Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 47 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 22:15 StyLLo
byvam v bytovke a neda sa nam regulovat teplota na radiatori...aj ked je okno cely den otvorene na vetracku mame v izbe 26°C.. no a ohrievac v akva je teoreticky vypnuty... je nastaveny na 25°C... takze sa ani nezapina... nechavam aj trocha pootvoreny kryt v akva a vzadu su mensie otvory... takze to nepomaha :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 22:13 Muž Johan [4945] - Rostliny
míň topit!! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 22:10 Pepas
jeden stupen žádné drama,ale 26 v pokoji to musí bavit,čím topíš....šiškama smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2008 22:01 Muž filipsi [1295] – Re: StyLLo
brr, 26 v pokoji, to bych chodil cely den nahaty. Topeni nema takovy ten cudlik na stlumeni?
Klimatizace pro akva existuji, ale cena je vysoka. Mozna by ti pomohly alespon vetracky do krytu, ale moc ne, kdyz je v pokoji 26.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2008 21:59 StyLLo – Ako znizit teplotu vody?
Cawte.. mohli by ste mi poradit, ako by sa dala znizit teplota vody v akvariu? nainstalovat tam nejaku klimu alebo co? kym sa mi nerozsvieti svetlo, tak mam 26°C a potom sa postupne ohrieva na 27°C... nevadi to? ak ano, tak co s tym? nikdy mi neklesne pod 26°C .. lebo mam tolko v izbe.. no a okno zas cely den otvorene mat nebudem predsa..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 08:58 Žena bucliik [99]
andy závojnaty jsou chladnokrevnější rybky, jim se daří v chladnější vodě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 08:55 Andrea
Já mám teplotu 25-26*C...A rybky jsou v poho...No,ale ty tvoje rybky jsou zviklí asi na mnohem nižší teploty že???Víš co tak jim skus postupně přidávat teploty po týdnu vždy zviš teplotu o 1*C.Já si myslím že je lepší když tam budeš mít teplotu aspon 23-24*C.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 19:32 Muž Norton [109] – pro Radovan
Ve spec IT krámech asi ne, ale prodávají jej v lepších elektrách a také "hyper-obi-bau-hausech" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 19:30 Muž isamik [180]
hmm rekl bych, ze ne. Je to univezralni adapter, videl bych to na nejakeho elektro, kutila, obi, hornbach, a bau... . Problem je prechod mezi konektorem vetracku pc a adapterem, kompatibilni nejspis nebude takze bude potreba nejaka "prechodka".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 19:27 Muž RADOVAN [17] - Rostliny
ďakujem. A majú to aj v obchode s PC alebo kde sa dá kúpiť ten adaptér?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 14:55 Muž isamik [180]
Ja vim Pavle ;-) (byl to nepodareny pokus o zert), presto moznosti je nekolik :-), nemusi to byt jen adapter, ktery ma nastaveni 1,5/3/4,5/6/7,5/9/12 V, jak by to mohlo vyznit z Petrovy odpovedi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 14:52 Muž Norton [109] – ...
Však on Petr myslel tím adaptérem malý přepínatelná zdroj ss napětí. Jinak pozor na polaritu, PC ventilátorek se roztočí pouze jedním směrem při správné polarizaci, páč má "komutátor" pomocí hallova snímače. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 14:42 Muž isamik [180]
Napajet ventilator je dobre nejakym zdrojem, odpovidajiciho napeti a proudu :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 10:09 LuXy
Tak som spravil malý testík, dal som do krytu ventilátor, vodu to skutočne ochladilo, ale.. kameň úrazu je smrad a ťažký vzduch čo potom bol v izbe. Teplota v akvárku bola 27° a v izbe 28°. Druhý deň som spravil test bez ventilátora, taplota v miestnosti 28° a v akvárku 29°, lenže vzduch už bol dýchateľný. Takže mi za tie 2 stupne nestojí to, že ma manželka zderie z kože. Naďalej budem ráno a večer dávať do akvárka ľad... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 10:04 Muž matlala [798] - Rostliny
adaptér ale ten co má na zvolení Volty 1,5/3/4,5/6/7,5/9/12
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2007 09:47 Muž RADOVAN [17] - Rostliny
Neviete prosím vás čím sa napája chladič z PC keď by som ho zabudoval do krytu akva? to asi nieje na 220?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2007 09:49 LuXy
dajme tomu že mám v miestnosti aj v akvárku 28°. Zapnem ventilátor nad akvárkom odparená voda bude mať 29° a akvárko 27° keďže vzduch v miestnosti nieje chladený (ale skôr zohrievaný) zvonku, zohreje sa. Tým pádom sa zohreje aj voda v akváriu a ide to dookola...
alebo som zas niečo prehliadol?
A Štepán, je sakra rozdiel či chceš udržať teplotu tela 37° alebo akvárko 27°. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2007 09:42 Štěpán
To se při adiabatickém vypařování projeví snížením teploty kapaliny.

jsi nějak přehlédl druhou část věty! :-D

A můžeš mi vysvetlil, proč se potíš, když je ti teplo? Aby jses ochladil vypařováním vody, ne? Proč je lidem vedro v místech s vysokou vlhkostí vzduchu? Protože se jim neodpařuje voda z povrchu těla dostatečně intenzivně... Ale tohle už se učí v mateřské škole, ne? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2007 09:27 LuXy
To áno, ale háčik je v tom slovíčku "adiabatické vyparovanie"

...Adiabatický děj je termodynamický děj, při kterém nedochází k tepelné výměně mezi plynem a okolím. Děj probíhá při dokonalé tepelné izolaci, takže soustava žádné teplo nepřijímá ani nevydává. Za adiabatický lze pokládat takový děj, který proběhne tak rychle, že se výměna tepla s okolím nestačí uskutečnit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.07.2007 08:44 Muž Norton [109] – pro luxy
Štěpán mne předběhl... ;-)
takže pro osvěžení znalostí citát:

Vypařování je skupenská přeměna, při které se kapalina mění na plyn pouze z povrchu (ne z celého objemu jako při varu). Kapalina při vypařování odebírá teplo z okolí.

Podle kinetické teorie se z kapaliny vypařují ty molekuly, jejichž energie je dostatečná k překonání kohezních sil, a jejichž pohyb směřuje k volnému povrchu kapaliny, takže projdou povrchovou vrstvou a opustí kapalinu. Kapalinu tedy opouštějí molekuly s největší energií. Pokud je těchto molekul větší množství, vede to ke snížení střední energie zbývajících molekul kapaliny. To se při adiabatickém vypařování projeví snížením teploty kapaliny. Při rovnováze mezi párou a kapalinou se pára nazývá nasycená.

Množství tepla, které je při dané teplotě potřebné k přeměně jednoho kilogramu kapalné látky v plynnou fázi, se nazývá skupenské teplo výparné (vypařovací).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2007 08:42 LuXy
JA? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2007 08:41 Štěpán
Měrné skupenské teplo vypařování... když uděláš průvan nad hladinou, vypařování urychlíš.
Asi si ve škole chyběl, co? :-D Ale samozřejmě, nečekal bych, že se voda ochladí o hodně víc než je teplota okolního vzduchu... Možná a nějaký zlomek stupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2007 08:26 LuXy
Tak potom mi prezraď ty mudrlant, ako to schladí tú vodu? Alebo si v škole fyziku nemal?
Áno ak máš v akvárku 30° a v miestnosti 28 tak ti to akvárko na 28° schladí ale aby to chladilo na viac (menej) tam potrebuješ niečo, čo je chladnejšie ako tých spomínaných 28° :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2007 16:17 Muž xxsharkxx [19]
mno já řeším chlazení ventilátorem co se dá momentálně koupit v každém Baumaxu a podobně za cca 300,- ;-) funguje to víc než dobře a tvrzení že tenhle zpusob funguje jen pokud je teplota v mistnosti nižší je holej nesmysl X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2007 10:02 Muž matlala [798] - Rostliny
světlo tam nedopadá, odráží se od střechy vedlejší stavby a svítí nahoru do 1 patra (máme 2 poschoďový dům a akva jsou v přízemí u schodů slunce tam nesvítí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2007 09:58 Tomas
Ne, myslím, že tohle ti opravdu nepomůže, pokud ti na akvarium nedopadá přímé sluneční světlo. V tom okně to působí tak, že se sluneční paprsky odrážejí místo toho, aby je žaluzije pohlcovaly a tím se ohřívaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2007 09:38 Muž matlala [798] - Rostliny
no ten alobal by se dal zkusit ale spíš obalit tím akva okolo. okno těžko-mám akva na chodbě a tam svítí jen ráno z východu a to okno bych těžko zadělal má 6x2,5m smich
ale zkusím obalit akva, myslíte že to pomůže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2007 09:35 Muž mch.sokolov [160] - Cichlidy
mám od rána do večera oskara(slunce) v bytě,takže mazec,ale voda se mi drži kolem 27°C max,to jen diky tomu,že mám žaluzky a zavřený okno,takže ráno se zavře okno a šmitec:-D:-Da na noc se větrá:-) X-) na mraženi vody neni misto:-D:-D X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2007 09:31 Muž Johns [30] - Cichlidy
koupil sem široký i tak dlouhý alobal jako je okno kde sou akvárka před žaluzie sem ho zassešil a v místnosti je chládek jak tu nikdo psal že alobal to teplo odraží zatím co žaluzie fungují jako radiátor ahoj ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.07.2007 22:41 Vlada
Přátelé nezmatkujte. Zesilte vzduchování a jděte se vykoupat.Máme většinou tropické ryby a to oteplení nebylo tak rychlé aby jim vadilo,na rozdíl od Vámi navrhovaného chlazení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 22:09 Nifty
já pozoužívám již zminovanéé větráčky od PC a s maximálním úspěchem... moznost volit 3-12V dle libosti a potreby... hravě to teplotu udrží a to BYDLÍM POD STŘECHOU!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 19:05 All001
já nejvíc 29
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.07.2007 18:47 Muž Nik [191] – Athya
Nechci tady jako dělat reklamu, ale znám lepší věc, než jsou žaluzie, ale tu asi kvůli akváriu budete těžko kupovat:-). Jedná se o textilní rolety, které mají z exteriérové strany stříbrný potah, který odráží teplo zase ven z bytu do prostoru. Ty současné žaluzie na plastová okna stojí za houby - jsou v interiéru a když do nich praží slunko, tak je rozehřívá a fungují jako radiátor:-). Mám doma roletky - v akváriu víc než 27°C nemám palec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 18:21 athaya
teraz skusam jeden taky pokus- dala som do krabice od zmrzliny 5-10 cm vody a nechala cez noc zmrazit. Z 27°C mi zatial klesla teplota na okolo 25°C. Mozno ze us aj viac.
Pre tych co maju v akvariu okolo 30°C- skuste vsetky okna v byte ci dome zastriet zaluzkami. U nas je aspon trochu chladnejsie vdaka tomu. Mozno ze to zabere. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 18:13 athaya – krabica s ladom
teraz skusam jeden taky pokus- dala som do krabice od zmrzliny 5-10 cm vody a nechala cez noc zmrazit. Z 27°C mi zatial klesla teplota na okolo 25°C. Mozno ze us aj viac.
Pre tych co maju v akvariu okolo 30°C- skuste vsetky okna v byte ci dome zastriet zaluzkami. U nas je aspon trochu chladnejsie vdaka tomu. Mozno ze to zabere. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 16:33 Muž zikyc [79] - Sumci
Buc. jj o ancíky se nebojim, pokud jim to bude vadit tak na to nepolezou. Díky filtru se ta petka po akvárku přemistuje a tak neni jen jedno místo ochlazený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 14:51 Muž matlala [798] - Rostliny
já jsem v akva naměřil 29°c přes poledne víc ne, mám ho na chodbě která je uprostřed domu a kolem jsou místnosti a okno je jen jedno 5x2,5m a na východ takže zatím víc horko není, ale pokud chci crystal redky (krevetky) tak asi budu muset chladit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 14:26 pigal
U nás teď dva dny nešla elektřina (prý nějaká velká oprava) a přežili jsme to ve zdraví, jenom včera k večeru už jsme trochu lapaly po dechu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 13:15 Žena darley [12]
No u mňa prísavníkovia nemajú šancu sa ,,namraziť" na pet fľašu, lebo keď ju tam dám, tak je v nej za chvíľu zase len voda. V akva mám 32stupňov!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 13:00 LuXy
Chjo teraz vidím, že ten vodný blok je medený takže to e-é :) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 12:52 LuXy
Ten ventilátor ti pomôže len v prípade ak máš v miestnosti chladnejšie ako v akvárku X-)
Keď už chceš poriadne chladiť tak ti odporúčam toto:
www.tichepc.sk/…

dá sa to buď prilepiť na stenu akvárka, alebo s použitím vodného bloku chladenia procesora www.tichepc.sk/…
zapojiť do ext. filtra.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 12:03 Muž Johns [30] - Cichlidy
aaaaaa už začalo být horko i u terčovců maj 32stupnů z 28 a živorodky maj 28 a maj mít 25 no chladím to jak de ale musím asi koupit ten ventyllátor k počítači otevřený kryt nepomáhá to stím ledem nemůžou chytnout ryby spíš krupičku když najednou jim srazim teplotu vody za chvíli jim zas vystoupá zas jim ji srazím není potom lepší stálá teplota sice voda bude teplá no nevím co vy na to ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2007 08:25 Muž Přéma [23] - Amerika
Redukce z 220 na 12 V se normálně prodávají ( není to špatný nápad ) a ve víku bych klidně vyvrtal dvě díry na hadice,jinak další řešení je třeba pustit vodu přes nějaké starší chlazení na pivo,většinou tam bývá regulace a nebo si prostě koupit profesionální chladící jednotku pro akvária,jen kdyby se dala na ceně posunout desetinná čárka,chlazení pro akvária 150-300 l stojí skoro 20 000,- :-O rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:25 Athaya
Najlepsie by bolo dat sackov s ladom viac- do rohov aleb pred filter.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:24 Usine
Ryby snesou celkem bez problémů změnu o 2-5 stupňů, ale ne více. Jde to dělat i jinak (pomocí ledu) nebo ochlazovat ventilátorem.
www.akvarista.cz/…=
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:23 Athaya
alebo dj do sacku kusky ladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:23 Doman
Omlouvám se, že jsem založil něco znovu, nevšiml jsem si. Akvárka u okna nejsou. Znám systémy jak chladit, ale asi bych to potřeboval řešit teď hned, takže asi zkusím ten led. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:21 Athaya
No 35°C voda. To je dost. Nemas akvarium pri okne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:19 Doman
Aspoň než přejdou tyhle šílený horka. Ještě bych dodal, že v jednom akva jsou Black Molly a v druhým hlavně neonky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:19 Muž isamik [180]
Zkuste pohledat, napr. rybicky.net/forum/3519…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [47] 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=2301