Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 06:54 Muž drlift [38] Re: baletka
V zavarovacim hrnci to zmaknes. Ja mel maly hrnce a tak jsem porad liapor prehazoval sem tam a diky tomu to tak dopadlo.

Ta lehkost KLiaporu mne zatim taky znepokojuje. Mam Liapor potopenej v kyblu (akvarko bude az za 2 tydny) prijde mi to silene lehky, jako zivy. Nejsem si jistej jak se mi do toho povede nasazet maly kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 06:29 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: baletka
Varit Liapor netreba.
Pokud toho chces hodne mas dve dalsi moznosti
1. Nasyp to do z pulky naplneneho akvarka rovnou z pytle, zvbytek dolej varici vodou z rchlovarne konvice ci hrnce. Pak cekej par tydnu. Muzes obcas zamichat. Ve vlakne je odkaz na uzivatele co to udelal (snad i bez toho vareni a slo to)
2. Kup levne plastove kyble ci sud, napln je z pulky Liaporem a zalej varici vodou. Opet nech par tydnu. Obcas do nich kopni ci zamichej.
3. Nasyp Liapor do obalu na polstar (nebo jineho pytle co propusti vod), zavaz, hod na dno do sudu ci bazenu a zatez kamenem. Cim hloubeji, tim lepe. Par tydnu pockej.

Uz ji akvaristka, takze trpelivost bys mela mit tak jako tak. Do mesice muuzes sazet, a vice mene bez prace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.09.2012 22:45 TomášP
Já jsem se vydal cestou kompromisu ceny a komerčních přípravků a musím konstatovat, že jsem udělal dobře, i když ze začátku jsem si to nemyslel. Cena 150Kč za 50litů je super váha a manipulace taky. Když jsem začal vařit a chladit s úspěšností tak 50ti % mi už tak skvělé nepřipadalo a když mi manželka "vynadala" že máme liapor i v lednici popadla mi beznaděj. Po převaření jsem chvíli máčel v kýblu pak znova vařil a chladil a opět 50% kleslo a šlo se na sázení kytek a dle rady muťi sázet bez vody a pořádně upěchovat mi vyplavala jen jedna kytka a tu jsem připlác kamenem. Dneska a to je cca 3 neděle a liaporu jsem nepotopil cca 5litrů a dnes mi manželka říká, že je to dno hezký. hop hop hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 22:08 Muž kofejn [963] Re: baletka
Pancíky tam ještě nemám, ale sázení docela šlo. Všechno jsem dělal zahnutou pinzetou a i travník už teď drží. Po prvním dnu mi dva trsy vyplavaly, liliovníčky chce rozdělit do menších trsů a sázet radši hustěji. Jinak mají moc velký vztlak a spolu s rampu je na jejich plavání zaděláno. Hnědovky jsou přigumičkované a přišpendlené na kořenu a anubias nana má čás kořenů pod šutrem, ostatní je jen zapíchané do liaporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:59 Žena baletka [624] Re: kofejn
Já tedy ještě zvažuji lehkost toho materiálu vůbec. Mám tady pro menší akvárko namočený Ratajův Profi Soil a moc ten substrát nechápu. Jak se do toho sadí kytky, když je to takhle "vzdušné"? Jak zabráním tomu, aby mi to pancíci rozebrali? Atd... Čtu tady všechny ty komentáře zkušených akvaristů, jak je to perfektní atd, ale ten substrát mi prostě nějak nesedí. Nevím. Nakonec nakoupím Liapor, dám si s ním tu vařící práci, a pak zjistím, že mi leze na nervy...? Křemičitý písek mám odzkoušený, rostliny mi v něm rostly jako divé, akorát ta cena, ta je nesrovnatelná :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:56 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: baletka
Tak pak už jenom antuka. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:51 Muž kofejn [963] Re: baletka
Ale ono to tak hrozný nejni ;-). Kdybys nebyla z OV mám tu v kybli potopených cca 10l a vyhazovat se mi to nechce. Cenově srovnatelné řešení nenajdeš, možná Kongo od zdejšího uživatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:09 Žena baletka [624] Re: drlift
Přesně tak. Jelikož se řadím do kategorie narušených matek, Liapor u mě asi neprojde. Pořád to probírám horem dolem a představuji si jak v poklidu vařím v zavařovacím hrnci prvním dvacetpět a potom dalších 25 litrů Liaporu, s tím, že se mi určitě všechno hezky potopí a odpadu bude minimum... ale pak mi dochází, že by to zřejmě skončilo mou totální hysterií a rachotem... a stále hledám jiné, cenově podobné řešení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 16:17 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Johan
Musíš do té sekce stavebnin - venkovní část... minule jsem se tam prošel a našel ho (na pravé straně) ale kdyžtak se poptej prodavačů co tam jsou, ti určitě budou vědět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 16:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kusma
V Hornbachu? coze A kde přesně? Chodím tam okukovat kytky a akvaristiku a nějak ho míjím..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 15:56 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Johan
Já ho kupoval v MPL stavebninách a ty jsou i v Olomouci:

www.mpl.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 15:55 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Johan
v olomouckém Hornbachu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 14:45 Muž Johan [4945] - Rostliny
Nepotkal někdo Liapor v okolí Olomouce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 13:23 Muž drlift [38] Re: Rida
Vcera jsem se se pokousel pripravit Liapor pro akvarium. Musim priznat, ze jsem to cekal snazsi. Plavalo toho opravdu hodne moc. Nepotopitelnych kuliek mi zustalo cca 2 litry. 10 litru se po prevareni potopilo. Kazdopadne to byl slusnej masochismus, varit to v hrnci na spagety. Prestoze jsem se snazil, abych nenadelal (ze zacatku jsem se tak moc snazil, ze jsem to vybiral sitkem na caj :) ), liapor byl po cele kuchyni a vesele kroupal na kuchynske lince, na dlazbe, ve drezu, dokonce i v rychlovatne konvici coz mne dost zneklidnovalo.

Muj nazor je, ze vyrovnany clovek s pevnou nervovou soustavou dokaze za pouziti normalnich hrncu na vareni udelat bez ujmy na zdravi prave tech 10 litru na jeden zatah.

Rozhodne bych nedoporucoval poustet se do teto akce tehotnym a zenam na materske, protoze jejich nervova soustava je casto jiz tak narusena ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 17:08 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: kofejn
Nám je nehrabou, drží se pouze ve volném prostranství ;-) Jen počítej s tím, že Ti budou vířit detrit, co tam máš teď usazený. Bude to jen chvilku než to přečerpá filtr. A vypadaj při tom nějak takhle :-) rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 14:20 Muž kofejn [963] Re: kahua
Že se to rybkám bude líbit, o tom nepochybuju ano. Jde mi o to, jestli nevyhrabou kytky. Dneska pět-šest pandíků koupím a za pár dní uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 14:15 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: kofejn
Tak my máme písek + liapor a ten je v horní vrstvě a pancíci jsou schopni do toho zavrtat půl hlavy a jsou naprosto spokojení ;-) Připomínají prasátka, co se vrtaj v hlíně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 10:57 Žena baletka [624] Re: Rida
Právě že jde o velké akva, budu potřebovat cca 50l substrátu. Takže na dlouhé vaření po večerech :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 09:57 Muž kofejn [963] – Pancéřníčci a
Sám se přidám s dotazem: Chováte někdo pancéřníčky (panda či skvrnitý) v akváriu se dnem z Liaporu/Manado/Kongo a jiných alternativ? Kytky mám už měsíc, tak by mohly být zakořeněné a mohly by rytí pancéřníčků vydržet, ale není nad osobní referenci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 09:30 Muž kofejn [963] Re: Rida
Mmě zbylo asi 8l neklesajících z 50l pytle frakce 2-4mm. Na fotce plave v tom malém kyblíku rybicky.net/fotogalerie.php… , ale po měsíci dále klesá.
Pro Baletku: Vařil jsem v zavařovacím hrnci po večerech (asi 3x 2 dávky, když šly děti spát. Ono s nima to moc nejde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 09:17 Muž Rida [85] - CichlidyRe: baletka
Záleží kolik potřebuješ a jak velké balení budeš mít, taky jakou frakci- různí se to. Zdá se že menší frakce plave méně než větší. Taky když budeš mít 50l pytel a reálně potřebuješ 30 litrů do akvárka, tak no problem......

Já měl malou frakci 1-2mm, namočil jsem, kleslo okamžitě cca 75-80% (ze 100 litrů)
Zbytek jsem povařil a kleslo opět cca 75% zbytku. Pak jsem vařil ještě jednou ten zbyteček a klesla ještě tak půlka.
Čili ze 100 litrů mi jich kleslo cca 95, což je paráda. Z toho 3/4 bez jakéhokoliv vaření- což se ale s jinou frakcí nemusí podařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 08:09 Žena baletka [624] Re: muťa
Neříkám, že to nejde. Ale sobotní dopoledně radši věnuji dceři a zůstanu u křemičitého písku. Aspoň v tuto chvíli to tak vidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.09.2012 07:33 Žena petulinakk [2016] Re: drlift
Něco klesne hned ještě před vařením, tak doporučuju nejdřív namočit, a pak vyvařit až to co neklesne, abys ušetřil přáci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 06:47 Muž drlift [38] Re: baletka
Ja si naplanoval vareni Liaporu na tenhle ctvrtek. Poreferuju, jak mi to slo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2012 05:59 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: baletka
Já něco vařila i opakovaně, ale mě by prý vyrostl i trpaslík smich Záleží hodně na pytli, zda budou převažovat menší či větší kuličky. Já použila pouze horní třetinu pytle a ty menší byly až dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 05:40 Muž muťa [554] - RostlinyRe: baletka
Opakovaně se to nevaří, stačí jednou a pak ochladit ve studené vodě. Postup najdeš v tomto vlákně a to několikrát popsaný. A těch 50l převařit jde. Sice mi to trvalo celé sobotní odpoledne, ale jde v to v klidu a v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:17 Žena baletka [624] Re: drlift
Do prčic, tušila jsem nějaký háček. Moc nevím, jak budu (případně opakovaně) vařit 50l substrátu. A mrskat ho do studené vody. Jestli já náhodou neskončím u křemičitého písku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:05 Muž drlift [38] Re: baletka
Ano viz. starsi prispevek:
Rida napsal: Zdá se že důležité je i ochlazení po povaření.
Tedy-krátce povařit a pak sítkem vybrat a mrsknout do studené vody, aby kuličky prudce zchládly. Pokud stále plave, opakovat. ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 22:38 Žena baletka [624]
Ahoj, všichni, chci se zeptat, jak se zachází s Liaporem. Jestliže je to vlastně stejný materiál jako Rataj Profi Soil, má se před položením do akvária také namáčet? Pořád uvažuji, že přece musí v tom akváriu plavat, když je to keramzit...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2012 07:15 Muž dimmur [283] Re: malyLibor
diky sehnano.....chci to zkusit zatim jen do noveho krevetarka a pokud se osvedci, tak to pouziji casem ve velkem akva....
nemel si byt nahodou na dovolene? :-) uz se tesim na rostlinky....chystam se totiz predelat trochu layout, tak se mi budou naramne hodit...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 23:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: dimmur
Fotka k příspěvku Nevím, co se stalo, ale posílal jsemti už ráno doporučení, aby sis jej objednal v nejbližším Hornbachu a oni ti jej dodají. Na obrázku máš popsaný psotup.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 19:44 Muž muťa [554] - RostlinyRe: dimmur
Tak se podívej do místních stavebnin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2012 07:43 Muž dimmur [283] – kde sehnat v okoli Pardubic
Ahoj, nevite kde sehnat Liapor v okoli Pardubic? Vcera jsem byl v Hradeckem Hornbachu a nemaji....Diky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2012 19:57 TomášP Re: romant
Přesně tak, rozhodil jsem bivoje a přikryl jsem ho slabou vrstvou dna. Pomalu napouštím a zatím vyplavala jen jedna kytka, tak jsem jí dal pod kámen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 20:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Použil jsem Biofiltr od Dajanapet.cz . Mají i tablety, ale dal jsem tu tekutou verzi a velice se osvědčila. Hodně rychle se filtr chytil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 14:31 R Muž romant [27981] Re: TomášP
Rozhodil a přikryl další vrstvou, že.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2012 14:28 TomášP Re: romant
Bivoje jsem tam prostě rozhodil a je to. Staré dno nemám, takže ostatní látky se musí vytvořit časem a přirozenou cestou. Maximálně přidám nějakou startovací tabletu, nejspíš od dennerle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 12:39 Muž kofejn [963] Re: TomášP
Já dával osmocote pro dům a balkón (dá se sehnat v OBI) a sázel jsem zahnutou pinzetou a taky to šlo. Hnojiva se doporučuje 2-3g na litr substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2012 12:33 R Muž romant [27981] Re: TomášP
Zásobním hnojivem typu Bivoj se opravdu nedá nic skazit, do začátku se živiny rostlinám budou hodit a je jedno jaký to je dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 12:01 Muž muťa [554] - RostlinyRe: TomášP
Já použil taky staré dno a taky si m yslím, že Bivojem nic nepokazíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 11:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Já pod Liapor dával Aquaclay staré dno. Podle toho, co jsem se bavil s jinými a co jsem načetl by určitě nebylo špatné tam bivoj dát. Mně to roste krásně i bez něj, ale určitě bivoj neuškodí, hlavně do začátku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 23:53 TomášP Re: malyLibor
joooo dík za tip palec ještě dotaz mám doma ještě nějakýho bivoje mám ho přihodit???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2012 23:33 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TomášP
Jedna praktická rada - až budeš sadit kytky, saď je jen do vlhkého dna, ne pod vodou. To by ses z toho v čerstvě namočeném Liaporu zbláznil. Po dvou třech měsících to nebude problém. Do čerstvého se nejlíp sází tak, že ho dáš na dno, vytvaruješ podle představ do svahu a sázíš. Okolo každé kytky ho pořádně upěchuj. Tím pěchováním ti ho bude ubývat, tak měj nachystaný k doplňování. Až budeš mít zasazeno, polož někam, kde máš volné dno, normální talíř a do něj směruj vodu, kterou budeš hadičkou napouštět. Nenapouštěj moc rychle. Takto ti rostlinky zůstanou ve dně. Matky jsem použil jen na Ceratophyllum demersum a na několik málo kryptokoryn, které měly malé kořeny a velké listy a stále se snažily plavat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.08.2012 22:35 TomášP
Liapor jsem zakoupil v Pražském Hornbachu s tím, že mi pytel o 50ti litrech bude bohatě stačit, ale opak je pravdou. Včera a dnes jsem ho vařil jak brambory chladil jak zmrzlinu a přesto mi cca 15 litru né a né se potopit tone . Teď ho máčím a budu doufat, že ještě něco padne.... Zítra se chystám sázet kytky, tak jsem si radši připravil několik matiček :-D :-D Jinak jsem s volbou zatím velmi velmi spokojen ve vodě vypadá opravdu pěkně, mnohem líp jak mé staré dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2012 18:16 Muž muťa [554] - RostlinyRe: zordix
Ono záleží právě hodně na osádce. Já mám ryby tetrovité + něco navíc a dokonce mám i piskořky. Dno si už půl roku drží podobný tvar, který dostalo při založení. Zásadní zněnu nevidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2012 18:04 Muž zordix [37] Re: malyLibor
Dno drží lehoučce vyspádované. Pro kopečky je nutno použít nějaké zarážky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 08:25 R Muž romant [27981] Re: kofejn
Budeš krmit,ne imaginární ryby, ale nitrifikační bakterie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 08:20 Muž kofejn [963] Re: malyLibor
Akvárko je zcela nové, jen jsem použil Biofiltr od Dajany. Takže počkám a budu krmit imaginární ryby. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 07:56 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bikerek
Svah či díra se sice snadno formují, ale rybičky je stejně snadno zarovnají do roviny. Proto když chci formovat nerovné dno, využívám přepážky, kterými tvaruji v akvárku terasy.
Takto vypadá přepážka v prázdném akvárku rybicky.net/fotogalerie.php… a takto vypadá potom v akvárku rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2012 07:49 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kofejn
Já bych taky ještě s rybkama počkal. Obzvláště jestli máš akva zcela nové, včetně nového filtru a kupovaných rostlinek. Nějakou dobu bude trvat, než se akvárko "zajede", rybky v takovém akva by mohly umřít. Chce to trpělivost, první dva týdny alespoň 3x týdně, další dva týdny aspoň 2x týdně měnit 1/3 vody. Taky je dobré to nové akvárko krmit, normálním žrádlem pro rybičky - malinkou špetku - tak 2x týdně. Pokud jsi neměl zaběhlý filtr ani zaběhlou náplň z filtru k vymačkání do nového akvárka, jsou dobrou pomůckou k zajetí akvárka různé bakterie podporující přípravky - např. Sera Nitrivec nebo mnou odzkoušený Biofiltr od Dajanapet.cz
Co se pak týká toho, aby ti nevyryly všechny kytky, tak i proto bude lepší počkat, po měsíci už budeš mít všechny kytky zakořeněné. Po týdnu je ještě pořád Liapor příliš načechraný, ale během toho měsíce si hezky sedne. Po třech měsících už je naprosto v pohodě a nezvíří mi ho ani proud z rozstřikovací rampy při výměně vody.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1701