Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 48 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:17 Athaya
Mozno ze by to nevadilo. Na schladenie vody, je to dobry napad, ale ako casto chces tu vodu vymienat?hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:17 Muž Miky [14]
Ahoj já bych to nedělal chladím tak, že vezmu PET lahev od Coly částečně napustím vodou dám to zamrazit a pak to hodím do akva. Taky mám teď otevřený kryt na akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2007 18:15 Doman – Přehřáté akvárium
Zdravím, asi jsme si všichni všimli, že je poměrně horko. Dneska se mně teploty ve dvou menších akváriích vyšplhaly na 35°C. Rád bych se zeptal jestli je vhodné ochladit vodu částečnou výměnou za studenou. Vím, že by se při výměně vody měla používat voda o stejné teplotě, aby se předešlo šokům ryb. Tak nevím, jestli tím spíš neuškodím. Co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2007 10:28 Žena bucliik [99] – zikyc
PETky dáváš přímo do akva?já mám strach aby se mě nenamrazili ancíci :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2007 09:49 Štěpán
Nabízí se další řešení - ty smyčky z hadice dát přímo do nějakého malého mrazáčku. Ochlazení vody regulovat počtem smyček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2007 09:32 Muž Eff [417] - Rostliny
Já mám v kýblu s vodou a dvěma zmrzlýma petkama celej vnější filtr a při 120 l vody v akváriu to chladí z 29 stupňů na 26. Ráno a večer výměna petek. Abych zamezil úniku tepla stěnami kýblu, hodlám začít používat místo kýblu pasivní chladící box (takovej ten za dvě stovky do auta - má to i dekl, kterej sice kvůli hadicím nezavřu úplně, ale aspoň něco). Taky mám elektrickou autochalničku (za pětikilo) a pokud bych měl redukci z konektoru pro autozapalovač na klasickou zásuvku 220 (12v trafo), bylo by to v kombinaci se zmrzlejma petkama určitě ještě elegantnější řešení.
Vyřadit z provozu jednu zářivku pomáhá taky asi o 1 stupeň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.07.2007 09:17 Muž Přéma [23] - Amerika
Já to vyřešil,prozatím,tak že mi hadice z vnějšího filtru prochází ( smotaná,aby byl velký teplosměnný povrch ) kýblem s vodou,ve kterém ráno a večer měním 2 PETky s ledem.
Před tímto opatřením jsem měl v akvárku 29-31 st a nyní kolem 26 st.Akvárko 300l vody. palec
Kdo nemá vnější filtr,může si takhle vodu průtokově ochlazovat pomocí čerpadla ( hlava filtru ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2007 23:07 Muž tau [14]
tak ja uz mam uspesnych 29:/ snad to prezijou tech par dni..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2007 14:26 Muž Johns [30] - Cichlidy
já takovéto problémy nemám aby u terčovců byla vysoká teplota to bych musel bejt na poušti ale ty vedar maj výhody nemusí topit topítka sem je vypnul a ted tam maj 28 stupnů ale radči maj prej 30tky ahoj jinak mám další akvárka a no problém mám akvárka kam nedopadaj sluneční paprsky tudíž voda parádní 23stupnů a pokud ho někdo má kam svítí slunce stejnak by tam nemělo bejt protože s epak tvoří řasa ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2007 11:29 Nifty
Ahoj, já sem loni mel stejný problém, vedra, jestě ke všemu bydlíme v paneláku pod střechou tak jsem to vyřešil větráčkama od počítače... pokud budes chtit navod tak mi pisni do vzkazu nebo sem, rad ti ho poskytnu...mej se ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 23:49 Muž georged [44] - Živorodky – Ochlazení
O kolik to ochladí to lze jednoduše spočítat kalorimetrickou rovnicí. Jen pro představu (pokud nebudu uvažovat přechod 0 stupnu led a nula stupnu voda, tak si spocti kolik mas toho ledu a kolik ma ten led stupnu a kolik vody mas v akvarku a pote si to lze prepocist - odhad to neni presny, ale proto je to odhad smich :) )...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 23:34 Muž zikyc [79] - Sumci
chladim to namraženejma PETkama a pomáhá to tu vodu udržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 20:10 Žena Moniika [8] - Živorodky
aha...pardon že sem založila nový téma... nenašla sem to téma kde se to řešilo... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 20:08 Štěpán
rybicky.net/forum/3006

už se to tu řešilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 20:06 Radka – .
Mě se osvědčil větrák do počítačů.Mám ho položený na krycích sklech a škvírou mezi nimi mi fouká do akva.Je to nejlepší řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 20:05 Petr
Možná by to šlo, ale stěhovat akvárko by se mi nechtělo. Navíc ve sklepě jim budeš muset svítit, aby nebyly ve tmě. Ale možná to řešení je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 20:03 Žena Moniika [8] - Živorodky – Petrovi
Já vim... je to sobecký! Jenomže ty moje sou zvklý tak na teploty pod 22°C... :-O Nebo nemám je v nejhorším přenést dolů do sklepa do prádelny kde je stále 22°C? trochu vody bych ulila, přenesla a znova dolila... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:58 Petr
Neplaš, jsou i tací "frajeři", kteří je chovají s tropickými rybkami a klidně jim topí na 26°C. Rybky to přežijí. A za tu výmluvu :"Což potěr, rodiče se budou rozmnožovat dál" bys zasloužila tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:52 Žena Moniika [8] - Živorodky
Což potěr, ale mě chcípnou 1roční závojnatky sad rodiče se budou rozmnožovat dál ne?
Já osvětlení nemám... a cokoli co vydává teplo jsem vypla... jen to zatracený sluníčko!! :-( rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:46 Muž Nik [191]
Hodně to ohřívá osvětlení. Ale počítám, že teď pár dnů to bude fakt problém. Asi mi pochcípá poter:-( sad
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:40 Žena Moniika [8] - Živorodky
jo? a okolik to tak shladí? to bych tam musela jak trorlík házet kostky každou půl hodinu... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:38 Muž A2C [25] - Sumci
nahádž tam kocky ľadu v sáčkoch zabalené X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2007 19:37 Žena Moniika [8] - Živorodky – Letní vedra!
Prosím poraďte! U nás jsou teď přes den tak 35°C vedra! a v akva u mých závojnatek je přes 21°C. A teď běhěm několika dnů mají být ještě větší vedra. Závojnatky na takovýhle vedra opravdu nejsou... bojím se o ně... :-(
Jak mám vodu schladit? :-O potřebuju mnohem menší teploty. sad
Prosím poraďte! :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2007 09:52 Muž Bodík [0] – Sidonius, Stavík
Díky za skvělé tipy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2007 20:23 stavik
Dají se běžně koupit ventilátory 40*40*10, viz třeba www.alza.cz/… palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2007 20:11 Sidonius – To Bodík
Nemusíte nakupovat v PC bazaru. :-)
Mrkněte na www.edcz.cz a vyberte si.
(Co třeba tohle: www.edcz.cz/… ?)
Až si vyberete, dejte mi vědět - pokud je u vámi vybraného zboží zelená fajfka, druhý den poté, co mi sdělíte, co jste si vybral, si je můžete vyzvednout. V Olomouci. Bez poštovného. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2007 17:35 Muž Bodík [0] – To Mika
Jo, díky, to je gut tip, v nějakém PC bazaru budou mít za pár šupů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2007 17:13 Muž Miky [14] – To je ono
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2007 17:04 Muž Bodík [0]
A kde se dají koupit ty větráčky ? (uvažuji použít z PC, ale ty jsou větší než uváděných 4 cm)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 13:35 Muž Sprachys [48]
nevim no... u pc mi to faka :-P ale nejsem si ted jistej tou hodnotou ale vim ze je to 10 nebo 100 a nevim jestli k :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 13:33 Štěpán
V počítači u větráku na procesoru mám velký 6W rezistor, a i ten je docela teplý (asi 40 stupňů), má asi 80 Ohmů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 13:33 Muž PT [89]
No, taky si myslim, ze ten tvuj navrch je trochu prekomplikovany. Vetracky snad staci jen na vhaneni vzduchu, ven uz si vzduch cestu najde - zvlast, kdyz na druhe strane budou nejake otvory.
Jinak obecne pokud vetrak je podobnych rozmeru jako chlazeny objekt (coz neni pripad akvaria), je lepsi foukat na nej - vsechny jednotlive plosky dostavaji rovnomerne vzduch, kdyz sajeme tak muzou byt casti, kde vzduch nebude proudit.

Moznost vypinat jeden a nechat druhy - neni lepsi dva nechat bezet pomalu a tise, nez jeden naplno a hlucne?
jinak jako zdroj bych volil cestu nejmensiho odporu, neco jako tohle
www.megaobchod.cz/…
muzes na tom menit primo napeti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 13:29 Muž Norton [109] – pro Kryplak
Lineárním 10K potenciometrem 12V 0,1A větráček neuregulujete. Když už, tak nějaký drátový potenciometr cca 60 ohm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 12:07 fazola
Sám jsem namontoval jeden (7 cm) větráček před pár dny. Umístil jsem ho doprostřed víka krytu tak, že zhruba polovina proudu vzduchu vniká krmícím otvorem na hladinu a zbytek klouže po krycích sklech a chladí trubice a prostor nad skly. Vzduch tedy vháním a je to také účinné. Jako zdroj jsem použil staré trafo, co jsem měl na dial-up modemu, který v dnešní době postrádá smysl :-). Výstupní napětí má psáno 9,6 V a proud 0,8A (větráček má 0,17 A), takže je prostor až pro 4 větráčky, kdyby byla potřeba ;-). Je to napojeno na rozdvojku ve spínačkách, jako světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 11:58 Muž Sprachys [48]
no nebo taky staci pevnej zdroj 12V a dat tam linearni potak rekneme 10k. tim to taky uregulujes ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.05.2007 11:52 Muž Norton [109] – větráky
Slouhlasím s kolegy. Záleží na tom, jak "sofistikované" chcete, aby větrání bylo. Ovšem, nejspolehlivější bývají ty nejprimitivnější systémy. Napájení regulovatelným zdrojem 3V-12V 500mA (ne ten uplně nejlevnější... ;-) )Výber větráčků dle dispozic krytu, stačí na odsávání, sání jen otvory. Osobně používám na nesrovnatelně menší nádržce (45 l) jeden 40mm větráček 12V. Podle potřeby reguluji otáčky ručně změnou napětí (min. 6V). Větrák běží pouze v době svícení, tudíž jsou ke spínání použity "hodiny" osvětlení. Samozřejmě lze navrhnout automatickou regulaci odvětrávání v závislosi na teplotě vody, vlhkosti... je to technicky "hezké", ale je to nutné? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 11:34 Muž Sprachys [48]
takze:

regulaci otacek a napajeni vypada ze mas vyreseno tim zdrojem s prepinacem.

staci koupit ty vetracky a pred kazdej nejakej prepinac (packovej, preklapeci.... zalezi jestli to budes davat na kabel nebo do krabicky..) no a je to :-)

to jestli je das z boku nebo z vrchu nevim co je lepsi... tipuju to z boku ale tomu az tolik nerozumim tak bych pockal na nekoho znaleho ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 11:33 Štěpán
Já žádný odborník nejsem, ale "Spínaný zdroj s regulací výstupního napětí" se mi zdá zbytečně složitý, stačil by univerzální síťový adaptér s přepínáním napětí.

Ty větráčky na obou stranách jsou myslím zbytečné, stačí na jedné straně (výfuk) a na druhé jenom díra. Osobně bych použil větší větrák 8 nebo 12 cm a dal ho nahoru na kryt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2007 11:26 Muž AmorFati [37] - Amerika – Jak na větráčky do krytu
Prosím někoho, kdo se vyzná v elektrice (Štěpáne?), zda by mi nesestavil jakýsi nákupní seznam a stručný popis zapojení.

Po zkušenosti s pár teplými dny, kdy voda v akvárku lezla ke třicítce a pancéřníčci se předháněli v nadechování, jsem se rozhodl konečně udělat odvětrávání krytu, čímž bych mohl dosáhnout snížení teploty o zhruba 4 stupně (založeno na pozorování).

Co k tomu bude potřeba a jak na to? Představuji si to asi takto: Spínaný zdroj s regulací výstupního napětí (takové to klasické šoupátko na adaptéru), což poslouží k regulaci otáček. Kvůli profilu krytu připadají v úvahu max. 40mm větráčky, co nejužší. Dal bych na jednu stranu pár větráčků na nasávání a na druhou stranu pár větráčků pro odsávání. To by mělo zajistit odvod teplého vzduchu a zároveň žádoucí vysoušení vody roszstřikované silným vzduchováním.

Chtěl bych tedy, aby fungovala regulace otáček a aby byly větráčky spínatelné nezávisle (vřadí se spínače) tak, aby běžely buď všechny, na každé straně jeden, jen oba výstupní, jen jeden výstupní. To by asi bylo nejjednodušší dát spínač před každý z nich :-) CO je k tomu třeba a jak na to? Jak moc myslíte, že se sníží efektivita větrání, nedám-li je na bok krytu, ale na vrchní stěnu?

Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2007 07:36 Xantis – teplo
ono to není vážně k smíchu,i já bydlím v podkroví,což je vlastně pod střechou,kde při loňských vedrech bylo 37stupňů,a také nemám možnost přestěhovat akvárium jinam,už jsem se také ptal na foru,tak budu zkoušet led a podobné věci a doufám,že rybky vedro přežijí,všem hodně zdaru. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 14:37 Muž Sprachys [48]
nebo chladit vnejsi filtr (za predpokladu ze je :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 13:28 Štěpán
Ještě je možnost nelepit ty peltiery přímo na sklo, ale na výměníček, přes který by se pumpovala voda z akvária. Stačilo by ho vřadit například na výtok z vnějšího filtru.
Dovnitř do akvária by se dal použít upravený bimetal z topítka, takže by to byl automatický ochlazovací systém, několikanásobně levnější než ty profesionální. Ovšem, chce to schopného kutila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2007 11:56 Muž PT [89]
tak jsem tak pro zajimavost koukal po netu a ta dostupnost skutecne je, pouzivaj to totiz PC fanatici na chlazeni :)
tady jich par je.
www.gme.cz/…=
kdyz se koupi vice mensich (adaptery jsou tusim ucinejsi pri vyssich napetich nez proudech - coz znamena nez jeden velky tak vice malych do serie), + teda jejich chlateni, ale to je opet dostupne v kazdem PC obchode. Ale nevim jestli treba z toho nepraskne sklo nebo nejaka takova pohroma.
No chce to nejakou tu davku kutilstvi a trochu financi. Nejjednodussi je skutecne premistit to akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2007 19:50 Štěpán
Prodávají se peltiery s výkonem (příkonem?) až 350W! To by stačil jediný, a možná že i na větší akvárium. Možná by bylo potřeba to rozvést na větší plochu skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.05.2007 19:31 Muž Michal J. [37] - Rostliny
No, skusim to dajak poriesit.. Zjavne vypustim vodu, vyberem vsetky kamene, odoberem cast strku a dajak ho prenesiem. Lebo cele ho znova prerabat ma nelaka :-( A hej, je tu casto aj cez 40°C.. Nemecky rodinny dom. Drevena povala, ktora je prerobena na 2 izby. Vsetko drevo.. Cize to teplo co tu je cez horice letne dni je neznesitelne. na prizemi je prijemnych 22°C stale. Peltierov ma slabu ucinnost, cize ten mi je nanic.. Daco skusim a uvidim..

Dakujem aj tak za pomoc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.05.2007 18:20 Muž Norton [109]
PT, Vy máte v pokoji v létě 40°C? Tak to vám nic, než "klimoška" nezbude...
Z vlastní zkušenosti: loňského parného léta v panelákovém obýváku situovaném na JJZ max. teplota 30°C. V době nejvyšších venkovních teplot nevětrat (zavřít jižní okna), zatáhnout žaluzie. Pravda, čelní zeď kryta balkonem... PC větráček zmírní zahřívání vody teplem produkovaným světelnými zdroji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2007 18:15 oldkiwinka
nejlevneji by ho vyslo vypustit akva, uplne ubgradovani, jak uz se tu kdosi ptal a dat do jine mistnosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2007 18:14 Štěpán
Problém s peltierem je, že přenesené teplo je nižší než elektrický příkon, klimatizace přenese až třikrát víc tepla než spotřebuje el. energie. Bylo by potřeba několik peltierů spojených do série (kvůli nižšímu napájecímu proudu, ke spojeným paralelně by bylo potřeba příliš drahé trafo)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2007 18:10 Muž PT [89]
a jak pomuze ten ventilator, kdyz tam bude vhanet vzduch z pokoje o teplote tech 40C?
Napad s tou lednickou je podle me dobry :) ale neni uz levnejsi ta klimatizace? preci jenom spotreba stare lednicky...
Jeste je moznost pouzit Peltieruv clanek, ale nevim jak moc je to ucinne. ale nemusi to vyjit az tak draho - clanek jsem nasel za 350, na to je potreba z jedne strany dat jeste pasiv a vetracek jako u PC - tj. radove taky stokoruny + adapter na napajeni. problem je ze asi jedinna moznost kam to dat je prilepit zvenku na sklo a to asi moc ucinne nebude. Navic jeden clanek asi bude malo, narychlo jsem na netu ucinnost nenasel... treba nekdo tady bude vedet vic?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2007 16:24 Sidonius – To Tamy
Zkuste si pomocí vyhledávače na zdejší diskusi (i jiných akvafórech) vyhledat informace k chlazení pomocí ventilátoru do PC.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [48] 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54735x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=2351