Pancéřníček - chov

Chci poprosit o radu, co teď... včera jsem pořídila pancéřníčky a do rána mi "zryli" dno akvária. Vím, že jsou to rybky, co se pohybují po dně a tam i hledají potravu ale přiznám se, že jsem netušila, že vrstva jemného štěrku, co mám na dně nebude stačit a takto rozvíří substrát pod tím.
Nějaké nápady co s tím? Je to čím dál horší, hlavně když jede čerpadlo, když jsem ho zkoušela vypnout, tak to trochu sedlo ale samozřejmě bez čerpadla to nepůjde
Moc děkuji.
Starší reakce
Starší reakce
Mám také asi tak 9-10 Štěrbáků a chovají se stejně. Válí se v kytkách, většinou zalezlí, sem tam nádech a nejaktivnější jsou při krmení. Ale to je potom tanec, moc pěkně se na ně dívá. Jinak, nechci to zakřiknout, jsou to držáci. Měl jsem asi kliku, je jich víceméně stejný počet jako při nákupu. Pěkně povyrostli, hezké ryby.
Měl jsem ještě Třískvrňáky a Black Venezuela (což jsou přešlechtění Zelení), chovali se stejně, ale nepodařilo se mi je udržet, vše po chvíli umřelo.
Oki, tak alespoň jsme na tom dost podobné všichni

díky
Mam asi 8-10 ks sterbaku v 240l pomerne zarostlem akva a bojacnejsi rybu neznam. Jen se mihnu u akvarka a uz mizi nekam do housti. Vylezaji nesmele jen na krmeni, prestoze si jich nikdo nevsima a ostatni ryby je ignorujou ale nejsou zrovna prubojni, aspon ti co mam ja…
Mám pandy (13), třískvrnné (7) a malé (13), všechny pohromadě, první dva druhy pobývají hodně na dně (i když spí i v kytkách), pygmejáci většinu času tráví v kytkách. Nejaktivnější jsou samozřejmě, když si myslí, že se jde krmit...stačí sebrat lístek z hladiny nebo se jen ochomýtat kolem předního skla

a už jedou na výzvědy. Rádi tráví čas spolu a nejraději povalováním.
Ta videa s aktivními pancéřníčky natočíš lehce před/při/po krmení, prohledávají nádrž ještě docela dlouho.

Ale tipuju, že to budou spíš nádrže, kde jsou ryby zvyklé na pohyb okolo a třeba i časté krmení. Ryby pak jsou zvědavé a nejsou tak lekavé, teda aspoň tohle mám vysledované u pancéřníčků. Řekla bych, že i počet bude hrát svou a velkou roli. Mám možnost porovnat s partou leopardů u bráchy, má jich jen pět ve dvoustovce, krmí jednou za den a celý den do akvárka hledí tak akorát kočky. Kdykoliv přijedu zkontrolovat akvárko, jediní leopardi jsou hned v tahu. Ostatní ryby vklidu.
Byť to nejsou sterbai, tak drobný, skvrnitý i leopardí se chovají úplně stejně. Válí se po dně nebo se tam něco snaží sežrat a nejvíc práce mají s nádechy nad hladinou. Když se přiblížím, tak se taky leknou, drobní se lekají asi o něco víc.
Většinou aktivně rejdí mladší kusy, starší rybky jsou "línější". Výjimkou je hemžení při hledání potravy nebo samozřejmě při tření. V čase může docházet ke změnám chování hejna. Ukazuje se u předního skla, rejdí spolu a pak najednou bác, jako by se z akvárka vypařili, nejsou vůbec vidět.
Schválně se tu zeptám na názor.
Mám 10ks corydoras sterbai v karanténě, 54litrů, písečný substrát, stín, schovky, plovoucí rostliny.
Mám taktéž 10ks corydoras sterbai v hlavní nádrži, písečný substrát, stín, schovky, plovoucí rostliny.
V obou nádržích se chovají více méně stejně. V hlavní nádrži jednou za čas jeden nebo dva jsou u hladiny, občas se honí nebo něco dělají, ale 90% času (mimo krmení samozřejmě) prostě leží na substrátu, když se přiblížím moc blízko nebo moc prudce, zmizí někam jinam, kde si opět sednou.
Ti v karanténě jsou teprve přes týden, takže možná ještě stres, občas někam v pěti vyplují, občas jezdí po skle, ale jinak sedí. V hlavní nádrži, kde už jsou rok, více méně nic nedělají.
Viděla jsem videa nádrží, kde se pancéřníčci prohání, jsou aktivní, po celé nádrži.
Takže moje otázka, je možné, že zrovna sterbai není ten aktivní pancéřníček, že patří mezi extra plaché? Nebo je něco špatně v nastavení mých nádrží (nebo voda, jasně)
Samozřejmě uvidím, jestli bude nějaká změna, až přidám 10 z karantény do hlavní nádrže, tak po ustálení, jestli se něco změní ale jsem zvědavá, kdo má jaké zkušenosti. Ti co mívají pandy, ty jim padají, ti co mívají zelené, mají prý docela aktivní ryby. Díky
Starší reakce
No tak jsem konečně zahlédl 2 pancíky a jeden má dole na břichu cosi červeného, ale nedaří se mi to lépe pozorovat.
Občas se mi taky zdálo, že nejedí, ale když jsem přesypal, za chvílu měli panděra.
To oni tvoří hejno i s běžnými rybkami. Jen ty rybky jsou z toho zmatené než si zvyknou.
Mám s pandami také problém. Tipuji to na tvrdost vody/případně problém už z burzy - popadali celkem rychle, ale bez vnějších příznaků nějaké nemoci - 10ks do měsíce. Prostě se jim u mě nedaří. Ale třískvrným, drobným a skvrnitým se daří náramně. A třeba ty třískvrný jsou pidi a pořád poletují po celém akvárku, jsou strašně činorodý a zvědavý (oproti pandám a skvrnitým "paleátům", kteří se jen válí, dokud nezačne sněžit bašta).... a může jich být i větší hejníčko. Navíc pancíci kupodivu dělají hejno i mezi sebou, a tak mám shodou okolností a náhod/nehod momentálně výběr z bobulí, kde se všichni motají kolem sebe i když jsou 4 různé druhy pancéřníčků.
Ostatní rybky v pohodě. Teď jenom co koupit místo nich. Mě se ancici nelíbí, ale asi nic jinýho nevymýšlím k těm krevetkam. Ty se potvory mnozí geometrickou řadou. Momentálně jsem pro předposledního Pančíka zřídila LDN, ať ho neotravujou krevetky
Jsou stejně choulostivý. Měl jsem už pár zaběhnutých jedinců, kteří přežily déle po přidání do nádrže než zbytek a přidal k nim za pár měsíců další. Potom jsem neplánovaně léčil. A potom mi postupně vykapaly prakticky všichni. O důvodech se můžu jen domnívat. Vše je bez příznaků. A jak u Vás... ostatní ryby už v pohodě.
Může to být problém už v chovu, který neovlivníte. Mně taky uhynulo osm z devíti leopardích během asi dvou měsíců. Tomu poslednímu jsem pořídil skrvnitý, byť nejsou tak hezcí jako leopardí, tak se všem daří dobře.
taky mi chcípou pandy - od července jsme s velkou pietou pod jabloń zakopaly 4. Teď čekám na pátou. Šestá pandička vypadá zdravě a spokojeně. Teď řeším, jaké jí koupit kámoše - dcera by chtěla opět pancíky, jen se bojí, aby zase nenastala umrlčí akce - jsou pancíci drobní lepší nebo to chcípe stejně? Akvárko má 67l jsou tam krevetky (hoodně) a neonky modré (cca 20) a poslední mohykán pancík panda

Ahojte, dalsi panciernicek asi konci svoju put. Nechapem kde by mohol byt problem. Tento krat zacal opat plavat hore bruchom, teda plavat je len na hladine ako keby bol uz down. Co som si vsak vsimol, tak z jednej strany brucha ma cerveny flak..nestretli ste sa s tym? Je moznost sa pokusit o nejaku zachranu?
Co sa tyka akvaria, pred dvoma dnami menenych cca 27l vody. Hodnoty testu 6v1 za mna vv norme.. no3 cca 10, no2 0,gh 4,kh 3,ph cca 6-6,5
ostatne ryby nemaju ziadny problem..pekne plavaju, papaju sicko

len tito panciernicky mi robia nejake problemy, doslova mam aj pocit akokeby vobec nejedli

Starší reakce
Teď má to akvárko rozměry 40x20, doporučených je 40x30 pro malou skupinu pand, což není tak zásadní rozdíl. V překladu místo 3+1 by to bylo 4+1 a to už najednou vyhoví. Ostatně pokud se budeme bavit na tohle téma, tak kromě nádrží 1000+ litrů to menší ryby vždy jednoznačně omezuje. V překladu nebudou žít pořád v bytě 3+1, ale v domě s malou zahrádkou a nemít možnost jít mimo tu zahradku
Takže za mě, byť to není ideální, tak se ve stávajícím akvárku můžou mít dobře a klidně bych je nechal.
Ano, to bych chtěla a také se snažím to doma prosadit, ale bohužel mi to zatím neprochází

tak hledám jiné řešení, abych rybky netrápila, jelikož mi beťaček uhynul a samička je nemocná...příčinou bude přerybnění, tak se snažím osádku darovat do lepších rukou

A co pro ně pořídit o něco větší akvárko? Třeba oblíbených 60x30x30 cm? Jen bys přendala všechno z malého do většího, plus přidala rostliny a třeba nějaký rozvětvený kořen.
Není to jen o zvládnutí, ale alespoň přijatelném komfortu chovaných tvorů. Určitě bys nechtěl prožít celý život v bytě 3+1, i když bys měl přísun čerstvého vzduchu a potravy. Navíc pět pancéřníčků je naprosté minimum pro hejnové ryby, lépe sedm nebo deset. O stabilitě ekosystému jednoho a půl kýble vody nemluvě.
Juuuu, moc hezké akvarko

a ty pygmejáčci jsou roztomilí....já jsem z těch mých pandicek nadšená. Mám tu jednu větší než ostatní, takže to asi bude samička a 2 ostatní s ní pořád plují a neodlepi se od ní

s těžkým srdcem bych je dávala pryč

Pokud tam zůstanou jenom ti pancéřníčci a krevety, tak si myslím, že se to dá zvládnout. Navíc jich není moc.
Na pandy je to opravdu malé. Maximálně tak ještě nejmenší pancéřníčky malé Corydoras pygmaeus nebo trpasličí Corydoras hastatus. Osobně bych v tak malé nádrži měl jenom krevetky a šneky.
Pygmejáčky mám v podobné nádrži, ale přeci jen o trochu větší:
rybicky.net/nadrze/31080-pracant
Dobrý den, mám přerybněné akvárium a snažím se rybičky darovat. Mám v něm 5 pancéřníčků, 2 otíky, 2 Black molly a 1 bettu. Akva má rozměry 40x20x20, viz prezentace. Ráda bych si pancéřníčky ponechala. Mám je od malička a hezky mi rostou,ráda je pozoruji jak si v hejnu plavou společně po akva. Tak se chci zeptat, zda si alespoň ty pancéřníčky mohu ponechat v tomto akva nebo je to stále moc?

a co ty otíky? Ty s nimi mohou zůstat nebo taky pryč?

Starší reakce
tak asi jej put je u konca. zacala plavat hore hlavou, a vacsinou je na dne, odlovil som ju alae nedavam uz ziadnu sancu. dufam, ze to bude len 1ks a nemala nejaku chorobu.
Může to být obojí, může být zesláblý, takže ho to vtáhne, i když nechce, ale oni mají občas blbý nápady. Doporučil bych na to sání dát kousek biomolitanu, bude fungovat jako takový malý předfiltr a zároveň zabrání vcucnutí menších ryb nebo potěru.
Zřejmě fanda do tobogánů.

Dejte kus biomolitanu na sání, a máte i předfiltr.


Ahojte, prosim vas nestretli ste sa s toutu zaujimavostou? Jeden z mojich panciernickov malych neustale sa nechavam nasavat do filtra

prvy krat som myslel, ze je s nim koniec isiel som ho vybrat a zrazu mi utiekol a teraz to robi cely den. Neviem ci sa dokaze z toho sam dostat ale zatial ho stale sa snaizm ja odtial dat prec. Neviem ci to je normalne alebo ci to nemzoe byt naznak nejakej choroby. Dakujem
Starší reakce
Starší reakce
Musí se ten hrášek trochu povařit, vyndat ze slupky a pak jim ho podávat rozmačkaný. Ale je to jen doplněk stravy. Dnes je móda cpát do akvária úplně všechno, okurky, melouny, dýně. Vzhledem k tomu, že tyto věci jsou až z 98% tvořeny vodou je přínos pro ryby bezvýznamný. Raději použijte kvalitní suché krmivo, kde je to samé, ale bez vody. A hlavně si tím nekazíte vodu. Bohužel pokusy kvaziakvaristů a hlavně jejich prezentace na internetu někdy vítězí nad zdravým rozumem.
Vďaka za odpoved. Samozrejme ich krmim mäsovou stravou (mrazenou aj klesajúcimi tabletkami), ale čítala som, ze je dobre dávať hrasok na trávenie. Vraj sa tým predchádza zápche a tráviacim ťažkostiam. Mojim veľmi chutil ked som im ho podrvila bez šupky.

Dávala jsem tylomelániím, pancéřníčci celý mražený hrášek jen prozkoumali, ale neměli z něj takovou radost jako z ovoce, listů, cukety nebo tablety. Takže za mě je hrášek pro pancéřníčky zbytečný. Oni asi raději červy

Edit: Fazole je třeba zajímala taky
Dobrý deň, dávate niekedy panciernickom hrasok? Vďaka
Starší reakce
Ahoj, tak já bydlím v paneláku výhradně jižní strana, pod střechou...při letní sérii (dvou)týdenních veder jsem měl v bytě i nad 35°C, přes noc i 29°C, akvárium šlo i na 33°C... Proto mám malý externí větráček a ten to je schopen srazit na 25°C při stejné okolní teplotě.
Žaluzie můžu zatahovat, jak chci, ale v létě mně dovnitř moc nesvítí, leda koncem léta, kdy už se Slunce vrací k rovníku

Bydlel jsem v nejvyšším poschodí, 2000l stojan jsem měl v kuchyni. Měl jsem 4 strany a chodbu a pohoda, je pravda ze jsem mel stale zatažené žaluzie a větračku na 5 cm a pístový kompresor za oknem. Ale fakt jsem takové problémy neměl. Tenkrát bydleli v paneláku všichni a nepamatuji si že by někdo takové problémy řešil. A dnes jsou ještě paneláky zateplené.
Neměli? To mluvíš za všechny? Já ho koncem osmdesátek zadeklované měl ...
A v létě (resp. cca od jara do podzimu) ho mám otevřené. Trochu to pomáhá, ale bez aktivního chlazení jen dost málo.
Bublifuk nedává tolik vzduchu, aby něco uchladil. A především dává stejný vzduch, jaký je v místnosti. Spíš o něco teplejší, neboť každý co jsem měl v ruce topil jak kávovar. A byl někde zavřený kvůli hluku.
Prostě mám doma teplo (všichni, co znám z paneláků jsou na tom obdobně). Ani průvan nic neřeší. A to mám tři strany bytu v podstatě nekryté, jsem krajní byt (a čtvrtá strana je chodba).
Neměli jsme zadeklovaná akvária, vodu jsme čistili bublifukem a opravdu v létě nepouštěli topení????. Měli jsme krycí skla, která jsme v létě na jedné straně zvedli aby se voda vracela ochlazená zpět. I ten bublifuk hodně uchladil. A hlavně jsme nesvítili celé dny.
Rozdíl akvárium s plastovým krytem a čerpadlem x zvedlé kryci sklo a bublifuk 5 stupnu, akvaria stejna, stala vedle sebe.
Ano, mohu vypnout světla a těch patnáct wattů filtru. To opravdu pomůže.
Jen tak mimochodem, stará škola topila víc. Žárovky a topítka bez termostatu ...
Ono když mám doma i přes třicet, tak akvárium bude mít z principu cca tolik. Spíš o něco víc, neboť i ty zářivky trochu přidají.
Míval jsem akvária i v paneláku a nikdy mi voda 26 stupňů nepřekročila. Možná je to starou školou, ale dnešní technika je na teplotu to nejhorší co může být. Světla, filtry vše zvyšuje teplotu vody. Zkuste trochu té techniky onezit a uvidíte, že bude lépe.
Pokud má někdo v paneláku v akváriu pod 25 stupňů (krom zimy), tak aktivně chladí. Kolik takových mezi námi je?
Ač to tvrdím nerad, v létě mám i 32. Vybrat osádku takovou, aby to papírově zvládla se nedá. Naštěstí ta osádka o tom nic netuší ...
Mam Sterbai specificky kvůli jejich snášení vyšších teplot, a teplotu mám vyšší kvůli tylomelaniim, které jsem tím banánem krmila. Mraženým krmím samozřejmě, i živým jako třeba komářími larvami, vychytala jsem způsob nalévání do akva že se dostanou i na dno a chytí se třeba pod listy, kde je najdou.
Pancéřníčci jsou obecně dost zvědaví, oždibují cokoliv, co do akva dám, rozkládající listy, hrášek, na všem je najdu
Proč máte v akva tak vysokou teplotu? Většina corry žije v teplotách 22-24 stupňů, některé snesou max.26. Corry nejsou uklízeči jsou to plnohodnotní obyvatelé dna, kteří milují červy, tak přestaňte s banánovými experimenty.
Já je mám na filtračním písku, snad tam není rozdíl 0,6-1,2mm frakce, co jsem četla je to drcený písek, ne naplavený, ale rozdílům až tak nerozumím. Většinu mých malých kamínků se mi daří odstraňovat průběžně, aby jim tam nepřekáželi.
Nevím, co se stalo, jestli to bylo snížení teploty v akva z 28 na 26, jestli to bylo to pokusné krmení banánem nebo co, ale poslední týden dva jsou moji pancéřníčci oproti dříve neskutečně aktivní.
Dříve všichni seděli pod klacky, krom toho jednoho slepého, teď je jich většina mimo klacky na substrátě, honí se, honí sklo, nově honí i otocincluse, jsou na kamenech a listech v horní části akvária a pořád něco aktivně zkoumají. Mám z nich radost, žádné zhoršení nepozoruji u toho nemocného, ostatní mají krásné dlouhé fousky. Stále se samozřejmě věnuji důkladné údržbě dna
Díky, to je velmi důležitá informace! Mám pouze dva druhy s pískem 2-4 mm, pod kterými je hlína a nikdy žádný problém, pancíci se spontánně množí. Možná jsou odolnější.
10 02.06.2022 01:02
Ariusjordani [122] - Corydoras, synodontis, eLka, loricaria, sturisoma, microglanis Zdravím vespolek, trochu se vám do té debaty vnořím, chcete-li mít zdravé corry zapomeňte na veškerou chemii včetně cočka a aktivních substrátů. Ian Fuller(mimochodem po něm byl pojmenován poslední popsaný 170 druh)za to když někdo chová corry a něčem jiném než křemičitém písku s hrubostí do 1,2mm vyhazuje lidi z Planetcorydoras.Ale má to své opodstatnění, corry totiž tento písek prosévají přes žábry a tím se zbavují parazitů. Dokáží se zavrtat až do 3/4 těla. Proto máte ty infekce. Takže zapomeňte na japansoily a jiné nesmysly a pokud chcete mit opravdu zdravé coryy tak jedině jemný písek a hlavně křemičitý, takže slova pana Blehera si vezměte k srdci. Jinak chovám corry už 46 let a momentálně mám 58 druhů. Včetně napoensise, nanuse, eleganse a nově i bilineatuse. Pokud budete potřebovat cokoli vědět, prejte se.
Starší reakce
Poslední týdny pozoruji, že mi snad sterbáči ožírají voďánkovec. Kořeny, ale asi i listy. Je to možné?
Starší reakce
Co se zamyslet nad parametry vody než řešit primárně dno a baktérie?
Co zkusit Corydoras Sterbai? Mám je v Americe už rok a bez problémů.
Přidat reakci
1 ...... 40
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 39710x