Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2023 14:53 R Muž Anthrax [4765] Re: KarásekLut
Ahoj. Zvýšený odpar je to, co ti akvárium ochladí… Čili foukat na sklo akvária je ti celkem k ničemu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2023 14:31 Muž KarásekLut [93] – proud vzduchu
Zdravím,
chci se zeptat jaký je efektivnější proud vzduchu na chlazení akvária 54 l. Zda je efektivnější proud vzduchu pouštět z venku akvária na jeho stěny nebo aby proud směřoval na hladinu akvária. Mám zakrytované akvárium plastovým krytem se zabudovaným světlem a chtěl bych to ideálně vyřešit nějak abych ho nemusel odkrytovávat. Zatím jsem se to snažil chladit třema půllitrovýma flaškama s vodou vytaženýma z mrazáku ale účinek veškerej žádnej. Tak bych chtěl koupit asi nějaký malý stolní větrák kterým bych foukal z venku na akvárium. Podle teploměru (papírový nalepovací) mám v akváriu 30 stupňů. Přemýšlím i o pořízení teploměru jako má Dawe_CZ. Můžete mi případně poradit nějaký dobrý větrák se kterým máte zkušenosti?

Díky moc za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2022 08:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: jawo
To zvládne 1 ventilátor 120mm. Ale počítej s odparem vody, takže bude každý týden potřeba trochu vody vyměnit a doplnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2022 18:42 Muž jawo [0]
Ahojte, je tu naozaj toho vela postupne citam vsetko, ale zatial som vsade cital ohladne velkych akvarii pripadne velmi malych :)

Aktualne po cca 12 rokoch som sa rozhodol opat sa vratit ku akvaristike, avsak tento krat ma oslovili axolotli. Na test som si v byte spravil zatial akvarium bez nich aby som otestoval teploty ktore viem dosiahnut v akvariu. Aktulne mi akvarium dosahuje teploty 23-25 stupnov, co je samozrejme na axikov vela.

mam 70l akvarium. (kliamtizacia v byte ktora udrzuje teplotu cca 24-25 stupnov). Pohravam sa s myslienkou pouzitia peltierovych clankov. Ale este predtym chcem zistit ci niekdo z vas skusenejsich bude vediet pvoedat ci dokazem 3-4 vetracikmi stiahnut teplotu na tych cca 20 stupnov aspon :). Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2022 22:57 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: mikig
Přidám svou zkušenost. Dneska jsem se dostal na 28.5°C. Mám otevřené 2 dírky v poklopech. Na krmení a na čidlo teploty. Otevřel jsem i zadní víko. Teplota v místnostech okolo kolem 28.8°C. V akva večer 27.5°C.
Domnívám se, že je to filtrem, kdy žene vodu šikmo 45° do stěny akva a do hladiny. A to ochlazuje vodu. Každopádně i teď je v místnostech větší teplo, než v akva. Potím se.

Vzduchování jsem na léto ještě nezapínal. Nevidím nic, že by to ryby vyžadovaly. Ani brzy ráno. Ono i to prorážení hladiny asi vhání nějaké molekuly kyslíku do akva. I když to není nijak vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2022 21:28 Muž mikig [512] - Živorodky – Teplota vody v létě
Ahoj,přidám svůj náhled na věc.Většina akvaristů chová ryby pocházejících z tropických(popř. subtr.) oblastí.Pro takové ryby by krátkodobé(několik dní,možná i týdnů) zvýšení teploty někde okolo 28°C nemělo být problém ustát,pokud se voda dobře prokysličuje.Větší problém pro zdraví ryb by mohlo být asi rychlejší kolísání teploty o +-5°C a více během dne po tuto dobu.Takže si myslím,že se to dá řešit i nastavením topení(pro ty co jej mají) na tuto stálou vyšší teplotu po dobu veder s postupným snížením až se zase počasí umoudří.Vzhledem k tomu,že mám v nádržích celkem stabilně i v tomto vedru 25°C ,nemůžu tvrdit že je tato úvaha správná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2022 10:10 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Lojza007
Ahoj,
tak já jsem si před pár lety koupil (za 160,-Kč v akci) USB větráček tohohle typu, jak jsem tu už psal:
www.mironet.cz/…
Je v podstatě bezhlučný, příkon myslím do 1W/h, jede bezproblémově i přes celou dovolenou.
Už je dražší, ale v akci se dá určitě sehnal levněji.
Napájím to ze stabilizovaného 5V zdroje, ale dnes má každej kupy 5V zdrojů k mobilům a jiné elektronice a stačí to píchnout do tohoto.
Včera večer teplota AQ 28°C, ráno 23°C za asi 7hodin foukání na hladinu na plných 1800ot. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2022 09:33 Žena Beastie [318]
Fotka k příspěvku Mě to stoupá jen skokově, když se přehřeje místnost, která se třeba nevyvětrá, ráno u krevet 28°C, venku ani tolik nebylo.
Postavila jsem větrák na akva, na hoďku, voila v akva je 26°C a zase jsem to sundala.

Není to úplně permanentní řešení, ale na chvíli se dá taky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.07.2022 09:23 Muž Lojza007 [1204] Re: Jarry
Výsledek dvoudenního testování. Na větší akvárium, který je navíc u okna, foukám na vodu. Teplota se drží asi o tři stupně níž, než je teplota místnosti. Je to celkem malý větrák (odhadem 12x12cm) a běží téměř neslyšně. Stejný větrák fouká na menší akvárium, ale opačným směrem a tam se drží o něco vyšší teplota, ale nestoupá s teplotou okolí. Kdybych ten větrák otočil, tak bych asi snížil teplotu zbytečně moc.
Takže podle teploty okolí a nutnosti chladit dává smysl větrák otočit jedním nebo druhým směrem.
Nemám tam žádný termostat, fučí nonstop, až nebudou zase potřeba, tak je odpojím a schovám.

Pokud to tedy někdo řešíte, tak moje doporučení, jak to udělat levně. Potřebujete 12V zdroj, naprosto jakýkoliv vyhoví. Pokud používáte světla na 12V (např. Twinstar B, Aquastel a další), tak stačí připojit rozdvojku, prodlužovací kabel a na větrák namontovat konektor (červený + a černý -). Pokud máte kryt, tak pootevřít kryt a větrák aspoň ze dvou stranu opřít, pokud kryt nemáte, chce to něco, co opřete o sklo (dvě pravítka, hliníkový profil, cokoliv).
Mě to celý stálo 0Kč, prodlužovací kabel mi zbyl, konektory taky, zdroj používám od Twinstaru.
Větrák např. totok: www.tsbohemia.cz/…
Prodlužovací kabel: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Rozbočovací kabel: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Zdroj: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Konektor do větráku: www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2022 11:20 Muž Jarry [1437] Re: Lojza007
Určitě foukat, je potřeba podpořit odpar vody, protože to je co způsobuje její ochlazování. Proto je nám zima, když jsme mokrý a fouká vítr:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2022 07:13 Muž Lojza007 [1204] Re: Dawe_CZ
Udělal jsem experiment, jedno akvárium odtah, druhý foukání. Foukání snižuje teplotu víc. Odtah v podstatě udržuje teplotu na úrovni okolí, foukání snížilo teplotu pod úroveň okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2022 22:41 Muž Dawe_CZ [34] Re: Lojza007
Já vzduch z větráku na hladinu foukal (viz předchozí přispěvek) a teplota v akváriu klesla za 2 hodiny o cca 3°. Protějši strana akvária byla krytem otevřená, tak měl vzduch kam unikat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2022 22:40 Muž Lojza007 [1204] – Airflow
Tak jsem to tady pročítal a nenašel jednoznačnou odpověď. Je lepší, aby větrák vytahoval vzduch od hladiny nebo naopak vzduch na hladinu foukal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2022 22:37 Muž Dawe_CZ [34] Chlazení pomoci ventilátorů
Fotka k příspěvku Jsem velice překvapen. Větrák běžel cca 2 hodiny a teplota v akváriu klesla cca o 3°. Z 29° na 26°. Až se mi tomu nechce věřit. Opravdu to funguje. Takže větrák beru jako nejlepší variantu pro schlazení akvária palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2022 20:58 Muž Dawe_CZ [34] Chlazení pomoci ventilátorů
Fotka k příspěvku Děkuji všem za bleskové reakce. Sotva jsem svůj příspěvek odeslal, manželka mi kouká a přes rameno a říká: však máš nějaký větrák v krabici na chodbě... :) No jo, ten jsem kdysi dávno koupil asi z Aliexpresu. Je na USB tak jsem na něj napojil powerbanku a fouká to smich běží asi 30 min tak uvidíme. Ale rtuť na teploměru šla mírně dolů. Nechám to tam a uvidíme, pak sem zapíšu výsledek.

Větrák jsem pojistil proti pádu, drží jako skála :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2022 20:46 Muž Sha [500] Re: Dawe_CZ
Chladím zcela primitivně 1,5l petkami. Točím tři. Ráno první, po příchodu z práce druhá a před spaním třetí. Ty tři stupně takto srazíte během 24 hodin. :)
Edit: Petky jsou samozřejmě boostrované mrazákem! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2022 20:45 Muž Lojza007 [1204] Re: Passenger77
Otázka je, jak moc je ten jeho kryt pevný, aby ho ten větrák neprohnul nebo nedeformoval, to by byla škoda.

PS: Myslel jsem toto: surpanshop.cz/…
Ale nemám to, tak nemůžu referovat, jak to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.07.2022 20:41 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Dawe_CZ
Ahoj, já ti nevím, ale kvůli pár tropickým dnům bych se na trvalejší řešení vykašlal. Osobně používám něco takového:
chlazeni.heureka.cz/…
a ochladí mi to (na ten můj objem) až o 6°C.
A stojí to pár korun, spotřeba zanedbatelná.
Ono stačí, když nad hladinou trochu bude proudit vzduch ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2022 20:39 Muž Lojza007 [1204] Re: Dawe_CZ
U Surpana můžeš pořídit držáky na větrák na akvárium, pak si koupíš nebo seženeš nějaký PC větrák a zdroj na 12V. Pokud máš světla na 12V, tak můžeš použít i rozdvojku, ale nedávej ten větrák za časovač, bude pak pískat. Nebo můžeš pořídit dva držáky a dva větráky, zdroj bude stačit vždycky jeden.
EDIT: Ještě taky může pomoct nechat akvárko otevřený, odparem se taky ochladí, pokud ho teď teda zavíráš. Já je tak od května nechávám otevřený, letos jsem poprvé přidal i větráky, ale mám pod krytem hliníkový profily, tak to na ně jenom položím.
EDIT2: Nejjednodušší je pootevřít ten kryt a nad mezeru položit větrák, ale samozřejmě je tam riziko utopení větráku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2022 20:18 Muž Dawe_CZ [34] – Chlazení pomoci ventilátorů
Zdravím všechny akvaristy ahoj
Řešim v tomto horkém období problém, jako určitě většina z nás a to přehřívání akvária. Voda mi dosahuje teploty 29°-30°. Chlazení bych chtěl vyřešit pomocí ventilátorů, ale netroufám si na jeho výrobu. Nedávno jsem někde v nějakém vlákně narazil na příspěvek, kde nějaký uživatel psal, že mu jiný uživatel takové chlazení vyrobil, ale nemohu tento příspěvek už najít. Má otázka zní, zda se zde najde někdo zručný a ochotný, kdo mi chlazení vyrobil? Aby splnilo svůj účel, a taky aby to nějak hezky vypadalo. Potřebuji srazit teplotu cca o 3°. Předem děkuji za reakce a přeji hezký den pivo
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2022 14:20 Muž PetrO [752] Re: marvvin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já to měl dřív chlazené také dvěma malými PC ventilátory, které byly napojené na takový levný termostat od soudruha z číny ( myslím, že se dá koupit i tady, chce to jen trošku hledání). Navíc jsem na to napojil i manuální LED stmívač, který mi zbyl od světel, takže se tím daly i řídit otáčky ventilatorú (A tím i hlučnost).
Ventilátory jsem dostal použité od kolegů z IT :-)

Dnes už to ale nepoužívám, protože jsme před lety pořídili split klimu a vyšlo to tak pěkně, že je přímo nad akvárii :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 12:29 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
Souhlasím s tebou hlučnější je ale při vyšší teplotě mi odcházely některé rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 12:01 Muž Lojza007 [1204] Re: marvvin
Pokud neplánuješ ryby, který vysloveně vysoká teplota zabíjí, tak to neřeš a počkej na léto, vyrobit to jde vždy. U menších větráků akorát musíš počítat s větší hlučností, jedou na vyšší otáčky. Případně ty otáčky jde snížit regulátorem na otáčky větráků, stojí pár korun a má ho v nabídce snad každý eshop s počítačovými díly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 11:37 Muž ajajak [228] Re: marvvin
Jeden ventilátor dej foukat na vodu a druhý z krytu ven. žena měla Axolotl mexického a ten potřeboval vodu mnohem chladnější a takhle se nám to nejvíce osvědčilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2022 11:28 marvvin Re: Lojza007
Fotka k příspěvku s tim jsem tak nejak pocital a do krytu zabudoval vetraci mrizku ... tak zacnu planovat, jak to osadit ventilatory ... snad to bude stacit ... mozna budu muset dat i nejake pod kryt, aby to na tu vzdalenost neco delalo, akorat se tam vejdou jen 40x40, tak snad tam nebudu muset nacpat baterii ventilatoru :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2022 20:14 Muž vlka [3444] Re: marvvin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku 12,5 x 12,5 cm ventilátor z počítače, zdroj z noťasu a stále otevřenou ,,dírou,, v krytu - oddělaná dvířka - v pohodě vychladí z 30ti na 25 stupňů...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.04.2022 16:14 Muž Lojza007 [1204] Re: marvvin
Pod krytem to nemá smysl. Voda se ochlazuje odpařováním a větrák tomu pomáhá. V době chlazení je potřeba mít kryt otevřený nebo ho upravit tak, aby se tudy mohla odpařovat voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2022 14:30 marvvin Re: Káca
v akvariu jsou hlavne kryptokoryny, plavou tam neonky, tetry krvave a dania perlova, mozna jeste nejaka kreveta, kterou tetry nestihly sezrat ... podle tech fotek mate akvaria bez krytu, tam beru, ze ten vetrak udela dost prace, ale bude to tak pekne fungovat i pod krytem???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2022 07:37 Muž ajajak [228] Re: marvvin
Fotka k příspěvku Tyhle dva větráky sundají teplotu o 5,5°C. Akvárium je u západního okna (jinde místo není) a v létě dosahuje teplota vody až 30°C. Každý větrák je napojen na termostat a jeden větrák zvládne ochladit vodu zhruba o 3°C, když to nestačí tak sepne druhý větrák. Větráky mají velmi tichý chod nejsou vysokootáčkové a v noci v ložnici neruší. Průměr větráků je 25cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2022 10:04 Muž Lojza007 [1204] Re: marvvin
Záleží především na osazenstvu, spousta ryb krátkodobě cca 30°C vydrží a většina rostlin taky, maximálně rostou pomaleji. Přes léto nechávám nádrž otevřenou, takže se drží lehce pod 30° a občas tam dávám namražený petky s vodou, když je takto měním půl dne, tak klesne teplota v 250 litrech o stupeň, takže žádná šoková změna. Při pravidelné výměně vody použiju spíš chladnější vodu a tím teplota dokáže klesnout o další dva až tři stupně, víc bych nesnižoval, to už by na ty ryby mohlo být moc. Aktivní chlazení jsem díky tomu zatím nepotřeboval.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2022 09:04 Muž Káca [62] Re: marvvin
Fotka k příspěvku Ahoj, na lěto určitě pomůže otevřít a ofukovat hladinu. Samozřejmě je větší odpar, ale větráčky pomůžou. Mně srazily teplotu z alarmujících 31 st. na 25-26 st. a dokázaly ji udržet celé léto... Já mám toto akva 200l, ale u větráků lze regulovat otáčky, takže určitě utáhnou i větší nádrž... Více foto na mém profilu, ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2022 08:38 Muž Jarry [1437] Re: marvvin
Záleží, co v tom žije, občasné krátkodobé výkyvy ke 30°C nemusí být zásadní problém, pokud by byl, chtělo by to mít přes léto akvárium odkryté, případě aktivně chladit ventilátory - stačí PC (používám 120-140mm kolem 1200 ot., aby nebyly slyšet) ventilátory na 12V a foukat s nimi do hladiny pro zvýšení odparu, čímž se voda poměrně efektivně ochlazuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2022 08:13 marvvin – akva s krytem
Ahoj vsem, poridil jsem si prvni vetsi akvarium - cca 400l, mam jeste nekolik mensich, kolem 30l. Ty male nemaji zadny kryt a teplota vody kolisa podle teploty vzduchu v mistnosti a je s ni dost podobna. Jenze na velkem akvariu mam kryt, takze se voda mene odparuje a kdyz v mistnosti topim na 22 stupnu, tak voda v akvariu ma 25. Coz o to, ted je to v pohode, jen premyslim, jak moc se mam obavat leta. Kdo mate podobne zkusenosti??? mam se bat a zacit premyslet nad nejakym systemem chlazeni?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 09:19 martinb9 Re: Vlcica
mrkni sem tu je aj jeho zapajanie
youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2021 12:45 Vlcica Re: Anthrax
Ahoj. Teplotu držíme medzi 17,5-20,5 zatiaľ. Ale ak si myslím, že to bude chcieť chladič, najmä kvôli letu. Aj keď mávame klimu zapnutú, nevím, či to bude stačiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2021 12:43 Vlcica Re: Martin
Ahoj, presne ten som aj vybrala. Ešte k nemu hľadám čerpadlo. Ak by sa všetko dalo kúpiť z druhej ruky, vyšlo by to menej, ale ak nie, nevadí. Teplotu držíme medzi 17,5-20,5 zatiaľ. Ale ak tak si myslím, že to bude chcieť chladič, najmä kvôli letu. Hoci mávame klímu zapnutu, neviem, či to bude stačiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2021 13:27 Martin Re: Vlcica
mozno tento: Hailea chladič HC-150A funguje do 16 st. ak chces o 1-2 st tak nejaky ventilator.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2021 20:37 R Muž Anthrax [4765] Re: Vlcica
Ahoj. Chybí celkem podstatná věc. O kolik potřebuješ vodu ochladit a jak často? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2021 19:19 Vlcica – Čím chladiť 150l akvarko pre axolotla
Fotka k příspěvku Ahojte, viete mi prosím poradiť, aký typ chladenia kúpiť pre axolotla do 150l akvária? Niečo účinné a aj cenovo dostupné. Ďakujem za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2020 09:52 Ľuboš Re: Tony2013
Zdravim. Môžem poprosiť schému zapojenia ako aj kde kúpim rovnaký obal na termostat a aj všetky ostatné koncovky ktoré sú potrebné na zapojenie termostatu a vetrakov a nakoniec zdroja napájania ? Prípadne aká by bola cena za komplet už zapojený so 4 vetrakmi a termostatov ? Prosím napíšte mi email na lubossMI@gmail.com . Ďakujem.
Edit: Ešte jedna otázka . Ako prepojím 4 ventilátory medzi sebou a nakoniec co všetko potrebujem aby som vedel urobiť napájanie také isté ako máte vy čiže na jack a nasledne do termostatu ? ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2020 13:51 Muž Tony2013 [228] Re: _ucx_
u labirintek je chlazeni pomoci vetraku nezadouci. Tam se musi myslet na nachlazeni ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2020 05:46 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Lennis
Čím větší nádrž, tím méně v ní bude kolísat teplota (takže čím větší, tím lepší. 30 litrů není mnoho). Taky lze nádrž tepelně zaizolovat, alespoň z nepohledových stran. O chlazení pomocí ventilátorů je celé tohle vlákno. Jo a betta 30 °C zvládne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2020 00:59 Žena Lennis [6] - Bojovnice pestrá (Betta splendens) – Bettárium a nestálá teplota
Mám problém s teplotou vody, bydlím v podkrovním bytu a dnes mi teplota vystoupala na 30°C (ráno bylo 27), normálně to ochlazuji výměnou vody, ale měnit ji denně rozhodně nemohu. Zatím jsem bez rybky, o první bettynu jsem přišla také v létě, dostala jsem ji jako dárek i s mini akváriem - dobrý nápad kdybych neslavila narozeniny v parném létu a kdyby ve zverimexu netvrdili, že stačí 3 litrové akvárium z plastu, ale to sem nepatří. Na další bettynu jsem si pořídila 30 litrové s filtrací, topítkem ale asi jsem si měla pořídit i chladítko. Teď v akváriu mám jen rostliny, musím vyřešit to kolísání teploty než pořídím bettynu (rozhodně ne ze zverimexu).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   18.05.2020 19:18 Muž Tony2013 [228] – Sestava
Tak uz jsou komponenty dostupne na surpanshop.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.05.2020 05:44 Muž Tony2013 [228] – Sestavení
Video návod na sestavení větráku pomocí dílů z 3D tisku. Dily bude možné zakoupit na surpanshop.cz www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2020 17:01 David
a nebo vyzkoušet suchý led :) zchladí akva a dodá CO2 ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.06.2019 13:13 Muž Miras [111] Re: Tony2013
Pohoda, ale volil bych větráky s větším průtokem vzduchu, kdy by pak mohlo stačit třeba místo tří použít dva, ale to už je věc testování :-)
www.mironet.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 29   28.06.2019 16:15 Muž Tony2013 [228] – Ventilatory
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak aby to nezapadlo. Davam se cely koncept chalzeni akvaria pomoci ventilatoru. 3D tisk je volne ke stazeni az teda na krabku termostatu tu jeste predelavam tak aby byla podle predstav. Jsou pozity ARTIC fan 12 jedene stoji cca 110 kc dale jepouzit termostat w1209 70-140kc jak kde. A nebo tc420 k regulaci otacek podle mereni teplot a zkusenosti s akvariem. Jde kombinovat jeden dva tri ctyri podle uvazeni. Jsou to klasicke PC 120x120x25 . Tady videa funkce youtu.be/… youtu.be/… tady soubory na stazeni www.thingiverse.com/… tady termostat laskarduino.cz/… tady vetraky www.mironet.cz/… schema zapojeni pridam na pozadani. Musel bych vytvorit. vse funguje na 12V proto si muzete na foto vsimnout i termostatu ktery je delsi a je to z duvodu menice . je to do sestavy kde je zdroj pro svetlo 36V tak aby nemusel byt dalsi zdroj tak se tam dal step dovwn menic. a napojilo na stavajici.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2019 14:30 Žena Efka [144] Re: DavFM
Jo promiň zapoměla jsem napsat že ten pohyb musí něco způsobit a pokud nebude nad hladinou volný prostor,platí to co píšeš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.06.2019 14:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Efka
No takto to ale úplně není.

Zvýšený odpar způsobí pohyb vzduchu nad hladinou. Pokud se vzduch nepohybuje, nasytí se vodní párou a další už nepojímá. Takže je nutné ten vzduch vyhnat a nahradit suchým, který si tu vodu vezme, odpařená voda je odebraná energie/teplo z vody. To je ten efekt.

Snad to není moc vědecky.

No a pokud se to "vědecké" vysvětlování někomu nelibí, tak pak nezbývá než říct, že všechny laické poučky už zde dávno jsou a nové už nebudou, není co více fundamentálního objevit.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria