Liapor a další substráty z pálených jílů
0 14.03.2016 18:58 odikcz [129] Pokud má někdo dva ancíky či jiné podobné ryby, tak ať si liapor rozmyslí. Jak se pořád nahání a vrtí, tak veškerý liapor kolem sebe rozhází, to by ještě tak nevadilo, ale:
1) Tím že odhrabou či podhrabou, tak padá dekorace (kořeny) a přesouvají je.
2) Ničí tím kořenový systém rostlin.
3) Ničí rostliny, na která ten liapor nahází.
Naivně jsem si říkal, že až se rozrostou rostliny, tak to bude lepší = kořeny to zpevní, ale i po roce to pořád rozhazují ... možná kdyby nezůstalo žádné volné místečko bez rostlin, ale to v takovém prostředí moc nejde.
Starší reakce
To se nepotopi. a do akvarka je to stejne moc velky
není to pravda. Ty v tobolkách jsou exact12 a vydrží 12 měsíců. Ty pro dům a balkén jsou exact6 a vydrží pouze 6 měsíců. Cca
To jsou hrozně velká šutry to na dno nedávej.
Kuličky osmocote jsou lehké a dají se odsát odkalovačem, osobně to tak průběžně dělám, ale i po 2 letech tam pořád nějaké jsou. A souhlasím je to dost nevzhledné, další bych tam už nedal
To je pravda a kuličky vyrejvaj i piskořky. Dřív jsem to řešil a strkal je zpět pizetou, ale teď už mi je to jedno. Dno je volné v podstatě už jen vzadu i stonkovek a při běžném pohledu do akvárka vidět není.
Žádný,je to úplně to samé.
Zdravím, to mě trochu zajímá. Jaký je rozdíl mezi Osmocote pro dům a balkon a Osmocote prodávaným v tobolkách či jako granule na akvaristických eshopech? A jaká je s ním tvá zkušenost? Já v blízkých týdnech zakládám kostku 60L a váhám co do dna. Kytky budou veskrze nenáročné, světla bude málo, co2 nebude a do dna zvažuji tři varianty - práve osmocote, či florapol anebo deponit mix.
Osmocote už bych do dna nikdy nedal. Jednou jsem to udělal v 12L na zkoušku a ty žluté kuličky se mě po akva válejí do dneška. Jakmile jsem přesazoval kytky tak se dostaly na povrch a fakt se mě je ručně vybírat po jedné nechce. Později jsem ten liapor s osmocote použil ve větším akva a tak ty kuličky jsou po dně ještě rozptýlenější. Ale prostě se nerozloží a nezmizí .... jsou věčné ... a nevzhledné.
rekl bych, ze ty tablety obsahuji prave osmocote. tobolky samotne se mozna hodi pri aplikaci, ale jinak nemaji dalsi fci, takze plosne pri zalozeni, proc ne.
navic se to vyrabi ve vice verzich dle miry rozposteni.
Tablety jsou při zakládání akvária zbytečné. Stačí koupit hnojivo Osmocote "Pro dům a balkón" a prohnojit dno. Když jsem zakládal akvárko já, poprášil jsem dno rašelinou, na to cca 1cm liaporu, na to 50g osmocote (dno ma asi 0,5m2) zakryl to dalšími 5ti cm liaporu a bylo hotovo. Zbylé hnojivo jsem dal do mrazáku a další dva-tři roky mi vydrželo na plnění tablet z lékárny.
Právě na rostlinna-akvaria jsem koukala na ty zásobní substráty.Tak myslíš,že se na to mám vykašlat a používat tedy ty tabletky?
Terramol mívají tam, kde se prodávají věci pro bonsaje, nebo umí objednat.
Liapor ve stavebninách, ale terramol nevím jestli někde budou mít.
možná v některých stavebninách. Lze objedant na eshopu výrobce fy Lias Vintířov.
Kde v Praze se dá koupit terramol?
Já s tebou souhlasím,když chceš přidat rostlinky,tak to je opravdu o nervy.Jenom říkám,že když je pěkně zakořeněná tak je úplně přichycená do těch kuliček liaporu.
Takový 12cm kousek dokáže hrabat pořádně. A pokud pak chceš nějakou rostlinku přidat, tak je to boj s větrnými mlýny ...
Když pěkně zakoření,tak už by musel mít bagr,aspoň u mě.
afc1886 napsal:spíš ancistrus a rostlinky je problém.Myslím tím,že si rád na některých popapá. Nejen to, ale taky když hrabe ve dně a kytky tak vyhrabe. Jako kluk jsem některé kytky furt dokola sázel, protože ráno plavaly na hladině.
Já bych se zase toho otíka tak nebál,když budeš pravidelně provádět výměnu vody a neflinkat celkově údržbu akva,tak je to dobrá volba.
Věř,že ancistrus a liapor je v pohodě,spíš ancistrus a rostlinky je problém.Myslím tím,že si rád na některých popapá.
Otíka mi doporučuje hodně lidí a taky přemýšlím, jestli jím nenahradit ancistruse. Vypadá jako sympatická ryba, ale zase ancistrus je takový správný podvraťák, takže mne pořád láká asi víc. (Kromě toho všude píší, že otík má docela vysoké nároky na vodu a já jsem úplný začátečník, tak nevím.)
Historií příspěvků jsem se prohrabával a googloval jsem různé variace na liapor + ancistrus. Neptám se bez hledání, ale opravdu není jednoduché snadno dohledat konkrétní odpověď - historie fóra je velice dlouhá.. Každopádně díky! Jestli máte ještě někdo zkušenost s ancistrusem a liaporem, moc rád si ji poslechnu.
I když jsi ze Žižkova jako já musím tě trochu upozornit že kdyby jsi se podíval do starších příspěvků asi by jsi odpověď na svůj dotaz našel. Jinak ti ancíka nedoporučuji spíše si kup
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy Ancistrus se liaporem rád přehrabává viz aktuální foto. Ale ještě se mi nestalo, že by mi kytka díky tomu vyplavala, kořeny jsou v liaporu fakt mohutný.
Možná bych měl údržbu víc flákat, aby začala bujet řasa a ancistrus měl dostatek potravy nad liaporem
3.1. jsi napustil nádrž,tak máš ještě čas na rybičky,a potom nemusíš mít vůbec strach tam dát ancistruse.Rostliny v liaporu pěkně zakoření a potom drží dobře.Mám ancistruse v liaporu taky,tak vím o čem je řeč.
0 09.01.2016 12:40 irigi [2] Zdravím, založil jsem akvárium s (pravděpodobně) liaporovým dnem.
rybicky.net/nadrze/24072 Některé z těch kuliček jsou poměrné lehké a snadno vyplavou. Chtěl bych do akvária pořídit ancistruse, protože se mi tato ryba líbí. Jak moc se mám bát toho, že mi vykoření rostliny přehrabováním dna? Předem díky!
Starší reakce
Starší reakce
Vidiš, já mam liapor přes rok a bez horácomatek bych byl ztracen i v současné době při sázení.
dá se použít cokoli tě napadne a bude to funkční, já ze začátku používal třeba keramický válečky z filtrace, nebo čtvereček akvacitu s dírkou uprostřed a zahrnout, taky to docela drží. Obložit kamínky, možností je spousta. Jinak ho mám už taky přes dva roky a jsem spokojený, oproti klasickému písku je to sázení pořád nekmfortní, ale dá se na to zvyknout.
horácomatka je obyčejná matka, jen je pojmenována po geniálním objeviteli pro použití v akvárku
super, diky za nazory, porad se spis klonim k liaporu
jen se zeptam an ty horacomatky, da se pouzit i neco jineho? (klasicka matka?
) diky
Zoidik napsal: ....a rostliny se nemusí sázet pomocí Horácomatek......
To jsem dělal jen na začátku. Mám Liapor přes rok a už sázím bez Horácomatek a v posledním akva co jsem si dělal v práci jsem je nepoužil ani na začátku. Ale tam jsem měl málo stonkovek.
Liapor mám lehce přes tři roky. Podruhé bych ho dal klidně znova, ale koupil bych menší frakci než 2-4mm, protože ta jemná se dostane ke dnu a hrubá zůstane na povrchu. A třeba pro glosostygmu je to už moc velké.
V podstatě dno neodkaluju, protože se dostanu maximálně ke 20% dna. Bobky z rostlin samozřejmě odsávám každý týden.
Já mam v jednom akvárku liapor a ve druhém terramol. Poněvadž jsem se přestěhoval a akvárka nechal na původním místě, tak uvažuji samozřejmě i v novém akvárku v místě nového bydliště a terramol jako dno bude pro mě jasnou volbou. Vzhledově se mi líbí víc jak liapor, nemusí se pracně potápět a rostliny se nemusí sázet pomocí Horácomatek. Nicméně to nepotápění je vykoupenou zase poměrně velkou prašností, takže je vhodné ho důkladně proprat od jemného prachu.
tipuju podle porovnani vasich profilu ze rozdil bude v hustote osazeni dna a hlavne celkove velikosti akvaria
tak nejak doufam ze pravidlo ze cim vetsi nadrz tim lepe se da nastavit na jakousi samoudrzbu je platne a bude platit u toho akva co chci zridit.
No nevím,já mám liapor 1 rok,ale bez odkalování si to dost nedovedu představit.Podle mě je vždy potřeba odkalovat nádrž.
diky, odpoved dle meho gusta ;) takze je to jasny co pujde na dno
Liapor mám v akvárium 18 mesíců a je to bezproblémový substrát. Pokud je dno hustě osázeno, tak není potřeba vůbec odkalovat. Substrát je krásně vzdušný a nikde nic nehnije.
Jediné mínus je, že moc nedrží tvar a kopec se časem sesune a při zakládání je vhodné dno vyhnojit, já použil kuličky osmocote.
0 08.12.2015 14:58 s3ntry – liapor a terramol
po precteni diskuze jsme se rozhodl pro liapor (mozna v kombinaci s terramole, coz by nicemu vadit nemelo).
chtel bych jen vedet, jestli je tu nekdo kdo ho ma v akvariu delsi cas (2roky+) a behem te doby se nijak nezhorsila jeho kvalita tj. rozpad do "bahna" a podobne.
taky jsem casto cetl, ze neni potreba odkalovat ani u jednoho substratu, coz je predpokladam zavisle na poctu ryb a pri vetsim poctu uz potreba jednou za cas je?
diky s3ntry
Přidat reakci
1 ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x