Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 18:11 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Tak jsem provizorně taky zkusil dát ventilátor na chlazení. Viz.
rybicky.net/fotogalerie.php…

Na burze jsem náhodou narazil na ventilátor 240V / 24W, přišrouboval jsem ho na laťky a připojil na šňůru. Žádné regulace apod. Uvidím, co to udělá s teplotou, zatím co vadí, tak ta hlučnost, přece jenom je to slyšet.

Další fotky jsou u mě v prezentaci.

Edit: Tak to vypadá, že to funguje. Mám to tam přes hodinu a šlo to o stupeň dolů. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2017 01:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Myslím, že není od věci už při zakládání akvária přemýšlet o teplotě. Například rozdíl mezi teplotou vody akvária na podlaze a u stropu může být 1,5 až 2°C. Plus některé místnosti jsou chladnější, než jiné.
Samozřejmě, člověk neudělá nic s tím, kde bydlí. My máme cihlu a ještě zateplenou, takže izoluje i v létě. Jedny okna máme na západ a jedny na sever. Větrám podle toho, kde je zrovna slunce, v těchto dusnech ale máme otevřeno permanentně stále. Většinou máme o tři až pět stupňů chladněji, než venku.
I v největších vedrech existují triky. Když bylo jedno léto 37, vypral jsem a skrz balkonové dveře udělal z vypraného prádla několikavrstvovou mokrou clonu, skrz kterou, když protahoval průvan, ochlazovalo to. Balkón jsem zaclonil zavěšeným prádlem, aby nebyl tak horký.
Nebo jsem větral vchodovými dveřmi, protože na chodbě v našem domě je u nás vždy chladněji.
Nikdy nepoužívám ventilátor.
Žádné akvárium nemá krycí sklo.
Paradoxně ale žádné akvárium nemá tak chladnou vodu, jako plastový box v levém rohu západního balkónu - má o 2-3 stupne méně, než nejchladnější akvárium v bytě. Nejvyšší teplota v něm letos naměřená byla 26°C, častěji je v něm ale 24-25, s tím, že mezi půlnocí a ránem klesá.
Možná, pokud máte fakt teplý byt a ne vyloženě jižní balkón, mohli byste v nejchladnějším a největrnějším místě balkónu zvážit dočasný letní byt pro některé vaše ryby (můžete zastínit, vybudovat chladící větrné věže, a tak). Beton je beton, ale nemyslím, že by váš balkón měl být teplejší, než náš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2017 14:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Passenger77
Myslím zadní stěnu a boky, pokud nejsou pohledové. U větších akvárií je mám obložené polystyrenem.
Filtrace jede ok i při těch 30°C. U růstu řas jsem taky při různých teplotách nepozoroval rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2017 14:21 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: NHKG
Tak určitě by to mohlo být i na 30°C pro ryby, ale chci udržet rozumné biologické funkce filtrace (doporučovaná je právě teplota do 26°C) a udržet řasy na uzdě. Krom toho je větráček na minimálních otáčkách ;-)
Netuším, co by mi mělo přinést to zaizolování...myslíš tím horní kryt? Mám sundané sklo a foukám na hladinu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2017 14:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Passenger77
Chce to větší akvárium (a co nejvíc zaizolovat). ;-) Taky chladím na cca 26°C. V 325l nádrži mi to za týden odpaří cca 3%, v 58l 10%. Měním 30% vody týdně, mám měkkou vodu, takže žádný problém.
Ale jak se dívám na to tvoje akvárium, chladil bych ho tak na 28÷30°C. Tvoje ryby to zvládnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2017 13:58 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: NHKG
Můžu potvrdit, že to funguje velmi dobře. V jižním bytě pod půdou udržím teplotu v 30L akváriu do 26°C pomocí miniaturního větráčku jedoucího na minimální otáčky za zanedbatelné spotřeby (při maximálních otáčkách dokonce na 21°C). Pro představu - dříve jsem se byl schopen se dostat na extrémní teplotu až 33°C (při dlouhotrvajících vedrech). Jediný problém je to odpařování, které je i tak vydatné a u brněnské tvrdé vody dochází k nebezpečnému zvyšování tvrdosti nad únosnou mez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2017 05:14 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: DavFM
Je to jako u té flašky. Odparem se ochlazuje horní vrstvička vody, ta klesá....atd. Blbě jsem to napsal, ale takhle jsem to myslel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2017 00:55 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Pepan
Fyzikalni podstata je malinko jina. Voda pri prechodu do jineho skupenstvi potrebuje mnohem vice energie nez pri beznem ohrevu ci ochlazeni. Tuto energii odebira z okoli a proto ho ochlazuje. Tim foukanim je voda donucena se vice odparovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2017 23:33 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Driv3r
Pohyb vzduchu ochladí horní vrstvičku vody v akváriu. No a protože chladnější voda klesá dolů, zatímco teplejší vystupuje nahoru, ochlazená voda se průběžně vyměňuje za teplejší a postupně se takto ochlazuje celé akvárko. Samozřejmě tomu napomáhá nucená cirkulace vody v nádrži, kterou dělá vzduchování a filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2017 23:14 Muž Driv3r [236] Re: Pepan
Ano ale to odparujes kapalinu na hadru.ktere pri odpadu odebírá teplo z pod sebe.tady jen zvýšíš odpar a přísun vzduchu čerstvého ochladí vzduch nad hladinou a tim se to ochladí. Klidně me sprdnete " mám uz 4 pivko".;-)ale na stejným principu funguje perripteluv článek.

Edit:Ktomu odpadu dochazi díky přísunu vzduchu s nižší vzdušnou vlhkostí.když bude výší tak nebude odpar. na to bude potřeba výší teplota vody.neříkám ze to nefunguje jen je to kontraproduktivní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2017 22:54 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Pepan
Přesně tak, je potřeba foukat na hladinu, aby se co nejvíce odpařovala voda. Odpar zajišťuje to ochlazení. Díky tomu pak může akvárium mít nižší teplotu, než je v místnosti. Foukat na sklo je úplně k ničemu. Odpar ani není nějak extra velký, takže ho neřeším a akorát při každotýdenní výměně vody doliju o pár litrů víc než upustím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2017 22:37 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Driv3r
Já moc fyzikář nejsem, ale není ten nucený odpar příčinou poklesu teploty? Kdysi se ve skautu učilo, že flašku s vodou ochladím nejlépe tak, že ji zabalím do mokrého hadru, a uvázanou na provaz točím kolem sebe. Ten odpar vody z látky tekutinu v lahvi ochladil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2017 22:30 Muž Driv3r [236] Re: NHKG
Me se chlazení netýká mam starší kameny barak.ale otazkou je proč foukat do vody a zvyšovat odpar,kdyz tu samou funkci zastane boční nebo zadní stěna akva.sklo meni izolant.tzn teplotu kterou budeš mit v akva bude mit i sklo.a jak rychle ji bude ztrácet tak rychle se bude ztrácet z akva.pokud teda tim vetrackem nevyhanis teplo od světel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.07.2017 14:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mirek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zrovna se ty chystám hodit do deníku nádrže, tak to hodím i sem:
Fotka 1: Stará verze s bambusovými tyčemi
Fotka 2: Novější verze s dubovými hranolky
Fotka 3: Na akváriu
Fotka 4: Tady to ještě musím vyplnit hranolkem, aby tudy nemohly zdrhnout ryby.

Chlazení se skládá ze zdroje 12V/1A, digitálního termostatu, ventilátoru 120mm pro počítače, konstrukce (bambus nebo dubové hranolky) a síťky ze staré záclony.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2017 11:52 Mirek Re: NHKG
Můžeš pro inspiraci vložit foto? Jestli ti jeden větráček ochladí 325 litrové akvárium o více než 4°C tak je to palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.07.2017 22:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mirek
Proč to akvárium chladíš tak moc? Pro mečovky je už 22°C docela málo.
A mi stačí jeden 12mm větráček na ochlazení 325l akvária o víc jak 4°C. Sice t má trošku odpar, ale žere to mnohem méně a jde to krásně regulovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2017 21:00 Mirek Re: Eliss
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Letos jsem to konečně sestrojil :-) Předešlá léta jsem to řešil pomocí různých ventilátorů, ale účinnost byla velmi slabá. Proto jsem letos udělal aktivní chlazení pomocí peltierova článku a funguje to bezvadně.

použité díly
- transformátor zdroj 12V 5A minimálně
- Peltierův článek co nejvýkonnější, rozměry podle velikosti chladiče a výměníku. Já použil 30x30mm.
- procesorový chladič pro odvod tepla pro procesory
- výměník pro příjem chladu (nejlépe z vodního chlazení pro CPU/GPU
- kousek hadice
- troška teplovodivé pasty

Cena těchto dílů na inzertních a aukčních serverech nebude určitě vyšší než 500kč.

Princip je jednoduchý - peltierův článek po připojení 12V napětí na jedné straně hřeje (to chladíme chladičem na procesor), na druhé straně studí. Na tuto stranu přiděláme výměník, kterým protéká voda. Místo nového čerpadla jsem použil filtr v akváriu, který mi odfiltrovanou vodu tlačí do chladiče.

mínusy
- výměník je potřeba jednou za 2 týdny vyčistit, jelikož se průtok vzhledem k zanášení snižuje. 3 minuty práce.
- je to energeticky náročnější
- v závislosti na použitém chladiči to může být hlučnější

plusy
- není potřeba extra čerpadla
- funguje to! Mám to na 30l office akváriu, a i přes okolní teplotu i 30 stupňů, má voda na druhý den po instalaci konstantních 22 stupňů a akvárko je na omak chladné.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2017 17:54 Žena Eliss [105]
Zdravím, mám mini 12l bez techniky a krytu na západním okně a v něm krevety Red cherry. Teplota už teď stoupá na 28 stupňů a to ještě nejsou letní vedra, odpoledne stíním, takže přímé slunce nejde. V místnosti je krásných 26 st. A teď bych poprosila o vaše zkušenosti a rady ;-)
- kolik toho tyto krevety vydrží
- jestli chladit, příp. jak takto malé aq
Díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.01.2016 15:34 Muž FikinD [13] Re: NHKG
Ja jsem pouzival tohle:
Alipower 2015 Hot New -50-110'C DC12V Heat Cool Temp Thermostat Temperature Control Switch Freeshipping&Wholesale
s.aliexpress.com/…
(from AliExpress Android)
Fungovalo to spolehlive. Ted se snazim udelat celou automatizaci akva pomoci arduina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 14:37 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Právě koumám nad tím, jak chladit 325l nádrž na 26°C v místnosti kde bývá v létě 32°C (moje ložnice hmm ). Plánuju osadit 3 12cm ventilátory, sundám krycí skla a nechám je foukat na hladinu. Akorát nevím, jak to regulovat... Jestli jen ručně, trápit se Arduinem a nebo něco jiného. Nejradši bych použil profesionální PLC co používáme v práci, ale PLC + čidlo vyjdou na 5000Kč.
Nevíte o nějakém vhodném nastavitelném bimetalovém čidle? Něco jako je v topítkách, akorát s opačnou funkcí.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.08.2015 22:37 Muž ludvik [1082] Re: garggi
Třeba zde planta.aquariana.cz/…

Jinak moje odpověď vypadá mimo mísu, neboť příspěvek na který jsem odpovídal zmizel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 20:12 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: ludvik
Kde se prosím tě o tom dozvím víc, dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2015 19:10 Muž ludvik [1082] Re: NHKG
Protože nevíš moc, o čem mluvíš, bohužel. Rozdíl v nasycenosti kyslíkem dvacetistupňové a třicetistupňové vody je 15 %. Jaký je tedy rozdíl pro 25 a 30? To ti přijde jako opravdu kritický problém? Pokud ano, tak jsi prostě na hraně i při zimních teplotách a troufám si tvrdit, že ráno ryby trpí ...

A mě zajímala snášenlivost tepla rybami. Jestli nevíš, nereaguj. Mě je to fuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 18:49 Muž ludvik [1082] Re: NHKG
Pokud má někdo problémy s kyslíkem ve třiceti stupních, tak balancuje na hraně nože ... A riskuje průšvih i bez tepla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2015 17:03 R Muž romant [27987]
Já třeba mám aktuálně v akvárku 32 st. Skoro nekrmím, neodkaluju, nečistím filtr, nezasahuju do rostlin, jenom měním vodu o 1-2 st. chladnější, tedy tak aby byla výsledná teplota po té výměně o ty 2 st. chladnější, hladinu intenzivně čeřím vodou u filtru, nepoužívím roztřikovací rampu, mám jenom vývod umístěný v úrovni hladiny(půl na půl). Postupně ta teplota nastoupala, tak zase postupně klesne, nic netrvá věčně, ani současný hic. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2015 16:57 Deepinpeat Re: NHKG
Problém je, že při určité teplotě lze ve vodě rozpustit jen určité množství kyslíku, takže i kdyby se jeden uvzduchoval, někdy to nepomůže. Navíc ryby nejsou jedinými konzumenty kyslíku v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 16:53 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ludvik
Čím teplejší voda, tím méně kyslíku může ve vodě být! Takže vysoká teplota automaticky znamená problémy s kyslíkem... Proto je potřeba ve vedrech hodně provzdušňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 16:33 Muž ludvik [1082] Re: NHKG
Samozřejmě předpokládám, že není současně problém s nedostatkem kyslíku ... jen čisté teplo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 15:59 Muž visek [75] - Tetry
ted momentalne 35 stupnu v byte akvarko 29.ty kostky jsou velke.ted je dobre ryby se klepou na krmeni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 15:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: visek
Jakou teplotu vzduchu máš v místnosti? Když jsem bydlel v půdním pokoji kde bývalo v létě i 36 C, tak jsem musel do přestěhování s akvaristikou přestat.
Edit: Kašli na kostky, mraž rovnou celé pet láhve s vodou a pak je dávej do akvária. Když necháš pořádný větrák foukat přímo na hladinu a odklopíš kryt akvária, tak v akváriu bude minimálněo 4 stupně méně než v místnosti přes den.


@Ludvik. Těch 32 C většina ryb přežije, i když některým to zkrátí život. Horší je, že jak nastanou nějaké problémy, tak ti může umřít celá osádka během 1 noci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 15:00 Muž visek [75] - Tetry
vcera v 20,30 hod mel 33 stupnu.piskorky mi lezli ve velkem k hladine nebo ven z pisku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 14:16 Muž ludvik [1082] Re: visek
Pak je otázkou, kolika druhům běžně chovaných živočichů v našich akváriích bude vadit těch cca 30 stupňů po dobu řekněme dvou třech týdnů v roce.
Já nevím ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 13:51 Muž visek [75] - Tetry
ja bohuzel sklep nemam.a bydlim pod strechou.vetracky jedou naplno a davan tam kostky ledu a porad mam 31 stupnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2015 21:23 Muž Spai [7] - Africká jezera Malawi a Tanganika, Střední Amerika.Re: NHKG
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj no ano já vím že to tak lze udělat jen jsem myslel že to bude pro něj jednodušší si to koupit.
Já mám udělané něco podobného. Větráček 15 cm, dvě bývalé antény do rádia, překližka konektor a rovnou na 12v zdroj. Funguje ale v těchto vedrech co jsou poslední dobou tak se mi to stejně nestačí uchladit. Mám nádrž 405 litrů. Musel jsem tomu pomoci výměnou části vody v akváriu. Pomalu jsem vypouštěl a pomalu napouštěl chladnější. Dnes jsem to uchladil jen o dva stupně :-(.
Bydlím v okále a ten se vyhřeje jako výheň. Na sluníčku 42 stupňů a doma jsem měl 34. To je běs. Tak že mám s tím problém. Budu akvárka dávat do sklepa. Tam to bude v pohodě. Přikládám foto. Spai ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2015 16:00 Muž visek [75] - Tetry
dneska jsem musel zapnout oba vetracky a vymenit 30 litru vody a nakonec jeste pet flasky.to je poprve co do musim delat

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 22:41 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Spai
ty větráčkové chladiče se daj sehnat i za méně než poloviční cenu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.08.2015 18:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Spai
Fotka k příspěvku Proč tak draze a složitě?
Používám už 3. léto a funguje bezvadně. Je potřeba jeden 12cm PC větráček, jeden zdroj 12V (ze starého holícího strojku a podobně, důležitých je těch 12V), čokoláda (elektrikářská), 2 bambusové nebo podobné tyčinky a stahovací pásky. Stálo mě to 0Kč, vše jsem vyhrabal doma. Když větráček zapnu, tak i v mém 300 litrovém akváriu zajistí cca o 4°C nižší teplotu. Odpoledne jsem měl v místnosti 31°C a akvárium drželo pořád 26°C.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2015 17:48 Muž Spai [7] - Africká jezera Malawi a Tanganika, Střední Amerika.Re: Michal J.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj také jsem řešil chlazení. Nejschůdnější cestou je větrákový chladič který ochladí akvárium dle výrobce až o 4 stupně celsia.Odkaz :
www.juwelakvarium.cz/…

Pro náročnější akvaristy prodávají chladící jednotky. Tam už je cenová relace trošku jinde odkaz :
www.juwelakvarium.cz/…

tak snad Ti to trochu pomůže.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: eva
Ano, nesmí se to mimo pár desítek minut při údržbě vypínat! Proč to chceš vypínat? Pokud dáš výstup z filtru kousek pod hladinu a nebude drnčet o stěnu akvária (musí být správně přichycený), tak by neměl skoro vůbec jít slyšet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:45 R Muž Silent [5949] Re: eva
Filtr musí běžet non stop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:20 eva Re: NHKG
Mam takovy vnitrni filtr ma nahore neco takoveho jako male hrabe a z toho strika na hladinu voda musi to jet aj pres noc?mam akvarko po hodne dlouhe dobe tak nevim :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: eva
Fitrace musí být puštěná i v noci. Pokud filtr čeří hladinu (hýbe se), tak není vzduchování potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2015 17:09 eva Re: Dejmon
Chci se zeptat a nevim kde to mam napsat musi mit rybicky vzduch pusteny i v noci?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 17:40 Muž Dejmon [64] – Moje chlazení
Fotka k příspěvku Také chladím pomocí ventilátoru, který mi běží 24 hodin již dva týdny v kuse a bez problémů. Toto foto je z 23.7.2014 ale dnes tam mám pro změnu v AQ 22,7°C. V bytě je jinak teplota 23,6°C, venku se to dneska trochu zlepšilo, u nás je 22,3°C.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2014 10:03 jamajcan Re: amrtin
Práda.Díky za odkaz.Tohle přesně jsem hledal! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2014 01:11 amrtin Re: DrChila
Já na to taky nejdřív koukal a hledal ty další dva čudly :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2014 11:39 Muž DrChila [243] Re: amrtin
Už sem to zcela pochopil :-D takže tam jde nastavit jakákoliv teplota. Sem si nevšimnul že u toho 1,2,5°C jsou 4 čudlíky na nastavení toho většího čísla a 2 poslední na tyhle stupně.. já myslel že tam jsou 4 čudlíky a ty poslední se nastavujou podle toho kolik tam chceš mít ale pralo se to tam skákali tam jiný hodnoty teď jsem se znovu podíval.
A pochopil jsem nejsou tam 4 čudlíky ale 6 čudlíků :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2014 11:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: amrtin
tak to je přesně to co potřebuji. U krystalek chladím skoro nepřetržitě, ale přes noc, nebo v nepřítomnosti jsem furt ve stresu. Díky moc za odkaz, kterej je navíc podpořen vlastní zkušeností, to se cení. Objednáno:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2014 23:32 amrtin
A ještě malá perlička:jelikož bylo celý den vedro že nebyla šance aby to při mnou nastavených 26°C vyplo(při nastavení na 20 to ovšem vyplo a dál už jsem neměl čas si s tím hrát),vrazil jsem čidlo do melouna vytaženého z ledničky ( :-D )abych to ověřil a okamžitě to vyplo.Takže to zaručeně funguje. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2014 23:25 amrtin Re: DrChila
No,pravdu máš,že to mám u l.neonek,ale do presentace jsem to ještě nedával,hned jak bude čas,udělám "upgrade" profilu akva ;-) pivo

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=301