Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2011 15:51 Muž muťa [554] - Rostliny – Liapor
Už hodinku a půl převařuji Liapor - po dávkách a jsem v půlce toho 50l pytle. Mám takové uvolněné poetické odpoledne.
Převařený Liapor jde hooodně ke dnu, ale zůstává vrstava, které se nechce. Nechám ji tam asi do zítra, pozítří a pak ji svařím. Co neklesne rozsypu do květináčů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2011 07:00 Muž muťa [554] - RostlinyRe: V
Mám 1-4mm no a samozřejmě, že plave. Tedy... asi tak půlka. Jěště to nemám v AQ. Možná dneska, nebo zítra. Včera jsem jen zkusil jednu odměrku převařit, pak jsem ji scedil a ihned mrsknul do studené vody a po krátké době to šlo dolů (něco málo zůstalo plavat - málo!). Druhou odměrku jsem hodil jen tak do vody, šel jsem na noční a teď ráno toho plave ještě dost. Takže převařit, zchladit. Přesně dle rad uvedených zde a jinde ve vláknu. Vypadá to fakt pěkně a je to tmavší než AC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:35 Muž zordix [37] Re: V
Dle mého je nejlepší ta nejmenší, tzn. 1-4 mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 18:17 V Re: muťa
Jakou frakci? Neplave?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 12:37 Muž muťa [554] - Rostliny
Tak jsem domů přitáhnul Liapor. 50l (26kg) za 154,-Kč. Původně jsem chtěl AC, ale cena rozhodla.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 22:20 Muž zordix [37] Re: vs001
Největší rozdíl je ale v poměru cena/výkon. Taky bych mohl prodávat "profi substrát" za těžké prachy- nakoupil bych Liapor, nasypal do vody. Co klesne hned, to prodám. 120 CZK za jednu třetinu (ta klesne)= 120 CZK za 18 l. Nějaká ta 100 % marže, 300 CZK celkem. Pokud budu kupovat ve velkém, pak marže ještě větší. Zbytek prodám někomu do květináčů. Rataj prodává "hnusnou" antuku za 300 CZK za 10l. smich Už bych do akvária nekoupil jiný substrát, jak Liapor. Kytky drží a mají MEGA kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2011 22:01 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: muťa
Lipor je tmavsi a hnedy. Vpodstate vypada uplne stejne jako ADA AquaSoil. AquaClay je do oranzova. Me osobne se nelibi, ale po nejake dobe je vsechno pod kytkama a tedy zadny substrat stejne neni videt, takze je to jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 18:06 Muž muťa [554] - RostlinyRe: vs001
...a jak to vypadá pod vodou? Myslím tím barvu. Co je tmavší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 15:09 Muž vs001 [21] - Rostliny
Taky jsem máčel déle, asi dva měsíce, protože jsem ještě neměl akva. Pak jsem to ještě převařil, ale nic víc už nekleslo. Takže oba způsoby výjdou asi na stejno, kdo má čas máčí, kdo ne, vaří. smich
Jinak mám Liapor i AC a je to tak na stejno. Oba to jsou lehké substráty, takže sázení plus mínus nastejno. Ale když se chce a nerupnou nervy, jde to i bez matek! :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2011 21:35 Muž zordix [37] Re: muťa
Tak dlouho proto, že jsem měl mít akvárium daleko dříve. Trochu se to ale zamotalo a Liapor se tak mohl namáčet 3 měsíce v kýblech. Poměr cena/výkon jde jasně na Liapor 1-4 mm. Za 120 CZK hotové dno, to jenom tak nenajdete!
Jinak jsem při zakládání na dno vylil vodu z filtru (přefiltrovanou přes tričko), takže s bakteriemi by snad neměl být problém.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2011 15:46 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: muťa
Nevím na co cpát do akvárka jakékoliv matky... když si dáte záležet při sázení tak můžete mít jakkoliv lehký substrát a stejně rostliny budou držet. Já používám Rataj Profi-Soil a i přes lehkost se do něj rostliny sází úplně v pohodě.
Co se týče vyvařování, zrychlí se tím nasáknutí a substrát rychleji lehne - myslím, že louhovat 3 měsíce a déle je nesmysl - vyvařit a okamžitě hodit do ledové vody je mnohem rychlejší a účinější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2011 15:38 Muž muťa [554] - Rostliny – zásadní rozdíl
Prokousal jsem se celým vláknem a vyvodil tyto rozdíly mezi Liaporem a AquaClay:

1) cena - Rataj 265Kč za 10l AC, stavebniny MPL v Ostravě (byl jsem tam dnes) Liapor 50l za 156Kč. Na pohled jsou oba substráty stejné - možná Liapor je o něco tmavší.
2) AC se nemusí tolik dopředu namáčet a vyvařovat jako Liapor.
3) Do Liaporu se lépe sadí rostliny; do AC je dobré použít horácomatky a ikdyby se daly do Liaporu, tak se svět nezblázní a ryby se to stejně nedoví, když jim to neřeknete.
4) U obou by se mělo naspod použít nějaké staré dno, popř. jiná výživa pro start ale to platí asi obecně vždy.

Opakuji, že vycházím jen z toho, co jsem se dočetl tady a ve vláknu AquaClay Ground. Vlastní zkušenost nemám. Když to tak ale vemu, vím že chci takový podobný substrát a pak asi cena bude rozhodující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2011 20:58 Muž muťa [554] - RostlinyRe: zordix
píšeš že jsi ho 3 měsíce louhoval - tos měl jako tak dlouho namočené? jinak to dělalo co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2011 20:42 Muž zordix [37] Re: muťa
44x126 cm, vsypal jsem to tam všecko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 05:10 Muž muťa [554] - RostlinyRe: zordix
Ten Liapor nevypadá taky špatně. Jakou máš základnu AQ? Myslím rozměry a to padl celý pytel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2011 04:11 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: zordix
Neboj, s rybama problem nebude. Jak je Liapor v akva, ztezkava rychleji nez v kybli (asi tlakem vody a mozna i bakterie spotrebovavaji ten vzduch s tech zrn... V kazdem pripade ze dna jdou asi mesic bubliny a pak konec a je to usazene.
Dej vic kytek a bud paer ryb nebo aspon krm. V tom substratu nejsou zadne ziviny a neporoste ti to bez niceho. Pokud nemas ryby, hodil bych tam mrazenou krevetu a hrst sneku. A filtracni hmotu z toho druheho akvaria co zrejme mas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 22:41 Muž zordix [37] Re: deCORF.OBRAEN
Fotka k příspěvku Na to, že jsem koupil u MPL 50 l za 120 CZK jsem velmi spokojen. Louhoval jsem to neskutečné 3 měsíce. Za tu dobu se nepropadly asi jenom 3 litry materiálu. Sadit do toho jde, ale jakmile tam budou ryby, bude to horší. Ty nejlehčí kuličky jsou právě nejvýše. Takže sadba malých do zarybněného akvárka bude už horší. Za ten týden se to prodloužilo těm uprostřed ze 3 na 7 cm (takže o 4 cm). Rostlin tam ještě moc není. Nemám čas někde zajet a chci většinu přendat ze staršího akvárka.
Foto je z "čerstvě napuštěno".
EDIT: ta hnědá barva je ale naprosto nádherná.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 22:21 Muž randa73 [3] - Sumci
u nás maj Liapor ve stavebninách (Litoměřice) prodává se v pytlích,asi kolem 30kg,ale cenu už nevím,ale drahý není.
odkaz www.stavebninyltm.cz
maj ho určitě coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 16:14 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: zordix
7 cm za týždeň??..jo paráda..skus nafotiť a pridať fotky nech vidíme tie pozitíva AC..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2011 12:54 Muž zordix [37] Re: vs001
vs001 napsal: jj mohu potvrďit, rostliny koření nádherně...
Teď mi jedna trochu vyplavala (jak jsem se v tom zase vrtal) a odhalila kořeny. Střihl jsem ji před zasazením na 3 cm a už je měla dlouhé centimetrů 7! Takže fakt paráda. Za týden dobrý, nezaběhnuté akvárko potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2011 14:29 Muž vs001 [21] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
Myslím že jo. Koupil jsem teď starší akva a byl tam už AC. Je těžší než Liapor, ale taky byl asi déle pod vodou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2011 12:54 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: vs001
myslíš že časom AC trochu vstúpne na váhe??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2011 12:52 Muž vs001 [21] - RostlinyRe: deCORF.OBRAEN
jj mohu potvrďit, rostliny koření nádherně, vyloženě se jim chce. Jen některé menší rostlinky nebo s malýmy kořeny musíš něčím přitížit nebo více zasypat, jinak jedou hned k hladině. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2011 17:00 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: zordix
rastliny by v tom mali zakoreniť úplne v pohode dokonca ľahšie ako pri hrubom štrku, a podľa skúsenosti iných vraj koreňový systém majú oveľa zdravší a mohutnejší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2011 15:18 Muž zordix [37]
Já to s ním zkouším taky. Rostliny jdou do toho zasadit v pohodě. Jenom těžké věci se do toho zapíchnou celkem hluboko. Uvidím, jak rychle se v tom chytnou kytky. Zatím však dávám palec nahoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2011 13:04 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: vs001
prečo blázon?..máš to perfektne naaranžovane, super fotky..a aj akvarko ako celok.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2011 12:36 Muž vs001 [21] - Rostliny
Pokud chcete, můžete kuknout na dalšího blázna, co šel do Liaporu! ;-) :-D rybicky.net/nadrze/13677

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 23:20 Muž tomsk1 [10] - CichlidyRe: Barakainus
Dopredu som nasypal tu najjemnejsiu frakciu co ostala po premyvani cez sito vo vanicke :) chcel som ju pouzit tak som posypal prednu cast ale pomalicky sa prepadava na dno hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2011 02:00 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: mita
To zni zajimave. Ale nez objednas, zeptej se jich jaka je hustota zrn. To je to co je dulezite. Protoze pokud zmenis pomer 1mm a 4mm zrnicek, zmenis hustotu toho pytle, bez toho aby se musela zmenila hustota materialu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 01:57 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: tomsk1
Jsem rad, ze se dari. Kdybych delal dalsi akva, uz bych do niceho jineho nesel. Mozna tak dat na dno slabou vrstvu ADA AS pro rychly start.
btw, prosival si to nejak, ze mas uprstred jemnou frakci a kolem smes vseho?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 16:00 Muž mita [58]
Večer budu objednávat 3 pytle Liaporu 1-4/625 v TECH TRADING GROUP a.s. Tato sypná hmotnost neni běžně prodávaná v pytlech takže pokud by měl někdo zájem z Kroměřížska, můžu 1-2 pytle vzít navíc. Dodací lhůta je několik dní až týdnů a cena 50l pytle je 146,- Kč bez DPH plus podíl na naftu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2011 23:22 Muž tomsk1 [10] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Vdaka patri hlavne uzivatelovi Barakainus za motivaciu. Liapor je skvele dno. Absolutna spokojnost palec
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2011 13:47 Muž Obelus [0]
Zdravím, chci se zeptat jestli by nedělalo neplechu (myslím hlavně na propadávání atd.) vrstvené dno takto: Tetra plant substrate + florapol a na to směs flexy obkladů s liaporem/liaflorem. Flexy je sice dobrý ale má malý povrch pro bakterie. Liapor zase velký povrch ale frakce větší a světlejší(než dosavadní černý flexy). Beru v potaz i ten tetra plant, ze bude mít větší povrch ale beru čím víc povrchu tím líp (ikdyž nechci nijak moc ryb).
V současnosti mám flexy kolem 18kg a na to poprášené 2l profi souilu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.09.2011 00:37 Muž Barakainus [654] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Trochu update, jak Liaporove dno funguje a jak to v nem roste.
Porad stejne dobre, a ted co ryby serou i rychleji. Nic nevyplavava. Kal neni zadny, bud zapada mezi zrnka a nebo se o nej postaraji pancernicci v kombinaci s vnejsim filtrem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 20:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: djkoli
to jsem rad, ze ti to funguje. mas to super, s velkym filtrem and co2 a s tim prostorem si to skoro zada nejake vetsi ryby. planujes skalary, tercovce nebo tak neco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 20:07 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
moc pěkné akva... koukni i na mé:)) taky není problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2011 03:21 Muž Barakainus [654] - Rostliny
Akva bezi dva mesice, ryby tam jsou mesic. Vsechno funguje jak jsme doufali, kytky rostou, nevyplavavaj, nic se neviri.
Kytky k tomu prirustaj fest. Treba snitka mechu na dno spadla k tomu okamzite napevno priroste. To same koreny ostatnich rostlin.

Prezentace je tady rybicky.net/nadrze/12822

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 22:29 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
No vidiš a já se furt bál. Namixoval jsem liapor s říčním pískem. Koncem týdne budu sázet kytky. No tedy spíše začátkem dalšího. No uvidíme na ty stonkovky Riccie jsem namotal na šutřík:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.06.2011 09:10 Muž Barakainus [654] - Rostliny – pancernicci a piskorky
V akva jsou uz pancernicci a piskorky a Liapor se ani nehne. To byla ma posledni obava; z vrtajicich pancernicku.
Navic je v akva i velka skalara a taky Liapor neviri. I kdyz u ni je to spis tim, ze je to naprosty flegmous a o rychle pohybu se ji jen zda ;)

Taky uz ze dna nejdou zadne bubliny, tak to vypada, ze vice mene vsechen vzduch ze zrn je vytlacen.

Jo, a pridali jsme vetve a prekvapive i ty drzi zabodnute ve dne. A to ani nejsou poradne namocene a bez zastrceni do Liaporu by porad jeste plavaly.

Ted jen zacit hnojit, aby se i kytky rozjely...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 21:09 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Kusma
To je presne co uz jsem psal driv; lidi si nejvic stezovali na nemoznost odkalovani, ale v roslinnem akva se neodkaluje. Za 1. neni duvod a za 2. to vetsinou ani nejde, protoze se ke dnu pres rostliny nedostanete.
Mimochodem, jak byste rekli, ze Amano odkaluje sva akvaria s Aqua Soil...?

A taky bych mel napsat znovu, ze kobercovky (a vsechno ostatni) se sazi normalne, bez vyplavavani. Neni nutny pisek ci privazovani. Pokud nekdo mel se sazenim problem, tak to je nejspis proto, ze Liapor nebyl poradne pripraveny (nasaknuty)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 20:34 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: isamik
No co se týče odkalování - takovéto "substráty" se neodkalují...
Sám mám takovou zkušenost s Profi-soilem když jsem při každém odkalování nervoval až mi někdo řekl, že se to nemá dělat - jedním z důvodů je, že jsou ty materiály pórovité a vážou na sebe živiny a ty se pak díky tomu dostávají do vody...
Mít nádrž s takovým substrátem chce mít speciální podmínky a to hlavně nepřerybňovat - aby toho detritu nebylo moc a tudíž nebylo co odkalovat.
Já uvažuju o předělání akvárka (32l) a když jsem uvažoval jestli využít štěrk nebo Profi-soil tak přes určité zápory jednoznačně vyhrál protože rostliny v tom rostou neskutečně a právě díky zmiňované vazbě živin se ani netvoří řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 17:05 Muž georg [112] - AfrikaRe: djkoli
Moje zkušenost s liaporem, je negativní.Už jsem to tu psal někdy na začátku diskuse.Barva je super,ale to je dle mého názoru jediná kladná vlastnost tohoto produktu.Už nikdy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 16:56 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: isamik
no škoda, že si to neřekl dříve:))) ale ne je to jedno. Uvidime, už to mám namíchané s křemičitým pískem. Koberečky vysázím na kousek kamínku, nebo tam, kde budu chtít koberec, tam nasypu písek. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 15:37 isamik – liapor
Necetl jsem celou diskuzi, ale par postrehu bych mel. Liapor uz nebude o moc tezsi nez je ted. Odkalovani je s nim o nervy a to i s dlouhym zvonem. Neustale se zvon ucpava a ze jsem vyzkousel nekolik technik :-). Sazeni "kobercovych" rostlin jsem vzdal, za to jsem zacal mit v oblibe echninace. V druhem akvarku jsem mel klasicky kremicity pisek odpovidajici velikosti a pri odkalovani se to nedalo srovnat. Odkalovani i sazeni rostlin probihalo uplne jinak... Kdysi mi nekdo rekl, at se na liapor vykaslu, neposlechl jsem a podle meho nazoru jsem udelal chybu. Az priste budu stavet akvarko, uz ho nepouziju ackoliv ma hezkou barvu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 14:58 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: katterinecka
přesně tak a myslím, že i kytkám se to více líbí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 14:46 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: djkoli
na starších fotkách je jen liapor. Jak tak koukám tak smíchání dvou frakcí vypadá mnohem přirozeněji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 14:26 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Mrakoplash
I já se přidávám. Moc hezké akva.:) sic je liapor mísen s říčním pískem, ale hezkéé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 11:40 Mrakoplash Re: Barakainus
Tam jsem si to nějak špatně přečetl, za to že nejsi první se omlouvám :-)

Akvárium s liaporem k vidění třeba tady rybicky.net/nadrze/2484
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 10:18 Muž josma [0] Re: djkoli
Jestli chceš vidět akva s liaporem, co zmiňuje barakainus naživo, tak jsem poslal soukr. vzkazem kontakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 07:14 Muž djkoli [5] - RostlinyRe: Barakainus
Je to moc hezké a teď můj přbeh.
V podvečír jsem jel koupit liapor. DOvez jsem domů dva pytle s pomocí brášína. Vše jsem začal vařit. První v malých hrncích a později už v obrovském. Postupně jsem nalil do akva asi 250l. A postupně dodával liapor již uvařený. Něco plavalo a něco ne. To co plavalo jsem sťkou odlovil a opět uvařil. Nakonec jsem celý ten pytel zpacifikoval. Asi 10l liaporu bohužel nešlo donutit aby přestal plavat. Takže ten mám na straně. No výsledný efekt, je že liapor je velmi lehký. Doufám, že snad nasákne a budu alespoň trochu tak težký jako kamínek, protože jeslti ne, tak mám asi nulovou šanci do toho něco sázet. Aby dno nebylo tak hnědé, tak jsem nepravidelně do toho hodil ještě říční písek, který správně plnil svou funkci hopem sekyra. No teď budu asi tak 3 týdny čekat co se bude dít a doufám ,že nepřijde sklamání. Pak se pokusím vysázet mechy, valisneriee, riciie ,cryptocorine, anubisáky a podobně:) jen jsem zvědavý jak co celé dopadne. Seznam kytek dodám na konzultaci :))

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [40] 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1951