny bych vyhodil nebo přemístil do akvárka/vody s výbornými podmínkami; tam se možná zčásti zachrání. Tak jak to je situaci zhoršují, jak jsem popsal.
Rozhodně pilně měnit vodu - máš tam spoustu organického znečištění.
Zamyslet se, co jsi udělal, než kalamita přišla. Mohlo to být dokonce i nevydařené doplnění rostlin!
Paradoxně, rostliny jsou tím, čím se takové kalamity nakonec zvládnou. Musejí být "v přesile"! Zdravé a hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2017 13:41 Muž @ Jifi [646] Re: kmara
Které to je akvárko? Toto je to poslední akvárko ve tvém profilu?
Abychom mohli pátrat po příčině, je potřeba mít informace.
Co se týká těch japonských krevet - fakt si nedělám srandu. Takovou zelenou řasu spasou jak kombajny. Ale místy mám pocit, že tam máš možná i sinici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 12:56 Muž @ Jifi [646] Re: kmara
Pokud by ti tam vydržely japonské krevety (ohledně tolerance ze strany rybí posádky), tak si je kup. Sežerou ti zelenou řasu neskutečně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 12:53 Muž @ kmara [10] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Přidávám další foto hladiny. Neustále se to tvoří a nevím z čeho. Vodu měním obden třetinu a teď nekrmim 4 dny.
Ty rostliny postižené řasou vyhodit? Nebo co s nimi? Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2017 00:13 Muž @ Amatértom [324] - CichlidyRe: kmara
Ty odumřelé listy bych určitě co nejdříve odstraňoval. Jednak to nevypadá hezky a jejich následný rozklad nejspíš vede k té slepé hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2017 20:15 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: kmara
Zkus nejbližší týden, dva, výměny 10% vody obden. Ani ne tak kvůli slepé hladině, ale kvůli řase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 17:16 Muž @ Tudy [320] - ryby AmazonieRe: kmara
Nejspíš změna podmínek, rostliny si zvykly papat CO2 a tys jim ho vzal, tak stagnují, to je příležitost pro řasu. Od oka voda v akváriu na fotce nevypadá dobře (dost plavajícího bordelu), zkus častěji měnit vodu. Chtělo by to více info o aktálním stavu.
Jinak prosím OT
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 17:02 Muž @ kmara [10] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Díky za reakce, omlouvám se ale prezentaci nemám aktuální. Kořen už je venku tak 3 měsíce a burčák už taky tak nějak a mrazenym nekrmim skoro vůbec.
Nevím jestli to něčemu vadí nebo ne, ale dost se mi teď rozjela vlaknita řasa.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.11.2017 14:46 R Muž @ ctibum [3149] - Snažím se to nezahubit...Re: JirkaŠčobák
Tak já ji mám v rok a něco starým akvárku a tuším tak od léta výraznější. Pořád ho beru jako ještě v záběhu. Přidával jsem nedávno hejno Galaxek, začal jsem v létě krmit živý dafnie, krmím občas i mražený, šoupu zelení, měnil jsem i náplň filtru částečně. Nehledě na to, že hnojím od oka a že jsem ještě nedávno jel bez krytu s volnou hladinou... Takže asi tam někde je důvod, ale bych s tím nějak laboroval, když ryby vypadají spokojeně, rostliny relativně taky, krevetky se množí, šneci neutíkají. Jak píše vaaclav, nedělám z toho kovbojku... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 14:29 R Muž @ ctibum [3149] - Snažím se to nezahubit...Re: Jifi
Teď jsi mě skoro až dojal. Řadit mě do skupiny "rozumíš tomu, co se v akvárku děje"... hmm :) Ani zdaleka ne. Jen se snažím nedělat vědomě kraviny a hned nepanikařím, kdykoli se něco děje, ať už jde o nezmary, hlístice, řasy nebo slepou. A když si tu čtu o slepý hladině a vidím, že důvodů může být bambilión a že to až tak moc funkci nebrání, tak si hledím svýho, aby kytky rostly, ryby plavaly a voda se nekazila. A zatím všechno tak jak přišlo, tak i odešlo. Nezmar (bohužel), hlístice sežraly ryby (ne hlístice ryby, ale ryby hlístice), řasy se výrazně zredukovaly, sinice zmizela a slepá taky... Dobře, ubral jsem na hnojení, ale to je asi tak všechno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   26.11.2017 14:23 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Kubaa
Obecně ja způsob, jak se někteří začátečníci ke slepé hladině staví, identický v jejich přístupu k jiným věcem: Přemnožili se šneci? Jak je zlikvidovat? Slepá hladina? Jak ji odstranit? Krupička? Jak vyléčit rybu? Řasy? Jaká je na ně vodička?
To je, co považuji za problém. :-| Likvidace stavu místo hledání příčin - přitom ty jsou často velmi podobné, v některých případech dokonce identické.

Ctibum: Taky mám odpozorované, že někde prostě zmizí a neřeším. Jenže na druhou stranu člověk musí mít zkušenost, že to zrovna za "zhruba takovýchto podmínek takto jde".
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2017 12:35 Muž @ Kubaa [706] Re: vaaclav
Je pravda, že slepá hladina je prostě jen bakteriální biofilm - těch je v akváriích všude plno, jen prostě na té hladině je to vidět a nevypadá to hezky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2017 12:16 R Muž @ vaclav [8523] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Nedělej z toho zas takovou kovbojku slepá hladina je asi to poslední čeho by se začátečník měl bát. Nakonec jsou to bakterie které něco baští. Nové kořeny v akváriu se také obalí plísní a nikoho to nevzrušuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.11.2017 10:29 Muž @ Jifi [646] Re: ctibum
Já tady ovšem vidím jeden důležitý rozdíl - rozumíš tomu, co se v akvárku děje a akvárko je v poměrně dobrém stavu a nejspíš i zajeté.
Jiná situace je u začátečníka, který má často nedostatečně zajeté akvárko, někdy i přerybněno, případně přermeno, ...
Takové 2 situace se moc porovnávat nedají.
To, co psal Maq, je pravda - pro začátečníka rozhodně ano.
Pokud je někdo na takovém levelu jako Jirka Ščobák, ty a další, může si dovolit mít slepou hladinu.
Já mám teď taky slepou hladinu - protože jsem hodně rozvrtal akvárko. A když nasypu několikrát po sobě špetku Hikari First Bites rybkám, tak ty nejjemněší kousíčky na hladině zůstanou jako potrava pro bakterie. Ovšem pokud krevetky žijí, je to pro mě indikátor, že akvárko je jinak v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2017 09:45 R Muž @ ctibum [3149] - Snažím se to nezahubit...Re: NHKG
Přesně. Mně na slepou hladinu nejvíc pomohlo počkat, až zmizí... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 09:40 Muž @ Tudy [320] - ryby AmazonieRe: Maq
Tak to už je jiný level, věř že hodnoty vody, chování ryb apod. sleduji pozorně a rozhodně bych odstraňování slepé hladiny pomocí skimmeru nepřirovnával k ignoraci zdraví a kondice ryb a rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 09:20 Muž @ soubi [32]
Nikdy jsem to neměl až když jsem laboroval s CO2 se ni to ukázalo. Pokud přidáváte jedlou sodu, tak se to taky může objevit. X-) Stačí trochu víc čeřit hladinu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2017 08:37 Muž @ NHKG [3039] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Maq
Maqu a co by jsi pak řekl na mé řešení? Slepou hladinu ignoruji, ona po čase vždy sama zmizí. Pro zajištění dostatku kyslíku mám vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2017 08:06 Muž @ Wanderer [845] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Maq
Ale tohle řešení je docela běžné a dělá to tak spousta lidí. Většinou ti, co se o akvaristiku nijak hlouběji nezajímají a ani nechtějí. A troufám si tvrdit, že tento typ lidí má lví podíl na obratech akvaristik.
Mám známou, které nepřijde vůbec divné, že musí kupovat po dvou měsících novou bojovnici, protože předchozí chcípla. Když jsem se snažil naznačit něco o teplotě, vhodném objemu, pochopil jsem, že to nemá cenu. Vždyť v té skleněné kouli přece vydržela dva měsíce, tak ji nic chybět nemůže.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 30

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 34027x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina