Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 22:20 MrDan Re: KarlosS
Koupil jsem v www.juwelakvarium.cz/…

Ale jak Ted koukam byl to posledni kus ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 20:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MrDan
kde se dá u nás Scapers soil sehnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 18:30 MrDan Re: odikcz
No ja se prave ptam po nebezpečí protože hledat ty koule v substtatu by znamenalo rozrejt cely akvarko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 18:24 Muž odikcz [114] Re: MrDan
Já osobně bych ty jílový koule vyndal, vysušil a použil max až někdy časem nebo jinde.

Teoreticky by to podle mě škody způsobit nemuselo, ale je to rozhodně zbytečný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 18:03 MrDan – JBL jilove koule do Scapers Soil od Dennerle
Ahoj, koupil jsem v nazvu zmineny Scapers Soil od Dennerle a bezmyslenkovite do nej nacpal cca 5 kouli od JBL (akvarium Dennerle Nano Cube 60L tedy pudorys 38x38cm)... vlastne uplne dobre nevim co ktery z tech produktu obsahuje takze bych se rad zeptal zda bych mohl zpusobit nejakou ujmu zivym tvorum nebo zda jsem tak maximalne vyhodil penize z okna?

Predem se omlouvam pokud sem tento substrat nepatri ale nejak jsem nevedel kam jinam tuto otazku pridat. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 21:27 Muž Bošek [53] Re: RBeil
Mně se taky nic při jízdě magnetem nade dnem nelepí, ale, když magnet spadnul na dno,
tak na jeho kartáčku zůstalo cca 10 kuliček a nešly setřást. Ale na plastovým obalu nic nebylo.
Liapor je magnetickej jen málo ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2015 14:20 Muž RBeil [174] Re: kofejn
I když jezdím magnetickou stěrkou kolem liaporu, tak se nic nelepí a tam už je docela silný magnet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2015 13:56 Muž kofejn [963] Re: lhajek
Fotka k příspěvku Asi slabý magnet :). Dva roky stará fotka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2015 13:12 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: RBeil
Tak mě to taky nedalo a šel jsem to právě taky zkusit .... ani zrníčko se nechytlo na magnet ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.04.2015 15:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Nesmíš ale chodit okolo akvária s magnetem. smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.04.2015 12:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Na poslednim setkani U Trojek mi Ivos dal nejake rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_spiralis_tiger (je to dva tydny), dnes rano jsem se v tom hrabal, svou neopatrnosti jsem jednu vytahl... Zrnicka Terramolu pevne na korenech, jak magnet :) . Mne se ten Terramol libi vic a vic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 21:33 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: RBeil
kdežto terramol ti magnet obalí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 15:36 Muž RBeil [174] Re: Březka
Po přečtení že je liapor magnetický jsem to šel zkusit a ani jeden se mi nepřichytil :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 14:01 Muž Březka [10] Re: Designer
Přesně tak zapouzdřený magnet bych nechal v akvariu. Ja to praktikovat nebudu. jen mě to napadlo když se to tu nedavno řešilo. Jinak ja mam liapor 1-4 šarže 625, měl jsem ho na obednavku. Normalně se koupit neda. Měl by mít větší hustotu, a je fakt že ze 70 litru mi zustalo plavat asi tak 1,5 litre. Ale magnetický budou určitě všechny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.04.2015 15:46 Muž dudak [1885] Re: seic
mě krevetky taky v pohodě na liaporu žijí a na magnet se mi lepí fest, nesváděl bych to na liapor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 14:36 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: lhajek
jasne, tim padem muze zalezet na sarzi liaporu, na kterou clovek narazi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2015 14:35 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: seic
Jenže mě krevetky na liaporu úspěšně žijí už docela dlouho .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 14:33 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkykonecne zajimave info
- kdyz jsem tu nedavno rikal svou spatnou zkusenost liapor+krevetky, ne to neni mozne
- tohle je mozne vysvetleni, krevetule kovy primo nenavidi... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 14:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Bošek
Spis si myslim, ze by ten dobre zapouzdreny magnet obetoval a nechal tam. Ale stejne si myslim, ze jde o hezkou, ale bohuzel dost najivni predstavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2015 14:05 Muž Bošek [53] Re: Březka
Pokud myslíš, že díky tomu budou líp držet kuličky u sebe, tak to ne.
Tohle železo je totiž paramagnetický - po oddálení magnetu svůj magnetismus ztrácí ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 13:46 Muž Březka [10] Re: odikcz
No tim co v akvariu na sebe navaže za prvky to určitě nebude. To bude mit už v sobě. Ale jestli je třeba teramol vic magnetyckej, tak by se to dalo využit na tvarovani dna. To se tu ted dost probiralo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2015 11:58 Muž Bošek [53] Re: seic
Jelikož je železo druhým nejrozšířenějším kovem na Zemi,
není se co divit, že je i v jílu ...

Ale taky mě to na začátku překvapilo, když jsem kuličky nedokázal sklepat jako kamínky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 10:16 Muž odikcz [114] Re: seic
Třeba se na ně navázali živiny/prvky (to by jíl dělat měl) jako je železo a jelikož jsou lehký, tak je to dokázalo zvednout :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 09:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: seic
:-) počkej, já myslel, že zmagnetizovat se daj jen kovy ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 09:39 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetkyRe: KarlosS
jsou zmagnetizovane nebo obsahuji kovy? tot otazka..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 23:05 Muž Březka [10] Re: KarlosS
Taky pěkny :-) Každopadně kytkam to zda se prospiva. ja jsem zatim nad miru spokojenej. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 22:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Březka
a u teramolu se přisajou na magnet všechny :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2015 22:33 Muž Březka [10]
zdravim, Už vam někdy spadla magneticka stěrka do dna z liaporu? Mě předevčirem jo. A nestačil jsem se divit coze některy kuličky jsou pekně zmagnetizovany.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2015 09:34 Muž RBeil [174] Re: Fuchs
Jestli tvarováním dna myslíš takové ty duny, důlky atd tak s liaporem a terramolem se u toho rozluč. Během několik dnů se to srovná na rovnou plochu... Jinak v hornbachu atd. to mít budou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2015 09:29 Muž Fuchs [169]
Zdravím chystám se vyměnit dno, tedy z část chci odebrat a na to chci dát liapor nebo terramol vytvarovat nové dno a dekorace. Otázka zní co je lepší a zda se dá terramol koupit v hornbachu, bauhausu atd. Děkuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 18:16 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Designer
Taky ho už mam doma, už i nachystaný v kýblech, jenom ho vyměnit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2015 18:11 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Terramol - 3 tydny
Je to neuveritelne, ale za pouhe tri tydny v tom nektere rostliny pekne drzi, uz jsem vytahnul i kousky Terramolu na korenech (nemel bych do toho rejt, ale obcas mi neco neda). Kapitola sama o sobe je rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_x_willisii , ktere se fakt dari tak, ze jsem to nevidel (stale jsem mel jen par kousku, ted tam vidim nove mlade listecky), a to jsem cekal, ze kryptokotyny budou potrebovat vic casu. Ony mi kryptokoryny obecne moc nesly, a ted se divam na to, jak zacinaji rust (nejen ta zminena), z cehoz mam samozrejme radost.

Tezko to ale pripisovat Terramolu samotnemu, nebo i vubec jemu, mam ted uplne jinou vodu, mekkou a dost jsem ji prohnojil, cimz mam ale vodu s mnohem mensim obsahem vapniku. Uz ted si rikam, ac na jakykoli zaver je strasne moc brzy, ze jsem s tim Terramolem chybu neudelal, minimalne ze to v tom dobre poroste, at uz ma na dobrem zacatku podil jaky chce :-) .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2015 10:35 Muž Tomason [37] Re: cezarmilan
Nápad dobrý :-) Uvidím. Jen při mém štěstí se mi kytkám nebude dařit a nikdy to nezaroste, takže asi spíš to vypadá na rovinu + nějaké vysoké kameny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.03.2015 20:23 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Tomason
Skús napchať teramol do starej dámskej silónky. Zaviaž, napichaj jemne, dieročky a do tých dierok nastrkaj rastlinky. Najlepšie niejakú hydrocotylku. Polož toto na už pripravené dno z teramolu a máš kopček. Videl som niekde na nete, ako niekto používal plastové fľaše týmto spôsobom a tie ešte zakryl (zasypal) ďaľšou vrstvou a takto mal urobéné kopčeky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2015 16:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomason
Nedal jsem tam nic. Chci zkusit jake to bude bez nejakych pridavku, uz hnojim do vody, a kdyz se mi bude zdat, ze to neni uplne ono, tak neco do toho dna zamackam dodatecne.
A druhe akvarko jsem dal i bez toho substratu pro vodni rostliny, cisty Terramol. Ma byt low-tech, tak tam to nema az takovy vyznam, on ten Terramol casem neco pobere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2015 16:16 Muž Tomason [37] Re: Designer
Škoda, že to nemáš na fotce, ale asi si to dokážu představit. Dával jsi tam ještě nějaké hnojivo do toho substrátu pro vodní rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2015 21:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomason
Uz mam zalozeno druhe akvarko, na jedne strane mam Terramol do hodne velkeho kopce. Udelal jsem z kamenu a korene ohradku, a pak to jde. No je to spis terasa, se snahou o kopec, ale ono to taky vypada dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2015 17:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomason
Pokusy o nějaké terasy vždy dopadly špatně, tak jsem si slepil dvě miniaturní akvária a postavil je k zadní stěně. Musí se to ale nechat obrůst což u mě není problém. Jedno jsem teď vyndal a na dno použil hlínu pro pokojové rostliny a zasypal pískem. Výhoda je že to můžu kdykoliv vyndat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2015 15:14 Muž Tomason [37] Re: kofejn
Děkuji za odkaz. Tak zase tak pěkné to není, tak to přehodnotím. No byl to jen nápad. Stejně tak uprostřed světlejší dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2015 12:47 Muž kofejn [963] Re: Tomason
Liapor v terasách má malyLibor rybicky.net/nadrze/15252
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2015 12:41 Muž Tomason [37] Re: drlift
ono to nakonec nejspíš opravdu dopadne tak, že to bude ploché dno. Jen jsem uvažoval udělat třeba na jedné straně takové stupně (tam by to vypadalo jako na obrázku - rovina, stupeň rovina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2015 11:57 Muž drlift [38] Re: Tomason
Nevim, jestli to nemaji na svedomi treba piskorky, ale mne jakekoliv pokusy o zvlneni dna u Terramolu skoncily po par dnech dokonalou rovinou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2015 10:27 Muž Tomason [37]
Fotka k příspěvku Měl bych dotaz k tomu terramolu a to co se týká práce s ním. Je možné z něj postavit "údolí" s tím, že tam bude třeba nějaký kámen, který jej bude držet v určité úrovni (viz obrázek). Je případně možné třeba uprostřed dát třeba křemičitý písek (asi případně taky něčím ohraničen, aby se to nesmíchalo). A dále pokud pod to dám třeba tu hlínu pro vodní rostliny, mám tam dávat ještě nějaké hnojivo?

Ano inspiroval jsem se tvou novou nádrží co se týče dna :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:02 - Re: Marcel G
Netvrdil som,že je to len o opatere.Napísal som,že záleží na tom i aká to rastlinka je.Väčšina rastlín porastie i bez špeciálneho substrátu v štrku.Na druhej strane je tu voda - pH,alkalita.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2015 17:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: mirekJI
Je to takova hodne vybledla antuka, lepe to asi nepopisu. Sam bych si dokazal predstavit mene cerveny odstin, ale snesitelne to jiste je, alespon pro mne.

Tohle je foceno pod zarivkami 4000K, fotky jsem na monitoru kontroloval okem, zda to nejak odpovida tomu na co jsem se dival do akvaria, tak snad jsem moc s usudkem neujel (ono jde i o to, jak ma kdo nastavene zobrazeni barev, at uz na PC ci na monitoru). Kdyby se to nasvitilo studeneji bilou, rekneme 6500K, coz pro akvarium taky neni problem, ta cervena slozka by byla jiste jeste mene vyrazna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 17:31 Muž mirekJI [51] Re: Designer
Tak jestli barva na fotkách odpovídá realitě, tak bych takovou "červenou" na dně zkousnul, asi budu mít o čem přemýšlet co zvolit na dno, ještě že je do léta času dost smich Na fotkách jiných akvárií mi to přilo na můj vkus už moc červené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2015 15:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Ludwigia palustris mi roste klidne jako plovoucka a nevadi ji to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 15:21 Marcel G Re: prasan
Podle mě to nejde takhle úplně zjednodušit a říct, že vitalita všech rostlin závisí především na správné péči. Různé druhy rostlin upřednostňují různé podmínky. Podle mých zkušeností některé rostliny bez substrátu dobře neporostou, a je jedno, jak pečlivě se o ně budeš starat a kolik živin budou mít ve vodě. Zkus si schválně zasadit do plastového košíčku rostliny jako Rotala wallichii, Ludwigia palustris, nebo i Pogostemon erectus. Zkoušel jsem je pěstovat v akvárku, kde bylo ve vodě 30 mg/l NO3 a 5 mg/l PO4, a Rotala wallichii totálně stagnovala a Ludwigia palustris i Ludwigia sp. 'Red' mi po pár týdnech zdechly. Jediný Pogostemon byl na tom o trošku lépe, ale žádná sláva. Jakmile jsem je píchnul do výživného substrátu, nevěřil jsem svým očím, jak se zmátořily (a to navzdory tomu, že jsem úplně přestal hnojit do vody, a byly tak odkázané téměř výhradně jen na ten substrát). Na druhou stranu, třeba taková Hygrophila difformis nebo Limnophila sessiliflora rostly mnohem rychleji bez substrátu, ale ve vodě bohaté na živiny, než ve výživném substrátu s minimem živin ve vodě (a podobně i Sagittaria platyphylla). Takže podle mě bude hodně záležet na tom, jak to mají různé druhy rostlin "zakódované". Některé jsou lépe přizpůsobené na čerpání živin ze substrátu, zatímco jiné zase z vodního sloupce. A pokud se je budeš snažit násilně "přeorientovat", nemusí ti to vždy projít (některé rostliny se přizpůsobit dokážou, jiné ne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 14:11 Muž Designer [5695] - CichlidyTerramol
Tak tady je me "terramolarium": rybicky.net/nadrze/22691 :-) .
Pochopitelne si i ja zvykam na nove podminky, tak mam hned na hlavni fotce caru svetla zvenci.

Proc to ale pisu, je tam fotka, kde si muzete Terramol v akvariu prohlednout detailneji, a jak to ja vidim na monitoru, barva na fotce je slusne verna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.03.2015 06:58 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: odikcz
Žádná dvě akvária nejsou stejná a i to jak se člověk o akvárium stará, se v průběhu let mění. Takže ikdyž se mě chtělo napsat že vše bylo stejné, tak s velkou pravděpodobností nebylo. Můžeš zkusit prohlídnou prezentaci mé 54L a uvidíš jak se to v čase mění. Vždy bylo něco k řešení co mě vedlo něco dělat o trochu jinak.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61085x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=201