Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ancistrus - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Ancistrus - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 18:44 PR0V0CATEUR
To je potřeba... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 18:44 Muž fido16 [631] Re: LUCKA
Moc bych tu nevykřikoval že máš 100 ryb v 60L akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 18:42 LUCKA Re: Zoidik
já nic, já laik. To ONI - máma s tátou :-P pořídili jsme si akvárko v červenci a už jsme měli 5x děti a další se právě ovívaj. Ale je to mazec, mám 60l akvárko s 80miminama, teda teď už víc, neonkama a žraločíma sumečkama. A všichni svorně bydlej, jen mimina se začínají handrkovat. A máma včera naháněla mladýho sumečka- asi chce zase další mimča , potvora :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 18:37 PR0V0CATEUR
Já jich mám taky dost, stačí akvárko s vodou a šikovná vytíračka a hned je jich tam zase plno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 18:28 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: LUCKA
Jak to děláš? Ja ty potvory teď nemůžu přesvěčit k výtěru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 18:08 LUCKA
Prosím pěkně, jak "zakázat" aby se mi pořád množili? Každý měsíc mi jich přibude 20-30 ? Nevím co s nima, nestačím jima obdarovávat známý.. Ted se mi hejbe v akvárku asi 80 ocásků a táta už zase ovívá další mimina.. Nechce někdo pár desítek mimin? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 17:42 Muž rudolf [4681] Re: LiborSprysl
K posílení genu zrovna ne, ale k různé schopnosti albínů přežívat jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 16:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
Já jsem si to myslel, žes přehlídnul...:-) Počty bílých pro mne nehrajou roli. Mne však zaujalo, že někdy jsou a někdy ne. A je to stabilní pár. Mechanicky se třou takmer furt...Vezmu samce s trubkou a dám ho do nádržky s přibližně stejnou vodou, protože jinou nemám, tak rozdíly budou minimální. Po rozplavání mladých jej vrátím zpět a cca za 14 se to opakuje. Bílá mláďata se objevují zhruba v každém třetím až čtvrtém výtěru. Ty myslíš, že by k tomu posílení či oslabení genů mohlo dojít vývojovou vodou? To byla podstata mého dotazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 16:33 Muž DrChila [243]
Necháváte jikry u taťky a nebo ne? Mě se stává že pak plesnivěj a z jedný jikry to skočí na druhou a tak dále a tak dále
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 15:52 Muž rudolf [4681] Re: LiborSprysl
To jsem samozřejmě přehlídnul, vždyť mně bylo divný, proč se ptáš na takovou trivialitu ;-) Variabilita malých čísel a podmínek - jestli přijdeš s tvrzením, že všechny výtěry probíhaly úplně stejně, stejnou metodikou a v samostatné vytíračce, odkud jsi jikry ihned po vytření odebral do jiné nádrže pokaždé se stejnou vodou, tak pak už zbývá asi jenom Boží prozřetelnost hop Ale já mám pár ve společné zarostlé dvěstěčtyřítce, třou se zhruba čtyřikrát do roka, tedy pokud vím, albinotická mláďata zahlédnu tak jednou za tři tření a doroste jich výrazně méně, než kolik jich zahlédnu po rozplavání ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 15:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
Jaroušku to jo...AA i Aa chápu, dokonce vím,(musel jsem to studovat v dobách mého výstavního andulkaření :-)), ale nevím jestli jsi nepřehlédl tu mou poznámku o totožných rodičích se stále stejnou genetickou výbavou (tedy tady jasno v případě ancíků nemám, ale předpokládám, že tam nějaká další finta není) a rozdílných poměrech v barvě mladých v následných výtěrech. Protože vrátím-li se k těm andulám, tak tam u mladých od stejného páru v následných snůškách k nějakému zásadnímu rozdílu v barvách nedocházelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 12:18 Muž rudolf [4681] Re: LiborSprysl
Tady nic neotvíráš, to je snadné a dávno známé, jen bych tedy zrovna u tebe jakési drobné povědomí o jednoduché genetice a prvním Mendelovu zákonu očekával ;-) Představ si to takhle: Znak "syntéza tyrozinázy" je úplně dominantní, gen má dvě alely, A - funkční alela, a - nefunkční alela. Úplná dominance znamená, že k plnému projevu znaku stačí jedna dominantní alela. Jinými slovy - heterozygoti (Aa) vypadají úplně stejně jako dominantní homozygoti (AA) = jsou černí, jinak vypadají jenom recesivní homozygoti (aa) - jsou albíni. Když zkřížíš černého jedince homozygotního (AA) s černým heterozygotním (Aa), budou všechna mláďata černá, ale půlka z nich (heterozygoti Aa) bude obsahovat recesivnímu alelu a, takže ponese albinismus do dalších generací. Když zkřížíš dva černé heterozygoty (Aa x Aa), bude v potomstvu čtvrtina albínů a tři čtvrtiny černých - z nich ale dvě třetiny budou obsahovat recesivní alelu a, kterou zase ponesou do dalších generací. Kapišto? ;-)
Jak jsem tu psal níže, ty poměry platí relativně přesně u velkých čísel, v jednom konkrétním výtěru můžou nastat, ale můžou být taky trochu posunuté, což je třeba ten případ s půlkou albínů v potomstvu dvou černých.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2013 05:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
rudolf napsal: Samice nestačí a nemusí to být v předchozí generaci. "Gen pro albinismus" (on je to ve skutečnosti gen zabraňující syntéze hormonu tyrozinázy, která je nezbytná pro syntézu tmavého pigmentu - melaninu) musí vlastnit oba rodiče, jinak se v jejich potomstvu nemůže albín objevit. Ke zkřížení tmavého jedince s albínem může ale klidně dojít před x generacemi.
Jaroslav Hofmann


Jardo, ne že bych zase tahal Pandoru za nohu..:-).bíláxbílá je mi jasné, černáxbílá je mi jasné, ale černáxčerná stále stejní rodiče....někdy s bílými mladými (i víc než půlkou), jindy ne. Ten gen je putovní? To ta tyrozináza funguje na náhodu?Znamená to, že v tom tmavém výtěru nejsou nositelé toho genu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 23:50 - Re: DrChila
Behom mesiaca mám 4.x mladé.Posledné pôjdu von za 2-3 dni.Tatko je ozaj macher.No mám ich pri rakoch a prirodzený selekt tu funguje na 100%.Prežije len zopár najsilnejších!
Kokos si môžeš prichytiť plastovou skrutkou o plastovú platňu.Platňu potom obsypeš štrkom(zaťažíš kameňom), bez toho aby si dal niečo do kokosu.Nech sa ti teda mladé držia.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 22:58 Muž DrChila [243]
Zase mám jirky ancistrusí co já si zase snima počnu:-D nejhorší je zajistit přežití dokuď nespotřebujou váčky a pak je v pouštim do většího akvaria s rostlinstvem a drobnýma rybama. to je po třetí od listopadu. I když z prvního vrhu toho moc nezbylo(3) blbě sem to umístil ten kokost a jak stím ten ancistrus občas hejbnul tak nějaký rozjel. Dalším už sem sebral taťku od nich a ale strašně chytali plíseň a přežilo jich 8 z 16 tak jeden umřel tejden zpět... Takže začíná třetí pokus akorád s taťkou pravidelnou výměnou vody a s míň pohyblivím kokosem přidělanym na mušly. Sem zvědavej jak to dopadne coze radu jak řádně přidělat kokost a nemít tam žádnou půdu uvítám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 17:23 Muž fido16 [631] Re: drlift
Jasně já je mám v akva v odchovně a počkám až povyrostou a pak je vypustím snad je neonky nesežerou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 16:06 Gladilaf Re: rudolf
Jo, bude to tak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 08:03 Muž drlift [38] Re: fido16
Mam to podobne. Jak samec tak samice jsou normalne zbarveni a vzdy je tak cca 1/3 mladejch albini. Moc mi jich ale nepovyroste, protoze je mam ve spolecnem akvariu a prijde mi, ze ostatni ryby (jelecci, neonky) jsou na albiny doslova vysazeny.

Asi budou i citlivejsi. Zkousel jsem prehodit zkusmo soupnout par mladejch do akvaria ke krevetam a albini postupne vsichni pochcipali, tmava mladata to prezila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 23:30 - Re: rudolf
Dík za upresnenie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.01.2013 21:28 Muž rudolf [4681] Re: Gladilaf
O mozaicismu nepřemýšlejte, to je prachobyčejný albinismus ;-). A b/ je správně, větší choulostivost, nápadnost (tj. přednostní likvidace predátory) atd. + samozřejmě to, že mendelovské poměry platí v rámci velkých čísel, u jednoho výtěru není čtvrtina jako čtvrtina smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.01.2013 21:24 Muž rudolf [4681] Re: prasan
Samice nestačí a nemusí to být v předchozí generaci. "Gen pro albinismus" (on je to ve skutečnosti gen zabraňující syntéze hormonu tyrozinázy, která je nezbytná pro syntézu tmavého pigmentu - melaninu) musí vlastnit oba rodiče, jinak se v jejich potomstvu nemůže albín objevit. Ke zkřížení tmavého jedince s albínem může ale klidně dojít před x generacemi.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 20:46 Gladilaf Re: prasan
No vždyť to jsem napsal :-) ale pokud by tam fungovala monogenní dědičnost, jako že asi jo, tak by se dalo podle Mendelových pravidel očekávat zhruba 1/4 mladých v každém vrhu. Ale protože se ne vždy vyskytnou, tak jsem začal přemýšlet o tom mozaicismu... taky je ale možný, že jde prostě o náhodu, nebo že ti albíni tam jsou, ale jsou méně odolní vůči chemii a teplotě a nepřežijou to, a tak dále...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 20:12 - Re: Gladilaf
Samica musela mať jedného z rodičov albína.Preto je nositeľom génu a preto sa ti vo vrhu občas objavujú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 05:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
No protože žlutí jsou jen 4 a hnědých je 9 hop smich ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 01:27 Muž rudolf [4681] Re: fido16
A proč je to zajímavé? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 00:43 Gladilaf Re: fido16
Taky se mi občas stane, že část vrhu jsou albíni... ale třeba při posledním nebyl ani jeden. Oba rodiče jsou obyč. Řekl bych, že za to může mozaicismus u samice, že tam prostě občas hodí nějaký vejce s touhle genetickou výbavou a jindy ne. Ale je to jen moje domněnka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2013 19:59 Muž fido16 [631] Re: tillecek
Zajímavé že jen 4 jinak zbylých 9 jsou hnědí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 19:57 Muž tillecek [133] - SumciRe: fido16
no jo, albánci:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.01.2013 17:40 Muž fido16 [631] Re: prasan
Fotka k příspěvku Takže přidávám fotku těch golďáckých držkolezců konečně to šlo poznat
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:24 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: LiborSprysl
Tak já také sázím Sportku, šance, že vyhraju tam taky je. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 19:22 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: fido16
Albín
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:51 Muž fido16 [631] Re: prasan
hm hm... oni totiž nemají ani černé oči :-) Spíše taky bílé. Jsem zvědavý co z toho bude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:46 - Re: fido16
Je to možné.Záleží od rodičov. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:43 Muž fido16 [631]
Čau kluci mám dotaz. Nedávno se mi vytřeli ancáci závoj a obyč a v utérý se vyklubali někteří až ve středu. Většina už je nahnědlých jenže asi 3 jsou úplně bílý je možné že to budou albíni? Díky za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 05:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: MichoCZ
Ono to poznávání není ani tak o velikosti, jako spíše věku...lidským pubošům začínají vousy růst kolem 14 let, u ancistrusů je to kolem +-kolem pěti měsíců...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 23:26 Muž MichoCZ [891] - Amerika
Od jaké velikosti je poznat o jaké pohlaví jde? Mám obavu, že mám tři samice a žádného samce. Nemůžu jim na hlavě vypozorova ty vousky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 22:31 drak9112
dobrý den potřeboval bych poradit jak vylovit malí ancistrusi je jich tam tak 25 a netusim jak nato.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 23:20 - Re: Malapa
Je mi to jasné.Vlastne ak by som neskôr tieto mladé dal dokopy s čiste gold,je tu väčšia šanca na gold mladé.Pretože tieto moje mladé sú už nasiteľom recesívneho génu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 23:18 - Re: fido16
Staré mám(čiže aj toho samca) s úplne mini bodkami.Mladé sú skôr flekaté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 19:00 Muž LiborSprysl [9015] Re: Malapa
No je otázka, zda to zvládne například 1% nebo ne. Protože síla přírodních genů může být dominantní. I u přírodních je výskyt albínů možný, tak jako u ostatních živočichů. Takže spíš bych to viděl na pytlík kuliček, v němž je víc černých, ale existuje možnost, že je možné vytáhnout i bílou....A ta možnost existuje i v případě,kdy se rodič a albinismem nikdy nepotkal...Takže bych ten mus jako povinnost neviděl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 18:26 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: prasan
Albinismus je geneticky recesivní. To znamená, že aby byl potomek albín, musí nést gen albinismu oba rodiče. Klidně může být rodič přírodně zbarvený, ale musí v něm kolovat geny albinismu od předků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 18:06 Muž fido16 [631] Re: prasan
Aha taky zajímavé. Ani náznak že by byli trochu do zlatova?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 17:52 - Re: fido16
Mne sa nedávno vytrela gold samica a bežný.Golďák ani jeden.Všetky sú o trocha viac škvrnitejšie ako tatko. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 17:50 Muž fido16 [631] Re: prasan
Jasné, řikám sám jsem zvědavý :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 17:48 - Re: fido16
Nemusí byť pol na pol.Záleží akých predkov ten závoj mal.Ak aj on bol miešanec,tak je veľká pravdepodobnosť bežných sp..Long fin sa pri miešancoch rodí skôr sporadicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2013 17:43 Muž fido16 [631]
Fotka k příspěvku Takže musím se pochlubit. Ve čtvrtek dojdu večer z práce a byli tam. Nalepeny na kořenu a samec lítal kolem nich :-). Jinak tohle je první výtěr od samice. Samice závoj a samec obyčejný, ten druhý samec závoják je na to asi tupý nebo co. :-) Takže jsem zvědav jak to bude zda půlka závoj a půlka obyčejná.

Chladnější voda dělá divy :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 19:19 Muž Rounce [30]
Tak to je dobrá zpráva jo mám tam samce a samice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2013 17:39 R Muž romant [27987] Re: Rounce
Líbí se jim u Tebe a třeba i překvapí nějakým tím potomstvem, tedy pokud tam jsou samci a samice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 17:17 Muž Rounce [30]
Zdravím mám v akva ancistruse a mám kořen a oni si pod ním jakoby udělajo tunel.
Znamená to neco ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 16:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: savan
Ale jo, určitě...jen toto je klasická trubka koníčkáře, my šetřílkové, kteří jich potřebujeme sto, tak nařežeme novodurovou trubku, raději těsnější, což mají raději a pak už není tolik místa.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 82

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 116129x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1479?od=1701