Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 19:44 amrtin Re: Johan
Vzduchování je ohledně teploty k ničemu(když je v místnosti třicet,teplota nespadne ani o desetinu).Já ho mám a nic.Ale je dobré ho mít,kvůli většímu množství kyslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 19:42 amrtin Re: romant
Tohle už je druhá vlna veder.Teď se ochladilo,ale pak příde další.A bude hůř.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 14:42 R Muž romant [27987] Re: lhajek
Tak ona je taky otázka, jak dlouho to období v našich zeměpisných šířkách, kdy je hic jako kráva potrvá a tudíž jak dalece to chlazení řešit. Nemyslím si, že i druhy jenž tu chladnější vodu vyžadují, těch pár dní při tom vyšším přivzdušnění(lehkým ochlazení) nepřežijí. :-)
Edit: Když se odruoluje tímhle vláknem nazpět do letního období loňského roku, tak se tam docela hustě probírala možnost klimatizací do místností, což se mě jeví, z hlediska pohodlnýho člověka, jako smysluplný řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 14:38 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Johan
To už tu také zaznělo, ale u všech živočichů není problém jen nedostatek kyslíku kvůli vyšší teplotě. Jsou prostě druhy, které nesnesou vyšší teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 14:36 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: prasan
Jasně, záleží na osazenstvu ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 13:59 - Re: Johan
Tak tak.Občas šupnem ľad.Mám samozrejme pridané vzduchovanie.Dnes je vonku 33C a v akvárku mám 24C.Vsjo OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 13:57 Muž Johan [4945] - Rostliny
Nebylo by lepší dát při vyšších teplotách do akvária vzduchování, než komplikovaně řešit jeho ochlazení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 13:56 - Re: lhajek
Ibaže to nie vždy ide! Niektoré rybky skáču,raky lezú a krevetky sa radi občas plašia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 13:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Aaron
A nebo se vykašlat na dělání děr a v době veder dát krycí sklo pryč a na jejich místo nasadit ty ventilátory :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 10:37 Aaron Re: amrtin
Jasně, to já bych to rozhodně nechal řezat Sklenáře, jen jsem to blbě napsal
díky vsem za rady!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 00:27 amrtin Re: Miso
OK pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 00:25 Muž Miso [470] Re: amrtin
hej dalo sa to tak pochopit, ...sorry :) u 12V zdrojov urcite paralelne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 00:06 amrtin Re: Miso
Jo takhle,já počítal pouze se 12 volty :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 00:02 Muž Miso [470] Re: amrtin
sak preto pisem ze ak ma malo napetia (V) tak paralelne, ci? (ak ma s malo amperov (A) a napetia trebarz 30V tak seriovo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 23:46 amrtin Re: Miso
Miso,nezlob se,ale cos napsal je nesmysl.Kdyby se spojily sériově,dělilo by se napětí dvěma!A 6V by s nima asi ani nehlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 23:44 amrtin Re: Aaron
Klasický akvarijní bezbarvý ano Samozřejmě,že odpařovat se voda bude,ale jinak to nejde.Na podzim musim vymyslet,jak ty větráky zase utěsnit hmm .A já teda netušim jak seš zručnej,ale dáry do skla bych sám nedělal-mě to dělal profesionální sklenář a stejně nakonec udělal pro každý v. dvě díry po 55mm(celkem tedy čtyři) a byla to fuška-já mu celou dobu asistoval.Stálo mě to 300.
Dráty spojit přesně jak píšeš. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 23:43 Muž Miso [470] Re: Aaron
Aaron napsal:A jak to vlastně zbastlím s těmi dvěma větráky? Smotám jejich kábly dohromady, aby byly spojeny oba plusy a mínusy dohromady a pak to všechno přimotám k plusu a mínusu čouhajícímu z uřezaného kabelu z adaptéru?
vecsinou je to jedno, v principe ale ak dava zdroj molo amperov tak do serie (plus na minus, minus na plus atd) a ak malo voltov tak paralelne (pusi dokopi a minusi tiez)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 23:34 Aaron Re: amrtin
Já se přiživím: jakým silikonem? (asi udělám to samé, akorát já budu řezat díry do skla...) Což mě přivádí k další otázce: když si do něj vyřežu takové kravské díry, řekl bych, že veškerá účinnost krytu jako zábrany odpařování půjde k čertu, není to tak?

A jak to vlastně zbastlím s těmi dvěma větráky? Smotám jejich kábly dohromady, aby byly spojeny oba plusy a mínusy dohromady a pak to všechno přimotám k plusu a mínusu čouhajícímu z uřezaného kabelu z adaptéru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 23:29 Muž Miso [470] Re: amrtin
OT:
ja nie, ja kryt na akva davat nebudem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 22:08 amrtin Re: Miso
Jasně ano ,akorát že já s tim už nic nenadělám,vyzkoušet to budeš muset ty :) (nebo někdo jinej pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:57 Muž Miso [470] Re: amrtin
jasne, urcite to bude fungovat, ale vies co som chcel povedat... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:40 amrtin Re: Jerry
Větráčky na ty díry nešroubuj(aby ten tenký plast neprasknul),díry vyřízni páječkou a větr.přilep silikonem.Pomůže to určitě ano .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:38 amrtin Re: Miso
Fotka k příspěvku Jeden fouká dovnitř,druhý ven.A předělat už to nepůjde,jsou přilepené ke krycímu sklu silikonem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:27 Jerry Re: amrtin
Díky moc :)

Mám uzavřené akva - takovým černým plastovým krytem, a nechci si zabrat krmící otvor - takže prostě vyříznu 2 otvory (velikostně tak, aby na okraj díry šel přišroubovat větráček).

Doufám, že to rybičkám pomůže, mám v akva neuvěřitelných 30,2 °C :( A to mám sundaný ten plastový kryt, takže ani nesvítím... Chudinky moje živorodky, obě samičky zrovna porodily...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:25 Muž Miso [470] Re: amrtin
predpokladam ze sa jedna o vetraky v kryte, potom je lepsie aby obydva fukali von a vzduch sa nasaval cez nejake vetrace otvory. tym ziskas dvojnasobny prietok vzduchu ako ked fuka jeden (zbytocne) dnu a druhy von
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:04 amrtin Re: lhajek
Jenomže tady se jedná o vedlejší projev chlazení(tedy alespoň u mě).Taky mám akva zakryté sklem,ale co chladim,dolévám 1-2ml sloupce obden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:03 amrtin Re: Jerry
Fotka k příspěvku Adaptér ok,větráček taky palec Já to mám dle obrázku.Jeden in,druhý out.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 21:00 Jerry – Mají větráky foukat do akvária nebo z něj pryč?
Ahoj,

objednal jsem si dle návodu

www.alza.cz/…
a k tomu
www.alza.cz/… x2 (ten 120 mm by se mi totiž do akvárka těžko dával, moje akva je jen 60*30*30)

A teď jedna taková zásadní otázka - mají větráky foukat směrem do vody akva nebo naopak vyfukovat vzduch z nadakva pryč? Neměl jsem sílu číst všech 36 stránek, takže se omlouvám, pokud už jste některému z dalších laiků radili :)

Případně mám dát jeden větrák, aby foukal do akva a druhý aby naopak vyfukoval? Představoval bych si to tak, že do levého spodního rohu bych dal větrák co fouká do vody a do pravého horního rohu naopak větrák, co fučí pryč? Jestli to je blbost na entou, tak mě prosím navigujte lepším směrem :)

Díky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.07.2013 20:59 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Designer
Designer napsal: Mohu potvrdit, odpar vody umi zazraky.
Jo, jen my co běžně používáme krycí sklo, tak nejsme moc zvyklí denně na tak malém akva (25L) dolévat litr vody ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 18:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: FJ
No nevim jestli se tenhle konkretni neznici, ja to nezkousel a ani ho nemam.

Ale existuje dioda :-) .

Kdyz se mrknes sem: www.gme.cz/… uvidis valecek s prouzkem na jedne strane. Proud diodou tece jen jednim smerem, od vyvodu bez prouzku k vyvodu s prouzkem. Takze pokud vis, kde je na vetraku plus, das na ten vyvod diodu prouzkem a pak uz zapojis zbyvajici drat a zbyvajici vyvod diody do zdroje. Kdyz to otocis u toho zdroje, dioda opacne nevede, nic se nestane. A kdyz se to roztoci, diodu das pryc a pripojis tam rovnou drat. V dnesni dobe nekde vzit diodu nebude problem... no ja vim, to se mi to keca, kdyz takove veci casto nosim i po kapsach :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 18:24 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: FJ
prepolovanim se vetracek neznici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 18:02 Muž MarekP [812] - MalawiRe: FJ
Jednoduchý, vyzkoušet to. Když se dají špatně, točit se ten větrák nebude. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 18:00 FJ Re: Designer
Existuje mnemotechnická pomůcka jak bych spojil ty správné dráty:)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2013 17:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: FJ
Jsou to vetsinou vetraky do PC, takze jak dlouho v kuse bezi takovy server? Co jsou to 3 tydny... A jinak nekteri z nas ani PC nevypinaji ;-) .

Edit: A ano, potrebujes jen spojit 2 draty. Jen musis dat pozor na polaritu, neni jedno kam das + a - .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 17:02 FJ Re: Designer
Dobře,
Pokud si koupím tyto dva produkty, mohu to zprovoznit pomocí kleští a lepící pásky?

A další "blbá" otázka, nevadí to větráku nebo adaptéru, když to bude běžet třeba 3 týdny v kuse?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: FJ
Kdyz na Alze, tak adapter mas tady:
www.alza.cz/…

Protoze ma nastavitelne napeti, muzes pouzit bezny vetrak, kteremu nastavis otacky nastavenim napeti. A kdyz pouzijes nejaky z nejakymi funkcemi urceny pro 12V, proste je nastavis. Takze adapter mas a vetrak si vyber, posli link a mrknem.
Ten co jsem Ti psal niz by vyhovel a nema zadne opicarny navic, proste zapnes a jede:
www.alza.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:38 amrtin Re: FJ
Tohle se ale točí podle teploty,jenomže čidlo je až od 32st,takže se točí na minimu a to jednak stačí a není důvod to nějak měnit,protože to funguje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:34 FJ Re: amrtin
Možná bych byl radši kdyby to bylo bez automatické regulace.
Prostě bych to zapnul podle sebe a nechal to motat:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:25 amrtin Re: FJ
Fotka k příspěvku Tohle jsou dva ty samé ventilátory.Napájené jsou 12V(těch 6V by bylo málo).Maj automatickou regulaci pomocí teplotního čidla,takže i na 12V nejsou slyšet.Teplota v místnosti 30,7,v akva 26,9. ano A ano,stačí odstřihnout a spojit dráty. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:21 FJ
Mohl bych někoho požádat o to, aby mě nalezl na Alza.cz, přímo adaptér + větráček který by šel napojit tak, jak psal Miso.

Koukal jsem že tam mají adaptéry jak 5V tak 12V,
Myslím že by mě stačilo nižší napětí, nechci aby to moc hočelo.

Děkuji;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: FJ
Nejspis ano. Ale u zdroje je uvedeno jen napeti a vubec neni uvedeno, kolik umi dodat proudu. Tyhle male adaptery vetsinou dodaji alepson 300mA, ale fakt jsem to tam nikde nenasel.

K tomuto vetraku se da dohledat, ze bere 200mA pri 12V.

Jestli chces slusny adapter k tomuhle vetraku, kup jeden z techto:
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…

Jsou to spinane zdroje, davaji stabilizovane napeti (z principu) a lze je prepnout na 3V, 4.5V, 5V, 6V, 7.5V, 9V a 12V.

A pokud nevis, co bys delal s tou PWM, kup si radeji tenhle:
www.alza.cz/…
Nema treti drat, ktery by Te znervoznoval ;-) .

Chlapi tady uvadeli jeste podobny, ktery si sam ridi otacky. Mne osobne se to zda kontraproduktivni, protoze ty otacky zvysuje az pri dost velke teplote, takze si myslim, ze mi stejnou sluzbu udela i pomaleji se otacejici obycejny vetrak. Ale to uz je na Tobe, staci se podivat o par prispevku nize.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 16:10 Muž Miso [470] Re: FJ
Fotka k příspěvku adapter dava len 6V (tipujem ze max 1A) to sa ti bude ten vetrak tocit dost pomali (ak vobec) potrebujes zdroj na 12V. Ja som ani nic nestrihal, slo to napojit s tou koncovkou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 15:52 FJ – šlo by to?
Pokud bych si koupil tyto dva výrobky, dalo by se to použít jako chlazení?

www.alza.cz/…

www.elektroplus.cz/…

Stačilo by ustřihnout šňůry a zapojit?
Nemám o "elektrykařině" zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2013 14:35 Muž Miso [470]
Fotka k příspěvku easy freeze riesenie, 13cm vetrak od PC prisrobovany na dva koliky na pradlo (skoda ze som nemal cierne) , napojene na staru nabijacku k notebooku 18V 5A. nic netrebalo upravovat, hotove za 5min ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.07.2013 13:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
Mohu potvrdit, odpar vody umi zazraky.

Zrovna vcera jsem udelal pokus. Akvarko 200l a akvarko 54l. Obe dve vecer teplota vody 30°C. Nad 200l jsem namontoval fucak, odsava vzduch nad hladinou ven z deklu. Je 12V, pri 7.5V jsem usoudil, ze fouka akorat a nehluci. Rano v 200l akvarku teplota 28°C, v 54l stale 30°C.

Jinymi slovy, 2°C se daji i jednim blbym fucakem nad 200l akvarkem. A tocit nemusi buhvi jak, staci kdyz tu vlhkost z nadakvaria odvadi, vic se od nej nechce ;-) .

Az nekdo bude chtit vedet, ze fucak fuci akorat, tak pokud po minute uz pujde na ruku pocitove studeny vzduch, je to ono (plus minus autobus).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 13:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JendaVana
Pocitas skupenske teplo? Casto se na nej zapomina ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   28.07.2013 13:08 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: geralt
V těchhle vedrech ryby neumíraj na přehřátí, ale na udušení. Krátkodobě teplejší voda neuškodí, pokud je do vody tlačen kyslík vydatným vzduchováním. Vyjímku asi tvoří krevety, ale pokud jde o ryby tak stačí jen vzduchovat, vzduchovat, vzduchovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.07.2013 13:06 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: geralt
Ten malej pidižvejk co je na 12V jedu na 5V a pro 25L krevetárko je to v pohodě. Srazí teplotu o 3-4°C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 12:41 Muž geralt [11] Re: michalcod
ventilátor používam klasický stojanový.. nie prťavé PC pidižvejky :-D
t1.gstatic.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 12:33 Muž michalcod [13] Re: geralt
Mám PETky v zásobě a ventilátor mi nikdo nevyrobí a tak jsem odkázanej na tuto možnost.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=551