Jaká je to řasa?
No, bohužel ani po aktualizaci prezentace není dostatek relevantních informací-takže něco radit je spíš věštění z akvarijní koule. Připadá mi to ale jako jeden druh sinice (černo-hnědo-fialová), se kterou jsem se taky už kdysi potkal, myslím se jí mnohem líp dařilo v tvrdé vodě s vysokým KH (uhličitany vápenatý, hořečnatý), kde ochotně nasedala ma mikro-inkrusty.
Jaká je zdrojová voda?
Jak často se "hrabe" ve filtru?
Jaké jsou krmné dávky?


Zdravim, taak menil som pravidelne vacsi objem vody, skratil dobu osvetlenia, prestal s pouzivanim CO2 a riasu som dokonca mechanicky zubnou kefkou odstranil z listov, ale ta potvora sa stale vracia, tento krat aj na 80% skla akvaria..slimaci to zeru, ale moc im to nesmakuje
Starší reakce
Těžko říct, kolik to led dává světla, ale jak v komentáři píše vlka, údržba je zanedbaná. Tekuté CO2 taky ničemu neprospěje a jelikož nejsou známé parametry vody, tak těžko říct, co udělá to hnojení 1x za měsíc. Osobně bych zkusil do dobrých rukou dát ryby, které sem nepatří, navýšil údržbu na 1x týdně s výměnou 1/3 vody, přestal dávat dezinfekci a kouknul na parametry vstupní vody a podle toho se rozhodl zda vůbec hnojit, popřípadě čím

Sinice, jde-li lehce setřít. Ruducha, když drží fest. Světlo je základní limitní faktor, možná zde je onen pověstný pes zakopán, ale jak píše vaclav, chce to co nejvíce aktuálních informací o nádrži.
Čauky, tekuté CO2 je spíš dezinfekce, s tím opatrně...
Aktualizuj si prezentaci


Zdravím vás, poslednú dobu ma trápi táto riasa na rastlinách, hlavne na anubiasoch. Ale sem tam prechádza aj vedľa a dokonca hojne aj na sklo. Zdá sa mi hnedá, až mierne fialová. Akvárko mám už dva roky a toto je problém posledný mesiac a pol. Svietim 10 hodín, pridávam tekuté CO2 ale inak nehnojím (hnoja ryby). O čo môže ísť? Vďaka!
Starší reakce
6 hodin svítit je velmi málo. Optimum pro rostlinky je doba svícení 10 hod. Je spíše si pohrát s intenzitou než s délkou.

Mám stejný set jako vy a kupodivu svítím 10 hodin. Kromě prachové řasy na skle (míň fosforu) a občas štětky na starých listech (vyšší proudění vody) se žádná kalamita nekoná.

Protože juweláci za to světlo vysolili tolik peněz, že pak musí šetřit na délce svícení. Ty 4 hodiny denně jsou na účtu z ČEZ znát.
Jinak akvar. rostliny jsou především z tropických oblastí, kde slunce svítí více než deset hodin denně.
Copak v jiných hnojivech jsou běžně fosfáty?
Proč 10h?
Nechcu rýpat. Ale něco by mě fakt zajímalo. Protože chudáci juweláci svítí s tím mým silným světlem běžně jen 6hodin.
Zkusím teď vyměnit hodně vody co nejvíce řasy odstranit, dát místo filtru jen bublifuk aby nebyl takový proud který prý taky podporuje řasu a znovu dát bluexit a uvidíme. Reverzní osmoza je docela dost mimo moje náklady

Hnojil bych bez fosfátů. Třeba něco od Profiplants, je tam video které ti hodně řekne. Po případě jim napiš pán je velice ochotný. Svítit minimálně 10 hodin ale musíš si pohrát s intenzitou. Se studniční vodou jsem se pral také. Možná je třeba kombinovat s RO.
No pokud bych to bral tak jak to mají napsané dávkování biofloru tak 1ml denně?
Tady
www.rataj-spk.cz/… je to celkem pěkně popsaný a vysvětlený rozdíl mezi hightech a lowtech.
U tebe určitě bude problém v koncentraci hnojiva, pokud budeš hnojit častěji než týdně. Nevím, jestli se smí ředit vodou, pokud jo, tak máš vyhráno.
Tak jak často mám hnojit? Tropica udává hnojení které dodržuji tak nevím.
Problém by mohl být i v hnojení, s CO2 a hodně světla je potřeba hnojit denně nebo několikrát týdně v malých dávkách. Taky si nemyslím, že je k tomu potřeba drahá Tropica, ale že stačí makro a mikro od kohokoliv.
A určitě to chce zjistit ze studny minimálně makro prvky, aby se podle toho dalo upravit hnojení. Pokud tu vodu pijete, tak pro vás je zásadní NO2 a NO3, pro akvárium pak P a K. Jestli to pijete, nech udělat rozbor laboratorně.
Tak tady hotovo i s fotkami řasy. Hlavní fotka je 2 dny po založení řasa tam je protože akva bylo napuštěné jen s těmi jílovými kuličkami(substrátem) a rostliny byly v košíčkach jen asi 3 týdny než jsem dokoupil zbytek.
rybicky.net/nadrze/33551-nano-mini-23l Začni tím, že založíš prezentaci. Chce to kompletní informace o nádrži a vstupní vodě. A přidej fotku řasy/sinice. "Asi sinice" na hledání příčiny a rešení nestačí...

Udělej si prezentaci nádrže s co nejvíce informacemi a fotkami.

Starší reakce
Rozklikni si ten odkaz pod nadpisem najdeš si tam to, co máš v akváriu za řasu.



Zdravím komunito,
prosím o Vaše tipy na řasu/y. Možná už není řasa tolik ve formě na tom Limnobiu, protože se odstraňuje v pohodě. Na tom Microsoriu se to už taky trhá v pohodě, ale nebývalo to tak.
Dost mě štvala ještě dlouhá vláknitá zelená a zelené skvrnky na skle, ale teď nějak přestaly bujet.
Děkuji.
Díky moc za určení. Já jí našel v buckách a jako správný elév se zalekl a odstranil. Teď je mi to líto.

Mně se vždy tvořily nové rostlinky na špici listu
3 a 5 fotka je zřejmě microsorum a kořínky od nové rostlinky tvořící se na kraji listu.

Viděla jsem dotaz i odpověď na jiném fóru, podle jejich klasifikace je to vzácná hnědá řasa Thorea hispida, obrázky odpovídají
Děkujeme všem za nazory. Rasa dnes udělala paroh.
A mně to přijde, že na fotkách jsou obě řasy.
Opravdu nic moc fotky .... možná STAGHORN - jelení paroh?
Může to být Staghorn ale i Ruducha. Těžko to určit na beton
Velmi pěkné akvárium. co se týče řasy není ostrá fotka vím že se to špatně fotí. Je to nějaká vláknitá ale bohužel není více vidět na určení. Podle tvaru to může být zelená vláknitá i Ruducha. Jak jde odstranit? Lehce nebo drží jako přibitá?
Každému tu radíme, aby si založil prezentaci akvária s co nejvíce informacemi jen tak se dá lépe najít příčina problému.
Ahoj je to Thorea Hispida
Citace: " Určitě ale nepřekrmuji ani tam nemám moc ryb" - no, tak vzhledem k tomu, co se ti válí na dně - a ve dně, máš.
Tak to bych na výměně vody v tomto konkrétním případě přitlačil. Nevidím problém vodu například prakticky neměnit, pokud vše funguje. Ale tady vodu zatěžuje deset velkých ancistrusů, byť je to 250 l. Tyhle ryby nejsou nejčistotnější, sám vidíš, co z nich padá. To se prostě na kvalitě vody projeví a řasy pak jedou.
Další možnost je snížit počet ancistrusů... A jak se často zmiňuje v souvislosti se štětičkovou řasou, snížit proudění vody. Taky mi přijde trochu kontraproduktivní omezovat rostliny v době bujení řas, obzvlášť když je na fotkách vidět dost prázdného místa.

0 05.05.2022 18:14 VK Jo měl jsem před focením odkalit. Já mám v akvárku proud, který mi žene veškeré hrubší nečistoty na jeden konec. Je to dobrý na odkalování, protože to je na jednom místě. Jelikož tam mám asi 10 velkých Ancistrusů tak stačí dvakrát nakrmit a už je to vidět. To k vysvětlení těch "hovínek". Určitě ale nepřekrmuji ani tam nemám moc ryb. Z rostlin mám kryptokoryny a Ceratopterys který neustále protrhávám. Svítím zářivkama a do vody nic nepřidávám,nezměkčuji ani nic podobného. Vodu měním každých 14 dní asi tak 1/10 - 1/5. Akvárko má 250l. Ryby- 10 Ancistrusů, asi 10 červených neonek, dvě siamské parmičky a momentálně jedna plata. A teď jsem tam přidal dvě neritiny abych zjistil zda by jim ta řasa nebo co to je nechutnala.
Ahojte,
nejpodobnější co jsem viděla na netu, byla červená mořská řasa, ale abys ji měl ve sladkovodním akva je asi blbost

Já bych se to nesnažil zničit právě naopak může to být zajímavé. Hledám co to je ale zatím marně.

Chápu že se tě třeba rada od Shimiho mohla dotknout, ale na těch fotkách je to organické znečistění vyloženě vidět a to už je co říct. Zaměřil bych se na pravidelnou údržbu akvária. Co rostliny? Na fotkách jich moc není a když, tak to jsou spíš pomalu rostoucí. Ale těžko odhadovat, bez znalosti poměrů v nádrži. Založ a důkladně vyplň prezentaci a třeba se uvidí. Stačí třeba trochu flákat údržbu, překrmovat, přerybnit, příčin zkrátka může být vícero.
Vyváření ani živočichové nepomohou. Má-li řasa dobré podmínky, tak prostě poroste.

0 02.05.2022 08:35 VK – neznámá řasa? houba?
Starší reakce
Asi bych začal na 8 hodinách a postupně přidával a CO2 klidně déle nebo i nonstop. Dobré je vědět něco o vodě co do akvária liješ.

Tak jaký postup bys doporučoval ty?
Přidat reakci
1 ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121843x