Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 11:38 Muž @ Ganjamir [87] - CichlidyRe: stafflik
Mě zrovna barva přijde lepší u toho terramolu ... Aquaclay Ground má takoovu moc do hnědo oranžova a ten terramol má víc přírodní barvu , jinak u Aquaclay Ground problém s potápěním nemám jednou jsem to přepral co vyplavalo vyhodil a v akváriu už to je v pohodě .... ale jak vidím každej má jinej názor :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:36 laKatos - CichlidyRe: Ganjamir
Není zájed si pro něj osobně a vyjde tě jako ten ground.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:34 Muž @ Ganjamir [87] - CichlidyRe: laKatos
Nad tím jsem taky přemýšlel ale už je to dražší :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.06.2013 11:33 Muž @ stafflik [119] - Rostliny
Tak to sis to četl špatně. Liapor se blbě potápí, ale je lehký, nesléhá se. Navíc jeho barva je přirozenější. Terramol se lip potápí, ale je dražžší a navíc ta barva hned tak někomu pod nos neleze. Jinak sou to oba pálené jíly, takže v podstatě z hruba stejné vlastnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 11:33 Muž @ ViktorX [474] Re: Ganjamir
Za mně než Aquaclay Ground tak raději Liapor, v podstatě totéž za nesrovnatelnou cenu. Ale pokud bych chtěl pustit chlup, kvůli stabilitě bych šel do Terramolu, cenově někde mezi prvníma dvěma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:32 Muž @ Ganjamir [87] - Cichlidy – Aquaclay Ground
Půjdu teda do toho Aquaclay Ground ale stačí teda 10l staré dno a 10l normal????? A to staré dno se má taky přeprat ve vodě nebo se tam dává rovnou? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:32 laKatos - Cichlidy
Profi soil
:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:28 Muž @ Ganjamir [87] - CichlidyRe: ViktorX
Právě sem si přečetl dost a celkem mě to popletlo :) Byl sem rozhodnut pro Aquaclay Ground ale tady sem se dočetl o tom terramolu a nevypadá zle , ale podle toho co jsem se tu dočetl si každej chválí to svoje ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.06.2013 11:26 Muž @ stafflik [119] - Rostliny
Jo. Liapor ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:21 Muž @ Ganjamir [87] - CichlidyRe: Ganjamir
Potom jsem přemýšlel o www.bonequip.cz/… ... je to přibližně za stejnou cenu ale je to lepší než Aquaclay Ground ?? Popřípadě dá se sehnat něco lepšího za tu cenu? :-) díky za rady
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:19 Muž @ Ganjamir [87] - Cichlidy
Zdravím potřeboval bych poradit rozhodl jsem se znovu předělat akvárko stím že koupím lepší substrát než to černobílý dno co mám teď hmm , ale když to tu čtu tak nevím do čeho mám jít ... dá se sehnat něco lepšího za ty peníze než Aquaclay Ground 10l od rataje za 220,- ???? A kolik by byla substrátu potřeba na akvárium 80x40x40, stačilo by 10l staré dno a 10l nové ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:07 Muž @ ViktorX [474] Re: KarlosS
Tak to je jasné, oproti Liaporu má víc než trojnásobnou nasákavost, takže obsahuje minimum vzduchu a není tak nadnášený, navíc má takový "udusatelnější" tvar, ostatní čisté pálené jíly mají evidentně mnoho uzavřených komůrek. Zajímalo by mně, jestli zvládne třeba ancíky. Já mám na dně Pandíky, občas si zaryjí až to chroustá, a na nic většího bych si s Liaporem netroufal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 09:38 Muž @ KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ivaha
omlouvám se za to srovnání s Manadem, vizuelně a barevně mi to tak připadalo. Nic to ale nemění na tom, co píšu níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 09:36 Muž @ KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ViktorX
No roste to asi stejně, to nejsem schopen posoudit:-), ale drží v tom jemné kobercovky a trávníčky. Ale hlavně to sedí jak písek, ryby dna to nevíří, při odkalování se to nehejbe, atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.06.2013 09:12 Žena @ ivaha [2724] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: KarlosS
Jestli je Manado jako Terramol, tak v tom případě moc rozdílů ohledně kytek mezi ním a Liaporem nevidím. Ano, Manado je jemnější, ale kdo chce, může si Liapor prosít. Rozdíl vidím jen v barvě a v tom, že Manado jsem mohla v klidu nasypat rovnou do akvárka, s Liaporem bylo víc práce. Občas mi něco vyplave i z Manada i z Liaporu. Odkalování je pro mě taky srovnatelný, stačí brzdit ukazovákem na konci hadičky (obojí) a je to v pohodě. Manado mám rok, Liapor od ledna a zásadní rozdíly vážně nevidím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 09:05 Muž @ ViktorX [474] Re: KarlosS
Jako že v Terramolu to roste mnohem lépe? Třeba se z těch rozsivek něco trvale uvolňuje, a důsledkem je zvýšená iontová výměnná kapacita :-), stále doufám, že nás Tomík zasvětí pivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 08:39 Muž @ KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ViktorX
No, nechci ti do toho kecat:-), ale mám jak Liapor, ProfiSoil i Terramol. A s těmi prvními je to fakt trápení, Terramol se s nimi nedá srovnávat. Kdo nezkusil, neuvěří. Podle mě Manado od JBL je Terramol ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.06.2013 00:21 Muž @ ViktorX [474] Re: tercovec5
S iontama musíš na Toníka, o tom já právě nic nevím :-). Věřím, že s růstem kytek v akva na tom budou +/- stejně, určitě bude kvůli nasákavosti mechanicky stabilnější, ale sdílím názor malyLibora, nelíbí se mi jeho barva, o nepřirozeném mixu odstínů ani nemluvě. Můj pytel Liaporu je ještě celkem plný, takže do příštího akva už mám vybráno :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.06.2013 23:19 Muž @ tercovec5 [256] - AmerikaRe: ViktorX
Praktické rozdíly mezi Ter...a Li...nevím,ale s Teramollem jsem nadmíru spokojen,sice nemám žádné extra náročné,nicméně tak často jsem nikdy nemusel rostliny protrhávat jako nyní s použitím Teramolu.Za mě mohu doporučit,bez nějakého vědeckého žvatlání o iontech atd:-). pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.06.2013 22:55 Muž @ kofejn [935] Re: ViktorX
Za sebe musím prohlásit, že právě růst rostlin byl prvního půl roku bída (nepřihnojoval jsem), podle mně proto, že se na rozdíl od "jílových kuliček" určených k přihnojování, které jsou po čase rozpuštěné, z hmoty páleného jílu nic neuvolňuje, ale po postupném "nasosání" detritu teď rostou řekl bych svižně.

Pod to bych se podepsal palec .
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.06.2013 20:36 Muž @ ViktorX [474] Re: Toník
Toník napsal: Účel splněn - lenost překonána. Kéž to "postihne" víc lidí. :-D
Že to není až tak těžké hledat informace na netu? :)

Ale miláčku ;-), jeden z nás dvou má zřejmě problém s porozuměním psanému textu, zmiňuji pouze fyzikální působení (pórovitost), o rozdílech ve vnějším chemickém působení způsobeném rozdílným chemickým složením se nezmiňuji, protože o něm nic nevím.
Nechtěj po mně, abych dokládal tvá tvrzení, měl bys je obhajovat sám - s chemickým působením jsem tam, kde jsem byl, takže upakuji svůj dotaz na odborníka přes chemii, na míru rozdílnosti iontové výměnné kapacity Terramolu oproti Liaporu a jejími přímými důsledky. Pro jistotu opakuju, že původní dotaz zněl na praktické rozdíly ve vnějším chemickém působení pálených jílů Terramol vs Liapor na ryby a rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.06.2013 20:14 Muž @ ViktorX [474] Re: malyLibor
malyLibor napsal: Inu, můj pokus podle mne dokázal, že z pálených jílů, konkrétně Liaporu, Konga a Rataj Profi Soil se něco uvolňuje. ... Naopak, dle chemického složení jílu a toho, že se jíly v různé úpravě používají v akvaristice desítky let po celém světě lze předpokládat, že to, co se z těchto substrátů uvolňuje, jsou látky prospěšné... což nám svým růstem potvrzují rostliny.
Tebou naměřené rozdíly bych spíš interpretoval kontaminací vnitřního i vnějšího povrchu, po 14 dnech "vyplavování pórů" rozdíly mezi substráty prakticky klesly s rostoucím nasycením vodou na hranici měřitelnosti, po čase bych to přirovnal ke klasické keramice (vypálené hlíně) bez glazury ale je to jen můj názor, tvůj plně respektuji.
Za sebe musím prohlásit, že právě růst rostlin byl prvního půl roku bída (nepřihnojoval jsem), podle mně proto, že se na rozdíl od "jílových kuliček" určených k přihnojování, které jsou po čase rozpuštěné, z hmoty páleného jílu nic neuvolňuje, ale po postupném "nasosání" detritu teď rostou řekl bych svižně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 19:48 Muž @ Toník [393] Re: ViktorX
Účel splněn - lenost překonána. Kéž to "postihne" víc lidí. :-D
Že to není až tak těžké hledat informace na netu? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.06.2013 19:46 Muž @ KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
Rovnou ho, po propláchnutí, sypu do akvária a jde ke dnu jako písek. Rostlinkám se v něm daří, staurogyne, pogostemon helf., bahnička i ech. tenellum v něm drží dobře. Cubu nepěstuji. Mám zrnitost 2-4mmm, pancéřníčkům tam nezapadává potrava jako ve štěrku. Jediná nevýhoda je pro mne ta barva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.06.2013 19:15 Muž @ ViktorX [474] Re: Toník
Toník napsal: Rozdílné fyzikálně-chemické vlastnosti = rozdílná iontová výměnná kapacita.
Konečně slovo odborníka! potlesk
Jako laik bych čekal odpověď v tom smyslu, že zásadní rozdíl oproti Liaporu je příměs diatomitu, sedimentární horniny, složené převážně z mikroskopických schránek rozsivek, jehož pórovitost je příčinou více než trojnásobné nasákavosti Terramolu.
Ale nemám tvé znalosti, takže nás prosím seznam s mírou rozdílnosti iontové výměnné kapacity oproti Liaporu a s jejími přímými důsledky, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 14:51 Muž @ Toník [393] Re: malyLibor
Jejich hlavní výhodou (Liapor, Kongo a Rataj Profi Soil) je jejich nesléhavost a dobrá vodopropustnost, díky nimž se v těchto substrátech dobře daří nitrifikačním bakteriím, skvěle se v nich rozpadají odpadní produkty ryb a výborně se daří rostlinkám. Pokud tyto vlastnosti Terramol nemá (a podle slov Toníka nemá), pak do Terramolu rád zasadím bonsaj, ale do akva ho cpát nebudu.
Nikde nepíšu, že Terramol nemá tyto vlastnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 14:47 Muž @ Toník [393] Re: ViktorX
při stejném objemu je (Terramol) tuším hmotnější a nasákavější, ale chemické vlastnosti? Je to pálený jíl, z kterého se uvolňuje nula nula nic, takže ty praktické rozdíly ve vnějším chemickém působení pálených jílů Terramol vs Liapor na ryby a rostliny by mně teda zajímaly.
Rozdílné fyzikálně-chemické vlastnosti = rozdílná iontová výměnná kapacita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 14:20 Muž @ Designer [5660] - CichlidyRe: KarlosS
Zajimalo by mne, kdyz ho nasypu do vody, jak rychle nasakne a jde ke dnu. Nebo jestli se musi nejak macet? Pokud jej mas dele, jak se to libi rostlinam a jestli jsou nejake problemy, ktere nas ani nenapadly, nebo jestli je treba neco, co se Ti na nem nelibi. Proste asi by nas vsechny zajimaly nejake ty zakladni veci plus zkusenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 13:43 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: O.Tom
Když už se bavíme o ceně, tak pokud je ten Terramol 3x dražší než Liapor, tak je to pořád srandovně nízká cena proti cenám "speciálních" akvarijních substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2013 20:38 Muž @ lhajek [1754] - RostlinyRe: O.Tom
Já vím že moje velká akvária jsou směšně malá, ale byt máme také směšně malý tone
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 20:25 Muž @ O.Tom [399] Re: lhajek
Tak 54L je ještě v pohodě, já když bral natěšeně liapor, tak rovnou 2 pytle do 300L akvára s tím že později by šel do 400L. Ovšem s tím jak je liapor lehký, zůstane ve 300ce kde jsou malé živorodky a krevety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 19:06 Muž @ lhajek [1754] - Rostliny
Vy mě ještě ukecáte předělat dno v té 54L a jít do terramolu abych ho vyzkoušel :) Jen nevím kam vysypu zbytek toho Liaporu :-|

Nebo ještě bych mohl založit tu 9L elementku co jsem v ní máčel naposledy Liapor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 18:50 Muž @ KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – Terramol
já ho mám, co potřebujete vědět?:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 18:22 Muž @ O.Tom [399] Re: malyLibor
Liapor je jednoznačný vítěz v ceně, ale ta drbačka sním, převařovaní a následné rychlé ochlazení, aby bylo přinuceno co největší množství nasáknout a klesnout na dno...
A ani pak není vyhráno, trošku neopatrný pohyb v akváriu a liapor je rozvířený po celé nádrži. Až tak po půl roce potopení pořádně nasákl a konečně rozumně sednul.

Terramol je oproti liaporu asi 3x dražší, ale jestli je výrazně lépe nasákavý, bez převařování a podobně, šel bych do něj. Také balená zrnitost 1-3mm bude pro rostlinkáře lepší než u liaporu 1-4mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2013 18:08 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: Designer
No, to já se spíš těším, až sem napíšeš zkušenosti praktické... Já se do toho Terramolu nepustil jen proto, že v době, kdy jsem začal experimentovat s Liaporem jsem o něm nevěděl a i když dnes o něm vím, nešel bych do něj kvůli barvě. Ale pokud se tobě barva líbí, jdi do něj, asi to nebude špatná volba, a pak dáš vědět, co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 18:02 Muž @ Designer [5660] - CichlidyRe: malyLibor
Ja se snazil jen polemizovat o tom Terramolu, pac uprimne jsem si ho vyhledl, zajima mne to, a ted tady ctu neco, co mi nejak nesedi. Zkusenost mam nulovou, to jsem uvedl, takze mohu jen spekulovat, coz delam.

Spustit diskuzi je vetsinou to nejlepsi, jak se neco dozvedet, protoze pokud se nejake tema nijak moc nikoho netyka, nikdo s nikym nic neresi a nedojde ani k zadnemu zaveru, byt i teoretickemu :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 17:17 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: grunda
Naprosto souhlasím. Někde jsem dokonce četl i výsledky nějakých pokusů, které dělali s účinností filtračních schopností běžně osázeného akvária bez filtru a s filtrem a byla to zajímavá čísla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 17:14 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: Designer
Inu, já mohu jen popsat svou zkušenost se substráty, které mám dlouhodobě odzkoušené, nemohu psát nic o Terramolu, se kterým zkušenost nemám. A jelikož nejsem prodejce žádného ze zde diskutovaných ani jiných substrátů nebo čehokoliv jiného, co se v akvaristice používá, pak je mi zcela jedno, co si kdo do akvária dá. Já mohu sdělit jen své osobní zkušenosti, nic víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   03.06.2013 15:04 Muž @ Designer [5660] - CichlidyRe: grunda
Ale jo, vzdyt mnoho lidi ma akvarko bez NO2 a pritom maji filtr uplne k nicemu, s houbickou malou i k myti nadobi a prutokem jak ted ve Vltave. Takze jasne ze souhlasim.

Ja se jen snazim najit logicke argumenty, protoze ten Terramol mi z logiky vyplyva mnohem zajimavejsi, nez treba Liapor. A to ze je nachazim, jeste neznamena, ze jsou spravne. Ty veci proste rad prodiskutuji, protoze i kdybych ve vysledku ze sebe udelal vola, budu vedet, co zkusim dat do noveho akvarka :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   03.06.2013 14:59 Muž @ grunda [1769] - CichlidyRe: Designer
docela by jsi se divil, ale bakterie na to nekašlou. u kořenů rostlin je dost kyslíku pro aerobní bakterie, trošku dál zase pro ty anaerobní. Kvalitně udělané dno odbourává dusíky lépe než průměrný filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 14:56 Muž @ Designer [5660] - CichlidyRe: lhajek
Nitrifikacni bakterie se na nejaky povrch, kterym temer nemuze proudit voda, nebo jen silene pomalu, slusne receno vykaslou, nemaji tam dostatecny prisun "potravy". Nad biomolitanem taky kroutime hlavou, nac potrebuji tak male bakterie tak velike diry... a on funguje. Tady se ale bavime o dirach vyrazne mensich a kdyz to neni schopno samo ani rychle klesnout ke dnu, logika rika, ze je neco spatne...

A zase logika, ze to drzi nejake latky pro rostliny lepe? No vzdyt to ale za par dni samo klesne, takze moc dlouho asi ne. A pokud, tak tim neproudi voda, ale proc se pak zase bavime o nitrifikaci, a kdyz necim nic neproudi, on se tezky svincik drzi dole i sam, i kdyby to bylo hole sklo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2013 14:33 Muž @ lhajek [1754] - RostlinyRe: Designer
Designer napsal: No a ja si myslel, ze jak treba Liapor a podobne plavou, ze je to uzavrenymi pory......
Jenže on neplave pořád, jen pomaleji nasákne a klesne, to podle mě spíše ukazuje na velmi malé póry obsazené vzduchem a nepustí tam hned vodu. Pokud to tak je tak by z toho vyplynulo že terramol má póry vetší, do kterých lépe pronikne voda, ale tím má podle mě i menší plochu pro osídlení mikroorganismy.
Jen je to ještě jedna věc, kterou už zde někdo zmiňoval - nezanesou se menší póry Liaporu dříve a nepřestane dříve funguvat, přičemž větší póry terramolu a tím jejich menší plocha není zase až tak zásadní proti liaporu a nevydrží fungovat v akva tedy déle? To by pak samozřejmě mluvilo pro terramol.

Jen aby bylo jasno, nejsou obhájcem ani jednoho jak by se z dřívějších postů mohlo zdát. Skutečně mě zajímá podstata a podle toho se snažím argumentovat. Ale nemám dost velký byt na množství pokusných akvárek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.06.2013 13:58 Muž @ Designer [5660] - CichlidyRe: malyLibor
No a ja si myslel, ze jak treba Liapor a podobne plavou, ze je to uzavrenymi pory, kdezto Terramol je schvalne udelany tak, aby je mel otevrene a tim mel schopnost co nejlepe a rychle pojmout vodu. Nemel by plavat, coz je priznak bud toho, ze je tezky, a nebo s otevrenymi pory...

Divam se, 20l ma 10kg, takze az tak tezky neni, musi byt dost porezni. Na dno jde rychle, takze ma otevrene pory, jinak by pri te hustote pochopitelne dobre plaval. Z tohoto pohledu jsou proti nemu ty ostatni chudi pribuzni.

Se zarukou neobsahuje primesi, ktere by nam vadily.

A kdyz si prectete tohle:
www.bonequip.cz/…

pak Vam asi bude jasne, ze si mate Liapor a podobne vrazit pod podlahu, ne do akvarka.

Tolik teorie, ja mam v akvarku vzdycky pisek, ale i tak, mozna umim lepe cist smich .

Dovolim si alespon cast citovat:
"Terramol je svými vlastnostmi velmi blízký čistě bonsajovému substrátu Akadama – kapilární struktura Terramolu zabraňuje zhutnění substrátu a zajišťuje jeho vzdušnost"

Uznavam, ze mnoho z Vas je velmi zkusenych, maji sve nazory podlozene praxi, ale i tak, ctu proste neco jineho... Podle toho co ctu, vypada Terramol minimalne velice zajimave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2013 13:53 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: ViktorX
Inu, můj pokus podle mne dokázal, že z pálených jílů, konkrétně Liaporu, Konga a Rataj Profi Soil se něco uvolňuje. Nemám laboratoř, proto nemohu říct co. Neovlivňuje to nijak pro mne měřitelně pH, dGH, dKH nebo dusičnany či dusitany, dokonce ani železo - ale ovlivňuje to vodivost vody. Takže něco se z toho rozpouští, jen neumím změřit co. Podstatné je, že se v akváriích s tímto dnem dlouhodobě daří dobře rybičkám a skvěle v tom rostou rostliny, takže to, co se uvolňuje, nebude očividně nic, co by škodilo. Naopak, dle chemického složení jílu a toho, že se jíly v různé úpravě používají v akvaristice desítky let po celém světě lze předpokládat, že to, co se z těchto substrátů uvolňuje, jsou látky prospěšné... což nám svým růstem potvrzují rostliny.
Toto jsou však jen předpoklady založené na subjektivních zkušenostech, objektivně nejsem schopen (a přiznám se, že ani ochoten) je změřit a jakkoliv vědecky prokázat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 13:44 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: Jirkaass
Jirkaass napsal: Takový dotaz jaké máte zkušenosti s odkalováním takového dna ? jaký máta názor dát takové dno k cichlidkám ?
K odkalování - v akváriích, kde mám Liapor, Kongo a Rataj Profi Soil není potřeba odkalovat. Detrit zapadne do dna a rozloží se působením bakterií na látky, které spotřebují rostliny a látky, které se ve vodě rozpustí a ty odstraním pravidelnou výměnou vody. Není tedy třeba odkalovat. Ale odkalovat jsem zkoušel a jak už tady napsal ViktorX, jde to, ale musíš zvolit jinou techniku než zabořit zvon do dna.... Takže vyzkoušeno mám, jde to bez problému, ale je to zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 13:39 Muž @ malyLibor [5364] - AsieRe: lhajek
Souhlasím, že akadama je něco naprosto jiného než Liapor. Terramol jsem v akvárku taky nikdy neměl, s Liaporem, Kongem a Rataj Profi Soil jsem naprosto spokojen. Nemohu tady srovnávat Terramol a Liapor, Kongo a RPS v akváriu, ale mohu odpovědět, proč používají bonsajisti Terramol a ne Liapor, Kongo a RPS. Je to jednoduché. Tyto tři substráty jsou za sucha velmi lehké a sypké. Bonsaj by se v nich vyvrátila. Pro tuto jejich "nevýhodu" je však právě my akvaristi používáme, jestli se nepletu Jejich hlavní výhodou je jejich nesléhavost a dobrá vodopropustnost, díky nimž se v těchto substrátech dobře daří nitrifikačním bakteriím, skvěle se v nich rozpadají odpadní produkty ryb a výborně se daří rostlinkám. Pokud tyto vlastnosti Terramol nemá (a podle slov Toníka nemá), pak do Terramolu rád zasadím bonsaj, ale do akva ho cpát nebudu.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.05.2013 14:37 Muž @ ViktorX [474] Re: Toník
"fyzikálně-chemické vlastnosti"... ano, při stejném oběmu je tuším hmotnější a nasákavější, ale chemické vlastnosti? Je to pálený jíl, z kterého se uvolňuje nula nula nic, viz malyLiborův pokus Liapor vs Rataj, takže ty praktické rozdíly ve vnějším chemickém působení pálených jílů Terramol vs Liapor na ryby a rostliny by mně teda zajímaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   30.05.2013 08:31 Muž @ lhajek [1754] - RostlinyRe: Toník
Jenže ty praktické rozdíly jsi bagatelizoval ve srovnání s ostatními vlastnostmi pro růst rostlin:
Toník napsal: Zásádní problém není v tom, že Liapor padá pomaleji ke dnu a hůř drží rostliny, než Terramol, nebo v jejich barvě.
Těch zásadních rozdílů bude víc.
Odpověď byste mohl hledat u bonsaistů - proč nahrazují Akadamu Terramolem a nikoli Liaporem. :-)

A vzhledem k tomu že to tu tvrdí z vlastní zkušenosti víc lidí že se lépe terramol potápí a já ho v ruce neměl, tak proti tomu ani nic nemám. Ale pořád mě zajímají ty další zásadní rozdíly, které by mě mohly přesvědčit že rostlinám bude v terramolu lépe a patřičně se za to vzhledem a růstem odvděčí. Ale zatím žádný argument nevidím, který by mě případně donutil vyhodit již připravený a namočený liapor a dojít si koupit terramol :-)

Bonsaje nepěstuji takže nevím, jen je otázka jestli je napadlo zkoušet vůbec Liapor když měli akadamu a teď za ní mají terramol. Přičemž akadama je něco co bych v akva ani nezkoušel vzhledem k tomu co jsem si o ní přečetl. Nějaký odkaz na diskuzi zmiňovaných bonsaistů, kde někdo srovnává zkušenost liapor versus terramol by nebyl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2013 08:16 Muž @ Toník [393] Re: lhajek
Výraz "zásadní" použil Jirkaass, já jsem ho jen parafrázoval.
V čem spočívají praktické rozdíly, si vyzkoušejte sám. Mně stačí jen to tvrzení, že Terramol má jiné fyzikálně-chemické vlastnosti, než Liapor. :)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2013 08:00 Muž @ lhajek [1754] - RostlinyRe: Toník
Tak na základě čeho si dovoluješ tvrdit že:
Toník napsal: ....Těch zásadních rozdílů bude víc.....
Předlož důkazy nebo nepoužívej tak silná slova jako ZÁSADNÍ.

Nechci abys ten pokus dělal ty, ale aby jsi tvrzení něčím podložil, jinak je to jen tvrzení.
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 46

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno Přidat příspěvek • Zobrazeno 58874x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1201