Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zelená přisedlá řasa (GSA)

 

NápovědaFórum » Řasy » Zelené řasy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Zelená přisedlá řasa (GSA)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2024 20:21 Muž Jar-oslaw [674] – Ceratophylum,ceratoptersis
Nevím , jestli je olšovýma šiškama nebo uvedenými kytkami ale po přidání těchto ingrediencí mi konečně zmizela zelená přisedlá z předního skla během týdne.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2023 19:10 Muž vlka [3444] Re: pmas
Nechápu, proč při zakládání akvária akvaristé doslova nenacpou akvárium několika druhy rostlin bez chemie a hnojiv. Svítit 10-12 hodin je docela normální, jako ,,v tropech,,. podle mě to ,,přerostlinkování,, nesmírně pomůže při rozjezdu a rostlinky se samy vytřídí, které ,,půjdou,, a které ne. Mně se to zadařilo, možná štěstí. Řasa se mi dělá ta ,,dlouhá vlasová,, když mám velký proud z filtru. Jakmile uvidím na předním skle začínající řasu -nejlíp pohledem zboku, hned to magnetickou stěrkou odstraním. A pokud by tenhle přirozený způsob selhal a nějaká řasa ,,bujela,, pak si pohrát se světlem, teplotou, přidat vzduchování, plovoučky...prostě chemickej sajrajt až jako poslední možnost....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2023 18:54 Muž pmas [0] Re: Sid
Díky za rady, svetla stažena na 50%, prodlouženo na 10 hod, uberu hnojiva, dám tomu dva tři týdny na stabilizaci a udělám rozbor. Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2023 19:15 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pmas
...denně: 5 ml dusík, 2 ml complete advence free, 1 ml železo, 1 ml hořčík, a posledních deset dní fosfor 5 ml...
Souhlas se Sha, že tomu "dáváte ceres" jak světlem, (vysoká intenzita a krátká perioda), tak dopováním živinami. I když pravidelně nádrž proplachujete, bez znalosti parametrů vstupní vody riskujete zmíněnou nerovnováhu živin.
Východisko? Když hnojit, tak cíleně. Buď podle rozboru zdrojové vody nebo na základě projevů případného deficitu živin po přerušení dopování hnojivy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2023 18:49 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: afc1886
Děkuji mnohokrát, moc mi to pomohlo. Byť jsem si dal před položením dotazu opakovaně průzkum (např carpinťáky nechovám zhruba dva roky, jako malí se ke mě dostali tak jaksi "omylem", ne že bych si je plánoval pořídit, no ale když už jsem je v akvárku přechodně měl, tak jsem si hned zjišťoval první poslední z jejich zvyklostí v domovském prostředí ;-) ), vláken je zde ovšem za cca čtvrtstoletí fungování webu tolik, že jsem je prostě nenašel, v té přehršli titulů zkrátka přehlédl palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2023 23:48 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdeční
Nepřímo v reakci na příspěvek pmas - nevíte někdo, jak (konkrétně) tyto řasy správně pěstovat? Např mláďata perlovek červených se zrovna těchto mohou doslova užrat, z rostlinné složky svých všežravých nároků upřednostňují tento typ řasy před vším ostatním (akvárka bez rostlin, u většiny mých cichlid by měly i nejrobustnější kytky životnost kapky vody na rozpálené plotně, takže se jimi neobtěžuji ani u tohoto mrňavého rostliny neničícího taxonu). Nějak mi ale moc nejdou ;-)
U dravců si hýčkam ruduchu (stahuje bílkoviny z masité potravy), když jsem choval carpinťáky, základ jejich potravy představují sinice - tahal jsem to svinstvo z rybníka, pěstoval na parapetu a škraloupy jim dával jíst, neb ať jsem dělal co jsem dělal, v jejich akváriích prostě nestíhaly růst :-D
Někde škodná, jinde naopak velice žádoucí ;-)

Jen takový námět (v tomto vláknu asi OT, omlouvám se):
Existuje ohromná spousta vodních živočichů, pro než jsou sinice, řasy, (snad i) rozsivky a další "bordel" docela podsatné z nutričního hlediska i řady dalších důvodů. A kytičky (v umělém prostředí skleněných krabic) naopak vůbec. Čili netřeba chránit. Všude se lze dočíst jak řasy hubit, ne ale jak si je pěstovat. Nic. Když je člověk opravdu chce, tak mu tam nejdou! :-D
Nároky jsou něco jiného přisedlé, chomáčkovité, vláknité či volně plovoucí, jednobuněčné, vícebuněčné, mnohobuněčné... Bambilion možností.
Co založit vlákno na téma pěstění řas? Třeba krevetkáři by mohli hodně vědět... anebo (nejen) začátečníci v jejich oboru ocenit. Jen takový návrh k úvaze X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.06.2023 21:53 Muž Sha [500] Re: pmas
Přidávání P může být správná volba. Avšak za deset dní nebude rozdíl žádný. Chcete akvárium hrající barvami, ale dost "šlapete na knedlík". Myslím, že máte přesvětleno. Na 50l dvě světla? A dobu svícení prodlužte aspoň na 10h. Vodu dejte na rozbor, hnojíte nemálo a zřejmě bude i nerovnováha mezi prvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2023 18:11 Muž pmas [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, předpokládám že je to ĢSA řasa, bojuji s tím asi měsíc, aqa cca 50l, dno křemičitý písek, měním vodu každý týden min 1/2, hnojiva profiplants denně: 5ml dusík, 2ml comlete advence free, 1ml železo, 1ml hořčík, a posledních deset dní fosfor 5ml, vše beze změny, filtr jbl 902, + vnitřní eheim rohový tak že proudění je dostatečné + skimer, co2 nonstop: dropchecker je světlounce zelený, osazeno rostinami cca 80 procent , osvetleni chihiros wrgb slim 60w + sinkor wrgb, svítí cca 6 až 7 hodin denně na cca 70 až 80 procent. Prosím o radu co s tím. Přidávám fosfor, co2 víc určitě nepůjde. Řasa je na skle - to mi nevadí, ale hlavně je na rostlinách. Předem díky za pomoc jak se toho zbavit.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2023 08:55 Muž jirkafar [1] Re: lacewings
proudění mám zajištění skimmerem v protilehlém rohu.. jinak ty kameny v tom akváriu teď nejsou.. nemá to cenu ke tam dávat, hned by byly posetý řasou.. vidím teď cestu v té absenci hnojení.. ať se to akvárium dá do rovnováhy.. pouze se teď denně snažím přidávat po menších dávkách fosfor kvůli té GSA
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 12:18 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: jirkafar
- proto je důležité zajistit to dostatečné proudění
- problém asi taky bude v těch lávových kamenech, ne všechny druhy lze v akváriu použít, závisí na lokalitě, prodejci to většinou neřeší, (obsah sirných látek je nevhodný pro celou řadu rostlin)
- hlavně neomezujte filtraci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 11:27 Muž jirkafar [1] Re: lacewings
S tím zvýšením fosforu na 3 mg/L je problém, protože mi všechen fosfor ve vodě pohlcuje substrát, který ho uchováva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 20:50 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Rybar
Rybar napsal: Filtr bych dal na minimu . Nesmysl, právě naopak je důležité zajistit dostatečné proudění a zvýsit hodnotu fosforečnanů ve vodě na 3 mg/l ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 18:37 Muž Rybar [-29] Re: jirkafar
Použíl bych radikální řešení za mně sníž intenzitu světla na polovinu ,výpusť polovinu vody předstaň hnojit , rostliny špatné ostříhat zbytek nastříhej tak ,abys pokryl 70% akvária ,jak rostliny porostou dolívej vodu je to drastické , ale to hojivá tam může být hodně na víc to CO2 . Filtr bych dal na minimu .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 15:48 Muž vlka [3444] Re: jirkafar
Dno máš doslova ,,narvany,, živinama, k tomu ještě hnojíš, světlo 69W...na to vše mi tam přijde žalostně málo rostlin. A 20 Neonek a pár Teter také není nic moc. Podle mě slušná nerovnováha, ale je to jen můj subjektivní názor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 15:39 Muž jirkafar [1] Re: Rybar
použil sem neritinky.. zatím ta GSA ze skla odešla.. zůstala tam pouze trochu prachová.. nicméně na rostlinách se ta GSA děla pořád.. začínám byt trochu zoufaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2023 21:18 Muž Rybar [-29] Re: jirkafar
To čištění bylo možná pozdě a už mohla růst druhá vrstva. Na to sklo zkuz Neritina zebra . Tvrdili mě, že žere řasu ! Rostlin a dna si nevšiml sklo bylo čisté . Rostliny jsem vyházel a to dno i když jsem snížil světlo ,tak se řasy nezbavil neustále se množila .Pokud se to dostalo do dna může se to držet delší dobu .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2023 20:13 Muž jirkafar [1] Re: Rybar
vyčkal sem 5 týdnů, kdy jsem na skle řasu nechal dokud nedokončí svůj životní cyklus, následně ji odstranil pomocí žiletky a snažil sem se toho co nejvíc odsát.. avšak teď po 4 dnech zase začíná tenká vrstva se tvořit na skle.. je to nekonečný boj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2023 17:23 Muž Rybar [-29] Re: jirkafar
Hodně špatný začátek ,takže na začátku to akva mělo 10% rostlin potom tedy přidal dalších 10% .Pokud to chápu dobře ! A na těch rostlinkách se tvoří stále ta zelená řasa?
Edit: Záleží jak dlouho a v jaké době svítíš ? A slunce to světlo nehradí?
Potom zbývá jestli si se to snaží odstranit krom toho stříhaní rostlin, taky z toho skla ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2023 18:54 Muž jirkafar [1] Re: Passenger77
Měřeno přímo vzorkem z akvária ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2023 18:30 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: jirkafar
NO3 na 15mg/L je naprosté minimum pro rostliny. Pokud je to měřeno na vstupní vodě, tak druhý den tam budeš mít stopové koncentrace bez přihnojení... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2023 15:58 Muž jirkafar [1] Re: vaclav
Dusík držím kolem 15 mg/l, asi zkusím ještě snížit světlo na 70 % výkonu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2023 15:05 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jirkafar
Asi bych hnojil do vody jen dusík a s ostatními bych počkal, jestli se to nezlepší. Všechno můžeš flákat ale dusík ne. Některé rostliny nemají tak velký kořenový systém a ty co jsou z proudu to taky moc neumí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2023 09:10 Muž jirkafar [1] Aktuální stav po 5 týdnech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku tak aktuální stav akvária po 5 týdnem po opatřeních.. přestal sem hnojit tekutým, pravidelná výměna 1/2 vody týdně, přidáni rychle rostoucích rostlin, snížení intenzity osvětlení na 80% výkonu..před tímto sem pořádně přihnojil dno, aby měli rostliny z čeho čerpat, když ve vodním sloupci nebudou mít živiny... akvárium se poměrně pěkně stabilizovalo.. jediný co dávkuji tekutým tak fosfor z důvodu GSA na skle a listech.. na listech stále GSA, ale předpokládám že pokud zasažené listy nestříham, tak GSA z nich sama nezmizne.. foto před a nynější stav.
Edit: Samozřejmě otázka na všechny kdo by mohl dát radu jak přidávát fosfaty s výživným substrátem, který ty fosfáty absorbuje..
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 20:41 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jirkafar
Určitě bych stáhl sílu osvětlení a postupně pak po týdnu zase přidával. Vodu bych určitě měnil aspoň 2x v týdnu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 16:50 Muž jirkafar [1] Re: Dzumigar
Děkuji všem za rady, pokusím se tedy po výměně vody nepřihnojovat a uvidím co to udělá s řasou, akorát te GDA na skle se asi nezbavím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 16:13 Muž Dzumigar [20] Re: jirkafar
Tieto substráty sú z hliny. Ak by si do toho posadil paradajky teraz porastú perfektne.
Takže teoreticky nevyčerpatelné.
Jedine čo stratil je schopnosť ovplyvniť ph.
Daj na rady vyššie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 16:07 Muž jirkafar [1] Re: Rovano
substrát je v akváriu 1,5 roku od založení, takže již tak výživný nebude z toho důvodu jsem měl naopak pocit, že rosltinam chybí živiny proto propukla řasa. Dříve bylo akvárium osázeno kobercem z monte carla kompletně. Ten sem zrušil a místo toho dal eleocharis a zbytek červených rostlin. Nove je to teď tak měsíc v akváriu po předmětné změně. Jinak nemůže být chyba ve svícení? Svítíme 8 hod denně Chihiros RGB A901 Plus 90cm 69W a to na 90 procent výkonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 15:43 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: jirkafar
Jak už tu zaznělo, tak ten substrát je velmi výživný. Do toho tam dáváš i tekuté hnojivo. Čili je to přehnojeno. Rostlin je tam velmi skrovně. Nestíhaj zpracovávat živiny-->problémy-řasy.
Takže bych vyměnil 1/2 vody a už nehnojil. A pak klasické týdenní výměny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 12:19 Muž jirkafar [1] Re: Rovano
Takže se skutečně jedná o sinice? vymění 1/2 vody provádím každý týden pravidelně
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 11:18 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: jirkafar
Začal bych s balancem nanovo/výměna 1/2 vody. Bez hnojení tekutým. Ostatní už tu bylo psáno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 09:49 Muž jirkafar [1] detail fota listů
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pořídil sem pár detailních fotek listů po prostřihu - je tady někdo schopen zhodnotit, co je rostline chybí, popřípadě o jakou rasu se jedná?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2023 18:30 Muž vlka [3444] Re: jirkafar
Na to ,,super,, dno ADA, céóčko a hnojivo co tam dáváš je tam žalostně málo rostlinek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2023 17:12 R Muž afc1886 [14655] Re: jirkafar
Já už taky špatně vidím, ale za mě tam máš sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2023 14:37 Muž jirkafar [1] – určení řasy u rostliny Alternanthera reineckii 'Mini'
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, chtěl bych Vás požádat o určení řasy, která se mi uchytila na Alternanthera reineckii 'Mini'. Dle mého se jedná o řasu GSA, ovšem jistý si tím nejsem. Chtěl bych Vás poprosit o radu, jak se s řasou vypořádat + zlepšit kondici rostliny, jelikož dle foto mi i černají listy, popřípadě konečky žloutnou. Akva 160l, plynné CO2 25 mg/l, týdenní výměna 50 procent vody, hnojení seachem flourish, + navíc fosfor, dusík 15 mg/l, 8h svícení denně. Taktéž již dlouho bojuji se zelenou prachovou řasou na skle bez úspěchu. Děkuji za pomoc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.05.2022 18:56 Muž jura319 [8] Poděkování
Tak jsem dal na vaše rady, anubiasy jsem přesadil na stinné mìsto v akváriu, přidal jsem rychle rostoucí rostlinky Egeria densa a lépe snášející světlo Schismatoglottis prietoi. Méně svítím a přidávám fosfor. Řasy pomaličku mizí. Diky všem za rady. :-) :-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2022 09:34 Muž kus [200] - RostlinyRe: jura319
Zkus tuhle rostlinku. Roste rychleji a je podobná anubiasu.
rybicky.net/atlasrostlin/schismatoglottis_prietoi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2022 23:43 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jura319
Musíš si vybrat co chceš, jestli červené rostliny a nějaký kobereček nebo anubias a slabší světlo a k tomu přizpůsobit další rostliny obojí lze provozovat s CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 23:21 Muž jura319 [8] Re: vaclav
No, a to jsem se třeba nikde nedočetl, že anubias má být spíše ve stínu, no budu muset vymyslet jinou rostlinku která se mi udrží a bude hezká na tom dřevě. ne ne
Ovšem se mi krásně rozrostl, to co je v akvárku je z jedné rostlinky. Kam já ho dám..?? Je mi líto ho dát pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2022 22:53 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jura319
Doby kdy se svítilo žárovkami si sice pamatuji, ale používal jsem je jen krátce. Pak jsem měl trubice T12-T8-T5 a nakonec cree čipy. Je to děsivý nárůst svítivosti. Strčit pod moderní světlo pomalu rostoucí Anubias je cesta, jak ho zničit. I o některých přírodních Echinodorech se tvrdilo že jsou to rostliny krátkého dne, protože dát je na světlo znamenalo, že okamžitě vystřelili nad hladinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 22:24 Muž jura319 [8] Re: Jozef
Máme tady velmi tvrdou vodu, takže nemám jinou možnost než upravit vodu reverzní osmózou, při naředění dosáhnu KH cca 3.5, a podle toho nastavím spodní hranici PH na 6.8, čidlo kalibruji každý týden.,
Proč hnojení ne?
Světlo jsem asi přeháněl, svítil jsem 12 hod. Stahl jsem to na 8hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 21:55 Muž jura319 [8] Re: Rovano
V tom malém je také, vím, ale tak maličko mi to nevadí, je to příroda, tak to taky beru, je zajímavé, že v malém akvárku je stejná voda, mnohem jednodušší filtrace, bez co2. ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 21:13 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: jura319
Vidím ji i v tom malém akva. Ale to je fuk. Vybral sis správné informace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2022 20:41 Muž Jozef [311] Re: jura319
Ak chceš odpoveď od znalých, tak im uľahči prácu serióznym vyplnením prezentácie: Svetlo (výkon, čas), filtrácia, osádka, údržba, vodičky... všetko

A keď už som sa zapojil do diskusie, tak pridám názor. Aj pre Zabáka.
Nezamysleli ste sa nad príspevkom od Václava 19.02.2021 09:54?
Ak nie je riasa inde iba na A. - Anubias je pomaly rastúca rastlina bez nároku na extrémne svetlo. Ani pridávanie CO2 ho nedonúti zužitkovať toľko svetla, ako potrebujú náročné rastliny vedľa ktorých (pod plnou paľbou) ich máte. Buď nastaviť nejaký kompromis, ak to ide. Presadiť na tienisté miesto / zatieniť. Alebo sa rozhodnúť ktoré rastliny pestovať...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 19:07 Muž jura319 [8] – Protichůdné rady.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o serózní odpověď. Jsem akvarista začátečník, věnuji se tomuto koníčku cca 7 měsíců, čerpám informace z různých zdrojů, knih, článků, a zkušeností ostatních. Jenže mnohokrát jsou informace protichůdné. S většinou problémů jsem si poradil. Co mě trápí stále, je příliš mnoho plošné přisedlé zelené řasy. Viz foto. Zařízení akvária si můžete načíst z prezentace, abych nemusel vše vypisovat co používám. Je zajímavé, že v malém akváriu tento problém není. Jediné co mě napadá, je osvětlení....??? Má někdo podobnou zkušenost, a jak tuto řasu alespoň omezit??
No teď jsem si přečetl celé toto téma, vidím, že stejný problém se tu řeší různými způsoby, nechybí malé hádky. Vzal jsem si z této debaty, že asi málo fosforu, příliš mnoho světla a správně dávkované CO2. Co jsem úplně nepochpil je Tillmanova tabulka nastavení hraniční hodnoty PH při dávkování CO2, dle tvrdosti vody.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.05.2022 15:31 Muž Jozef [311] Re: Sonic
Aj keď to bol len príklad, nie, testy nemám staré :) Stačí si pozrieť tunajšiu diskusiu... Zrovna ja nikomu nič nenútim a laboratórne testy už vôbec nie. Pásik k sledovaniu zmeny je síce dobrá vec, ale tých 25 môže byť v skutočnosti aj 50 a nie 10 :). A darmo bude vo vode nejaká živina, keď bude z inej príčiny pre rastliny nedostupná. Asi bude záležať na viac faktoroch - primárne na potrebách konkrétnych rastlín - a nejaké zovšeobecňovanie nemá význam.
A že to ide aj úplne bez testov...? Nič nenamietam. Ide to aj bez hnojenia, CO2...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 15:07 Sonic Re: Jozef
Jožko, ak máš staré testy,tak to tak aj ukazuje. Aj ten pásik ti ukáže aspoň niečo a nemôžeš každému vnútiť drahé laboratórne, veď aj tie ukážu len aktuálny stav a zajtra je to inak-to chceš testovať laboratórne každý týždeň? Ak na pásiku odčíta 25mg/l NO3, tak je jasné, že tam dusíku je a či je to 10 alebo 25, nie je podstatné, pretože ak hnojí Easy life Profito alebo oranžovou Tropicou, je jasné, že obe neobsahujú NO3 a tak je veľa NO3 z odpadu-rýb. Tzn., že sú nedostatočné výmeny vody alebo veľa NO3 na vstupe a to drží tento stav. Mala som v dostatočne zarybnenom akva hodnoty 5mg/l a akvárium fungovalo bez pridávania NO3, takže ak máš hodnoty vyššie, je dostatok amónia v akváriu, ktoré sa nespotrebováva len rastlinami a rozložia ho nitr. baktérie a tzn. že je odpadu veľa keď NO3 stúpa alebo nedostatočná funkcia rastlín či denitrifikačných baktérií.
Nepotrebujeme super presné laboratórne testy, potrebujeme vedomosti... Týmto by som to uzavrela-ďakujem za pozornosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2022 14:27 Muž Rovano [233] - RostlinyMír
V klidu bych vyčkal, jak se vyjádří majitel nádrže. Ještě mu chybí hodně údajů(třeba jak dlouho tam pere světlo). Některé Egerie nahnědlé. To znamená, že si rostlina ještě nezvykla na nové prostředí nebo není vyhovující.
Ty led pásky jak jsou poskládané, v jakém úhlu vyzařují. Tam by také mohla být zrada.
Dneska není tak hezky. Také nemám moc náladu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2022 14:11 Muž Jozef [311] Re: skypi
Ja si tiež nemyslím, že primárne málo CO2 - asi by bol problém aj s iným riasami (len môj skromný názor). Akvárium je mladé - môže byť aj zvýšený organický odpad. Ale taktiež môže byť zlý pomer živín (N:P) a iné príčiny... a nebudem sa o tom hádať keď neviem.
Reagoval som na citované v súvislosti s "Drop skresluje fotka." Čomu asi tak veriť viac?
O tých testoch by sa dalo tiež baviť donekonečna...Keď ti vyhlásená značka ukáže pri koncenrácii 35gm/l výsledok 5mg/l - no hnoj podľa toho :)
Myslím, že viacerý užívatelia už boli viac krát upozornený, aby nepísali príspevky formou jedinej "pravdy" - "Už ma to nebaví bojovať s veternými mlynmi- poradte si sami..Je tu dosť ajajákov..."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2022 13:09 Muž skypi [248] Re: Jozef
Já si ale myslím, že má Sonic pravdu, na "CO2 málo" to nevypadá a může to způsobovat přemíra rozpuštěných organických látek - z vlastní zkušenosti - měsíc jsem vodu neměnil a Hygrophily vypadaj podobně :-). Drasliku tam málo nemám.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 12770x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18605