Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2013 07:15 Muž michalcod [13]
Dobrý den, můžu nějak ublížit rybkám v akváriu když tam dám plavat zmraženou PET láhev 1L akva je 60x30x30 Mám to na chlazení pomůže to tak cca o 2 stupně ...Nemůžou od toho ryby něco dostat, Když see celou dobu zdržujou u té lahve, Včera mi totiž po pobytu u té lahve po hodině chcíplo Paví oko samec.
Díky za vaš info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 15:16 amrtin Re: prasan
Nejlepší je to co mám na velkým akva,ale tohle na miníčko bude(doufám) stačit a na peníze to vyjde zhruba nastejno(tohle vs. dva ventilátory + mřížky + zdroj + eventuelně díry do skla).Na ebay to je levnější,to ano,ale doba dodání je až měsíc,i když zrovna u tohodle www.ebay.co.uk/… se platí poštovné,takže počítám tak týden).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 14:46 - Re: amrtin
No určite by sa niečo také hodilo aj mne pre krevetky a CPO.Ako si dal odkaz je to na ebay za menej a často aj free poštovné.Ďalší kábel naviac,už teraz ich mám moc.Zatiaľ im denne hodím do vody pár kociek ľadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:44 amrtin Re: prasan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:35 amrtin Re: prasan
Tohle je zase jen pro některá akvárka.A moc bych nevěřil v účinost(ale třeba se pletu-ať to někdo vyzkouší! X-) ).
edit:sakra,teď mi došlo,že přesně toto by se mi hodilo pro Ledové krevetky...a i s poštovným to stojí CZK 771,54.Budu o tom asi vážně uvažovat... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:32 amrtin Re: miloš
Jasně,to je taky řešení ano ,ale já zkoušel ten pokojovej vent.co mám a teplota klesala strašně pomalu,ale hlavně jsem nechtěl mít pořád otevřený akva.Někomu to může vyhovovat,mě ale nee ne .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:30 amrtin Re: Aaron
A k připojení do PC zdroje je třeba tohle: www.alza.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:17 Muž Supator [-1] - kančík červenohrdlý,akara potoční
sem koupil velkej vetrak s redukovatelnyma otackama jak mate do kancelarí na teleskopické tyci.kdyz ho vysunu na max ma nakejch 190cm naklonim ho do akvaria a chladí jak divej a zároven mam fajn i v pokoji:) vysel me na naky 500kc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 10:05 amrtin Re: Aaron
Až tak jednoduchý to zase nejni :) Konektor má klasický jako do základní desky u počítače(takovej malinkej),takže já to v rychlosti vyřešil jeho ustřižením a normálně smotal na přívodní drátky(jde to připájet,nebo použít malou elektrikářskou čokoládu-to už záleží jak to kdo ubastlí).Taky je samozřejmě možnost použít nějakou redukci(jako ke zdroji do PC).
Samozřejmě záleží,jakou koncovku má 12V SS zdroj ke kterému to připojíš a podle toho se zařídit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 09:02 Aaron Re: amrtin
Díky za odpovědi!
amrtin: na jaké napájení se "jen připojí"? Ten AC má koncovku kompatibilní s PC zdroji, co mám koupit, abych to do toho mohl píchnout?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2013 04:39 -
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 23:34 amrtin Re: threat
V pohodě,jsem rád,že jsem mohl trochu přispět ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 23:32 threat Re: amrtin
Momentálně přes e-mail komunikuji s Davidem B.-davidek75 a nechám si od něho udělat ten "bazmek":-).Dělal mi i regulaci na LED osvětlení-rozednívání-stmívání-noční světlo,je tam více větví,tak na jeden zdroj mám zapojena obě svá akvárka a je to super,jsem dost spokojen,tak si od něj nechám udělat i tuhle hračičku,která je i regulovatelná.Zrovna jsem ho zneužil a nechám si něco doupravit na tom stmívači,spojím příjemné s užitečným-podal prst......a já toho využiji.
Ale opravdu díky moc i když vše dopadlo trochu jinak,ale je dobré vědět,že je něco takového.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 23:04 amrtin Re: threat
Tak to je nejlepší,já mám Comfor taky blízko a jeden ten ventilátor už jsem měl navíc doma.Ale pokud budeš kupovat tu mřížku,tak tam jí maj docela drahou.I když těch pár korun navíc... :-| aukro.cz/… ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 22:39 Muž davidek75 [163] - Živorodky – regulace otáček
někdy na jaře minulého roku jsem zde uváděl zapojení regulace otáček ventilátoru ve kterém jsou zapojeny jen tři součástky , celé to vyjde na pár korun , jestli by to někdo chtěl můžu mu to udělat .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:53 threat Re: amrtin
Tak jsem se díval a comfor má zastoupení kousek od našeho obchodu:-) Tak ho tam pujdu v pondělí objednat,ten menší.Nebudu alespoň platit poštu,tak klidně přidám pár kaček.
Díky moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:41 amrtin – Re: threat
Rádo se stalo pivo
A ten je stejnej,akorát 92mm,takže nepatrně(porovnej v tom datasheetu) hlučnější.
Ještě poznámka:čidlo z jednoho mám ve vodě a z druhého pod sklem.Ale nechtěj vědět který je který(už si to nepamatuju :-D ) a stejně to je jedno,tady může každý experimentovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:35 threat Re: amrtin
Právě se mi líbí ta nehlučnost a rád bych vyměnil ty moje e-Bay mašiny za 15,-Kč
Jen jsem netušil to nastavení teploty,pak jsem pohledal a těch 32 st. mi přišlo trochu mimo ten akvarijní režim,ale pokud je to odzkoušeno,tak proč to tam taky nedát?
Tak tenhle by taky mohl být (vyhovuje mi velikost)-http://www.lan-shop.cz/arctic-cooling-afaco-090t0-gba01-f9-145602 -ten je taky v tom datasheetu-díky za hledání
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:34 Muž kortezhugo [983]
Tiež používam Arctic TC.To čidlo som mával pod reflektorom trubice.Tam to fungovalo celkom dobre.Teraz mám čidlo prilepene k EP - ten je z vonku a tiež to funguje výborne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:24 amrtin
Tady je datasheet k tomu ventilátoru
uloz.to/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:19 amrtin Re: threat
Jednoduše :) To teplotní čidlo prostě řídí otáčky podle okolní teploty.Dle výrobce má 300-1350 otáček a řídí rychlosti při teplotním rozmezí 32°C až 38°C.To se sice zdá hodně(v akváriích většinou kolem 24st),ale ve skutečnosti začíná přidávat už dřív a hlavně TO FUNGUJE! ano A není vůbec slyšet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 21:11 threat
Jak funguje tenhle ventilátor s teplotním čidlem?Podle čeho se řídí,kde bere nějakou základní teplotu,ke které dochlazuje?Nebo je snad na nějakou teplotu nastaven?Moc díky za případnou reakci.
edit:tak jsem teď hledal a našel u jednoho ventilátoru,velmi podobného,že je nastaven na udržení teploty mezi 32-38 st.cels.,když je 32 st.,tak nevětrá,to je v akva asi k ničemu,teda u mě,když chci srazit teplotu ze 30 st.c.,teoreticky to nevadí,mám terčovce,ale 28.5 st. by bylo lepší pro zbytek osazenstva včetně kytek.
Nebo jde i nějak nastavit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 19:53 amrtin
A neni jednodušší koupit tohle?: www.comfor.cz/… Má totiž teplotní čidlo,takže jen připojit ke 12V a "gou,gou" :)
edit:až teď jsem si všiml,že "Aaron" psal přesně o tom samém.No,tak ten se jen připojí na napájení a je to X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 18:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aaron
Jeste jsem se dival zpet, 21.6.2013 jsem namaloval tohle:
rybicky.net/k/forum/510031.jpg
Tak pokud mas chut si pohrat, najdi si to v tomhle vlakne k tomuto datu. Ale predem upozornuji, alespon dotek elektronicke muzy uz to chce, uz jen proto, ze jsem si to vycucal v rychlosti z prstu, a tak je dobre vedet co clovek dela, kdyby to nechtelo makat na prvni zapojeni ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 18:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aaron
www.gme.cz/…
www.gme.cz/…
Spoj to dohromday, pozor na polaritu napajeni vetraku, pichni do zasuvky a za zhruba 250Kc jedes ;-) .

Existuji i levnejsi zdroje, i levnejsi vetraky, ale tenhle zdrojik si muzes prepnout na vhodne napeti a seridit si tak vhodne otacky. Ten vetrak je na magnetickem lozisku a jede zarucene (katalogovy udaj) v rozsahu napajeni 4.5 az 13.8V. Vhodnost moznosti nastaveni otacek prepnutim na zdroji pochopis rychle (i kdyz tenhle vetrak je pomerne tichy, rozhodne za ty penize).

A moc nad tim nebadej a montuj, zaslechl jsem neco o tom, ze ma byt pekne parna nedele...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2013 18:24 Aaron – A zase chlazení
Hádám, že na těch předchozích 36 stranách už jste na to spoustakrát odpověděli, ale nedaří se mi nic najít, tak se raději zeptám znova: můžete mi jako elektrotechnikou naprosto nepoznamenanému člověku poradit, co si koupit/udělat, abych do toho mohl píchnout normální počítačový větráček a chladit, chladit, chladit? Líbí se mi ten dříve zmíněný PWM ( www.comfor.cz/… ) systém s využitím teplotního čidla, ale nemám tušení, jak na to. Dík!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:17 amrtin
Jinak větráky chladěj opravdu poctivě,včera jsem zapoměl zastrčit topítko do elektriky a v šest večer bylo v akva 23st(místnost 25).Akorát tu vodu furt musím dolévat hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:15 amrtin Re: radim
jenomže k terčům se dávaj neonky červený a tohle byla tetra neonová...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.07.2013 08:40 S Muž invalida [3881]
Pořád se člověk učí...a lepší je se třeba i pohádat než slepě přikyvovat...Já se nejvíc dozvěděl o rybách od dětí...maj odborností nezkreslenej pohled :-) A když se dva perou třetí se směje. Rozuměj..dva se hádaj a každej obhajuje svůj přístup a když sou v ráži občas prozradí i svůj tajnej recept. A ty si přečteš oba s chladnou hlavou a zkombinuješ ty lepší díly receptů do svýhonejlepšího stydim Česky se tomu říká vyčůranost obecná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 08:14 radim
Jen jsem se tak zeptal "že zrovna neonka". Právě, že jsou i některé nádrže, kde plavou s terčovci dlohodbě při 30kách... no mohl to být klidně 1 kus s lehce podlomeným zdravím a výkyv teploty mu moc nepommohl hmm Těch možností je hodně a ryba to už určitě neřekne :-D
přeji pěkný den a zrovna vyrážím směr Pálava :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 07:56 S Muž invalida [3881]
Jakej majestát? Normálně komunikujem o příčině úhynu..každej pod jiným úhlem pohledu...nic víc bych v tom nehledal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   17.07.2013 23:34 S Muž invalida [3881] Re: amrtin
A bejt mladej kupř. s genetickou vadou u ryb není možná? Rybky mívaj i několik tisíc mladejch aby ve finále přežily jeden dva kusy....šel bych cestou hledání chyb u sebe......i když si vezmu ryby do péče s extra nárokama tak nejdřív zařídím dostupnost extra nároků...je sice běžný vzít si domů koně a nemít stáj a seno ale já bojuju za změnu přístupu stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:22 amrtin Re: invalida
Teď si mě rozesmál :-D Ta tetra byla fakt mladá ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:17 S Muž invalida [3881] Re: amrtin
Dobrá dobrá..jistě o tom víš víc jak já..jen mě napadlo...jak poznáš starou a mladou rybu? Podle velikosti bych se neřídil...v menším akvu nevyroste větší kus....Jsou o tom i studie oceánografů.......no nic asi zas blbě kecám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:09 amrtin
Byla to tetra neonová.Neonky červené si v tom vedru libovaly.Ta tetra prostě přestala plavat,trochu vybledla a polehávala na boku až se přestala hýbat.Byla ještě mladá a stalo se to právě to ráno,co bylo v akva 30st,ještě než jsem začal chladit a vyměňovat vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:06 Muž 150koni [653] Re: invalida
Máš pravdu předsedo ;-)Něco na tom stáří bude palec i lidé staršího věku hůře snáší vysoké teploty a mnohdy při nich kolabují :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 23:04 Muž 150koni [653] Re: radim
No ono záleží která Neonka :-) ... myslím že jediná, která snáší vysoké teploty je Neonka červená. Pro Tetru neonovou (Neonka pravá) už třicítka může být problematická. Také asi hodně záleží na biologické rovnováze a celkové povaze nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:57 S Muž invalida [3881]
Nemohla pojít v úplně jiný souvislosti? Já tomu moc nehovím ale třeba u lidí musíš mít v úmrtním listě jakousi diagnózu..jako že na co si umřel. Dřív někdo moh umřít i jen na to že byl starej. No a ryby jsou známy už třeba s triasu...žádnej moderní živočich. Nemohla pojít na něco jinýho? Můj názor není směrodatný......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:51 amrtin Re: radim
Tetra neonová nemá ráda tak vysoký teploty... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:31 radim Re: amrtin
že zrovna neonka coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:05 amrtin Re: radim
Mě poslední třicítku v akva nerozdejchala jedna tetra neonová a jistě to ani ostatním rybám(krevetkám) nesvědčí.A to dolévání čerstvé vody má také svoje hranice-při odparu a dolévání se zvyšuje osmotický tlak vody a koncentrace všeho co je v té vodě obsažené.Ale to se koriguje pravidelnými výměnami vody,takže to byla poznámka jen tak na okraj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 22:01 radim
většině ryb chovaných v našich-vašich nádržích ty 30ky krátkodobě stejně neublíží a vydrží bez problémů..bych to moc neřešil...jediné co dělám v takovém vedru je ,že měním častějš vodu a max pustím vzduchování...nikdo si nestěžuje :-)(žádný led nepoužívám)
ted je to vše 10 dní doma samo samotinké i bez žrádla a jediné co jsem udělal před odjezdem, bylo to, že jsem vyměnil částečně vodu, povytáhl vývody filtrů nad úroveň hladiny, ať se to čeří a nechal svítit vše cca na polovinu normálu... strach o ryby nemám a klidně spím :-)
ikdyž doufám, že nespadl třeba jistič, toho jediného se bojím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:56 Muž MarekP [812] - MalawiRe: amrtin
Jj, v těch největších vedrech je vidět (aspoň u mě) pokles hladiny každej den, teď jen tak trochu. Na druhou stranu si myslím, že rychlejší odpařování vody a s tím spojené "nucení" nás akvaristů k častému dolévání čerstvé vody je pro ryby prospěšné, a to nejen kvůli chlazení, ale zejména kvůli té čerstvé vodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:36 amrtin Re: Reza
Já právě moc místa v mrazáku nemám,ale hlavní je,že toto nelze dělat v nepřítomnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:35 amrtin Re: MarekP
Takže dolévám cca každý třetí den.A to nejsou ty největší vedra.Ale teplota se drží stabilně kolem 24,2 st(a to je to nejdůležitější) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:15 Reza – Chlazení akva
Je to nouzovka, ale 300l akva chladím takto: 6l venkovní fitr jsem vložil do plastového boxu. Do boxu nalil vodu. Večer když vypne osvětlení vložím 3 zmrzlé petky (1.5l) do boxu. Rozpustí se za 1,5 hodiny, pak je vyměním za další tři. Ty se rozpouští déle asi 2 - 2,5 hod. Ráno je voda v boxu ještě chladnější než vzduch v místnosti a teplota vody v akva o 1.5 - 2 st. nižší než původní. Bakterie ve filtru to vydrží - nejedná se o výrazné zmrazení. Nevýhoda - omezení dostupným prostorem v mrazáku. Čím větší prostor tím více petek a tím větší zchlazení. Petky se mrazí 6 - 8 hod.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 19:07 amrtin Re: MarekP
Tak na to jsem zvědavej,kolik a jak často budu muset dolévat X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 17:23 Muž MarekP [812] - MalawiRe: amrtin
Nj, největším problémem je pak rychlé odpařování vody. Já mám jen malé akvárium, viz preztentace, a teď v létě musím mít zapnutej větrák pořád, nemám tam teda čidlo, takže si ty otáčky musím regulovat sám podle teploty, ale vodu musím kvůli tomu dolívat každej den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 17:06 amrtin Re: MarekP
Jasně pivo .A já jen doufám,že se na ty nejvyšší otáčky nedostanou,teda jako že to nebude potřeba :-D .Zkoušel jsem je metodou čidlo mezi prsty a to byl fujavec :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 15:28 Muž MarekP [812] - MalawiRe: amrtin
Jj, s těmito ventilátory mám zkušenosti, že moc slyšet nejsou. Jsou slyšet až při maximálních otáčkách a ani to není moc hrozný.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54748x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=606