Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 16:02 Muž Bin [144] - Amerika
ahojte mám jeden problém s liaporom.

v zadnej časti akvária kde väčšinou lozia pancíkovia ho je málo a v predu je ho veľa. Ako ho presúvať do zadu a udržať ho tam.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2015 15:06 kaga Re: abby
Liapor snad ve všech frakcích by měl být na slovensku v prodejnách Prespor :-) taky sháním (v BA) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2015 09:14 Muž odikcz [114] Re: lhajek
Možná mu stačí jen minimální vlhkost, kterou si udrží naplněné póry ... já ho vysušil úplně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2015 08:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: odikcz
Tak to se mě asi opravdu úplně nevysušil. Ikdyž je mě to divné že by se za víc jak rok nedokázalo odpařit v teplém bytě cca 2L vody ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2015 08:46 Muž odikcz [114] Re: lhajek
to vysoušení nedoporučuju ... liapor, který plaval jsem na zkoušku malou část pekl a zchlazoval ve studené vodě ... jelikož jsem ho ale nepotřeboval a překážel, tak tu část, co se po této proceduře potopila, jsem vysušil a uklidil ... když jsem ho pak trochu potřeboval, tak jsem ho zkusil hodit do vody a polovina zase plavala ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2015 15:22 abby Re: drsnake
zohnala som aj mensie gulicky 1-4mm .. v baumaxe na mna pozerali jak na blazna ze co vlastne chcem .hornbach u nas neni. v stavebninach odbornici tiez o tom nepoculi vsade mi ponukli len toto .. pokusne mam lavorove akvarko a tam to je nasypane a celkom v pohode funguju rybycky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2015 10:13 Muž drsnake [12] Re: abby
běžně mají v každém hoby marketu bauXXX apod.(ale vyjímka se najde)
sortiment.hornbach.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2015 08:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: abby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2015 08:10 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: abby
Jako substrát do akvária je keramzit moc velký. Nebo aspoň já jsem nikde keramzit s malou zrnitostí nikdy neviděla. Ve stavebninách Ti liapor neobjednají? Nebo přes nějaký e-shop teramol, kousek zpátky tu byl odkaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2015 14:56 abby
ahojte chcela by som a spytat ci mozem dat do akva aj klasik keramzit do kvetinaca nakolko liapor u nas nezozenem a ani nic podobne jedine toto. diks
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 21:03 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: romant
To už nezjistím, prostě jsem na něj jen nalil vodu a neplaval. Nepočítal jsem s tím že by se potopil, ale chtěl jsem se ujistit a tak jsem to bohužel nezkoumal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 20:49 R Muž romant [27981] Re: lhajek
Je otázka, jak hodně byl vysušený, podlě mě v tom je ten vtip. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 20:46 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Před víc jak rokem jsem měl potopeno o něco více Liaporu než jsem potřeboval. Nechal jsem ho ve vodě, ale nekoukal na to a voda samozřejmě bez dolévání vyschla. Dnes jsem nalil vodu a Liapor v množství v jakém byl potopen, zůstal potopen. Nevím jestli to někdo už zkoušel, ale z toho co jsem viděl to vypadá, že jednou potopený a následně vysušený liapor by už měl vždy jít hned ke dnu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2015 13:22 jamajcan Re: Marcel G
Amazoniu taky mám v jedné nádrži, takže zkušenost stejná.Ale měl jsem za to, že Terramol je jíl pálený/ovšem můžu se plést/,což ADA pálená není.Každopádně díky za připomínku, za úvahu to rozhodně stojí.
EDIT:Takže napsal jsem blbost.ADA je vypalovaná,ale nikoli jíl, ale černozem. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.06.2015 13:16 Marcel G Nekonečné proplachování
A nemůže to být náhodou tím, že se to z toho terramolu uvolňuje stále? Není to kámen, ale jíl, takže bych řekl, že dokud to budeš oplachovat, bude se z toho ten jíl vyplavovat. Schválně si trošku toho vypraného substrátu znovu usuš, a pak to hoď zase pod vodu. Tím chci jen říct, že nějaké důkladné propírání podle mě nemá smysl. U ADA Amazonia je to v podstatě to samé v bledě modrém. Mám ho v akváriu, kde se vůbec nehrabu v substrátu, a když vytáhnu čas od času stonkovky, abych je přesadil (resp. omladil tím, že zasadím zpátky jen malé vrcholky), tak mám vždycky pocit, že se mi půlka toho substrátu úplně rozpadla, jaký to udělá "prachový oblak".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2015 13:07 jamajcan Re: Tomason
Taky díky za odpověď. pivoObsah mikroprachu v Liaporu, mi přišel mnohem menší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2015 13:05 jamajcan Re: Zoidik
Moc díky za odpověď.Uklidnil jsi mě.Už mně brala paranoia, že jsem byl podveden :) Nezbývá, než se obrnit trpělivostí a pokračovat v proplachování pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.06.2015 12:47 - Re: Tomason
Chalani nestresujte,to sa v akvárku odfiltruje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2015 12:36 Muž Tomason [37] Re: jamajcan
Tak já probíral 30 litrů (postupně) a bordýlek tam mám stále. Propíral jsem to v kýblu tak cca 2-3 litry a ještě pak přes cedník a stejně se zdá, že tam toho ještě hodně zůstalo. Budu znovuzakládat akvárium za 14 dní, takže to ještě před dáním do akvária jednou propláchnu a uvidím. Ale věřím, že se to postupem času zlepší. Budu pod Liapor dávat ještě hlínu pro vodní rostliny (bude asi dost fuška je vybrat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2015 12:36 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: jamajcan
AHoj Vláďo. Když jsem čistil Terramol, tak jsem u toho strávíl snad téměř dvě hodiny. Otevřel jsem pytel, nabral si do litrové odměrky, kterou jsem zkonfiskoval v kuchyni pro akvarijní potřeby, vzal jsem si menší síťku na ryby, kterou jsem vždy naplnil max do poloviny a pod proudem vody jsem Terramol propláchnul dokud netekla téměř čistá voda, vyklopil do připraveného kýblu a znova jsem to celé opakoval. Nikdy jsem ho nevypral téměř do čista, ale vždy byl velký rozdíl ve vytikající vodě ze síťky na začátku praní a po jeho ukončení. Bohužel Terramol mam již asi dva měsíce nachystaný v kýblech, že ho vyměním, ale začíná se blýskat na lepší časy, tak snad za dva týdny již bude v akvárku a uvidím výsledky mého praní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2015 12:27 jamajcan
Zdravím všechny ahoj
Zajímalo by mně, jaké máte zkušenosti s proplachováním Terramolu.Ani jak po více než půlhodinovém promývání substrátu v kýblu, se mi nepodařilo zbavit se množství mikroskopického prachu a voda je stale velmi znečištěná./frakce 1-3mm/.Máte podobnou zkušenost, nebo mi byl prodán nějaký zmetek?
Díky.V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2015 20:12 hombre Re: Designer
Právě že už jsem si o tom něco přečtl a na základě toho a i zdejších rad a skušeností se pro něj rozhodl.
Koupím ho už teď a než si nechám slepit akvárko,což bude tak měsíc trvat,tak ho namočím do nádoby,ať si pěkně nasaje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2015 18:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: hombre
Kdyz si o tom neco najdes a prectes, zjistis, ze ke Tvemu rozhodnuti lze jen gratulovat. A mimo jine, bal jsem se, ze je dost tvrdy a zda se na omak ostrejsi, ze by se ryby ktere se v nem ryji mohly zranovat. Nezda se, kancici se mi v tom ryji velice vasnive, coz je ovsem presne opacny pripad, nez kdy se do akvaria pouziva (zkratka se snazim o dve protichudne veci v jednom akvariu) :) . Diky tomu Ti ale muzu rict, ze kdyz je nejaky cas ve vode, po vyplivnuti rybou pada ke dnu stejne jako pisek, a kdyz zahrabnes nekde diru, zase je to stejne jak zahrabnout pisek. Ac se hned po namoceni potopi, prece jen je nejaky cas trosku lehci. Problem to neni, ale kdyz sazis rostliny hned, a pak po mesici, rozdil to je, nejaky zbytek vzduchu v nem nejaky cas zustava, a jestli chces aspon nejaky sklon dna ci kopecek, s cerstve namocenym to moc nejde, pozdeji to drzi lepe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.06.2015 15:16 hombre Re: Designer
Už jsem se rozhod,jdu do něj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.06.2015 15:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: hombre
Neboj se Terramolu, neni proc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.06.2015 11:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: hombre
ne, terramol se máčet nemusí, jde ke dnu jako písek. Je vhodné ho ale proprat, je v něm dost prachu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 10:54 hombre Re: Designer
Mě se ten teramol moc líbí,i vlastnosti oproti písku má lepší.Já měl jen obavu ohledně odsávání dna,abych neměl po pár odsátích dno pryč ;-)

Musí se máčet taky tak dlouho jak liapor,nebo nasaje rychleji?Někde psali že je těžšší než liapor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2015 08:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: hombre
Terramol jsem pouzil ten jemnejsi (1-3mm), prijde mi to akorat. Mam to uvedeno v prezentaci rybicky.net/nadrze/22691 , fotek je tam zatim malo, ale aspon neco pro zakladni predstavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 12:47 Muž odikcz [114] Re: hombre
Odkaluju liapor 1-4mm a chová se podobně jako 1-2mm písek = nasaje se do trubky, přiškrtím výtok, spadne dolů a pokračuju na další místo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2015 09:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: hombre
Já trochu odkaluji Liapor a jde to, takže terramol bude to samé ....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.06.2015 07:42 jamajcan Re: hombre
Já substráty tohoto typu neodkaluju, takže problém to nedělá.Co se týče toho míchání,jemná frakce skončí časem vespod a na povrchu se budou držet hrubší kusy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 17:35 hombre Re: jamajcan
aha,stačí hledat :-)
doufám,že to nebude dělat paseku při odsávání,když je to tak lehké a ještě ta menší frakce.Neuvažovali jste někdo smíchat frakci 1-3 s 3-6?Mělo by to nějaký smysl,třeba i na vzhled?Zdá se mi ta 1-3 napohled moc drobná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 13:33 jamajcan Re: hombre
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 12:39 hombre
Jakou frakci toho Teramolu dávaáte? 1-3mm,nebo 3-6mm?Budu zakládat akvárium a rozhodl jsem se pro ten Teramol,na základě zkušeností,které s ním mají zdejší členové.Vypadá to jako dobrá volba oproti písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2015 12:36 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: jamajcan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2015 12:29 jamajcan
Dobrý den.
Neměl by někdo tip, kde v Plzni nebo okolí koupit Terramol?Projel jsem celý net, ale na nic jsem nenerazil.Díky ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2015 07:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RBSC
Pridam svuj postreh. Kryptokoryny mi v hi-tech moc nesly, minimalni prirustky, v low-tech drzely, obcas nejaka nova, ale taky zadny zazrak, i kdyz bych to hodnotil jako lepsi. V obou akvariich pisek, v jednom ricni (low-tech, lepsi vysledek), v druhem kremicity (hi-tech, nic moc), nakonec staci si projit ma zrusena akvaria.

Po prestehovani na dne Terramol, zkusenost zatim nedlouha, ale i tak uz nejake kryptokoryny v hi-tech pribyly, jde jim to lepe.

Ovsem je tady jina, velice vyznamna zmena, pac jsem mel vodovodni vodu s tvrdosti kolem 2mmol/l a ted mam vodu kolem 1mmol/l. V hi-tech nadrzi horcik natahuji sice docela slusne (hnojeni EI a primo liti casti hnojiva do menene vody, at s ni tolik nehoupu), ale i tak tvrdost vody neposouvam nejak vyrazne nahoru. V low-tech mam Terramol taky, tam horcikem vodu natahuji az na 2mmol/l, je to pokus o Tanganiku, a uhlicitanovou tvrdost jeste zvedam o 6 sodou bikarbonou, a hnojim tam mnohem mene, jen aby se nereklo. Mam tam kryptokoryny z gelu, ale jeste jim musim pockat, na hodnoceni je brzy, zatim jen drzi, obcas novy listecek, mala cast listu se rozpadla. O nejaky vysledek se jiste rad podelim, i kdyby to bylo spatne, i to je vysledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2015 23:02 RBSC Re: lhajek
OT: Díky. Škoda, že to nebyl pokus trošku víc pod kontrolou. Možná je to s ním vážně snazší, ale těžko takhle potvrdit, navíc když kytky zpravidla zvládnou dobře růst i v drobném písku.
Kdyžtak se přidej do minipokusů(NHKG snad taky začal s pistiemi, a já už pomalu taky sháním rekvizity), stačila by snad i jedna nádržka - pokud se teda objeví nějaké hnití smich , a bude jen na jedné půlce (s pískem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2015 22:37 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: prasan
Kryptošky fakt nebudu teď z toho vytahovat .... jejich kořeny jsem míval po celém akva vždy. Ikdyž pokaždé v pořádku také nebyly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2015 22:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: RBSC
Frakce liaporu i písku přibližně stejná. Rozdíl v provozu snad jen že teď méně hnojím :-) ikdyž těžko říct, protože s pískem na dně jsem toho v provozu vyzkoušel docela dost a ne vždy jsem rostliny vytahoval ke zkoumání kořenů. A zrovna když jsem je vytahoval z písku tak to si fakt nevybavím jak jsem to před tím vedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.05.2015 21:56 - Re: lhajek
Pestoval som viac ako 5 rokov cryptocoryne v bežnom štrku a nič s opisovaného som nemal.Nechcem sa hrať na dákeho extra akvaristu(veď ani nie som), ale ak to čo i len trocha človek vie tak korene nehnijú ani v bežnom štrku.Vždu som mal krásne cryptocoryne (korene krásne biele) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2015 21:47 RBSC Re: lhajek
Může být. Mám pár otázek:
Velikost frakcí písku, liaporu?
Rozdíly v provozu akvária?

(velikost kořenového systému může paradoxně znamenat i nedostatek živin)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2015 21:42 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Tak přes rok mám v akváriích liapor a dnes jsem dělal nějaké větší změny a pár rostlin z něj vytahoval. Musím potvrdit to co tu zaznělo již několikrát: v písku, který jsem měl dřív, jsem nikdy takový kořenový systém u rostlin neviděl. Jednak rozsahem, ale i zdravím. Samé krásné bílé kořeny. Z písku jsem často měl kořeny i zčernalé a uhnilé. Tady nic takového není.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 16:45 Muž RBeil [174] Re: Tomason
Měl jsem 3 dospělé Parmičky siamské, které když mávli ploutví tak se zavlnily všechny kytky, ale je že by mi liapor nějak lítal a kytky plavaly to ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 10:31 Muž Tomason [37] Re: Silent
Díky, bojím se, že bude muset z akva ven. Uvidíme, kolik kytek bude zasazených a kolik jich bude plavat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 09:58 R Muž Silent [5949] Re: Tomason
Že by zrovna ryl jako divočák to ne, ale je to přece jen velká ryba která při prudším pohybu dokáže dno pěkně zvířit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 09:23 Muž Tomason [37] – Terramol a Krunýřovec
Chtěl jsem se zeptat, zda rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sitovany přeorá dno tvořené z Terramolu nebo to není ryba co zrovna reje ve dně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2015 14:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Klidně je dej do květináčů a zasyp hrubším kamením aby ti je ryby nevyhrabaly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2015 13:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: NHKG
Echinodory Ti mohou dobre rust v obojim, ovsem kdyz vidim jak rostliny funguji na Terramolu uz po par tydnech, moc bych se nerozmyslel a sel do nejakeho toho paleneho jilu. Nehlede k tomu, ze se pry ryby mene rady ryji v tech palenych jilech (asi podle konzistence), takze by si pri vhodne volbe spis vybraly k hrabani pisek jinde a nechaly rostliny v klidu rust.

Ovsem pokud to neni povera, uz mam prvni zkusenost, ze "skalni skvira" zasypana Terramolem neni prekazka k jejimu uvolneni, kdyz se tam ta skvira chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2015 13:29 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci – Květináče
Plánuji do akvária dát Echinodory. Vzhledem k tomu, že na dně mám jen nevysokou vrstvu písku a tu Perleťovky přehrabují, tak je plánuji dát do květináčů. Myslíte že má smysl kupovat nějaký pálený jíl, nebo je mám dát jenom do akvarijního štěrku?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=151