Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 45 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 15:35 Muž PentueR [256] – Re: ghostik
No uvidim, vycházím z toho, že přenosné boxy s chlazením (do auta, na jídlo), využívají Peltiera a teplou stranu ofukujou větráčkem, vnitřek ochladí (podle papíru) až o 20C proti okolní teplotě.. Patrně se do toho pustím, až to komplet promyslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 14:07 Muž ghostik [81] – Re: PentueR
Nevim jestli chladic s ventilatorem bude dostacujici protoze konstrukce byva prave opacna nez je na obr. Vodnim chlazenim se chladi tepla strana peltiera a studena chladi CPU jelikoz ten peltier ma obrovske tepelne straty.
Ale zkusit to muzete. Jak uz jste podotkl bude to opravdu jen pro AQ mensich rozmeru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 13:12 Muž PentueR [256]
Fotka k příspěvku Měl jsem na mysli placku max 4x4cm - pro vodní chladič větší Peltier nemá smysl, styčná plocha není velká a muselo by se to kolem chladící části moc izolovat - moc velký otevřený prostor pro okolní teplo... Větší Peltiery jsou drahé a pak už se to nevyplatí. Tohle řešení by bylo stejně použitelné jen pro menší akva, ale zase celkem elegantní a finančně ne extra náročné.

Schémátko:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 12:59 Muž ghostik [81] – Re: PentueR
Peltilery delaj pekne velke mnel jsem uz v ruce 10x10cm ale zere jak zjednanej a zdruhe strany si muzes varit kafe a pokud to z te strany neuchladis tak stracis z druhe strany chladici vykon :o(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 12:56 Muž PentueR [256] – Peltier
Potýkám se s podobným problémem, teď mám k večeru v akva 29C. Uvažuju o jednom řešení. Vzal bych chladící blok pro vodní chlazení PC (CPU nebo VGA - viz. např. na www.tntrade.cz), skrze něj hnal vodu z akva miničerpadlem. Na plochu chladiče, která je původně plácnutá na CPU nebo grafice, bych plácnul chladící stranu Peltierova článku, na druhou stranu článku klasický CPU chladič s větrákem pro odvod tepla. Mělo by to fungovat, jen nevím jestli a o kolik to dokáže uchladit. Dalo by se to celkem pěkně udělat bokem akvária, jen přibude další zdroj (pro Peltiéra)... Co si o tom myslíte?

Jako druhá možnost mě napadl radiátorový vodní blok (např. www.tntrade.cz/… ), skrze který by se čerpala voda, blok by byl profukován chladičem. Ale tady by asi účinost byla moc nízká...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 10:46 Muž arnošt [37] - Rostliny
tady už to nějak hrotíte, ne? smich za chvíli tady budete používat zpomalovač částic a pulzní zbraně - ne na darmo se říká, že v jednoduchosti je síla - zmražte si pet lahev a hurá s tím do akva... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 10:35 Muž Gerrik [5] – Re: filipsi
rozzureny sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2008 10:27 Muž filipsi [1295] – Re: Gerrik
Spatny napad. Nechme mluvit cisla: Merna tepelna kapacita vzduchu cca 700 J/kg/C, vody cca 4000. Hustota sucheho vzduchu cca 1.2kg/m3.Tepla, nez bublina vyjede na povrch, odevzda minimum. A jak tam dostat kabel a hadicku? Kdyz uz ji tam nejak budu chtit dostat (navrtat lednici, udelat a zatesnit pruchodky), a lednice je v dosahu akvarka, protahl bych tam hadicku s vodou a cerpadlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2008 09:56 Muž Gerrik [5] – Chlazení studenými bublinami
Hele, a co takhle chladit vodu bubláním studenými bublinami. T.j. umístit kompresor do lednice, mít delší hadičku do akva a určitě se ta voda bude chladit. Menší problém, co bude až se vyčerpá vzduch z lednice? Aby nevznikal podtlak hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 20:45 Muž Diego [72]
Všechny akva mám stejně umístěny.Kromě 16l. 49l ,63l ,130l ,170l a ve všech je ted 24st. bez topení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 20:31 Muž DonJuanKarlos [30]
Já mám akva (200 litrů) na jiho-západ a teď mám maximálně 27°C. Je, ale daleko od okna a taky záleží na objemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 20:25 mili512 – Re: prikpa
To se máš,my jsme na jih a máme 28C. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 20:12 Muž Diego [72]
Vy všichni tady řešíte horko a já zase zimu. smich tone V zimě bez topení mám v akva cca 15st. a ted max.24st.Okna mám na západ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 19:00 Muž Miras [111]
ty petky jsou taky dobrý, než dodělám větráčky tak je dávám, a zhruba 1 petka mi udělá za hodku stupeň dolu, paráda hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 18:45 akita
paráda:)
budu muset asi koupit lepčí teploměr:)
už nějak nestíhá.mám v akvu 30C.vyřešim to petkama s ledem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 17:39 Muž Miras [111]
jj, taky bohatě stačí koupit někde v elktru trafíčko, kde se dá měnit V, už to tu bylo psáno, maj ho snad v každé elektře okolo cca. 100Kč. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 17:27 Žena bucliik [99]
náš ventilátor ventiluje díky trafíčku od depilátoru :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 16:54 Muž DonJuanKarlos [30]
Já mám v compu několik ventilátorů, jeden velký je na boku a je zapojený přes "krabičku" s kolečkem, kterým se otáčí a mění rychlost. Stojí asi 50 Kč (ta krabička) a mohl by se hodit těm co chtějí na noc klid a zmenší si otáčky.
Těd si nevzpomenu, jak se to jmenuje, ale učili sme se o tom ve škole :-) (že by reostat :-D fakt nevím)
EDIT: tak je to reostat nebo to alespoň funguje podobně
cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 16:41 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: filipsi
Nenene! To není kritika Filipsiho! To je jen reakce na úvahy o napájení PC ventilátorku přes PC... ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 16:40 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: tweety1
Takhle nějak to vidím taky. :-D Ta nabíječka má Voltů tuším 5 a už mi to takto běhá pěkných pár měsíců... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2008 16:39 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
Pokud to je na me, jako kritika napajeni, pak ne, presne to se snazim rict, ze je to to nejlepsi a nejlevnejsi, pouzit nejake traficko, spinany zdroj, za par korun, misto pripojovani k usb od pc. Skoro kazdemu se neco podobneho vali doma, pripadne lehce zdarma sezene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 16:35 Muž tweety1 [4] – Re: Sid
no řekl bych že ta nabíječka na mobil 12V mít nebude a PC ventilátor bude na 12V, ale to je asi fuk, jen se bude točit pomalejc a nebude dělat takovej kravál :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 16:30 Muž Sid [6634] - Rostliny
Dělám něco špatně, když PC ventilátor napájím přes nabíječku mobilního telefonu?! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 15:43 Muž filipsi [1295] – Re: Paul Ramon
Myslim, ze ty doby jsou stejne jako u zarivek uz pryc. Hodne pc dnes po stisku "power" udela korektni shutdown, pripadne neni problem ho vypinat automaticky sw po nejake dobe necinnosti, a zavislost zivotnosti dulezitych soucastek na zahrivani/chladnuti je uz take jinde. Ale tu hodinu bez prace bych taky videl jako nejakou tu mez, kdy by me vypinani/zapinani PC prilis obtezovalo. Ale pc nezapinam kazdy den, casto nejsem doma, atd ... kdezto akva potrebuje v teple chladit stale. Proto se mi nezdalo to napojeni vetrani na bezne domaci PC. Nejsem zadny prehnany green aktivista. Take doma nezhasinam/nerozsvecim pokazde, kdyz jdu z/do mistnosti. Ackoli by to setrilo, je to uz pres hranici, kde bych se necitil pohodlne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 15:43 Joecz
PC taky ohřává vzduch ! A než slepovat nějaké větřáčky od PC, tak bych si radši koupil lištu s větráčky přímo určenou na chlazení akva. sice nevím cenu, možná to vyjde o dost dráž - ale já zádný chlazení nepotřebuju :-D X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 15:42 Žena Dinamit [68] – Re: Paul Ramon
Jenže zase když běží PC celý den, opotřebovává se větráček a další a další obvody a komponenty PC, které je časem nutné vyměnit. Když vim, že nebudu PC potřebovat hodinu, tak ho prostě vypnu a pak si ho zase zapnu. I když ho uložim do režimu spánku, tak pořád odebírá nemalé množství energie X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2008 15:16 Muž Paul Ramon [17] – Re: filipsi
Co vím z doby, kdy jsem počítače "hltal" je, že PC nejvíce škodí tvrdé restarty a neustálé zapínání a vypínání. Proto je z hlediska životnosti lepší ho nechat zapnutý (třeba celý den), než ho vypnout a za hodinu znovu zapnout s vidinou, že jsem ušetřil el. energii...Samozřejmě pokud vím, že ho půl dne nebudu používat, tak ho vypnu... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 15:03 Muž filipsi [1295] – Re: Paul Ramon
Myslis lepsi spotrebou, nebo pro pc a jeho zivotnost?
Spotrebou jednoznacne ne (pokud tedy nemas na mysli vypinat a zapinat kazdych par minut). O zivotnost bych se take nebal, pokud pc prezije zarucni dobu, byva schopne jet bez problemu jeste tolik let, ze odejde "technickym" starim, prestane vyhovovat. Kdo jeste ma pc starsi nez 5 let (teda krome me ;-) )
Prijde mi to jako podobny tradovany "blud" z dob starych zarivek, ze je lepsi je nechavat stale svitit, nez vypinat a zapinat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 14:57 Muž filipsi [1295] – Re: Dinamit
Take znam, jen s tim casto prestanou, jakmile maji platit el. sami. Prumer 200W 24/7 = cca 6000Kc (prumer, dle tarifu) rocne. A to uz je par dvd :), nebo nejake to pridani svetla do akva ... To uz je spotrebou daleko lepsi (a daleko ucinnejsi nez vetracek) koupit takovou tu malou autochladnicku se zdrojem 12V, navrtat, dovnitr dat hodne metru hadicky, male cerpadylko, a vodu honit tam, spinat termostatem. Investice se oproti pustenemu pc vrati dost brzo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 14:46 foxchosen – Re: filipsi
to samozřejmě ne ale přes noc to jde, řeším denní chlazení (okno na jih) :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 14:42 Žena Dinamit [68] – Re: filipsi
Znám lidi co si nechávájí běžet PC nonstop. Např. kvůli stahování filmů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 14:24 Muž filipsi [1295] – Re: foxchosen
To jo, tomu rozumim, ale tobe bezi pc 24/7? Je to snad nejaky server? Pokud ne, nevypinat ho, kdyz na nem nepracujes, je docela neekologicke a neekonomicke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 14:06 foxchosen – Re: filipsi
To je pouze moje upravená variace na chlazení, jelikož mám akva půl metru od PC :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 13:20 Muž filipsi [1295] – Re: foxchosen
Tim chces rict, ze ten usb napojis do pocitacoveho usb a pobezi kvuli tomu PC? Ponekud, ehm, nehospodarne reseni. Dal bych male traficko. Bezici normalni PC muze mit spotrebu i v radech stovek wattu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 12:59 Žena pavliina [50]
Tak bohužel já mám taky problém udržet teplotu v akva alepsoň pod 28 st. :-( Akva mám v podkroví, takže teplota v pokoji se večer pohybuje okolo 30 st., včera večer rybky měly taky 30-ti stupňovou lázeň :-O Teď tam mají 28 st. ale pod tuto hranici se nestanu ani večer. Co s tím? Zatím se ryby nedrží u hladiny a plavou si v "klídku" Neumím si představit, co budu dělat v létě coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 12:49 foxchosen
tweety1: použij cokoli máš po ruce, 29° je dobré akorát tak pro terče, ostatním rybkám se to moc nelíbí. Když není zbytí, tak měnit vodu za studenou...

amirinda: tak hodně štěstí :-) Já žádné malé trafíčko po ruce nemám, leda bych tam navrtal celý zdroj z PC, těch tu máme dost (IT) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 12:33 Muž Miras [111] – Re: foxchosen
jj, to je taky řešení, ale ten procesorovej dám normálně přes trafíčko, už jsem to zkoušel a šlape :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 12:18 foxchosen – Re: amirinda
teď jsme to řešili s kolegou a USB větráček přes prodlužku se jeví jako mnohem lepší nápad než přímo do krytu >nějak< zapojit CPU větráček napojenej na 230V hmm Radši si odpálím USB port než usmažit všechny rybky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 11:25 Muž Miras [111]
tak to jo, jen mě zajímalo jestli už to někdo zkusil, budu muset ten větráček taky vymyslet(nějak) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 11:21 foxchosen – cirkulace
Já to beru víceúčelově ano
Větráček je namířenej do otevřeného krytu z pravé strany, takže profoukne vzduch kolem zářivky a vytlačuje teplo levou stranou zase ven z krytu. Jinak to u mě ani nejde, tyhle sety nemají moc chytře vymyšlené kryty a dovnitř se mi větráček nikam nevleze, leda koupit nějakej micro. Ale zatím to vypadá, že to takhle funguje dobře - teplo ze zářivky jde ven z krytu, trochu se čeří hladina a zároveň se i ochlazuje. Každej stupeň dolů dobrej :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 11:16 Muž Miras [111]
no píše se tu, jak ochlazujete zářivku, když na ní fouká větráček, ale nezkoušel někdo dát ten větráček jak má bejt a odvádět teplo z krytu ven(takhle funguje v PC) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 11:04 Žena Dinamit [68]
Většina tu píše, že jim zářivka ohřívá vodu až o 2 stupně a tak tedy ochlazují zářivku. Jenže moje zářivka vydává minimální teplo, možná že vodu oteplí o 0,5 °C, pomůže mi teda čeření hladiny větráčkama od procesoru, když bych z každé strany umístila jeden?

to filipsi: super odkaz, ale asi mi bude chvilku trvat, než se tou fyzikou prokoušu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.06.2008 10:57 Muž filipsi [1295]
vejvar napsal: ...
bo je v pokoji vyc nez va akvarku, tak bude vetracek ne prd ne?

Nebude, pokud nebude vlhkost vzduchu 100%. Bude ochlazovat diky odparu vody. Viz psychometr, napriklad zde : vetrani.tzb-info.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 09:58 Muž Ludek [39]
Do oken postačí i clona používaná do aut. Ta lepší má i přísavky, nebo je možné použít ty co najdem v šuplíku po teploměru. Je to rychlé a účinné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 09:37 foxchosen – Re: vejvar
větráček je dobrej vždycky, já foukám na zářivku abych odvedl ten teplej vzduch od ní pryč a docela to pomáhá palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 09:37 Muž MiHl [55] - Cichlidy
A ještě je tu alternativa používaná zejména na kolejích - vytapetovat (část) okna alobalem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 09:27 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
mám v pokoji cca 30°, v akvarku je 25° cim to chladit?
nejlepe neco, co si muzu doma vyrobit.
bo je v pokoji vyc nez va akvarku, tak bude vetracek ne prd ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2008 08:32 Štěpán
Tak jsem poprvé v životě narazil na omezení délky příspěvku...

Pokračování:

Klimatizace se používá pouze po předchozí úpravě přístupu tepla okny, protože bez toho je to zase mrhání energií.

Samozřejmě je nejlepší mít kvalitně izolovaný dům a používat moderní způsoby větrání - rekuperaci a přivádění vzduchu do systému dlouhou hadicí uloženou v nějaké hloubce v zemi - v létě vzduch ochlazuje a v zimě předehřívá. Velice dobře izolovaný dům s moderním větracím systémem žádnou klimatizaci nepotřebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.06.2008 08:23 Štěpán
Účinně bojovat s vedrem stojí nějaké peníze.

Do oken žaluzie bílé nebo nejlépe čistě plechové, aby odrážely co nejvíce světla a tepla. Ještě lepší jsou žaluzie venkovní, které jsou úplně před oknem, ale ty jsou pravděpodobně drahé.

Pokud máte plochu oken na jih dostatečnou, možná i zbytečně velikou, dá se část plochy oken "zrušit" vsazením polystyrenových desek. Je vhodné je zvnějšku pokrýt alobalem, aby dobře odrážely. Sám jsem si minulé léto část okna na jih (2x2 metry) tímle způsobem zrušil. Je to staré dvojité okno, polystyren jsem přidal i na vnitřní okna, izolovaná okna jsem polystyrenem i příčně oddělil od zbývajícího okna.

Klimatizace je pravděpodobně jediná možnost jak udržet teploty na snesitelné úrovni. Je jasné, že pokud je venku 32 stupňů, nebudeme chladit na 20. Jednak by to bylo nezdravé, za druhé by to stálo zbytečně moc peněz. Minulé léto mi stačilo chladit na 25-26 stupňů, 27 mi už vadilo.

Splitová klimatizace přijde i s instalací za asi 20-25 tisíc. Prodávala se i samoinstalační verze.

Mobilní klimatizaci je možné sehnat i od 9 tisíc, nebo koupit starší. Starších je na prodej poměrně dost, prodávají je ti, kteří už zjistili, že nejsou moc účinné. Mobilní klimatizace vyfukuje horký vzduch z místnosti a tím do ní současně nassává zvenku vzduch teplý. Výfukovou hadici není možné jen tak prostrčit pootevřeným oknem, protože tím samým oknem se nám bude vracet teplý vzduch a možná i část horkého co klimatizace vypustila. Je potřeba okno velmi dobře utěsnit, nebo vzduch vypouštět dírou ve zdi. V domě mít otevřené okno na severní část, aby se nám do domu nasával vzduch co nejchladnější.

Mobilní klimatizaci je možné i upravit tak, aby nassávala vzduch co potom vyfukuje také zvenku. Je nutné použít hadice o větším průměru než byla původní plastová výfuková, je vhodné použít izolované hadice. Touhle úpravou se mobilní klimatizace v účinnosti přiblíží klimatizaci splitové.

Mobilní klimatizace jsou velice nehospodárná zařízení, při nedbalém použití jsou doslova mrhání energíí. Divím se, že mobilní klimatizace ekologové už nezakázali.

Při použití klimatizace je nutné věnovat zvýšenou pozornost vlhkosti vzduchu. Vzduch vysušují, zvlášť když chladí v delších časových úsecích. Povede to k nadměrnému výparu vody z akvária. S klimatizací je vhodné současně používat zvlčovače vzduchu. Ne ty které používají k výparu vody teplo - mají příkon ve stovkách wattů.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2008 08:15 Muž Johan [4945] - Rostliny
No nevím nevím, ale zdá se mi lepší nechat akva svému osudu, byť by v něm bylo 35C než tam házet kostky ledu ne . A kdyby se ryby držely až moc u hladiny, tak bych radši akvárium kloudně vyčistil (aby se spotřebovávalo co možná nejméně kyslíku bakteriema na rozklad bordelu)...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [45] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=2201