Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.08.2012 10:33 Muž malyLibor [5371] - Asie
Naprosto přesně jste oba vystihli problém ve městě. Já sice bydlím na vesnici, ale celý můj byt je otočený na jihojihovýchod - sluníčko od 10:30 do západu - a do ulice. Před domem pásek trávníku - 1 m, pak chodník, cesta, pásek trávy, soused.
Pro Moucha: Jak jsem psal níže, předokenním žaluziím fandím a považuji je za lepší řešení, ale musel bych je dát na celý dům, aby to trochu vypadalo, a to by bylo nad moje současné možnosti. Klima mne vyšla na desítku, předokenní žaluzie na 9 obrovských oken by vyšly na cca. 75.000,-Kč.
Pro 150koni: Nádherně vystiženo. Včera jsme tu měli příjemný den. Teplota se vyšplhala na 29°C, klimu jsem nezapínal, v bytě bylo 26°C. Celou noc jsem větral, o půlnoci bylo 21°C, ráno bylo venku 17,4°C, v bytě 25°C. Takže asi tak s větráním přes noc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   09.08.2012 08:32 Muž 150koni [653] Re: Moucha
Moucha napsal: ve meste je to horsi, v praci mame venkovni zaluzky, dobry, ale kdyz se rozpaly ulice je to jak v saune.... takze sice mame diky zaluziim stin, ale kvuli vetrani vedro, kdo to ubedni ma sice chladneji, ale nedychatelno....

Krásně jsi vystihl problematiku akvaristů ve městech kde není pořádně zeleň. A v řezu vypadá ulice asi následovně. Barák, trochu trávy, chodník, silnice, zase chodník, pak opět kousek trávy a další barák palec více asfaltu, jak zeleného ... o stromech ani nemluvě. A když se ten asfalt a chodníky rozpálí, tak děj se vůle boží. To je ještě o půlnoci horko, jako ve dne a přitom sluníčko už dávno spinká. A ti co bydlí v posledním patře pod rovnou střechou a nemají nad sebou už půdní prostory ? ... Tak ti si tam můžou dát rovnou nápis "vítej v pekle" hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.08.2012 08:01 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
no nevim jak vypada tvuj barak, ale co tahle okenice.... a s tou cenou... jaka je zivotnost tech zaluzii a jake jsou jejich provozni naklady? oproti klimosce....

jinak o folii na okna jsme taky premyslely.... o te co se dava z venku, neco na zpusob tonovani skel u aut.... (a taky kvuli sousedum co nam cucej do obejvaku)

momentalne mame vnitrni zaluzky a je to znat... ven jsou zlatavy, leskly a dovnit bily... zahrivaj se min nez zavesy co jsme pouzivaly pred vymenou oken....

nevim jakou mas kompozici pozemku/domu zelen dokaze udelat zajimavy divy... ve meste je to horsi, v praci mame venkovni zaluzky, dobry, ale kdyz se rozpaly ulice je to jak v saune.... takze sice mame diky zaluziim stin, ale kvuli vetrani vedro, kdo to ubedni ma sice chladneji, ale nedychatelno....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.08.2012 19:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: yenya
Taky jsem přemýšlel nad venkovníma roletama. Ale dům na vesnici a zadělat roletama jen tři okna z devíti ze strany do ulice by vypadalo jako pěst na oko, navíc cena rolet by byla o dost vyšší než cena té klimatizace, proto jsem od nich upustil. Ale tyto rolety se dlouho používají v teplejších krajích, na jižním Slovensku, v Maďarsku, v Itálii a jejich účinnost je prověřena staletími. Rozhodně velmi dobré řešení. Navíc to funguje velice dobře i v zimě. Máma bydlí v Jeseníku, kde je zase problém se zimou, ne s teplem v létě. Nechala si ty předokenní žaluzie namontovat a ušetřila na plynu na vytápění. Ona si zas zapisuje přesně kolik kubíků plynu protopí a jaké byly venkovní teploty :-D Takže předokenním žaluziím fandím a považuji je za lepší řešení než klimatizaci, ale z důvodu ceny a vzhledu celého domu u mne přeci jen vyhrála ta klimatizace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   08.08.2012 16:27 yenya Re: malyLibor
Nám hodně pomohla venkovní roleta, rozpálí se venku a teplo nejde dovnitř. Žaluzie, závěs se ti nahřívají uvnitř ano , teplo je v bytě. Máme tři okna (s roletou) na jih a pere nám to tam pěkně, ale tenhle rok jsem měl doma nejvíc 26,6°C a v akvárku vždy tak o 3°C víc a to díky staženým roletám. Už jsem definitivně opustil myšlenku chlazení větráčky i asi i tu klimatizaci. Večer to zapisuji, takže mám přehled. Tabulky, grafy a přehledy, to je moje :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 16:16 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: RadekCX
Ta IR folie není špatný nápad. To by mohlo trochu pomoct a nemusel bych mít celé dny zatažené závěsy. Nicméně svůj hlavní problém jsem vyřešil klimatizací. Od té doby, co ji mám, mám stabilní teplotu 25°C a jsem spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 13:46 Muž RadekCX [219] Re: malyLibor
Pokud opravdu bydlis na hrade (80cm zdi) a teplo nejde zdmi tak musi jit nekudy jinudy - jestli jde okny tak neni nic snazsiho, nez na okna nechat nalepit IR folii - meli jsme to v kanclu a mel jsem to i na aute a funguje to naprosto skvele

mimochodem jakej rozdil je mezi tvym "hradnim" bytem na jih a panelakovym bytem na jih? sousedka ma byt na cistej jih a od te doby co mame zatepleno s horkem problem take nema

malyLibor napsal: Inu, pánové, zateplení je fajn věc někde na paneláku. Ovšem těžko zateplovat dů, který má 80 cm zdi z poctivých pálených cihel. V zimě není problé se zimou, ale v létě s teplem, a to jen v mém bytě, protože všechna okna jsou na jih. V bytě, kde je polovina oken na jih a polovina na sever, se to dá v pohodě zvládnout jen zatažením závěsů na jižních oknech. Mně se ten byt od jihu prostě nahřeje a v noci sálá. Otevřu okna když jdu spát, v bytě od klimy 26°C, venku 18°C. Ráno je venku 18°C, v bytě 25°C. Kdybych neměl klimatizaci, mám v bytě ... ale to už jsem tu psal několikrát. Tak mi zase můžete poradit zateplení, či přesněji tepelnou izolaci fasády ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 13:44 R Muž Mrakoplash [1776] Re: malyLibor
Zdi máme 60 cm okna na východ. Nemám s teplem problém pokud si ho do baráku nepustím :-) Izolace je z minerální vlny 16 cm :-) Prostě pohoda :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.08.2012 12:43 Muž 150koni [653]
Bydlím v zatepleném činžáku s plastovými okny, sluníčko mi svítí do bytu jen dopoledne ... okna mám na východ a teploty stejně vysoké. ... klíma prostě bodne palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 12:28 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: malyLibor
môžem potvrdiť Liborové tvrdenie.mám dom nie zaizolovaný ale preizolovaný.problém nieje zima ale teplo.ideálne by bolo v leze vôbec neotvárať okna,pretože jak sa raz to teplo dostane dovnútra,velmi ťažko ho dostať von.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.08.2012 12:15 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Mrakoplash
Inu, pánové, zateplení je fajn věc někde na paneláku. Ovšem těžko zateplovat dů, který má 80 cm zdi z poctivých pálených cihel. V zimě není problé se zimou, ale v létě s teplem, a to jen v mém bytě, protože všechna okna jsou na jih. V bytě, kde je polovina oken na jih a polovina na sever, se to dá v pohodě zvládnout jen zatažením závěsů na jižních oknech. Mně se ten byt od jihu prostě nahřeje a v noci sálá. Otevřu okna když jdu spát, v bytě od klimy 26°C, venku 18°C. Ráno je venku 18°C, v bytě 25°C. Kdybych neměl klimatizaci, mám v bytě ... ale to už jsem tu psal několikrát. Tak mi zase můžete poradit zateplení, či přesněji tepelnou izolaci fasády ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 11:42 R Muž Mrakoplash [1776] Re: RadekCX
Přijde mi to jako nejrozumnější investice :-) Klimoška je sice pěkná věc, ale pořád to žere prachy.
Zateplení je znát jak v létě, tak i v zimě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 09:44 Muž RadekCX [219] Re: Mrakoplash
No to jsem kolegovi psal hned na zacatku, ze nejlepsi je kdyz se energie nikam nemusi stehovat - tedy zateplit.

Mame zatepleno uz deset let a do bytu se v tehlech paracich vyslovene tesim - v noci okna dokoran a rano pozavirat a je chladek az do vecera.

Mrakoplash napsal: Asi by stálo za úvahu zainvestovat do pořádný izolace na fasádu. Pokud nenechám přes den otevřený okna a dveře, tak i přes největší pařáky tu nemáme víc jak 26°C. ;-) Klimatizaci nemáme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 06:32 Muž j0hny [86]
Ono je to dane aj tym, jak moc velky chladok si necha clovek v noci "vyvetrat".
Ja osobne velmi rad zaspavam pri teplote vzduchu okolo 18-20 stupnov, po usi zabaleny v perine. V lete to ale neni mozne, aj ked mavame chladne noci.
Perina teda v lete musi nabok, alebo saha len po... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 06:24 R Muž Mrakoplash [1776] Re: malyLibor
Asi by stálo za úvahu zainvestovat do pořádný izolace na fasádu. Pokud nenechám přes den otevřený okna a dveře, tak i přes největší pařáky tu nemáme víc jak 26°C. ;-) Klimatizaci nemáme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 00:38 Muž j0hny [86]
Tak to bude asi miesnost na juhu budovy, bo ja napr. s teplotou problem po zatepleni a vymeny okien nemam. Cez noc klesne na 24, cez den s obcasnym vetranim max 26. A to bolo dneska vonku cca 30-35 stupnov. Ale panelak je panelak :-)
Komare neotravuju, dal som na okno sietku s 1mm okami. Ak nieco prelezie, hned to leti k "vlhku" a tam to ryby vyzeru skor nez sa havet utopi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 00:31 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: j0hny
No, teorie je teorie, ovšem v praxi je to jinak. Můžeš větrat celou noc, budou tě žrát komáři, ale stejně se nedostaneš pod 26°C. A přes den ti to zase vyleze na 34°C, i když budeš mít celý den zatemněno. Věř mi, to je několikaletá zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 00:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Miso
Inu, víš, mně se nechce stavět akvárka na chodbu, a do sklepa už vůbec ne. A vzhledem k tomu, že na WC a v koupelně by to bylo nepraktické, tak je mám holt v pokoji. A jen co seženu vhdný stolek, tak tu bude páté :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 00:25 Muž j0hny [86]
Aj tak najlepsie riesenie je miesnost zateplena zvonku a vetrat len v noci. Cez den ten naakumulovany chladok vydrzi az do vecera. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 00:22 Muž Miso [470]
ale do takej miestnosti by som 4 akva nedaval ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 23:59 Muž Miso [470] Re: malyLibor
malyLibor napsal: máš-li čtyři v pokoji, který ti slouží i jako pracovna a ložnice, pak se začneš poohlížet po jiném řešení než jsou věětráčky. ano s tym suhlasim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   07.08.2012 23:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Miso
A přesně ve stejném duchu - nekoupím si ventilátory a nebudu si dělat nedýchatelno v pokoji, ale koupím si klimatizaci, která zajistí mně i mým rybkám a krevetkám přijatelnou teplotu. A cena klimatizace je nižší než cena rybek a krevetek v mých akvárkách... o svém zdraví a pohodě nemluvě, jejich cena je nevyčíslitelná smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 23:32 Muž j0hny [86] Re: Miso
:-D
Ehm, tak na zachovanie energie som ani nepomyslel stydim Inak do tej klimy za naleje 15 stupnova voda a taku teplotu tam ma snad pocely den.
Mat v izbe 4 velke akvaria, urcite si zavolam chladiara, ti maju kopec dielov za par drobnych :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 23:18 Muž 150koni [653] Re: j0hny
je ale za pomocí toho ventilátoru ... při pokojové teplotě 31°C mi spadne teplota v aqua na krásných 28°C ale ten odpar je alespoň pro mne nepřijatelný. Proste musí foukat. Samotný odpar vody ti místnost ani akvárko neochladí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.08.2012 23:18 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: j0hny
Ano, je. Pokud na hladinu akvárka foukáš ventilátorem, hladina se intenzivně odpařuje a tím vodu v akva ochlazuje. Ovšem protože zároveň zde platí zákon zachování energie, teplota v pokoji se tím zvyšuje (takřka neznatelně), stoupá vlhkost (znatelně) a tím je člověku mnohem hůř v takovém pokoji. Máš-li jedno akvárko v obýváku, není problém, ale máš-li čtyři v pokoji, který ti slouží i jako pracovna a ložnice, pak se začneš poohlížet po jiném řešení než jsou věětráčky. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 23:10 Muž j0hny [86]
No, to poznam, ale neni samotne akvarko presne to iste co ta mobilna bezkompresorova klima ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 23:05 Muž 150koni [653] Re: malyLibor
tak tak, pravdu máš palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.08.2012 22:41 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: j0hny
Kdepak, tyhle klimatizace pracují na principu tzv. trampské chladničky - na ochlazování vypařující se vody. Ony neochlazují tím, že se zvyšuje vlhkost, ale že se odpařuje voda. Tento princip používají trampové už 100 let. Jsi na čundru a večer chceš péct buřty. V krímě na vesnici mají otevřeno jen dopoledne. Co dělat, aby se buřzy nezkazily? No, jednoduše je zabalíš do mokrého hadru, uvážeš je na špagát někde na větev, aby k tomu mohl vzduch, a odpařováním vody se buřty krásně chladí. (Ti náročnější stejným způsobem chladí lahváče, efekt se zvyšuje, pokud pofukuje lehý větřík)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 22:34 Muž j0hny [86]
Zvlhcovanim vzduchu v miestnosti sa tak trosku ochladzuje. Na tomto principe pracuju tie 100 eurove klimy kde sa naleje vedro vody a cely den to udrzi v miesnosti o 1-2 stupne nizsiu teplotu, na ukor zvysenia vlhkosti :)
Neni nad kompresorik s chladivom, az na ten rachot. Komu by stacilo chladit len o pra stupnov, hodil by sa peltier na nerezovom vymenniku zaradenom na vystupe z akva. Ten ale zozerie 10 nasobne viac nez chladnickovy kompresor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 22:12 Muž Miso [470] Re: malyLibor
...ma neser :), ono to je celkom presne :) a nepipl som preto ze nic take som nepocitil, je mozne ze je to pravda, pretoze pri vyssej vlhkosti clovek vnima vysoku teplotu viac, ale mne je teplo uz nad 25C. Skor mi vyhovovalo ze sa vzduch v miestnosti aspon trochu pohne. Samozrejme klima je najlepsie riesenie ale aj dost nakladne X-)
... ale ano kazde riesenie ktore vedie k pozadovanemu efektu a spokojnosti doticneho je dobre ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 17:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: 150koni
Já větráčky nemám a cosi na hladině mám taky. Ale je to jen lehký film, nevadí to labyrintkám v nadechování a není to po celé hladině a navíc se to vyskytuje periodiky, tak to nějak neřeším :-) Ovšem klimu doporučuji, a to hlavně v zimě či po konci sezony, nebo i před sezonou na jaře. Člověk ušetří až polovinu ceny. Já ji koupil v sezóně za nejvyšší cenu, ale déle už jsem prostě nechtěl čekat a jsem teď rád, že jsem to udělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 17:51 Muž 150koni [653] Re: j0hny
přesně tak ... co mám větráčky, mám i škraloup na hladině z bordelu ze vzduchu ... ale mám to jen nouzově. V zimě pořídím klímu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 17:18 Muž j0hny [86]
A co pet flaska zmrznuta na -XY a na dno navrtat dierku na hadicku, aby ta roztopena 0 stupnova voda stekala do akva. Tym by sa vyriesil odpar.
Inak aj ked mam pomerne spickove a tiche nizkootackove 12cm vetraky, nepouzivam ich koli mnozstvu bordelu ktore sa dostava do vody zo vzduchu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2012 17:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: majka0007
Inu, nevím. Mně se to tedy evidentní jeví, a to že rozhodně lepší nouzové řešení je používání těch vymražených petlahví. On to už trochu naznačil 150koni. Miso tady sice velmi nepřesně spočítal, o kolik sníží teplotu zmražená dvoulitrová láhev, ale už ani nepípl, o kolik jeho způsob ochlazování akvária zvýší teplotu v místnosti a vzdušnou vlhkost a o kolik je tedy v takové místnosti člověku hůř než bez použití větráků. A to nemluvím o hlučnosti - kdybych měl větráky na všech 4 akvárkách, co mám v ložnici, tak by mi to asi taky nebylo moc příjemné. Rozhodně když se rozhodovat mezi mraženou petlahví a větráky, přijde mi mnohem rozumnější a příjemnější nouzové řešení ta mražená láhev. Samozřejmě, pokud bydlíte v bytech, kde máte takové teploty 5-6 dní v roce. Pokud takové teploty máte 3 měsíce, pak člověk zvolí raději konečné řešení smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 13:59 Muž 150koni [653] Re: Miso
u mne dělá odpar kolem 5ti litránků hmm záleží na ploše vodní hladiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 13:57 Muž Miso [470] Re: 150koni
to mas pravdu :) denne dolejem 2l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2012 13:48 Muž 150koni [653] Re: Miso
Ty se nechceš babrat s flaškami z mražáku, tak se zase babráš kbelíkama vody, abys doplnil nadměrný odpar :) takže to vyjde na stejno palec Každý si hold pomáhá jak umí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 13:33 Muž Miso [470]
no, nasiel som dva stare vetraky z PC, lepiacou paskou kazdy prichytil na dva koliky na pradlo prichytil na sklo akva a zapojil na stary 9V adapter co som nasiel v sufliku ;) to bolo nudzove riesenie :) teraz sa to chystam spravit profesionalnejsie nech to aj trochu vyzera ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.08.2012 13:26 Žena majka0007 [108] - Amerika
Pozri, to že tam pláva nejaká fľaša je síce na efekt nic moc ale je to krízové riešenie (lepšie ako výmena mrtvej osádky z akva). ;-) Nie každý si vie alebo môže namontovať ventilátory do krytu alebo nad akva niekde. Také vysoké teploty som mala napr. tohto leta len raz asi na 5-6 dní, nie je to celoletný stav. Takže ako núdzové riešenie je to dobré, rýchle a účinné. V 120 L akva som mala 7 litrov vody (samozrejme zamrznutej) a z nejakých 34°C mi to kleslo na možno 29°-30°C... takže pohoda. :-P

Ale samozrejme, keď si vieš namontovať ventilátor a fakt si dokážeš regulovať teplotu tak, ako si povedal, tak sa nie je o čom baviť, je evidentné, čo je lepšie riešenie. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 13:23 Muž Miso [470] Re: Fidorka
mas pravdu, ale to ten vysledok moc nezmeni, a ako som pisal flasa plava na hladine cize cast chladu sa uvolni do vzduchu a tiez ta plastova flasa moc na ucinnosti neprida ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.08.2012 11:37 Žena Fidorka [312] Re: Miso
Ano, právě že má jinou měrnou tepelnou kapacitu, a to o dost - je to 2090 J/(kg*K), a ještě musíš uvažovat teplo vydané na samotné tání ledu - měrné skupenské teplo tání ledu je 334 kJ/kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 11:26 Muž Miso [470] Re: Fidorka
lad nieje voda? alebo lad ma inu mernu tepelnu kapacitu ako voda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.08.2012 11:22 Žena Fidorka [312] Re: Miso
už je to dost dlouho, co jsem tyhle věci počítala... Ale pokud se nemýlím, tak v tom svém výpočtu počítáš s lahví VODY o teplotě -15°C, ne ledu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2012 11:14 Muž Miso [470]
no neviem, mam v akva povedzme 200l vody 30C a dam tam 2l flasu o teplote povedzme -15C tak ak dobre pocitam
c1.m1.(t1 – t) = c2.m2.(t – t2)
4180.200.(30 – t) = 4180.2.(t – (-15))
t=29,6C
a to v idealnom pripade ale v reali do znacnej niery ochladzujes tou flasou aj vzduch takze je to menej. Takze tento sposob mi pride dost neucinny a este k tomu mi v akva plava umelohmotna flasa :(.
Nasmerovane povedzme dva 10cm ventilatory z PC na hladinu mi znizi templotu v 200l o 4C a nemusim sa babrat s niakymy flasamy v mrazaku ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.08.2012 23:04 Žena majka0007 [108] - Amerika
Lepšie neskoro ako nikdy ;-) a ako sa hovorí "všade dobre, doma najlepšie" potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   06.08.2012 20:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: majka0007
Gratuluji a držím palce.
Já mám jinou zkušenost. Bydlím v bytě, který je otočen všemi okny na jih. Každoročně jsem léto nějak přetrpěl, nejhorší vedra často odpoledne v chladnu v hospodě a noci na dvoře na karimatce. Jenže letos jsem si pořídil rybičky, které maj rády chladnější vodu než ty, co jsem míval dříve, a taky krevetky. Mám v ložnici 4 akvária. Když v červnu teploty vylezly přes 30°C, rozhodl jsem se, že si v zimě pořídím klimatizaci. Když jsem ale zjistil, že budu muset na 4 dny v tom vedru odjet a nebudu moct pobíhat mezi akvárky a mražákem s mraženými petkami, koupil jsem ji ihned. Bohužel, za tu nejvyšší cenu. Tak to chodí. Kdybych ji koupil v zimě nebo na jaře (a měl jsem ji v dubnu v rukách), byla by za polovinu. Takto jsem za ni zaplatil asi 9.000,-Kč. Možná to někomu přijde drahé. Mně tedy ne. Sedím si tu v tuto chvíli ve 25°C, rybky a krevetky mají taky tolik. Venku v tuto chvíli klesla teplota na 28°C, zdá se, že přijde bouřka. V dalších místnostech (chladím jen tuto) je stále přes 37°C. Klimatizace je mnohem levnější a myslím, že i zdravější varianta než sedět denně v chládku hospodě smich A pro odnaučeného kuřáka i mnohem příjemnější... a myslím, že i pro jeho rybky. Sebekriticky však musím přiznat, že pohodlí rybek hrálo v mém rouhodování asi 50% roli. Dalších 50% bylo pohodlí mé. Musím ale říct, že když se dobře vyspím v přijatelně teplém pokoji, tak podám i lepší pracovní výkon... je to prostě jedno s druhým.
Tak jako tak, jsem přesvědčen, že koupit klimu bylo moje nejlepší rozhodnutí letošního roku a jediné mínus vidím v tom, že jsem si ji nekoupil už před pěti lety. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.08.2012 18:42 Žena majka0007 [108] - Amerika – odvahu :)
Rada by som vás povzbudila :-) Tiež ma prvé akvaristické leto prekvapila horúčava a lieh v teplomeri vystúpil na nepekných 34°C. Tak som začala browsovať a hľadať.
-Klímu do izby by mi nezaplatil niekto a ja už vôbec nie,
-vyhodiť oooobrovské peniaze za chladič do akva som tiež nemohla,
-ako osvetlenie mám LED pásiky ktoré produkujú minimum tepla, teda ventilátory na (navyše permanentne otvorený kryt) by tiež nič nevyriešili a
-rečiam o chladičoch - doma urobených, nejakých pertierových článkoch (či akých) som nerozumela ani za mak,
-mám vnútorý filter, teda ani ochladzovanie prívodných hadíc externého filtra neprichádzalo do úvahy...
Mnohí z vás tu diskutujúcich vystríhali pred dávaním ľadu do akva rozzureny (kvôli prípadnému úhynu rýb z tepelného šoku). Avšak, riskla som to. Zo začiatku som vymenila dvakrát asi 1/4 vody v oboch akvách. Potom 30l akva som 2 dni v tých najhorších páľavách ochladzovala počas dňa na striedačku dvoma 2-litrovými zamrznutými fľašami a 120l som ochladzovala stále 1petfľašou (2l) a jedným plastovým kanistrom (5l) - tiež som to mala 2x na striedačku... Rybám sa nestalo nič, myslím, že sa im to i páčilo, lebo okolo tých fliaš plávali ako zmyslov zbavený. smich Mala som zhasnuté asi 4 dni a kryty všade otvorené. Filtre bežali. Darilo sa mi teplotu znižovať na cca 28°C. Potom som tie ľady už ale prestala dávať, veď čo keby náhodou im to fakt tak dlho neprospievalo. Tak potom bola v akva ešte asi 4 dni teplota cca 34°C. Svetlo vypnuté (preistotu), kryt otvorený, filter bežal kvôli prevzdušňovaniu (v teplej vode je menej kyslíka). Ale ani rybám ani rastlinám sa nič nestalo. hop Tak neviem, možno pár dní predsa len vydržia, veď v prírode tiež koľkokrát nastane tepelný výkyv (i keď asi menší, ako v malej nádrži) a nikto im tam nič neochladzuje... ;-) Keď som sa začala zaujímať o krevetky, všaaaaaade písali, že nad 30°C hynú. Ale niekde som sa dočítala, že jeden dlhoročný chovateľ ich mal v lete aj v 35°C akvárku niekoľko dní a krevetkám sa nič nestalo. Tak ma napadá, že možno to niekedy s tou starostlivosťou trochu preháňame. :-P Krevetky mám len krátko a teraz je v akva "len" 32°C, a vyzerajú byť v pohode. S väčšími teplotami ešte skúsenosti nemám...
Samozrejme, nemusí to platiť vždy a všade, asi záleží, či žijú naši miláčikovia v dobrých podmienkach a kus "precerpia" alebo prežívajú v biednych podmienkach a zvýšenie teploty je posledný klinec do rybej rakvičky.
Ja (pre obraz) chovám celkom obyčajné gubky, endlerky, neonky, mrenky siamské a bettu samca. Slimáky nerritina zebra, clea helena, vežovky malajské i tú malú nezbaviteľnú háveď (kotúľky a okružákov). No a najnovšie aj krevetky (N.H.red cherry).
Tak snáď som vás trošku dodala istoty, že to nemusí byť také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá (alebo som mala možno len šťastie)...
Chladeniu zdar, kamaráti X-) hop ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 13:04 Muž lukasleibelt [84]
děkuji mockrát.Teplota klesla o 1 stupeň.U nás v karlovarským kraji teď prší takže je chladněji.Snad to ještě na těch 26 c klesne.A když chvilkový výkovy nevadí tak to je dobrý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.08.2012 12:50 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ppet36
Já bych jen doplnil k těm petflaškám. Spousta lidí se ptá, jestli ten led mají vystřihnout nebo jak ho dát do toho akvárka.
Já to dělal tak, že jsem naplnil petflašku tak do 5/6 - aby nepraskla rozpínáním ledu. Zmáčkl jsem ji, aby v ní nebyl žádný vzduch, zašrouboval a strčil večer do mrazáku. Ráno jsem ji vyndal a celou dal do akvária. Jakmile se led rozmrazil a voda v petlahvi se ohřála na okolní teplotu, vyndal jsem ji, opláchl zvenčí čistou vodou a dal opět do mražáku. Když jsem odpoledne přišel domů, opět jsem ji dal do akva a po opláchnutí zpět do mražáku. Takto se dá uchladit i poměrně velké akvárko, ale je to celkem dost práce a hlavně vyžaduje to, aby člověk byl pravidelně včas doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2012 11:39 R Muž Mrakoplash [1776] Re: lukasleibelt
Většina ryb zvládne krátkodobé výkyvy teplot ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=1001