Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 10:33 Rakvista – Chlazení
Fotka k příspěvku Také si přisypu svojí trošku do mlýna :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 10:08 Muž davidek75 [163] - Živorodky – větráček
Fotka k příspěvku a ještě jedna fotečka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 10:08 Muž davidek75 [163] - Živorodky – větráček
Fotka k příspěvku také se chci pochlubit
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 08:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Ičin
s poklesem hladiny se musi pocitat jiz pri zarizovani akvarka....

add stav po 4denni nepritomnosti: termo-odporovy rizeni vetracku se definitivne odporoucelo (blblo huz nejakou dobu, asi nevydrzel vykonovy tranzistor), v akva 31°C (musim to snizit), jedna neocaridina vyskocila skvirou mezi skly a uschla, akva jinak v poradku.....
jdu to zapojit naprimo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 08:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: 150koni
Bacha na to. Noctuy jsou sice proslulé svou tichostí, ale skutečnost je úplně jiná. Ta pověst je nezasloužená. Ve skutečnosti poměr hluk/průtok vzduchu mají tragický. Jsou to jedny z nejhorších větráčků co jsem měl a cena šílená. Dobré značky jsou třeba Scythe a Nexus.
Ale na akvárko stačí jakýkoliv větráček s rozumnýma otáčkama (do 1200ot/min) a nebo i rychlejší a zregulovat ho napětím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 06:37 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Sid
u těch 10 litrů nemělo být "denně":-)
Jinak už teda jediný problém co by mohl být je pokles hladiny a s ním spojené možné vypnutí filtru. To samozřejmě při delší nepřítomnosti. Za 10 dní to je cca 50l což dělá skoro 1/5 objemu. To už může dostat čerpadlo nad vodu.
Jinak přeju všem majitelům klidný chod bez problémů :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 23:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: 150koni
Dva tři týdny bez krmení to vydrží každá rybka, kromě potěru tedy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 23:56 Muž 150koni [653] Re: malyLibor
Co se týče toho krmení, tak i pouhé omezení krmných dávek udělá hodně s kvalitou vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 23:52 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamap
No, myslím, že i těm největším nepřátelům vašeho akva by klima udlěla dobře. Dnes bych si nafackoval, že jsem tu klimu nekoupil už před 6 lety, kdy jsem nad ní začal prvně přemýšlet. Je to opravdu skvělá věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.07.2012 23:49 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: threat
Myslím, že terčovec (jako snad každá rbka v dobré kondici) v pohodě zvládne 14 dnů bez krmení. A je lepší nekrmit vůbec a tím se může posunout interval výměny vody na dvojnásobek, takže tohoto bych se nebál. Čeho bych se bál je jedině monopol ČEZ distribuce, kteří vědomi si svého mnopolního postavení klidně obchází zákon a pkud vám vypnou elektřinu na 2 dny, když budete na dovolené, je to pro většinu ryb konečná,. Pokud byste byl doma, ještě to nějak zvládnete... ale přece kvůli šmejdům nezrušíme i dovolené???
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.07.2012 23:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ičin
...osobně mě prostě přijde ztráta 10l denně...
Za chvilku bude z 5 l denně 50... :-)
...U ryb co vyžadují tak specifickou vodu (převážně discus) i těch 5% může být problém...
To by musely žít ty ryby v hodně "husté" vodě, aby "zhoršení o necelá 4%" mohla znamenat riziko katastrofy... :)
...nárůst tvrdosti a případné změny v Ph by mohli mít už vliv i na rostliny a případné zpomalení odbourávání škodlivin atd...
Tuto obavu s vámi nesdílím.
...Já jen doufám že tohle je čistá fikce a v reálu to tak nefunguje...
A tady jsem na vaší straně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 23:06 threat Re: 150koni
Stím musím jen souhlasit.Je mi jasné,že nad 30 st. vše hnije o hodně rychleji a dřív se skazí,taky bych osazenstvo nechtěl trápit.Vše se vším souvisí,když terče a vyšší teplotu,tím kvalitnější filtraci,ale ta taky vše nevyřeší,že jo?
Nemyslel jsem to tak ,že bych chtěl na ten názor útočit,já se spíš zaměřil na svou prvotní reakci.
A zeptám se,myslíte,že terčovec v dobré kondici je schopen vydržet těch čtrnáct dnů bez výměny vody?Krmení není problém zajistit (samozřejmě asi v menších dávkách,když se nebude měnit voda),ale výměnu mi nikdo neudělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 23:00 Žena jamap [11] - Živorodky
No pořídit klimu a chladit obyvák na rozumnou teplotu je můj sen...ale bohužel tohle mi doma neprojde. Takže jen doufám, že ty vedra pominou rychle a chlazení už nebude třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 22:55 Muž 150koni [653] Re: jamap
Pěkná vychytávka potlesk palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 22:53 Muž 150koni [653] Re: threat
No terči 32°C které se teď snažím srazit sice zvládnou s přehledem, to máš pravdu. Některé rostliny už mají ale s touto dlouhodobou teplotou problém. A jak sami víte, v akváriu souvisí vše se vším ... jestli se nepletu, říká se tomu biologická rovnováha. A jelikož budu mít nádrži ryb na hranici, tak každé porušení rovnováhy může mít neblahé následky. Pro mne je ideální dlouhodobě udržovat teplotu na max 28°C a nahoru ji zvyšovat jen dočasně při zdavotních obtížích osazenstva. Každopádně letos to pojedu s větráky, protože terče nasadím až bude zajetá nádrž a to už bude chladno a na řadě bude spíše topení. Na příští rok ale půjde na řadu klíma. Myslete si o mne co chcete ale každý dělá podle svého svědomí a mé svědomí mi říká zvážit všechna možná rizika. Pro některé zřejmě úmrtí, nebo zdravotní problémy osazenstva nic neznamená ale pro mne to jsou živí tvorové. A pro ně je voda to samé, jako pro mne vzduch. Taky bych osobně vědomně nelezl do zamořeného prostoru, pokud bych měl jinou a lepší možnost volby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 22:42 threat Re: threat
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 22:41 threat Re: fido16
Fotka k příspěvku Tak mi to nedalo a trochu jsem to vyfotil,sice mobilem,ale nevím,jestli to sem umím vložit.Ty dva jsem dal na sebe z nedostatku místa,ale foukají teda super v porovnání,když je jen ten větší,jsou nalepeny na skle,které jsem nařezal a znova slepil akva silikonem,ten jeden samostatný je aby vyfoukával teplo z pod světla,je nasazený na rampě LED diod,která slouží k osvětlení ráno,než zapnou zářivky a večer po zhasnutí zářivek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 22:26 Žena jamap [11] - Živorodky – Chlazení akvaria
Tak jsem taky řešila svých 32°C v akvárku a za pomocí mého muže se nám podařilo spáchat toto: rybicky.net/fotogalerie.php…

Vzhledem k tomu, že skoro celá horní plocha je tvořená sklem tak nebylo myslitelné, aby se tam přímo vmontoval větrák. Takže jsme z "podložky pro modelování" (běžně k dostání v papírnictví) vytvořil přiváděcí kanál na hladinu. Ventilátor je klasická 80tka z kompu připojená k nabíječce z telefonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 22:24 Muž fido16 [631] Re: threat
No vidiš krásných 28°. Věřím tomu že když se to v noci nachladí a ventilátory zapneš brzy ráno nebo nevypneš spíš vůbec tak by to přes den mohlo udržet i 25°. Mě to drží kolem 25-26°. Každý večer doplním odpar cca 4-5L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.07.2012 22:18 threat Re: fido16
Vždyť píši,že se své první reakci po chvílí zasměji :-),fakt jsem se zprvu lekl,než abych nad tím popřemýšlel.Ale bavíme se o teplotě kolem 30 stupňů,která je pro terče ideální a v tom případě bych jím to nechal a o větráčcích nepřemýšlel,naopak bych byl rád,že ušetřím za topení:-)Jinak terče časem chci,ale taky jezdíme každý rok na dovču,tak doufám,že nejsou tak choulostivý,aby těch patnáct dnů nevydrželi jak ostatní rybky,vím,že je to dost specifická ryba,ale při dobrém starání by to mohli přežít bez újmy,snad.

Tak "fido16" odpoledne teplota 30,7 st. momentálně 28 st.:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 22:00 Muž fido16 [631] Re: threat
Myslím si že s tou kvalitou vody to nebude až tak žhavé jelikož chybějící vodu stejně doplňíš večer a kvalita se ti opět zvedne o ty 4%. Beru to svým selským rozumem. Nech to přes noc teplota klesne, a přes den by ti měli ventilátory teplotu udržet na nějaké únosné hranici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 21:27 Muž 150koni [653]
Nikomu to nenutím. Jen mne prostě tato možnost a situace napadla. Jak jsem psal hodně záleží na osazenstvu nádrže a zda chce akvarista být, nebo zda vůbec může být otrokem akvária. Nepotřebuji a myslím že nejenom já, aby mne akvárium svazovalo natolik, že bych si nemohl dovolit odcestovat na pár dní s klidným svědomím, že se vrátím z prodlouženého víkendu domů a budu mít terče břichem vzhůru. Nedej bože pak na 14ti denní dovolenou, kdy už tak zkrátím interval výměny vody na polovinu hmm Klimatizace byť drachší tě otroctví zbavuje a dává ti značnou část jistoty. ... samozřejmě za předpokladu že na 14dní nevypnou elektřinu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 21:07 threat Re: Sid
Tak dnes jsem nainstaloval větráky po radě od "fido16"-díky ti a dívám se jak si teplota od odpoledne spadla o jeden stupeň,místo toho,aby stoupala a čekám co bude do rána.
Ale před chvílí jsem si přečetl příspěvek o zhoršení vody a místo toho,abych se nad tím zamyslel,tak jsem se lekl a málem to vyrval:-)
Díky "side" za uklidnění,je fakt,že když se z mého akva,které má tak 450 litrů denně odpaří klidně 10 litrů,tak je to zanedbatelné,není problém při cestě kolem akva vzít malí kbelík a dolít 5 litrů.Je lepší se nad vším trochu pozastavit,popřemýšlet a pak se tomu člověk i zasměje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.07.2012 21:03 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Sid
U ryb co vyžadují tak specifickou vodu (převážně discus) i těch 5% může být problém. A při dlouhodobém kolísání právě v onom rozsahu +-5% by to mohlo zadělat na problémy, zvlášť v kombinaci s dalšími faktory. Nejsem diskař, ale asi bych to úplně nepodceňoval
EDIT : jistě že ve většině případů to problém není vůbec a snad ti co se jich to týká o tom dobře vědí. Jen prostě u některých citlivých ryb by při např dvou-třídenní přestávce mohl nastat problém. Sám se nějak extra v návazných procesech nevyznám, ale nárůst tvrdosti a případné změny v Ph by mohli mít už vliv i na rostliny a případné zpomalení odbourávání škodlivin atd. Ve finále při nějakém katastrofickém scénáři by to mohlo dost narušit rovnováhu. Já jen doufám že tohle je čistá fikce a v reálu to tak nefunguje, ale osobně mě prostě přijde ztráta 10l denně za určitý problém, který bych nepřehlížel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 21:02 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: 150koni
pri nejvyssich teplotach dolejvam i 5L denne do tyhle nadrze rybicky.net/nadrze/10666
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 20:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
...S odparem a tedy s úbytkem čisté H2O se podle mne zvyšuje poměr všech škodlivých látek v nádrži...
Při odparu 10 l vody z 270 l akva se kvalita vody zhorší o necelá 4%. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 20:10 Muž 150koni [653] Re: Sid
mám :-). Mám v kohoutku 35° a z reverze mi jde voda 3° Vodu v nádrži udržuji na 8°. Ale né vždy se zadaří každý den dolít vodu palec takže se může stát že bude 2 dny horší kvalita vody. Pro náchylné ryby toto může mít zásadní vliv. Spíše jsem to napsal všeobecně, nejenom na mne a ne jenom na tvrdost hmm Ty minerály tam byli spíše jen jako příklad. S odparem a tedy s úbytkem čisté H2O se podle mne zvyšuje poměr všech škodlivých látek v nádrži do doby, než doplníte čistou H2O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 19:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: 150koni
Pořiďte si reverzní osmozu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 19:38 Muž 150koni [653] Re: fido16
Při plných 1200 ot./min a hlučnosti necelých 20dBA by mohl dopravit dle výrobce k hladině cca. 110 m3 vzduchu :-) což není vůbec špatné. Akorát se mi nelíbí ten šílený odpar, který může zásadně měnit parametry vody, jelikož se odpařije čistá destilka a minerály a ostatní látky tam zůstávají. Do akva se zase doplňuje sice bez škodlivin ale mineralizovaná voda. U mne to udělalo za den cca.5 litrů vody při ploše hladiny 0,48m2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 19:17 Muž fido16 [631] Re: 150koni
Slušný větrák ten by mohl něco uchladit :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.07.2012 19:06 Muž souky [592] - Rostliny
každopádně platí, pokud místo dovolí tak použít co největší průměr a radši stáhnout otáčky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 18:52 Muž 150koni [653] Re: Moucha
Jasně, je to tak jak píšeš. Já sledoval hlučnost mého PC vždycky kolem půlnoci, když jsem si ho stavěl. Někdy nechávám PC zaplé i přes noc, takže jsem byl na hlučnost vysazenej. Jestli se rozhodnu pro ventilátory místo klímy, tak to vidím asi na tento 140mm fan www.czc.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 18:21 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: 150koni
kdyz ti pod okny jezdi tramvaj a jezdi fura aut tak ti nejakejch i 40db nedvadi, ale kdyz pri odchodu do prace potkavas divou zver, tak i tech 20db muze dost rusit.... je to subjektivni... dost zalezi kde to akva mas.... ja mam v praci 6x 30db a obcas se musim juknout jestli vubec foukaj... takovej tam mame kraval

a kdyz zatizim vic comp s boxovym chladicem (TPD 127W, pres 5tis otacek) od amd tak ten prehlusi i ty maly vetracky nad akvarky....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 18:13 Muž 150koni [653] Re: Moucha
co se týče noctuy, tak kladných ohlasů uživatelů v diskuzích je hodně. Otázkou je, jestli to není jen jejich subjektivní dojem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 17:59 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: 150koni
no voni nekdy ty vyrobci kecaj... jak se ukazuje v praxi....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.07.2012 17:37 Muž 150koni [653] Re: Moucha
120 a dokonce i 140 mm větráky pod 20dBA seženeš ale musíš si připlatit. Ventilátory Noctua jsou svou tichostí prosnulé ale trochu za jinou cenu palec www.czc.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 13:47 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: 150koni
chce to poradne projit vetracky, jejich parametry (hlucniost, prutok vzduchu, vykonne vetraky pod 20-30 decibelu tezko sezenes).... nekdy je lepsi nekolik mensich vetracku na mensich otackach nez jeden velkej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.07.2012 12:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: 150koni
Já myslím, že to nebude jen ta teplota. Pročítal jsem si včera v noci všechny tvé příspěvky k tomu a myslím, že je to víc příčin. Pro každou rostlinu mohou být jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.07.2012 12:12 Muž 150koni [653]
Klímu jsme dělali Otci na baráku :-) Já si musím do paneláku když tak pořídit pouze mobilní a odvod tepla vyřešit napojením do odváděcího potrubí z digestoře. Jsem řemeslně zručný, takže to pro mne nebude problém :-)

Jen doufám že to sklovatění rostlin má na svědomí jen ta teplota hmm Ty se máš. Máš už s teplotama vystaráno palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 11:47 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: 150koni
Já klimatizaci vypnul o půlnoci, kdy byla teplota v místnosti 26°C a venku 22°C, ráno, když jsem se vzbudil, byla teplota 27,5°C v místnosti, 24°C venku. Prostě vyhřátá cihla krásně topí :-) V tuto chvíli už je teplota venku ve stínu zase 32°C a stále stoupá. Jak to vypadá, dostaneme se dnes zase na 40°C
Jinak jsem si myslel, že ty klímu máš. Na základě tvých zkušeností s montáží jsem se zařizoval a objednával montážníka :-D A musím ti ještě jednou za tvé rady poděkovat. Já bych to nedokázal sám ani přišroubovat ke zdi. Borec to měl hotové za pár hodin a mám jistotu, že je vše jak má být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.07.2012 11:39 Muž 150koni [653]
Fotka k příspěvku Takže ráno kolem sedmé, když ještě nehřál kryt od světel je teplota v místnosti 29.8°C a voda 28.1°C ... větrák jel naplno, takže jsem se moc dobře v mém jednopokojáči nevyspal. Je to vysokootáčkový 80cm z procesoru, takže hlučnej ... možná snad nějakou 120cm s nízkýma otáčkama. Po otevření okna klesla teplota na 26°C a zatím se tak drží do teď. Ale v místnosti je také 26°C. Teď začíná vylézat sluníčko, tak uvidím později. Stále ve mne hlodá myšlenka nákupu klímy hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 10:14 Muž Rounce [30]
Tak větráček od pc mám tak bych to mohl zkusit ale ted ráno tam mám 27° takže uvidím odpoledne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 22:59 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Klimatizace
V zájmu rybiček, přimlouvám se za klimatizaci místnosti :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.07.2012 22:40 Muž kortezhugo [983] Re: 150koni
Moj tip 25°C.
U mna je to cca tiez tolko ako uvadzaju kolegovia.
V miestnosti je cca 30 a v akvarku rano 25 a cez den 26-27 ale toto zvysuje podla mna osvetlenie.U mna ventilatory tlacia vzduch do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 22:27 Muž fido16 [631] Re: 150koni
No vidiš supeeer potlesk . Kdyžtak pošli info co dělají teploty ráno než začnou svítit zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.07.2012 22:23 Muž 150koni [653]
Fotka k příspěvku Tak jsem vyštrachal ze skříně starší 80cm FAN. Napájení je použito z pozůstatku externího disku palec a provizorně ho posadil v jedné třetině nádrže nad hladinu. Na krajích jsem krycí sklo poposunul aby mohl proudící vzduch co klouže po hladině unikat pryč. Před hodinou tam bylo tak 31.5°C ale před chvílí zhasla světla, tak uvidím kolik tam bude ráno ;-) Prozatím je v nádrži 30.8°C
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:10 Muž Mejlan [2] Re: 150koni
foukám jedním ventilátorem kolmo na hladinu ve 30l nádrži a v pohodě drží 25stupňů, v místnosti je přes 30, stačí dolívat odpar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:07 Muž fido16 [631] Re: 150koni
Ventilátory foukají do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.07.2012 19:30 Muž 150koni [653] Re: fido16
Předpokládám že ventilátory foukají ven z akvárka hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 19:10 Muž malyLibor [5371] - Asie
V pokoji s akvárkama díky klimě 26°C, v akvárkách 25°C, v sousední kuchyni 34°C, venku 40°C. Hodnoty dnes v 17:00. Teď je tady 26°C, v kuchyni 34°C a venku už jen 35°C.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=1151