Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2008 21:18 Muž chicko [124] – Re: PentueR
tak to vypadá dost dobře, mne zase taky trápí horko a akváriu to nesvědčí, asi vyrobím něco podobného, ale použiji chladič s autoledničky....ta nám praskla(asi někde padla) a už je rok bez využití, ale chladicí systém funguje tak uvidíme :d
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2008 21:17 Muž chicko [124] – Re: PentueR
tak to vypadá dost dobře, mne zase taky trápí horko a akváriu to nesvědčí, asi vyrobím něco podobného, ale použiji chladič s autoledničky....ta nám praskla(asi někde padla) a už je rok bez využití, ale chladicí systém funguje tak uvidíme :d
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2008 21:10 Muž PentueR [256]
Fotka k příspěvku vodní blok
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2008 21:10 Muž PentueR [256]
Fotka k příspěvku komplet
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2008 21:10 Muž PentueR [256]
Fotka k příspěvku Dnes jsem měl pohromadě vše potřebné a měl jsem i čas, takže jsem začal s testem. Peltiéry mám dva:

1. Size 30x30x4.9mm (WxDxH), weight 14g Imax 3.3A, Umax 8.1V, Qmax (?T =0) 16,4W ?T max. = 68°C, R = 1.80 ohm

2. Size 40x40x4.7mm (WxDxH), weight 31g Imax 3.3A, Umax 14.5V, Qmax (?T =0) 29,3W ?T max. = 68°C, R = 3.42 ohm

Použil jsem pro první test číslo 1, napájení nastavitelným zdrojem 7,5V (max. 5A). Na chladné straně použit vodní chladič Zalman ZW-GWB2, na teplé straně hliníkový CPU chladič s 8cm ventilátorem (obyč. za 150,- peněz). Použil jsem běžnou teplovodivou pastu. Mezi chladiči 4mm plexisklo pro uchycení a oddělení chladičů. Čerpadýlko obyč. z OBI (30-300 l/hod), asi třetinový průtok. Prozatím jsem použil plastovou mísu a cca. 1,5l vody.

Počáteční teplota vody 22,8C. Po cca. 40 minutách 21,5C. Musel jsem chladiče rozdělat a lépe upevnit vodní blok - pohyboval se - neměl úplný kontakt. Po dalších asi 45 minutách voda 19,8C. Teď co to píšu (asi po 15 minutách) má voda 19,3C.

Pro ilustraci pár obrázků (+ teploměr s okolní teplotou). Podmínky nebyly zrovna ideál pro test, ale myslím že to půjde! Dnes to nechám běžet asi do 22 hod, bohužel víc času na delší test budu mít až o víkendu. Stay tuned ;)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2008 19:17 Muž PentueR [256]
Dnes mi přišly Peltiery, zítra nebo pozítří jedu pro vodní blok, takže se pokusím o víkendu o prototyp chlazení. Samozřejmě se jako naschvál ochladí...ale oni zase přijdou. Vedra.. Snad..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2008 11:46 Muž Roman [100] - Cichlidy
ne hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 15:54 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Joecz
57W není až tak moc... :) Jen u DZky mám jakýsi reflektor, kompaktní zářivky mám v nic-moc dřevěném krytu (bez reflektoru) a obě lineární zářivky mi víc svítí do luftu než do akviška...
(Měl bych s tím něco udělat... Škoda světla, které uletí vedle... :-D)
Za měsíc to spotřebuje elektřiny zhruba za 100,- Kč, takže bych s ní měl líp hospodařit. ;-) :-)
Mezi námi - ono to fakt není přesvícené! A když uberu na polovinu, je v akvišku tma. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 15:48 Štěpán
To je jedno, měl by ale být co nejvzdálenější od největší díry/děr, co v krytu je/jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 15:35 karlos4
Všechny vás zdravím, chci se zeptat jak mám umístit větráček do krytu, respektive jestli je lepší aby vzduch foukal ven nebo dovnitř.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 14:43 Joecz
Sid napsal:Takže celkem 57W...

člověče, proč to rovnou nenapojíš na jadernej reaktor :-D smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 09:57 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: PentueR
...co svítit laserem?...
Tak to mne nikdy nenapadlo... :)
A co se té "šajny" týče - není to tak hrozné, jak jsem napsal. Omlouvám se všem - ta DZka nemá 18W, ale jen 11W! Takže celkem 57W... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 07:37 Muž PentueR [256] – Re: vaclav
Možná ano, ale teď už je to celkem jedno, ke staré zářivce se vracet nebudu, takhle mám světlo rozloženo rovnoměrněji a dost jsem si s tím vyhrál, než jsem byl spokojen ;)

Ono je to vlastně skoro jedno, protože loni v největších vedrech jsme měli v pokoji 28-29C, takže i kdybych svítil baterkou, teplota by lezla ke 30C. Prostě nemám na výběr pokud jde o umístění akva, proto tady medituju nad použitím Peltiera k chlazení. Přečetl jsem vše kolem chlazení a kromě přídavného větráčku pro mně jinou cestu nevidím (kromě umístění akva do sklepa k bramborám...). A je to zajímavý experiment...

Side: hezká "šajna" ;) Kdysi jsem si koupil 35mW tužkový laser z wickedlasers.com , co svítit laserem? ;)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2008 00:14 Muž Sid [6629] - Rostliny
Václav: "...pro tak malé akvárium je to děsnej výkon. Použité rostliny nepotřebují tak silné světlo při 25cm vodního sloupce..."
20W na 35 l akviško při výšce 25cm připadne asi většině zdejších akvaristů jako "dost světla", ale za děsnej výkon to snad považovat nebudou... hmm :-)
Co by za děsnej výkon považovat mohli, je mých 64W na 25 l při výšce 30cm... :-D A tímhle svítím běžným kytkám. :) Když intenzitu světla snížím, kytky vypadají jinak, než chci. ;-)
(Těch 64W není překlep - svítím 2x 15W kompaktní zářivka, 2x 8W lineární T5 a 1x 18W DZ zářivka.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 23:36 Usine – Re: PentueR
Podle mě stačilo původní T8 vyměnit tlumivky za el.předřadníky. Pokles teploty je značný a nejen u předřadníků ale i samotných trubic, což se o T5 říct nedá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 22:35 Muž PentueR [256]
Jsou to FISB podlinková světla s T5 4W zářivkami, Narva 860 a 840 a s tímhle osvětlením jsem spokojen po mnoha experimentech. Celkově svítím 12 hodin, ale všechny naráz svítí jen asi 6 hodin, jsou zapojeny ve dvou sadách na dvojích hodinách. Ono do tohohle krytu zabudovat něco místo původní T8 15W zářivky, byl docela problém. Rozhodně dohromady topí o dost míň, než původní s tlumivkovým předřadníkem zabudovaným v krytu - tyto jsou s elektronickými předřadníky. Na ten původní nešlo skoro šáhnout. A k případným výhradám ke krytu - už jsem zmínil, mám to v obýváku v nábytku a jiné možnosti nejsou, vypadá to takto dobře a kompaktně. Nemůžu mít u akva a na akva cokoli, co by se tam nějak esteticky nehodilo a celkově chci, aby to vypadalo k světu - i když je to mrňous akva.

Do tohohle krytu jsem vyzkoušel několik kombinací velikostí T8 zářivek, ale vzhledem k délce je možnost jen kombo 4,6 nebo 8W, vše ostatní je dlouhé. Kombinace 6 a 8W nešly (vzhledem k jejich délkám) rozumně zabudovat tak, aby bylo akva celkem rovnoměrně osvětleno... a i teď mi třeba Ludwigia dělá do dvou třetin akva velké rozestupy mezi listy a až u hladiny roste pěknějc..


EDIT: ještě jsem zapomněl, akva nemá krycí mezisklo, ale zářivky v krytu jsem od přímého žhavení hladiny oddělil 2mm plexisklem (taky aby na ně nešplouchalo) - zkusím někdy vyfotit a pochlubit se bastlem ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 21:40 Usine – Re: ghostik
Tak jsme u zdroje tepla musí to hřát jako blázen, asi bych šel do jiného typu osvětlení, pro tak malé akvárium je to děsnej výkon. Použité rostliny nepotřebují tak silné světlo při 25cm vodního sloupce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 19:33 Muž ghostik [81] – Re: vaclav
Ja bych rekl male zarivky X-)
5x zarivka T5 po 4W coz je 20W na 35 Litrove AQ - celkem logicke
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 19:09 Usine – Re: PentueR
Drobet jsem nepochopil tvoje osvětlení 5x4w to je co? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 17:43 Muž PentueR [256] – Re: vaclav
To je mi naprosto jasné, jenže mám akva v nábytku (nedostatek místa v bytě), takže je skoro ze všech stran kryté. Větráček mám v krytu u zářivek - odtahuje od zářivek ven, jenže extra moc nepomáhá. Chtěl jsem další aby foukal na hladinu, ale právě vzhledem k nedostatku místa není moc možností kam ho nacpat..jedině na přední hranu akva, kde bude trčet a hyzdit. Pokud nebude fungovat Peltier, stejně nějakým způsobem u větráku skončím, ale teď mě zaujalo tohle řešení...pak uvidím.

Kupujeme s přítelkyní byt, staví se, příští rok se stěhujeme a já tam nejdu, pokud nebudu mít místo na větší akva, takže pak bude líp ;)

Btw: GM electronics - mail - avízo o předání zásilky na poštu ;) Nakonec to vypadá, že déle budu čekat na vodní blok..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 16:00 Usine – Re: PentueR
Proč máš teplotu v akváriu vyšší než okolí. Jednoduší asi bude upravit osvětlení a kryt akvária, než vymýšlet takové chladicí zařízení. Použitím ventilátoru ofukující hladinu akvárium taky ochladí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 15:14 Joecz – Re: filipsi
mě to taky zajímá, sice chlazení nepotřebuju, ale jsem taky hračička :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 13:50 Muž filipsi [1295] – Re: PentueR
Opatri ho chladicem opravdu mohutnym, s vetrackem, cim vyssi je teplotni rozdil, tim vice klesa ucinnost.
Jinak, podle me pres peltiery vede cesta trnita, draha naklady i provozne, ktera se muze vyplatit jen u opravdu malych nadrzi. Kdo chce chladit neco vetsiho, asi bych sel do nejakeho toho odvlhcovace, ucinnost daleko vetsi, cena v usa kolem 100 USD: cgi.ebay.com/…

Ale sam jsem na peltierovy pokusy zvedavy :), tak nikoho odrazovat nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 13:28 Muž PentueR [256] – Re: Joecz
Když vezmeš dejme tomu pokojovou teplotu 26C, v akva mám 28,5C a jen bych to hnal čerpadlem přes nějaký venkovní chladič ofukovaný větrákem, není kde brát kapacitu na ochlazení - minimální teplotní rozdíl. Jiná věc je CPU, které má 70C a je ochlazováno vzduchem 26C, tam už možnost je... CPU chladičem nebo podobným budu ochlazovat ohřívanou stranu Peltiera - tam poleze teplota na 60-70C minimálně.

A neděste mne s tím GM, to jsem tedy zvědav jak se pochlapí... Mohl bych objednat třeba u Conrada, ale tam jsou stejné články víc než 2x dražší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 12:51 Joecz – Re: ghostik
to by chtělo teda velkej chladič :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 12:42 Muž ghostik [81] – Re: Joecz
Jedine ze by chladic byl prez celou zadni stenu akvaria smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 12:39 Joecz – Re: PentueR
já bych to napřed zkusil bez toho peltieru, vždyť normální CPU chladič by to měl ochladit taky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 12:37 Muž ghostik [81] – Re: ElDiablo
Souhlasim. Tez jsem jim uz zdelil ze si mohou objednavku strcit nekam a zbozi co mi prislo po 7 mesicich jsem ani nevyzvedl !!!! U nas v praci poslalo GM zbozi po roce jelikoz nebylo skladem i kdyz na webu psali neco jineho !!! Velice solidni firma rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 12:17 Muž matrix069 [79]
Myslím že Peltier by mohol mať úspech u akvárii tak do 50 L(i keď náklady na energiu budú dosť vysoké) u väčších objemoch stíhať chladiť nebude. Ale najrýchlejšie sa v lete prehrejú práve tie malé akvária a Peltierov článok by mohol byť docela solídnym riešením.(určite lepším ako Pet-ka v 12 L akváriu) Veľké akvária majú uriítú tepelnú zotrvačnasť,takže voda sa tak rýchlo neprehreje.(a pri najhoršom sa tam tá Pet fľaša aspoň zmestí). Inak oceňujem-dobrý nápad. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 11:55 ElDiablo – Re: PentueR
Hm, GM, hodně štěstí :) Mají záhadný systém, který když zákazníkovi ukáže 363 ks skladem, prodavači na prodejně 170 ks skladem, tak fyzicky nemají ani jeden kus :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 09:45 Muž PentueR [256] – Re: filipsi
Určitě to tu zmíním, byla by to pěkná a relativně levná metoda...i když upřímně nevěřím, že to bude bůhvíjak účinné...ale jsem hračička. Teď jen vyčkat na Peltiery z GM electronics.. na webu psali že je mají skladem, tak doufám že tu během příštího týdne budou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 22:25 Muž filipsi [1295] – Re: PentueR
Pak dej vedet, o kolik za jakych podminek ti to o kolik stahne teplotu, pokusime se spocitat ucinnost, bude to voditko pro dalsi. Dik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 20:15 Muž PentueR [256]
No a já si objednal Peltiery, vodní chladič, kolega z roboty mi věnoval zdroj (12V/5A) a jakmile budu mít vše po kupě, budu testovat tuto možnost jak chladit... protože vedra se vrátí a s nimi přijde...kdovíco...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 18:58 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: foxchosen
A ti větší blázni se radují, že si můžou konečně opět nachytat dešťovou vodu, a tak stojí venku s deštníkem a kýblem u okapové roury smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 18:03 Muž kalahare [11] – Re: foxchosen
Máš recht. Dlouho se mi nestalo, abych měl radost z bouřky a ochlazení smich :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 17:23 foxchosen – Re: Dahak
Nj vlastně, já to bral podle sebe (odpojeno a už několik dní mimo akva) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 17:22 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: foxchosen
Topitka se zapinaj samy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 17:21 foxchosen – letní deště
To je paráda, jak se ochladilo, že? :) Akvaristé jásají, chovatelé terčovců zapínají topítka smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 16:38 ElDiablo
Tak ono se stačí podívat na pár eshopů, ohledně vykonů ;-)

Jinak regulace teploty by snad nemusela být až takový problém, na to by mohlo stačit pár součástek za pár korun či desetikorun... jen nechci vidět ceny za zdroj, chladič a v neposlední řadě elektriku :-) a jak to bude fajn topit do místnosti vlastně taky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 09:53 Muž ghostik [81]
U pocitacu na chlazeni a pretaktovavani jeste pouzivaji i tekuty dusik :o)))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 09:43 Muž PentueR [256]
No uvažuju článek mezi 20-40W max, nechci si stavět vlastní elektrárnu ;) Už jen zdroj pro něj se bude pěkně hřát.

Účinnost samotného článku neznám, ale ve zmíněné aplikaci stejně nebude nijak extrémní. Chladící kostkou poteče konstantně voda (miničerpadlem a hadičkami 8-10mm to bude i po přiškrcení pořád slušný průtok) a budu muset řešit izolaci - mezi vodním boxem a větrákovým chladičem a patrně i slušne izolovat vodní box. Určitě nezchladí protékající vodu "online", bude asi dost dlouho trvat než se něco projeví, ale to je pro mně v pořádku, nevyrábím mrazák...stačí mi shodit teplotu o 2-3 stupně, až přijdou největší vedra..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 22:46 Štěpán
10% je málo, mám dojem, že je to víc než 50%. A asi míň než 80%. Něco se dá najít na stránkách výrobců. Věc s 10% účinností by se používala jenom pro nějaké aplikace, kde je to nezbytně nutné, peltiery se dneska používají docela často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 22:42 Muž filipsi [1295] – Re: Štěpán
Neni ucinnost peltiera nekde kolem 10% v prakticke aplikaci, kdy chladi? 4x4 jsem asi zaspal, byvaly 75W.
Takze pokud bychom uvazovali chlazeni 25W, to uz by pro 40l v mistnosti 25C a teple osvetleni mozna zacinalo byt znat (teplota by klesala pod teplotu mistnosti) pouzijeme peltier 250W (12V, 20A ... teeda, to jsou proudy)
Ale je fakt, ze uz jsem to dele nesledoval, treba je to uz vse jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 22:31 Štěpán
Jsou k dostání peltiery 4x4 cm s elektrickým příkonem (nebo tepelným přenosem???) až 170 W, což by 30 l akvárium podchladit dokázalo určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 22:00 Muž filipsi [1295] – Re: PentueR
obavu, ze by se to mohlo podchladit bych asi nemel. Staci vyjit z tepolnych ztrat akva (v pripade situace otocene naopak vlastne z tepelnych zisku) oproti teplote okoli, ucinnosti a prikonu peltiera, a dojdeme k tomu, ze prechladime jen velmi, opravdu velmi :) tezko. Pro ten pripad je jednodussi termostat chlazeni vypinajici, nez soucasne pustene topitko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 21:28 Štěpán
Regulace teploty silnějším topítkem je řešení, které se mi nelíbí. Topítko bych bral opravdu jenom jako pojistku pro případ selhání regulace chlazení. U toho chlazení samozřejmě člověk může najít takové napájecí napětí, které bude udržovat teplotu na dobré úrovni, u jednoho malého slabého peltieru to snad problém není, ale najít zdroj s proměnlivým napětím pro více výkonných peltierů může asi být obtížné, chladit výkonnými peltiery bez regulace stejně není možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 21:20 Muž PentueR [256] – Re: Štěpán
Nemyslím, že by Peltier 3x3 nebo 4x4cm dokázal cca. 40l akva pres den podchladit pri trvalem prutoku pres maly vodni chladici boxik ;) Jinak staci mit v akva topitko - jen pro jistotu. Ale pokud to budu vyrabet, bezelo by to jen pres den se svicenim a samozrejme bych to predem otestoval nebo rozbehl o vikendu kdyz jsem u akva (taky kvuli tesnosti okruhu...).

Btw. ty lamelove chladice jsou fajn, ale vypadaji celkem velke. Ja se snazim vymyslet neco elegantniho, pokud mozno maleho... Akva mam v nabytku a nemam kolem moznosti stavet nejaka monstra ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 21:10 Štěpán
Použít hotové díly určené k počítači je nápad opravdu dobrý, ale jeden malý peltier se hodí jen k malému akváriu. Jediná trochu složitější věc je vyřešit regulaci teploty. Asi bych použil nějaký pokojový termostat, který má přepínač se dvěma kontakty, nejenom spínač s kontaktem jedním, který se dá použít jenom na topení. Tepločivou součástku bych vytáhl na kabelu, napatlal silikonovým lepidlem a ponořil do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 20:42 Joecz – Re: PentueR
mě se to zdá jako dobrý nápad, a myslím, že by to fungovat mělo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 19:56 Štěpán
Fotka k příspěvku Chlazení vzduchem není problém, prodávají se speciální lamelové chladiče, které jsou určené na chlazení kilowattů, příp. desítek kilowattů tep. výkonu. Chce to samozřejmě dostatečný proud vzduchu.

Jak takový chladič vypadá je na fotce. Chladič už mi zbyl jenom jeden, který si nechám. Takový chladič uchladí několik set wattů i bez ventilátoru.

Fischerelektronik nabízí vhodné chladiče KTE 1 a 2, ale nejsou úplně levné. Už jsem zapomněl, kolik stojí.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54735x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=2151