Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:47 Muž RadekH1 [129] Re: amrtin
když sem je šel kupovat, vůbec mě hlučnost nenapadla. chyba. A hlavně sem to nezkusil, když sem to zapojoval. Jsou i méně hlučný, než mám já. Třeba z naťase. Tak velký tam nechci kvůli vzhledu. Dělal sem si kryt sám. Takže sem do víka (18mm lamino)ze spoda zafrézoval kabely, zalil silikonem . vyřízl díry na větráčky a přilepil po obvodě. Těžko je teď vyndám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:47 amrtin – Re: amrtin
On ten můj rudoarmějec( :-D )během těch veder většinu času trávil válením se po filtru :-D .Ale jak jsem již psal,nerad bych mu ublížil,i když ty větráky by fakt běžely jen když by voda v akva přesáhla třicítku.Tak já teda nevím... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:42 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: amrtin
a proč to řešíš? u krevet bych to pochopil, u beťáka a zbytku osazenstva, nevidím jediný důvod ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:39 amrtin Re: RadekH1
Já právě vím,že toto funguje,ale nerad bych přišel o beťáčka.
A tyhle malý větráčky bejvaj hlučný-nešlo by to předělat na větší(12cm)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:35 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Beťák si v tom vedru bude libovat a větrák mu akorát tak přitíží (spíš nachladí a zabije). A neonky tu teplotu taky dočasně přežijí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:22 Muž RadekH1 [129] Re: amrtin
Já mám v krytu zabudovaný 2 větráčky 50 x 50 mm a oba foukají vzduch pryč z akva a celou dobu mám v akva 28 stupňů. dnes to kleslo na 26. Mám je napojený na trafo na diody, Zapínají se se světlem. Jen jsem nevychytal hlučnost a dělají trošku rámus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:19 amrtin Re: Moucha
No právě proto se na to ptám,než udělám nějakou blbost.Ale používal bych to pouze v extrémních vedrech(chlazení petkou s ledem sice fungovalo,ale zřejmě to odnesla jedna tetra neonová :-( )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:02 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: amrtin
no chlazeni vetracky a labyrintky nejdou prilis dokupy, pokud vim jsou citlive na pruvan nad hladinou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 20:10 amrtin – umístění větráčků
Fotka k příspěvku Přemýšlím,jak vyřešit chlazení pro příští velká vedra.Mám na akva dvě krycí posunovatelná skla(na délku) a napadá mě použít dva 120cm (tenké) ventilátorky a do zadního skla si nechat vyříznout díry(viz nákres).Jeden foukací a druhý sací.Jak dobře(nebo špatně) to bude fungovat (chladit) ?A nemůžou to "odnést" labyrintky(beťák)?
p.s.:ovládání ventilátorů plánuji že budou mít teplotní čidla(otáčky) a spínaly by se světly.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 15:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Batlík
proto pisi ze MUZE dojit, ono zalezi kolik tech vetraku tam mas, pod jakym uhlem a jaky je pomer plochy hladiny k objemu vody.... proste jen upozornuji na moznou (pro nekoho silně hypotetickou) eventualitu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 15:04 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
stejný případ jako s vkkostí - vytlačí co2 a tím pádem vzroste předávání mezi vodou a vzduchem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 13:42 Muž Batlík [5] Re: Moucha
Moucha napsal: ...(jen pozor pro ty o pridavaji co2, muze dojit k cereni hladiny, a tim i ke zvyseni uniku co2 hladinou, jen je s tim treba pocitat)...

Mno já nevím, ale větráček který udělá sotva milimetrové vlnky, zas tak moc nezvětší hladinu (plochu, kterou CO uniká). A dát tam větrák který fouká že by odfouknul sešit ze stolu, tím pádem by doslova hladinu honil (čeření), je blbost..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.06.2013 12:26 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
upresnim te... jde o to ze vetraky foukaji vzduch o nizsi vlhkosti a tim i vyhaneji vlhky vzduch od hladiny, tak ze snizenim vlhkosti vzduchu nad hladinou a jeho zvysenym pohybem dochazi k zvyseni vyparu z volne hladiny (jen pozor pro ty o pridavaji co2, muze dojit k cereni hladiny, a tim i ke zvyseni uniku co2 hladinou, jen je s tim treba pocitat)

a pokud si to chcete overit... doporucuji test s naslinenym prstem
dalsi vec je ze cim je voda teplejsi tim se snizuje i obsah plynu... dale pri vyssich teplotach se zvysuje rychlost metabolismu zivych organismu (rostliny produkuji vic kysliku, ale nefotosyntezujici organismy vyrazne zvysuji jeho spotrebu) tudiz muze dojit k poklesu okysliceni vody, pripadne pokud mate mekknou vodu muze zacit i kolisat pH a z toho plyne nebezpeci spojene s dusikatymi latkami....

a v neposledni rade pokud cokoliv vkladate do akvaria je treba dbat o hygienu.... (mimimalne danou vec umyt)

A pokud rybky vyskakuji nad hladinu, indikuje to zavazny problem s kvalitou vody, zakladni opatrreni byva "vodolecba" (opakovana vymena vody, opet pozor na zmeny pH a dusikate latky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 12:01 -
Kedže pracujem,nemôžem riešiť chladenie.Málo čo som doma a fľaša či sáček s ľadom je na krátko.Vetráčiky by boli fajn,no to by som sa zas obohatil o ďalšie káble.Poctivo zvduchujem a mením vodu.Zatiaľ to takto funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   24.06.2013 10:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Edit
Tady nekdo ve skole nadaval pozor, ale ono je tady takovych vic :) . Kdyz se voda odparuje, meni skupenstvi z kapalneho na plynne a k tomu potrebuje energii, takze ji odebere z okoli a vysledkem je chlazeni. A vetraky jsou k tomu, aby se odehnala ta odparena voda z prostoru nad hladinou pryc a umoznilo to dalsi vode se odparovat. Kdyz je dekl uzavreny, nejde do toho prostoru odparit nekonecne mnozstvi vody ;-) .

cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 20:16 LuboZ Re: threat
Já mám jedno velké okno na jih a dvě menší na západ, ale na všech mám naštěstí venkovní rolety, které mám přes den stažené dolu, takže i v těch největších vedrech jsem měl v pokoji přijatelných 25°C. Na noc si roletu vytáhnu a otevřu okno a je to celkem v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:44 Žena EditHa [91] - TetryRe: threat
Jo? hmm Tak to jsem zas o něco moudřejší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:44 R Muž romant [27987] Re: threat
Kouzelné slovo posledních dní je "cirkulace". ;-) ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:44 jamajcan Re: Edit
Přesně jak piše threat.Je to o pohybu vzuchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:40 threat Re: Edit
Nemusí být teplota nižší o tom je právě celé téma,větrák v místnosti mě taky ochladí (osvěží) i když je tam pořád 30 st.C.
edit.byt máme na dost blbou stranu,od 12 odpoledne do 20.00 nám sem paří sluníčko,už jsem byl tak zoufalí,že jsem na okna dal stříbrné fólie co jsou do auta,teplota klesla s nějakých 33 st. na 30 st.C a v akvárku mám kolem 30 st.,nechávám to tak,mám terčovce,jen jsem trochu pootevřel hryt,ale když jsem ještě neměl terče a ani ty fólie mne nenapadli,tak v místnosti bylo vždy pře 30 st. C. a v akva s větráky 27 st.C. a to tam hnali těch 32 st.C.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:28 Žena EditHa [91] - TetryRe: jamajcan
ty ventilátory od "marine" vypadají dobře.Ale aby to mělo efekt musí být teplota v místnosti nižší, což v těch vedrech je trochu problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:21 jamajcan Re: Edit
Ony už se prodávají originál akvarijní větráky.Sice nejsou vzhledem k použitým součástkám nejlevnější,ale pro ženy,nebo akvaristy-nekutily,si myslím poslouží :-) www.akva-tera.cz/… www.marinedepot.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:13 jamajcan Re: jitkaS
Není proč si sypat popel na hlavu.Hlavně,že ta debata k něčemu byla ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:10 Žena EditHa [91] - TetryRe: jamajcan
Nebo by se to dalo vykuchat z té podložky pod noťas :-D Ale přehřátý noťas je horší než přehřátá ryba.Takže to není dobrý nápad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.06.2013 19:09 jitkaS
Koukám, že jsem nechtěně vynalezla nový fenomén"přilepené a zmrzlé rybičky". Ach jo, už si ze sebe taky dělám legraci, protože to už snad jinak nejde.Vždyť člověk musí mít smysl pro humor a nejvíc právě ve smutných chvílích . hmm . Akva už mám nějaký ten rok a vždy jsem chladila větráčkem a flaškou. Na 100l dávám 0,7 jupík a to přímo nad bublifuk napojený na sera 275L ve vedrech puštěný na plno.Měnila jsem ji tak třikrát až čtyřikrát za den.Nikdy jsem s prochladnutím či úhynem rybek při vložené pet neměla problémy. Až nyní ten podivný úhyn razborek.Ovšem po té co jsem zjistila, že se mi právě v těch vedrech vytřely uvažuji, že ten úhyn s tím třeba souvisel a né s pet. Asi to byla jen neštastná souhra náhod. A já jsem si to spojila právě s pet lahví ..
TÍMTO SE PET FLAŠCE OMLOUVÁM A SYPU SI POPEL NA HLAVU :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:07 jamajcan Re: Edit
Ano,ano.Abych řekl pravdu,jen čekám,kdy se to objeví na trhu.Nákladná úprava pro výrobce krytů to nebude,ale marketingový tah by to byl určitě super.Teda nevylučuju,že se takové kryty už neprodávají,ale ještě jsem na to nenarazil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:03 Žena EditHa [91] - TetryRe: jamajcan
Jak mají víka v zadní části ty větrací kolečka tak by tam měli být místo těch mřížek malé chladící ventilátory něco jako pod noťasem :-)
Pootevření víka má jednu nevýhodu- nemůžou mi na něm ležet kočky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:03 jamajcan Re: Burik
Mého,nebo těch krevet :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 19:01 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Mno ono těch ryb co tyhle teploty snášejí není zase tak moc a těch co si v tom libují...z těch co jsem osobně viděl mě napadají 3 druhy a z nich dva moc lidí doma nemá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:59 jamajcan Re: Edit
Ta víka jsou v těchto vedrech šílená.Teplo se v nich kumuluje jako hrom a žádná cirkulace vzduchu okolo hladiny.To pootevření je určitě O.K. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Edit
Me Ramirezky zacaly protestovat pri vode 30°C. Zacaly litat kolem skla, coz normalne nedelaji. Takze jsem vymenil kybl vody za studenou a hned toho nechaly a zacaly se chovat normalne. Je ted u nich jeste Betak, tomu to bylo uplne jedno (nakonec on na kysliku ve vode zavisly neni). Myslel jsem si, ze s Ramkami problem s letni teplotou mit nebudu, ze snaseji dobre i vyssi teploty, ale od 30°C je to asi i na ne moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:47 Muž Burik [727] - AquascapingRe: jamajcan
hlavně pozor na otřes mozku ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.06.2013 18:45 Žena EditHa [91] - Tetry – jak jsem chladila já
Teplota v těchto vedrech byla v mém akváriu 29°C, tak jsem do 10l kýblu nalila studenou vodu a pomalu ji vlévala do akvária. Ještě jsem teď přes ty vedra nechávala nadzvedlé horní víko, aby mě zářivky tolik nepřitápěly. Teplota klesla na 27°C. Také nechávám přes noc úplně otevřená okna, aby teplota v místnosti také klesla. Nevím jak vám, ale mým rybám se to vyloženě líbilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:34 Žena EditHa [91] - TetryRe: jamajcan
Zkoumají jak otevřít to víčko. Ještě, že to nejsou chobotnice :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.06.2013 18:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: jamajcan
Bacha aby se nepřilepily a nezmrzly... smich :-P hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   23.06.2013 18:25 jamajcan
Fotka k příspěvku Jen pro odlehčení :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:14 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Stalo se mi to taky, ale asi mám držáky ryby...ztuhnou, padnou ke dnu, vypadají jako že to mají za sebou...za chvilku se barvy vrátí, ryba odplave a k petce se už nežene nikdo z hejna :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:08 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl,NIKO
O.K. Chlapci, je to o té studené ploše, tomu rozumíme všichni. X-) Tak teď už jenom aby nám to tazatelka ozřejmila, jak že to vlastně s tím chlazením je(bylo). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 18:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Věř tomu, že ani ryba není debil...pokud nebudeš pořádt kolem akvárka indiánské tance, tak jejich zvědavost (respektive bláznění) se nedostaví. Samozřejmě, že to chce flašku přiměřenou velikosti nádrže...ale sorry, i u práce se někdy musí myslet... ;-) Holt kolová dvoulitrovka dává ve stovce na každou stranu pár centimetrů...ale to už filozofujeme. Nevíme co tam paní dala... :-P . Používal jsem tuto metodu celá leta...v bytě 40 a flašky jsem točil jak divý...v šestistovce...bylo to fuk...no jak říkám, chce to nějakou úměru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 17:58 Muž NIKO [527] Re: romant
Nezlob se,ale tak blbé ryby jsem neviděl.Bublifuk,jestli není přiškrcen,udělá dostatečný pohyb vody,aby studená nezůstala jen v okolí petflašky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 17:41 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Libore, já si myslím, že právě ten teplotní šok v tazatelčině případě bude do úvahy přicházet. Přecijenom ta voda je dost stoják, když je tam jenom bublifuk a v okolí té flašky bude pěkná kosa a ty zvědavý blbky si to prostě musí zkusit a načne je to, tedy řekl bych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.06.2013 17:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: DrChila
DrChila napsal: co třeba když to bylo rozdílnou teplotou jestli u ní byli delší dobu pak plavali jinam to jim může docela dost vadit

Nesmysl,nejsou u flašky zatčené...kdyby jim něco vadilo, odplavou. no...teplotní šok je také nesmysl...to odporuje "šíření vlnění"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:59 Muž NIKO [527] Re: jitkaS
A moje rybky zemřely asi na otřes mozku při nárazu do pet, nebo na infarkt při pohledu na tak velkou , divnou rybu.
Zlehčuješ to a nepřemýšlíš ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:38 jitkaS Re: romant
No jo u bublifuku se proud dělá docela špatně. Asi byla chyba tam. Toto tedy vyřešilo chlazení pomocí závěsného vnějšího filtru s regulovatelným průtokem a vestavěným termo hrnkem s ledem. Zatím to mám jen u císařek(momentálně vypnuto), ale pokud budou zase vedra vyzkouším to i u razborek. Jinak diskuzy o razborkách přesunuji do jiného tématu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.06.2013 09:29 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
už se to psalo někde níž - zmražené věci by se měli dávat někam do proudu. Pokud stojí v nehybné vodě, tak voda kolem se bude blíži nule a může docházet k teplotnímu šoku ryb. U malých a rychlých rybek to je větší problém, protože se velmi snadno dostanou do tak ledové vody celé a rychle prochladne. Ale hlavně jde o ten šok, který u různých na stres citlivých ryb může být smrtelný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.06.2013 09:28 R Muž romant [27987] Re: jitkaS
O tohle mě přesně šlo. Ověřit v praxi. palec

Podle mě ty ryby na teplotní šok odejít mohly, protože voda v bezprostředním okolí toho zdroje chladu je oproti ostatní vodě skutečně velmi studená, opět možno jednoduše ověřit, takže to neustálý sřídání "studená a teplá" se na zdraví rybek může podepsat. Nikdy jsem teplotní rozdíl neměřil, ale z prostého otestování svojí rukou vím, že je to sakra rozdíl. Proto se taky doporučuje ten zdroj chladu umisťovat do proudění vody, aby docházelo k rychlejšímu rozmělnění té studené vody do celku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:27 Muž geralt [11]
ja tých fliaš používam v horúčavách viac súčasne.. do akva, pre fretky.... + ďalšia sada sa v mrazáku pripravuje... takže je pre mňa jednoduchšie pred vložením do mrazáku len opláchnuť a potom použiť ako zabalené chladiace médium

PS: romant: na PETku v akva som ešte "hňácať" neskúšal :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:19 Muž DrChila [243] Re: jitkaS
co třeba když to bylo rozdílnou teplotou jestli u ní byli delší dobu pak plavali jinam to jim může docela dost vadit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.06.2013 09:15 jitkaS
Jelikož jsem to nechtěně rozpoutala já a někteří nevědí co to znamená, když se dá slovo do uvozovek(už ironii nebudu používat radši). hmm
Dala jsem na Romana a udělala test.
Zkušební tělěso Čistá pet0,7L bez lepidla a etikety plně zmražená. Plave ve vodě ponořená ze 3/4
Pokus 1. nad hladinou se suchý prst lepí
Pokus 2. pod hladinou se prst nelepí
Pokus 3. nad hladinou se mokrý prst nelepí
Takže závěr- rybky se přilepit nemohou . pivo

A moje rybky zemřely asi na otřes mozku při nárazu do pet, nebo na infarkt při pohledu na tak velkou , divnou rybu. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2013 09:09 Muž NIKO [527] Re: romant
"Jinak to důkladný očištění považuji za samozřejmost"

U někoho to asi samozřejmnost není,ale s tím se nedá nic dělat :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=751