Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 20:02 R Muž romant [27987] Re: JendaVana
Prostě 2v1. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 20:00 Muž JendaVana [22] - Cichlidy
a vůbec, já to řeším výměnou vody. 300l ven, 300l dovnitř :-D

v těch 54l při odparu 3l denně, co tu někdo psal, tam za pár dnů dolívání musí být pěkně "sytá" voda :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 16:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
No tak pri tom poctu (bylo jich 18, ted jsou po cele nadrzi, to nejde je najit vsechny zaroven, ne tak spocitat, hejnicko uz nedrzi) a velikosti uz mozna i 12mm (ovsem s ocasni plotvi, jinak asi 1.5mm odecist), tu nadrz s hrubym objemem 200l nejspis vydychaji dost rychle...

Slovy nekterych zdejsich klasiku: Nemam to prerybnene? A co k tomu mam pridat? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.08.2013 16:39 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jasná zpráva, mě to prostě nedalo, mám holt dneska redaktorsky rejpavou. :-D Neboj, zvládly, důležitej je kyslík. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.08.2013 16:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Ani nevim. Mam ve 200l par kusu poteru Ramirezek a netusim, zda by teplotu kolem 31°C ten poter delsi dobu (rekneme par dnu) dobre snesl. Tak proste chladim, jistota je jistota, vetrak stoji houby, elektriky to zere min nez TV v pohotovostnim rezimu, takze proc ne... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 16:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Presne tak, hlavne ze spolehlive tocime a nevarime rybi polivku ;-) .

EDIT: Kdyby mel nekdo hloubeji do kapsy, jede to i za 21Kc (a 18 haliru) i s DPH a vyhovi to taky:
www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 15:55 amrtin Re: Designer
No,2800 otáček,to už je docela hukot,ale jelikokož jede od 4,5V,tak jde dobře nastavit.Ale ten můj jede i při 12V od nějakých 500 otáček,takže je to ještě jednodušší-nemusím jej ničím regulovat.Ve výsledku je každé řešení(z těch dvou) dobré X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.08.2013 15:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Ono staci, kdyz se jen tak nejak otaci, uz tak tu vlhkost odvadi pryc a umoznuje tim dalsi odparovani, a tim chladi. Vetraky, ktere se zacnou tocit vic pri vyssi teplote nutne nejsou, vetrak trvale se tocici tak aby nerusil okoli, uplne staci. Provozuji vetrak na 7.5V a jeste stale je to zbytecne moc.

Tohle je katalogovy list konkretne k memu vetraku:
www.gme.cz/…
a jak je tam uvedeno, muze pracovat pri 4.5 az 13.8V, tedy ma dost siroky rozsah napajeni k tomu, aby si jej kazdy nastavil jak se mu hodi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 15:30 amrtin Re: Mykci
Ano,zapoj je paralelně jak radí "Mykci".A že byly sériově by nemělo vést k jejich odpálení :-O .Já pořídil tyto: www.comfor.cz/… A nemám žádný problém.Slyšet nejsou,když se zvedne teplota,trochu se víc roztočí,ale i na minimum stačí chladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 15:22 Muž Miso [470] Re: Mykci
zapoj ich paralelne (plusy na plusy, minusy na minusy)
inak ja mam 12V vetrak zapojeny na 18V 5A a ide nonstop, nic sa neodpalilo ani nehuci, ono zalezi aj na kvalite toho ventraku
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 15:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mykci
Veci jsou staveny na napajeni nejakym napajecim napetim. Pracuji v rozsahu od do, coz definuje vyrobce. Kdyz je mene, vestinou jen nepracuji, ale nic moc se nedeje. Kdyz je vice, nejen ze nemusi pracovat, ale mohou i shoret, coz muze byt provazeno kourovymi efekty, ale nemusi :-) .

Kdyz to priblizim lidskemu byti, muzeme take existovat jen v urcitem rozsahu provoznich podminek. Varit se bez nasledku nemuzeme, pouzivat jako podlozka pod panely taky ne... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 14:48 Mykci Re: Designer
...aha... takže méně voltů-bude se točit pomaleji či vůbec. Dvanáct je akorát (ale mělo by se napětí přeměřit) a více voltů je špatně... ? :) Možná ze mě jednou něco bude :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 14:45 Mykci Re: amrtin
Normálně se točili a nejdříve odešel jeden a druhý den i ten druhý...
Já to měl zapojené do série...od zdroje k prvnímu a od prvního k druhému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 14:42 Mykci Re: amrtin
Já jsem na to trafo měl napojené jen ty větráčky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 14:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mykci
U mnoha vetraku staci i nizsi napeti, nedelaji pak takovy rachot a k chlazeni akvaria odparem to staci. Idealni je si najit katalogovy list (pdf), ve kterem je rozsah moznych napajeni uveden. Ale jinak 12V vetrak na 12V pochopitelne pojede a je to rana na jistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 14:16 amrtin Re: Mykci
Naprostej souhlas s Designerem,údaje jsou sice správné,ale bez změření si nemůžeš bejt jistej.Ten zdroj by měl bohatě na dva větráčky stačit.Otázka je,kolik led si k tomu měl připojenejch.Já napájim s větráky už jen digitální teploměr.Špatné zapojení nehrozí,protože když je zapojíš obráceně,tak se prostě neroztočí.A když do serie,tak se budou točit pomalu,nebo vůbec,ale zničit se tim nemůžou.Ale,jestli se nějaký čas normálně točily tak je to divný že by takhle odešly,ale ne nemožný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 14:12 Mykci Re: Designer
Díky za informaci... multimetr jsem někde měl... asi vyhážu půl sklepa... :) Předpokládám, že když na větráku bude napsáno 12v tak ze zdroje musí jít také 12v.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 13:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mykci
Tak jestli mas voltmetr a nebo tchan ma, zmer si zdroj, jake napeti dava. Bylo by skoda nicit jeden vetrak za druhym pro takovou koninu. A jestli nema/nemas, levne digitalni multimetry z ruznych obchodaku ve stylu "bauneco" byvaji v cene okolo 200 a bohate Ti vyhovi i do budoucna. Nemysli si, hodi se to i kdyz s elektrikou nekamaradis. Uz jen to, abys zjistil polaritu napajeni, kde ma zdroj plus, protoze u nekterych adapteru do zdi to na konci kabliku vubec jasne byt nemusi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 13:27 Mykci Re: amrtin
...právě na trafo od LEDek jsem to měl napojené... Ale oba na jedno trafo a to si myslím, že nebylo špatně, ne...
Ty větráky nebyli nové - to je pravda. Až mi dneska tchán přiveze nové...tak kouknu co je na nich napsané. Na trafu je napsané: OUTPUT: 12V - 1.2A ... bohužel elektrika není má silná stránka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 13:08 amrtin Re: threat
To je v podstatě totéž co mám já,jenom výkonnější.Mě 5A běží necelý půlrok a v pohodě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 11:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: threat
Tam bych ani nespokojenost neocekaval :-) . Jen s jednim takovym zdrojem mam nemilou zkusenost, po zhruba pulrocnim trvalem provozu na temer plny vykon zacal vypadavat. Po vychladnuti a opetovnem pripojeni vydrzel 10 minut a pak zase spadl. Cim to bylo nevim, hodil jsem ho bokem, ze se na to nekdy podivam, uz jsem ho nepotreboval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 11:32 threat Re: Designer
Momentálně mám vše napojeno na tohle :http://www.ebay.com/itm/290897298841?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
I s ovládáním světel (svítání.....atd..) a velká spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 11:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: threat
Spravene, prekontrolovat na jake napeti jsou vetraky a hlavne, podivat se na napeti, ktere dava adapter - zmerit. To, ze ma nestabilizovany adapter do zdi uvedeno 12V, muze klidne znamenat, ze na nem bez zateze nameris i 17V. A kdyz ten adapter bude dejme tomu pro proud 500mA, vetrak vetsinou neni nic moc zatez a to napeti o moc neklesne (u takovych adapteru napeti klesa se zatezi).

Doporucuji pouzivat spinane adaptery do zdi. Maji totiz jednu podstatnou vyhodu. Jejich napeti je z principu stabilizovane, tedy i pri ruzne zatezi davaji stale napeti, ktere je na nich uvedeno. Cenove to dnes neni zadna rana, pro tohle pouziti mezi 100 a 200Kc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.08.2013 11:03 threat Re: Ad@m
A kdy teda chladíš?Na noc ho vypínáš,asi i se světlem a přes den ho nezapínáš-protože svítí světlo:-)
To je jedno,já jen tak,aby řeč nestála.
Mykci:já větráky zapínám zároveň se světlem a vypínám chvíli po něm (teda já ne,ale spínač),jde mi o to,aby šlo pryč i teplo od světel.Na noc se stejně ochlazuje,tak větráky jet nemusí.To že odešli,nemusela být tvoje vina,mohli být už staré (pokud nebyli nové:-)),pak překontroluj proud,jestli máš větráky na 12 V,tak jestli máš správný napájecí adaptér,já odpálil jeden větrák i tím,že do něj šlo málo voltů a on pískal,nevěděl jsem proč píská,pak jsem to zjistil a adaptér dal nový.

Edit:tak někteří byli rychlejší o něco:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 11:02 amrtin Re: Ad@m
Předpokládám,že svítíš zářivkama,to bych spíš "větral" právě když tyto svítí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 11:01 amrtin Re: Mykci
Mě běží nonstop(už přes tři týdny).Napájené je mám ze zdroje 12V k napájení led pásků(něco takového: www.ebay.ie/… ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 10:51 Muž Ad@m [1051] Re: Mykci
Ja chladím jedným, ale len keď sa v akvárku nesvieti. Na noc ho vypínam tiež.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 10:48 Mykci
Ahoj,
minulý týden jsem si udělal přesně tento typ "chlazení" pomocí PC větráků... Jeden dovnitř a druhý ven.Výsledek mě mile překvapil...přes noc se akvárko ochladilo a přes den se držela teplota na 25 stupních...jenže...za dva dny se oba větráky spálili :( Proto bych se rád zeptal jak je zapínáte a vypínáte aby se nespálili nebo běží non-stop? Nevím, někde jsem udělal chybu a dneska bych měl dostat nové a tak bych je nerad zase oddělal... :)
Díky M.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2013 10:26 Cayro – Chladicí deska
Pro majitele menšího akvária, kteří se třeba v době současných veder dostali do problému, jak ochladit akvárium na únosnou teplotu - otevřeli jsme kryt, pootevřeli akvárko asi na 6-8cm (vložili jsme mezi akvárium a kryt plastovou krabičku) a na otevřenou horní desku akvárka jsme položili třívětráčkovou chladicí desku pod notebook. Primitivní a "znouzectnost", ale i v těch největších vedrech nám to udrželo teplotu max. kolem 26°C. Jediný technický problém je, že potřebujetě HUB s vlastním napájením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 10:56 Muž ludvik [1082] Re: Dan
Třetí drát je na měření, případný čtvrtý je PWM řízení otáček. Zapojovat to nemusíš.

www.google.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 10:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkytermostat
docela zajimava hracicka: www.conrad.cz/…

cidlo je na 2m kablu a udajne vodotesne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 09:55 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Miso
O vteřinu jsi mě předběhl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 09:54 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Dan
Nejsem si jistý. Ale ten třetí by mohl byt ke snižování a zvyšování otáček ventilátoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.08.2013 09:53 Muž Miso [470] Re: Dan
treti (zlty) sluzi na meranie otacok, aby napr. zakladna doska v PC vedela podla potreby regulovat napetie. teba zaujimaju len cierny a cerveny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 09:43 Dan – 3?
Ahoj všichni,
proč má tento ventilátor 3 dráty?
Jeden +, drubý - a ten třetí?

www.ninjalane.com/…

www.ninjalane.com/…

Arctic Fan F12

Když to připojím na 12V adaptér, co s tím třetím kabelem? A nevíte které kabeli spojit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 16:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jerry
Tak ja to udelam tak jako tak, mam to pripravene, jen pres vikend najit chvilku na hrani si, at vysledek stoji za to ;-) .

Poslat jednu dve obalky, to taky neni problem, ale kdyby toho melo byt vic, to abych do toho nekoho namocil... ve smyslu si najit obchodnika s ochotou neco takoveho prodavat (sacek s modulem a navodem, asi jako se prodavaji pytliky PMDD).

No a ohledne te vody, ono to odparovani je dano plochou hladiny, takze se neboj, ze je to s vodou (klesanim hladiny) u 200l akvarka lepsi. Neni :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2013 16:15 Jerry Re: amrtin
amrtin napsal: Já mám jeden dovniř druhej ven.A je to v pohodě.Ale tak než je přiděláš napevno,vyzkoušej obě varianty(kromě oba dovnitř) ;-) Pak dej vědět.A nezapomeň,že to nezačne chladit jako mrazák,ale chvíli to potrvá a teplota poleze pomalu dolů.

Tak mám za sebou nějaké testování.

1) oba větráky dovnitř - jedním slovem, průser. Za 4 hodiny chlazení mi sice teplota šla dolů na 27°C, zato se ale na hladině udělal takový lehký prachový film. Jako vrstvička na hladině. Hnusný.
2) Oba větráky ven - teplota šla dolů o další 2°C - 4 hodiny interval. Takže subjektivně o malinko horší chladící účinek, ale hladina je čistá (musel jsem povlak z hladiny z předchozího pokusu odsát, fuj).
3) Jeden dovnitř, druhý ven - poslední etapa testování, 8 hodin - od rána doteď - na hladině trochu prachu je, ale není to nijak extra výrazně vidět (jenom při blízkém zkoumání). Teplota se drží na 25°C, ale neklesá. Nu což, beztak jsem se chtěl dostat na cca 23-24°C, takže to je OK (původně jsem měl vodu 30°C :()

Vzhledem k výsledkům testování se asi přikloním spíše k variantě oba ven - v tom černém deklu, kterým mám akvárko z výroby zakryté, jsou 3 větrací otvůrky, takže jimi se zřejmě nasává vzduch a odvádí vlhkost a teplotu pryč. Nevýhodou tohoto je, že voda STRAŠNĚ UBÝVÁ. Za posledních 24h jsem musel dolévat 3 (!!!!!) litry vody. To na nádrži 54l udělá už znatelný pokles hladiny :( coze na to jsem doposud vůbec nebyl zvyklej, voda mi nikdy neubývala tak, abych to poznal (vodu měním 2x týdně). Časem asi budu muset řešit regulátor otáček případně automatické vypnutí (kdyby někdo - jak tu píše Designer - udělal něco jako stavebnici, aby stačilo připojit ventilátory a zdroj, bral bych to všemi 20 hop stydim )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:45 radim Re: kokesch09
reaguješ na 6 let starou otázku, která tu byla nesčetněkrát zodpovězena :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:43 kokesch09 Re: Michal J.
odlévej teplou vodu a pomalu přilévej vlažnou až studenou vodu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   31.07.2013 11:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: threat
A neni akvarista se sklony ke kutilstvi (at uz jakehokoli druhu) dobra kombinace? Myslim, ze je nas co si delame dost veci sami hodne, a nekdy i jen ze nas to bavi, chceme to jinak, lepe atp., nejde vzdy o penize, mnohdy je to i drazsi nez koupit...

Kolik z Vas by ocenilo drobne topitko, rekneme par jenotek Wattu, s termostatem do minicka? A kolik jich je k mani? Mozna zase dobry namet si pohrat.

Jen nekteri jako my, mi pripadaji jako autisti, kdyz to maji pekne, dobre jim to chodi, komercne s tim nic delat nechteji, a nepochlubi se, nenapisi navod, proste ticho... a to je urcite skoda. Uz jsem si zvykl, ze ne vsechno je dobre prijato, ale co, co se nelibi nekomu, nekomu jinemu se libit bude, a nebo se aspon pouci, ze tak spatne jako ja to neudela a proslapl jsem mu slepou ulicku - o duvod vice se pochlubit i tim, co nefunguje dokonale ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 10:17 threat Re: Designer
Taky jsem zvědav,jak to vše dohromady pojede,já to budu mít připojeno na ovládání světel (svítání...stmívání,noční),kde budu mít přidělánu ještě jednu "větev" k vůli stálému 12 V napětí,která sepne hodinu před světlem a vypne taky hodinu po světlech,to před je možná zbytečné,ale když nebude potřeba,tak to "termostat" nesepne,že jo?.Vše mi to dělá David Bursa-davidek75.Ten regulátor osvětlení už mám nějakou dobu a je to super,teď se jen dodělává ta regulace větráků.
Jak vidím,tak takových "hračiček" je Vás tady víc:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 09:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: threat
Regulator (spis spinac dle teploty, v podstate termostat) uz ma vyleptanou desku, jen to jeste osadit. Bude jumpery nastavitelny na 23 az 30°C po 1°C, kdy ma vetrak sepnout podle teploty vzduchu a s nejakou hysterezi (asi dam 1°C a uvidi se) se zase vypne. Desticka 18x33mm, soupne se mezi zdroj a vetrak, pri tom rozmeru se vejde kamkoli.

Dnes v noci jsem mel nahozeny vetrak, toci pomalu, ale i tak dokaze zvysovat podstatne odpar. A stejne to pomale otaceni stacilo k tomu, aby uz si zbytecne rano cvaklo topitko. Mam dve akvarka kousek od sebe, teploty stejne nastavene, to druhe vetrak nema, takze mam referenci. Zkratka dnes v noci jsem zbytecne odparoval vodu, sice to nicemu neva, ale proc to nevypnout, kdyz se to muze vypinat samo.

EDIT: Kdyz to bude onco, neni problem toho nasekat nejakou hromadku a dva draty do zdroje a dva do vetraku snad uz pripoji uplne kazdy ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 19:40 threat
Akvárko mám dlouhé 160 cm. a mám na každé straně jeden větrák,větráky mám ze zadu od zdi a foukají dovnitř,větráky mám 70-ti mm. a na akvárku krycí skla.Momentálně je i sem tam musím vypnout,ale už se chystá regulátor.Taky jsem si na e-Bay objednal kryty větráků s filtrem,abych nemusel utírat prach ze skel častěji než skla čistím jednou za čas při údržbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 19:09 amrtin Re: Jerry
Já mám jeden dovniř druhej ven.A je to v pohodě.Ale tak než je přiděláš napevno,vyzkoušej obě varianty(kromě oba dovnitř) ;-) Pak dej vědět.A nezapomeň,že to nezačne chladit jako mrazák,ale chvíli to potrvá a teplota poleze pomalu dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 19:06 amrtin Re: Designer
Tohle se u pc řeší prachovýma filtrama a třeba na hdd foukaj právě dovnitř.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.07.2013 17:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jerry
Teoreticky je to celkem fuk, ale prakticky je lepsi, kdyz vetrak fuci z deklu ven. Takovy vetrak totiz umi primo u sebe nadherne stahovat veskery prach a fici to primo na hladinu, kdezto kdyz se ten vzduch nasava skvirama vsude kolem deklu, neni to takovy vichr, tolik to toho nestrhne s sebou a jeste to neleti primo na hladinu, takze je sance, ze se to zase vyfoukne.

Kam fouka PC? No prece z bedny ven, i kdyz to pochopitelne nekde musi dovnitr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2013 17:11 Jerry – foukat dovnitř nebo ven?
Ahoj,

tak už mám 12v adaptér i s větráky hezky propojený, fouká to dobře.

Pro docílení co nejvyššího chladícího účinku mám dát větráky tak, aby foukaly dovnitř nebo ven?

- J
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2013 23:19 amrtin Re: Johan
Já si hraju,aby bylo mým chovancům dobře X-) Ale to asi většina z nás ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.07.2013 20:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: amrtin
Však já neříkám, že má nějak výrazně snížit teplotu. Pokud člověk nemá v akváriu pstruha, aby mu chytal plíseň na žábrách, tak nevidím důvod, proč by měla tahle teplota vadit. Jasné, nám to také nebývá příjemné, ale 30 a více °C nebývá jen v akvarijní vodě.
Ale kdo si hraje, nezlobí. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   29.07.2013 20:04 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: amrtin
Však Johan to určitě nemyslel jako radu vedoucí k ochlazení akvária, ale upozornil na to co tu před jedním nebo dvěma dny bylo napsáno: většina našich chovanců tyto teploty bez problémů pár dní vydrží pokud bude mít dost kyslíku, který dodáme vzduchováním. Tudíž teplotu by měli řešit ti, kteří vědí že mají osazenstvo kterému tyto teploty vyloženě vadí. Jinak to lze řešit jen vzduchováním bez snižování teploty.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=501