Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 12:55 Muž Batlík [5] Re: Designer
oki, mno ta Bacopa, to může být nízkým obsahem hnojiv a do toho tou týden celkem vysokou teplotou a ten echinodorus možná zas ožíráním od ancíků..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 12:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Batlík
Vpravo je Blaherak pestovany trvale pri 28-29°C: rybicky.net/fotogalerie.php…
Tomu takove teploty neva, teplotou to neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 12:03 Muž Batlík [5] – teplotní šok
Já teda petkama při tech vedrech nechladil, chladil sem ventilátorem, teplota mi mešla přes 27.8 °C a teď už je zase na svých 24.5 cca, ale některé rostlinky Bacopa lanigera shazují listy a částečně uhnívají a všechny Echinodorus grisebachii 'Bleherae' mají průsvitné až průhledné listy. Železo i hořčík sem začal přidávat do vody, ale asi to tím nebude, protože ostatní rostliny sou ready..
přitom k žádné rychlé změně teploty nebo PH ani tvrdosti nedošlo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 09:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Miro
Takze panove diky, aspon uz vim, proc se mi zniceho nic starsi listi u rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii_var_green rozpadlo. Cloveku to nekdy nedojde, specialne jak jsem ted zase cachroval se svetlem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 09:31 Miro Re: romant
Úplne rovnako za uplynulý týždeň s horúčavami, kedy sa mi aj v akvárku zdvihla teplota k 30 stupňom, dopadla aj Bacopa monieri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 09:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Martin71
Vetraky maji ovsem jeste jednu vyhodu. Mnozi sviti LED a zaroven je temi vetraky chladi, vice nez by to udelalo vzduchovani, coz u nekterych LED (brano jako celek i s pouzitym chladicem) muze znamenat prehrivani proti neprehrivani. A ze kazde osvetlovaci teleso topi, to je snad jasne, takze v uzavrenem krytu... nemusim to rozebirat do detailu, ze ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 09:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Martin71
Ono tim vzduchovanim dochazi i k vymene vzduchu nad hladinou, takze delas to same co vetrakem, zvysujes odpar a tim chladis ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 21:59 Martin71 Re: Ičin
Teplotní šok je problém jak pro ryby tak pro rostliny. Takže ne nadarmo je na každém sáčku v kterém si nesete ryby domů varování, že máte nejdříve ryby nechat pár minut v sáčku než se pozvolna vyrovná teplota vody pak máte postupně přidávat vodu z akvárka do sáčku. Tím předejdete právě teplotnímu šoku. A to platí pro studenou i teplou vodu stejně tak pro ryby i rostliny. Při změně počasí teplotní šok nehrozí. Pokud je v akváriu dostatek kyslíku ryby i rostliny to přežijí, protože jde o změnu teploty velice pomalou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 21:37 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
No dyť :) Já ani nic jinýho nepoužívám. Ale je fakt, že mám ryby, který mají rády teplou vodu, takže by mě ani nenapadlo akvárium chladit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 21:36 Martin71 Re: Ičin
No a to potřebujeme ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 21:30 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Ono to silný vzduchování tu hladinu taky pěkně rozvlní a protočí vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 21:20 R Muž romant [27987] Re: Martin71
V těch mnou zmiňovaných případech se CO2 nepřidává, ani voda nebyla měněna tam došlo k chlazení následně onou zde toliko zmiňovanou "pet" metodou a to až když byla teplota přes těch 30 stupňů. Jinak se vším co píšeš souhlas, je dobře že se zde připomnělo to vzduchování, jako velmi jednoduchý a pohodlný způsob, jak na to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 21:09 Martin71 Re: romant
Tam může být více faktoru při vysoké teplotě dochází ke špatné rozpustnosti plynu všeobecně nejen kyslíku takže pokud se do akvária dodává třeba i co2 může to rozhodit pH vody na to jsou kryptokoryny taky háklivé, pH mění i vztah NO4+ - NO3 na to jsou taky kryptokoryny hodně choulostivé + velká výměna vody za čerstvou zásaditější o pár stupňů studenější právě pro ochlazení akvária a nenápadný problém je na světě jen pro tu zmatenou snahu pro studenější vodu (protože to píšou všichni na netu). Přitom by možná jen stačilo zapnout vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 20:50 R Muž romant [27987] Re: Martin71
Kdybych to neviděl, tak to nepíšu. Mám tento případ zaznamenám ve dvou akváriích kde se v uplynulém týdnu zvýšila teplota během dvou dní z 24 st. na 30 a 31 st. a kryptokor. kalatkolistá a sumatránská má rozblemcaný listy a zvhledem k tomu, že tam neproběhla žádná jiná operace, dávám to do přímý souvislosti, jak jsem uvedl. Ovšem jsou to tzv. dohledový akvária a majitelé se dušují, že tam nic nebylo děláno, tak jim věřím, jsou to dlohodobý zákazníci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 20:25 Martin71 Re: romant
Ohledně kryptokoryn pokud k takovému teplotnímu šoku dojde najednou například při výměně vody tak dokáží takto reagovat a to i ryby (šok). Ale při postupnému pomalém zvedání teploty díky počasí určitě ne. Alespoň jsem to nikdy nepozoroval. Jiné rostliny také příliš nemilují vysoké teploty ale týdenní postupné zvyšování normální zdravá rostlina přežije stejně tak ryba.

Jen doplním takové počasí dusno zvedání teploty vody doprovází i změna tlaku ovzduší bouřky a podobně pro většinu ryb je to právě impuls k aktivitě - tření ryb. Pokud je nenecháte v akváriu udusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 20:10 R Muž romant [27987] Re: Martin71
Velmi dobrá poznámka, stran toho kyslíku. palec Jenom bych doplnil, že nejenom rybám může vyšší teplota vadit. Mám na mysli třeba některý rostliny, jmenovitě kryptokoryny, který dokáží na citelnější zvýšení teploty voda zareagovat tzv. po svým, prostě schodí listy, ale když se o tom ví a člověk je na tuto eventualitu připraven, tak se zase tak moc neděje. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2013 20:05 Martin71 Re: Edit
Než běhat donekonečna s petkou mezi mrazákem a akvárkem, nebo vymýšlení ventilátoru apod. kravin. Je pro ryby daleko důležitější kyslík, protože pokud se teplota vody zvedne dochází ke snížení kyslíku ve vodě. Ryby pak začnou lapat po vzduchu. Takže týdenní zvýšení teploty jim tolik nevadí za předpokladu že mají dostatek kyslíku. Stačí zavést vzduchování nebo více čeřit vodu. Stejně jako při léčení ryb.

www.rybarstvi.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 19:54 amrtin – ventilátory a labyrintky
Já bych raději použil dva(in+out) a to 120mm(nižší otáčky=nižší hluk/vyšší výkon).Ale:má někdo zkušenosti s tímto a s bettama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 19:45 Muž Vstrom [82] - Malawi
určitě stačí jeden, pokud má aspoň 92 mm a nebo dva menší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 19:39 Žena EditHa [91] - TetryRe: Designer
Do víka 1m X 50cm (s krycími skly) stačí jeden ventilátor nebo by měly být dva?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 19:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Pisi tam fluid dynamic bearing.
en.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:46 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Designer
Já nemám s PWM, ty jsem nekupoval, protože se mi to zdálo zbytečné a ani mě to nevadí, protože při vyšších otáčkách to v tom plastovém krytu dělá hukot, takže tady mám celoročně nastaveno na 6V při zapnutí světla a za necelý rok provozu se hlučnost nezhoršila a prý je to i dobrá značka. Původně jsem chtěl Noctua větráky, ale nakonec skladem byly ty Arctic a tak jsem je vzal, prý to má nějaká kapalinová ložiska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
www.google.cz/…

Takze ty Tve se tam doctes jsou pro 6 az 12V a mohou se ridit PWM.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
A ted koukam, vyprodej, s magnetickym loziskem, cena slusna a jeste i s vystupem pulzu dle otaceni, prima hracka kdyz chce nekdo ridit otacky:
www.gme.cz/…
No za ty prachy... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:18 Muž Vstrom [82] - Malawi
To nemohu posoudit, ale funguje už skoro rok a bez problémů :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Tak to je jeden ze slusnejsich zdrojiku ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
A zkouset to nemusis, kdyz nevezmes nejaky odpad, ale koupis si vetrak s udaji. Takze napriklad kus levneho 12V vetraku:
www.gme.cz/…
katalogovy list:
www.gme.cz/…
a tam ctu:
OPERATING VOLTAGE RANGE 4.5 ~ 13.8 VDC
STARTING VOLTAGE 4.5 VDC (25 deg. C POWER ON/OFF)
a dalsi udaje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:15 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Designer
při nastavení na 6V jsem naměřil 6,4V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
A merils to napeti? Ja jen ze i kdyz se u takovychto zdroju pise neco o stabilizaci, ne vzdycky je to pravda a davaji klidne naprazdno (nezatizene) i pres 16V pri nastaveni na 12V atd., takze nastaveni 4.5V muze klidne znamenat 6V :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 18:06 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ludvik
Rozjedou se i na 4,5V, při 3V už ne. Zkoušel jsem to, aby to spolehlivě fungovalo. Zdroj je to tenhle, ale kupoval jsem ho asi za 300,-
www.puhy.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 15:43 Muž ludvik [1082] Re: Losky
Ty větráky jsou na 12V. Pokud je dám na polovičku a do série, jsem na čtvrtině ... že pojedou spolehlivě (hlavně rozběh) na 3V bych nesázel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 15:37 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já mám tyhle dva větráky, přidělané na plastový kryt pomocí gumových špuntů a jsou zapojené do série na 6V a jsou tiché, když bych měl dřevěný kryt, tak tam půjde i 12V bez problémů, ale v tom plastovém to začne pak lehce rezonovat a rušit
www.lan-shop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2013 11:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
No o kousek niz jsem nasel mrazak s rozmery 47 x 45 x 45 cm za necele 3000Kc, to by byla vyhodnejsi volba. Ale pochopitelne ty udaje co tam jsou, tedy kolik zere, se pri provrtani a protazeni stocenou hadici budou dost lisit, pac by musel chladit vyrazne vic, nez jak potrebuje kdyz je zavreny a drzi studene jen to co tam je. A je taky otazka, jak by to zvladal pro jak velke akvarko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 17:52 amrtin Re: Designer
To je sice hezký,ale nedám za to víc,než za zbytek akvárka tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 16:58 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Spis humor...
To se koupi www.elbapramen.cz/… za 2690Kc (cena bez DPH). Nahore se te lahvi od vody ufikne vrch, hadici se propoji hladiny s akvarkem, otevre se studeny kohout a nazene se to ochlazene zpet do akvaria :-D . V zime to muze topit smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 15:45 amrtin Re: romant
Tady jde o dny,když nebudu doma,takže to je pasé :-( Když jsem doma,vodu vyměňuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 15:42 amrtin Re: Designer
Ten peltier na miníčko neni špatnej nápad palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 09:27 Muž DrChila [243]
Tak jsem vymyslel úplně chlazení a zadarmo.. A nebude sponzorovat ani ČEZ stačí jen obětovat pár tak 10 000Kč koupíte si solární panel 120Wp, solární regulátor seženete baterku, pak 3 peltierovi články kterými bude chladit a jelikož sou na 12V tak nemusíte mít ani měnič napětí:-D No nekupte to a zadarmo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.06.2013 07:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Minicko uchladis i peltierem, par litru se da (pouziva se to casto u malych lednicek do auta). U vetsich akvarii zacina byt problem s ucinnosti, pac je opravdu mizerna a tak to silene zere a malo chladi, coz by nekteri zdejsi oznacili za sponzorovani CEZu, a v tomhle pripade celkem opravnene. Chladitko pro minicka je ale takto resitelne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2013 22:26 R Muž romant [27987] Re: amrtin
Ale jaký přehánění, když denně vyměníš po dobu největších veder, což u nás nebývá na dobu dlouhou, 1/3 akvária tak se není čeho bát. Budeš udržovat potřebnou teplotu a ještě budou mít obyvatelé kvalitní prostředí, prostě se jenom bude pravidelněji větrat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 22:23 amrtin Re: sivon
Já bych zvládl i zabudovat ten větráček hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 22:23 Muž RadekH1 [129] Re: romant
No jo, když sem zařizoval akva, říkal sem si. Celej den sem svítí sluníčko, budu mít čas každý den celý léto měnit vodu za studenou? ne Nebudu, takže jiná možnost nebyla. A myslím že to je lepší varianta než pořád běhat s petkama do mrazáku a zpět. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 22:22 amrtin Re: romant
Vodu jsem samozřejmě měnil taky,ale to bych nerad zase přehnal kvůli poměrům v akva.Dokonce v miníčku jsem udělal průtokový ochlazovač-na jedné straně odtékala a na druhé přitékala studená.Ale zase jen v omezeném množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 22:06 Žena sivon [1714] - PlžiRe: romant
Pravda, to, na rozdíl od zabudování větráčku, zvládne každý hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.06.2013 22:04 R Muž romant [27987]
Vím, že tím jsem už spoustě lidí protivnej, ale co je mě do nich. :) Já chladím, jak jinak než výměnou vody. ;-) Uznávám, že to lze praktikovat v případě, že je čas se denně kolem akva mrcasit. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:59 Muž RadekH1 [129] Re: amrtin
www.gme.cz/…
Tady je odkaz. To mám zabudovaný v krytu. Nejsou hlučný kvůli nějaké vibraci, ale asi se točí rychle. Dá se to vydržet, Kdyby mě to hodně moc štvalo, tak s tím něco budu dělat. Mám to v plánu ale zatím to jde vydržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:51 amrtin Re: romant
No,vždyť on si lebedil-válel se jak ženská u moře na filtru :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:51 amrtin Re: RadekH1
Aha...tak to je blbý,já mám v tomhle směru průpravu ze stavění PC,takže se trochu vyznám a od začátku bych o menších než 12cm ani neuvažoval.Tak jedině je nějak utlumit-opravdu by nešly vyndat a znovu přidělat a dát pod ně třeba antivibrační podložky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:48 R Muž romant [27987] Re: amrtin
Beťák si ve 30 stupních bude lebedit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2013 21:48 amrtin Re: grunda
No,když já tam mám i krevety :-( A mám je i v miníčku a to jsem taky chladil ledem... hmm

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=701