Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 12:19 Muž kortezhugo [983] Re: MarcelG
kwisatz napsal: V nižších vrstvách substrátu už podle mě probíhají hlavně anaerobní procesy. Ale třeba se pletu.
Len upresnim.
Ak su tam korene rastlin a rastliny normalne rastu? - tak tie tam O2 "natlacia".Ine je to bez rastlin.Ale tam sa to da riesit trebars podnou filtraciou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 12:15 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: MarcelG
Tak mě napadá co kombinace těchto substrátů s půdním filtrem? Vím že na půdní filtr je řada rozporuplných názorů, ale byl by to pořádný filtr :-)

A ještě jedna věc - jen tak pro zajímavost: neviděli jste někdo fotku některého z těchto substrátů z pod mikroskopu? Rád bych se podíval ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.04.2013 11:41 Marcel G Re: duko1995
Do akvária si můžeš dát v podstatě jakýkoli substrát, který bude vhodný pro rostliny (a nebude nebezpečný pro živočichy). Výhoda jílovitých (porézních) substrátů je v tom, že na sebe dokáží vázat živiny. Křemičitý písek nebo štěrk je oproti tomu tzv. inertní (netečný), což znamená, že na sebe žádné další látky (živiny) vázat nedokáže. V praxi to pak znamená, že jílovité substráty jsou schopné do sebe z vody natáhnout živiny, a tyto živiny v substrátu jsou zde pak k dispozici rostlinám (které je ze substrátu čerpají svými kořeny). Z inertního písku moc živin nenačerpají, protože písek v podstatě žádné živiny dostupné rostlinám neobsahuje. Další výhodou jílovitých (porézních) substrátů je to, že díky mikroskopickým pórům v granulích se zde může usídlit velké množství bakterií (bakterie mohou osídlit i vnitřek jílových zrnek, zatímco u písku mohou být jen na povrchu zrnek), které se pak mohou účinněji podílet na rozkladu odpadních látek zapadlých do substrátu. Je ale otázka, jak moc "k věci" tato vlastnost je, protože rozklad organických látek probíhá pokud vím jen za přístupu kyslíku, takže bych tipoval, že v tom může hrát roli maximálně jen nějaká slaboučká horní vrstva substrátu (1-2cm?), kam se díky okysličené vodě má šanci dostat nějaký kyslík. V nižších vrstvách substrátu už podle mě probíhají hlavně anaerobní procesy. Ale třeba se pletu. Každopádně díky rozkladným procesům (a činnosti bakterií v substrátu) se spodní vrstva substrátu také částečně zahřívá, což pomáhá růstu rostlin (v jílovitých a organických substrátech asi více než v těch intertních).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.04.2013 11:30 R Muž romant [27987] Re: duko1995
On ten hřbitovní zásyp co tam máš, není nic moc vhodnej substrát do akva a akvarijním štěrkem bych ho nenazýval, toho není hoden. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 11:27 - Re: duko1995
Substrát ti v tomto prípade moc nepomôže.Ak ti ani v štrku nerastú rastliny(ani bežné,nenáročné) tak je chyba v starostlivosti o akvárium. ano
Treba to nechať poriadne zabehnúť.Začaté to nemáš zle(cirkulátor + filtrén)Pozerám,že máš i burčiak - či tibi.Chce to čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 11:09 laKatos Re: MarcelG
Manado z lehkých substrátu vyšel jako nejtěžší. Pro mne v tuto chvíli nejlepší volba. Ale co udělají substráty kdyz se nechají řádně nasaknout vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 10:59 Muž duko1995 [32]
zdravím chcel by sem nejakej takejto substrát dat do společenskej nádrže 160l šlo by to ? ted tam mám šterk ale rostlinky nic moc ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 10:42 Marcel G Re: KarlosS
Terramol je ještě o něco lehčí než liapor:

Terramol = 0,5 kg/L
Liapor (keramzit) = 0,6 kg/L
Rataj ProfiSoil = 0,6 kg/L
Akadama = 0,7 kg/L
ADA Aqua Soil = 0,8 kg/L
JBL Manado = 1,0 kg/L
filtrační písek = 1,5 kg/L

Jinak terramol se dá sehnat už v zrnitosti 1-3mm (podobně jako liapor). Oba substráty patří mezi pálené jíly, ale je možné, že každý z nich se vypaluje trochu jiným způsobem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 10:24 jamajcan Re: KarlosS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2013 10:05 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – Terramol
Dost se pozapomíná na terramol, ten neplave vůbec. Já mám o zrnitosti 2-3 mm, ale jako pálený jíl mi to nepřipadá. Nevíte někdo o něm víc? Ještě co mě překvapilo je, že se mi přichytával na magnetickou stěrku - takže železa tam bude dost:-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2013 10:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Grizzly
Žádná lepidla ani podobné příměsy by tam být neměly, ale přesto si dovolím maličko tě poopravit - vysoušení je fyzikální jev, nikoliv chemický :-) Nicméně jíl se nevysouší, nýbrž pálí při vysokých teplotách a tam už k nějakým těm chemickým reakcím zřejmě dochází, takže máš v podstatě pravdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2013 10:37 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: MichoCZ
Já neříkám nic o chemických procesech, je mi jasné ,že už jen to vysoušení je chem. proces,kdy se vypařuje voda, myslel jsem to tak, že by v Liaporu neměli být žádné lepidla a nebo příměsi nějakých jiných látek. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.04.2013 09:55 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Grizzly
Chemie je naprosto všude. I v tom co si doma vypěstuješ. Víš kolik chemických procesů probíhá při pečení buchty? Při růstu rostlin? Výrobě železa? Určitě i při pálení liaporu se nějaký chemický proces uskutečnil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2013 09:37 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Grizzly
a ty tomu věříš? co je v dnešní době 100% přírodní, jen to co si doma sám vypěstuješ od semínka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.04.2013 23:55 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: micz
Liapor je velice vhodný pro rostlinná akva (je malý, a porovitý, takže se na něj dobře uchycují kořeny rostlin), ale není řečeno, že se nesmí dávat do spol. akva - když se někomu líbí jeho přírodní barva, tak proč si ho tam nedat... X-) Jinak k chemickému složení liafloru (na stránkách výrobce je napsané, že je 100% přírodní, tudíž bych řekl, že chemie tam logicky nebude) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 23:06 Muž micz [132] Re: Kusma
Kusma napsal: Měli by jste si uvědomit, že pokud chcete použít liapor, tak jeho smysl má pouze v rostlinném akváriu...!
Důvod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 23:00 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Kusma
Liaflor určite do aq nepatří ;) velka frakce je nevhodná :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.04.2013 22:56 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: Kryštof
dobře, upravím to - dá se použít i ve společenském, ale to pořád nemění nic na tom, že ta frakce je nevhodná...
a když to vezmu ze zkušeností zdejších akvaristů, tak se jednoduššeji potápí malá frakce liaporu, takže velké zrna liafloru potopit bude na mašlu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 22:48 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Kusma
I ve společenském akváriu se dá použit liapor, pokud ne tak bych byl rad za dobry důvod proc ne? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 22:46 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: majka93
Měli by jste si uvědomit, že pokud chcete použít liapor, tak jeho smysl má pouze v rostlinném akváriu...! A tudíž liaflor s velkou frakcí (zrnitostí) je naprosto nevhodný pro rostliny, řešit chemické složení je tedy zbytečné...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 21:29 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: stafflik
když jsem byl v zahradnictví tak tam bylo napsaáne :) přímo na obalu hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 21:23 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Kryštof
Chemicky složení?? Kde se dá sehnat chemicky složení Liafloru?? Nikde na stránkách výrobce sem ho nenašel. Liapor jo, ten tam je..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 20:41 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Grizzly
Ale je mezítím rozdíl, nevím už přesně jaký, ve složení by měl být :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.04.2013 18:28 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: majka93
Je to prakticky to samé: Liapor je ke stavebním účelům a Liaflor k zahradnickým... Já bych spíš doporučoval Liapor, protože je levnější a má menší frakci. X-) www.liapor.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.04.2013 16:24 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: majka93
Myslím si že to to samé je, ale Liaflor se prodává pouze ve frakcích 4-8 a 8-16mm což je moc. Liapor je ve více frakcích, nejběžnější je 1-4mm. Pokud ho nikde neseženeš, tak se dá objednat přes net přímo od výrobce..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2013 16:14 Žena majka93 [79] - Živorodky
Ahoj, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi liaporem a liaflorem. Je to to stejné? V obchodě liapor ve stavebninách nemají. Mají jen nějáký liaflor u kytek. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.04.2013 12:10 Muž Treeman [249] Re: ViktorX
ok přezto to zkusím analizovat aspoň bude porovnání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2013 10:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Treeman
Liapor je pálený jíl... a tak jako jíl asi obsahuje celkem dost železa... I proto v něm kytky asi tak dobře rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 23:16 Muž ViktorX [474] Re: Treeman
Fotka k příspěvku Tipuju, že to dopadne nějak takhle. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 22:50 Muž RadekH1 [129] Re: Treeman
myslim ze uz se to v tomto vlakne resilo :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 22:46 Muž Treeman [249] – Magnetický
Náhodou sem přišel na to že je Liapor magnetický pracuji na rozboru kovů tak sem zvědav jak to dopadne pokud se to podaří? zatím jen info že magnetizuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2013 21:48 Muž RadekH1 [129] Re: stafflik
Liapor jsem nejdřív vyvařil a pak máčel skoro 2 měsíce v kýblech. A tak měsíc po dání do akva trvalo než jsem mohl pustit filtr na plno. Jinak se mi liapor vznášel po celém akva. Ale zhruba po 2 měsících je to docela super. Filtr běží na plno, občas ze dna ještě vyjde bublinka, a hlavně to vypadá hezky. Sázení sem vyřešil pomocí matek. Tak at se líbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2013 14:18 Muž stafflik [119] - Rostliny
Tak Liapor už se usadil, nevýří ho ani rozstřikovací rampa. Sem tam se na hladině objeví nějaká ta kulička co vyplave, ale jinak paráda. Momentálně s Liaporem panuje naprostá spokojenost. Dokonce i to sázení není zas taková hrůza jak se tu občas tvrdí. palec
No zatím se mě také líbí. Asi postupně začnu vařit a máčet větší dávku do dalších akvárií ...
EDIT: Doporučuju nachystat si Liapor předem. I když sem ho měl nachystaný, zezačátku to byl sakramensky lehký substrát. Ale rozhodně netrvalo půl roku aby si sednul. Měsíc v akva a je fakt suprový. Štěrk to nebude nikdy, ale o to asi u Liaporu jde...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.03.2013 20:04 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Nowakin
Já jsem si tu na lehkost při sázení rostlin nedávno stěžoval a musím říct že i necelých 14 dní kdy je liapor v akva je na něm znát a je už viditelně těžší ....
Zlepší se to .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2013 19:57 Muž RadekH1 [129] Re: Grizzly
Já sem liapor převařil a pak tak 6 týdnů máčel v kýbly. a stále je to lehký. I filtr musím mít zapnutý na půlku, jinak se celé dno začne vířit. Sázení kytek sem vzdal po pár hodinách a použil jsem taky matky. a kytky krásně držej :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2013 22:33 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Nowakin
Tak to bylo celkem jasné že to nebude hned pevný a tvrdý podklad... Ono to sice nasaje vodu ale i tak to potřebuje ten 1-2 měsíce... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 22:21 Muž Nowakin [0]
Tak jsem taky pořídil Liapor převařil a plave tak 30% což je v poho ještě mi hodně zbude. Ovšem, když jsem liapor použil do menšího akva kam jsem chtěl rybky po dobu přestavby uložit tak jsem se zhrozil toho jak to je neskutečně lehké :-D No už se opravdu těším na zakládání asi nasadím Horácomatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.03.2013 22:13 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: aivenhov
Krasa, už se těším až si budu moct vyměnit dno za Liapor i já X-) Ten Liapor má takový pěkný přírodní vzhled. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.03.2013 16:02 Muž aivenhov [16]
Fotka k příspěvku Tak vymenil som aj ja štrk za Liapor a tu je výsledok.
;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 09:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Vodivot mírně zvyšuje, ale poznal jsem to až při tom pokusu. V akvárku ji zvyšuje znatelně jen první asi dva týdny, pak už to nepoznáš. Když měním vodu, tak měřím vodivost a vodivost odebírané vody se od vodivosti přidávané vody prakticky neliší, nebo spíš nedá se změřit konduktometrem, který mám. Jestli se liší o 2-3 µS, tak je to v rámci odchylky přístroje a pro mne neměřitelné. Nicméně nemá to žádný vliv na chov ryb a rostlinám to naopak velmi prospívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 09:02 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: JackDaniel
Já měl problém jen s několika kryptokorynama sumatránskýma. Neměly skoro žádné kořeny, musel jsem k nim přivázat matky. Jinak mi nic nevyplavalo a po dvou týdnech, kdy jsem přidal jako první výsadek dánia pruhovaná se rostlinky udržely. Dnes už do Liaporu mohu zasadit cokoliv, po 10ti měsícíh je to normální pohodové dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2013 08:02 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: JackDaniel
Ale udržel, taky sem ze začátku šílel, uběhl týden, ryby sou v akvárku a vyjelo k hladině jenom pár rostlinek. Akorát mi zezačátku dělalo problém zasadit HC. Než sem to nacpal skoro cely do Liaporu tak to furt lezlo ven... No nemá hold kořeny no..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.03.2013 07:58 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: lhajek
Klikni na Liborův profil a úplně dole máš excel soubor Pokus. Tam máš Liborovy výsledky s vodivostí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 23:36 JackDaniel Re: Grizly
jo je to převařený,respektive přepečený v troubě a zchlazený pak převařený a zchlazený.Jen mi to pořád přijde hodně lehký.Bez úvazků s matkama bych většinu kytek u dna neudržel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 23:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Asi jsi měl kliku, já mám klasický pytel 1-4mm/50L.
Já myslel že vodivost snižuje a ne zvyšuje.
Každopádně je otázka za jak dlouho se tato vlastnost liaporu vyčerpá ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 22:33 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
No, já mám jinou zkušenost... ale já jsem měl štěstí na jemnější liapor, asi napytlovaný někde ze dna zásobníku... mně 1 litr vážil 600g, měl jsem víc malých kuliček a p třech převařeních plavaly sotva 2 litry, spíš míň... a jak se líbí rostlinám? Kořenícím moc, ale nepřestává mne fascinovat, jak v kava s Liaporem rostou plovoučky.... trhutka dělá na hladině polštáře silné 5cm, Limnobium spongia listy průměru dlaně, tlošťky 2 cm, je jako ze zeleného polystyrenu... a to se kořeny dna ani nedotýká. Holt, něco tu vodivost zvyšuje, a asi se to rostlinám moc líbí a ryby na to nic nenamítají. Ideální stav :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 21:38 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Grizzly
Opakování tohoto procesu mě přijde zbytečné, poprvé toho kleslo většina. Ve druhém kole z toho zbytku se víc jak 10% nepřidalo ....

Jsem ve fázi čekání na další ztěžknutí v akváriu tak uvidíme. Výsadbu jsem nakonec ve zdraví přežil a úplně se mě to nezprotivilo. Uvidím jak se bude liapor po čase líbit rostlinám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 21:20 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: JackDaniel
Jak už říkali ostatní - ztěžkne. Nejlepší a nejrychleší způsob je, když ho spaříš a hned nato naliješ ledovou vodu, tím se ty skulinky rozevřou a dostane se tam voda. Takto několikrát opakovat X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 19:44 Muž kofejn [963] Re: JackDaniel
Ale jo. Časem... :) Po půl roce ho už ryby víří jen vyjmečně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2013 19:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: JackDaniel
Ztěžkne. Už za měsíc znatelně, za 3 měsíce se bude chovat jako jemný písek. Taky zavíří, když tam nějaká ryba prudce vystartuje nebo když tam naliješ vodu, ale hned spadne zpět.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1201