Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 17:11 Muž KarásekLut [93] – Jilovy substrat UNISOIL
Da se jilovy substrat znacky unisoil vytahnout z akvarka "vyvarit" v hrnci a pak vratit do akvarka aby byl znovu pouzitelny? Mam v aq lasturnatky a bojim se ze budou i v nem schovany, tak bych se jich treba takhle zbavil. Co rikate?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2021 13:10 Muž sirius [54] – Drcený liapor
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte.
Máte niekto v akváriách skúsenosti s - drveným liaporom ?

Vyhrabal som v pivnici za plný veľký mech liaporu (keramzitu), toho naj-klasickejšieho čo sa vkladá do črepníkov (8-16 mm).
Vyskúšal som ho rozdrviť kladivom, vznikla z toho drobnejšia a na prvý pohľad aj celkom farebne pekná, jemnejšia frakcia. (Je to silno grafitovo šedé, na rozdiel od pôvodných oranžových guličiek.) Je trošku ostrohrannejšia (foto, v porovnaní s kremitým pieskom 0,5-0,1 mm) ale na druhej strane je oveľa pórovitejšia (ďalšie foto). Napadlo ma v tej súvislosti bohatšie osídlenie dobrými baktériami...
Plávacia skúška=približne to samé čo aj materské granulky.
Chemicky to bude aj rozlomené asi rovnako stabilné.

Budú s tým v pohode rybky čo sa ryjú v dne? nezrania si papuľky?
Rastlinky: dobre a spoľahlivo sa v tom zakorenia?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 11:30 Maq Re: taven
Volcano bych vůbec nepoužíval; měl jsem ho v ruce a je to strašně ostré. Docela bych věřil tomu, že piskořka se do toho nedokáže zavrtat.
Živiny nedodá z těch substrátů žádný, akorát do JBL Manado se bůhvíproč přidává vápenec.
Zvýšení osídlovací plochy pro bakterie je velká neznámá, nikdo Ti to neřekne. Že má něco póry ještě neznamená, že se bakteriím budou hodit.
V pálených jílech někdy bývá manipulace s kobercovkami dost o nervy.
V podstatě jde jen o tu estetickou stránku věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 22:44 Muž taven [1] Re: Maq
Nenapsal jsem to, ale já všechny ty substráty mám už koupené, takže jen je otázka jak to co nejlépe namíchat.

Očekávám:
- pro mě zajímavější a tmavší barvu než liapor

- příjemnější práci se dnem oproti liaporu - sázení, odkalování

- konečně si vytvaruji sklon dna bez obav, že se mi do měsíce samo srovná do naprosté roviny

- substrát porézní, neslehávající, ve kterém porostou alespoň některé rostlinky i bez hnojiva - počítám s tím. že jílové substráty mají spíše menší póry a lávové větší, nebo se pletu? A z toho má totálně laická představa - připadá mi to vhodnější pro více druhů bakterií, než jeden typ substrátu

- mix. hladšího a hrubšího substrátu, tedy takový, který mi doufám neoholí pancéřníčky a mřenky. Proto mix manado (hladký, drahý), terramol (hladký, levný), volcano (hrubý, drahý) a levná láva vespodu... tak nějak očekávám, že když rybka začne rýt ve dně a ostrá bude třeba jen polovina kamínků, tak jí to zdaleka tak neublíží, protože se ty kamínky snáz rozestoupí. U samotného Volcana mi přijde, že se do sebe musí jednotlivé kousky strašně zakousnout

Obávám se:
- barvy - mix co chci namíchat může vypadat příliš uměle a světlý terramol bude rušit

- časem samovolného roztřídění substrátu podle hmotnosti/zrnitosti, kdy se mi vytvoří vrstvy... že mi lehké časti vylezou všechny na povrch (terramol a část starého liaporu, co použiju na přenos bakterií)
- oholení obyvatel dna :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 14:45 Maq Re: taven
Nechci Tě rozhodně nijak podceňovat, ale Tvoje alchymické míchání těchto porézních substrátů ve mně vyvolává dojem, že od toho očekáváš něco víc, než ne-bílou barvu.
Pokud ano, tak co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.05.2019 14:43 R Muž afc1886 [14681] Re: taven
taven napsal: Kvůli ceně a ostrosti.
Máš plochu dna 100*40, tak to nebude zase tak velký ranec peněz, aby tě to zruinovalo a té ostrosti se stejně nezbavíš. Já být na tvém místě, tak bych buď nechal původní dno, nebo došetřil peníze a dal jen jeden druh. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 13:45 Muž taven [1] Re: zervajs
Kvůli ceně a ostrosti. Původně jsem chtěl pouze Fujizunu, která byla můj cenový strop a přišla mi podle obrázků méně ostrá, ale bohužel momentálně se mi jí nepodařilo sehnat. Tak jsem se rozhodl namíchat ostřejší Volcano s hladkým Manado Dark. Jenže když vodím jak moc je Volcano ostré, alespoň pro moje prsty, tak k tomu asi přimíchám i trochu Terramolu, který jsem původně chtěl dávat do spodní vrstvy, aby nebyl vidět. Jak to bude celé barevně vypadat, to je druhá otázka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 13:43 Muž ZDRI [1415] Re: taven
Ve dvou nádržím jsem měl kombinaci Terramol (horní) a lávová drť (spodní vrstva).
Při přesazování rostlin se to časem samozřejmě promíchá, mohu poslat fotku, jak to teď vypadá smíchané. Za mě - sólo je to hezčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 13:34 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: taven
proč to chceš míchat ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2019 11:13 Muž taven [1] – JBL Manado Dark a Terramol
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Budu po 6ti letech kompletně předělávat akva s Liaporem na jiné dno a po dlouhých úvahách a změně plánů (Fujizuna nedostupná) jsem se rozhodl pro kombinaci několika substrátů. Pro zajímavost sdílím detailní foto novinky JBL Manado Dark ve srovnání s Terramolem, lávou a Rataj Volcano Black. Třeba se to také někomu bude hodit... osobně mě zklamalo Volcano, které je na omak výrazně ostřejší než láva. Moje představa je nakombinovat vrchní vrstvu Volcano + Manado Dark + trochu Terramol a pod to vrstvu lávy s Terramolem a trochu zaběhnutého Liaporu s bakteriemi.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 20:41 lacoryb Re: ZDRI
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ďakujem za info "kofejn" a "ZDRI"
Aj mne sa viac páči alebo oko lahodí niečo jemnejšie frakcia 1-2, 1-3, to je už len vec vkusu..
Inak toto bolo moje posledné akvárko 90L, žiaľ už nieje.. dno bol riečny štrk a všetko bolo OK momentálne mám väščí byt tak bude aj väčšie akvárko hop
len kôli váhe chcem niečo ľahšie na dno, no nie zas príliš ľahké :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 20:09 Muž ZDRI [1415] Re: lacoryb
Je to taková cihlovo světle hnědá barva, určitě ne oranžová. V reálu to hodně záleží na teplotě LED osvětlení, jak píše Nekdo. Pro mé oči příjemné, díky nepravidelným tvarům mnohem přirozenější, než uměle barvené písky, nebo komerční akvarijní "bobky".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 20:04 Muž kofejn [963] Re: lacoryb
Liapor je čerstvě ponořený hodně lehký, ze začátku ho rozvířila i splašená neonka. Použil bych ho klidně znovu, jen bych ho přesál na frakci 1-2mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 19:51 lacoryb Re: nekdo
vďaka ale z CZ určite objednávať nebudem 30-40kg zásielku
a tú Žilinu som našiel aj ja a už som im aj napísal
ja som to myslel tak že Liapor som našiel aj 2-3 obchodoch tu v meste a ten Terramol v 2-3 obchodoch na Slovensku, takže asi tak..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 19:33 Muž nekdo [355] Re: lacoryb
www.bonequip.cz/…
a maji ho 20l/9€
www.bonequip.cz/… pozor na to vahove omezeni na dopravu...
a btw
www.bonsajzilina.sk/…
jen nahodne..takze trosku lepe hledat by asi taky slo...

edit: a pod svetlem LED to bude vypadat take jinak - pohledejte treba tady na rybickach v rozsirenem hledani nadrzi a dno si dejte teramol a nebo jako normalni lide terramol... a uvidite to nejrealneji vasemu podobenstvi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 19:23 lacoryb Re: ZDRI
ten Terramol je zaujímavý..
budem musieť niečo o ňom popozerať zdá sa že by bol pre mňa ešte lepší ako Liapor
len v SK obchodoch ho nejak neviem nájsť, našiel som ho na bazoši 20 litrov/ 13€
to je cca 3x viac ako liapor ale to by ani tak nevadilo..
čo to tak odhadujem budem potrebovať cca 60-70litrov.
je ten Terramol po namočený hnedý alebo v takej tehlovej farbe ? fotoaparát to trochu skresľuje na jednej fotke je to hnedé a na druhej zas taká zhruba tehlová farba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 15:29 Muž ZDRI [1415] Re: lacoryb
Pokud se nechceš topit s lehkých Liaporem, zajímavou podobně levnou alternativou je i Terramol (prodává se i frakce 1-3 mm). Mám ho v hlavním akvárku (Obývák) a dlouhodobě velká spokojenost (viz níže). Potopený je 100% ihned, dobře se do něj sází a kytky krásně koření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 15:01 R Muž afc1886 [14681] Re: lacoryb
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jeho cena je super, ale potopit ho pod vodu je dost opruz. Proto si máčím 3 velké kýble primalexu pro strýčka příhodu už více jak půl roku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 13:58 lacoryb Re: afc1886
veď preto sa pýtam niekoho kto ho má:
či je to Liapor a či sa správa podobne alebo rovnako.
Ja som mu tiež naklonený, okrem jeho vlastností sa mi páči aj farba, už ani nehovoriac o cene.
Plánujem ho ešte preosiať na frakciu cca 1-3, len otázka osobného vkusu.
Len som chcel vedieť do čoho idem.. asi najlepšie bude si ho kúpiť a odskúšať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 13:29 R Muž afc1886 [14681] Re: lacoryb
Tak za prvé, to na videu není liapor.
Za druhé, liapor je opravdu lehký, ale jsem s ním velmi spokojený.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 13:21 lacoryb – Liapor
Dobrý, chcel by som robiť akvárium cca 500L a ako substrát použiť Liapor 1-4.
Čítal som o Liapore už celkom doť a prevažne sú s ním dobré skúsenosti..
Teraz som narazil na jedno video, nieje to náhodou Liapor ?
Prípadne je až taký Lahký ? Správa sa v akváriu podobne ?
Vďaka..

www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2018 08:44 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: Xpe
Jj, kdysi jsem to tak míval u externích filtrů. Nicméně nyní, když mám akvárium s přepadem uprostřed, to není možné. Resp. Netuším, jak bych to dělal. Takže se to snažím zvedat od dna pohybem vody od wavemakeru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 20:30 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: Farrael
U dna je dobré mít nasávání stahuje bordel pod filtr a tím pádem ti pohybuje s vodou a tak i přináší k rostlinám důležité živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 16:19 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: afc1886
Krmím tak normálně - tzn. jednou denně večer dle počtu ryb, aby to stihly sežrat. Dokonce jsem kdysi i rybičky trápil hlady, jak by řekli ostatní. Krmil jsem, když jsem si vzpomněl. Takže občas výpadky i celkem byly. Staré listy odstraňuji poctivě při každé výměně vody. Tzn. jednou týdně. Občas i častěji, pokud to vidím plavat na hladině. Ještě jsem přemýšlel nad Ampulárií. Prý žere dost rostlinných zbytků, takže by s tím mohla pomáhat. Že zdravé rostliny nežere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 15:06 R Muž afc1886 [14681] Re: Farrael
Tak ono i to nasávání může mít svůj vliv, ale vše záleží od toho, jestli třeba nepřekrmuješ, odstraňuješ zhnilé listy rostlin atd. .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 14:59 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: afc1886
No spíš mi jde o to, jak zabránit tomu zahnívání dna. Ok. Odkalovat. Při silně zarostlém akváriu to už moc nejde. Tzn. Sehnat armádu piskořek a kromě nich ještě něco? Je fakt, že mám klasický přepad, takže nasávání vody je u hladiny. Nikoliv dole. Tzn. do filtru jde to co zvedne proudové čerpadlo a vývod výtlačného čerpadla ze dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2018 14:43 R Muž afc1886 [14681] Re: Farrael
U liaporu klidně zůstaň, tak problém nebude. Ale jestli chceš vyměnit dno za jiné, tak bych šel do menší frakce než 4-8 mm, třeba taková klasika www.bazenovachemiepraha.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 13:52 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: Maq
Tzn. radši slabší výšku dna? Že dle mnoha naopak je lepší pomalu ještě vyšší. Jinak doporučujete zůstat u Liaporu nebo radši dát písek 4-8mm? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 13:06 Maq Re: Farrael
Souhlasím s vaaclavem, ale myslím, že s výškou dna to souvisí. Hnije to tam, anaerobióza. Viděl bych to na znovuzaložení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2018 19:10 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: LeRi
Jj to může být. Nicméně Sagittarii subulatě se nedaří. Sice to roste, ale opět pomalu a listy se potahují tou černo-zelenou řasou (starší).

To co roste jako o život je V. gigantea, ale předpokládám, že to bude to samé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2018 17:57 Muž LeRi [315] Re: Farrael
Víceméně je divné že by ti šla zrovna Sagittaria kdyby byl ten substrát čistý , když kouknu na tvojí HF a vidím v té vrstvě substrátu to co vidím řekl bych že máš čistá místa a místa kde to hnije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.04.2018 17:08 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: vaaclav
Me je prave divne ze jsem z toho dna detrit nevyhrabal. Sahl jsem skoro na sklo na dne. Vybagroval hrst materialu a vice mene nic. Ale je mozne ze to tam bude. Piskorky jsem mel, ale za par mesicu pochcipaly ani nevim proc. Ostatni sneci v pohode. Od te doby je nemuzu sehnat. Jen Faunus ater povrchove ryje dno. No zkusim preryt dno velkym odkalovacem a uvidime. Snad to vubec pujde. Prece jenom je to lehke i po tom roce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.04.2018 12:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Farrael
S výškou dna to nemá nic společného ale chce to prostě odkalit a to hloubkově. Dno ti zahnívá proto jsou kořeny černé a shnilé. :-)

A piskořky máš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2018 11:25 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: dudak
Parametry zase změřím večer až si sedne voda. Akorát jsem dělal pravidelnou údržbu.

Jinak vodu měním jednou týdně asi 1/3 nádrže - tzn. kolem 250L v rámci systému.

Výška dna je nějakých 9-10 cm. Nejjemnější Liapor co se dal koupit od výrobce. To s tím zahníváním dna mě napadlo také, ale teď jsem hrábnul schválně při údržbě do dna a oblaka detritu se oproti očekávání nevyvalily. Max oblak z jílových kuliček, když jsem ji natrefil. Nicméně se vyvalil obláček bublinek, ale netuším nakolik je to uvězněný vzduch. Dno totiž neodkaluji. Nikdy jsem to nedělal, neboť jsem zvyklý mít od mala mnoho rostlin. Nikdy s tím problém nebyl.

Když jsem vytrhal rostliny co to zase nedaly - Rotala rotundifolia a limnophila aromatica, tak kořeny byly shnilé.

Je možné, že by ta výška dna byla až přes moc?

Ještě mě napadly světla. Svítím 300W celkem pomocí HQI, jak je v prezentaci. Výbojky jsou staré téměř rok. Že by byly už se slabší intenzitou? Četl jsem totiž, že intenzita výbojek neklesá, jako u zářivek. Že jen prostě jednou odejde, ale může být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 23:41 Muž dudak [1885] Re: Farrael
liaporem to určitě nebude, vidím to ve špatné údržbě dna, nejspíš je tam obrovské množství organického odpadu, odkaluješ pravidelně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 21:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Farrael
Nezahnívá ti dno? Máš nějaké testy aby jsi věděl co máš za vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 19:09 R Muž afc1886 [14681] Re: Farrael
V liaporu bych problém nehledal, ale začni tím, že si zaktualizuješ prezentaci nádrže, aby se bylo od čeho odpíchnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 17:53 Muž Farrael [28] - Živorodky – Liapor a potencionální problém
Ahoj,

prosím o radu, zda jste se někdo setkal s podobným problémem. Původně jsem byl z Liaporu unešený. Krásně to v něm rostlo. Rostliny jsem musel stříhat pomalu dvakrát týdně. Ale po pár měsících začaly rostliny silně stagnovat. Začal jsem tedy více hnojit, přidal CO2. Nicméně výrazná změna se nestala. Nyní po skoro roce a mnoha pokusech jsem ve stavu, kdy sice rostliny rostou, ale pomalu a některým se vyloženě nedaří. Pokud pominu světlé vyjímky jako je Limnophila sessiliflora či Vallisneria gigantea (která je opravdu gigantická), tak se ostatním rostlinám nedaří. Ani taková Hygrophila polysperma není buhví co. Sice to roste, ale ne moc rychle. nyní roste to co předtím sotva týden, spíše skoro měsíc a půl (ne-li déle). Dále spoustu rostlin trápí rozpad listů ve spodních patrech ač by hnojiva a CO2 mělo být dost. Proud je také. Výsledkem je rovněž temně zelená puntíkatá řasa na listech rostlin (jak odumírají) Červenolisté Echinodory jsou zcela zdecimované a vyloženě živoří (pár mladých listečků, které se stova drží).

Moje otázka tedy je, není možné, že Liapor na sebe naváže množství různých látek z hnojiva, které je pravidelně přidáváno a pak je jimi přesycen? To způsobuje nevhodné prostředí pro rostliny? Je pravda, že ani kořeny rostlin nejsou bůh ví co. Na to, jak jsem četl, že mají rostliny kořeny všude v Liaporu, tak to nemůžu nyní potvrdit. Ze začátku to skutečně byla pravda a byl jsem rád, když jsem vyndal rostliny ven, ale nyní jsou rostliny proti minulosti v pravdě slabým odvarem.

Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.04.2018 14:03 Muž ZDRI [1415]
O víkendu jsem dodělal novou nádrž s terramolem (frakce 1-3 mm). Dělá se s tím celkem dobře. Trochu více práce s čištěním (kombinace proplach celého pytle hadicí v kolečku + dočistění na sítku). Neplave, bez problému se do toho sázejí i drobné rostlinky, nic nevyplavalo. Pro lepší cirkulaci jsem pod hluboké části (kamenné terasy) použil jako podklad lávovou drť 3-6 mm - překrytou min 5 cm terramolu. Mile mě překvapila i barva, po namočení to není vyloženě oranžové. Po napuštění se nekoná žádný "cihelný" zákal. Tak uvidíme, jak to poroste ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 18:01 Muž OndraGottwald [0]
Tak jsem dnes vařil liapor. Měl jsem celkem 41 litrů. 15 litrů se potopilo hned, zbytek jsem naložil do sudu a zítra uvidím kolik toho kleslo ke dnu.
Původně jsem ho nechtěl, protože v prvním akva se to šíleně vířilo. Ale po 14 dnech už je to v pohodě.
Všechno co jsem vyrobil mám potopené, tak si ještě něco nasaje, zbytek půjde ke kytkám.
Barakainus-> Díky za návod potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 19:36 Muž kofejn [963] Re: Tomas77
Fotka k příspěvku Skoro neodkaluju, stejně se ke dnu moc nedostanu. Kdysi jsem dal na zvon síťku, ale jde to i bez ní.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 13:17 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Tomas77
Liapor jsem měl několik let (nyní mám Profisoil) a odkaluje se úplně bez problémů. Nesmíš rýt ale hluboko a po násatí do zvonu, pak přeruš na okamžik tok vody a on si zpátky sedne. Kde jsou rostliny, tak odkaluji jen povrchově, jako bych vysával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 12:58 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tomas77
Liapor mám, neodkaluju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2018 12:46 Muž Tomas77 [0] – Odkalování liaporu
Ahoj,
Máte někdo zkušenosti s odkalováním liaporu? Odkalovat,neodkalovat? Zkoušel jsem část akvária odkalit,ale nechci jít do částí s rostlinami,abych to vše komplet nepřeryl. Přece jenom jak je liapor lehký, odkalování s ním dost pohne.
Díky za komentář
T.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 14:28 Maq Re: rybickar
Uvaž prosím toto:
Obyčejný písek stojí pár set za tunu.
Tříděný a čištěný, ev. barvený písek stojí pár set za metrák.
Úžasný a ohromně chytrý, vyvážený, aktivní substrát stojí pár set za pár kilo.
Hnojivé tablety stojí pár set za pár deka.
A Tebe to živí. Tak co asi budeš zákazníkům doporučovat?
Nebudeš přece vozit cihly obyčejným náklaďákem, když jaderná ponorka je uveze taky. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 12:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Anthrax
Začátečník, zásobní substrát a moly. To je pro Ramirezky vražedná kombinace!
Zásobní substrát ma význam, pokud víš co děláš, máš co2 i silné osvětlení a žádné citlivé ryby. V opačném případě zásobní substrát vede často k problémům jako jsou řasy, sinice a úmrtí ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 12:21 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: rybickar
Ramky a rostlinné akvárium nejde moc dohromady, zkusil bych trochu odolnější ryby, ty platy to snesou podstatně lépe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 12:05 R Muž Anthrax [4762] Re: rybickar
Plánuješ jednu nebo dvě nádrže? Protože ramky s platama v jedné nádrži, to by byla celkem nevhodná kombinace. Většině tebou vybraných rostlin by se se mělo dařit i bez zásobního substrátu. Hodně záleží, co plánuješ za světlo.
Prosím OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 11:51 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Anthrax
Já bych hlavně chtěl, aby se dařilo kytkám (uvedeným výše) i rybkám (plánuju ramirezky a platy), už jsem je v minulosti párkrát měl. Bohužel v menších nádržích a často měly nějaké agresivní choutky a jedna druhou uhonila k smrti, případně měly nějaký zdravotní problém (myslím nějakou střevní bakterii (hlístice "nematoda)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 10:44 R Muž Anthrax [4762] Re: rybickar
rybickar napsal:Co je to to jednosložkové hnojivo. viděl jsem že ho tu občas lidé píší... Je to hnojivo, kterým dodáváš cíleně jeden (teď mě nechytejte za slovo ;-) ) prvek/složku, nikoli všechny najednou. To znamená, že dávkuješ přesně ten jeden prvek, kterého je v akvárku nedostatek.
Každý máme v akvárku jinou vodu, jiné světlo, jiné rostliny, atd. Takže spotřeba živin je v každé nádrži jiná. Nejen množství, ale i poměr mezi jednotlivými prvky. Takže je jasné, že pokud budeš používat předem namíchané hnojivo, tak se bude vždycky v akvárku nějaký prvek hromadit a jiného bude nedostatek. Kvůli nevhodnému poměru prvků pro tvé akvárko. V případě těch komplexních hnojiv kupuješ často zajíce v pytli a pořádně nevíš, co a v jakém poměru si liješ do akvárka. Jinak jednosložkové hnojení bývá levnější, než kupovat komplexní hnojiva ;-)

Rostlinná akvária jsou dobrý a férový obchod. Alespoň podle mě. Zásobní substrát je pro rostliny užitečný o tom se nepřu. Ale doporučil bych ho jen člověku, který ví co přesně chce a co od daného substrátu má očekávat.

Ale to už jsme úplně mimo téma ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1