Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:47 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: laKatos
To by mě zajímalo kde , tyhle ceny má sám rataj a pochybuju že jinde to bude levnější ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 12:39 Muž kus [200] - RostlinyRe: Ganjamir
potlesk fascinující smich
po dlouhý době výběr dna a teď ještě další věci. Jinak kdybych měl uvažovat logicky, koupím si dva pytle liaporu za tři kila, co se utopí při namáčení, to se utopí. A i kdybych měl zbytek neutopenýho hodit do popelnice, tak mám minimálně 40l substrátu dost těžkýho natolik, aby to nerozvířili i panceřníčci. A nemusím kupovat ten červenej jíl od rataje nebo tu antuku teramol. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:35 laKatos Re: Ganjamir
RPS se prodává za 239kc osmi litrove baleni
Chce to jen číst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:31 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: laKatos
On se ten rataj profi soil prodává po 8l za 380kč hmm Aquaclay Ground 10 l za 220kč ... + mám ještě nějakej ground doma navíc ... a toho rps bych potřeboval alespoň 3 balení takže ground vyhrál ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 12:25 laKatos Re: Ganjamir
Však do té pětistovky se vlezes i s RPS.
A hlavne do tak malého akvária to neřeš. Kdyby si měl brát 80litru tak cenu poznas ale jestli dáš stovku víc či méně. Já bych to neresil a bral co se mě líbí. Za hodinu konzultace s máma sis mohl solidní práci vydělat na celý substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:21 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: dimmur
Už o tom čtu všechno možný 2 dny a mám toho dost :) půjdu do Aquaclay Ground od rataje jak řikám nemám čas to máčet a čekat než se to potopí tak si připlatím u toho groundu stačí jednou namočit a těch pár granulek co vyplave vyhodit ... ale díky všem za rady ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:16 Muž dimmur [283] Re: Ganjamir
to je porad otazek, v zahlavi teto debaty je odkaz na clanek, co si ho precist a pak se ptat? ja uz macim dva mesice Liapor ve sklepe, ale jeste sem se nedokopal k tomu to dat do akva..... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:13 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: dimmur
a je to to stejný??? Není to něco do stavebnictví co obsahuje všechno možný ??? Nemám čas ani místo to 10x převařovat a staré výživné dno to nenahradí určitě ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.06.2013 12:11 Muž dimmur [283] Re: Ganjamir
180 kc 50 l pytel Liaporu z hornbachu.....muzes porovnavat :-) na stare dno bych se vykaslal. to je dobre tak pro rasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:11 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: ViktorX
To by mě vyšlo když mám doma ještě 1/3 pytle :-) díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 12:07 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: laKatos
Ground by me vyšel na 320kč za staré dno a 220kč za nové + mám doma 1/3 pytle co zbylo , ale kdybych za 500 sehnal něco lepšího tak do toho půjdu ;-) .... ale ta barva me fakt u terramolu přijde přírodnější :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:47 laKatos Re: Ganjamir
prirodni-akvarium.cz/…

Tu maš odkaz a porovnejme si barvy substrátu. Text necti píšou se tam nesmysly.
Na kolik te vyjde ten ground?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:45 Muž ViktorX [474] Re: Ganjamir
Ne, podle Ratajova návodu bys potřeboval 8x4x0,75 = 24 litrů, ale přepočti si to na vnitřní rozměry a třeba ti to vyjde :-).
Aquaclay Ground nasypeme do akvária a vytvarujeme tak, aby vrstva u předního skla byla asi 5 cm a u zadního asi 10 cm silná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 11:38 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: stafflik
Mě zrovna barva přijde lepší u toho terramolu ... Aquaclay Ground má takoovu moc do hnědo oranžova a ten terramol má víc přírodní barvu , jinak u Aquaclay Ground problém s potápěním nemám jednou jsem to přepral co vyplavalo vyhodil a v akváriu už to je v pohodě .... ale jak vidím každej má jinej názor :)
EDIT: Čím víc o tom přemýšlím tím míň mám jasno do čeho půjdu :-D takže zůstanu u nápadu s Aquaclay Ground ale stačilo by teda do akvária 80x40x40 20l tohoto substrátu??? abych nemusel dokupovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:36 laKatos Re: Ganjamir
Není zájed si pro něj osobně a vyjde tě jako ten ground.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:34 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: laKatos
Nad tím jsem taky přemýšlel ale už je to dražší :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.06.2013 11:33 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Ganjamir
Tak to sis to četl špatně. Liapor se blbě potápí, ale je lehký, nesléhá se. Navíc jeho barva je přirozenější. Terramol se lip potápí, ale je dražžší a navíc ta barva hned tak někomu pod nos neleze. Jinak sou to oba pálené jíly, takže v podstatě z hruba stejné vlastnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 11:33 Muž ViktorX [474] Re: Ganjamir
Za mně než Aquaclay Ground tak raději Liapor, v podstatě totéž za nesrovnatelnou cenu. Ale pokud bych chtěl pustit chlup, kvůli stabilitě bych šel do Terramolu, cenově někde mezi prvníma dvěma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:32 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: stafflik
Půjdu teda do toho Aquaclay Ground ale stačí teda 10l staré dno a 10l normal????? A to staré dno se má taky přeprat ve vodě nebo se tam dává rovnou? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:32 laKatos Re: Ganjamir
Profi soil
:-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.06.2013 11:26 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: Ganjamir
Jo. Liapor ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:19 Muž Ganjamir [87] - Cichlidy
Zdravím potřeboval bych poradit rozhodl jsem se znovu předělat akvárko stím že koupím lepší substrát než to černobílý dno co mám teď hmm , ale když to tu čtu tak nevím do čeho mám jít ... dá se sehnat něco lepšího za ty peníze než Aquaclay Ground 10l od rataje za 220,- ???? A kolik by byla substrátu potřeba na akvárium 80x40x40, stačilo by 10l staré dno a 10l nové??

Potom jsem přemýšlel o www.bonequip.cz/… ... je to přibližně za stejnou cenu ale je to lepší než Aquaclay Ground ?? Popřípadě dá se sehnat něco lepšího za tu cenu? :-) díky za rady

EDIT: Právě sem si přečetl dost a celkem mě to popletlo :) Byl sem rozhodnut pro Aquaclay Ground ale tady sem se dočetl o tom terramolu a nevypadá zle , ale podle toho co jsem se tu dočetl si každej chválí to svoje ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 11:07 Muž ViktorX [474] Re: KarlosS
Tak to je jasné, oproti Liaporu má víc než trojnásobnou nasákavost, takže obsahuje minimum vzduchu a není tak nadnášený, navíc má takový "udusatelnější" tvar, ostatní čisté pálené jíly mají evidentně mnoho uzavřených komůrek. Zajímalo by mně, jestli zvládne třeba ancíky. Já mám na dně Pandíky, občas si zaryjí až to chroustá, a na nic většího bych si s Liaporem netroufal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 09:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ivaha
omlouvám se za to srovnání s Manadem, vizuelně a barevně mi to tak připadalo. Nic to ale nemění na tom, co píšu níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 09:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ViktorX
No roste to asi stejně, to nejsem schopen posoudit:-), ale drží v tom jemné kobercovky a trávníčky. Ale hlavně to sedí jak písek, ryby dna to nevíří, při odkalování se to nehejbe, atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.06.2013 09:12 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: KarlosS
Jestli je Manado jako Terramol, tak v tom případě moc rozdílů ohledně kytek mezi ním a Liaporem nevidím. Ano, Manado je jemnější, ale kdo chce, může si Liapor prosít. Rozdíl vidím jen v barvě a v tom, že Manado jsem mohla v klidu nasypat rovnou do akvárka, s Liaporem bylo víc práce. Občas mi něco vyplave i z Manada i z Liaporu. Odkalování je pro mě taky srovnatelný, stačí brzdit ukazovákem na konci hadičky (obojí) a je to v pohodě. Manado mám rok, Liapor od ledna a zásadní rozdíly vážně nevidím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2013 09:05 Muž ViktorX [474] Re: KarlosS
Jako že v Terramolu to roste mnohem lépe? Třeba se z těch rozsivek něco trvale uvolňuje, a důsledkem je zvýšená iontová výměnná kapacita :-), stále doufám, že nás Tomík zasvětí pivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.06.2013 08:39 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ViktorX
No, nechci ti do toho kecat:-), ale mám jak Liapor, ProfiSoil i Terramol. A s těmi prvními je to fakt trápení, Terramol se s nimi nedá srovnávat. Kdo nezkusil, neuvěří. Podle mě Manado od JBL je Terramol ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.06.2013 00:21 Muž ViktorX [474] Re: tercovec5
S iontama musíš na Toníka, o tom já právě nic nevím :-). Věřím, že s růstem kytek v akva na tom budou +/- stejně, určitě bude kvůli nasákavosti mechanicky stabilnější, ale sdílím názor malyLibora, nelíbí se mi jeho barva, o nepřirozeném mixu odstínů ani nemluvě. Můj pytel Liaporu je ještě celkem plný, takže do příštího akva už mám vybráno :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.06.2013 23:19 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: ViktorX
Praktické rozdíly mezi Ter...a Li...nevím,ale s Teramollem jsem nadmíru spokojen,sice nemám žádné extra náročné,nicméně tak často jsem nikdy nemusel rostliny protrhávat jako nyní s použitím Teramolu.Za mě mohu doporučit,bez nějakého vědeckého žvatlání o iontech atd:-). pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.06.2013 22:55 Muž kofejn [963] Re: ViktorX
Za sebe musím prohlásit, že právě růst rostlin byl prvního půl roku bída (nepřihnojoval jsem), podle mně proto, že se na rozdíl od "jílových kuliček" určených k přihnojování, které jsou po čase rozpuštěné, z hmoty páleného jílu nic neuvolňuje, ale po postupném "nasosání" detritu teď rostou řekl bych svižně.

Pod to bych se podepsal palec .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.06.2013 20:36 Muž ViktorX [474] Re: Toník
Ale miláčku ;-), jeden z nás dvou má zřejmě problém s porozuměním psanému textu, zmiňuji pouze fyzikální působení (pórovitost), o rozdílech ve vnějším chemickém působení způsobeném rozdílným chemickým složením se nezmiňuji, protože o něm nic nevím.
Nechtěj po mně, abych dokládal tvá tvrzení, měl bys je obhajovat sám - s chemickým působením jsem tam, kde jsem byl, takže upakuji svůj dotaz na odborníka přes chemii, na míru rozdílnosti iontové výměnné kapacity Terramolu oproti Liaporu a jejími přímými důsledky. Pro jistotu opakuju, že původní dotaz zněl na praktické rozdíly ve vnějším chemickém působení pálených jílů Terramol vs Liapor na ryby a rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.06.2013 20:14 Muž ViktorX [474] Re: malyLibor
malyLibor napsal: Inu, můj pokus podle mne dokázal, že z pálených jílů, konkrétně Liaporu, Konga a Rataj Profi Soil se něco uvolňuje. .....
Tebou naměřené rozdíly bych spíš interpretoval kontaminací vnitřního i vnějšího povrchu, po 14 dnech "vyplavování pórů" rozdíly mezi substráty prakticky klesly s rostoucím nasycením vodou na hranici měřitelnosti, po čase bych to přirovnal ke klasické keramice (vypálené hlíně) bez glazury ale je to jen můj názor, tvůj plně respektuji.
Za sebe musím prohlásit, že právě růst rostlin byl prvního půl roku bída (nepřihnojoval jsem), podle mně proto, že se na rozdíl od "jílových kuliček" určených k přihnojování, které jsou po čase rozpuštěné, z hmoty páleného jílu nic neuvolňuje, ale po postupném "nasosání" detritu teď rostou řekl bych svižně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 19:48 Muž Toník [396] Re: ViktorX
Účel splněn - lenost překonána. Kéž to "postihne" víc lidí. :-D
Že to není až tak těžké hledat informace na netu? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.06.2013 19:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
Rovnou ho, po propláchnutí, sypu do akvária a jde ke dnu jako písek. Rostlinkám se v něm daří, staurogyne, pogostemon helf., bahnička i ech. tenellum v něm drží dobře. Cubu nepěstuji. Mám zrnitost 2-4mmm, pancéřníčkům tam nezapadává potrava jako ve štěrku. Jediná nevýhoda je pro mne ta barva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.06.2013 19:15 Muž ViktorX [474] Re: Toník
Konečně slovo odborníka! potlesk
Jako laik bych čekal odpověď v tom smyslu, že zásadní rozdíl oproti Liaporu je příměs diatomitu, sedimentární horniny, složené převážně z mikroskopických schránek rozsivek, jehož pórovitost je příčinou více než trojnásobné nasákavosti Terramolu.
Ale nemám tvé znalosti, takže nás prosím seznam s mírou rozdílnosti iontové výměnné kapacity oproti Liaporu a s jejími přímými důsledky, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 14:51 Muž Toník [396] Re: malyLibor
Pokud tyto vlastnosti Terramol nemá (a podle slov Toníka nemá), pak do Terramolu rád zasadím bonsaj, ale do akva ho cpát nebudu.
Nikde nepíšu, že Terramol nemá tyto vlastnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 14:47 Muž Toník [396] Re: ViktorX
při stejném objemu je (Terramol) ale chemické vlastnosti? Je to pálený jíl, z kterého se uvolňuje nula nula nic, takže ty praktické rozdíly ve vnějším chemickém působení pálených jílů Terramol vs Liapor na ryby a rostliny by mně teda zajímaly.
Rozdílné fyzikálně-chemické vlastnosti = rozdílná iontová výměnná kapacita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 14:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Zajimalo by mne, kdyz ho nasypu do vody, jak rychle nasakne a jde ke dnu. Nebo jestli se musi nejak macet? Pokud jej mas dele, jak se to libi rostlinam a jestli jsou nejake problemy, ktere nas ani nenapadly, nebo jestli je treba neco, co se Ti na nem nelibi. Proste asi by nas vsechny zajimaly nejake ty zakladni veci plus zkusenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 13:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: O.Tom
Když už se bavíme o ceně, tak pokud je ten Terramol 3x dražší než Liapor, tak je to pořád srandovně nízká cena proti cenám "speciálních" akvarijních substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2013 20:38 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: O.Tom
Já vím že moje velká akvária jsou směšně malá, ale byt máme také směšně malý tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 20:25 Muž O.Tom [439] Re: lhajek
Tak 54L je ještě v pohodě, já když bral natěšeně liapor, tak rovnou 2 pytle do 300L akvára s tím že později by šel do 400L. Ovšem s tím jak je liapor lehký, zůstane ve 300ce kde jsou malé živorodky a krevety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 19:06 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Vy mě ještě ukecáte předělat dno v té 54L a jít do terramolu abych ho vyzkoušel :) Jen nevím kam vysypu zbytek toho Liaporu :-|

Nebo ještě bych mohl založit tu 9L elementku co jsem v ní máčel naposledy Liapor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 18:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyTerramol
já ho mám, co potřebujete vědět?:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 18:22 Muž O.Tom [439] Re: malyLibor
Liapor je jednoznačný vítěz v ceně, ale ta drbačka sním, převařovaní a následné rychlé ochlazení, aby bylo přinuceno co největší množství nasáknout a klesnout na dno...
A ani pak není vyhráno, trošku neopatrný pohyb v akváriu a liapor je rozvířený po celé nádrži. Až tak po půl roce potopení pořádně nasákl a konečně rozumně sednul.

Terramol je oproti liaporu asi 3x dražší, ale jestli je výrazně lépe nasákavý, bez převařování a podobně, šel bych do něj. Také balená zrnitost 1-3mm bude pro rostlinkáře lepší než u liaporu 1-4mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2013 18:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Designer
No, to já se spíš těším, až sem napíšeš zkušenosti praktické... Já se do toho Terramolu nepustil jen proto, že v době, kdy jsem začal experimentovat s Liaporem jsem o něm nevěděl a i když dnes o něm vím, nešel bych do něj kvůli barvě. Ale pokud se tobě barva líbí, jdi do něj, asi to nebude špatná volba, a pak dáš vědět, co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 18:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: malyLibor
Ja se snazil jen polemizovat o tom Terramolu, pac uprimne jsem si ho vyhledl, zajima mne to, a ted tady ctu neco, co mi nejak nesedi. Zkusenost mam nulovou, to jsem uvedl, takze mohu jen spekulovat, coz delam.

Spustit diskuzi je vetsinou to nejlepsi, jak se neco dozvedet, protoze pokud se nejake tema nijak moc nikoho netyka, nikdo s nikym nic neresi a nedojde ani k zadnemu zaveru, byt i teoretickemu :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 17:17 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: grunda
Naprosto souhlasím. Někde jsem dokonce četl i výsledky nějakých pokusů, které dělali s účinností filtračních schopností běžně osázeného akvária bez filtru a s filtrem a byla to zajímavá čísla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 17:14 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Designer
Inu, já mohu jen popsat svou zkušenost se substráty, které mám dlouhodobě odzkoušené, nemohu psát nic o Terramolu, se kterým zkušenost nemám. A jelikož nejsem prodejce žádného ze zde diskutovaných ani jiných substrátů nebo čehokoliv jiného, co se v akvaristice používá, pak je mi zcela jedno, co si kdo do akvária dá. Já mohu sdělit jen své osobní zkušenosti, nic víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   03.06.2013 15:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Ale jo, vzdyt mnoho lidi ma akvarko bez NO2 a pritom maji filtr uplne k nicemu, s houbickou malou i k myti nadobi a prutokem jak ted ve Vltave. Takze jasne ze souhlasim.

Ja se jen snazim najit logicke argumenty, protoze ten Terramol mi z logiky vyplyva mnohem zajimavejsi, nez treba Liapor. A to ze je nachazim, jeste neznamena, ze jsou spravne. Ty veci proste rad prodiskutuji, protoze i kdybych ve vysledku ze sebe udelal vola, budu vedet, co zkusim dat do noveho akvarka :) .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1101