Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2009 11:55 Muž DavidDizzer [26]
čtu si zde všechny vzkazy, přijdou mi zajímavé, a něco tedy vyzkouším... problém bude, jak ten větráček dostat tam, aby foukal na hladinu a tím pádem šlo horko pryč! zatím musí stačit tedy jen otevřený kryt a někdy, když je teplota opravdu vysoká, sundat všechny věci z AQ (je to nadlouho) a dát tam zmrzlou flašku! ;-)... budu dále kutit, díky za rady - vezmu si z toho něco určitě!;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:48 Muž Lukasson [40] – Re: NIKO
Dyt to musí rozhodit hodnoty vody a navíc, tato výměna vyřeší teplotu, tak na 2 hoďky, pak se vrátí teplota na stejnou hodnotu, teda alepoň u mne. V pokoji mám stále kolem 30 stupňů :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:46 Muž FoRgY [42] - Cichlidy
Mne pri udrzbe, ked som odkrival kryt akvaria, tak mi omylom spadla taka "kritka" za akvarium, cez ktoru krmim a nechcel sa mi ju vyberat a uz ani nemam rosu na krite, ale mne sa aj tak akvarko nepriehrieva, lebo mam izbu na servernej casti a dokonca mi slnko svieti do izby iba z rana tak do 11-12:00 :) ... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:42 Muž FoRgY [42] - Cichlidy
DavidDizzer napsal: škoda že neexistuje topítko, které aji ochlazuje :-D
Tak by sa ta potom asi nevolal ohrievac (topitko) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:42 Muž NIKO [527] – Letní vedra!
Nápadů je tu dost a některé hodně dobré :-D Jednoduché řešení mám.Měním část vody každý den(dávám studenou),nerostou řasy,ani sinice a tím i udržuji teplotu vody 26-27 stupňů ano Jo,je to práce,ale vyplatí se to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:33 Muž Miras [111] – Re: Jarik
taky řešení, stačí otevřít kryt a pustit ventilátorek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2009 11:29 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek
Fotka k příspěvku já jsem to vyřešil takhle viz foto obyč větrak
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.07.2009 11:23 Muž filipsi [1295] – Re: iblik
O nejake foukani tepla sem a tam v tomto pripade prilis nejde, teplota je vysoka v celem okoli akva. Musime vyuzit skupenskeho tepla vody, ktere je ohromne.Musime ji co nejvice nutit odparovat se. Tak muze klesnout teplota v akva o nekolik stupnu oproti teplote okoli, i kdyz do nej jeste svitime zarivkami. Potrebujeme take pri foukani snizit vlhkost v krytu, aby se voda mohla odparovat co nejlepe.
Viz. napr. princip psychrometru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:16 Muž Miras [111]
jasně ventilátorek může být jakýkoliv, hlavně aby se tam vešel. Jo klidně bych tam dal dva ať jeden fouká dovnitř a druhej ven, určitě to bude účinější. Záleží ale na každym jak je zručnej a co mu kryt dovolí. Já třeba teď vyrábím novej kryt kde už jsem s větráčkem počítal ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2009 11:07 Muž iblik [4] - Labyrintky – Re: Pipu
a nevyplatili by se spíš 2 jeden by to chladil a druhej by to teplo odfoukával ven??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 11:05 Muž Pipu [5] - Tetry – Re: DavidDizzer
No já mám z pc 10x10cm a stačí to...ano u počítačů slouží k odvádění tepla z PC, ale tady musí foukat směrem na hladinu at se odfouká teplý vzduch ze zářivek a ještě se teplota vody sníží.Myslím že bude stačit jakýkoliv ventilátor. Člověk musí být trochu kutil...aby zbytečně nevyhazoval peníze za nějaké chladiče atd. kvuli pár tropickým dnům. Ja mám akvárko přímo pod střechou a můj pokoj se vyhřeje na nějakých 30C protože máme břidlicovou střechu a kámen teplotu drží i v noci.Tak ten větráček úplně stačí, větrá tak dlouho až se najde taková teplota zvratu...kdy už teplota nejde dolu...u mě to je 23C. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 10:59 Muž filipsi [1295]
Štěpán napsal:.... Nejlepší ze všeho je vsadit do okna polystyrenové desky polepené alobalem ...

Zkusim navrhnout manzelce, na zimu to otocime alobalem dovnitr. :-D

Jeste existuji IR folie na okenni skla, ucinnost sice nizsi nez polystyren s alobalem, ale je to trochu mene rusive.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2009 10:58 zet
proč větráček z PC?existují i jiné varianty
www.gme.cz/…
sám je používám a jsou tiché a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 10:42 Štěpán
Vysoké teploty v místnosti je třeba začít řešit tam kudy teplo do místnosti hlavně vstupuje. S teplými vnějšími zdmi neizolovaného domu člověk nic moc udělat nemůže, ale zbývají okna. Zatáhnout závěsy nestačí, teplo se do místnosti stejně dostane. Mnohem lepší jsou bílé žaluzie mezi okny. Nejlepší ze všeho je vsadit do okna polystyrenové desky polepené alobalem (vnitřní strana vnějších skel, alobal směrem ven, samozřejmě) a nechat volné jenom tolik kolik člověk potřebuje na uspokojivé osvětlení místnosti.

Samoinstalační sady splitových klimatizací jsou dnes už docela levné. Mobilní klimatizace nejsou moc účinné (nassávají do místnosti teplý vzduch z okolí), používat by se neměly.

Klimatizaci je možné použít pouze v místnostechj ve kterých byla už provedena všechna ostatní opatření v zamezení vstupu tepla, protože jinak je klimatizování jenom mrhání energií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 09:32 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Lukasson
Když to nevadí mejm kardinálkám, tak nevím, proč by to mělo vadit vašim neonkám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 09:24 Muž Lukasson [40]
Nj. To jsou ti Terčovci, ale co ty naše ubohé rybky kterým takto vysoká teplota moc nesvědčí :-O já mám pootevřený kryt a v akva je stále teplota kolem 29 stupňů tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2009 08:42 Muž metal [96] - Cichlidy
mne to prislo vhod aspon nemusim zapinat ohrievac mam teplotu 28.chcelo by to o stupen vyssiu snad sa este otepli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 22:49 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Já jsem naprosto v pohodě aspon si topítka trochu odpočinou od vyháněni teploty na 29 až 30 stupnů... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 22:47 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
Já tám v těchto dnech hodím dvě namražené petky s vodou, a do 30 min. jde teplota o min. 1 stupeň dolů, není to moc, ale proces můžete opakovat několikrát za den, hlavně je to relativně zadarmo, ale taky se přikláním k možnosti s větráčkem, až budu přístě zase konstruovat kryt tak na toto budu určitě myslet, a pár jich tam zamontuji X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 22:00 eminence
co takto dva 120mm ventilatory fukaju na hladinu, a niekde stranou su dva odventilovacie otvory ? investicia par CZK/EUR a vysledok zaruceny ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.07.2009 21:56 Muž filipsi [1295] – Re: Miras
Nejvice tepla se odvede s pomoci odparu vody, takze opravdu foukat na hladinu je vetsinou z hlediska odvodu tepla ucinnejsi, nez odsavat ven. Samozrejme musi byt ale nekde take prostor, kterym bude vzduch nasavany nebo vyfukovany ven, jinak je ucinek maly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 21:06 Muž Miras [111] – Re: DavidDizzer
ale tak použíš můžeš co tě napadne nebo co tam vleze, ale ty z PC jsou malé, tiché, jen to hodíš na trafíčko a hurá palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 21:03 Muž DavidDizzer [26] – Re: Miras
a normální ventilátorky ne? uvidím ještě, zatím díky díky moc :-) MOc :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 21:01 Muž Miras [111] – Re: DavidDizzer
no právě že od PC koupíš snad od rozměru 4x4cm a větší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 20:57 Muž DavidDizzer [26] – Re: Miras
ano, jedině to udělat tak, ale od PC nemusí být ne? může být i normální větráček z elektroniky! ještě nad tím popřemýšlím, ale velikosti jsou i třeba 10x10 cm? tak malé? ;-):-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 20:36 Muž Miras [111] – Re: Pipu
no nevím jak by foukal do akva, princip PC větráčkú je že spíše odvádí teplo z bedny, procesoru... tudíž bych ho spíše dal, ať odvádí teplo z krytu ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2009 20:35 Muž Pipu [5] - Tetry – Re: Pipu
Nemusí se montovat do krytu, stačí pokud se dá kryt otevírat, ja mám plastový otvírací...otevřu a ten ventilátor dám mezi to a přivřu ho a drží pevně..... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 20:32 Muž Pipu [5] - Tetry
Rada je jednoduchá...sežente si starší větráček ze staršího PC...na 12-15V připojte ho na trafo...a umístit ho tak at fouká do akvaria....tímto způsobem jsem snížil do 2hod teplotu akvaria z 30C na 23C a to svítím na rostliny 1W/litr.Takže není potřeba žadná klimatizace, žádné přesuny a spotřeba elektřiny je minimální.
S pozdravem Pipu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 20:27 Muž DavidDizzer [26] – Re: Pipu
j díky za radu ;-)... ale jak jsem zde už psal, že do mojeho krytu to asi nepuje, jinak by tam už dávno byl ;-)... ale díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2009 20:25 Muž Pipu [5] - Tetry – Re: Závojgupi
Rada je jednoduchá...sežente si starší větráček ze staršího PC...na 12-15V připojte ho na trafo...a umístit ho tak at fouká do akvaria....tímto způsobem jsem snížil do 2hod teplotu akvaria z 30C na 23C a to svítím na rostliny 1W/litr.
S pozdravem Pipu hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 20:06 Muž DavidDizzer [26] – Re: iblik
co mám pověsit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 20:03 dodmo – Re: ČUPR
Já osobně vysoké teploty neřeším pokud nejsou nad 30*C,u každého akva se mi teplota liší, v jednom mám 28*C ve většině 30*C a ve dvou dokonce 32*C naštěstí chovám jen odolné ryby které jsou schopné teplotu vydržet bez ujmy a dokonce s vitalitou palec btw. momentálně je v pokoji 30*C tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.07.2009 19:23 Muž ČUPR [204] - Tetry – Dvě mouchy jednou ranou
Dlouho jsem přemýšlel, jak snížit teplotu v akváriu v letních měsících, kdy bylo v bytě nesnesitelné vedro a tím se od okolního vzduchu ohřívala i voda v akváriu. Po založení nového akvária s uzavřeným krytem se 2 zářivkami se situace ještě zhošila. V extrémních vedrech se teplota vody pohybovala téměř až k 30 °C. Sice jsem přes noc intenzivně větral, ale teplota se do rána snížila velmi nepatrně.
Řešením byla instalace klimatizace, takže v současné době udržuji teplotu v místnosti na cca 22 °C a v akváriu nepřesáhne teplota 26 °C. Spokojenost nejen pro moji tepelnou pohodu, ale současně i pro akvarijní ryby a rostliny. Takže jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Tato užitečná investice mě přišla na necelých 30 tisíc korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 19:06 Muž iblik [4] - Labyrintky – Re: DavidDizzer
a proč teda třeba je nepověsíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2009 19:01 Muž DavidDizzer [26] – :-)
škoda že neexistuje topítko, které aji ochlazuje :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 19:01 Muž DavidDizzer [26] – Re: iblik
nemám topítko! topí mi zářivky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:59 Muž iblik [4] - Labyrintky – Re: DavidDizzer
hele a nemáš na topítku nastavenou jinou teplotu??? třeba 29 nebo nák tak ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:58 Muž DavidDizzer [26] – Re: Miras
no to jo, ale větrat to nemá smysl. jak už jsem psal! dejme tomu, že venku je 31°C a doma 28°C tak nebudu přece větrat, aby mi chladnější uteklo a teplo šlo ještě dovnitř :-)... Ale vynutí jedné zářivky to neřeší, je to stejné! už jsem to zkoušel! Možná je to trochu tým krycím sklem! ale kdyby tam nemuselo být, tak tam není- to je samozřejmé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:53 Muž Miras [111] – Re: Johan
přesně tak, taky čim větší akva tim rychleji či pomaleji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:52 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Protože voda se ochlazuje (otepluje) mnohem pomaleji než vzduch..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:51 Muž Miras [111] – Re: DavidDizzer
no já mám většinou v akva takovou teplotu jaká je v okolí, maximálně o 1-2 stupněc víc, takže v pokoji mám teď 26stupnů a akva má 27 což jde, mám celý den zataženo a větrám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:50 Muž Miras [111] – Re: DavidDizzer
no je to těžké bud stlumíš osvětlení a nebudou tolik růst rostlinky, nebo ne a budeš se potýkat s velkou teplotou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:49 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
no aji když je v pokoji 26-27°C tak v AQ je 28 - 30°C! to je pořád stejné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2009 18:48 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Tak přestěhuj akvárium nebo kup chlazení. Když máš v pokoji skoro 30 °C, tak v akvárium míň nebude hmm .

Copak máš za rybky, že nevydržej 30 °C. Moje kardinálky v 29 °C jsou čiperné a ani u hladiny je nevidím tak nevím co by se tvejm neonkám nelíbilo. Zase hledáš problém tam, kde není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:47 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
nemám te´d žádný porblém, kromě toho přehřávání a kvůli více hnědé řasy... jinak jsem docela spokojený :-)... nemohu rybičky nechávat v tolika stupňích! nedělá jim to dlouho dobře :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2009 18:45 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Stovky akvaristů to neřeší a tak nevím proč bys to měl řešit ty, zvlášť, když máš kolem akvária spoustu jiných problémů ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:41 Muž DavidDizzer [26]
a myslím si, že by to stejnak tou jednou zářivkou, která by se vypla, nic neřešilo! protože kytky by moc nešly(skoro vůbec) a stejnak tam je vysoká teplota! je tam krycí sklo, takže možná i proto!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 18:40 Muž DavidDizzer [26] – Re: Miras
no kdybych nesvítil všemi třemi, ale jen dvěma , to by bylo asi jenom 0,3W/l... a mám tám spíš kytky, které potřebují 0,5W/l. Takž osvětlením to nějak řešit nechci! díval jsem se na ten odkaz, ale ty ceny :-D... hrůza! :-D...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.07.2009 17:56 Muž FoRgY [42] - Cichlidy – Re: PetrP2B
Zaujimave, ale tie ceny ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2009 17:46 Muž PetrP2B [33] - Rostliny – Re: DavidDizzer

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54735x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=1951