Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 12:03 Muž geralt [11] – pet vs ventilátor
najskôr som chladil PET fľašou v mikroténovom sáčku, ale ako účinnejší a menej drastický sa mi osvedčil klasický veľký ventilátor nasmerovaný tak, že vzduch prúdi tesne nad hladinou...
- nemusím ryby stresovať vkladaním veľkých cudzích predmetov s relatívne dotykovo nebezpečnou teplotou
- zníženie teploty je výraznejšie a navyše nemusím čakať na zmrazenie ďalšiej PET
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 10:54 Muž michalcod [13]
No mě 1 PET láhev obsahu 1L mi srazí teplotu až do roztátí vody ve dlašce o 2-2,5 stupně
Mám 60x30x30 tak to jde. Jen mi vadí, že u toho je ryba a pak za 1 hod chcípne... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 10:42 Muž JendaVana [22] - Cichlidy – PETky s ledem
a řešili jste tu kalorimetrickou rovnici? objem akvária, objem PET. teplota vody, teplota ledu a z toho výslednou teplotu? Na svých 300l bych musel pro sražení 1C musel do AQ hrknout cca 10 litrů ledu. a takový objemy ledu fakt nemám k dispozici :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 09:01 amrtin Re: michalcod
A někdo radil dát tu petku ještě do pytlíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 08:18 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Měj tu flašku s ledem v místě kde voda více poroudí, aby se kolem netvořilo moc studený místo a rovnoměrně se to šířilo do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 07:15 Muž michalcod [13]
Dobrý den, můžu nějak ublížit rybkám v akváriu když tam dám plavat zmraženou PET láhev 1L akva je 60x30x30 Mám to na chlazení pomůže to tak cca o 2 stupně ...Nemůžou od toho ryby něco dostat, Když see celou dobu zdržujou u té lahve, Včera mi totiž po pobytu u té lahve po hodině chcíplo Paví oko samec.
Díky za vaš info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 15:16 amrtin Re: prasan
Nejlepší je to co mám na velkým akva,ale tohle na miníčko bude(doufám) stačit a na peníze to vyjde zhruba nastejno(tohle vs. dva ventilátory + mřížky + zdroj + eventuelně díry do skla).Na ebay to je levnější,to ano,ale doba dodání je až měsíc,i když zrovna u tohodle www.ebay.co.uk/… se platí poštovné,takže počítám tak týden).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 14:46 - Re: amrtin
No určite by sa niečo také hodilo aj mne pre krevetky a CPO.Ako si dal odkaz je to na ebay za menej a často aj free poštovné.Ďalší kábel naviac,už teraz ich mám moc.Zatiaľ im denne hodím do vody pár kociek ľadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:44 amrtin Re: prasan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:35 amrtin Re: prasan
Tohle je zase jen pro některá akvárka.A moc bych nevěřil v účinost(ale třeba se pletu-ať to někdo vyzkouší! X-) ).
edit:sakra,teď mi došlo,že přesně toto by se mi hodilo pro Ledové krevetky...a i s poštovným to stojí CZK 771,54.Budu o tom asi vážně uvažovat... hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:32 amrtin Re: miloš
Jasně,to je taky řešení ano ,ale já zkoušel ten pokojovej vent.co mám a teplota klesala strašně pomalu,ale hlavně jsem nechtěl mít pořád otevřený akva.Někomu to může vyhovovat,mě ale nee ne .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:30 amrtin Re: Aaron
A k připojení do PC zdroje je třeba tohle: www.alza.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:17 Muž Supator [-1] - kančík červenohrdlý,akara potoční
sem koupil velkej vetrak s redukovatelnyma otackama jak mate do kancelarí na teleskopické tyci.kdyz ho vysunu na max ma nakejch 190cm naklonim ho do akvaria a chladí jak divej a zároven mam fajn i v pokoji:) vysel me na naky 500kc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:05 amrtin Re: Aaron
Až tak jednoduchý to zase nejni :) Konektor má klasický jako do základní desky u počítače(takovej malinkej),takže já to v rychlosti vyřešil jeho ustřižením a normálně smotal na přívodní drátky(jde to připájet,nebo použít malou elektrikářskou čokoládu-to už záleží jak to kdo ubastlí).Taky je samozřejmě možnost použít nějakou redukci(jako ke zdroji do PC).
Samozřejmě záleží,jakou koncovku má 12V SS zdroj ke kterému to připojíš a podle toho se zařídit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 09:02 Aaron Re: amrtin
Díky za odpovědi!
amrtin: na jaké napájení se "jen připojí"? Ten AC má koncovku kompatibilní s PC zdroji, co mám koupit, abych to do toho mohl píchnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 04:39 -
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 23:34 amrtin Re: threat
V pohodě,jsem rád,že jsem mohl trochu přispět ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 23:32 threat Re: amrtin
Momentálně přes e-mail komunikuji s Davidem B.-davidek75 a nechám si od něho udělat ten "bazmek":-).Dělal mi i regulaci na LED osvětlení-rozednívání-stmívání-noční světlo,je tam více větví,tak na jeden zdroj mám zapojena obě svá akvárka a je to super,jsem dost spokojen,tak si od něj nechám udělat i tuhle hračičku,která je i regulovatelná.Zrovna jsem ho zneužil a nechám si něco doupravit na tom stmívači,spojím příjemné s užitečným-podal prst......a já toho využiji.
Ale opravdu díky moc i když vše dopadlo trochu jinak,ale je dobré vědět,že je něco takového.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 23:04 amrtin Re: threat
Tak to je nejlepší,já mám Comfor taky blízko a jeden ten ventilátor už jsem měl navíc doma.Ale pokud budeš kupovat tu mřížku,tak tam jí maj docela drahou.I když těch pár korun navíc... :-| aukro.cz/… ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 22:39 Muž davidek75 [163] - Živorodky – regulace otáček
někdy na jaře minulého roku jsem zde uváděl zapojení regulace otáček ventilátoru ve kterém jsou zapojeny jen tři součástky , celé to vyjde na pár korun , jestli by to někdo chtěl můžu mu to udělat .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:53 threat Re: amrtin
Tak jsem se díval a comfor má zastoupení kousek od našeho obchodu:-) Tak ho tam pujdu v pondělí objednat,ten menší.Nebudu alespoň platit poštu,tak klidně přidám pár kaček.
Díky moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:41 amrtin – Re: threat
Rádo se stalo pivo
A ten je stejnej,akorát 92mm,takže nepatrně(porovnej v tom datasheetu) hlučnější.
Ještě poznámka:čidlo z jednoho mám ve vodě a z druhého pod sklem.Ale nechtěj vědět který je který(už si to nepamatuju :-D ) a stejně to je jedno,tady může každý experimentovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:35 threat Re: amrtin
Právě se mi líbí ta nehlučnost a rád bych vyměnil ty moje e-Bay mašiny za 15,-Kč
Jen jsem netušil to nastavení teploty,pak jsem pohledal a těch 32 st. mi přišlo trochu mimo ten akvarijní režim,ale pokud je to odzkoušeno,tak proč to tam taky nedát?
Tak tenhle by taky mohl být (vyhovuje mi velikost)-http://www.lan-shop.cz/arctic-cooling-afaco-090t0-gba01-f9-145602 -ten je taky v tom datasheetu-díky za hledání
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:34 Muž kortezhugo [983]
Tiež používam Arctic TC.To čidlo som mával pod reflektorom trubice.Tam to fungovalo celkom dobre.Teraz mám čidlo prilepene k EP - ten je z vonku a tiež to funguje výborne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:24 amrtin
Tady je datasheet k tomu ventilátoru
uloz.to/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:19 amrtin Re: threat
Jednoduše :) To teplotní čidlo prostě řídí otáčky podle okolní teploty.Dle výrobce má 300-1350 otáček a řídí rychlosti při teplotním rozmezí 32°C až 38°C.To se sice zdá hodně(v akváriích většinou kolem 24st),ale ve skutečnosti začíná přidávat už dřív a hlavně TO FUNGUJE! ano A není vůbec slyšet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:11 threat
Jak funguje tenhle ventilátor s teplotním čidlem?Podle čeho se řídí,kde bere nějakou základní teplotu,ke které dochlazuje?Nebo je snad na nějakou teplotu nastaven?Moc díky za případnou reakci.
edit:tak jsem teď hledal a našel u jednoho ventilátoru,velmi podobného,že je nastaven na udržení teploty mezi 32-38 st.cels.,když je 32 st.,tak nevětrá,to je v akva asi k ničemu,teda u mě,když chci srazit teplotu ze 30 st.c.,teoreticky to nevadí,mám terčovce,ale 28.5 st. by bylo lepší pro zbytek osazenstva včetně kytek.
Nebo jde i nějak nastavit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 19:53 amrtin
A neni jednodušší koupit tohle?: www.comfor.cz/… Má totiž teplotní čidlo,takže jen připojit ke 12V a "gou,gou" :)
edit:až teď jsem si všiml,že "Aaron" psal přesně o tom samém.No,tak ten se jen připojí na napájení a je to X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 18:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aaron
Jeste jsem se dival zpet, 21.6.2013 jsem namaloval tohle:
rybicky.net/k/forum/510031.jpg
Tak pokud mas chut si pohrat, najdi si to v tomhle vlakne k tomuto datu. Ale predem upozornuji, alespon dotek elektronicke muzy uz to chce, uz jen proto, ze jsem si to vycucal v rychlosti z prstu, a tak je dobre vedet co clovek dela, kdyby to nechtelo makat na prvni zapojeni ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 18:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aaron
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
Spoj to dohromday, pozor na polaritu napajeni vetraku, pichni do zasuvky a za zhruba 250Kc jedes ;-) .

Existuji i levnejsi zdroje, i levnejsi vetraky, ale tenhle zdrojik si muzes prepnout na vhodne napeti a seridit si tak vhodne otacky. Ten vetrak je na magnetickem lozisku a jede zarucene (katalogovy udaj) v rozsahu napajeni 4.5 az 13.8V. Vhodnost moznosti nastaveni otacek prepnutim na zdroji pochopis rychle (i kdyz tenhle vetrak je pomerne tichy, rozhodne za ty penize).

A moc nad tim nebadej a montuj, zaslechl jsem neco o tom, ze ma byt pekne parna nedele...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 18:24 Aaron – A zase chlazení
Hádám, že na těch předchozích 36 stranách už jste na to spoustakrát odpověděli, ale nedaří se mi nic najít, tak se raději zeptám znova: můžete mi jako elektrotechnikou naprosto nepoznamenanému člověku poradit, co si koupit/udělat, abych do toho mohl píchnout normální počítačový větráček a chladit, chladit, chladit? Líbí se mi ten dříve zmíněný PWM ( www.comfor.cz/… ) systém s využitím teplotního čidla, ale nemám tušení, jak na to. Dík!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:17 amrtin
Jinak větráky chladěj opravdu poctivě,včera jsem zapoměl zastrčit topítko do elektriky a v šest večer bylo v akva 23st(místnost 25).Akorát tu vodu furt musím dolévat hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:15 amrtin Re: radim
jenomže k terčům se dávaj neonky červený a tohle byla tetra neonová...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.07.2013 08:40 S Muž invalida [3881]
Pořád se člověk učí...a lepší je se třeba i pohádat než slepě přikyvovat...Já se nejvíc dozvěděl o rybách od dětí...maj odborností nezkreslenej pohled :-) A když se dva perou třetí se směje. Rozuměj..dva se hádaj a každej obhajuje svůj přístup a když sou v ráži občas prozradí i svůj tajnej recept. A ty si přečteš oba s chladnou hlavou a zkombinuješ ty lepší díly receptů do svýhonejlepšího stydim Česky se tomu říká vyčůranost obecná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 08:14 radim
Jen jsem se tak zeptal "že zrovna neonka". Právě, že jsou i některé nádrže, kde plavou s terčovci dlohodbě při 30kách... no mohl to být klidně 1 kus s lehce podlomeným zdravím a výkyv teploty mu moc nepommohl hmm Těch možností je hodně a ryba to už určitě neřekne :-D
přeji pěkný den a zrovna vyrážím směr Pálava :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 07:56 S Muž invalida [3881]
Jakej majestát? Normálně komunikujem o příčině úhynu..každej pod jiným úhlem pohledu...nic víc bych v tom nehledal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   17.07.2013 23:34 S Muž invalida [3881] Re: amrtin
A bejt mladej kupř. s genetickou vadou u ryb není možná? Rybky mívaj i několik tisíc mladejch aby ve finále přežily jeden dva kusy....šel bych cestou hledání chyb u sebe......i když si vezmu ryby do péče s extra nárokama tak nejdřív zařídím dostupnost extra nároků...je sice běžný vzít si domů koně a nemít stáj a seno ale já bojuju za změnu přístupu stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:22 amrtin Re: invalida
Teď si mě rozesmál :-D Ta tetra byla fakt mladá ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:17 S Muž invalida [3881] Re: amrtin
Dobrá dobrá..jistě o tom víš víc jak já..jen mě napadlo...jak poznáš starou a mladou rybu? Podle velikosti bych se neřídil...v menším akvu nevyroste větší kus....Jsou o tom i studie oceánografů.......no nic asi zas blbě kecám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:09 amrtin
Byla to tetra neonová.Neonky červené si v tom vedru libovaly.Ta tetra prostě přestala plavat,trochu vybledla a polehávala na boku až se přestala hýbat.Byla ještě mladá a stalo se to právě to ráno,co bylo v akva 30st,ještě než jsem začal chladit a vyměňovat vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:06 Muž 150koni [653] Re: invalida
Máš pravdu předsedo ;-)Něco na tom stáří bude palec i lidé staršího věku hůře snáší vysoké teploty a mnohdy při nich kolabují :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:04 Muž 150koni [653] Re: radim
No ono záleží která Neonka :-) ... myslím že jediná, která snáší vysoké teploty je Neonka červená. Pro Tetru neonovou (Neonka pravá) už třicítka může být problematická. Také asi hodně záleží na biologické rovnováze a celkové povaze nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:57 S Muž invalida [3881]
Nemohla pojít v úplně jiný souvislosti? Já tomu moc nehovím ale třeba u lidí musíš mít v úmrtním listě jakousi diagnózu..jako že na co si umřel. Dřív někdo moh umřít i jen na to že byl starej. No a ryby jsou známy už třeba s triasu...žádnej moderní živočich. Nemohla pojít na něco jinýho? Můj názor není směrodatný......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:51 amrtin Re: radim
Tetra neonová nemá ráda tak vysoký teploty... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:31 radim Re: amrtin
že zrovna neonka coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:05 amrtin Re: radim
Mě poslední třicítku v akva nerozdejchala jedna tetra neonová a jistě to ani ostatním rybám(krevetkám) nesvědčí.A to dolévání čerstvé vody má také svoje hranice-při odparu a dolévání se zvyšuje osmotický tlak vody a koncentrace všeho co je v té vodě obsažené.Ale to se koriguje pravidelnými výměnami vody,takže to byla poznámka jen tak na okraj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:01 radim
většině ryb chovaných v našich-vašich nádržích ty 30ky krátkodobě stejně neublíží a vydrží bez problémů..bych to moc neřešil...jediné co dělám v takovém vedru je ,že měním častějš vodu a max pustím vzduchování...nikdo si nestěžuje :-)(žádný led nepoužívám)
ted je to vše 10 dní doma samo samotinké i bez žrádla a jediné co jsem udělal před odjezdem, bylo to, že jsem vyměnil částečně vodu, povytáhl vývody filtrů nad úroveň hladiny, ať se to čeří a nechal svítit vše cca na polovinu normálu... strach o ryby nemám a klidně spím :-)
ikdyž doufám, že nespadl třeba jistič, toho jediného se bojím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:56 Muž MarekP [812] - MalawiRe: amrtin
Jj, v těch největších vedrech je vidět (aspoň u mě) pokles hladiny každej den, teď jen tak trochu. Na druhou stranu si myslím, že rychlejší odpařování vody a s tím spojené "nucení" nás akvaristů k častému dolévání čerstvé vody je pro ryby prospěšné, a to nejen kvůli chlazení, ale zejména kvůli té čerstvé vodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:36 amrtin Re: Reza
Já právě moc místa v mrazáku nemám,ale hlavní je,že toto nelze dělat v nepřítomnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:35 amrtin Re: MarekP
Takže dolévám cca každý třetí den.A to nejsou ty největší vedra.Ale teplota se drží stabilně kolem 24,2 st(a to je to nejdůležitější) ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=601