Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 10:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Já potřeboval cca. 40 litrů do třístovky. Převařil jsem všechno, nehonil jsem se, dělal jsem hezky pomalounku a hlavně tak, aby mi ty "blbé kuličky" nespadly na podlahu. Podařilo se mi to, žádná kulička nespadla, a měl jsem to svařené za jedno odpoledne. Dal jsem to skoro po okraj velkého hrnce 15 nebo 20 litrového, zalil vodou a dal vařit. Když to vařilo, házel jsem to sítkem do kýblů se studenou vodou. Pak jsem z těch kýblů sebral to, co plavalo, zase sítkem a naházel jsem to zpět do hrnce s vařící vodou a přisypal do plna Liapor. Kýble jsem odnesl k akvárku a sítkem přendal utopence do akvárka... a tak dokola. Za jedno odpoledne to bylo svařené všechno a do půlnoci byly nasázené i všechny rostliny a napuštěno. Není to až tak pracné... Jo, a co jsem chtěl říct - plaváčky jsem vždy sbíral a znovu převařoval, takže mi po ukončení vaření zbylo necelé 2 litry nepotopitelných kuliček. Ty šly ke kytkám do květináčů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 09:53 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: stafflik
Nech to máčet týden a bude to tak 50:50, u dvou týdnů je to někde kolem 80:20 což už je cca 40 litrů.
Záleží na množství kolik potřebuješ, nejlepší je převařit už potopené, to je otázka 1-2 hodin a dá se založit akvárko ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 07:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: stafflik
Skoro se chce staromilecky říct...jó tohle písek neudělá... smich smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 07:36 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: stafflik
V klidu, to sedne ;-) Akorát mě bylo řečeno, že by mi vyrostl i trpaslík smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 07:32 Muž stafflik [119] - Rostliny
Tak Liapor je doma o frakci 1-4mm, Olomoucký Hornbach za 149,-. Nasypal sem ho do bečky a zalil vodou, ovšem i přes přečtení celého tohoto vlákna mám trošku rozporuplné pocity. Že něco bude plavat jsem počítal, probíralo se to tu mockrát, jenže mě plave úplně všechno krom pár těch nejmenších kuliček. No paráda, pokud se to po převaření nezlepší tak nevim nevim... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 13:04 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: malyLibor
Mám to v plánu, brzo vyrazím do břidlicového lomu a dovezu něco málo do akva. Tím to chci trošku přehradit. Prima že se nepletu, vepředu, kde nebudou rostliny bych právě rači jemnější substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 08:42 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Myslím, že nepleteš. A ještě bych být tebou popřemýšlel o nějaké přepážce, kterou bys akva rozdělil na přední a zadní část. Já to mám ve třístovce rozděleno skleněným páskem, který jsem polepil břidlicí. Vzadu mám 12 cm dno pro kořenící rostliny a vepředu jen 3-6cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 07:11 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: malyLibor
Vím že se zase odsoudím k reakcím ať to nedělám, ale pod liapor dám bakterie z čistírny odpadních vod. Je to přesně to samy co je ve filtru a mám toho habaděj, takže proč ne. O promíchání vrstev, nejde mi o to mít jemnou vrstvu nahoře, ale vepředu u skla. Chci liapor osít, hrubší části nasypat jenom dozadu a pak to překryju tou jemnou. Vzadu ať se to potom smíchá jak chce, ale vepředu by to mělo zůstat aspoň trochu jemnější. Aspoň v to doufám. Vzadu by to mělo být dost osázeny, takže odkalovat tam nebudu, tak to snad pude udržet, nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 18:03 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Já dal pod Liapor do třístovky Aquaclay staré dno od Rataje. Chyba, kterou už nezopakuji. Pokud ale dáš nějaké hnojivo ke kořenům, nebude to nic proti ničemu. Stejně tak si myslím, že bude dobré vymačkat houbu ze zajetého filtru pod Liapor, ne až na něj, jak jsem to udělal já :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.11.2012 15:17 Muž Rida [85] - CichlidyRe: stafflik
Koupil jsem frakci do 0-2, kupoval jsem toho 100 litrů, přesívat by se mi to nechtělo.....
Nechtěl bych tě odrazovat, ale myslím že to nebude fungovat, aby ti hrubší frakce "zůstala" dole a vzadu, brzy se to promíchá a spíše ty větší zrna vystoupí na povrch a menší spadnou dolů- tak jako u všech substrátů. Aspoň dle mého názoru.......
Možná kdyby jsi to oddělil nějakou sí´tkou.....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 14:43 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Rida
Ten liapor si přesíval nebo koupil frakci 1-2mm? Plánuju to přesít, hrubší kousky použít dozadu jako podklad a přesypat horní vrstvu jemnějším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.11.2012 14:35 Muž Rida [85] - Cichlidy
Tak mé akva s Liaporem už konečně funguje, rozdíl oproti dosavadnímu akváriu kde mám dosti hrubý štěrk byl značný, ale ne tak zlý jak jsem se obával. Měl jsem Liapor namočený cca tři měsíce ve staré vaně na chalupě na dvoře, než se akva připravilo. Sázel jsem pak do vlhkého písku a až následně opatrně zalil vodou. Něco vyplavalo- včetně velkého Echináče- ale po druhém- třetím přesazení už dobrý. Pracuje se mi s tím podobně jako s drobným pískem z Flexiobkladů který mám v krevetárku. Je to lehoučké, ano, ale to je i ten drobný štěrk....
A už dnes vidím že rostliny jak začínají kořenit se velice dobře "chytají".
A barva i zrnitost se mi líbí velice....

Poškrábání skla bych se nebál, rozhodně ne více než u klasického štěrku/ písku, spíše méně....

No a konečně odkaz- rybicky.net/nadrze/16344

Přes víkend bych ještě zkusil nafotit to dno detailněji.

L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 14:31 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: malyLibor
Převařit to chci. Nevím jestli popraská nebo ne, ale píše se tu že dřív ten liapor sedne a nepřevaluje se na dně. Nepočítám že to budu mět namočeny tři, čtyři měsíce, doufám že tak měsíc a budu překopávat. Proto raději převařím...Akorád pod liapor plánuji použít substrát a bakterie. Doufám v lepší růst rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 13:50 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Já postupoval podle receptu: Nejdřív jsem vařil, horké házel do studené vody a pak z velké části udělal dno ve třístovce, malou část nechal máčet na padesátku. Ale už si koupím a povařím a nechám máčet Liapor na 112ku, kterou mám v nejbližší době taky v plánu.
S tím vařením nevím. Někdo říká, že je to důležité, protože při vaření se roztáhnou póry na kuličkách Liaporu a naplní se vodou a rychlím zchlazením že více popraská jejich povrch. Nevím, jestli je to při teplotě 100°C u keramzitu reálné, ale dělal jsem to tak a byl a jsem spokojen velice velmi potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 13:09 Muž dimmur [283] Re: stafflik
ja myslim, ze kdyz to bude tak dlouho namocene, tak ani prevaret asi nebudu....prijde mi to zbytecne, pokud se ponori
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 13:05 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: malyLibor, dimmur
Plánuji to stejně jako dimmur. Momentálně předělávat nebudu, pouze pořídím Liapor a namočím ho do sudu. Posháním zbytek plánované dekorace a teprve pak Liapor převařím a použiju. Dík za bleskovou odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2012 12:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: dimmur
No, já to uvařil a dal do akvárka a cca měsíc to dokázala zvířit i má divoká dánia. Poté ještě měsíc jsem musel při vysazování rostlin používat horácomatky. Po třech měsících se to chovalo jako jemný písek. V sobotu 20.10. jsem zakládal ze zbytku, který jsem měl od května namočený ve 20 litrovém hrnci, dno v padesátce a dělalo se s tím normálně jako s pískem 1-2, žádné problémy, ani jedna rostlinka nevyplavala, prostě pohoda.
Shrnuto a podtrženo: Liapor je vynikající dno za naprosto bezkonkurenční cenu (150,-Kč/50litrů), ale vyžaduje trpělivost, jako nakonec celé naše mokré hobby palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 12:31 Muž dimmur [283] Re: malyLibor
ja to uz mesic macim v barelu na vodu a jeste asi mesic budu /nez sezenu akva/, tak snad s tim pak bude dobry prace :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 12:26 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: stafflik
Sklo tím nepoškrábeš, zrna jsou skoro kulatá. Ale počítej s tím, že tak 2-3 měsíce po založení se v tomhle dnu rýpe špatně. Po cca 3 měsících, jakmile se dokonale nasákne vodou, tak už se s ním manipuluje podobně jako s pískem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 11:58 Muž stafflik [119] - Rostliny
Tak přečetl jsem si toto vlákno celé a do Liaporu jdu. Teť mám jenom jednu otázku, co liapor a sklo akva? Pokud je to pálený jíl a v podstatě "keramika" neškrábe to sklo? Přecejenom semo tamo se ve dně reju a něco předělám, takže nepoderu sklo??
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 11:58 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: exit
Já do Liaporu nedával nic a ani teď dávat nebudu, ale jsem přesvědčen, že přiměřeným prohnojením dna do začátku nic nepokazíš. Budeš-li hnojit do vody, Liapor je dostatečně "vzdušný" nebo jak to nazvat, voda jím proniká dobře a hnojivo se dostane až ke kořenům... Rostliny mají v Liaporu obrovský kořenový systém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 11:49 Muž malyLibor [5371] - Asie
Tak dnes jdu zakládat další akvárko se dnem z Liaporu. Pagodarium s půdním filtrem mne hodně zklamalo - ničemu se v něm nedařilo, nerostly tam pořádně rostliny, nedařilo se tam rybkám ani krevetkám, dokonce ani šnekům ne. Teď chci udělat krevetárko, kde zadní polovina bude oddělena skleněnou přepážkou 6 cm vysokou a budou tam rostliny zasazené v Liaporu, v přední části budou Liaporu pouze 1-2 cm a bude bez rostlin, bude tam pouze menší kořen porostlý M.pteropus. Jako filtr použiju kostku bioakvacitu a čerpadlo Atman 200. Akvárko by mělo sloužit jako krevetárko a zároveň jako rozplavávačka pro plůdek kardinálek vietnamských a nebo pro vytírání čichavců medových (jestli je jednou seženu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2012 11:28 Muž exit [116] - RostlinyRe: Kusma
Děkuji všem za rady.Po přečtení článku akva.wu.cz/… uvažuji ,že bych dno neřešil a hnojil pouze do vody.Substrát by si měl sám natáhnout hnojivo,které by v případě potřeby sám uvolňoval.Ještě mě napadlo pro začátek dát pár kapslí do dna jak je v článku uvedeno než se akva trochu zajede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:18 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: exit
Zrovna včera jsem četl zajímavý článek, kde je možnost přidání živin do substrátu... viz: akva.wu.cz/… úplně dole na stránce.

PS: doporučuju ty stránky projet celé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:12 Muž souky [592] - RostlinyRe: exit
jíl smíchanej s pmdd nebo třeba s popelem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:09 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: exit
Nejdrazsi a nejjednodussi je dat na dno AquaSoil nebo jiny nepaleny jil.
Nejlevnejsi varianta je dat dolu normalni hlinu nebo mineralizovanou.
Nasakly Liapor hnojivem je tak mezi.

Kdybych to nasel, nekdo to uz delal (s Turface, coz je taky paleny jil) a fungovalo to.
Jediny problem je, ze Liapor neni tak huste lozeny jako pisek (ci ten Turface) a tudiz si myslim, ze se ti budou ziviny louhovat do vody mozna az moc. Proto bych byl s tim objemen co nasakne velmi konzervativni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 00:50 Muž exit [116] - Rostliny
Mám takový dotaz.Myslím,že už tady jednou padnul, ale vyšuměl do ztracena. A to,že bych chtěl použít liapor jako výživný substrát,který bych nechal nějakou dobu namáčet v namíchaném koncentrátu pmmd a pak dal na dno a zasypal vrstvou liaporu. Nebo jestli máte lepší nebo přibližně stejně levou variantu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 21:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ViktorX
Za měsíc, nejdéle dva tam budeš moct dát v poho i ty ancíky, uvidíš, jak si to sedne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 21:54 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ondra
Omyl, milý Watsone. Jedná se o Liapor 1-4 50 litrů, zakoupný normálně ve stavebninách v Hornbachu. Ta tzv. těžší frakce se liší jen větším podílem menších kuliček a nedá se běžně koupit po pytlích, nicméně na objednávku ti ji napytlují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 18:21 Muž riso [129] - CichlidyLiapor 1-4/625
Ja jsem si nechal napytlovat tu tezsi variantu 1-4/625, ale nakonec to varit nebudu. Takze jestli mate nekdo zajem, prodam 50 l pytel za 100 Kc. Jsem z Prahy, vice pres SZ.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 14:45 Muž ViktorX [474] Re: kortezhugo
Asi to neznačí proto, že do pytlů jde bohužel jenom Liapor 1-4mm (1-4/500), ten těžší výrobce nabízí jen od 1m3 výše. S Pandíkama je v pohodě, ale na Ancíky bych si sním asi netroufnul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 14:39 Muž kortezhugo [983] Re: Johan
Skoda ze to neznacia takto na vreciach.Ale ked sa tak zobere? - tak za ten peniaz je aj polovica dobra. X-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 12:05 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ondra
tak já mám tu lehčí.. sehnat těžší už bylo nad moje síly.. :-O Tak já mu jdu k potopení domluvit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 11:20 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: malyLibor
Opět jsi zapomněl na v podstatě nejdůležitější informaci - jedna se o frakci 1-4 mm v těžší variantě - 1-4/625
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 09:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Johan
Tak ten co neklesl převařit a hodit do studené vody. Mně nakonec zůstalo plavat asi půl litru nejotužilejších plaváčků... ale je fakt, že prostě byli ve vodě asi tři měsíce po založení akva, pak jsem sebral z hladiny ty plovoucí a nechal si jen ty utopené - o to snadnější teď budu mít založení 112ky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 08:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: malyLibor
Já ho máčím několik dní a nekleslo ho víc jak polovina.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   27.09.2012 00:46 Muž malyLibor [5371] - Asie
Inu, opakování je matka moudrosti. Pro moudré doporučím přečíst si vlákno od začátku, jako jsem to udělal já... a díky tomu mám pořád ještě na chodbě třicet litrů písku z flexiobkladů, 30 kilo říčního a spoustu dalších písků, které už nikdy do akva nepůjdou, protože jsem si přečetl toto vlákno o Liaporu.
A teď k nejčastějším dotazům a mým zkušenostem: Liapor opravdu klesne, když se namočí přes noc, a nemusel by se vařit. Dal jsem ale na radu zkušenějších a povařil všechen, aby tolik v akva "nelítal" a rychleji se usadil. Myslím, že jsem udělal dobře, už po necelých dvou týdnech po vypuštění temperamentních dánií docela držel. Dnes po čtyřech měsících se už ani nehne a nepohnou s ním ani mřenky, ani proud vody z rampy při výměně vody.
Práce s Liaporem je jednoduchá, dobře se s ním manipuluje. Protože jsem nemehlo a jsem sám a nerad uklízím, dával jsem si při manipulaci s ním pozor, proto ani jedno zrnko neskončilo na zemi ani nikde jinde než v hrnci na vaření, kyblu na přenášení a následně na dně akvária. Na vylovování jsem si koupil sadu sítek za dvacku, velmi mi usnadnily práci, a na hlazení dna dětskou plastovou lopatku tuším za pajsku. Taky skvělá pomůcka.
Sázení jsem provedl tak, že jsem položil a upěchoval dno, pak jsem nalil vodu 1cm pod povrch, aby byl Liapor vlhký, ale ne pod vodou, a rostlinky píchal pomocí pinzety od pravého bočního skla postupně až po levé. Pořádně jsem kolem nich Liapor pěchoval a dodával další uvařený, který jsem měl pro tyto účely p ruce. Dodal jsem tak dalších cca 8 litrů k těm třiceti v akva již nachystaným.
Po čtyřech měsících dno krásně sedí a i velcí šneci jako Brotia pagodula nemají problém po něm lézt (což o křemičitém písku říct nemohu ani po roce a půl), a toho jsem se bál nejvíce. Drží v něm všechny rostliny kromě růžkatce, který nemá kořeny a tak se musí zasadit pomocí horácomatky. Řasy mi rostou všude po akva, ale na Liaporu ne... nevím proč, je pórovitý, tak by asi měly, ale ony to neví a tak raději rostou na hladkém skle a kameni.
Na jakékoliv další konkrétní dotazy rád odpovím. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 20:51 Žena baletka [624] Re: muťa
Díky za radu. Jen nechápu, co je na tom off topic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2012 18:46 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: baletka
porovitá struktura liaporu dává větší plochu pro osídlení bakteriemi a stejně i pro uchycení řasy. Samozřejmě platí, že pokuýd nebudou mít řasy podmínky, tak neporostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 22:15 Muž zordix [37] Re: baletka
Řasy na tom rostou, pokud mají podmínky. Ale zrovna na Liaporu moc nedrží, protože sumec kamínky vždy pootočí a ony ve tmě uhynou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   22.09.2012 18:54 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: baletka
Nám rostla řasa chvíli i z Liaporu, ale to může růst z kteréholiv dna, takže Liaporem to určitě nebylo;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 18:52 Muž ViktorX [474] Re: baletka
Ty se mi držej snad všude kromně Liaporu :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 18:45 Žena baletka [624]
Měla bych ještě jednu otázku k opěvovanému Liaporu :-) Co řasy? Nedrží se na tom porézním povrchu pořádně taky řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 18:26 Muž zordix [37] Re: Kusma
Proč to všichni tak řešíte? Důležité je, jak v tom rostou kytky, než jak to převařuju celý den kvůli olšovým rukám.
Dejte tomu čas na namočení! Nevařte hned. Po dvou dnech v lavoru razantně ubyde plaváčků a až ten zbytek pak případně převařte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 15:44 Muž Kusma [411] - Rostliny
Budu předělávat 150 litrové akvárko na liapor... Dneska jsem vařil cca 20 litrů a naprosto bez problému.
Přes noc jsem pytel vysypal do plastové nádoby a zalil vodou, přes noc z toho všeho padlo asi polovina (která mi stačí). Ráno jsem se pustil vzal popadaný liapor a pustil se do vaření a za hodinu a půl hotovo i s úklidem... Teď to nechám ještě týden máčet a příští týden sázím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 10:51 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: Barakainus
Je možné, že jak jsem to vařila z horní části pytle, tak že to byla větší frakce. Špatně se mi sázel liliovniček, malá kryptokoryna měla také tendenci vyplavávat. Ale to je jen má zkušenost. Já dám radši přednost říčnímu nebo křemičitému písku. Na druhou stranu po usazení ve 120l akvárku je super na pohled i na práci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 10:43 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kahua
Mam to v 15L akva a v naproste pohode. Nehne se nic. Stejne jako ostatni jsem do toho nasazel naprosto vsechno. Osobne se mi sazi lepe nez do jinych substratu (jde to hluboko a snadno)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 09:54 Muž ViktorX [474] Re: baletka
Pandíci jsou v pohodě, občas převrátí kuličku... Já to nasypal do akvárka, odlovil co se nepotopilo a vařil až to. Řádně provařené jsem to pochytal a házel do akvárka s čerstvě vyměněnou studenou vodou a spokojenost. Zvlášť vzpurní jedinci převařeni dvakrát. Fotky včetně první fáze přeměny rybicky.net/nadrze/15158 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 07:40 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: baletka
Co se týče Liaporu, i já to zkusila, ale asi záleží do jak velkého akvárka. Věřím, že pokud budeš dávat kytky, které mají kořenový systém, tak super. Máme ho smíchaný s pískem ve 120 a nic fakt neplave, vypadá to hezky. Ale zkoušela jsem ho do 30tky a to nešlo. Malé jemné kytičky v tom nedržely. Takže asi tak naše zkušenost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 07:18 Žena petulinakk [2016] Re: drlift
drlift napsal: liapor byl po cele kuchyni a vesele kroupal na kuchynske lince, na dlazbe, ve drezu, dokonce i v rychlovatne konvici coz mne dost zneklidnovalo.
Tak ted se mi rozsvítilo co mi od té doby v konvici tak divně chrastí smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1651