Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2019 14:07 Žena Efka [144]
Tak shrňme poznatky do jedné věty,Zvýšený pohyb hladiny způsobuje větší odpar vody a tím dochází k ochlazování. Jestli to chápu špatně tak mě opravte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.06.2019 13:46 Muž MichalV [327]
ok, nabudúce, keď tu bude niekto ďalší tvrdiť, že biela je čierna, tak mu nebudeme odporovať aby to náhodou nebolo príliš vedecké na akvaristické fórum ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2019 13:41 Žena Efka [144]
A neb proč to dělat jednoduše když to jde vědecky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.06.2019 12:58 kdo? Re: PentueR
PentueR napsal: Muhehe, na tohle vlákno si vzpomínám, když jsem sem snad před 5 lety postoval moje pokusy s Peltierem na chlazení akvárka. Použitelné, ale komplikované. A každý rok se to tu rozjede znova. A jediný rozumně použitelný a levný výsledek je větráček na hladinu. A stejně se to tu řeší dokola a dokola a na čím dál větší vědecké úrovni. Kdo chce z koníčku udělat mermomocí vysokou vědu, asi by měl založit konkurenční web, třeba rybicky.vedecky.net a tam by se mohli sdružovat vědci, tady by mohli zůstat jen lidi...to by bylo príma ;-)

smich

Od prvního písmene po poslední - svatá pravda. A nejenom u tohoto téma....
Poslední větu s "rybicky.vedecky.net kontra normální lidi, vytesat do kamene a pozlatit ! pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.06.2019 11:00 Muž Jarry [1437] Re: PentueR
Ono se to rozjelo (a opravdu celkem zbytečně) kvůli tomu, že byla metoda větráčků zpochybňována (resp. byly asi trochu zveličovány její možné dopady mimo akvárium) a pak se na to navázaly další věci. Jinak asi bude většina lidí souhlasit, že nic efektivnějšího nevymyslíme. Led, nebo namražené petky mohou fungovat u menších nádrží, pokud obyvatelům akvária nevadí kolísání teplot a má je kdo měnit. Chladící jednotky jsou drahé - navíc pokud jsou ve stejné místnosti, jako akvárium, tak samotnou místnost vytápí a tím vrací zpět část tepla. S větrákem a čínským termostatem je možné za celkovou pořizovací cenu do 200Kč chladit akvárium automaticky, navíc s udržením stabilní teploty, což je např. u mořského akvária, kde se chlazení obecně řeší nejčastěji, docela důležité. Jen je potřeba zajistit dostatečné větrání, což v létě, kdy se chlazení většinou řeší, nebývá problém.
Abych tak shrnul současné možnosti chlazení:-)pivo samozřejmě chladí nejlépe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.06.2019 09:02 Muž MichalV [327] Re: PentueR
Keď si to pozrieš chronologicky, ako sa táto diskusia vyvíjala, musíš uznať, že to bolo zapríčinené tým, že niektorý prispievatelia nedokázali pochopiť jednoduché fyzikálne princípy, alebo si neskôr nechceli uznať svoju chybu a naďalej obhajovali neobhájiteľné.
Ja som si dal tú námahu, aby som výpočtom aj praktickým meraním dokázal, čo je dúfam teraz už všetkým jasné.
A tiež dúfam, že takto o rok tu niekto nebude opäť polemizovať, či vzduchovanie zvyšuje alebo znižuje teplotu vody v akváriu.

Vetráčik nad hladinou vzhľadom na príkon bude pravdepodobne efektívnejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   28.06.2019 08:37 Muž PentueR [256]
Muhehe, na tohle vlákno si vzpomínám, když jsem sem snad před 5 lety postoval moje pokusy s Peltierem na chlazení akvárka. Použitelné, ale komplikované. A každý rok se to tu rozjede znova. A jediný rozumně použitelný a levný výsledek je větráček na hladinu. A stejně se to tu řeší dokola a dokola a na čím dál větší vědecké úrovni. Kdo chce z koníčku udělat mermomocí vysokou vědu, asi by měl založit konkurenční web, třeba rybicky.vedecky.net a tam by se mohli sdružovat vědci, tady by mohli zůstat jen lidi...to by bylo príma ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2019 22:02 Muž ZDRI [1415] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Ono toho na první pohled nesedí víc, ale nic se neděje. Slybuji, že až se vrátím z dovolené, udělám pořádné měření. Mám vzduchovací motorek, 2 stejné 60 l nádrže pro minimalizaci níže popsaných jevů, 2 stejné digitální teploměry (měří +-0,1°C oba stejně). Horko také bude... Kdo chce, je zván do ČB na kontrolní odečet, dostatek vhodných chladících tekutin zajištěn. Nezávislý dozorový orgán (tzv. hlídací pes) také...

PS: To není chyba, to je takové naše, místní, jihočeské nářečí...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.06.2019 21:48 Muž MichalV [327]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prikladám môj pokus:
použil som 2 zaváraninové poháre, do ľavého vodu 30°C - bez vzduchovania
do pravého mi ušla ruka 30,5°C - pridané vzduchovanie - kameň + kompresor cca 4W, krátka hadička, kompresor na kuchynskej linke
pokus začal 17:00 a skončil 21:00
po štyroch hodinách teplota v miestnosti viď foto 26,6°C - použitý ortuťový teplomer z labáku
Teplota v ľavom pohári 26,4°C
Teplota v pravom pohári so vzduchovaním 25,8°C
Treba k tomu ešte nejaký komentár?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 21:37 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: silviebaris
ona ta baňka drží jen na "dobré slovo" :)
to uchycení dělá plus mínus 1,5 stupně smich
ps: už to neřeš ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 21:31 Silviebaris Re: zervajs
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku No nejsou..a jestě na prd vidět...rozdil je tam asi 1,5 stupně..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 21:27 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: silviebaris
kdyby byli aspoň ty teploměry stejné smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 20:11 Silviebaris
Takže 3 hodiny měřeni ukazálo,že v lahvi u bublifuku je teplota o stupeň vyšsí,aktualně v prázdnym je 22 stupnů s bublifukem je 23... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2019 19:57 Muž vlka [3456] – Obyčejnej ventilátorek
Obyčejnej ventilátor z komplu 8 x 8 cm, trafo 12V a za čtyři hodiny foukáním na hladinu přes otvor v krytu z 27,5 na 25 stupňů. Cenová dostupnost 0 kč. Jednoduché a účinné. Ty „blbosti“ se fakt nedají číst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 19:38 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Tak já to trošku zrekapituluji. První si na můj příspěvek reagoval ty (já se od určité doby reagování na tvé vyhýbám) a to naprostým nesmyslem.(Není to poprvé ale většinou si konverzaci velmi rychle smazal) I když ti to že píšeš blbosti napsalo víc lidí tak si pokračoval v obhajování toho blábolu a evidentně tady vytočil nebo pobavil větší množství lidí.(U mě se ti povedlo obojí) a teď když už nemáš co říct tak mě opět napadáš. Končím své angažmá v této konverzaci a slibuji že na tvé příspěvky nebudu reagovat pokud zase nepocítíš nutkavou potřebu ze mě dělat blbce.(Nejde ti to)
P.S. To že kvůli mě někdo smazal profil aby si následně založil nový pod jinou přezdívkou, mi přijde jako nic v porovnání s tím že si kvůli tobě chudák ZDRI zničil klávesnici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 19:02 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaclav
Teplota začala stoupat, protože jsi rozhýbal vodu a tím zrychlil výměnu skrze stěny sklenice. Na relativně malý objem dost velká plocha pro výměnu s okolím, kde, předpokládám, bylo tepleji.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 18:43 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Tak jsem zkoušel foukat 10 minut na normální teploměr a výsledek byl stejný vzduch z kompresoru (50cm od něj) je o 4 stupně teplejší než voda v akváriu. :-) Ještě nějakou radu jak mám zacházet s obyč teploměrem. Nedivím se že kvůli tobě lidi odcházejí a namíchnout dobráka Angus68 to už bylo něco.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 18:26 Muž RAP [1557]
Já už bych to tolik v tomto tématu nepitval. Hoďte si to na pokec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 17:35 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Doporučuji místo návodu nastudovat princip IR teploměru. Pokud ti tam nebude něco jasné s důvěrou se na mě obrať, rád ti to dovysvětlím ale nebudu zde celí princip rozepisovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 17:33 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Já s tebou souhlasím že to nebude příliš ovlivňovat teplotu. Když zapnu slunce mám za sklem 17000 luxu. Aspoň tohle mě změřil telefon. Teplota po zapnutí motorku ale mírně stoupala. Všichni tvrdíte že by měla klesat. Je to ale stejně jedno protože to bych těch měření musel udělat aspoň 50 aby z toho něco vyšlo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2019 17:24 Žena Efka [144]
Sleduji tady tu diskuzi,já chlazení vyřešila zvednutím rozstřikovací rampy tak aby voda cákala na hladinu a na akvárko jsem si vyrobila jednoduchý kryt z králikářského pletiva,aby nevyskákaly rybky,teplota zatím 27*C :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 17:24 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Zas se tak nesměj mám u toho půlmetrovou hadičku protože odpojuji ne od kompresoru ale zpětný ventil. To je snad dostatečná vzdálenost od horkého kompresoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2019 17:22 Silviebaris
Fotka k příspěvku Tak jdeme taky pokusovat ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 17:21 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Já nevím jestli si četl návod má to Tři režimy měření Tělo, Povrch, Vzduch
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.06.2019 16:57 Muž MichalV [327]
je to úplne jedno, aj keby jeho meranie bolo zaťažené 100%-tnou chybou, dodáva kompresor teplo o výkone 0,4 W. Keď to porovnáte s osvetlením v kryte, pri výkone 100 W a účinnosti slušných 80% tak ide 20 W na teplo.
Príde mi to ako mlátenie prázdnej slamy... ale nasralo ma to, tak to idem zmerať na dvoch pohároch s vodou a dám vedieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.06.2019 16:51 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav
...což je mmch. metodicky zcela špatně smich ...
Takže v reálu měříš jakousi těžko definovatelnou směs teploty kompresoru (jeho radiační teplo), výstupního vzduchu a okolního vzduchu. Tož tak, mě už to bohatě stačí, právě jsem si v záchvatu smíchu polil klávesnici :) a slibuji, že dále Tvé příspěvky nebudu komentovat.

Edit to Smetany: byls rychlejším, musel jsem vyklepat vodu ze zkratované klávesnice :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2019 16:43 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Hezké akorát že ten teploměr měří pevnou plochu od které se může ten paprsek odrazit nikoli proud vzduchu takže tímto způsobem si změřil teplotu nějaké pevné plochy za tím vzduchem. ( A navíc asi nepřesně protože tato nebyla od teploměru vzdálena ony 3cm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 16:37 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Je to bezdotykový teploměr Takže odpojím hadičku nechám ho chvíli foukat a měřím ze vzdálenosti podle návodu 3cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2019 16:32 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Už mě to trochu nebavilo tak jsem si maličko osvěžil výpočet ohřevu vody. A na zvednutí teploty 200l vody o 0.1°C 2,5W (počítám 50% účinnost v reálu bude vyšší) potřebuješ cca 12 hodin. Tak se smiř s tím že vzduchovací motorek ti vodu neohřeje. A konečně přiznej že si šlápl vedle. A pokud to chceš opačně tak na zvednutí teploty 200l vody o 0.1°C za 5 minut (jak si měřil) by si potřeboval cca 300W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 16:24 Muž RAP [1557] Re: Jarry
Z hlediska akvaristiky máš pravdu. Ovšem v přírodě to funguje jinak a to tam byly naměřeny teploty i 34°C.
Chci jen napsat, že tato diskuze probíhá každý rok, kdykoliv je pár dní tepleji. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 16:15 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tony2013
Budeš se divit ale dříve kdy se používal více vzduch a čerpadla nebyly tak běžné zboží to bylo dost časté. Jinak teplota motorku 50°C vzduch z něho 33,5°C a voda 29°C :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2019 16:09 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Troppau
Jamajčan v novém kabátě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 16:00 Muž Jarry [1437] Re: RAP
Krátkodobě bych se nebál ani teplot přes 30 (držel jsem to sám docela dlouho záměrně), ale kdyby to mělo trvat třeba 2 měsíce, tak bych se bál o rostliny, pokud by to nebyly rostliny vybrané pro vyšší teploty. Šel jsem teď u terčovců s teplotou na 28,5 a rozdíl v kondici rostlin je znát (bohužel jsem těch změn dělal více, tak nevím, jak moc velký podíl na tom mělo sundání teploty).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 15:48 Muž RAP [1557] Re: Jarry
Mám v akva 31°C a ryby v pohodě. A to jsem včera dopoledne měnil vodu a stáhl to studenou vodou na 25, večer už tam bylo 30.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 15:44 Muž RAP [1557] Re: JirkaŠčobák
Jirko, proto jsem psal běžné. Samozřejmě vím o chladnomilných živorodkách a dalších rybek, které byly dříve běžně chovány. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 15:44 Muž Tony2013 [228] Re: vaclav
a u někoho kdo ho má schovaný a obložený molitanem aby ho neslyšel To snad nikdo rozuny nema. Zavirat zarizeni ktre nema zadne ochrany do molitanu snad nikoho nenapadne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 15:25 Muž Jarry [1437] Re: RAP
Běžné akvárko si myslím, že ne, pokud není v nějakých hodně nepříznivých podmínkách (nezateplené podkroví, kde je přes den 35°C apod.). U sladkovodního akvária, kde nejsou vyloženě chladnomilné ryby, bych to do nějakých 29°C neřešil (a neřeším).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 15:01 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: RAP
Pokud v tom máte chladnomilné živorodky, jako já, tak ano. Venku je aktuálně 33°C, já včera i dnes držím teplotu mezi 23,5-25,5. Aktuálně 24,5°C. Dvě lahve s ledem za dnes, do večera možná vyměním 15% vody za nejchladnější, co poteče z trubek. Na noc zase flaška(y). Do rána to na 24 vydrží.

Ve všech ostatních akváriích nemám problém. Divoké živordky Phallichthys amates pittieri mají v tuto chvíli na slunci 29,5°C a jsou v pohodě. Akvária postavená na rostlinách, snáší vedra dobře. Celé loňské léto jsem neměl úhyn kvůli teplu (klepu na dřevo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 14:57 Muž Smetany [1226] Re: ZDRI
Ono to má ještě druhou stránku věci a to tu že stlačováním se plyn ohřívá.(je mi jasné že to víš to spíš pro ostatní) a pokud má Václav kamínek na dně je v té hadičce plyn stlačený. To znamená že nezanedbatelná část toho rozdílu který Václav naměřil(i kdybych připustil že to měření bylo přesné) je způsobena tím že kompresor ten vzduch stlačí. Toto teplo je ale kompenzováno tím že se bubliny cestou k hladině rozpínají. Proto ta má otázka na Václava jak měřil vzduch z kompresoru, která zůstala záměrně nezodpovězená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 14:40 Silviebaris Re: RAP
Tak pokud tam má někdo zapnutý topítko...možna i jo ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 14:37 Muž RAP [1557]
A je skutečně bezpodmínečně nutné běžné akvárium ochlazovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 14:32 Muž ZDRI [1415] Re: DavFM
stlačený horký plyn se rozepne a je z toho taková zima, že to někdo i odstůně.

Bingo hop Alespoň někdo to chápe.
To je totiž jedna z té soustavy rovnic, kterou by bylo při exaktním výpočtu celkové tepelné bilance nutné zapracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2019 14:27 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav
Ach jo, Václave :-( Četl jsi vůbec ty naše příspěvky viz níže?
Mě už přešel nejhorší vztek, snažím se to v klidu, věcně vysvětlit, ale všechno má své meze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.06.2019 14:20 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaclav
Tepelná kapacita vzduchu je ale malá, i při těch litrech, které tam motůrek nažene, to zásadní vliv nemá. Koneckonců je to jenom médium, které přenese teplo ze vzduchovače do akvária. A pokud má vzduchovač 4w, tak do tepla více než ty 4w prostě nemůžou jít.
Takové světlo, to je něco úplně jiného, tam už těch vyzářených vattů bude mnohem víc.

Mmch,zkuste si někdy sáhnout na chladič klimatizace v autě(ale i doma, nebo lednička), je to horké, dost horké. To chladící médium bude po stlačení ku 100°C mít, ale pak je tam nástřikový (expanzní) ventil, a ejhle, stlačený horký plyn se rozepne a je z toho taková zima, že to někdo i odstůně. On ten vzduch ze vzduchovače není moc stlačený, ale zároveň 3°C rozdíl v teplotě, no troufnu si tvrdit, že to nic neohřeje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 14:10 Ls Re: vaclav
Dobrý den.
Provedl jste kontrolní měření např. příložným teploměrem? Infračervený teploměr může ukazovat na různých materiálech jiné teploty. Na lepších teploměrech se nastavuje korekce – Emisivita podle druhu materiálu. Pokud se takové měření neprovede v laboratorních podmínkách tak se asi nic přesného nenaměří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 13:57 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Vzduch z kompresoru je o 3°C teplejší než je voda. To až tak zanedbatelné není a u někoho kdo ho má schovaný a obložený molitanem aby ho neslyšel může být ten rozdíl ještě větší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.06.2019 13:45 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav
Díky za ta měření. Čekal jsem, že rozdíl bude výrazně větší (myšleno, že vzduch budu motorkem více ohřívaný). Takže pokud hodnoty sedí, na první pohled si troufnu tvrdit, že tepelná bilance zde ve výsledku bude neutrální, popř. lehce negativní (tzn. vzduchování bude vodu i v těchto tropech mírně ochlazovat ). Dá se to soustavou několika rovnic celkem přesně spočítat (pro výpočet bylo ale třeba mmj. změřit tlaky - viz níže). Podstatné zde je, že vzduch má nízkou měrnou tepelnou kapacitu.

Skoro jednodušší by bylo primitivní empirické měření - dvě stejné nádrže, jedna se vzduchováním, druhá bez a měření teploty v obou. Mmch., pamětníci mě možná upřesní, matně si pamatuji jednu prastarou akvaristickou knížku (možná to byl Sterba), kde se řešil opačný problém - možnost ohřevu akvarijní vody teplým vzduchem. Resumé bylo, že to není dobrá cesta, právě s ohledem na nízkou měrnou kapacitu vzduchu. Ale je to opravdu dávno (cca 35 let) tak toto prosím berte s rezervou.

Edit: Mišo má rychlejší klávesnici palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.06.2019 13:26 Muž MichalV [327] Re: vaclav
aj som predpokladal, že ohrev plášťa bude s oneskorením.
Každopádne platí, že teplo z kompresora dodávané do akvária tvorí asi 5% z jeho nominálneho príkonu, čo je zanedbateľné.
Záver: vzduchovanie znižuje teplotu vody za bežných podmienok v akých akvária prevádzkujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 13:06 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Tak přibližně po hodině stoupla teplota motorku na 43°C jinak ostatní teploty se nemění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 12:59 Muž MichalV [327] Re: vaclav
motorček, ktorý si dal má 5W elektrický príkon
Ohrev vzduchu z 27,6 na 30,7 °C pri prietoku 3,5 l/min = 210 l/h pri 50%-tnej vzdušnej vlhkosti je 0,2W, čiže dokonca asi 5x menej ako som ja uvažoval (rátal som v hrubých číslach z 10W)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=51