Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 31 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 18:54 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Ejdriana
a kde je tam to krycí sklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 18:53 Žena Ejdriana [0] Re: Ejdriana
Fotka k příspěvku a ještě jedna
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 18:52 Žena Ejdriana [0] Re: Ejdriana
Fotka k příspěvku Přidávám fotky toho, jak mám provedený kryt...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 14:51 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
teď když se topí v krbu a je vyplý topení tak mám v pokoji 23°C... ráno 22°C a v noci taky 22°C... není to jakože podkroví... nad sebou mám půdu z části a na zkosené straně je už střecha... teplota se zatím pořád drží na 26°C s odklopeným krytem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 14:18 HaDaS Re: Ejdriana
Z toho mi vyplývá, že problém nebude v osvětlení. To by teplota alespoň o stupínek, nebo půl, klesla. Bude to buď tím filtrem, nebo cirkulací vzduchu v místnosti, nebo kombinací obojího.
Vím že ti to zní nelogicky, ale kolikrát se může teplota v jednom rohu místnosti lišit od druhého rohu i o 3°C. Když mluvíš o tom, že máš zkosený strop, tak předpokládám, že se jedná o podkroví. Jak jsem ti psal. Zkus dát teploměr vedle akvária a za deset minut se na něj podívej. To udělej ráno, přes den a večer. Vyloučí se tím i tato varianta a problém bude vyřešen. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 10:16 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
Takže teplota těsně po zapnutí je 26°C a nechala jsem otevřený ten kryt a zatím se to drží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 08:54 Muž Yirka [9126] Re: Ejdriana
Ještě k té výměně filtrů kus za kus. Klidně bych to udělal hned. Jen bych přemístil i ten částečně zaběhlý molitan do nového filtru a hotovo. V tomto případě není nutno nechat běžet filtry souběžně za účelem zabíhání molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 00:43 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
topení pokud možno stahuju na co nejméně... když se začne topit krbem tak vypínám úplně... teplota v místnosti se pohybuje kolem 22-24°C... většinou ta nižší hodnota a několikrát během dne i větrám... ráno se podívám před zapnutím kolik tam budou mít stupňů a dám vědět... hladinu jsem měla dost vysoko, ale teď od včerejška je cca 3 cm od osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 00:22 HaDaS Re: Ejdriana
Ptám se kvůli cirkulaci vzduchu v místnosti, protože píšeš, že problémy máš poslední dva měsíce. Tzn. v období kdy se více topí a právě teplý vzduch by mohl ... mohl ohřívat vzduch okolo akva více. Je to jen teorie, ale za tu člověk nic nedá, ale alespoň se toho více vyloučí. Já bych zkusil dát vně akva teploměr a sledoval ho průběžně v různých fázích dne.
Píšeš, že zářivku máš od června a problémy s teplotou máš poslední dva měsíce. Takže zdrojem jako takovým to určitě není. Mohlo by se ale jednat o přehřívání jiných součástí osvětlení. To se mi však nezdá.
Takže podle mého jsou tři možnosti.
1. Změna klimatu okolního prostředí.
2. Zdroj tepla je opravdu v tom filtříku, s kterým se něco děje.
3. Mohlo dojít k zvednutí hladiny, čímž se přiblížila hladina zdroji tepla (osvětlení), a tím pádem se více ohřívá.

Ještě abychom vyloučili světlo úplně. Jaká je teplota po ránu, před sepnutím, nebo těsně po sepnutí světla? Kolísá teplota během dne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 00:11 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
mám ho v rohu pokoje, světlo na něj nesvítí - je pod zkoseným stropem... a stěna sousedí s koupelnou kde je zima a to dost:-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 00:03 HaDaS Re: Ejdriana
Omlouvám se. Jsem slepej jak patrona. Žil jsem v domnění, že tu nemáš prezenčku. Ani nevím proč.
Napiš ještě kde je akva umístění. Nemáš tam někde stoupačky, topení ... jak je vysoko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:57 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
vše mám popsáno u sebe v prezentaci nádrže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:57 R Muž romant [27987] Re: HaDaS
40 litrů, vidím v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:56 Žena Ejdriana [0] Re: romant
tak tohle má tata ve svým 400 litrovým a trochu hluku to nadělá :-D jako co jsem nechala otevřenej ten kryt tak se teplota drží pořád mezi 26 - 27... třeba bude stačit to nechávat otevřený... ale zase je blbý aby nevyskočily rybky... to budu muset nějak vymyslet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:55 HaDaS Re: romant
Ještě nevíme jak je akvárko velké. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:53 R Muž romant [27987] Re: Ejdriana
Myslím toto www.exo-eko.cz/…
Hlučnosti se bát nemusíš, je to tady v příslušným vlákně diskutováno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:49 Žena petulinakk [2016] Re: Ejdriana
Mám také setový kryt, se třemi otvory. Mám je odklopené permanentně, když byly zakryté tak teplota vody stoupala dost rapidně. V místnosti mám 22stupňů, v akva je v průměru o dva více (podle toho jak je zapnuté osvětlení).
Zatím žádné ztráty na životech :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:48 Žena Ejdriana [0] Re: romant
kdysi jsem měla takovej ten obyčejnej molitan na motorek... ale nemohla jsem u toho spát jakej to dělalo rachot a rybky mi právě nějak pořád byly u hladiny... s tímhle jsem zatím neměla problémy a zatím plavou taky v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:44 R Muž romant [27987] Re: Ejdriana
Týden bych měnil obden(nebo klidně denně) a další týden 2x. Sleduj reakci rybek a kdyby se nějak shlukovaly u hladiny, zrychleně dýchaly a jakoby lapaly po dechu, tak na nic nečekej a měň hned. Ten filtrřík má dost slaboučkou účinnost a vyměnil bych ho za čerpací hlavu s kostkou biomolitanu a získáš tím daleko větší filtrační objem a budeš muset čistit max. 2x do roka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:38 Žena Ejdriana [0] Re: romant
řekla bych, že tam byl skoro rok... už se ani nevracel do původního tvaru když jsem ho zmáčkla a cucky z něj už taky šly... říkám, vážně to bylo potřeba... jsem ho přeprala ve vodě a za dva dny filtr jako by ani nechtěl jet... jestli se tím i ten filtr nezahříval... jak často mám teď měnit a po jak dlouhou dobu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:32 R Muž romant [27987] Re: Ejdriana
Když je zajetej filtr, tak ta týdenní výměna postačuje, ale toto, jak jsem pochopil je výměna za novej, čistej molitan, takže bych tu výměnu vody dělal rozhodně častěji. Ten původní molitan byl už cuckovatej a voda z filtru moc nevytejkala? Jak tam byl dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:30 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Molitan sa nemeni. JEdine ak pride jeho polcas rozpadu. Cize par rokov. Bezne ho staci pri odkalovani akvaria trochu precistit vo vode z akvaria a dat spat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:29 Žena Ejdriana [0] Re: romant
ono už to bylo dost potřeba ho vyměnit... jednou týdně stačí vodu měnit ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:12 R Muž romant [27987] Re: Ejdriana
Pokud jsi ten molitan měnila za úplně novej, tak to není moc dobře a pohlídal bych si hladinu NO2. Jako prevenci bych prováděl častou výměnu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:09 Žena Ejdriana [0] Re: romant
no v tom co tam mám jsem teď měnila ten molitan... nebo je třeba aby se ty bakterie dostaly do filtru jako celku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:06 R Muž romant [27987] Re: Ejdriana
Ten filtr neměň kus za kus, ale nech ten novej tak tři neděle s tím původním běhat společně a teprve potom ho vyměň. Je potřeba aby se ten novej filtr osídlil nitrifikačníma bakteriema a plně přebral funkci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 23:02 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
filtr mám tady tento: Atman F301
je starý skoro dva roky... a mám teda ještě jeden skoro nepoužitej, tak asi provedu výměnu... teď co jsem ten kryt nechala otevřenej, tak je tam ta teplota pořád mezi 26 -27, ale otevřený to nemůžu mít pořád
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 22:58 HaDaS Re: Ejdriana
Zahřívající motorek je, předpokládám, nějaké čerpadlo. Ono teplo od takového "motůrku" dokáže vodu totiž ohřát docela dost. O jeden stupeň žádný problém, o dva stupně to taky nemusí být výjimečné (záleží na řešení a typu). Pokud se teplota zvedla o více jak 3°C oproti normálu, tak bych tu chybu hledal hlavně v tom motůrku. Alespoň podle toho, co píšeš v předešlých příspěvcích. Také ti může za chvíli odejít. Připrav se na výměnu filtrace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 21:35 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
bohužel teď vyfotit nemůžu... je to komplet, ale vůbec netuším jakej... nějakej starší, dostala jsem ho... to teplo podle mě nemá kam by šlo... on ten kryt jde tak z 1/3 po celé délce odklopit, což jsem udělala teď... ale nechci to nechávat tak bez dozoru aby náhodou třeba nějaká rybka nevyskočila
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 21:08 HaDaS Re: Ejdriana
Hoď sem nějaké foto. Bude se lépe radit. Možností je několik. V každém případě je nutné zajistit odvod tepla přes kryt.
Ty máš asi setový kryt, že? Jaký?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 21:05 Žena Ejdriana [0] Re: HaDaS
přizvednout to nejde:-( ale udělala jsem to, že jsem zvedla kryt který tam je trochu vody odlila a nalila tam studenější a už se to chvíli drží mezi 26 - 27... uvidím zítra no... ale dřív mi to nedělalo a normlně jsem měla zaplý i topítko... teď bych je asi uvařila
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 21:04 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: Ejdriana
Kazdy novy zdroj svetla je aj novy zdroj tepla. Cize pridanim dalsiej trubice sa ti zvysi aj produkcia tepla v kryte a tym ohrev vody od osvetlenia. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 20:55 HaDaS Re: Ejdriana
Záleží jak je světlo od skla daleko. První co bych vyzkoušel, je přizvednutí skla nad okrajem akvária. Nevím jak to máš udělaný a jestli je to tudíž možné. Doporučuji před přizvednutím skla vyměnit část vody, aby se akva ochladilo. po 12 hodinách zjistíš, zda-li to pomohl a voda se neohřívá na tolik stupňů.
V principu by měl ohřátý vzduch odcházet vzniklou mezerou a méně ohřívat vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 18:38 Žena Ejdriana [0] Re: katterinecka
v pokoji mám 22°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 17:25 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Ejdriana
a jaká je teplota v bytě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 16:58 Žena Ejdriana [0] – 28°C
Potřebovala bych poradit... poslední dva měsíce mám teplotu v akva kolem 28°C... od června mám novou zářivku, ale je stejná jako ta předchozí takže žádná změna... filtr mám také stále stejný, ale zdá se mi, že se trochu zahřívá motorek, ale ne nějak rapidně (podle mě tak normálně)... topítko mám vytáhlé... mezi hladinou vody a záživkou je sklo krytu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 18:18 Muž tomas3000 [15] Re: Sid
Je to parádní...teplota mi v akva nepřesáhne 27 stupňů...ikdyž koupaliště si letos asi moc neužijeme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2011 15:35 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Keltoman
Njn, důsledek "globálního oteplování"... :-O :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2011 09:06 Keltoman Re: Dejmon
Tak bych řekl, že letošní "letní" počasí starosti s chlazením akvárií eliminuje, protože současné teploty spíše připomínají říjen ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 15:54 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
na 12 som este nevidel...
ale mozno nieco existuje...
popr. da sa pouzit menic...

ale vyuzit sa tie kompr. daju na kadeco
1 je u kamosa v garazi a vecsinou sluzi na fukanie pneu
2 som dal jednemu let.modelarovi tomu to "taha" airbrushovu pistol
a dalsie 2 som rozdal

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 15:20 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
neni to nic jineho nez chlazeni na pivo...co se na tom da jineho vymyslet

P.S. Az budes mit zade neco takoveho doma, ale na 12V tak dej vedet - potrebuju udelat lednici do lode. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 14:00 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
chuisui.com/…

...pozeram ako to vyzera zvnutra
kompresor,chladic,nadoba,termostat,ventilator

volakedy davno som take kompresory mal doma 4 -funkcne zadarmo z kovosrotu hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 11:53 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
aha jsem si nevsimnul, ze tam je uvedeno pracovni medium - nicmenene pak asi nejde mluvit o bezlucne jednotce - ten kompresor urcite slyset bude

to je ale jedno v kazdem pripade to je scifi kvuli par dnum v roce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 10:14 Muž kortezhugo [983] Re: Moucha
...este k tej cene
co som pozeral? -tak sa tie chladiace jednotky pouzivaju vecsinou pri morskej akvaristike
a tam je prevadzka akva ovela drahsia...tak ze je cena tej jednotky v podstate zanedbatelna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 09:42 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
...pise sa tam ze to pouziva R134a -teda je to kompresorove
peltier pri 200W je pri chladeni akva "nic"
pri autochladnicke tie peltiere stacia -ale len pre to ze je to uzavrete teda termoizolovane...

inac pri tej cene chladiacej jednotky? -mame uz klimatizaciu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 09:22 Muž RadekCX [219]
na 99.9% je v tom to same co v te autolednicce - tedy peltier clanek - ale je to pro akvaristy tak je treba to patricne financne opeprit

peltierovy clanky lze vcelku levne koupit samostatne a neco podobneho si vyrobit - staci jen vzit nejaky vymenik, nalepit na nej peltiery a prohanet tudy vodu z filtru

nicmene vzhledem k tomu, ze tech horkych dnu je v roce jen par tak je podle me fakt lepsi vzit tu autolednicku natocit do ni 10m hadice a ta spotreba za tech par dnu v roce je naprosta nepodstatna

samozrejme uplne nejlepsi je resit pricinu a ne dusledek - tedy teplo ze svetel odvadet mimo akvarium

tady ohreju trochu LED polivcicku - vzhledem k provedeni LEDek je tento problem vyrazne jednodussi nez u zarivek - LED jsou totiz prisroubovany na chladici profil, ktery je na druhe strane krytu - tedy vzduch uvnitr krytu se prakticky neohriva - na akvarkach co mam nasvicene LED se teplota hejbe jen s teplotou v mistnosti

Moucha napsal: existuji specialni chladici jednotky, ale jsou drahy..... <a href="http://www.akvarista.cz/web/shop/item-teco-tr-10" target="_blank" rel="nofollow">http://www.akvarista.cz/web/shop/item-teco-tr-10</a>

taky me napadla teplovodiva oboustranna samolepka na zadni stenu s nejakym chladicem,
jako zajimavy vymenik mi prijde radiator od topeni, pres leto je topeni nebezi a radiator je tak prijemne chladnej.....

vetracky jsou porad asi nejjednodussi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 08:23 Muž filipsi [1295]
Moucha napsal:..taky me napadla teplovodiva oboustranna samolepka na zadni stenu s nejakym chladicem,
...jako zajimavy vymenik mi prijde radiator od topeni, pres leto je topeni nebezi a radiator je tak prijemne chladnej..


No to take nejsou moc fajn napady. Kdyz bude mit akva 30 a v mistnosti bude 25, teplotni spad je tak maly, ze si ani nedokazu predstavit, ze by ten chladic neco uchladil, i pri obri velikosti.
Topeni je stejne teple jako mistnost. I kdyz citime chlad, kdyz na nej sahneme, je to tak. Chlad citime, protoze sahame na kov, ktery lepe odvadi teplo z nas.
Fakt je v chlazeni akva to nejdulezitejsi 1. odvest pryc teplo od osvetleni, nez ohreje akva. Pak bude akva mit +- stejnou teplotu jako mistnost, a to vetsinou staci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 23:09 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraH.
existuji specialni chladici jednotky, ale jsou drahy..... www.akvarista.cz/…

taky me napadla teplovodiva oboustranna samolepka na zadni stenu s nejakym chladicem,
jako zajimavy vymenik mi prijde radiator od topeni, pres leto je topeni nebezi a radiator je tak prijemne chladnej.....

vetracky jsou porad asi nejjednodussi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 21:53 Muž JuraH. [5] Re: filipsi
teď už není třeba dalších reakcí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2011 20:00 Muž filipsi [1295] Re: matlala
Tohle jsem tady take nekolikrat psal, autolednicka ma mizivy chladici vykon, a mizernou ucinnost, pri prikonech nejakych 40W dokaze chladit tak 10W (odhady, nebrat uplen za slovo). To je na chlazeni nejakych 300 litru jako prd.
Proto je nejucinnejsi a nejlepsi pouzit ty vetracky, protoze za stejnych 10W dokazeme efektivne odvest treba 60W tepla od svetla, co by jinak akva ohrivalo, a jeste akva chladit zvysenym odparem. Vyparne teplo litru vody je totiz ekvivalentni energii, kterou privedeme 6l vody k varu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [31] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=1501