Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 17:33 Petr Re: souky
JOOOOO....to by šlo....asi zatím nejlepší nápad!!! ;-) ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 17:31 Muž souky [592] - Rostliny
a do ní lejt burčák :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 17:27 Petr Re: Moucha
Pořád "drahý provoz".....a obávám se u tohoto řešení jetě větších ztrát!!! :-(
Nebudeme li se bavit o drahých chladících jednotkách za tisíce pak je opravdu asi jedinou možností již zmíněné odvětrávání ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 17:15 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Petr
co na to napojit destilacni kolonu......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 17:14 Petr Re: kortezhugo
asi provedení brushless,zalité vinutí a zapouzdřená kuličková ložiska...nebál bych se toho... ;-) .....ve spojení s malinkým bimetalovým termostatem to považuji za levné elegantní odvětrání přebytečného tepla z hladiny nádrže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.05.2012 17:00 Petr – ventilator IPx8 a chlazení....
rozebráno jsem to neměl....snad to,ale tak je.......pomocí Peltierů uchladíte akorát nano ,nebo hodně malé akva...nádrž o 300 litrech tím uchladit nelze ,pakliže nemáte přímou přípojku z Temelína....tím chci říct,že pomocí termo článků je to energetická sebevražda...,ale reálné to je....i když u toho vznikne veké množství tepla...můžete jím třeba vařit kafe....tak pokusům zdar!!! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 11:00 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Moucha
Ani nevím co mám za značku, popisky jsou za ty roky nečitelné, jen vím, že jsou ty nejlevnější s ložisky a vůbec je neslyším. Nemám je nijak napojené na žádný termostat, prostě v těchto horkých dnech mi běží pořád. Víko na krytu mám s polystyrénu (2x tabule 1mx50cm), těmi jsem konstrukci krytu přikryl dočasně než vymyslím víko, nakonec jsem je natřel a dal na ně úchyty a zůstaly tam vsazeny do rámu krytu dodnes. V tom polyši jsem pro ně vyřezal díry, vsadil je tam a z vrchu jsou překryty filtrační tkaninou (filtr pro vysavače)- foukají do akva v místě kde filtr výtokem čeří hladinu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 10:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: pavelbartek
www.gme.cz/…

maj 27dBA, pod okny mame rusnou ulici takze to nevadi, aspon vim ze se seply.... akva jsou v kanclu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 10:15 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: kortezhugo
Těmto věcičkám nerozumím, mrkl jsem se po netu dále a musím ti dát zapravdu. To slůvko "Peltier" jak píšeš mi pomohlo při dalším hledání :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 08:33 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: Moucha
5000 otáčok? To musí byť poriadny rámus coze
Smiem sa opýtať čo je to za vetrák? Posledný 5k otáčkový čo som videl bol Cooler Master ktorý som mal kedysi v PC, to bola strašná turbína..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 08:26 Muž kortezhugo [983] Re: petr
A mal niekto rozobraty ten vetrak s vyssim IP?.Mna celkom zaujima ci su tam aj daake konstrukcne zmeny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 08:01 Muž kortezhugo [983] Re: pavelbartek
Zaujimava vecicka.Ale len pre malu nadrz.Peltierom vecsie akva neuchladis resp. to vychadza aj spotrebou aj cenovo zle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2012 08:00 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: petr
ja mam ty nejlevnejsi vetracky s kluznejma loziskama, huz mi nekolikrat padli do akva, hlavne v zacarcich a fachaj furt, ona odstrediva sila pri cca 5000 ot je dost slusna... navic to jede na bezpecny napeti, tak bych to nehrotil....

prumerne je to schopny uchladit o nejakych 6-8°C, jen je treba dolejvat vodu s tim je treba pocitat, pokles hladiny u me je max. cca 1cm/den
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2012 23:04 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: petr
Ale jo, já vím. Sám mám větráčky s ložisky normální do PC a jedou již třetí rok, foukám na rozpohybovanou hladinu. Není to dokonalé, ale teplota mi nejde nad 27°C a vím, že bez nich by letěla nad třicet a proto jsem je tam tehdá do krytu vložil. Je to zlodějna za ty prachy - to jsem chtěl říci
Něco takového by se mi líbilo www.novatecproducts.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2012 21:51 petr – chlazení akva
tak potom některý z těchto...mají vyšší odolnost vůči vlhkosti www.gme.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2012 21:41 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: petr
za dvanáct stovek coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2012 20:45 petr – chlazení akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 08:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Katha
chladim pomoci vetracku rizenejch teplodnim cidlem, cely je to napajeny trafem od straryho routeru (230V - 150mA / 12V 1200mA, 6x vetracek 40mm 5V/1W, celkovy objem cca 95L, velmi tepla kancelar, chladim na 25-26°C, bez chlazeni okolo 30°C) ), rekl bych ze to je spotreba zanedbatelna (mozna by stalo to zmerit),

vic by jsi usetrila prechodem na LED osvetleni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2012 07:50 Muž LiborSprysl [9015] Re: Katha
Katha napsala: Zdravím,

jak snášejí parné dny betty? Ted jsme měli v akva 28,5 stupně, trochu mě to nemile překvapilo (předevčírem), ale bettky nevypadaly, že by jim to jakkoli vadilo, někde jsem četla, že u 30 stupnů začínají bláznit.

Je nějaká metoda ochlazování vyjma toho co se zapojuje do elektriky (nedávno nám přišel malý doplatek na náklady na byt, ale přítel je nyní háklivý na aktivní věci v zásuvce)?

Předpokládám-li, že ve většině rodin je i mrazák, pak stačí petka s vodou....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 21:35 Muž Cosmogagy [592] - AmerikaRe: Katha
Betta je ryba kterou teplota 28,5°C vůbec nerozhodí, spíš si myslím že je jí v takové teplotě velice dobře, rozhodně líp než třeba při 24°C ;-) ani 30°C by ji rozhodně vybláznit nemělo, ale dlouhodobé teploty přes 30°C už asi to pravé nebudou :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2012 20:34 Žena Katha85 [74]
Zdravím,

jak snášejí parné dny betty? Ted jsme měli v akva 28,5 stupně, trochu mě to nemile překvapilo (předevčírem), ale bettky nevypadaly, že by jim to jakkoli vadilo, někde jsem četla, že u 30 stupnů začínají bláznit.

Je nějaká metoda ochlazování vyjma toho co se zapojuje do elektriky (nedávno nám přišel malý doplatek na náklady na byt, ale přítel je nyní háklivý na aktivní věci v zásuvce)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2012 08:43 JuraS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 22:39 Muž Jiri_99 [425] Re: Moucha
Jsme na tom podobně. Já mám teď 27 a topení vypnutý..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 21:51 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: OP
kdybych mel klimosku v kanclu tak neresim chlazeni akva.... huz tedka mame pres 25°C (topeni vypnuty)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 21:43 Muž j0hny [86]
Ucinnost by bola pri peltieri dobra, keby sa podarilo riadne chladit teplu stranu peltieru, aby bol rozdiel teplot co najmensi. Takze nejaky dostatocne a rozumne navrhnuty takzvany vodny blok, a voudou toto teplo odvadzat co najdalej od akva, co prinasa dalsiu spotrebu (cerpadlo, ventilatory na radiatore)
Myslim ale, ze na chladenie mensieho akva (50-100L) o 2 stupne by k tomu stacil nejaky lepsi chladic procesoru PC s 12cm ventilatorom.
Zaroven musi byt na studenej strane ucinny rozumne navrhnuty nerezovy vymennik a prehanat cez neho vystup z filtru. Nerez je na tom sice 10x horsie nez med, ale nehrozi kontaminacia vody (skodlivou) medou a jej oxidom. Pricapit peltier na stenu akvarka neni najstastnejsie riesenie. Leda zeby boli na stene rovnomerne rozmiestnene kazdych 20-30cm, nejake nizkovykonove.
Peltierova chladnicka pomoze tam, kde uz nestaci vodu ochladzovat odparovanim vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 21:36 Muž Miras [111]
není už to trochu...? nevím, nestačí jen např. pootevření krytu, či přidání těch větráčků, ale dál bych to asi nazaváděl. Pokud chce někdo opravdu chladit tak ať si koupí přístroje na to dělané :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 21:13 Muž Shrimpman [36]
www.ges.cz/…

tohle už to aq musí pěkně ochladit, ale základ je odsát teplo od světla pod víkem. ještě že mě stačí jen nastavit klimošku v kanclu :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 21:11 Muž Shrimpman [36] Re: Jiri_99
Přes ty články teče proud, na jedné straně se ochlazují a na druhé o to víc topí. Když už do toho chceš zapojit lacinou autolednici, tak z ní ty články vykuchej a nalep přímo na aqua palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 20:28 Muž Jiri_99 [425] Re: Moucha
Já nevím, byl to jen nápad. Není účinné? Pokud čerpadlo potlačí vodu do ledničky, kde bude smotaná hadice a např. nějaké ty chladící náplně, mělo by ji to dle mě dost ochladit, ne? Jinak jak fungují nebo nefungují ty články nemám absolutně ponětí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 19:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Jiri_99
auto lednicky pouzivaji Peltierovy clanky a takove chlazeni nejni moc elektricky ucinne, pokusy s temito clanky se tu objevuji pravidelne kazdy rok

jinak termistor sezenes od nekolika korun....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 19:35 Muž Jiri_99 [425]
Já přemýšlím, že na léto zkusím "apgrejdnout" přenosnou ledničku /box/ na 230V. Cena +/- 1200,- Pod víkem do nádrže vyvrtat dvě díry na hadice tam a ven, dovnitř smotat samotnou hadici a řídit to termostatem.. Teoreticky by to mělo fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 15:33 JuraS Re: Moucha
tak to pak to tvoje řešení s chladičem na skle..spínací hodiny a zapínat rozloženě třeba 1/4 hodinu od 10 do 16 hod...prostě to vyzkoušet a vypozorovat jak je to účinné..spínače teploty by se to prodražili...nicméně jeden takový externí mám a stál cca 300....koupil jsem ho na aukru...
aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 14:42 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
ja mam za zarivky okolo 60kc, coz je v pohode (jednou za rok).... ale to uz jsme tak trochu OT

nejvetsi teplo v kanclu dela slunicko - rozpalena ulice (takze vetrani v poledne zvysuje teplotu) a pak samozrejme lidi a elektronika (monitory, PC)....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 13:29 JuraS Re: Moucha
jasan, když je to tak hodně tak to jo...31 je hodně i pro terčovce trvale..n avíc kytky to nesnesou, šneci, krevetky taky ne...dlouhodobě...nevím jaké máš info o cenách ledek ale např aukro.cz/… jsou v cenách za celé klubo...v gme jsem viděl ledky na pásku prodávat podle přání..taková cena to zase není..mě teď klekla zářivka v akvárku ..nějaká 45cm a cena mě totálně odrovnala za novou..to tam raději dám led pásek..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 12:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
hele sice makam pro soukromou firmu, ale na LEDky proste nemam.... a kdyz ti v lete teplota v akva atakuje 31°C....
k 26°C jsem dosel expermentalne.... pri vyssi teplote byly rybky mene aktivni (bodejt by ne, kdyz galaxky zijou v horach)
myslis ze jsem nezkousel jiny alternativy???
blbej mozna jsem, ale tak vypatlanej zase ne.... a to soucasny chlazeni mam jen za cenu vetracku ve velkoobchode..... zbastlil mi to kamos zadara

to vis kazdej mema placky jako ty....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 11:33 JuraS Re: Moucha
je nějaký důvod udržovat v létě nějakou chladnou vodu ? nějakou určitou ? pokud by akva stoupala nad 28 na nešlo by o disky pak ano,,a nebo chovat studené ryby...pstruhy, třeba...já spíš řeším jak vodu ohřívat ekologicky (čti lacině) nad 28C....kolik se ti v létě zahřeje akvárko ? a čím nejvíce ? okolním vzduchem-pootevřená vetračka, svícením-přejdi na ledky...
počítej zejména s tím, že v přírodě nejsou celý rok stejné tepeloty...zaprší a hned jsou záplavy plné ledové vody...období sucha a voda skoro vaří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 09:08 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
nemam externi filtr.... a pokud bych se k necemu takovymu odhodlal tak bych to naplacnul na radiator, ten je v lete ledovej

jinak jsem mel ze zacatku priplaclej boxovej vetrak od P4 na zadni sklo...
uvedom si v jakych objemech se pohybuju...

a i to tvoje reseni potrebuje regulaci teploty.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 08:26 JuraS Re: Moucha
jednodušší by bylo vyvést hadici z akvárka a na tu nasadit (přilepit a nebo prostě nějak udělat) chladiče z elektroniky...takovej chladič z vyřazené grafiky a nebo procáku by ti akvárko "vymrazil"
někde na jinám akva webu jsem viděl řešení kdy si někdo z vyřazené pc kisny osazené hromadou větráků udělal chladič akvárka..tou krabicí procházela hadice z akvárka a byala tam stočená ve středu tak, že byla ze všech stran ofukovaná chaldným vzduchem...btw..existuje i malá klimatizace do stanu na 12V za baj woko 700,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2012 08:06 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Miras
foukanim na hladinu snizuju bezne teplotu az o 6°C, ale ubytek vody je dost znatelny (i 1cm za den), mam radu 50mm vetracku u zadni steny co foukaj na hladinu

bohuzel rizeni automatikou značně zavisí na vykyvech v napajecí síti,
mozna by stalo za to pridat nejaky stabilizacni obvody, ale nejsem elektrotechnik

ke konci sezony se mi obcas ridici jednotka zblaznila a sepla i pri 20°C (puvodni nastaveni bylo sepnout pri 26°C a vypnout při cca 25°C, cidlo bylo vedle cerpadla)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 20:46 Muž EiFFeL [39]
ja ted nasadil diody jako osvětlení a nemám pořešené pasivní chlazení velkým kusem hliníku, tak to ofukuju 12cm ventilatorem...
akvárko mám zakryté jen krycími skly a teplota díky ventilátoru kleska o cca 2°C...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 18:24 Muž Miras [111] Re: Jiri_99
no já to tak mám a 2-3 stupně to udělá, až budou pařáky, zkusím to otočit jakej bude rozdíl ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 18:21 Muž Jiri_99 [425] Re: Miras
Není tak účinné. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 18:18 Muž Miras [111]
a co raději odvádět větráčkem teplo z krytu než tam foukat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 18:13 Muž Jiri_99 [425]
Já teda filtr nepoužívám žádný a je svatou pravdou, že skrz hladinu není skoro vidět.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2012 13:51 Muž Miras [111] Re: j0hny
filtrů je celá řada: www.softcom.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2012 09:03 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: kortezhugo
Používám filtr pro vysavače
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 07:16 Muž kortezhugo [983] Re: j0hny
Ved mozes pouzit mriezku z filtrom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 06:55 Muž kortezhugo [983] Re: Dona
Nebezpecne to nie je -ved su na 12V -a vecsinou sa pouziva este menej 6-8? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2012 06:18 Žena Dona [5] - Miniakvária – Vlhko
Nevím, možná se to tu už řešilo, ale nenašla jsem...všechny tyhle návody na zabudování větráků používají PC větráčky, které jsou takové polotovary-není to nebezpečné, dávat je do krytu, kde se sráží voda? Existují větráky určené pro akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2012 04:02 Muž j0hny [86]
Priblizne rovnaka ucinnost = priblizne rovnake teplo.
T5 he trubka s el. predradnikom bude na tom rovnako ako led.
V porovnani s t8+klasicka tlmivka to uz je nieco ine :-)
Inak zaujimalo by ma kto z vas pri pouziti vetrakov filtruje nasavany prach zo vzduchu. :-O
Skusil som nedavno pri horucavach ventilator a na druhy den bola hladina plna bordelu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=1401