Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 30 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 00:54 Muž Miso [469]
uz som celkom rozmyslal ze pri znovuzakladani akva ten liapor kupim, ale posledne dni v tejto teme ma dokonale odradili. ...prevarat dno v tlakovom hrnci? dakujem, mam lepsie veci na praci X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 00:14 Muž MichoCZ [889] - AmerikaRe: malyLibor
No z mojeho pozorování usuzuje, že sami prodejci v tom mají solidní bordel. Dokonce mi tvrdili, že to bude mít kuličky 1-4cm. Ale z toho jsem je vyvedl. A o tom, že existuje Liapor 0-2mm aboslutně nevědeli a že by měli ochotu ho někde sehnat pytel ani čut. No co se dá dělat. Liapor bude, stojan doma stojí, v pátek budou police a příjde ta veselejší fáze přípravy. Napouštění, osázení a záběh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 00:01 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: ViktorX
Zajímavé. Jestliže 1 litr Liaporu 1-4 váží 0,6 kg, kolik tak asi váží pytel, tedy 50 litrů Liaporu? Mně stále vychází 30kg, ale třeba jsem jen neával pozor v matematice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 23:42 Muž Prašan [3155] Re: slavko
Sa máš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 20:06 Muž ViktorX [474] Re: MichoCZ
Jojo, u tebe přesně 25kg. V téhle frakci dělají ještě těžší 1-4/625 s 31,25 kg, s vyšším podílem malých zrníček, ale neprodává se po pytlích. Jen je mi divná ta nabídka 1-4/350, v katalogu vidím jen Liapor 4-8/350.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 19:30 Muž MichoCZ [889] - AmerikaRe: ViktorX
Nabídi mi jedinou možnou variantu 1-4/500 takže by toho mělo být těch 50 litrů. Ještě tam měli i 1-4/350 což mi příjde moc lehké. Na netu je i xx/575, ale ten neměli,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 18:48 Muž ViktorX [474] Re: lhajek
Tak s tou váhou je to zajímavé, teoreticky samotný Liapor by měl vážit 50l - 22,5 kg, plus obal. Ale mají tam toleranci +/- 15%, takže 19,125kg - 25,875kg plus obal :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 18:33 Muž lhajek [1755] - RostlinyRe: malyLibor
Já si těch 50L nechal přivést neb v okolí nikde neměli a podle PPL to vážilo 22kg :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 16:25 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: RadekH1
No, já kupoval 50 litrů za 149,-kč v Hornbachu a vážil 30 kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:51 Muž soc [60] Re: RadekH1
Zhruba tech 25kg :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:41 Muž RadekH1 [129] Re: MichoCZ
MichoCZ napsal: Dneska jsem si objednal Liapor za 149Kč 25kg.

Já kupoval 50 litrů za 181 kč. Ale byl to pytel a objem v litrech ne na kila, takže nevím kolik to mohlo vážit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2013 15:33 R Muž slavko [1544] - RostlinyRe: prasan
prasan napsal: Veď máš doma dve,načo by ti aj bola ďalšia
Mám doja tri... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2013 15:29 Muž lhajek [1755] - RostlinyRe: Kaplan007
Při jeho ceně určitě jo, ale chtěl jsem si ověřit na tom malém množství, které aktuálně potřebuji, jaký způsob potápění je nejefetktivnější. Takže až toho budu potřebovat několikanásobně víc tak pojedu na jisto ze získaných zkušeností :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:26 Muž MichoCZ [889] - Amerika
Dneska jsem si objednal Liapor za 149Kč 25kg. Štěrk bych za takové peníze určitě nesehnal. Vyzkouším do jednoho akva a uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 15:23 Muž Kaplan007 [51] Re: lhajek
Není už potom efektivnější koupit liaporu víc a to co plave prostě vyházet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 09:53 Muž lhajek [1755] - RostlinyRe: lhajek
Tak nevím, ale ten zbytek se moc nedaří už potopit. Zkusím ho vzít domů a povařit, ale moc tomu nedávám. Z těch 3L jsem potopil tak 80% ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2013 09:39 Žena LinaDee [166] - Aquascaping
Já úspěšně potopila polovinu pytle, ještě se budu snažit asi v létě potopit zbytek, protože větší akvárko=větší dno a víc prostoru na rostlinky ano nikdy bych neřekla že mi akvárko bude malé právě kvůli kytkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2013 00:54 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: darka
Já papiňák používám už nějakých 40 let (tedy, ne ten samý, tenhle je už třetí) a ještě nikdy mne nezklamal... takže příště ho vyzkouším i na Liapor ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2013 00:22 Žena darka [497] Re: malyLibor
My, co nám už papiňák vlastní blbostí bouchnul a docela i opařil bych byla opatrná :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2013 23:26 Muž Prašan [3155] Re: slavko
Veď máš doma dve,načo by ti aj bola ďalšia stydim smich
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2013 22:35 R Muž slavko [1544] - RostlinyRe: daren
daren napsal: Jeste ze mam tolerantni zenu, jinak nevim.
No, asi by sme mnohí mali celkom iný (cnostnejší) koníček... Ale tá moja vie, že takto nemám čas napr. behať za inými ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2013 22:18 Muž daren [78] Re: Daren
7) trouba na 200C -> vrouci voda -> ledova voda - cca 30% plave (asi nejlepsi, ale nejpracnejsi vysledek)
8) kourenim pod vodou zlato nevznika :-D

PS: Jeste ze mam tolerantni zenu, jinak nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2013 13:37 Muž lhajek [1755] - RostlinyRe: lhajek
Tak liapor dnes dorazil a hned jsem se vrhnul do jeho potápění :-) Dělal jsem to v práci a na miniakva mě stačí cca 3 L substrátu takže sranda. Výbava trocho omezená - jen nějaký kbelíček a rychlovarná konvice.
Uvařil jsem vodu a zalil s ní liapor a nechal ho louhovat asi 20-30min. Pak jsem ho přendal do studené vody, zchladil, a ze 3 litrů mě zbylo tak 1L plavajícícho. Ten jsem opět prohnal stejným procesem a .... zklamání, skoro nic dalšího ke dnu nekleslo. Takže jsem to opět zalil horkou vodou a nechám to v ní pomalu chladnout až do zítra a uvidím co se s tím stane do rána.
Možná jsem na to moc tlačil a spěchal a chce to nechat uležet ....

Jinak vzhledově se mě ten substrát moc líbí .... už se těším až bude mini běžet ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 21:39 Muž lhajek [1755] - RostlinyRe: Daren
add 6) jj e-shop jim funguje dobře, potom co jsem obvolal blízké stavebniny a v některých evidentně ani netušili co to po nich chci, tak jsem tam v pondělí také objednal. Platil jsem předem převodem, takže den čekání na víc, ale PPL psala že zítra to budou doručovat, tak už se těším :-)

Už jsem nějaký čas nic nezakládal takže jsem jako malej kluk smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 21:31 Muž daren [78] Re: malyLibor
No mam to co mi po prevareni zustalo v pytli, tak zkusim prevarit po odlezeni jestli budu delat dalsi varku. Ale popravde mne se vic libi ty drobnejsi a sisatejsi kousky, a to jsou vetsinou ty, co padnou nejrychleji ke dnu. Takze ani nemam prilis nutkani zkouset utopit vic tech velkych kulatych kousku co zustalo plavat.

Jinak co se studeneho procesu tyce - po nekolika dnech kleslo cca dalsich 5% (k tem 10% co padly rovnou). Je to pro trpelivejsi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 21:21 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: arzeus
Kurník, papiňák, jeden z nejoblíbenějších nástrojů v mé kuchyni... a mne nenapadlo ho na Liapor použít... Takže příště.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 21:20 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Daren
Já budu trochu oponovat. A to v bodě 4. Mně opakované vaření pomáhalo, po druhém a třetím převaření a ochlazení se utopila další spousta plaváčků. Ale je fakt, že co plavalo po třetím převaření a chlazení, na to jsem se vykašlal - byla toho fakt jen trocha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 21:15 Muž Miso [469]
Ja som kupil Aquaclay a daval som ho rovno do akva, len som ho oplachol a plavalo tak 10%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 20:38 Daren – liapor
Pratele, kratce se s vami podelim o sve zkusenosti s liaporem, abych vam usetril cas :)

Napad s troubou jsem mel take, bohuzel oproti predpokladu 'vic se to ohreje - vic to nasaje' se ukazalo, ze to neni tak dokonale.

Kdyz to shrnu:
1) rovnou do studene vody - plave 90%
2) trouba na 250C, pak do studene vody - plave tak 50%
3) kratce povarit, pak do studene vody - plave tak 40%
4) opakovene vareni neprinasi skoro nic
5) mrazeni nema nasledne plavani take zadny vliv
6) e-obchod an liapor.cz funguje spolehlive, ve stredu odpoledne jsem ojednal, v patek dorazil

Vyrobni proces, ktery jsem ozkousel byl takovy, ze jsem nechal varit vodu v 3l hrnci, a do vetsiho jemneho sitka jsem nabral, strcil na chvili do vody, hodil do kyblu se studenou vodou a tak dokola. V rychlovarce jsem mel cca litr na prubezne dolevani (trochu vody liapor odsaje).

Vzhledem k tomu, ze mam liaporu nadbytek, vyhazel jsem nejen plavacky, ale kulicky, ktere se po lehkem zvireni vznasely. Slibuji si od toho mensi potize pri nasledem poletovani po akvariu, uvidime :)

Pokud mi bude nejaky substrat chybet, pujdu priste suchou cestou - sice to ma nizsi vyteznost, ale prijde mi, ze s tim bude min praseni :)

Preji mnoho zdaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 19:04 JackDaniel
V papiňáku jsem toho uvařil půlku už včera a jde to super,teď jsem vyzkoušel metodu v troubě s nepotopenýma kuličkama od včera a taky dobrý.3/4 kuliček co plavaly po vaření se metodou trouba potopily.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 18:50 Muž stafflik [119] - Rostliny
Tak nastal čas se na to taky vrhnout. Liapor se čtyři měsíce máčí v bečce, rostliny by měly zítra dorazit, substrát pod Liapor si zítra taky vyzvednu, takže v sobotu nastane den D. Doufám že do té doby splašim nějaký čupr šutr. Štvalo by mě ho tam dodávat potom..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 15:17 Žena LinaDee [166] - AquascapingRe: arzeus
Když jsem ho vařila, taky mě napadal papiňák... leč nevlastním :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2013 15:11 arzeus - Aquascaping
Nejlepší by bylo,zkusit ho naprat do papináku:-D,ale já ho nemám,takže vářím a peču:-D Je to děs běs!!!:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2013 13:05 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Rida
Fotka k příspěvku Já použil běžný Liapor 1-4 koupený v Hornbachu a mám naprosto stejné zkušenosti jako ty. Vařil jsem přesně jak popisuješ, chladící vodu jsem vyléval, protože jsem to tím v ní i trochu propral, a zbylo nepotopených jen troška, asi litr. Ostatně fotku využití nepotopeného zbytku tady taky mám :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2013 11:37 Muž Rida [85] - CichlidyRe: arzeus
Určitě lepší povařit než jen přelévat vodou.
A spotřeba elektřiny a vody snad nebude zase tak vysoká, ne? To horkou vodu přece nebudeš vylévat.... V jednom hrnci vaříš a po cca 10 minutách varu vybíráš sítem a hážeš do druhého hrnce či lavoru s vodou studenou. Do horké vody přisypeš další dávku a za minutu to zase vaří.....
Snad jen tu studenou při vaření většího množství obměnit když se ohřeje od chlazeného substrátu....
Já měl úspěšnost cca 95% potopených, dělal jsem 100 litrů (2 pytle), 75% kleslo hned, po prvním povaření 75% zbytku, po druhém opět asi tak. Zbylo necelých 3-5 litrů plaváčků, v tom množství zanedbatelné.
Použil jsem ale trošku jinou frakci než je běžně k dostání, koupenou u velkoobchodníka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 08:36 Muž Miso [469] Re: soc
Ta vlastni roztahnost jilu bude zanedbatelna.to je tiez pravda ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2013 08:26 Muž soc [60] Re: Miso
Re: Miso: Je to spis tim, ze obsahuje spoustu vzduchu, ktery se roztahuje. Kdyz ho zahrejes, (namokro nebo nasucho), vzduch se roztahuje a unika pryc z poru. Pak ho prudce zchladis a misto vzduchu se do poru nasaje voda. Ta vlastni roztahnost jilu bude zanedbatelna.
Re: fichtl2: To je moc dobra myslenka s tou troubou potlesk
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 07:25 Muž lhajek [1755] - RostlinyRe: malyLibor
Vzhledem k tomu že toho bude potřeba trošku tak to zkusím v práci, ale rozhodně to jen nepřeleju tou vařící vodou, ale na čas to v ní budu máčet, aby se liapor mohl prohřát. A až pak do studené.

Myslím že slůvko "přelít" bylo v článku poměrně nešťastně zvoleno. Když to bude málo úspěšné tak se pak vrhnu do vaření. Už aby liapor dorazil a mohl jsem začít experimentovat. Pak dám vědět jestli to jde slušně i bez přímého vaření nebo pečení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 00:13 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: lhajek
Rozumné řešení. Manželku pošli na babinec a nachystej si to doma. Budeš toho potřebovat trošku. Ale pozor. Jednou uvařený Liapor musí zůstat pod vodou. Mně zbylo asi 5l Liaporu, nechal jsem ho v hrnci na další akva... ale jak jsem ho furt odkládal, tak Liapor vyschnul... a dnes ho plave 40% jako před vařením... což je logické, ale jaksi mi to nedošlo... takže při zakládání 112ky budu zase vařit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2013 23:56 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: MichoCZ
V horké vodě vychladnout je možnost, ale mnohem lepší je hodit ho suchý do vařící vody, nechat tak 10 minut vařit a sítem lovit a házet do studené. Já to vařil v 12ti litrovém hrnci. Nechal vařit vodu (asi 4 litry), jak začala vařit, nasypal jsem skoro plný hrnec Liaporu a vařil. Vylovil, co se dalo, voda mezitím vařila, a do té nasypal další Liapor. 40 litrů jsem měl hotovo za dvě hoďky a co bylo pro mne podstatné - ani jedna kulička na podlaze, a to ani při dávání do akvária. Paradoxně dnes jsem dával Liapor do malé misky, průměr cca 8cm, hloubka 3, do které jsem chtěl vysadit H.minima do čtyřlitrové vytíračky - a rozsypal jsem po zemi snad 50 kuliček... to je pak nepříjemné sbírání :-D Při zařizování Třístovky ani kulička, a při zařizování čtyřlitrovky si nadělám bordel. Jsem prostě šikula :-)
A Jupí to určitě nemyslela ironicky, sama má dno z Liaporu, ví, co to obnáší, ale taky ví, jak v tom rostou rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 22:00 Muž Miso [469] Re: fichtl2
mne to logicky vychadza tak, ze teplom sa material roztahuje takze by si ho mal skor dat do horucej vody aby ked sa roztiahne tak vodu nasal a ked sa schladi zmensi objem ale voda uz v nom zostane (proste ako ked namacas spongiu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2013 21:33 Muž fichtl2 [12]
suchý,a v rozehřáte troubě pak půl hodky.pekač se přepaloval i přes rukavice :-D
a ne zůstal celý :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 21:27 arzeus Re: fichtl2
Tos ho teda pořádně rozpálil:-D Jak dlouho si ho v tý troubě pekl? A nerozpukal se když jsi ho potom hodil do vody? A pekl jsi ho suchý nebo mokrý,já už to mám ted všechno mokré:-D Díky za případnou odpověd. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 21:22 Muž ViktorX [474] Re: fichtl2
Přesně, čím víc se zahřeje, tím víc se pak nasosá ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   05.03.2013 21:19 Muž fichtl2 [12]
Musím se podělit o skušenosti: dneska jsem vařil pro 200l aq ,skusil jsem to vařit ve vodě a schladit v studene,první den plave půlka! když jsem to dělal předešle tak že jsem to dal do hlubokého pekáče na 250c do trouby a pak hodil do vody zůstalo plavat z dvou kýblu tak půllitr.Jinak 1,5 měsíce v taré nádrží a liapor se nevýří,a když ho nedzvednu tak hned padá dolů.Rostlinky v něm rostou uplně perfetně!!a ta cena smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 21:12 arzeus
Tak to ji na ten babinec radši pošli,já to dneska zpracovával skoro celý den:-DAž ted jsem sdělal 50 litrovej pytel:-D a stejně mi toho plave více než půl pytle,vařit to na eletrickým sporáku moc nechci,protože bych se potom nedoplatil za elektřinu a o spotřebě vody ani nemluvím:-D Ale stejně jsem něco vařil a sítkem házel do kýble se studenou vodou a je to lepší než to jenom polévat vodou z konvice,ale stejně nic moc:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2013 21:04 Muž ViktorX [474] Re: arzeus
Fotka k příspěvku arzeus napsal: Dnes mi přišel Liapor,tak jsem ho záléval vařící vodou z konvice a házel do barelu se studenou vodou a mám pocit,že mi plave snad skoro všechno:-D.
Chyba, musí se pořádně povařit, aby se prohřál, je to izolace plná vzduchových komůrek, pak teprve s ním do studené vody. Možná je lepší vařit suchý, ale já ho teda nejdřív ca týden máčel v akva, potopilo se tak 45%, vršek jsem odlovil, povařil, mezitím vypustil všechnu (kalnou) vodu z akva, nalil do 1/3 ledovou vodu a pak jsem tam lil vylovené povařené, co jsem na několikrát naházel do kýblů s ledovou vodou. Za pár dní jsem pochytal co plavalo a povařil ještě jednou. Z 15 litrů mi skoro po roce plave ve skleničce od výživy ještě 30 kuliček, teď jsem je počítal :-D.
Můžeš se podívat na fotky v mém profilu, fotil jsem od úplného začátku (je třeba se proklikat "dozadu", taky z toho tady bylo pozdvižení, prej "copak je to za prezentaci nádrže !" :-D. Žádné kuličky jsem nevyhazoval, plaváčci šli do té skleničky.
Vlastně můžu hodit foto...

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 20:39 Muž lhajek [1755] - Rostliny
Tak to jsem zvědav jak s tím budu zápasit. Liapor bych měl mít zítra nebo pozítří a chci s ním udělat zatím mini v práci. Ale tam mám jen rychlovarku a myslel jsem že to přelití vařící vodou a pak do studené bude stačit. Abych tak ještě neposílal manželku na nějakej babinec a nenavařil si to už doma ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2013 19:38 Muž Treeman [249] – Vaření a potápivost
Já sem předělával akva takže Liapor byla správná volba:-) 20 minut povařil pak cedníkem vybíral a sypal rovnou do ledové vody nechal sem hodinu v ledové vodě a výsledek z 5litrů suchého liaporu mě zůstalo plavat tak 650ml zbytek se potopil.
Takže považuji akci za více než úspěšnou.

To že se liapor v akvárku při dolévání začne výřit jako das to je věc druhá :-)
Takže napouštím přez sítko na hladině které proud rozptýlí a používám slabou hadičku a je to tak jak si představuji bez vejrů. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 18:18 Muž Kaplan007 [51] Re: JackDaniel
Bonequip.cz nabízí osobní odběr v Nýřanech. Více info na stránkách. Ale momentálně ho tam nemají skladem. Zásilka byla plánovaná hned na začátku března a pořád nic. Už mi dochází trpělivost. tone
Reklama
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [30] ...... 46

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno Přidat příspěvek • Zobrazeno 58912x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1451