Chlazení akvária
Martin71 napsal: Teplotní šok je problém jak pro ryby tak pro rostliny. Takže ne nadarmo je na každém sáčku v kterém si nesete ryby domů varování, že máte nejdříve ryby nechat pár minut v sáčku než se pozvolna vyrovná teplota vody pak máte postupně přidávat vodu z akvárka do sáčku. Tím předejdete právě teplotnímu šoku...
To ale jen na těch firemních sáčcích...
ja tohle delam taky,k tomu jeste tu PET lahev.....menila jsem kazdy den 10l a za tri dny mi dokonce zacala rust sesillifora ktere uz tam jen trcel maly kousek
.....ne ledovou ale studenou
Proto Ancistruse nevedu, protoze kdyz se mam rozhodnout mezi nimi a Echinodory, rozhodne Echinodory vitezi. A vydrene diry v listech, to bych fakt skakal blahem...
oki, mno ta Bacopa, to může být nízkým obsahem hnojiv a do toho tou týden celkem vysokou teplotou a ten echinodorus možná zas ožíráním od ancíků..
Já teda petkama při tech vedrech nechladil, chladil sem ventilátorem, teplota mi mešla přes 27.8 °C a teď už je zase na svých 24.5 cca, ale některé rostlinky Bacopa lanigera shazují listy a částečně uhnívají a všechny Echinodorus grisebachii 'Bleherae' mají průsvitné až průhledné listy. Železo i hořčík sem začal přidávat do vody, ale asi to tím nebude, protože ostatní rostliny sou ready..
přitom k žádné rychlé změně teploty nebo PH ani tvrdosti nedošlo..
Úplne rovnako za uplynulý týždeň s horúčavami, kedy sa mi aj v akvárku zdvihla teplota k 30 stupňom, dopadla aj Bacopa monieri.
Vetraky maji ovsem jeste jednu vyhodu. Mnozi sviti LED a zaroven je temi vetraky chladi, vice nez by to udelalo vzduchovani, coz u nekterych LED (brano jako celek i s pouzitym chladicem) muze znamenat prehrivani proti neprehrivani. A ze kazde osvetlovaci teleso topi, to je snad jasne, takze v uzavrenem krytu... nemusim to rozebirat do detailu, ze ne?
Ono tim vzduchovanim dochazi i k vymene vzduchu nad hladinou, takze delas to same co vetrakem, zvysujes odpar a tim chladis
.
Teplotní šok je problém jak pro ryby tak pro rostliny. Takže ne nadarmo je na každém sáčku v kterém si nesete ryby domů varování, že máte nejdříve ryby nechat pár minut v sáčku než se pozvolna vyrovná teplota vody pak máte postupně přidávat vodu z akvárka do sáčku. Tím předejdete právě teplotnímu šoku. A to platí pro studenou i teplou vodu stejně tak pro ryby i rostliny. Při změně počasí teplotní šok nehrozí. Pokud je v akváriu dostatek kyslíku ryby i rostliny to přežijí, protože jde o změnu teploty velice pomalou.
V těch mnou zmiňovaných případech se CO2 nepřidává, ani voda nebyla měněna tam došlo k chlazení následně onou zde toliko zmiňovanou "pet" metodou a to až když byla teplota přes těch 30 stupňů. Jinak se vším co píšeš souhlas, je dobře že se zde připomnělo to vzduchování, jako velmi jednoduchý a pohodlný způsob, jak na to.
Tam může být více faktoru při vysoké teplotě dochází ke špatné rozpustnosti plynu všeobecně nejen kyslíku takže pokud se do akvária dodává třeba i co2 může to rozhodit pH vody na to jsou kryptokoryny taky háklivé, pH mění i vztah NO4+ - NO3 na to jsou taky kryptokoryny hodně choulostivé + velká výměna vody za čerstvou zásaditější o pár stupňů studenější právě pro ochlazení akvária a nenápadný problém je na světě jen pro tu zmatenou snahu pro studenější vodu (protože to píšou všichni na netu). Přitom by možná jen stačilo zapnout vzduchování.
Kdybych to neviděl, tak to nepíšu. Mám tento případ zaznamenám ve dvou akváriích kde se v uplynulém týdnu zvýšila teplota během dvou dní z 24 st. na 30 a 31 st. a kryptokor. kalatkolistá a sumatránská má rozblemcaný listy a zvhledem k tomu, že tam neproběhla žádná jiná operace, dávám to do přímý souvislosti, jak jsem uvedl. Ovšem jsou to tzv. dohledový akvária a majitelé se dušují, že tam nic nebylo děláno, tak jim věřím, jsou to dlohodobý zákazníci.
Ohledně kryptokoryn pokud k takovému teplotnímu šoku dojde najednou například při výměně vody tak dokáží takto reagovat a to i ryby (šok). Ale při postupnému pomalém zvedání teploty díky počasí určitě ne. Alespoň jsem to nikdy nepozoroval. Jiné rostliny také příliš nemilují vysoké teploty ale týdenní postupné zvyšování normální zdravá rostlina přežije stejně tak ryba.
Jen doplním takové počasí dusno zvedání teploty vody doprovází i změna tlaku ovzduší bouřky a podobně pro většinu ryb je to právě impuls k aktivitě - tření ryb. Pokud je nenecháte v akváriu udusit.
Velmi dobrá poznámka, stran toho kyslíku.
Jenom bych doplnil, že nejenom rybám může vyšší teplota vadit. Mám na mysli třeba některý rostliny, jmenovitě kryptokoryny, který dokáží na citelnější zvýšení teploty voda zareagovat tzv. po svým, prostě schodí listy, ale když se o tom ví a člověk je na tuto eventualitu připraven, tak se zase tak moc neděje.
Než běhat donekonečna s petkou mezi mrazákem a akvárkem, nebo vymýšlení ventilátoru apod. kravin. Je pro ryby daleko důležitější kyslík, protože pokud se teplota vody zvedne dochází ke snížení kyslíku ve vodě. Ryby pak začnou lapat po vzduchu. Takže týdenní zvýšení teploty jim tolik nevadí za předpokladu že mají dostatek kyslíku. Stačí zavést vzduchování nebo více čeřit vodu. Stejně jako při léčení ryb.
www.rybarstvi.eu/… 0 26.06.2013 19:54 amrtin – ventilátory a labyrintky
Já bych raději použil dva(in+out) a to 120mm(nižší otáčky=nižší hluk/vyšší výkon).Ale:má někdo zkušenosti s tímto a s bettama?
Do víka 1m X 50cm (s krycími skly) stačí jeden ventilátor nebo by měly být dva?
Já nemám s PWM, ty jsem nekupoval, protože se mi to zdálo zbytečné a ani mě to nevadí, protože při vyšších otáčkách to v tom plastovém krytu dělá hukot, takže tady mám celoročně nastaveno na 6V při zapnutí světla a za necelý rok provozu se hlučnost nezhoršila a prý je to i dobrá značka. Původně jsem chtěl Noctua větráky, ale nakonec skladem byly ty Arctic a tak jsem je vzal, prý to má nějaká kapalinová ložiska.
www.google.cz/…
Takze ty Tve se tam doctes jsou pro 6 az 12V a mohou se ridit PWM.
A ted koukam, vyprodej, s magnetickym loziskem, cena slusna a jeste i s vystupem pulzu dle otaceni, prima hracka kdyz chce nekdo ridit otacky:
www.gme.cz/…
No za ty prachy...
Tak to je jeden ze slusnejsich zdrojiku
.
A zkouset to nemusis, kdyz nevezmes nejaky odpad, ale koupis si vetrak s udaji. Takze napriklad kus levneho 12V vetraku:
www.gme.cz/…
katalogovy list:
www.gme.cz/…
a tam ctu:
OPERATING VOLTAGE RANGE 4.5 ~ 13.8 VDC
STARTING VOLTAGE 4.5 VDC (25 deg. C POWER ON/OFF)
a dalsi udaje...
při nastavení na 6V jsem naměřil 6,4V
A merils to napeti? Ja jen ze i kdyz se u takovychto zdroju pise neco o stabilizaci, ne vzdycky je to pravda a davaji klidne naprazdno (nezatizene) i pres 16V pri nastaveni na 12V atd., takze nastaveni 4.5V muze klidne znamenat 6V
.
Rozjedou se i na 4,5V, při 3V už ne. Zkoušel jsem to, aby to spolehlivě fungovalo. Zdroj je to tenhle, ale kupoval jsem ho asi za 300,-
www.puhy.cz/… Ty větráky jsou na 12V. Pokud je dám na polovičku a do série, jsem na čtvrtině ... že pojedou spolehlivě (hlavně rozběh) na 3V bych nesázel.
No o kousek niz jsem nasel mrazak s rozmery 47 x 45 x 45 cm za necele 3000Kc, to by byla vyhodnejsi volba. Ale pochopitelne ty udaje co tam jsou, tedy kolik zere, se pri provrtani a protazeni stocenou hadici budou dost lisit, pac by musel chladit vyrazne vic, nez jak potrebuje kdyz je zavreny a drzi studene jen to co tam je. A je taky otazka, jak by to zvladal pro jak velke akvarko...
To je sice hezký,ale nedám za to víc,než za zbytek akvárka
To se koupi
www.elbapramen.cz/… za 2690Kc (cena bez DPH). Nahore se te lahvi od vody ufikne vrch, hadici se propoji hladiny s akvarkem, otevre se studeny kohout a nazene se to ochlazene zpet do akvaria
. V zime to muze topit
.
Tady jde o dny,když nebudu doma,takže to je pasé
Když jsem doma,vodu vyměňuji.
Ten peltier na miníčko neni špatnej nápad
Tak jsem vymyslel úplně chlazení a zadarmo.. A nebude sponzorovat ani ČEZ stačí jen obětovat pár tak 10 000Kč koupíte si solární panel 120Wp, solární regulátor seženete baterku, pak 3 peltierovi články kterými bude chladit a jelikož sou na 12V tak nemusíte mít ani měnič napětí
No nekupte to a zadarmo.
Minicko uchladis i peltierem, par litru se da (pouziva se to casto u malych lednicek do auta). U vetsich akvarii zacina byt problem s ucinnosti, pac je opravdu mizerna a tak to silene zere a malo chladi, coz by nekteri zdejsi oznacili za sponzorovani CEZu, a v tomhle pripade celkem opravnene. Chladitko pro minicka je ale takto resitelne.
Ale jaký přehánění, když denně vyměníš po dobu největších veder, což u nás nebývá na dobu dlouhou, 1/3 akvária tak se není čeho bát. Budeš udržovat potřebnou teplotu a ještě budou mít obyvatelé kvalitní prostředí, prostě se jenom bude pravidelněji větrat.
Já bych zvládl i zabudovat ten větráček
No jo, když sem zařizoval akva, říkal sem si. Celej den sem svítí sluníčko, budu mít čas každý den celý léto měnit vodu za studenou?
Nebudu, takže jiná možnost nebyla. A myslím že to je lepší varianta než pořád běhat s petkama do mrazáku a zpět.
Vodu jsem samozřejmě měnil taky,ale to bych nerad zase přehnal kvůli poměrům v akva.Dokonce v miníčku jsem udělal průtokový ochlazovač-na jedné straně odtékala a na druhé přitékala studená.Ale zase jen v omezeném množství.
Pravda, to, na rozdíl od zabudování větráčku, zvládne každý
www.gme.cz/…
Tady je odkaz. To mám zabudovaný v krytu. Nejsou hlučný kvůli nějaké vibraci, ale asi se točí rychle. Dá se to vydržet, Kdyby mě to hodně moc štvalo, tak s tím něco budu dělat. Mám to v plánu ale zatím to jde vydržet.
No,vždyť on si lebedil-válel se jak ženská u moře na filtru
Přidat reakci
1 ...... 49
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54876x