Pancéřníček - chov
A tak to se rovnou zeptám, jestli někdo nemá nějaké pancéřníčky na prodej. Skupinku tak 15 kousků. Chovatel z Neratovic bude mít až za čtvrt roku :/
Hádám že těch 15 ks je ideální počet do 360 litrové nádrže.
U pandy a habrosus nevadilo ani 75cm vysoke akva

Mám léta Pandy v akváriu vysokém 70cm, hladina ode dna cca 65cm a nikdy jim to nevadilo, sem tam přežije i nějaký mladý co ho ostatní neobjeví.
Takže podle mě by to možná mohlo vadit v případě špatných podmínek v nádrži, kdy by byli nuceni imrvére jezdit nahoru a dolů. V dobře zaběhlé nádrži je 50cm OK.
Dobrý den. Vadila by u pancéřníčka hloubka 50cm ?
Starší reakce


Vyfotila jsem je, než jsem je včera sloupla ze skla. První fotka je bez blesku a ta druhá s bleskem. Obě jsou mizerné (jikry jsou prostě moc malé).
dudak, afc1886: Děkuji!
v síťované porodničce jdou odchovat docela dobře, kdysi jsem to taky tak dělal, v prezentaci odchovnička k tomu mám i nějaké fotky C. sterbae od potěru až asi do 2 měsíců. Na dno jsem umístil nějaké dubové listí, aby potrava nepropadávala a měli se kam schovat, když se dobře krmí masitou stravou, mohou jít po 1 měsíci klidně mezi dospělé, ale pro lepší růst je lepší nechat je v té porodničce aspoň 2 měsíce, líp se tam krmí. Paleati mají hodně velký potěr, který se dá odchovat i na sušeném, ale roste pak o dost pomaleji.Já krmil artemií, grindalem a postupněj sem přecházel na mražená krmiva.
Mockrát děkuji za podrobné užitečné informace!

Ahoj, taky míváme jikry pancéřníčků (nám se třou Pandy), porodničku nemáme, ale bývají v sítku pod hladinou. Jediná nevýhoda je, že krmení sítkem propadává, možná to bude stejné i v síťované porodničce. Já jsem to vyřešila přidáním mechů a microsora přímo do sítka a osvědčilo se mi i limnobium, potrava se nachytá do jemných kořínků a potěr si ji najde. Navíc je sítko přistíněné a rybičky jsou nerušené. Krmím od rozplavání tekutým Nobil fluid od JBL, ale chystám se konečně líhnout artemii. Pandíci jsou ale docela žravé rybky a vemou i na prach rozdrcené tablety nebo vločky. Vždy do sítka přidám pár malinkých levatek, aby udržovaly pořádek. Dlouho mi trvalo, než jsem vyladila všechny tyhle detaily, a do teď se podařilo vypiplat pouze jednu rybičku. Potěr je dost choulostivý a někdy hyne bez zjevných příčin. Teď máme zrovna asi dvanáct týden starých pandíků. Výhodou je, že při údržbě vezmu misku, naberu celé sítko a vyndám z akvária, pak ho zase bez problémů vrátím zpět. Taky ho nemusím nijak čistit, hovínka propadnou ven a zbytky potravy dorazí šneci.
rybicky.net/nadrze/27106-fousky-a-svetylka Ancistrus už tam není, 7 jiker odloveno do porodničky ve stávající nádrži.
Zkušenost s tím nemám, ale myslím, že ansistrus a mečovka se o to bez odchovny postarají a nebude co řešit.
Zcela nečekaně nakladl pancéřníček pár jiker. Co mám dělat? Za odchov bych byla ráda, ale další nádrž /odchovnu/ nemáme. Musí zůstat ve stávající nádrži, max. v síťované porodničce. Událost se udála zde:
rybicky.net/nadrze/28153-neocekavani-hoste
Prosím o radu.
Starší reakce
Dokud dostávali všichni jen suché, tak se krmili normálně dole, ale když jsem začala dávat čichavcům mrážo, rychle se přeorientovali. Asi se docela nadřeli, museli se držet u skla, aby se měli o co opřít, ale vůbec se nežinýrovali a baštili jak prokopnutí. A hlasitě přitom mlaskali.

Moji vysedávají na filtru a vesměs na vyvýšených místech.

Když zrovna neluxují dno.
Tak to jsem ještě neviděl, pěkné

Je fakt, že u mě jim toho také dole moc nezbude, ale tenhle kousek se ještě nenaučili, takže jsem nucen jim za tmy dávat tablety na dno

Měla jsem pancéřníčky, kteří se krmili z hladiny. Přišli na to, že nahoře se podává lepší menu než dole a naučili se sbírat z hladiny. Luxovali žrádlo čichavcům rovnou pod nosem.

Jo, to mi je jasné, střevní dýchání. U mě se jejich chování změnilo, když jsem si pořídil Agassizky. Dříve se téměř výhradně pohybovali u dna, ale Cichlidky je teď občas proženou, tak si zřejmě našli novou niku

A zajímavé je, že v chroští jim dají ty Cichlidky pokoj, i když je mají od sebe pár cm a jsou vidět.
Však pancéřníčci se umí nadechovat vzduchu na hladině. Už z toho vyplývá, že na dně nestráví celý život. I když často k té hladině pro vzduch jen opravdu vystřelí.
Pancéřníček by měla být ryba dna, ale Ti moji šmejdí úplně všude a nejraději se zdržují v Bahnatce (ta u mě má hustá patra odshora až ke dnu) a "čistí" listí. Dělají to i ti vaši ?
Starší reakce
1 24.11.2017 11:18 skliba001 Aktuální stav - zdá se, že si pancéřníčci na ruch zvykají. Buď to, nebo si už v houští sežrali co mohli (taky je tam řádně uklizeno) a hlad je vyhnal do prostoru k tabletě. Tak či tak, včera byli k vidění všichni pohromadě mimo houští jak probírají dno, takže asi OK
Starší reakce
1 16.11.2017 11:01 skliba001 Jen bych k tomu ještě jednu drobnost - ony ty rozdíly jsou i mezi těmi pancéřníčky v rámci druhu. V hejnu je jeden drzoun, který projíždí akváriem celodenně, že je to on poznám celkem bezpečně, jediný z hejna má malý světlý znak nahoře na hlavě cca nad žábrami. Občas s sebou strhne ještě jednoho (to už nevím, jestli je to pořád tentýž). Jinak co se týká ostatních, většinou se už ani netřepou v rohu pokud tu není příliš velký provoz po chodbách, ale když tohle nastane, tak už v křoví mizí i ty tetry. Spíš projíždějí dno v houští a za kameny. Přes víkend mi vyzahradničili většinu heteranthery
Jsem v práci každý den dřív než ostatní, takže myslím, že už mám odpozorováno

Chování se prostě mění v závislosti na intenzitě provozu na chodbách.
Každopádně měnit ryby - uvidíme, možná, ale spíš budu doufat, že to tu se mnou zvládnou do léta a až se budeme stěhovat, přemístím si akvárium domů
Některým rybám vibrace a pohyb kolem akvária hodně vadí. Ale to se dá snadno odpozorovat. V tvém případě stačí zajít jednou dříve do práce a od rána pozorovet.
Mám podobné problémy v akváriu s velkými cichlidami. Pokud sedím u akvária a nehybu se, chovají se normálně. Ale při jakémkoliv pohybu v místnosti mizí do úkrytu. Mám trámové stropy, takže pohyb = vibrace v akváriu. Jediným řešením které u mě fungovalo je vyměnit ryby. Každý druh je na to jinak citlivý a jsou i rozdíly v chování ryb z různých zdrojů.
0 16.11.2017 09:46 skliba001 –
Re: Maq Ok, zopakuju znovu, nikdo tu nikdy neřekl, že veškerá údržba sestává pouze z testování. Voda se samozřejmě mění a to aktuálně cca jednou za 2-3 dny (PO-ST-PÁ), ovšem každodenní výměna mi nejen přijde přehnaná, ale je pro mne taktéž nerealizovatelná (akvárium je v práci).
Chování ryb se v závislosti na výměně vody nemění, zato pozorováním jsem zjistila, že je to s největší pravděpodobností otázka hluku/vibrací přenášených rezonujícími dřevěnými podlahami (aneb ráno, kdy tu po chodbách prakticky nikdo nechodí, jsou ryby úplně v pohodě, v době, kdy se provoz zvyšuje, ryby mizí z dohledu). Tudíž mi nezbývá než doufat, že si na to zvyknou.
Starší reakce
Já bych rád napsal tučně, že odvozovat kvalitu prostředí pouze z testů na dusík je závažná chyba.
Dusík je klíčový prvek v akváriu, určitě. Ale ne všechny stávající nebo potenciální problémy testy na dusík odhalí. Notabene bývají dost nespolehlivé. Například mně Ratajův test na amonium/amoniak sveřepě ukazoval nulu, přestože amoniem hnojím. (I hodinu po hnojení, kdy to snad rostliny ještě nemohly vyluxovat.)
I když tedy testy říkají, že vše je v pořádku, stejně je potřeba se dobře dívat a zaznamenávat všechny problémy. Například zvláštní chování ryb. Měnit vodu je moc dobrá rada zejména pro ty, kteří ještě oko až tak vycvičené nemají.
A takový romant jistě velmi zkušeně každý problém okem pozná, a přesto permanentně radí (a sám činí): měnit vodu. Kdyby namísto toho stačilo jen měřit dusík, jistě by na to už přišel.
Já bych jim dal čas. Zatím měnil vodu, možná trochu dočasně (pár dní) snížil intezitu osvětlení (přistínil) a s ohledem na "čerstvost prostředí" krmení až po víkendu. Ten malý půst jim neuškodí a donutí je porozhlédnout se po něčem k snědku. Časem to také více zaroste a oni se budou cítit bezpečněji.
Já právě dřív už také pancéřníčky měla, pandy a albínky, tohle chování od nich oboje znám, ale nikdy jsem neviděla to, co dělají tihle drobní - třepotají se v koutku v houští, občas na krátký okamžik vyplavou a zase zpátky, jako by se permanentně něčeho báli a ukrývali se před tím
Pěkné články o dusíku ...
e-akvarium.cz/…
Jinak z vlastní zkušenosti. Měl jsem 6 x pancéřníček panda + 10 x neonka modrá v přibližně shodném objemu vody - cca 45 litrů. Hustě zarostlé. Pandíci někdy šmejdili po akvárku jak šílení, ale jindy zas téměř nehnutě odpočívali na dně. U neonek jsem nějaké změny chování nepozoroval. Pravdou je, že v takto malých objemech se hůře udržují stabilní podmínky a chce to více citu, jak s údržbou, tak i s krmením.
Od toho jsou v akvárku nitrifikační bakterie, přeměňují jedovaté NO
2 a NH
3 na NO
3. Navíc NO
3 je i ve vodovodní vodě. Takže když akváriu není měřitelné NO2 neznamená to, že tam není NO
3.
slideplayer.cz/… planta.aquariana.cz/…
Jinak hodně záleží, co máš za testy. Nejhorší jsou papírkové (vůbec nejhorší jsou takové ty co změří všechno najednou), o něco lepší jsou kapkové ale vždy je to pouze orientační. Snad kromě NO
2, to prostě je a nebo není. Které testy používáš?
Anthrax napsal
OK. Nic se nestalo. Každopádně já zase neřekla, že vodu měnit nehodlám, jen to, že každodenní výměna mi přijde nadbytečná, pokud kvalitu vody pravidelně sleduju (vzhledem ke čpavku budu měnit dnes a možná i zítra, protože pak akvárium až do pondělí neuvidím). Ohledně NO3 - tohle chápu, na druhou stranu když vezmu v potaz, odkud se bere, pokud je NO2 neměřitelné, nemělo by ani NO3 mít odkud se rekrutovat. Nebo se mýlím?
Nikdo s tebou jako s idiotem nejedná. Pouze ti bylo doporučeno měnit vodu, což podle mě správná rada, a ty ses začala ošívat. Tak jsem se ti to snažil vysvětlit. Nic víc, nic míň.

Pokud byly parametry vody podle testů OK, tak proč ryby nevypustit. Těch testů jsem si nevšim, tak za to se omlouvám. Jenom u těch NO
3 testu opatrně. Bývají orientační ale záleží na výrobci. Ale tím chci říct, že není dobré se spoléhat pouze na testy a vodu prostě měnit.
Ještě taková otázka podle čeho máme radit (troufnu si říct, že tady nikdo nikoho nesoudí), když ne z dostupných údajů?

Anthrax napsal: skliba001 napsala: V tomhle stavu by IMO akvárium mělo ustát bez problémů 2-3 dny i kdyby měl výkyv nastat
To nevím, z čeho tak soudíš. Ty ryby tam dle mého názoru šly o týden dříve, než měly. Navíc je to malá nádrž, takže to kolísání kvaity vody je výraznější. Ta častá výměna vody je na místě. Klidně denně 1/3. Nic tim nezkazíš. Jak si to bude sedat, tak budeš moci intervaly mezi výměnami vody snižovat.
Soudím tak podle testů. Provádím denně. Čpavek na hranici měřitelnosti (ano, mírné zvýšení oproti předchozímu stavu, kdy byl neměřitelný), NO2 neměřitelné, NO3 bezpečně v normě. Chápu, že jste tu zvyklí se s lidmi bavit jako s idioty a soudit je podle dostupných informací, které mají na svém profilu, ale já a akvaristikou nezačínám. Mám za sebou dvě větší akvária a jedno krevetkárium (kterých jsem se musela před lety kvůli osobním problémům vzdát, nezahynuly na nedostatek péče), tak si troufám tvrdit, že alespoň tyhle základy si ještě pamatuju. Kdybych neznala, asi by mě chování pancéřníčků nepřekvapilo, protože bych nevěděla, jak se obvykle chovají.
skliba001 napsala: V tomhle stavu by IMO akvárium mělo ustát bez problémů 2-3 dny i kdyby měl výkyv nastat
To nevím, z čeho tak soudíš. Mě to nepříde zas taková hitparda. Ale je pravda, že v prezentaci máš starou fotku. Ty ryby tam dle mého názoru šly o týden nebo dva dříve, než měly. Navíc je to malá nádrž, takže to kolísání kvaity vody je výraznější. Ta častá výměna vody je na místě. Klidně denně 1/3 ale při nejhorším jednou za 2 dny. Máš 40 litrů vody v akvárku, takže to je vyměněné hned. Jak si to bude sedat, tak budeš moci intervaly mezi výměnami vody prodlužovat. Až nakonec skončíš na týdenních výměnách.
0 09.11.2017 09:43 skliba001 nehledě na to, že akvárium v záběhu jsem "krmila" stejně jako kdyby tam byly ryby, tzn. záběh by měl být ok, na populaci levatek (aktuálně redukovanou predátorem) nehledě. V tomhle stavu by IMO akvárium mělo ustát bez problémů 2-3 dny i kdyby měl výkyv nastat
romant napsal: Jestli to jsou první obyvatelé, tak žádnou rezervu, měnit, měnit, měnit. Teď teprve nastává ten správný záběh, ale je sním spojeno lítání N látek jako na houpačce.
Každý den? To snad ne...
Dle prezentace 23 nových obyvatel na 41 litrů. To s parametry zahoupá. Jak píše romant "měňit, měnit, měnit".
Jestli to jsou první obyvatelé, tak žádnou rezervu, měnit, měnit, měnit. Teď teprve nastává ten správný záběh, ale je sním spojeno lítání N látek jako na houpačce.
voda byla vyměněna ráno před vypuštěním ryb, měla by tam být rezerva, měnit každý den mi přijde trochu moc, dnes už to tak jako tak zkoušet nemám čas, za chvíli odcházím, tzn. pokud, tak zítra
Já před a po vpuštění rybek vyměním část vody, protože se zhoupne kvalita vody. Ty jelikož máš čerstvé akvárium, tak bych neváhal a vyměnil část vody.
Dej jim čas, možná se potřebují hlavně rozkoukat. Ti moji pancéřníčci nejvíc blbnou hlavně večer.
0 08.11.2017 15:03 skliba001 – stres?
Možná blbá otázka - trochu mě zaráží chování mých pancéřníčků drobných. Koupila jsem je včera, společně s tetrami ohnivými umístila do aq, poměrně hezky se rozplavali, v hejnu sice trochu plaše ale i tak šmejdili po dně, dnes od rána jsou zalezlí v koutku v houští, melou se tam, nevypadá to, že by se vůbec starali o žrádlo. Co je může tak vystresovat? Pochopila bych, kdyby se tak chovali hned od vypuštění, ale včera se chovali normálně
Starší reakce
Amazonka napsala:Už nejedli docela dlouho ( u mě 24 hodin a to se neví kdy na burze dostali najíst ). Vím že vydrží a 3 týdny bez jídla, ale vypadají hladově..
Jak se říká, nad plným talířem ještě nikdo hlady neumřel
Jak říká romant, oni si tam něco najdou, a pořád lepší pár dní hladovka než kazící se voda.
Jinak by mně zajímalo - podle čeho soudíš,že vypadají hladově?
To, že šmejdí po celém akvárku, nemusí nutně znamenat že umírají hlady, ale že prostě zkoumají nové prostředí, šmejdí co a jak, a zrovna pygmejáčci jsou všetečkové velicí - za mně dobrá volba

Oni žerou všechno, jedině s koretrou u nich nemám úspěch, protože ta zůstane na hladině.
Takže patentky (živé nebo mražené), žábronožka solná-taky mražená, krmím i různým planktonem, ten ale pro pancíky spařím horkou vodou, ti pygmejáci to možná vezmou i živé. No a pak žerou všechno, co ostatní ryby-vločky, granulky...
Tablety s řasou jim dávám jen občas, jednou za týden.
Ze všeho nejraději mají nitěnky, ale těm je radno se vyhnout, je to poměrně komplikovaná záležitost. Mražené nitěnky pak už vůbec nikdy.
V tom malým akvárku je ale opravdu třeba dávat toho raději míň, než víc. Hladem ryby nezdechnou, ale otrávit se zkaženou vodou můžou rychle.
To, že je nevidíš přímo se nacpávat, neznamená, že už u tebe nekonzumují nějaké povlaky z rostlin, kořenů a pod. Netrápil bych se tím a zbytečně nezatěžoval prostředí tím či oním pokusem s přísunem potravy.
Edit: Jak píše kolega o těch patentkách, tak klidně jim je nasekat, přecijenom jsou to pidi rybky.
Jak to dělají doma s tebou? Máš hlad? Tady je jídlo. Nechceš ho? Tak nemáš hlad...

To nevadí, děkuju.

Zkusila jsem jim hodit tabletku a oni i když jí našli a byli přímo na ní tak ji nejedí. Zkusila jsem tam dát jiný druh a to samé. Už nejedli docela dlouho ( u mě 24 hodin a to se neví kdy na burze dostali najíst ). Vím že vydrží a 3 týdny bez jídla, ale vypadají hladově.. Máte nějakou radu? Co dáváte vy svým pancéřníčkům? Děkuji, že mi všichni tak pomáháte. Jinak by to asi u nás nešlo

Přidat reakci
1 ...... 40
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 39710x