Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 12:34 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: O.Tom
Tvůj příspěvek mne velmi zaujal, protože naprosto odporuje mým zkušenostem. Použil jsi Liapor 1-4, který se prodává běžně ve stavebninách v 50tilitrových pytlích a vypadá jako ten na obrázku? A převařoval jsi jej, než jsi jej dal do akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 12:23 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: malyLibor
Já reagovala na O.Toma který tu říkal, že je lehčí, než ostatní pálené jíly. Já si také myslím, že to je blbost, a stejně jsem rozhodnutá. V pondělí pro něj jedu a pak na jaře mě čeká cedníkování a aplikovaná fyzika ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 12:19 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Miso
Která z těchto tebou jmenovaných vlastností Liaporu podporuje růst plovoucích rostlin? A která z těchto tebou jmenovaných vlastností keramzitových substrátů způsobuje zvýšení vodivosti vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 12:00 Muž Miso [470] Re: malyLibor
proto jsem přesvědčen, že z Liaporu a ostatních keramzitových substrátů se uvolňují látky pro rostliny důležité. A zdá se, že tento dojem podporuje i můj pokus, kde měřím změnu vodivosti vody při použití keramzitu jako substrátu.
ja by som videl ako podstatnejsie ine vlastnosti a to ze je porovity tj udrzi ziviny, vecsia plocha na osidlenie bakteriamy, je lahky, dentrit zapadne hlbsie do substratu kde je pristupnejsi korenom. Voda v nom lahsie prudi a prinasa korenom kyslik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 11:42 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Linuška D.
Nebude lehčí než substrát od Rataje, je stejný, je to keramzit. Tyto materiály jsou prakticky shodné. U Liaporu je důležité dodržet tady ve vlákně tolikrát zmiňovaný postup - Liapor převařit a sítkem přelovit do studené vody. Potom ho dát do akvárka, osázet, pomalu napustit a nechat zajet. Po 3 týdnech ti drží pěkně na dně, i když ho třeba rakety typu dánia dokáží malounko zvířit. Po 10 měsících se mi nevíří víc než písek, ani když tam liju vodu rovnou z kýble... což tedy dělám zcela mimořádně a nedělal jsem to častěji ani v nádrži se dnem z písku. A to, jak v Liaporu rostou rostliny, si musí každý vyzkoušet sám. Pro mne je šok, že stejně nepředstavitelně v nádrži s Liaporem rostou i plovoučky, proto jsem přesvědčen, že z Liaporu a ostatních keramzitových substrátů se uvolňují látky pro rostliny důležité. A zdá se, že tento dojem podporuje i můj pokus, kde měřím změnu vodivosti vody při použití keramzitu jako substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2013 11:15 Muž O.Tom [439] Re: Barakainus
Liapor v žádné prezentaci nemám. Je v 330 litrovém akváriu které tu nemá prezentaci, jsou v něm jen rostliny, mix krevet a malé živorodky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.02.2013 01:24 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: O.Tom
Proto je ale Liapor doporucovan do rostlinych akvarii a ne do vsech. 1. V rostlinych akvariich je pak vpodstate cely zakryty rostlinstvem a svazany koreny, takze by se nehnul ani pri prelevani kyblem. V tve prezentaci je videt, ze ho mas volne lozeny, bez rostlin. Tam moc nema smysl. 2. Vsechny dobre substraty do rostl. akva. jsou lehke a pokud jsi nekdy videl (treba na Youtube) napousteni akvarii s AquaSoil, to je teprve porod. To vylozi cele akvarium igelitem, novinami a jeste to napousti pres misku a tenkou hadici... 3. Nikdo nikdy nerikal, ze Liapor je stejny jako pisek. Kdyby byl, pouzivali bysme pisek. To, ze je Liapor lehky je vyhoda nad piskem, ne naopak. btw, jemny filtracni pisek lita po akvariu uplne stejne jako Liapor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2013 21:02 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: O.Tom
já se zajímám o liapor jako o substrát do rostlinné nádrže s minimem obyvatel, a tak nějak tuším co čekat. I když bude lehčí než substrát od rataje, či jiné, za tu cenu mi to stojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2013 19:52 Muž O.Tom [439] Re: muťa
Nestěžuju si že mi lítá liapor akváriem po vylití kýble vody do akvária ale snažím se říct, že do písku se kterým ho tu někteří srovnávají má hoodně daleko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2013 19:38 Muž muťa [554] - RostlinyRe: jitkaS
Moje zkušenost s ancíky a Liaporem se začíná zhoršovat. Pokud jsou malí je to OK, ale teď když povyrostli, dělají tam celkem binec a proto... půjdou z dílny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.02.2013 19:37 Muž muťa [554] - RostlinyRe: O.Tom
...co na to říct. Asi že když vím, že je to lehké tak tam vodu z kýblu lít asi nebudu. Ale i z toho kýblu to jde, když se to dělá s citém a rozumem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2013 16:51 Muž O.Tom [439] Re: jitkaS
Liapor mám v pokusné 300 už nějaký ten měsíc a jsem celkem zklamaný.
Je opravdu strašně lehký. S pískem se to ani po těch měsících nedá srovnat.
Do akvária s pískem si můžu dovolit přímo vylít kýbl vody a maximálně se na povrchu nepatrně zvíří a hned sedne.
Tohle udělat s liaporem tak můžu celé akvárium znova sázet a urovnávat liapor. Musím si tam dávat pozor i na proud z filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2013 16:19 jitkaS
Mám dotaz . Jak by s Liaporem zatočil ancistrus nebo lorikárie? Mám je v akva s pískem a je to občas mazec. Docela se bojím , že by Liapor vylítl až k hladině a kytky s ním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2013 16:41 Muž zordix [37] Re: Linuška D.
Tak ať se daří. Těším se na prezentaci. Předtím jsem měl zkušenost s bílým štěrkem a nic moc no.
Pak jsem dostal tip na Aquaclay a dalším hledáním jsem se dopátral až k Liaporu. Zkusil jsem ho hlavně kvůli ceně a na základě popisu uživatele Baracainus. Skočil jsem do toho po hlavě a nelituju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   13.02.2013 16:08 Žena LinaDee [167] - Aquascaping – uf!
tak jsem to pročetla celé (stejně nemám moc co dělat) a vzhledem k tomu,že jsem se rozhodovala mezi RPS a Liaporem, mám vybráno. Rozdíl 16l/cca 800Kč a 50l/ cca 150kč je pro mě dosti markantní. Vyčetla jsem jak postupovat, tak snad se zadaří. Přijde po stěhování do LCD,a už se na to těším, to budování přeci je největší zábava akvaristiky :) ;-)

Díky všem hlavně MalyLibor a Baracainus za vyčerpávající popis vlastních zkušeností.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 16:17 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: muťa
Musím se přiznat, že já tahal pořádně kořenící rostliny - Cryptocoryne aponogetifolia, Ceratopteris thalictroides a Hygrophila polysperma. Přestože mám vzadu 12 cm substrátu, byly jejich kořeny prorostlé až na dno a pořádně do šířky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 15:41 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: zordix
je podstatný rozdíl tam vylít vodu z filtru a nebo použít zásobní substrát...
ta voda z filtru ti tam doplní bakterie, ale v případě opravdu !skutečných! rostlinných akvárií je potřeba zásobní substrát který obsahuje hnojivo a né pouze bakterie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2013 11:31 Muž zordix [37] Re: Tetra33
Já do dna Liaporu vylil vodu ze starého filtru přeceděnou přes kus látky. Nemyslím si, že je nějaké jiné dno potřeba. I vzhledem k tomu, že se používá hlavně s cílem ušetřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 10:46 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Tetra33
2. neslehlo to ani po dvou letech. trochu se to asi srovna, ale pokud mas poradne rostlinne akva, koreny rostlin to udrzi v kuse.
3. frakce Liaporu je skvela, ale jak nekteri psali, hodi se pod nej dat nejo zasobniho substratu. Ja bych volil pytel Aqua Soil. Taky proto, ze je Liaporu hodne podobna a kdyz to vyleze ven (coz asi nevyleze), nebude to jak pest na oko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.01.2013 18:33 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Tetra33
ad1) mě vodivost nezajímá, nikdy jsem ji neměřil - rostlinám se daří a jejich přebytky hážu co týden do kýblu, nebo rozdám

ad2) mám plochu 120x40cm a slehlo to

ad3) je dobré přidat nějaký výživný substrát, nebo hnojivo. (já použil Staré dno od Rataje)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2013 13:50 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: kofejn
No joo, ale na tym videu nepoužily Liapor ;-) Nicméně k tomu se musí vyjádřit ti co to mají v akva a jak vidim ty ho máš, tak snad to sedí.... Jak sem psal, já to mám pouze z doslechu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 19:11 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Tetra33
Vodivost ovlivňuje jen zpočátku, do tří týdnů ji ovlivňovat přestává. Další ukazatele, které měřím - celková tvrdost, uhličitanová tvrdost a pH neovlivňuje, NO2 a NO3 se v akva mění, ale to v každém čerstvě založeném akváriu, to nepřičítám Liaporu.

EDIT: Já dal ve Třístovce pod Liapor AquaClay Staré dno od Rataje a už bych to nezopakoval. Jen to zbytečně leze ven při protrhávání rostlin a je to tam jako pěst na oko. Pak nastupuje pracné přebírání, hodné popelky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 15:32 Muž kofejn [963] Re: stafflik
Záleží na jaké délce. Na čtyřiceti centimetrech 2cm spádu udělat jdou. V akvaristických odkazech bylo video, kde pro svahování používali plastové destičky ( www.youtube.com/… ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 13:58 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Tetra33
Liapor jsen zatím nepoužil, nicméně podle malyLibora nějaké svahování Liaporu nemá smysl. Slehne to do roviny.. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2013 00:56 Tetra33 Re: zordix
1.A ako je to s tou vodivosťou ? Ovplyvňuje aj nejaké iné parametre ?
2.Dá sa navŕšiť tak, aby bolo napr. vpredu 5cm a vzadu 7cm alebo neskôr aj tak upadne ?
3.Mám umiestniť pod liapor aj niečo inej frakcie, či frakcia liaporu rastlinám vyhovuje ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   26.01.2013 23:23 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: zordix
S plaváčkama se dál nebabrám, v tom 50-tilitrovým pytli je toho dost ;-) Co se nepotopí hned, půjde do květináčů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.01.2013 21:56 Muž zordix [37] Re: Tetra33
Koupit, uvařit a rychle zchladit. To dělat pak s plaváčkama až do doby, než budeš mít dostatek potopeného Liaporu pro tvé účely. Dále už jako s jinými substráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2013 21:38 Tetra33 – zhrnutie
Pretože je táto téma dosť diskutabilná, našiel by sa niekto, kto by mi to zhrnul ? Čomu sa vyvarovať ( úprava pred vložením do akvária ), atď...? Výhody/nevýhody, je tu mnoho názorov a neviem k čomu sa prikloniť.

Vopred ďakujem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 19:24 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: soc
Taky jsem uvažoval, že ho nebudu vařit, ale pak jsem dal na rady zkušených a nelituju. Dno si rychle sedlo, rostliny v něm krásně držely hned od začátku, teď už je to úplně pohoda, sází se do toho jek do jemného písku. Já pancíky nemám a moje rybky dna se mi nezavrtávají - mám mřenky annamské a sumíčky žluté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 19:12 Muž soc [60] Re: malyLibor
Za málo, za málo, grafy tvořím rád a pořád :-D Hodnoty měření jsou zajímavé a přínosné.
Jinak co se týče Liaporu v mém akva, protože jsem ho nepřevařoval, byl opravdu hodně lehký a stačilo u akva vydechnout a už to lítalo. Po 20 dnech je to výrazně lepší, rybky už ho svým pohybem nevíří, když jsem naléval vodu, tak se udělal jenom důlek, místo aby se rozplaval do všech stran. Pancérníčci se v něm ale pořád dokáží pěkně zarýt :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.01.2013 18:04 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: soc
Moc děkuji. Nad grafem jsem přemýšlel, ale neumím ho stvořit, takže moc děkuji. Ty "lokální špičky" jak to nazýváš, jsem už odhalil... furt jsem nechápal, jak je možné, že vodivost 4 hodiny po výměně těsně po půlnoci je vyšší než po dalších osmi hodinách v 8:20, a navíc ne vždy... a dnes mi to došlo. Zaspal jsem a měřil později a vodivost byla vyšší než v 0:20 a cvak - je to dáno teplotou. Jak mi v pokoji kolísá teplota, tak se mění i teplota ve vzorcích. Leží na akva, kde docela topí zářivky. Nejteplejší je to ve 20:20, pak provedu výměnu a ono se to ještě stihne ohřát. Po půlnoci to změřím a jdu spát. Teplota v pokoji klesne, akva nesvítí, takže nehřeje, a ráno do 8:20 se to ještě nestihne nahřát. Ale když jsem zaspal a měřil v 9:20, už byla teplota vyšší než o půlnoci a tím i vyšš vodivost.
A jak podotkl stafflik - vzorky, kde neměním vodu, zůstávají prakticky neměnné od nějakého třetího, čtvrtého dne. Vzorky, kde se voda mění jako v akva ukazují, že Liapor zvyšuje vodivost zpočátku více, ale po čase to klesá, kdežto RPS zvyšuje vodivost méně, ale dlouhodoběji... nicméně podle mé zkušenosti s těmito substráty v akvárku po 3-4 týdnech už budou dokonale propláchnuté a vodivost nebude ovlivňovat ani jeden z nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2013 10:35 Muž ViktorX [474] Re: stafflik
Díky, též malyLiborovi za tu piplačku, na Excel se mrknu, až mně děti pustí k mému noťasu :-), ale socův graf mluví nade vše - po "nasávacích" ca 10 dnech s výměnou vody není co řešit, Rataj nebo Liapor, prašť jako uhoď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   24.01.2013 09:58 Muž soc [60] Re: stafflik
Fotka k příspěvku Jsem si dovolil mirne zpracovani vysledku do srozumitelnejsi formy, snad to Liborovi nebude vadit.
Spicky u vzorku Liapor1 a RPS1 predstavuji stav tesne pred vymenou vody. u vzorku Liapor a RPS predstavuji spicky stav pred dolitim vody, nicmene je tam spusta lokalnich maxim, ktere jsou dane necim jinym.
P.S. Kdyby neco, napis, ja to smaznu....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.01.2013 09:33 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: ViktorX
Na výsledky se mrkni do Liborova profilu uplně dole. Má tam soubor excelu nazvaný pokus... rybicky.net/profil/18772
A teť vidí, že u vzorku s výměnou vody začíná vést liapor, potěšující! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 01:00 Muž tercovec5 [257] - Amerika
Nepročítal jsem celé vlákno,nicméně už jsem to sem kdysi psal.Mám v akva substrát Terramol a mohu jen doporučit,rostlinám se daří výborně,asi bych už neměnil.Pro případné zájemce odkaz na prodejce:

www.bonequip.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 00:44 Muž O.Tom [439] Re: ViktorX
Tak jsem samozřejmě musel taky honem vyzkoušet magnet a nechytlo se ani zrnko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2013 00:05 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
Fotka k příspěvku U mně taky nic moc, a pak že na velikosti nezáleží :-D.
Když už ses ozval, naznač jak to vypadá s tou vodivostí, ať přestanu tápat ve tmách a můžu se začít strachovat, co za jedy se mi to tam uvolňuje ;-).
Edit Fe2O3 14 ± 5 % hm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2013 00:00 Muž kofejn [963] Re: malyLibor
Jo, je to neodymiový magnet. Zjistil jsem to, když jsem šroub s okurkou vytahoval z akvárka a vytáhl jsem ho i s kuličku liaporu. Ten šroub s nítí skladuju na sloupku magnetů a tam se zmagnetoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 23:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kofejn
Ani já nemám ve vodě železo... ale na můj magnet se Liapor nechytal... asi je to slabý magnet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 23:37 Muž kofejn [963] Re: prasan
Asi to není jen pálený jíl. Matky do dna asi smysl nemají. Do vody se ale Fe neuvolňuje, po dvou měsících jsem měl v rozboru 0.04mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 23:23 - Re: kofejn
Žeby preto,že obsahuje veľa železa. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 23:21 Muž Burik [727] - AquascapingRe: kofejn
i můj černý štěrk,co mám v miníčku je magnetický:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2013 21:50 Muž kofejn [963]
Fotka k příspěvku Tak jsem náhodou při krmení otíků zjistil, že liapor je magnetický. Pro jistotu jsem pustil do akvárka i magnet.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 15:52 Muž ViktorX [474] Re: Johan
O žádném zásadním rozdílu ve vodivosti zatím nevím :-), a u neopláchnutého Liaporu bude asi způsoben tím prachem, což je asi stejný rozdíl, jako v doletu naložené a nenaložené vlašťovky :-D.
Edit Ale teorie, že z nepáleného jílu se uvolní stejné množství živin jako z páleného mi přijde poněkud nepodložená. Že by se z něj uvolnilo stejné množství látek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 15:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ViktorX
To si nemyslím. To, jestli nám substrát na bázi jílu bude hnojit kytky nebo ne, záleží na jeho obsahu koloidů. I páleným jílem dokážou prorůst kořeny a tudíž se jednotlivé kořenové vlásky dokáží k těmto koloidům dostat a čerpat z nich živiny. A i voda se tam dostane (jinak by neklesl ke dnu).
z páleného se uvolní minimum, Tak jak vysvětlíte tak výraznou změnu vodivosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 15:09 Muž ViktorX [474] Re: Johan
Myslím, že je důležité, zda je jíl pálený nebo ne. Nepálený se rozpadne na prach (kaši :-)), uvolní se z něj vlastě všechno a bude hnojit kytičky, kdežto z páleného se uvolní minimum, u Liaporu obohacené o neopláchnutý prach. Barakainusův talíř neuvolní prakticky nic, protože má glazuru :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 14:30 Muž Miso [470] Re: grunda
no ale paleny jil sa nerozpadne a klasicky jil by sa rozpadol aj sam, kazdopadne o tomto mozeme len polemizovat ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 14:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Miso
nedalo mi to a šáhl jsem do akva, ADA žádnou krustu nemá, když to zmáčknu tak se to rozplizne na bahno, nikde žádné pevnější kousky, jen jemné blátíčko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 13:57 Muž Miso [470] Re: grunda
mozno to ale pecu len chvylu aby vznikla ta krusta navrchu. O Akadame som nasiel ze sa pomali susi try tyzdne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 13:35 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
v popisu ADA je napsané, že je pečená při vysoké teplotě, takže to asi bude pálený jíl, každopádně je podstatně měkčí než Profisoil, nebo Aquaclay. Takže to bude pálený jíl, před tím jsem po tom nikdy nepátral stydim

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61088x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1401