Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 15:45 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Kaplan007
Mě by zajímalo, jestli se časem rozmáčí nebo ne. nevypadá totiž jako klasický pálený jíl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2013 15:04 Muž Kaplan007 [51] Re: kaplan007
Dalši zkušenosti s terramolem:
Po 48 hodinách je zákal z 90% pryč, ale voda je trochu cítit. Zkusím měnit denně část vody a uvidím co to udělá za pár dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2013 21:04 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: malyLibor
Jo já jsem tenhle příspěvek dával z mobilu, tam to není moc obratné, ale už jsem si to přečetl jinak dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 21:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Kryštof
Asi o 14 příspěvků dříve jsem dával i odkaz na jejich e-shop, jinak se prodává ve stavebninách, já ho koupil v Hornbachu. Je to tu ale napsáno asi 100x, stejně jako jak s tím nakládat. Liaflor je něco jiného, hlavně jiná velikost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 20:13 Muž Kryštof [314] - Amerika
Zdravím, je liaflor stejny co liapor? Našel jsem to v zahradnictví a něli by to být jílové kuličky :) ale nejsem si jistý a jinak kde mám koupit liapor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 12:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ondra
A měl jsi naprostou pravdu. Ale i tak se ta sázka za tu cenu vyplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 10:27 Muž Kaplan007 [51] – Terramol
Včera jsem byl pro terramol tak přidám pár zkušeností. Vzal jsem pytel 1-3 a pytel 3-6. Ten 1-3 mi přišel až moc jemný, tak jsem to smíchal a je to ok. Za sucha práší jako prase, tak doporučuju sypat do kýble s vodou. Tím se prášení aspoň trošku zmírní. Proprání stálo za to. Ze začátku je voda úplně oranžová. Při propírání nepřestane barvit asi nikdy, tak jsem ho párkrát propral v sítku. 100% substrátu hned klesne ke dnu, tak tu nejsou problémy jako např s liaporem. Po napuštění akva se vytvořil zákal, který je po cca 16 hodinách téměř pryč a substrát vypadá pěkně. Později přidám fotky. V týdnu mi přijdou kytky, tak uvidím jak se budou sázet. Ale předpokládám, že to bude podobné jako s ostatními substráty tohoto typu. Ve dnu se drží hodně vzduchu a nechce se mi to prohrabávat tak to nechám být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.03.2013 10:06 Muž stafflik [119] - Rostliny
Fotka k příspěvku Tak mám hotovo. Sázení kytek na sucho bylo uplně v pohodě. Jediny s čim se mi těžce nezadařilo je Hemianthus calitrichoides. Ta potvora mi v tom prostě nedrží a musel sem ho zatlačit do substrátu až tak moc že kouká jen pár lístků. Ale jinak paráda a vzhled je ještě lepší než na fotkách!!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2013 06:27 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: malyLibor
Libore, to jsem ti psal už třikrát, že je to sázka do loterie!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 00:54 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: malyLibor
Pro mě je to tři kilometry si pro to přijet. Akorát bohužel jsem měl menší výběr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 00:03 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MichoCZ
No, ono zas když koukneš na cenu, jakou mají, a připočteš si dopravu, tak třeba pro mne by bylo levnější objednat si pytel v e-shopu než jet pro něj do Hornbachu... a to si počítám jen benzín, ne další náklady na auto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 13:52 Muž ViktorX [474] Re: MichoCZ
Fotka k příspěvku Ono pokud ho člověk nepotřebuje hodně, asi není problém ho lehce prosít nebo v nějakých malých oběmech "setřepat", odstranit z těch 50 litrů trochu té větší frakce a "propracovat" se k variantě 1-4/625 :-), mně z 50l pytle zatím zbylo přes 2/3, ale výhledově něco půjde do dalšího akva.
Edit Opraveno, původně jsem zakroužkoval špatný druh, 1-4/625 má průměrnou oběmovou (sypná těch 625) hmotnost 1050 kg/m3 stydim, tj vyšší než voda, proto ho jde víc dolů.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 13:41 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: malyLibor
Já tomu naprosto rozumím, ale nechtělo se mi dát půlka ceny za poštu a proto jsem volil místního prodejce. Ale ti evidentě nevěděli co prodávají. I tak ta varianta 1-4/500 je výhodná. Zkusím to co nevidět použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.03.2013 13:27 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Pomalu začínám chápat, proč jsou mé zkušenosti jiné než zkušenosti spousty ostatních. Pořád tady kroutím hlavou, když někdo píše, že mu z pytle plave 5-10 litrů... Teď, když jsem se díval na vlastnosti Liapor 1-4 tady: obchod.liapor.cz/… mi to secvaklo. Zřejmě jsem měl štěstí a koupil jsem si pytel, do nějž se dostal ten nejlepší poměr Liaporu, tedy ten nejjemnější Liapor. Já ho totiž vážil, měl něco přes 30kg, a vážil jsem i 1 litr, ten vážil něco přes 600g (teď mne mrzí, že jsem si to nezapsal). Proto mi kleslo 48 litrů. Měl jsem de facto Liapor 1-4/625
Měl jsem prostě zase jednou štěstí, jak je u mne v životě obvyklé :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 13:19 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MichoCZ
No, nevím, jak moc v tom mají prodejci problém, ale podavači v obchodě na tom budou zřejmě stejně jako ve všech jiných oborech. Proto jen malé zopakování: Liapor se dělá v různých frakcích, které se liší svou objemovou hmotností (pokud se tak ta veličina ještě jmenuje - prostě každý druh Liaporu má jinou váhu na 1 litr objemu). To je způsobeno tím, že se u nich liší poměr různě velkých kuliček.
Druhá věc, která nám akvaristům trošku způsobuje problém, je distribuce Liaporu. Jediná frakce, která se balí do pytlů, je Liapor 1-4, který se dá koupit v 50ti litrových pytlech třeba v Hornbachu či jinde. Ostatní se dodávají v 1m3 vacích, a to zpracuje málokterý akvarista. Jsou dvě cesty, jak si pomoci - buď se domluvit s velkoobchodníkem, že v rámci dobrých vztahů domluví ve Vintířově, aby mu napytlovali i jinou frakci Liaporu (a že to ochotní velkoobchodníci dokážou je v tomto vlákně několikrát zdokumentováno), nebo využiješ jejich e-obchod a koupíš si to přes něj. Pokud je požádáš, jsou ochotni ti napytlovat kteroukoliv frakci do 50l pytle.
A pro úplnost ještě technické info o různých frakcích Liaporu zde: www.liapor.cz/…
A odkaz na jejich e-obchod tady: obchod.liapor.cz
Teď při vyhledání adresy e-obchodu jsem zjistil, že už běžně pytlují i jiné frakce, ale pro potřeby akvaristů je z těch běžně nabízených pouze Liapor 1-4: obchod.liapor.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.03.2013 13:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Miso
Můžeš klidně místo Liaporu dát Rataj Profi Soil. Má stejné vlastnosti. Je tam jen jeden malinký rozdíl. Za pytel Liaporu 50 litrů dáš 149,-Kč, za 50 litrů RPS zaplatíš 6x382+131=2.423,-Kč. Rozdíl je tedy 2.274,-Kč. To mi za 3 hodinky u plotny docela stojí. Nepatřím mezi ty, kdo by si vydělali 760,-Kč za hodinu, a tak koruny počítám. Pokud máš však neomezené příjmy, můžeš Liapor odvrhnout jen proto, že je s ním trochu práce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.03.2013 12:23 arzeus Re: ViktorX
Nejlépe se mi osvědčila ta trouba,pořádně rozpálit,až začne vystřelovat z pekáče a pak do studené vody,dával jsem do ní i kostky ledu,aby byla chladnější.Z 50litrového pytle mi plave tak 5 litrů.
A liapor je krásně těžký,hned sedá po zamíchání,takže super:)Ještě to nechám týden v sudu pořádně máčet a pak budu předělávat celé akvárko,velký kořen mám taky v kádi.Mám v něm ryby,tak musí být za den hotovo,proto liapor připravuji dopředu. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 09:23 Muž ViktorX [474] Re: ludvik
ludvik napsal:Vodu sice nevaříme při 100 stupních, ale 78 mi přijde trochu moc málo ;-) Prostě je důležité vařící kuličky házet do ledové vody ...
Nevím jak ostatní, ale já vodu vařím zásadně při 100°C ;-), nepočítám-li drobné zmněny v závislosti na tlaku vzduchu (o papiňáku nemluvě). Hovořil jsem o rozdílu oproti pokojové teplotě, var vody 100°C - 22°C = 78°C. Rozpálená trouba 200°C - 22°C = 178°C. Poměr rozdílů je 2,28, což mi "skoro nastejno" nepřijde, dobu nahřívání neřeším. Prostě čím víc zahřeješ, tím víc odejde vzduchu, resp. tím víc se při ochlazení nasaje vody.
To bys je do ledové vody mohl naházet rovnou, ale ono je krásně vidět, jak se ty mrchy po zahřátí proberou a zamíří nahoru :-).

ludvik napsal: Ale v každém případě si troufám tvrdit, že srovnání 200 v troubě a 100 v hrnci vyjde (skoro)nastejno ...
Tak jsem to schválně zkusil spočítat, pokud ohřeju 10 litrů vzduchu nasosaného v Liaporu z teploty 100°C (vaření) na 200°C (trouba), zvýší svůj oběm na 13,661 litru, tedy v ideálním případě (100% průchodnost pórů, což samozřejmě není) z něj vytlačím o 3,661 litru vzduchu víc, a po schlazení tedy nasosám o 3,661 litru vody víc, než kdybych ho jen vařil. Je to samozřejmě jen teorie (už při vaření se tam nějaká voda prokousá), ale nezanedbatelný rozdíl ve prospěch "pečení" tam podle mně je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.03.2013 08:35 Muž Treeman [249] Re: ludvik
Souhlasím s tebou "Prostě je důležité vařící kuličky házet do ledové vody " a pokud něco zůstane plavat tak je to vlastnost a ne chyba. Stejně 50L pytel na jednu nádrž člověk nepoužije takže pokud něco zůstane plavat tak nepropadat panice!!! Vždyť i do normálního květináče se dají "plaváčci" použít a ještě hrozí to že budete pochváleni jak jste udělali dobře že to není jen do akvária ale i manželce ke kytkám nebo to uvítá i bonsai??. :-D
www.cannabislandia.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 02:23 Muž ludvik [1082] Re: ViktorX
Jsem neřekl, že to bude stejné, ale že to nebude moc hrát roli :-) I když těch 200 jsem možná přehnal. Ale v každém případě si troufám tvrdit, že srovnání 200 v troubě a 100 v hrnci vyjde (skoro)nastejno ... Lepší násoska z trouby bude vyvážena delší dobou nahřívání.
Vodu sice nevaříme při 100 stupních, ale 78 mi přijde trochu moc málo ;-)
Prostě je důležité vařící kuličky házet do ledové vody ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 02:14 Muž ViktorX [474] Re: ludvik
ludvik napsal: Ale notak ... důležité je ho zahřát, aby se roztáhl vzduch vevnitř a při vychladnutí natáhl do sebe vodu místo toho vzduchu. Tedy je vcelku fuk, jak se to zahřívá a asi i na kolik stupňů. Vyšší teplo přinese asi o něco lepší "zisk", ale rozdíl 100-200 asi moc roli hrát nebude.
Dovolím si nesouhlasit. Myslím, že tepelná roztažnost vzduchu bude pro naše účely mezi pokojovou teplotou a 200°C +/- přímo úměrná. Rozdíl mezi pokojovou teplotou a varem vody ca 78°C, mezi pokojovou teplotou a troubou 178°C, takže by v ideálním případě (100% průchodnost pórů, což samozřejmě není) odešlo 2,28x více vzduchu a o to více vody se nasálo zpět. Bude to samozřejmě méně, ale netroufal bych si tvrdit, že to bude stejné ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 01:48 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
To není tak jednoduché :-). Ty Liapory 1-4 jsou přece dva. Naše klasická pytlovina obchod.liapor.cz/… Liapor 1-4/500 tj 0,5 kg/l alias 25kg/50l, a dále pak balený po 1m3 a občas ve stavebninách dostupný Liapor 1-4/625 s jemnější frakcí, tj 0,625 kg/l alias 31,25kg/50l, to vše +/- 15% + obal a nálepka s razítkem na poště pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 01:34 Muž ludvik [1082] Re: Miso
Ale notak ... důležité je ho zahřát, aby se roztáhl vzduch vevnitř a při vychladnutí natáhl do sebe vodu místo toho vzduchu. Tedy je vcelku fuk, jak se to zahřívá a asi i na kolik stupňů. Vyšší teplo přinese asi o něco lepší "zisk", ale rozdíl 100-200 asi moc roli hrát nebude. Takže zahřát a hodit do studené vody. Nic víc. To většina lidí považuje za dostatečnou práci a je to i logické. Zahřátí vařením je jenom proto, že voda vede teplo lépe, než vzduch, takže je to energeticky výhodnější, než pečení v troubě.

Ale uznávám ... takových 50 litrů vařit někde v paneláku v třílitrovém hrnci musí být trochu opruz :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 00:54 Muž Miso [470]
uz som celkom rozmyslal ze pri znovuzakladani akva ten liapor kupim, ale posledne dni v tejto teme ma dokonale odradili. ...prevarat dno v tlakovom hrnci? dakujem, mam lepsie veci na praci X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 00:14 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: malyLibor
No z mojeho pozorování usuzuje, že sami prodejci v tom mají solidní bordel. Dokonce mi tvrdili, že to bude mít kuličky 1-4cm. Ale z toho jsem je vyvedl. A o tom, že existuje Liapor 0-2mm aboslutně nevědeli a že by měli ochotu ho někde sehnat pytel ani čut. No co se dá dělat. Liapor bude, stojan doma stojí, v pátek budou police a příjde ta veselejší fáze přípravy. Napouštění, osázení a záběh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 00:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Zajímavé. Jestliže 1 litr Liaporu 1-4 váží 0,6 kg, kolik tak asi váží pytel, tedy 50 litrů Liaporu? Mně stále vychází 30kg, ale třeba jsem jen neával pozor v matematice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 20:06 Muž ViktorX [474] Re: MichoCZ
Jojo, u tebe přesně 25kg. V téhle frakci dělají ještě těžší 1-4/625 s 31,25 kg, s vyšším podílem malých zrníček, ale neprodává se po pytlích. Jen je mi divná ta nabídka 1-4/350, v katalogu vidím jen Liapor 4-8/350.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 19:30 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: ViktorX
Nabídi mi jedinou možnou variantu 1-4/500 takže by toho mělo být těch 50 litrů. Ještě tam měli i 1-4/350 což mi příjde moc lehké. Na netu je i xx/575, ale ten neměli,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 18:48 Muž ViktorX [474] Re: lhajek
Tak s tou váhou je to zajímavé, teoreticky samotný Liapor by měl vážit 50l - 22,5 kg, plus obal. Ale mají tam toleranci +/- 15%, takže 19,125kg - 25,875kg plus obal :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 18:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Já si těch 50L nechal přivést neb v okolí nikde neměli a podle PPL to vážilo 22kg :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 16:25 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: RadekH1
No, já kupoval 50 litrů za 149,-kč v Hornbachu a vážil 30 kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:51 Muž soc [60] Re: RadekH1
Zhruba tech 25kg :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:41 Muž RadekH1 [129] Re: MichoCZ
Já kupoval 50 litrů za 181 kč. Ale byl to pytel a objem v litrech ne na kila, takže nevím kolik to mohlo vážit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2013 15:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Kaplan007
Při jeho ceně určitě jo, ale chtěl jsem si ověřit na tom malém množství, které aktuálně potřebuji, jaký způsob potápění je nejefetktivnější. Takže až toho budu potřebovat několikanásobně víc tak pojedu na jisto ze získaných zkušeností :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:26 Muž MichoCZ [891] - Amerika
Dneska jsem si objednal Liapor za 149Kč 25kg. Štěrk bych za takové peníze určitě nesehnal. Vyzkouším do jednoho akva a uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:23 Muž Kaplan007 [51] Re: lhajek
Není už potom efektivnější koupit liaporu víc a to co plave prostě vyházet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 09:53 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: lhajek
Tak nevím, ale ten zbytek se moc nedaří už potopit. Zkusím ho vzít domů a povařit, ale moc tomu nedávám. Z těch 3L jsem potopil tak 80% ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 09:39 Žena LinaDee [167] - Aquascaping
Já úspěšně potopila polovinu pytle, ještě se budu snažit asi v létě potopit zbytek, protože větší akvárko=větší dno a víc prostoru na rostlinky ano nikdy bych neřekla že mi akvárko bude malé právě kvůli kytkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2013 22:35 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: daren
daren napsal: Jeste ze mam tolerantni zenu, jinak nevim.
No, asi by sme mnohí mali celkom iný (cnostnejší) koníček... Ale tá moja vie, že takto nemám čas napr. behať za inými ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2013 22:18 Muž daren [408] Re: lhajek
7) trouba na 200C -> vrouci voda -> ledova voda - cca 30% plave (asi nejlepsi, ale nejpracnejsi vysledek)
8) kourenim pod vodou zlato nevznika :-D

PS: Jeste ze mam tolerantni zenu, jinak nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2013 13:37 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Tak liapor dnes dorazil a hned jsem se vrhnul do jeho potápění :-) Dělal jsem to v práci a na miniakva mě stačí cca 3 L substrátu takže sranda. Výbava trocho omezená - jen nějaký kbelíček a rychlovarná konvice.
Uvařil jsem vodu a zalil s ní liapor a nechal ho louhovat asi 20-30min. Pak jsem ho přendal do studené vody, zchladil, a ze 3 litrů mě zbylo tak 1L plavajícícho. Ten jsem opět prohnal stejným procesem a .... zklamání, skoro nic dalšího ke dnu nekleslo. Takže jsem to opět zalil horkou vodou a nechám to v ní pomalu chladnout až do zítra a uvidím co se s tím stane do rána.
Možná jsem na to moc tlačil a spěchal a chce to nechat uležet ....

Jinak vzhledově se mě ten substrát moc líbí .... už se těším až bude mini běžet ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 21:39 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Daren
add 6) jj e-shop jim funguje dobře, potom co jsem obvolal blízké stavebniny a v některých evidentně ani netušili co to po nich chci, tak jsem tam v pondělí také objednal. Platil jsem předem převodem, takže den čekání na víc, ale PPL psala že zítra to budou doručovat, tak už se těším :-)

Už jsem nějaký čas nic nezakládal takže jsem jako malej kluk smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 21:31 Muž daren [408] Re: malyLibor
No mam to co mi po prevareni zustalo v pytli, tak zkusim prevarit po odlezeni jestli budu delat dalsi varku. Ale popravde mne se vic libi ty drobnejsi a sisatejsi kousky, a to jsou vetsinou ty, co padnou nejrychleji ke dnu. Takze ani nemam prilis nutkani zkouset utopit vic tech velkych kulatych kousku co zustalo plavat.

Jinak co se studeneho procesu tyce - po nekolika dnech kleslo cca dalsich 5% (k tem 10% co padly rovnou). Je to pro trpelivejsi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 21:20 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Daren
Já budu trochu oponovat. A to v bodě 4. Mně opakované vaření pomáhalo, po druhém a třetím převaření a ochlazení se utopila další spousta plaváčků. Ale je fakt, že co plavalo po třetím převaření a chlazení, na to jsem se vykašlal - byla toho fakt jen trocha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 21:15 Muž Miso [470] Re: Daren
Ja som kupil Aquaclay a daval som ho rovno do akva, len som ho oplachol a plavalo tak 10%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 20:38 Daren – liapor
Pratele, kratce se s vami podelim o sve zkusenosti s liaporem, abych vam usetril cas :)

Napad s troubou jsem mel take, bohuzel oproti predpokladu 'vic se to ohreje - vic to nasaje' se ukazalo, ze to neni tak dokonale.

Kdyz to shrnu:
1) rovnou do studene vody - plave 90%
2) trouba na 250C, pak do studene vody - plave tak 50%
3) kratce povarit, pak do studene vody - plave tak 40%
4) opakovene vareni neprinasi skoro nic
5) mrazeni nema nasledne plavani take zadny vliv
6) e-obchod an liapor.cz funguje spolehlive, ve stredu odpoledne jsem ojednal, v patek dorazil

Vyrobni proces, ktery jsem ozkousel byl takovy, ze jsem nechal varit vodu v 3l hrnci, a do vetsiho jemneho sitka jsem nabral, strcil na chvili do vody, hodil do kyblu se studenou vodou a tak dokola. V rychlovarce jsem mel cca litr na prubezne dolevani (trochu vody liapor odsaje).

Vzhledem k tomu, ze mam liaporu nadbytek, vyhazel jsem nejen plavacky, ale kulicky, ktere se po lehkem zvireni vznasely. Slibuji si od toho mensi potize pri nasledem poletovani po akvariu, uvidime :)

Pokud mi bude nejaky substrat chybet, pujdu priste suchou cestou - sice to ma nizsi vyteznost, ale prijde mi, ze s tim bude min praseni :)

Preji mnoho zdaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 19:04 JackDaniel Re: arzeus
V papiňáku jsem toho uvařil půlku už včera a jde to super,teď jsem vyzkoušel metodu v troubě s nepotopenýma kuličkama od včera a taky dobrý.3/4 kuliček co plavaly po vaření se metodou trouba potopily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 18:50 Muž stafflik [119] - Rostliny
Tak nastal čas se na to taky vrhnout. Liapor se čtyři měsíce máčí v bečce, rostliny by měly zítra dorazit, substrát pod Liapor si zítra taky vyzvednu, takže v sobotu nastane den D. Doufám že do té doby splašim nějaký čupr šutr. Štvalo by mě ho tam dodávat potom..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 15:11 arzeus Re: Rida
Nejlepší by bylo,zkusit ho naprat do papináku:-D,ale já ho nemám,takže vářím a peču:-D Je to děs běs!!!:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2013 13:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Rida
Fotka k příspěvku Já použil běžný Liapor 1-4 koupený v Hornbachu a mám naprosto stejné zkušenosti jako ty. Vařil jsem přesně jak popisuješ, chladící vodu jsem vyléval, protože jsem to tím v ní i trochu propral, a zbylo nepotopených jen troška, asi litr. Ostatně fotku využití nepotopeného zbytku tady taky mám :-)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1301