Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 21:13 Muž Daniell [38] Re: Freedlo
Levatky a krevetky mám a souhlasím .. slepou hladinu řeší celkem solidně a rychle palec palec .. lepší jak skimmer :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 21:08 Muž Freedlo [208] Re: Daniell
Slepou hladinu u me aktivne okusuji krevetky a levatky pokud nastane: ) .. ale to neresi pricinu samozrejme. U krevetek mi ted odesla zase, ale nedokazu rict proc. Proste nekdy prijde..pak zas odejde - nastesti. Mozna to je krmivem, ale mam tam jen lrevetky a dostanou jednou za 2-3dny neco maleho a to je vse..

Nekomu to taky zpusobuje prach, ale spis je to nerovnovaha v akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 21:02 Muž Daniell [38] Re: Starka
Slepou hladinu je potřeba řešit, protože omezuje nebo přímo zamezuje odchodu a výměně plynů z vody, omezuje průnik světla a dochází k úbytku kyslíku ve vodě. Toliko info z internetu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2023 20:39 Žena Starka [207]
OT: Jen by mě zajímalo. Mastná hladina je jen estetický problém nebo to něčemu vadí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2023 18:58 Žena jesterka3 [0] Re: Anthrax
Děkuji za rady, z toho co píšete a co mi dneska řekl jeden akvarista si zkusím vzít nějaké rady a zařídit se podle toho. Ale předělat samce beťáka do velkého akvárka k ostatním rybám by byla vražda dalších ryb, on už byl před tím, než se ke mě dostal v takovém akvárku, a musel být separován od ostatních, proháněl a napadal ostatní ryby. Betu jsem měla samici v mojí 60 l nádrži a vydržela tak dva měsíce, ostatní ryby ji napadaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2023 08:56 R Muž Anthrax [4739] Re: jesterka3
Ahoj, nevím, zda je rozumné mít to topítko takhle vytažené ven. Má být ponořené po tu zelenou čáru, popřípadě ponořené celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2023 07:58 Muž Freedlo [208] Re: jesterka3
Ahoj
Nadrz je nezabehla, spatne dno, zadne rostliny, zbytecne dekorace a velmi mala pro bettu. 10l je vhodne maximalne pro krevety. S dekoracemi co tam mas, je cisty objem jeste mensi.

Pokud nadrz nechas tak jak je, betta za chvili onemocni. Problemy s vodou a skudci se ti budou jen zhorsovat.

Doporucuji vymenit dno - dat tam nejaky opravdovy substrat, aby se do nej daly sazet rostlinky.(klidne vyzivny substrat japanese soil u ltereho neni treba vubec hnojit). Nakoupit hodne rostlinek rychle-rostoucich. Bettu docasne ubytovat v 60ce, ktera vypada trosku zabehleji.

Za mesic ci dva bettu vratit - nebo spis ji nechat v 60ce (do ktere pridej taky rostlinky)

Betty nechovam, ale 7-8l je pro ni zalostne malo..

Projdi si nejake clanky o zakladani akvarii a pro inspiraci projdi nektere prezentace. - je jich tu vic nez dost: )

Drzim palce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2023 07:06 R Muž ctibum [6868] Re: jesterka3
Nic ve zlém, ale řekl bych, že v takto vedené mininádrži budou problémy pořád.
Nevíme nic o údržbě, o záběhu, o krmení.
9 litrů hrubého objemu, kterému ještě bez užitku ubírá obří škeble s kameny, hrubé dno, kam zapadá bordel (krmení, odumírající listy - okaluješ pod tím vším?), teď jsi odebrala jedinou rostlinu.
Pokud tam byl bakteriální rozpad, tak to svědčí o špatném prostředí viz rybicky.net/forum/413

Koukni pro inspiraci třeba sem, jak by to mělo vypadat (prostředí, rostliny, údržba) rybicky.net/nadrze/28527-mini-pro-krevetky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2023 23:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jesterka3
Je to slepá hladina stáhněte jí ubrouskem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2023 22:34 Žena jesterka3 [0]
Fotka k příspěvku Dobrý den, vyměnila jsem dva dny po sobě vodu a vyhodila z akvária rostlinu, které se tam moc nedařilo a spíše postupně ztrácela listy, tím se však problém nevyřešil, jak jsem si myslela. Pro změnu se vytvořil škraloup nějakého zákalu na hladině - co to zase je? Nemůže to být prostě jen tím, že samec beta bojovnice vytváří přirozeně sliz a tím, že jsem mu tam teď zapla topitko na 26 stupňů tak souhrou nahod vznikl tento zakal? Nitrifikační bakterie jsem do vody přidala, vodu davam hned z kohoutku, nedávám to odstát... může tam být nějaký nepoměr minerálů, mám přidat ještě přípravek Tetra Crystal Water, mám to, ale užívám to sporadicky.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.10.2022 08:11 Brodys Re: Ondřej47
Souhlas s kolegy,ale v rychlosti vidím, jak hnojíš Ratajem, kytky nenáročné a na hnojení žalostně málo a výměna vody jednou za dva týdny. Přestaň hnojit, výměn vodu, když hladina zmizí, změn strategii hnojení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.10.2022 06:28 R Muž ctibum [6868] Re: Ondřej47
Pročti toto vlákno, řeší se to tu pořád dokola, koukni i do modrého rámečku v záhlaví... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2022 20:16 Muž Sha [500] Re: Ondřej47
Možností je vícero. Hnojení, bioodpad i krmivo. Zkuste rampu nasměrovat tak, aby zlehka čeřila hladinu. Podle dostupných fotek bubláte minimálně a úniku C02 se tedy nemusíte bát. :) Mně slepou dělají vločky Colour od Dajany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2022 18:54 Muž Ondřej47 [39] – Slepá hladina
Fotka k příspěvku Zdravím, teď se poslední dva dny setkávám se slepou hladinou, je možné že je to z hnojení? Nebo že v akváriu je moc teplo a je tam krycí sklo, teplota v akváriu je 25-26C
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.09.2022 07:34 Brodys Re: skypi
A beztak jsou k prdu. Jediná chemie pro mě smysluplná je čistič skla. Prach se nejlépe utře hadrem s teplou vodou a kapkou jaru, víc není třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2022 06:25 Muž skypi [248] Re: Beastie
S aerosolovými "čističi" je vždycky problém - hlavně zdravotní. Podívejte se na složení a uvědomte, že mikrokapénky aerosolu vdechujete-tj. dostanou se přímo na sliznice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2022 14:48 Žena Beastie [314] Re: MARTIN HORÁK
Nevím, bylo to v receptu :)

jen mě nebavilo utrácet za pronta a tak, tohle funguje taky na prach, takže to byla celá pointa. Každopádně pokud ani ostatní neřeší, čím stříkají v místnosti s akvárii s krytem, tak to nemusím řešit taky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2022 13:43 Žena patka [112] Re: Beastie
Vy jste bio žena.. hmm
Mohla byste ve zkratce sdélit,kolik chémie se nachazi v octu a olivovem oleji,ikdyz by se stalo,ze nechtěně střiknete do akvaria,nic by se nemělo stát,pokud to tam nenalijete..slepá hladina je z bordelu v akvariu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2022 12:55 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Beastie
Ocet chápu. Proč olej???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 20:02 Žena Beastie [314] Re: lacewings
Jedná se o vinný ocet a olivový olej, esenciální nepoužívám. I tak mám levný IKEA nábytek, takže z tohodle ohledu je to jedno.
Dám si pozor na mezery v krycím sklem a kdyžtak to prostě přikryjí a uvidím .
Díky moc
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 19:02 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
- takže prachové částice
- no, Vaše metoda, ocet a vonný olej, je zřejmé pouze na úklid podlahové části bytu, (tam bych se neobaval nějaké škodlivosti)
- pokud je však používán na nábytek z přírodního materiálu (neosetřeneho třeba lakem) tam už by problém mohl vznikat
- opět záleží na druhu materiálu že kterého je nábytek vyroben a jeho absorpci přijímat, (ukládat) tento prvek čističe ve formě octa a vonného oleje,
- osobně bych to na svůj nábytek (mangrove a další druhy tropických dřevin) nepoužil
- přes větší akva dávám malířskou folii, pokud je třeba, přes malá akva dávám potravinářské folii, u akvárií s krycím sklem to neřeším, uklízím vším možným z drogerie, vše vesměs v rozrašovači, krom Viledy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 13:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Olej s octem tak to jsem neslyšel se solí to ano. Jinak každá slabá kyselina se dá použít na usazený vodní kámen. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 10:58 Žena Beastie [314] Re: lacewings
Právěže abych nepoužívala aerosolové čističe na prach, udělala jsem si nějaký mix olej s octem z babských rad a používám to, ale jako pořád je to olej, takže aerosolem by mohl zase tvořit mastnou hladinu. Proto jsem zvědavá, jak to vlastně má člověk správně dělat, u akvárií
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 10:56 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Beastie
- Pokud se jedná o čističe na nábytek a podobně, tak ty skutečně mohou ovlivnit tvorbu slepé hladiny, rovněž tak plyn, pokud je využíván k vaření nebo topení
- v druhé části, to s tím octem, jse nepochopil, o jaký čistič se jedná a k čemu je používán ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 13:47 Žena Beastie [314]
U akvárií je problém jen s úžíváním aerosolových čističů, které by mohly dopadat do akvária. Je problém i s ostatními těkavými čističi, jako Savo, nebo jen spreje?
A jsou nějaké čističe co jsou ověřené? Já třeba používám ocet s olejem, ale extra účinný čistič to občas není :)
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2022 10:47 Muž Jozef [311] Re: vaclav
Tak to áno. Mne sa tam tiež nepáči (bojujem s ňou). Záleží asi aká je veľká. Preto som napísal ak nie je problém so svetlom, kyslíkom a .... (tam je aj to presítenie CO2).
Mne tam vytvárajú "krásne veľké" bubliny panciernikovia trinidaský a to už mi vadí...:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2022 10:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jozef
Tak trochu to bude vadit tam kde se sytí co2 pomocí nějakého difuzéru plyn totiž neuniká a zůstává pod hladinou a více se tak rozpouští to může znamenat v akváriích kde se jede nadoraz i dost velký problém nehladě na to, že to nepůsobí moc hezky hladina plná bublin. Za mě pryč s ní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2022 10:37 Muž Jozef [311] Re: Rovano
V tom prípade je nebezpečný čpavok, nie slepá hladina. Pri nadbytku čpavku bude asi posledný problém slepá hladina... ale súhlas, záleží z čoho vznikla.

Ale otázka je/bola, či vadí samotná slepá hladina, keď sú ostatné veci v "poriadku".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2022 09:46 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Radek87
To záleží proč slepá hladina vznikla. Jestli kvůli čpavku, tak třeba ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2022 09:34 Muž Jozef [311] Re: Radek87
Pokiaľ nie je problém s kyslíkom, svetlom... tak to nevadí. Aspoň tak som našiel názory, informácie.

Z časopis Akvarium 6. od strany 28 e-akvarium.cz/…

"Nicméně tenhle povlak se časem zvykne stabilizovat,
dosáhne určité svojí rovnováhy, podobně jako libovolné jiné
společenství živých tvorů. V mnoha případech se stane tak
tenoučkým, že je skoro neviditelný a má jen minimální dopad
na náš malý ekosystém, myšleno zejména na zabraňování
části světelných paprsků ve vstupu do vody. Ani výměna
plynů na hladině tímto nijak netrpí, alespoň ne ve většině
případů. Jen v akváriích, která jsou přerybněná, s nedostatečnou filtrací a s koncentrací kyslíku blížící se nebezpečně
nízkým hodnotám by mohl povlak na hladině způsobit
nějaký problém. Ve všech ostatních případech podle mě
nestojí za to si s povlaky příliš lámat hlavu, nebo se je snažit
mechanicky odstranit, ať už vířením hladiny, nebo stahováním povlaku pomocí novin nebo podobných pomůcek ve
snaze povlak nasát nebo stáhnout ke straně."
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2022 21:30 Muž Radek87 [5] Re: Lojza007
Tak díky za objasnění. palec Ale ještě se zeptám : Umřelo někomu osazenstvo kvůli slepé hladině?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2022 21:15 Muž Lojza007 [1180] Re: Radek87
Špatně fungující výměna plynů, především se akvárium míň prokysličuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2022 20:56 Muž Radek87 [5]
Já mám se slepou hladinou také problém. Vždy po čištění akva je tak 2 dny a pak většinou zmizí, když né tak pouziji rozstřikovaci rampu a to je 100%. Myslím že je to buď tím jak se vrtám zvonem v substrátu a nebo hnojivem co pak přidávám. Nicméně kytkám se daří výborně a rybky s tím asi také nemají problém. V čem je tedy vlastně špatná krom estetiky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2022 14:40 Muž Ondřej47 [39] Re: Lojza007
Mám tam takovou kostičku vaty co byla v balení :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2022 14:26 Muž Lojza007 [1180] Re: Ondřej47
Ještě do skimmeru přidej vatu, líp zachytává tu mastnotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2022 14:07 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ondřej47
Zapni občas skimr a moc to neřeš při přihnojování se to stává velmi často a ještě nikdo nepřišel na to co je příčinou vzniku a může to být i dost individuální záležitost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2022 13:17 Muž Ondřej47 [39] – Slepá hladina
Zdravím trápí mě slepá hladina, průtok mám dostačující, rampa po celém akva proud proudí. Dávkuji CO2 a teď jsem přešel na hnojivo od Rataje Bioflor Master, myslím že je to tím hnojením. Po výměně vody a zastávce hnojení se mi slepá hladina neudělá a to i přes to, že nemám zaplej skimmer… co je zde špatně tedy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2021 23:08 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Tak úplně neškodná není zabraňuje výměně plynů voda - vzduch. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2021 21:45 Muž vlka [3441] Re: Buldr
Vnitřní Eheim Aquaball 180 nemá těsnění mazané vazelínou. Přijde mi to, že se slepá hladina udělala ze ,,sanétru,, který napadal na hladinu při čištění Led trubic a okrajů akvárka. Z trubic padal jen prach. No, uvidíme. Rozhodně mi nijak nevadí, protože ji nevidím a pokud nikomu a ničemu neškodí, tak ať tam je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2021 17:54 Muž vlka [3441] Re: vlka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Při dnešní údržbě jsem sbíral hustou síťkou z hladiny plovoucí bordel a asi jsem sebral i slepou hladinu. Prostě po ní není ani památka...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2021 20:07 Muž vlka [3441] – ...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Po měsíci už filtr mlel doslova z posledního a byla hezky vidět slepá hladina. Po třech letech provozu se objevila poprvé. Nijak mně nevadí a doufám, že i obyvatelům akvária. Vyčistil jsem filtr, voda pěkně proudí a slepá hladina není vidět. Objevila se po poslední údržbě, která je prováděna stále stejně...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 18:09 Muž DanS [77] Re: Jirik
Zkusil bych na tři čtyři dny naopak proud vody snížit na minimum, nedělat zásahy do dna a čekat. Mohlo by se to ustálit, pokud je to dnem. Aspoň by bylo jasno. Sám bych to zkusil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.04.2021 15:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Skimr má za úkol porušit hladinové napětí a odstranit slepou hladinu to samé jako to dělá vyústění filtru do rampy tak aby se mírně vlnila. Bude to dělat i bez jakékoliv filtrační vložky ta je tam jen od toho, aby zachytila plavající větší bordel jako třeba lístky rostlin a zamezila přístupu plžům nebo i malých rybek k rotoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 15:26 Muž Lojza007 [1180] Re: vaclav
Tak třeba Eheim má velice hrubou filtrační houbu, takže bordel z hladiny jím profrčí zase zpět do akvárka. SunSun má filtrační vatu, tam bych věřil, že většinu bordelu zachytí. Takže pokud se bavíme o vnitřním skimmeru, tak pro odstranění bordelu z hladiny je potřeba spíš ta vata než PPI10 nebo co je součást Eheimu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 15:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Je v nich malá houbička tak nevím, jaký máš ty a hlavně co bys filtroval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 14:47 Muž Lojza007 [1180] Re: vaclav
Pokud se bavíme o vnitřním skimmeru, tak dobrý filtrační materiál potřeba je. Samozřejmě pokud bude mít skimmer na vnějším filtru, tak je to nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 13:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Skimmer nepotřebuje žádný dobrý filtrační materiál fungovat bude i bez něho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 13:33 Muž Lojza007 [1180] Re: Jirik
Pokud je to ze substrátu, tak by to mohlo vyčistit uhlí, pokud ho nemáš ve filtru. Případně by to mohl vyřešit i Purigen/Aqua Pura, ale takto ze startu ho zbytečně opotřebuješ, ten bych tam nacpal až po měsíci, až se to trošku urovná.
Případně by měl pomoct skimmer, ale chce to nějaký dobrý filtrační materiál, aby to tam jenom nehonil dokola.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2021 10:36 Muž Jirik [0] Re: DanS
Ahoj, substrát řadím taky mezi podezřelé. Hladina se ale čeří dostatečně. Uvidím za pár dní, co se bude dít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2021 20:37 Muž DanS [77] Re: Jirik
Věštění, ale příčinou by mohl být i Japanese soil.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45044x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina