Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 22:53 Muž dracekvo [7]
Vykuchání lednice, pivní chlazení tu už určitě zaznělo

ale co znásilnit něco takovýho? Je to s kompresorem, bude to tichý a stojí to pár korun.
elektro.bazos.cz/…

Mobilní klimu bych nedoporučoval. Je problém kam vyvést tu velkou trubku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 21:41 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
já teda dostal od strejdy větrák od digestoře, jen tam zapojit dráty.. vyvrtat dírku do nějaký desky, přišroubovat na desku a dát nad akvárium.. samozřejmě spadnout to do vody, tak vyletí pojistky ryby vyplavou na hladinu a je konec.. :-D ale funguje to jako bejk.. když byly z létě třicítky a já měl v akváriu vodu 30°C tak mi to dokázalo shodit vodu až na 22°C přes noc a přes den to bylo kolem 24° u tý mojí nádrže s 230l vody (tj i voda ve filtru)
vedle jsem potřeboval dávat vodu až pod dvacet stupňů v 60l a měl jsem tam přes noc 17°C v těch vedrech.. a přes den 19°C jen to byl teda slušnej hukot no.. taky bych rád měl něco nejlíp ponořený ve vodě a chladil to nějakým chladítkem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 21:18 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: NHKG
Odpar môžem automaticky dopĺňať obrátenom bandaskou nad akváriom :-) Rozhodne to vyskúšam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 21:08 Muž Jarry [1433] Re: NHKG
Mám automatické doplňování odparu, ale i teď je odpar za týden kolem 10l, tak se bojím, abych při delší dovolené v letních vedrech při chlazení větráky nemusel vymýšlet místo pro 50l kanystr:-) No větráky s termostatem mám připravené, pokud by se odpar nějak zásadně zvýšil, tak to asi teprve budu řešit:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 20:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Cyklohentán
Co máš proti větráčku a regulátoru za 2 éčka? Levné, jednoduché a funkční. Odpar je v řádu procent objemu nádrže za týden a snížíš tím teplotu v nádrži o cca 4°C. Pro Jarryho to asi nebude, u mořského akvária asi bude vadit i tak malý odpar, i když jsem to viděl i na mořském akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 20:34 Silviebaris Re: Cyklohentán
Tak ty si kup,tu nějakou mobilní,moc to nestojí... ;-) A nebo psí očička nahoď doma..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 20:22 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: silviebaris
To naši nechcú :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 20:16 Silviebaris Re: Cyklohentán
Klimatizace do bytu,velmi učinná věcička.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 20:14 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: dracekvo
To nevyzerá moc slávne :-D Chladničku sa mi kupovať nechce, a ohrievať si izbu tiež nie. Radšej si vyberiem iné ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.01.2019 20:08 Muž dracekvo [7]
Peltier je velice špatný na poměr dodané energie v poměru k chladícímu výkonu.

Dám příklad autolednice. Má příkon zhruba 50W a stačí to tak na udržení teploty produktů umístěných v izolovaném boxu.
Pokud tam dáte teplý pivo, tak trvá několik hodin než to schladí.

A teď si to přepočti na objem neizolovaného akvária. Podle mě těch 140W dodanejch wattů bude tak dobré na zvýšení teploty v místnosti.
Nehledě na velikost ventilátorů, budou značně hlučný.

Já mám zkušenost s chlazením venkovní nádrže 1000L pro chov pstruhů (celkový objem vody s filtrama cca 1500L). Měl sem na to klimatizaci s příkonem cca 900W a tepelný výkon byl někde okolo 2000W.
Měl jsem to na přímém slunci, takže výkon byl přes jeden W na litr a chladil sem na 17°C.

Doma a při chlazení třeba na 25°C by určitě stačilo znatelně méně. Velice hrubým odhadem 0,5W na litr, možná méně?
Každopádně s účinností peliteru co jsem narychlo dohledal tak píšou 15% by to bylo zhruba na 100L akvárium potřeba 330W. A mít v létě v místnosti topení 330W nic moc :)

A jeden příklad z praxe
rimstar.org/…
Zde dokonce vypočítal účinnost chlazení na 2% :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 19:44 Muž Longer01 [21] Re: Jarry
Mám tři ventilátory (ebay) a cca stejné akvárium (80x35x40). Při teplotách co byly v létě, tak v bytě místnosti cca 27-29C. Ventilátor připojenej na termostat a odpar byl cca 2cm za týden. Což se mi nezdá nějak moc. Jediné, co je obtěžující je hlučnost (budu zkoušet měnit za míň hlučný).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 18:53 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Jarry
Presne o to sa sanzim i ja. Asi to skúsim, veď to veľa nestojí. Dá sa na to kúpiť 12v termostat aj s vypínačom za 2€. Pripojil by som to v lete na filter a dúfal že to bude fungovať :) dá sa aj zdvojnásobiť výkon pridaním druhého modulu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 18:45 Muž Jarry [1433] Re: Cyklohentán
Vypadá to zajímavě, budu řešit chlazení podobného objemu, mám sice připravené větráky, ale raději bych řešení, kde nebudu tolik zvyšovat odpar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2019 17:58 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – Peltier cooler
Skúšali ste nieto takéto niečo? Riadil by som to termostatom a relé, čo myslíte? Bude stačiť na 110 litrov?
Edit: i.ebayimg.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2018 18:29 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º> – testovací provoz Teco TR 15
Fotka k příspěvku Příprava na další horká léta a predevsim na zimu (hybernace chann)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 17:45 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: O.Tom
Důvody pořízení unizdroje jsou jiné...mám děti;-)
Já psal taky, co používám já...USB se dá nabíjet samozřejmě z "čehokoli"...
Ventilátor byl v akci za 150,- :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 17:36 Muž O.Tom [439] Re: Passenger77
OT
Pokud důvodem pořízení toho USB ventilátoru nebyl vzhled, tak mi to přijde zbytečně drahé a složité.
Proč USB, když mu budu shánět zdroj ? proč univerzální, když lze použít kdejakou USB nabíječku ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 17:26 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: pavel1234
FYI:
Používám tento regulovatelný ventilátor s USB koncovkou:
www.mironet.cz/…
ke které mám připojen univerzální zdroj s vyměnitelnými koncovkami:
www.mironet.cz/…
Ten je nastavený na 5VDC... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 17:25 Muž O.Tom [439] Re: pavel1234
Atlasy nelze brát zcela striktně... a v přírodě taky teploty kolísají, den/noc, roční období, období sucha, období dešťů.
Pokud akvárium není nějaká speciálka s méně obvyklým živočichem, ale je to běžná nádrž v kategorii společenských akvárií, tak bych asi letní teplotu do 26° neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 17:11 Muž Miras [111] Re: pavel1234
ano je zdroj, záleží jaké ventilátory koupíš a podle nich se koupí zdroj, ale to už ti kolega psal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 16:44 pavel1234 Re: Wanderer
A co když mám 4 akvária? Nebylo by nějaký zdroj, do čeho můžu píchnout 4 ventilátorky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 16:41 pavel1234 Re: O.Tom
Nebo takhle. Potřebuji to držet na 24. stupni. Jelikož se řídím podle atlasu ryb kde jaká ryba co snese. Mám tam neonku obecnou, která podle atlasu vyžaduje nejvíc 24 ale mám tam i neonku červenou, která vyžaduje nejmíň 24. Vím, moc to hrotím ale nechci aby se nějakým způsobem trápili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 16:32 Muž O.Tom [439] Re: pavel1234
Z jakého důvodu je tolerován jen tak malý rozdíl teploty ?
Proč je horním limitem 24 a spodním 22 ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 16:19 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: pavel1234
Nekomplikoval bych to. To může být jakýkoli ventilátorek,co seženeš. Podíváš se jaké má napájení a k tomu pořídíš příslušné trafo. Další regulace není nezbytně nutná. Bavíme se o využití na několik dnů v roce, v podstatě jen odpoledne, když je největší hic. Časem vysleduješ, za jak dlouho ti sleze teplota o stupeň a můžeš to regulovat klidně spínacími hodinami.

Např. já používám ventilátorek přímo na 240V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 16:10 pavel1234 – Vysoká teplota
Dobrý den. Už jsem se s tím bavil s několika lidmi ale neodepisují mi. Potřeboval bych vědět jaky USB ventilátor atd zapojit a kam. Vůbec netuším jaký USB ventilátor koupit, jaký adaptér a nevím kam to mám nastavit aby mi voda nestoupla nad 24 stupňů ale ne pod 22 stupňů. Nějaký nápad?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 12:25 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Budu dělat akvaterarium pro čolky a čolci mají správně mít vodu zhruba 10-20 st. celsia a nevím čím to nachladit nejlepší je studená voda a v lete přidat lehce vic k 20st. Celsia
Znáte něco fajn?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2018 12:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Anub
O jaký druh pancéřníčka se jedná? Nemam to s nimi ověřené, ale spoustě jiných ryb u mě nevadilo ani kolísání o 6 stupňů (v noci je v bytě zima a ráno topení co je u nádrže ji prohřeje). Pancéřníčci žijí často v mělké vodě, takže by na to kolísání měli být odolní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2018 11:36 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Anub
4 stupně asi nejsou moc, ale myslím že je zbytečné stresovat ryby každý den, hlavně když měníš až ráno po dalším nočním spadnutí teploty. Jednoduší je otevřít akvárium, jestli máš kryt nebo klidně pouze pustit větrák v místnosti i to nějaký ten stupeň udělá. Ale 28° nárazově v jednom týdnu přežije většina tropických ryb bez úhony. Já mám průměrnou letní teplotu v akváriu v kanceláři cca 29-30° místy se pohybuje k 32° i několik dní a rybky (modré neonky) i krevetky (japonica) žijí bez větších problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 11:19 Muž Miras [111] Re: Anub
no myslím, že 4 st. je dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 09:42 Muž Planorbella [643] Re: Anub
Myslím že to přežijí bez úhony.Zvládnou i 16°C nebo 30°C
Takže v pohodě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 09:19 Anub
Zdravím, ted když je to horko mam v akva teplotu 28,každé ráno im měníme vodu a teplota klesne na 24,ale večer má znova 28. Myslíte, že corydorasum budou vadit takove teplotní výkyvy 4 stupně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2018 17:33 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Fotka k příspěvku Také chladím PC ventilátorem.
Velké akvárium dva kusy a malé jeden.
Z Číny jsem koupil za pár šušňú termostaty

12V 20A Mini Digital Temperature Controller Thermostat Regulator Red and Blue LED Display Probe Sensor W3230 0.1 Celsius accurac
s.aliexpress.com/… to Clipboard

a nastavil požadovanou teplotu a pěkně si to žije vlastním životem. Držím teplotu na 26,5 °C a funguje to. Navíc reguluji otáčky ventilatorů manuálními led stmívači, kvůli hluku :-)
Jen musím dolévat odpar, což jsem po dobu dovolené kapku podcenil a průšvih byl na světě hmm
Ale chlazení funguje..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2018 15:18 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: zubu
Ano, souhlasím...v podstatě to tak mám. Já používám stolní USB ventilátorek k PC, ten je na stojanu a ten vyfukuje teplý vzduch mezi hladinou a LED světlem (který má ještě chladič zvrchu). Větráček má titěrnou spotřebu a když ho dám naplno, tak přes noc uchladí akva na 23°C při současných vedrech. Přes den jsem +2°C nahoru. A to mám jižní byt pod střechou...
Je to mobilní řešení na ty největší vedra a jsem spokojen.
Každý den doliju trochu vody z RO. Když jsem dřív RO neměl, došlo po čase k biogenímu odvápnění, protože voda byla čím dál více mineralizovaná...tak že je vhodné mít zdroj měkké vody nebo RO ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 12:01 Muž Miras [111] Re: zubu
Mám to stejně tak, z jednoho boku vstup ventilátor a z druhého výstup. Původně jsem chtěl větrák i na výstupu, ale není ho třeba. Tím mám teplotu +/- 25,5 - 26 stupňů. Přes den je větrák tak ani ne na polovinu výkonu a v noci se jen tak šolíchá, aby honil vzduch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 10:19 Muž zubu [65] Re: Passenger77
Fotka k příspěvku Passenger77 napsal: Mám výborné zkušenosti s chlazením pomocí jemného foukání malého větráčku nad hladinou odkrytého akvária.
V noci teď bývá pod 20°C a luftuju, co to dá... smich teplotu udržím (zatím bez větráčku) v nejteplejší části dne do 27°C (což je prý teplotní bod, kdy je ještě zajištěn funkční koloběh v akváriu). Ten větráček by mi to ochladil o další cca3°C podle intenzity...ale musel bych více dolévat vody z RO


Ahoj všichni ahoj .Zjistil jsem že chlazení akva líp funguje pomcí vetilátoru z boku akva(není to moc estetické) ale proud vzduchu na jené stravě přívod a výstup na protější a odvádím i teplo kolem zářivek.A chladím větší plochu hladiny.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.07.2018 08:54 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Podle mě ty petky moc nefungují, resp. pouze krátkodobě a pak teplota zase vyhoupne nahoru. Já chladím takhle, ale letos ještě nebylo potřeba.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2018 06:55 Mráča78 Re: Passenger77
Já používám obyčejnou petku se zmrzlou vodou. Tyto teploty mi vyhovuji, aspon u Tercu nezapina tak casto topeni :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2018 00:13 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Robile
Mám výborné zkušenosti s chlazením pomocí jemného foukání malého větráčku nad hladinou odkrytého akvária.
V noci teď bývá pod 20°C a luftuju, co to dá... smich teplotu udržím (zatím bez větráčku) v nejteplejší části dne do 27°C (což je prý teplotní bod, kdy je ještě zajištěn funkční koloběh v akváriu). Ten větráček by mi to ochladil o další cca3°C podle intenzity...ale musel bych více dolévat vody z RO
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2018 22:09 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Ten tejden to vydrží.. v noci větrat, i otevrit kryt třeba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2018 22:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Robile
Máš tady atlas, projdi si ryby které máš a najdeš tam doporučenou teplotu. Většina zvládne o pár stupňů vyšší teploty než jsou tam uvedené, ale podmínkou je, že to nebude dlouhodobě a že ve vodě bude dost kyslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2018 21:56 Robile – chladenie a ryby
Chcel by som sa opýtať skúsenejších. je dosť hic vonku,aj dnu a v akva mám 29-30 stupňov,koľko znesú bežné rybky,myslím neonky,mečúne,tetry? Začínam sa o nich báť. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 08:00 Muž Fuchs [169] Re: antiA
No to je ono. Něco podobného jsem si představoval. Říkal jsem si, že by nemuselo být špatné zkusit chovat pstruhy, štiky atd. Prostě ryby z našich řek. Kdysi můj strýc měl liny, kapry v akváriích ale ty měl v kameném domě ve sklepě kde teplota nešla přes 15C, já bydlím v paneláku a v létě není problém mít vodu 29C a více. Všem děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2018 06:27 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Fuchs
Pro různé velikosti akvárií se dělají různé velké chladící jednotky...... ( www.morskeakvarium.eu/… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2018 22:33 R Muž ctibum [6867] Re: NHKG
A co tahat vodu z externího filtru hadicí přes chlazení? Chladit v něčem vodu třeba chlazením z pípy a tím protánout tu hadici z filtru. Jako výměník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 22:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Pokud jim zařídíš speciální místnost, tak to s výkonnou klimatizací problém nebude. Ale chladit to jen větráčky nebo peltierem to půjde těžko. Kolik je teplota vzduchu v místnosti když chceš těch 15°C? Většina studenovodních ryb by měla zvládnout 20°C přes léto bez problémů a v zimě uděláš 15°C snadno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2018 22:17 Muž Fuchs [169]
Mám možná hloupý dotaz ale přeci, je nejaká šance mít vodu v akváriu třeba okolo 15C pro studenokrevné ryby?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 10:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – K teplotám:
Prý máme před sebou nejteplejší den roku. V 10:00 překročila venkovní teplota v BA 30°C. Ve venkovním boxu na balkóně je v tu dobu 24, v akváriích uvnitř bytu o 2-3 víc.
Jdu vyprat prádlo a pověsím ho na balkón, aby se zastínil a ochladil. V případě nouze zavěsím vyprané prádlo do balkónových dveří a nechám vzduch proudit přes něj.

P.S. V bytě nepoužíváme žádné ventilátory - vše se musí zvládnout ventilací přes okna nebo dveře. Přeneseně řečeno - používám low-tech i pro lidi :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 21:23 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Wanderer
Já mám toto:
www.czc.cz/…
Stálo to loni v akci 250 na e-shopu, má to regulaci (udržím teplotu na ~25°C na jižním pokoji při dnešních vedrech) a spotřeba je naprosto minimální...a chod je naprosto tichý.
Můžu jen doporučit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 20:18 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Tohle bylo na burze za 80 Kč, čokoládu a šňůru jsem měl doma, tak jsem to chtěl zkusit, jestli to vůbec bude fungovat. Jako pocitově je u té hladiny opravdu chladno. Zapnu to pouze pár dní v roce, v období nejparnějších dnů, takže dál to komplikovat nebudu, abych do toho zase vrážel prachy... kdyby to bylo v provozu denně, tak budiž, ale takhle... Ale s petflaškama s ledem se to nedá srovnat. ;-) Jsem rád, že to funguje.

Tak oprava, má to jen 23W. :) 2600 ot/min, jsem to musel vypnout, už jsem na 24°C. :) Zítra hlásí 38°C, tak bude zatěžovací zkouška... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2017 19:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Wanderer
24W coze To musí být fičák. To ti za chvilku odpaří akvárium a ryby se budou klepat kosou ve zbytku vody. Tohle by už chtělo regulaci. Stojí pár korun, ale v Číně, takže dodání trvá pár týdnů...
Radši si sežeň 12V zdroj a klasický PC 120mm ventilátor.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54735x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=251