Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.07.2012 07:03 Muž Monty74 [20]
Tak jsem to včera změřil. 20 litrů liaporu se máčelo cca 4 týdny v soudku z vodou.Voda pro porovnání natočená přímo z kohoutku.

1.- voda + liapor - 8,18
2.- voda z kohoutku - 7,62

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 19:25 Muž Sid [5856] - RostlinyRe: malyLibor
Někde jsem tady zahlédl Kortezhugovo doporučení podrobit Liapor malému testu. (V jednoduchosti je síla.) Přijde mi to smysluplnější, hež hromada spekulací.
Tolik k této "méně významné" části mého příspěvku.

A teď k té "významnější", kvůli níž jsem se vůbec zapojil. (Na tu jste ovšem nereagoval, proto ji zopakuji. :))
malyLibor: ...Liapor není nic jiného než vypálené kuličky jílu. Nemůže vodu měnit jinak než jíl, tzn. prakticky nijak...
Sid: To je zase (hodně) odvážné tvrzení z vaší strany.


Že se u vás Flamengu daří, mě samozřejmě těší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 17:09 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: HonzaCh
Ale já to přeci vědět nepotřeuji. Já tady o Liaporu netvrdím nějaké nepodložené věci. Já mám celé dno z Liaporu (s výjimkou 10 l Aquaclay Ground staré dno 10 litrů úplně dole) a žádné údaje, které by potvrzovaly tvá tvrzení, jsem nezaznamenal. Nicméně pravdou je, že mé akva je v provozu teprve sedmý týden. Pakliže k tebou jmenovaným výsledkům v budoucnu dospěju, jistě je zde uvedu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 17:03 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Sid
Inu, možná, kdybyste si přečetl můj příspěvek, všiml byste si drobné maličkosti - mimo jiné reaguji i na Kortezhugovu výtku k předchozím příspěvkům, že nikdo nic nezměřil. Kdybyste se koukl do mé prezentace, na niž ve svém příspěvku odkazuji, zjistil byste, že já měřím více méně (asi spíše méně) pravidelně :-D . PH nijak démonicky vysoké nemám, Kh je taky OK a snad i díky tomu mi vaše krásné kryptokoryny hezky prosperují.... Ale možná je to i díky železným maticím smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 16:57 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: LiborSprysl
A nyní k vám, vážený Všeználku.

LiborSprysl napsal: Nebude to tím, že znáte produkty jen těchto dvou firem? Pěstováním akvarijních rostlin se zabývají i mnohé další a stejně srdnatě jako vy ty dvě, budou hájit jiní i další...Již jsem jinde zmiňoval Jirku Sýkoru a jeho Fytosel, jsou tací, kteří si nemohou vynachválit Václava Hořánka...a dalo by se asi ještě pokračovat... ano Řekněme, že nejsou tak velcí, jako firmy vámi zmíněné...

Všimněte si, že jsem napsal pouze svůj názor na to, že mně osobně se nejlépe osvědčují rostliny z přebytků jiných akvaristů. Následně jsem vyjádřil svůj odhad (uvozeno částicí asi), že tyto dvě firmy prodávají nejlepší rostlinky u nás co se týče velkoodchoven. Ano, přiznávám, dopustil jsem se jisté věcné nepřesnosti, kterou jste mi mohl vytknout, neboť rostlinky produkují spíše pěstírny než odchovny. Bohužel, vy jste se místo hodnocení faktického pochybení rozhodl napadat mé subjektivní pocity a zkusil hodnotit mé znalosti firem pěstujících rostliny. Sebekriticky přiznávám, že nejsem zřejmě takový znalec, jako vy. Neznám vámi jmenované pěstírny, což v žádném případě neznamená, že nemohou pěstovat skvělé rostliny. Jak jsem již ve svém původním příspěvku uvedl, dávám přednost získávání rostlin z přebytků kolegů akvaristů (a stejně tak je to i s rybičkami). To, že jsem zde kladně hodnotil firmy Aqua-daho a Rataj vyplývá z mojí znalosti právě těchto firem jako kvalitních (u Karla Rataje otce jsem k naprosté spokojenosti kupoval rostlinky již před 40. lety a velmi rád je u Karla Rataje syna nakupuji i dnes). Shrnu-li to tedy, vyjádřil jsem ve svém příspěvku svůj subjektivní názor, nikoliv srdnatou obhajobu kohokliv, což by vám zajisté jakožto vynikajícímu znalci češtiny nemělo uniknout. Děkuji vám rovněž za rozšíření mých obzorů co se týče pěstíren akvarijních rostlinek rybka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 16:39 Muž HonzaCh [3] - AmerikaRe: malyLibor
Vše co potřebuješ vědět je v prezentaci.
Síťka je plastová a ak. je v provozu sedum měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.07.2012 16:35 Muž Sid [5856] - RostlinyRe: malyLibor
... Liapor není nic jiného než vypálené kuličky jílu. Nemůže vodu měnit jinak než jíl, tzn. prakticky nijak...
To je zase (hodně) odvážné tvrzení z vaší strany. :)
Pochopil jsem, že jste byl k napsání svého obsáhlého pojednání vyzván. Možná ale stačilo, kdybyste podpořil Kortezhugovo doporučení... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 16:32 Muž malyLibor [5367] - Asie
Pokud chcete někdo diskutovat o tom, jak Liapor ovlivňuje kvalitu vody v akva, velice to uvítám. Zkuste vodu občas změřit, zaznamenat parametry a pak se pojďme bavit o výsledcích. Romant sem dal odkaz na složení Liaporu. Liapor není nic jiného než vypálené kuličky jílu. Nemůže vodu měnit jinak než jíl, tzn. prakticky nijak. Snad jediné, v co jsem doufal, že by mohl uvolňovat nějaké to železo, jak se tvrdí u chemicky totožných speciálních akvarijních substrátů. Bohužel, ani toto má měření nepotvrzují. Pokud železo do vody nepřidám, prostě v ní není, ani když mám dno z páleného jílu.... nejen Liaporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 16:26 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: HonzaCh
Byl jsem vyzván, abych reagoval na tvá tvrzení zde, neboť mám dno z Liaporu (pouze, ne z dalších písků neznámého složení) a také jsem se pokusil měřit pH permanentním pH metrem.
Tvá tvrzení mi přijdou velmi odvážná. Mohl bych se zeptat, jak dlouho to dno už používáš? Z jakého materiálu je síťka, kterou je Liapor přikryt? A prosím ještě přesné chemické složení těch dalších tří písků, z nichž se skládá tvé dno, dále typ sondy a jak jsou nabité baterie pH metru... a tak bych mohl pokračovat.
PH metr je značně nepřesný přístroj, jak jsem velmi rychle zjistil. Například mně ukazoval zpočátku snižující se hodnotu pH, když jsem začal aplikovat CO2, po týdnu pH začalo zcela bezdůvodně stoupat, poslední naměřená hodnota pH byla po dvou týdnech měření 22,88. Prodejce mi řekl, že je to způsobeno tím, že se v pH metru vybily baterky. Nové jsem tam zatím nedal.
Tvé údaje o Kh nemohu potvrdit. Měním vodu z vodovodu : permeátu z osmozy v poměru 1:2 a Kh mi pomalu klesá, jak se můžeš přesvědčit z výsledků mých měření.
Stejně tak z výsledků mých měření a poznámek v deníku můžeš zjstit, že vodivost vody v akva mne zpočátku zaskočila, byla podstatně vyšší než vodivost vody do akva dodávané. Nicméně tvrdit, že za to může Liapor, je značně odvážné a já bych si to nedovolil. Stejně tak to může být způsobeno rozpadem listů rostlin, úmrtím šneků.... Ať je to způsobeno čímkoliv, nemá to dlouhého trvání. Opět se ve výsledcích měření u mé třístovky můžeš přesvědčit, že vodivost postupně značně klesá.
To je tak asi vše, co jsem k tomu chtěl napsat. Tento příspěvek jsem napsal jen na vyžádání, osobně bych na tvá tvrzení vůbec nereagoval. Nemyslím si, že má smysl reagovat na tvrzení, která nejsou podložena fakty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.07.2012 16:13 Muž kortezhugo [943] Re: HonzaCh
Tak podla tej tabulky je vsetko jasne.Osobne ale v tom zlozeni nic zle nevidim.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 16:01 Muž HonzaCh [3] - AmerikaRe: kortezhugo
Hořčík těžko změřím!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.07.2012 15:57 R Muž romant [27334] Re: HonzaCh
Tady jsem našel tabulku s chemickým složením liaporu www.liapor.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:55 Muž kortezhugo [943] Re: HonzaCh
A co ked vyplavuje horcik? X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:48 Muž HonzaCh [3] - AmerikaRe: kortezhugo
Vodu s filtru vypouštím do dna s CO2 kde je Liapor. Tak mě napadlo, že ho rozpouští nebo vyplavuje vápník!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.07.2012 15:43 Muž kortezhugo [943] Re: HonzaCh
Zaujimave toto.Nikto tu nic nezmeral a kopec rad ako to namacat a davat do akva.X-) :)Aj ked ja osobne by som to zvysovanie Kh celkom bral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:35 Muž HonzaCh [3] - AmerikaRe: kortezhugo
To jsem udělal, neměřil jsem Ph, ale vodivost a jde prostě nahoru. Ona jde u Aquaclay taky, ale časem přestane růst. Hlavně mě ho zbylo 30Litrů! Zbytečně jsem stresoval,že mám málo písku a dal tam Liapor. Teď se ho nezbavím :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:27 Muž kortezhugo [943] Re: HonzaCh
Ci to je prave Liapor-om zistis na 100% tak ze si to das zvlast.
2 pohare
1. vodu
2. vodu + Liapor
Uzavres to a nechas v tme par dni postat a potom to zmeras. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:18 Muž HonzaCh [3] - AmerikaRe: romant
Co2 jede dá se říct pernamentně, tak aby voda měla Ph6,7. Měřil jsem Kh po výměmě vody po týdnu a je 5. Za týden bude 6 nebo7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:12 R Muž romant [27334] Re: HonzaCh
Nebude to činností rostlin? Zkoušel jsi toho CO2 přidat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:11 Muž HonzaCh [3] - Amerika
PH metr se sondou 24hod. A samozřejmě nahoru. Už jsem uvažoval, že to dělá PMDD. Tak jsem týden nehnojil a vodivost jde nahoru taky!
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:07 R Muž romant [27334] Re: HonzaCh
Jak se Ti to hejbe? Kdy a čím to měříš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 15:04 Muž HonzaCh [3] - Amerika
Mám tam tři druhy písků a měl jsem je samostatně v jiných ak. a problém mám jen tady! Ph vždy klesne po výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 12:36 Muž bali [341] - Raci, krabi, krevetkyRe: HonzaCh
a Ph? pred a po?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.07.2012 12:32 Muž Monty74 [20] Re: HonzaCh
Ou, to je slovo do pranice :-) Máš to nějak ověřený, že to dělá zrovna ten Liapor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 09:57 Muž HonzaCh [3] - Amerika
Zapomeňte na Liapor, dal jsem ho jako podklad a přes něj síťku.Zásadní problém je, že zvedá PH i vodivost!! Týdně mění 80L vody za vodu z rev.osm. a Kh nekleslo pod 5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2012 07:43 Muž LiborSprysl [8812] Re: malyLibor
malyLibor napsal: Záleží na tom na jak velké rostlinky. Ale myslím, že je to dobrá volba. Kdyby to byl obří echinodorus, tak mu tam navážeš matiček víc. Jde jen o to, aby neplaval, nic víc. Jen pozor, ať to jsou opravdu železné matky. Mně se v železářství děvčata velmi divily, protože můj požadavek zněl: Chci asi dvacet matek, jedno jaká velikost, musí být železné a musí to být ty, co rezivějí smich
Jinak Aqua-daho dobrá volba, i když mně se více osvědčují rostliny z přebytků od jiných akvaristů. Ale Aqua daho a Rataj prodávají podle mého názoru asi nejkvalitnější rostlinky u nás. Tedy, myslím z těch velkoodchoven.


Nebude to tím, že znáte produkty jen těchto dvou firem? Pěstováním akvarijních rostlin se zabývají i mnohé další a stejně srdnatě jako vy ty dvě, budou hájit jiní i další...Již jsem jinde zmiňoval Jirku Sýkoru a jeho Fytosel, jsou tací, kteří si nemohou vynachválit Václava Hořánka...a dalo by se asi ještě pokračovat... ano Řekněme, že nejsou tak velcí, jako firmy vámi zmíněné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.07.2012 06:02 Muž Johan [4660] - RostlinyRe: Kusma
dusičnany jsou pro rostliny taky neefektivní a jak jim šmakujou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 22:41 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Monty74
Záleží na tom na jak velké rostlinky. Ale myslím, že je to dobrá volba. Kdyby to byl obří echinodorus, tak mu tam navážeš matiček víc. Jde jen o to, aby neplaval, nic víc. Jen pozor, ať to jsou opravdu železné matky. Mně se v železářství děvčata velmi divily, protože můj požadavek zněl: Chci asi dvacet matek, jedno jaká velikost, musí být železné a musí to být ty, co rezivějí smich
Jinak Aqua-daho dobrá volba, i když mně se více osvědčují rostliny z přebytků od jiných akvaristů. Ale Aqua daho a Rataj prodávají podle mého názoru asi nejkvalitnější rostlinky u nás. Tedy, myslím z těch velkoodchoven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 22:13 Muž Monty74 [20] Re: malyLibor
Děkuji za vyčerpávající odpověď.Ve středu mi přijdou rostlinky od aqua-daho a o svátcích se pustím do rekonstrukce poděděné 260-ky.Doufám že po načerpání vědomostí načerpaných na tomto fóru všechno dobře dopadne.Snad jenom ještě - matičky 6 mm budou stačit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 18:43 yenya Re: jamajcan
jamajcan napsal: Takže jsem si to zřejmě myslel správně.špatně jsem pochopil,že ten host byl Monty a on nebyl.At jdou tihle provokatéři někam!Schovej se za anonymitu a prud lidi,kteří mají ochotu poradit.Ale jak se říká,Na každou svini se vaří voda!konec citace :) OT

To jo, ale na některou mi přijde, že už se vyvařila hmm
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 18:07 Žena ivaha [2725] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: malyLibor
malyLibor napsal:
Stačí na ty malý blbý kuličky, jak jim něžně říkám, kouknout pod lupou či lépe pod mikroskopem a člověk nestačí valit očiska, co je tam dírek coze


Viď že jo? :-) Stačí na to i selskej rozum průměrně inteligentní osoby, jako jsem třeba já. Naprosto logicky mi vyšlo, že dostane-li se někam voda, tak pochopitelně se tam může stejně snadno dostat i bakterie. A vcelku je mi jedno, jaká - tím mám na mysli aerobní vs. anaerobní - momentálně nemám kapacitu se tím víc zaobírat, k těmhle informacím se můžu vrátit a prostudovat je, až budu mít čas a chuť. Právě teď mi stačí vědět, že ty procesy fungujou (a až budu chtít vědět proč fungujou, potom si to samozřejmě zjistím ;-) , např. právě ze zdejších odkazů a článků).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 16:59 jamajcan - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostliny
Takže jsem si to zřejmě myslel správně.špatně jsem pochopil,že ten host byl Monty a on nebyl.At jdou tihle provokatéři někam!Schovej se za anonymitu a prud lidi,kteří mají ochotu poradit.Ale jak se říká,Na každou svini se vaří voda!konec citace :) OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 16:58 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: jamajcan
Já se učím nediskutovat s těmi, co se mi po kliknutí na jejich nick neobjeví žádný profil. Zatím vždy jsem zjistil, že to nebyl vážně myšlený dotaz, ale jen návnada nějakého prudiče pro rozpoutání jalové debaty rybka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 16:52 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: ivaha jamajcan Haimdol
Napsali jste to zcela přesně palec
Stačí na ty malý blbý kuličky, jak jim něžně říkám, kouknout pod lupou či lépe pod mikroskopem a člověk nestačí valit očiska, co je tam dírek coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 16:47 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Monty74
Rozpoutal jsi fajn debatu. Škoda, že někteří do ní vstupují anonymně. S takovými ale nemá smysl diskutovat. Tvým dotazům naprosto rozumím, protože po zkušenosti s Rataj Profi Soil jsem se ptal stejně, když jsem se rozhodoval, zda jít do Liaporu.
Profi Soil od Rataje je super substrát, ale při jeho použití si musíš přečíst návodm, což já neudělal, nasypal jej do akva a kuličky mi po akva lítaly ještě dva měsíce.
U Liaporu jsem se poučil, přečetl si toto vlákno a jak sis všimnul, málem jsem postup nedodržel a nevařil všechno. Naštěstí mne uživatel Kusma upozornil, že když to nepřevařím, kuličky sice klesnou, ale budou "lítat" po akva. Hned jsem vzpomněl na nenamočený Profi Soil a poctivě vařil. V sobotu to bylo 6 týdnů od vysazení kytek a napuštění akva. Musím říct, že Liapor drží, kuličky nelítají a drží i rostliny.
Na rostliny ti poradím dva fígle:
1) Nachystej si všechny rostliny, co chceš vysadit. Udělej dno a nalij vody tak, aby byla tak 1 cm pod povrchem. Rostlinky sázej postupně, metodicky zprava doleva či naopak. Jak je budeš sázet a udusávat dno okolo rostlin, bude Liaporu vůčihledně ubývat a budeš muset Liapor dosypávat. Já dal na dno 30 litrů Liaporu a při vysazování jsem dalších 10 litrů přidal. Po výsadbě jsem dopouštěl vodu vzduchovací hadičkou. Trvalo to dýl, ale vyplavala myslím 1 rostlinka.
2) Dosazovat rostlinky do čerstvého Liaporu je velmi velmi, ale velmi na nervy. Proto jsem použil fintu vyčtenou v jiném vlákně. Koupil jsem malé železné matičky a rostlinky kouskem niti na matičky navázal. Pak jsem "zasadil" matičku pinzetou do dna, niť vtáhla rostlinku a je to. Matička ve dně není vidět, časem až rostlinka zakoření nit uhnije a matička bude rezovět a sloužit jako zdroj železa pro rostlinu. Funguje spolehlivě a chceš-li vědět víc, koukni do vlákna rybicky.net/forum/2145
No a abych rozptýlil zcela tvé obavy - dnes, po 6ti týdnech od napuštění, se Liapor chová jako slušné dno, kuličky nelítají a už bych tam klidně dal i pancíky. Dnes už s ním nehnou ani dánia, ani mřenky. Je ale pravda, že týden po napouštění dokázala trysková dánia za sebou při průletu 0?5 cm nade dnem rychlostí blesku nějakou kuličku zvednout, rostliny ale skoro nevyplavávaly. A pokud ano, nastoupila finta s matičkami.
Kdyby ses chtěl na cokoliv dalšího zeptat, klidně se ptej, rád poradím, pokud ty šmejdi z monopolu ČEZ Distribuce nenechají zas naši vesnici v těch hicech 11 hodin bez proudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 16:27 jamajcan - AsieRe: Monty74
Tak já jsem tipoval,že je tam teda někdo úplně jiný.Dostal jsi mě. palec Tady je o nitrifikaci,doporučuju se zaměřit na rovnici č.2http://cs.wikipedia.org/wiki/Nitrifikace.Tady o denitrifikaci cs.wikipedia.org/…. A tady originál stránky od Rataje popis Aquaclay www.rataj-spk.cz/… o nitratačních a nitrifikačních bakteriích.Scheisse Aquaclay!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 15:48 R Muž romant [27334] Re: Monty74
Jak jsem to pochopil, tak jsem Ti na to odpověděl, kolega to rozvedl a dokonce se trefil do smyslu Tvého dotazu a tak to má na diskusním fóru být. ;-) Jinak já se tady bavím denně, takže pohoda. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 15:37 Muž Monty74 [20]
Ajajaj, kdybych věděl jakou debatu rozpoutám, tak se nechám radši překvapit co mi liapor provede.Každopádně děkuji jamajcanovi za zodpovězení mého dotazu.Přesně to mě zajímalo palec Romant se pobavil a to je fajn.O vznesení dna jsem psal s nadsázkou, šlo mi hlavně o to jestli to hodně nevíří právě ryby co žijí u dna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 15:14 jamajcan Re: host
Opravdu bezpředmětná debata.S Liaporem si stojím za svým,a nemyslete si,že jsem nepoznal,který odvážlivec,se skrýval za hostem.úchylné metody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 15:06 host Re: jamajcan
Mno, nyní jste tomu nasadil už jen tu pomyslnou korunu.

citace:
sera siporax nabízí anaerobním bakteriím extrémně vysoký podíl otevřených pórovitých struktur. Tím je umožněno ideální zásobování bakterií živinami a nepatrným množstvím čerstvé vody.
Uvnitř pórovitých struktur panují podmínky chudé na kyslík, čímž jsou bakterie podněcovány ke štěpení nitrátu, aby získaly dostatek kyslíku. Výsledkem nepřetržitého odbourávání nitrátu je akvarijní voda s jen velmi nízkým obsahem nitrátů.

A jen na doplnění, položte si vedle sebe Liapor a Siporax, aby jste mohl porovnat rozdíl. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 14:52 jamajcan Re: host
S Liaporem ve dně je to totožné jako třeba se Siporaxem ve vnějším filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 14:49 jamajcan Re: host
Vážně zbytečná.Je vidět,že o porézních materiálech typu Liapor,nemáte ani páru,když tvrdíte že se dovnitř kyslík nedostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 14:39 host Re: jamajcan
Milý kolego, zbytečná debata. Nejprve bych doporučil pozorněji číst a až potom reagovat. Nikde jsem nenapsal, že ve dně z Liaporu probíhá anaerobní proces. Naopak! A oproti dnu, kde je dostatek kyslíku díky proudění vody a tudíž aerobní prostředí, bude uvnitř kuliček Liaporu vždy prostředí anaerobní vzhledem k podstatně nižší hodnotě kyslíku. Ale, jak jsem napsal, zbytečná debata. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2012 14:14 jamajcan Re: host
Nitrifikační jsem napsal záměrně.To,že ve dně z Liaporu probíhá anerobní proces není pravda,protože molekuly O2 volně pronikají i do vnitřní stavby Liaporu.Tudíž se jedná o aerobní,tzn.nitrifikační proces.Nechcete mi snad tvrdit,že molekula No3 pronikne do kuličky Liaporu a molekula O2 bude poslušně čekat venku? :-) Denitrifikace probíhá v prostředí chudém na kyslík,což se o dně akvária s cirkulující vodou říci nedá.Takže o matoucích informacích bych radši ve Vašem případě nemluvil. HaR. Pánové,pánové.Kladné prsty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.07.2012 13:37 host Re: RadioactiWe
Kolegové, reagoval jsem na tuto větu:

"Jeho nespornou výhodou je poměrně velká plocha pro osidlování nit.bakterií,která přispívá k udržování rovnováhy v akva."

a to slovíčko "nitrifikační".
To je to zmatení pojmů, nitrifikační a denitrifikační. Tu velikou vnitřní plochu nemohou využít nitrifikační bakterie, tudíž je to nesmysl. Pokud se bude hovořit o denitrifikaci, bude to něco jiného. A pokud budem hovořit o nitrifikačních bakteriích, tak na povrchu substátu a bude to plocha srovnatelná s jakýmkoliv jiným, ovšem s jednou velkou výhodou a sice "vzdušnost" kde je mnohem lepší cirkulace a tím i zásobování bakterií kyslíkem a tím i mnohem lepší podmínky podmínky pro jejich činnost. Už si snad rozumíme. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2012 12:45 Muž RadioactiWe [187] - LabyrintkyRe: host
Haimdol napsal: ..uvnitř těchto granulátů je prostředí vhodné spíše pro anaerobní denitrifikační bakterie díky nízkému obsahu kyslíku host napsal: Aha, a ten kyslík pro ně se tam dostane jak? Proč pochcípají ve filtru mimo provoz a tady ne? Vo vypnutom filtri 'pochcípají' aeróbne baktérie (potrebujú kyslík). Anaeróbne baktérie, ktoré by sa mali usídlovať v tomto substráte potrebujú naopak prostredie bez prístupu O2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 12:29 jamajcan - Labyrintky
Pro lepší pochopení o zásobování bakterií kyslíkem tyto dva odkazy. cs.wikipedia.org/… cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 12:22 Žena ivaha [2725] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: host
Tak anaerobní bakterie, no... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 12:18 jamajcan - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: host
Hamidol to už napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2012 12:18 host - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: host
Hamidol byl rychlejší :-)
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 46

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno Přidat příspěvek • Zobrazeno 58912x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=2001