Chlazení akvária
Pokud neplánuješ ryby, který vysloveně vysoká teplota zabíjí, tak to neřeš a počkej na léto, vyrobit to jde vždy. U menších větráků akorát musíš počítat s větší hlučností, jedou na vyšší otáčky. Případně ty otáčky jde snížit regulátorem na otáčky větráků, stojí pár korun a má ho v nabídce snad každý eshop s počítačovými díly.
Jeden ventilátor dej foukat na vodu a druhý z krytu ven. žena měla Axolotl mexického a ten potřeboval vodu mnohem chladnější a takhle se nám to nejvíce osvědčilo
s tim jsem tak nejak pocital a do krytu zabudoval vetraci mrizku ... tak zacnu planovat, jak to osadit ventilatory ... snad to bude stacit ... mozna budu muset dat i nejake pod kryt, aby to na tu vzdalenost neco delalo, akorat se tam vejdou jen 40x40, tak snad tam nebudu muset nacpat baterii ventilatoru
Pod krytem to nemá smysl. Voda se ochlazuje odpařováním a větrák tomu pomáhá. V době chlazení je potřeba mít kryt otevřený nebo ho upravit tak, aby se tudy mohla odpařovat voda.
v akvariu jsou hlavne kryptokoryny, plavou tam neonky, tetry krvave a dania perlova, mozna jeste nejaka kreveta, kterou tetry nestihly sezrat ... podle tech fotek mate akvaria bez krytu, tam beru, ze ten vetrak udela dost prace, ale bude to tak pekne fungovat i pod krytem???
Tyhle dva větráky sundají teplotu o 5,5°C. Akvárium je u západního okna (jinde místo není) a v létě dosahuje teplota vody až 30°C. Každý větrák je napojen na termostat a jeden větrák zvládne ochladit vodu zhruba o 3°C, když to nestačí tak sepne druhý větrák. Větráky mají velmi tichý chod nejsou vysokootáčkové a v noci v ložnici neruší. Průměr větráků je 25cm.
Záleží především na osazenstvu, spousta ryb krátkodobě cca 30°C vydrží a většina rostlin taky, maximálně rostou pomaleji. Přes léto nechávám nádrž otevřenou, takže se drží lehce pod 30° a občas tam dávám namražený petky s vodou, když je takto měním půl dne, tak klesne teplota v 250 litrech o stupeň, takže žádná šoková změna. Při pravidelné výměně vody použiju spíš chladnější vodu a tím teplota dokáže klesnout o další dva až tři stupně, víc bych nesnižoval, to už by na ty ryby mohlo být moc. Aktivní chlazení jsem díky tomu zatím nepotřeboval.
Ahoj, na lěto určitě pomůže otevřít a ofukovat hladinu. Samozřejmě je větší odpar, ale větráčky pomůžou. Mně srazily teplotu z alarmujících 31 st. na 25-26 st. a dokázaly ji udržet celé léto... Já mám toto akva 200l, ale u větráků lze regulovat otáčky, takže určitě utáhnou i větší nádrž... Více foto na mém profilu, ahoj
Záleží, co v tom žije, občasné krátkodobé výkyvy ke 30°C nemusí být zásadní problém, pokud by byl, chtělo by to mít přes léto akvárium odkryté, případě aktivně chladit ventilátory - stačí PC (používám 120-140mm kolem 1200 ot., aby nebyly slyšet) ventilátory na 12V a foukat s nimi do hladiny pro zvýšení odparu, čímž se voda poměrně efektivně ochlazuje.
0 27.04.2022 08:13 marvvin – akva s krytem
Ahoj vsem, poridil jsem si prvni vetsi akvarium - cca 400l, mam jeste nekolik mensich, kolem 30l. Ty male nemaji zadny kryt a teplota vody kolisa podle teploty vzduchu v mistnosti a je s ni dost podobna. Jenze na velkem akvariu mam kryt, takze se voda mene odparuje a kdyz v mistnosti topim na 22 stupnu, tak voda v akvariu ma 25. Coz o to, ted je to v pohode, jen premyslim, jak moc se mam obavat leta. Kdo mate podobne zkusenosti??? mam se bat a zacit premyslet nad nejakym systemem chlazeni?
Starší reakce
Ahoj. Teplotu držíme medzi 17,5-20,5 zatiaľ. Ale ak si myslím, že to bude chcieť chladič, najmä kvôli letu. Aj keď mávame klimu zapnutú, nevím, či to bude stačiť
Ahoj, presne ten som aj vybrala. Ešte k nemu hľadám čerpadlo. Ak by sa všetko dalo kúpiť z druhej ruky, vyšlo by to menej, ale ak nie, nevadí. Teplotu držíme medzi 17,5-20,5 zatiaľ. Ale ak tak si myslím, že to bude chcieť chladič, najmä kvôli letu. Hoci mávame klímu zapnutu, neviem, či to bude stačiť
mozno tento: Hailea chladič HC-150A funguje do 16 st. ak chces o 1-2 st tak nejaky ventilator.
Ahoj. Chybí celkem podstatná věc. O kolik potřebuješ vodu ochladit a jak často?
0 26.12.2021 19:19 Vlcica – Čím chladiť 150l akvarko pre axolotla
Ahojte, viete mi prosím poradiť, aký typ chladenia kúpiť pre axolotla do 150l akvária? Niečo účinné a aj cenovo dostupné. Ďakujem za rady.
Starší reakce
Zdravim. Môžem poprosiť schému zapojenia ako aj kde kúpim rovnaký obal na termostat a aj všetky ostatné koncovky ktoré sú potrebné na zapojenie termostatu a vetrakov a nakoniec zdroja napájania ? Prípadne aká by bola cena za komplet už zapojený so 4 vetrakmi a termostatov ? Prosím napíšte mi email na lubossMI@gmail.com . Ďakujem.
Edit: Ešte jedna otázka . Ako prepojím 4 ventilátory medzi sebou a nakoniec co všetko potrebujem aby som vedel urobiť napájanie také isté ako máte vy čiže na jack a nasledne do termostatu ? ďakujem.
Starší reakce
u labirintek je chlazeni pomoci vetraku nezadouci. Tam se musi myslet na nachlazeni ryby
Čím větší nádrž, tím méně v ní bude kolísat teplota (takže čím větší, tím lepší. 30 litrů není mnoho). Taky lze nádrž tepelně zaizolovat, alespoň z nepohledových stran. O chlazení pomocí ventilátorů je celé tohle vlákno. Jo a betta 30 °C zvládne
Mám problém s teplotou vody, bydlím v podkrovním bytu a dnes mi teplota vystoupala na 30°C (ráno bylo 27), normálně to ochlazuji výměnou vody, ale měnit ji denně rozhodně nemohu. Zatím jsem bez rybky, o první bettynu jsem přišla také v létě, dostala jsem ji jako dárek i s mini akváriem - dobrý nápad kdybych neslavila narozeniny v parném létu a kdyby ve zverimexu netvrdili, že stačí 3 litrové akvárium z plastu, ale to sem nepatří. Na další bettynu jsem si pořídila 30 litrové s filtrací, topítkem ale asi jsem si měla pořídit i chladítko. Teď v akváriu mám jen rostliny, musím vyřešit to kolísání teploty než pořídím bettynu (rozhodně ne ze zverimexu).
Starší reakce
Starší reakce
Video návod na sestavení větráku pomocí dílů z 3D tisku. Dily bude možné zakoupit na surpanshop.cz
www.youtube.com/…Starší reakce
Starší reakce
Pohoda, ale volil bych větráky s větším průtokem vzduchu, kdy by pak mohlo stačit třeba místo tří použít dva, ale to už je věc testování
www.mironet.cz/…
Tak aby to nezapadlo. Davam se cely koncept chalzeni akvaria pomoci ventilatoru. 3D tisk je volne ke stazeni az teda na krabku termostatu tu jeste predelavam tak aby byla podle predstav. Jsou pozity ARTIC fan 12 jedene stoji cca 110 kc dale jepouzit termostat w1209 70-140kc jak kde. A nebo tc420 k regulaci otacek podle mereni teplot a zkusenosti s akvariem. Jde kombinovat jeden dva tri ctyri podle uvazeni. Jsou to klasicke PC 120x120x25 . Tady videa funkce
youtu.be/… youtu.be/… tady soubory na stazeni
www.thingiverse.com/… tady termostat
laskarduino.cz/… tady vetraky
www.mironet.cz/… schema zapojeni pridam na pozadani. Musel bych vytvorit. vse funguje na 12V proto si muzete na foto vsimnout i termostatu ktery je delsi a je to z duvodu menice . je to do sestavy kde je zdroj pro svetlo 36V tak aby nemusel byt dalsi zdroj tak se tam dal step dovwn menic. a napojilo na stavajici.
Jo promiň zapoměla jsem napsat že ten pohyb musí něco způsobit a pokud nebude nad hladinou volný prostor,platí to co píšeš
No takto to ale úplně není.
Zvýšený odpar způsobí pohyb vzduchu nad hladinou. Pokud se vzduch nepohybuje, nasytí se vodní párou a další už nepojímá. Takže je nutné ten vzduch vyhnat a nahradit suchým, který si tu vodu vezme, odpařená voda je odebraná energie/teplo z vody. To je ten efekt.
Snad to není moc vědecky.
No a pokud se to "vědecké" vysvětlování někomu nelibí, tak pak nezbývá než říct, že všechny laické poučky už zde dávno jsou a nové už nebudou, není co více fundamentálního objevit.
ok, nabudúce, keď tu bude niekto ďalší tvrdiť, že biela je čierna, tak mu nebudeme odporovať aby to náhodou nebolo príliš vedecké na akvaristické fórum
PentueR napsal: Muhehe, na tohle vlákno si vzpomínám, když jsem sem snad před 5 lety postoval moje pokusy s Peltierem na chlazení akvárka. Použitelné, ale komplikované. A každý rok se to tu rozjede znova. A jediný rozumně použitelný a levný výsledek je větráček na hladinu. A stejně se to tu řeší dokola a dokola a na čím dál větší vědecké úrovni. Kdo chce z koníčku udělat mermomocí vysokou vědu, asi by měl založit konkurenční web, třeba rybicky.vedecky.net a tam by se mohli sdružovat vědci, tady by mohli zůstat jen lidi...to by bylo príma
Od prvního písmene po poslední - svatá pravda. A nejenom u tohoto téma....
Poslední větu s "rybicky.vedecky.net kontra normální lidi, vytesat do kamene a pozlatit !
Ono se to rozjelo (a opravdu celkem zbytečně) kvůli tomu, že byla metoda větráčků zpochybňována (resp. byly asi trochu zveličovány její možné dopady mimo akvárium) a pak se na to navázaly další věci. Jinak asi bude většina lidí souhlasit, že nic efektivnějšího nevymyslíme. Led, nebo namražené petky mohou fungovat u menších nádrží, pokud obyvatelům akvária nevadí kolísání teplot a má je kdo měnit. Chladící jednotky jsou drahé - navíc pokud jsou ve stejné místnosti, jako akvárium, tak samotnou místnost vytápí a tím vrací zpět část tepla. S větrákem a čínským termostatem je možné za celkovou pořizovací cenu do 200Kč chladit akvárium automaticky, navíc s udržením stabilní teploty, což je např. u mořského akvária, kde se chlazení obecně řeší nejčastěji, docela důležité. Jen je potřeba zajistit dostatečné větrání, což v létě, kdy se chlazení většinou řeší, nebývá problém.
Abych tak shrnul současné možnosti chlazení
samozřejmě chladí nejlépe
Keď si to pozrieš chronologicky, ako sa táto diskusia vyvíjala, musíš uznať, že to bolo zapríčinené tým, že niektorý prispievatelia nedokázali pochopiť jednoduché fyzikálne princípy, alebo si neskôr nechceli uznať svoju chybu a naďalej obhajovali neobhájiteľné.
Ja som si dal tú námahu, aby som výpočtom aj praktickým meraním dokázal, čo je dúfam teraz už všetkým jasné.
A tiež dúfam, že takto o rok tu niekto nebude opäť polemizovať, či vzduchovanie zvyšuje alebo znižuje teplotu vody v akváriu.
Vetráčik nad hladinou vzhľadom na príkon bude pravdepodobne efektívnejší.
Muhehe, na tohle vlákno si vzpomínám, když jsem sem snad před 5 lety postoval moje pokusy s Peltierem na chlazení akvárka. Použitelné, ale komplikované. A každý rok se to tu rozjede znova. A jediný rozumně použitelný a levný výsledek je větráček na hladinu. A stejně se to tu řeší dokola a dokola a na čím dál větší vědecké úrovni. Kdo chce z koníčku udělat mermomocí vysokou vědu, asi by měl založit konkurenční web, třeba rybicky.vedecky.net a tam by se mohli sdružovat vědci, tady by mohli zůstat jen lidi...to by bylo príma
Ono toho na první pohled nesedí víc, ale nic se neděje. Slybuji, že až se vrátím z dovolené, udělám pořádné měření. Mám vzduchovací motorek, 2 stejné 60 l nádrže pro minimalizaci níže popsaných jevů, 2 stejné digitální teploměry (měří +-0,1°C oba stejně). Horko také bude... Kdo chce, je zván do ČB na kontrolní odečet, dostatek vhodných chladících tekutin zajištěn. Nezávislý dozorový orgán (tzv. hlídací pes) také...
PS: To není chyba, to je takové naše, místní, jihočeské nářečí...
Prikladám môj pokus:
použil som 2 zaváraninové poháre, do ľavého vodu 30°C - bez vzduchovania
do pravého mi ušla ruka 30,5°C - pridané vzduchovanie - kameň + kompresor cca 4W, krátka hadička, kompresor na kuchynskej linke
pokus začal 17:00 a skončil 21:00
po štyroch hodinách teplota v miestnosti viď foto 26,6°C - použitý ortuťový teplomer z labáku
Teplota v ľavom pohári 26,4°C
Teplota v pravom pohári so vzduchovaním 25,8°C
Treba k tomu ešte nejaký komentár?
ona ta baňka drží jen na "dobré slovo"
to uchycení dělá plus mínus 1,5 stupně
ps: už to neřeš
No nejsou..a jestě na prd vidět...rozdil je tam asi 1,5 stupně..
kdyby byli aspoň ty teploměry stejné
Obyčejnej ventilátor z komplu 8 x 8 cm, trafo 12V a za čtyři hodiny foukáním na hladinu přes otvor v krytu z 27,5 na 25 stupňů. Cenová dostupnost 0 kč. Jednoduché a účinné. Ty „blbosti“ se fakt nedají číst.
Tak já to trošku zrekapituluji. První si na můj příspěvek reagoval ty (já se od určité doby reagování na tvé vyhýbám) a to naprostým nesmyslem.(Není to poprvé ale většinou si konverzaci velmi rychle smazal) I když ti to že píšeš blbosti napsalo víc lidí tak si pokračoval v obhajování toho blábolu a evidentně tady vytočil nebo pobavil větší množství lidí.(U mě se ti povedlo obojí) a teď když už nemáš co říct tak mě opět napadáš. Končím své angažmá v této konverzaci a slibuji že na tvé příspěvky nebudu reagovat pokud zase nepocítíš nutkavou potřebu ze mě dělat blbce.(Nejde ti to)
P.S. To že kvůli mě někdo smazal profil aby si následně založil nový pod jinou přezdívkou, mi přijde jako nic v porovnání s tím že si kvůli tobě chudák ZDRI zničil klávesnici.
Teplota začala stoupat, protože jsi rozhýbal vodu a tím zrychlil výměnu skrze stěny sklenice. Na relativně malý objem dost velká plocha pro výměnu s okolím, kde, předpokládám, bylo tepleji.
Tak jsem zkoušel foukat 10 minut na normální teploměr a výsledek byl stejný vzduch z kompresoru (50cm od něj) je o 4 stupně teplejší než voda v akváriu.
Ještě nějakou radu jak mám zacházet s obyč teploměrem. Nedivím se že kvůli tobě lidi odcházejí a namíchnout dobráka Angus68 to už bylo něco.
Doporučuji místo návodu nastudovat princip IR teploměru. Pokud ti tam nebude něco jasné s důvěrou se na mě obrať, rád ti to dovysvětlím ale nebudu zde celí princip rozepisovat.
Já s tebou souhlasím že to nebude příliš ovlivňovat teplotu. Když zapnu slunce mám za sklem 17000 luxu. Aspoň tohle mě změřil telefon. Teplota po zapnutí motorku ale mírně stoupala. Všichni tvrdíte že by měla klesat. Je to ale stejně jedno protože to bych těch měření musel udělat aspoň 50 aby z toho něco vyšlo.
Zas se tak nesměj mám u toho půlmetrovou hadičku protože odpojuji ne od kompresoru ale zpětný ventil. To je snad dostatečná vzdálenost od horkého kompresoru.
Přidat reakci
1 ...... 49
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54876x