Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 00:32 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: nery
Liapor mám už dlouho a jsem s ním nadmíru spokojen, ovšem je pravda, že moje největší ryby mají okolo 4 cm a nejsou to žádní hraboši. Pro tvé účely se obávám, že by nebyl vhodný. Nasávat přes něj jako půdní filtr by jistě bylo bez problémů, ale pouštět pod něj vodu by opravdu neklaplo. Navíc velké cichlidy by v něm udělaly asi bez problémů pěkné krátery. Na druhou stranu, když se do něj zakoření rostliny, není nijak snadné je vytrhnout... Přesto bych se asi na tvém místě poohlédl po těžším substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 22:59 Muž sasula [273] Re: nery
Predni xast bez problemu, na to ze bys pod liapor pousteo vodu zapomen, bude plavat nebo budes mit moc maly prutok.

Cose rypi tyce staci ze poradne hodej ocasem a preryvaj to. Mam ho v porodnicce u tlamovcu, a u 7cm kousek udelapeknou diru. Na druhou stranu aspon se to meni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 22:34 nery – půdní filtr
Zdar, taky jdu do liaporu, ale zajímaly by mne názory a zkušenosti s půdními filtry...

Vepředu bych chtěl udělat klasickej(voda odsávaná zpod dna) tam nebude problém.
V zadní části nádrže chci ale dát systém průtočný(voda z externího filtru se bude tlačit pod liapor).
Mohlo by to dělat problémy? Zvedat substrát nebo tak?

Akva má asi 1500l plus cca 200l externí filtr,potůček, prostě samé srandovní vymyšlenosti :)

Další věc je, jak moc to přerývaj ryby? Chtěl bych tam hodit i skupinku mých oblíbenců Geophagus steindachneri a ti nejsou bagrysti, ale ani miláčkové co nikdy nevyhrabou kytku ...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2013 12:06 Muž drlift [38] Re: Kyd
taky mam v akvarku terramol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 21:41 Muž KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kyd
já, co potřebuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 20:35 Muž Kyd [43]
Máte někdo zkušenost z Terramolem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   10.11.2013 18:13 Muž malyLibor [5367] - Asie
Protože se tu zas objevují různé divné postupy, dovolil bych si vložit sem svůj postup při zakládání dna z Liaporu. Jen bych předem uvedl, že podle toho, co jsem pochytil, tak množství "utopeného" Liaporu záleží pytel od pytle. Já měl štěstí, mně z 50litrového pytle zůstaly asi 2 litry, možná ani ne.
Dělal jsem to tak, že jsem do největšího hrnce (asi 20litrů) nasypal Liapor tak 3 cm pod vrch (ne vrch hrnce, ale maximum, kolik se v něm může vařit např guláše), zalil ho vodou až po maximum a dal vařit. Mezitím jsem do dětské vaničky nalil tak 1/2 studené vody. Až se to vařilo asi 10 minut, tak jsem velkým sítem začal Liapor házet z hrnce do té vaničky. Jakmile byla většina Liaporu z hrnce ve vaničce, posbíral jsem sítem, co plavalo na hladině (většinu, ne všechno) a naházel to zpět do hrnce, přisypal Liapor a dolil trochu vody a nechal vařit. Mezitím jsem menším sítkem sebral z hladiny ve vaničce zbylé plaváčky a dal je vařit, pak z vaničky velkým sítem vybral většinu toho, co bylo utopené a dal do akvárka, a začal opět vybírat z hrnce do vaničky.
Bylo to celkem rychlé, stíhal jsem u toho i chatovat na netu a bylo to dostatečně efektivní... za jeden večer bylo dno hotové, druhý den jsem sázel. Ale jak jsem to při sázení rukou zhutňoval, tak jsem dosypával ještě asi 5 litrů... takže je dobré navařit toho víc. Já do Třístovky použil něco přes 30 litrů - dával jsem poměrně dost velkou vrstvu hlavně dozadu, kvůli kryptoškám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 12:11 Muž sasula [273] Re: moncajss
pytel koupis v Hornbachu za par slupek, Nevaril jsem jen nasipal do kyble zalil horkou vodou ze sprchy a nechal macet - vzdy se namocilo min 50%. varit to nekolik hodin na to bych nemel nervy. takhle se to proste vysype zalije, to co plave se prenda do dalsiho kyble a zaleje horkou vodou. Z celeho pytle se nepotopilo na 2 pokusy asi 15L. tak to bude do kytek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.11.2013 11:35 Muž savan [621] - ŽivorodkyRe: moncajss
Kúpil som ho od zdejšího uživatele Ondra.Dodal mi ho už namočený a komplet utopený.Nič som nemusel variť ani namáčať,rovno som ho sypal do akva a nič neplávalo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 11:04 Žena moncajss [4] Re: savan
savan napsal: S Liaporom mám len tie najlepšie skúsenosti,vrele doporučujem.S počiatku som sa k nemu staval troška skepticky ale bol som po založeni nového akva nadmieru príjemne prekvapený.[/cite...a kde a za kolik se dá koupit? :-)... musel jste ho vyvařit nebo nějak proplachovat...nechat namočený...? :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.11.2013 10:58 Muž savan [621] - ŽivorodkyRe: moncajss
S Liaporom mám len tie najlepšie skúsenosti,vrele doporučujem.S počiatku som sa k nemu staval troška skepticky ale bol som po založeni nového akva nadmieru príjemne prekvapený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2013 10:52 Žena moncajss [4]
jaké máte kdo zkušenosti s liaporem nebo keramzitem? :-) děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2013 16:08 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: pedrous
Pokud budou běžné rostliny a osádka, jak píšeš, pak je zbytečné dávat hnojivo. Křemičitý písek bych nedával vůbec. Dal bych jen Liapor. Jen je třeba si uvědomit, že nějakou dobu trvá, než si zcela sedne, proto bych pancíky dal až nakonec. Vhodnost krevetek k tebou plánovaným rybkám je na diskusi v jiném vlákně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2013 20:24 Muž pedrous [2]
Ahoj mám dotaz chci předělat dno a můj plán je takový to. Jako hnojivo chci použít osmocote na který příjde jemný křemičitý písek cca 2cm a následně vrstva liaporu 1-4mm.Mohu tuto kombinaci použít? Rostliny budou běžné a osádka také black molly,paví oka,pancéřníčci,neonky + krevety.Díky za rady

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 14:02 Muž Ciffik [754] - Rostliny
kdyby měl někdo z Ostravy a okolí zájem mám navíc cca 30l liaporu - dobrého půl roku máčeného

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 10:41 Muž sasula [273]
Tak já liapor nevařil jen dal do kýble s horkou vodou ze sprchy a nechal máčet, co nekleslo šlo do kytek....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 08:53 Muž MomoPB [31]
ja som liapor neprevaral. Kedze su to 50L balenia, stacilo mi jedno na moju 216L s dnom 120x45cm, v predu mam 4-5cm substratu. Mal som ho len namoceny dva tyzdne, kedze mi skrinka pod akva meskala, inak by som ho daval rovno s preplachnutim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 08:18 Muž seic [237] - Raci, krabi, krevetky – presne je to o trpelivosti
- sehnal jsem nestandard 0-2mm, o moc lepe to neslo :-)
- prevareni pomohlo, ale stale toho dost plavalo, tak jsem to nechal namocene
a postupne co klesne pridavam do AQ
- nastesti jsem "plnil" jen 37litru ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.10.2013 08:11 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: drlift
Tak křupání jsem si uklidila sama, dokonce hned ten večer :-D. V ostatních akva mám černý písek (v jednom od flexiobkladů, v druhém odjinud - a ten je šíleně barevně nestálý). Liapor se mi v akva líbí víc..ale vím to až teď, když zakládám 6té :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2013 08:09 Muž drlift [38] substrat
Zkousel jsem jak Liapor tak Terramol. Znovu uz do Liaporu nepujdu. To vareni byl silenej vopruz a i prez moji snahu mi par dnu kroupal pod nohama v kuchyni na dlazbe Liapor, coz zena kupodivu nelibe nesla. Terramol stacil jen proplachnout a sup s nim do akvaria. Navic se mi Terramol v akvariu libi vic nez Liapor.

Co se tyce lehkosti substratu, tak je to u obojiho v pohode. Liapor je ze zacatku dost lehkej, ale po par tydnech si sedne a neni problem. Kytky v nem rostou opravdu hodne dobre. U Terramolu kytky zatim nemuzu hodnotit, protoze ho mam v akvariu teprve par tydnu.

Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.10.2013 07:28 Muž Ciffik [754] - Rostliny – nejlepsi
nejlepší je (tak jak se to povedlo mě) sehnat pytel liaporu, co už půl roku ležel v akva - pěkně bez práce a ještě za levnějc než v ochodě hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2013 06:22 Muž Moucha [1423] - Raci, krabi, krevetkyRe: jmalyska
a proc jsi to v ty horky vode nenechal vychladnout??? prelejvanim provzdusnis vodu, kterou jsi varem deareoval.... akvaristika je o trpelivosti, prvni neuspech te nesmi odradit....

znas to... kdyz se to stane jednou, nemusi se to uz opakovat, ale kdyz se to stane i podruhy, muze se to stat i potreti....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 01:04 Muž jmalyska [164] - Amazonie – Liapor
Já zkoušel liapor převařit a dát do studené vody, že by to nějak pomohlo, vůbec. 80% toho zase plavala. Troubu doma nemám, abych to rozžhavil. Tím pádem jsem liapor nevyužil a teď se mi válí celý pytel doma. nemá někdo zájem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.10.2013 20:51 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetky
Teda první sázení do Liaporu mám za sebou a teda spokojenost! Použila jsem k přichycení nerez matky /silnější rostliny i bez/. Při napouštění jsem dala na dno talířek a nic se nezvýřilo..barevně taky super..no já jsem spokojená!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.10.2013 18:24 Muž Kyd [43] Re: Jiripi
Mimo to liapor je skvělej jakožto náplň i do samotné filtrace,náhrada za keramické kroužky atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 18:21 Muž Kyd [43] Re: Jiripi
JJj v poho uplně v klidu to zahrábni jen měj na mysli že čas od času budeš muset molitan vyndat a propláchnou tak aby jsi nad tím neměl něco co by tomu překáželo např. kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 18:14 Muž Jiripi [0] Re: Kyd
Jen ten molitan zahrnout (zamaskovat) liaporem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 17:51 Muž Kyd [43] Re: Jiripi
Jestli máš na mysli udělat půdní filtr pod liaporem tak bych v tom nevyděl žádný problém pokud nebudeš nad zahráblou kostku do liporu sázet kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2013 15:16 Muž ludvik [1052] Re: Jiripi
Jak si to představuješ? Víš co bude znamenat čištění?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2013 14:09 Muž savan [621] - ŽivorodkyRe: kacercz
Tých panciernikov by som sa vôbec nebál vpustiť,moji tam šli hned a nič s tým liaporom nerobia
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2013 13:37 Muž kacercz [36] Re: Pepenka
Liaporu mam asi 7 cm ve dvoustovce, namoceny sebedyl je porad lehky, i kdyz neplave, az po nalozeni do akva a zabydleni bakteriema nebo cim si to po nekolka tydnech/mesicich sedne. Tot muj postreh. Ja predpokladam, ze tak na vanoce vpustip pancerniky, Driv si to asi netroufnu. Jinak na kytky plati vaaclavova rada, pri sazeni s ni cuknout do strany. Krome vzrostle (asi 2,5 metru listi :) ) v. gigantea jsem nemel problem. Ale mam liapor v akva dva mesice, takze jsou tu urcite jini rybnikari, co s nim maji vetsi zkusenoste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 13:09 Muž Jiripi [0]
Zakládám krevetárko s liaporem. Filtrace čerpací hlava s molitanem. Otázka zní- můžu ten molitan celý zakrýt liaporem. Filtr bude k výšce akvárka na ležato.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 14:32 Muž Moucha [1423] - Raci, krabi, krevetkyRe: KarlosS
ja misto matek pouzivam kancelarsky sponky... delam z nich takovy Učka a temi kytky prispendlim.... ale kdyz paj kytky dobrej korenovej, system tak je ani nejni potreba kotvit

a nestacila by i podlozka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 13:47 Muž KarlosS [1218] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Pepenka
to je jedno jak jsou velký. Úměrnou velikost si odvodíš od velikosti rostliny či kořene, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 13:12 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
Dnes jsem byla ve dvou krámech a nikde železné matky 1,6cm neměli herdek...a v dílně jsem taky nic nenašla :-D. Každopádně liapor po dvou dnech od vyvaření a namočení v kýbli vypadá že neplave..tak snad to pak nebude plavat ani v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 12:08 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Pepenka
Hlavně ať to nejsou nerez matky. Obyčejné železné klidně staré a rezavé jsou nejlepší. Jinak i já mám inspiraci z Horácových stránek, které sem dal Mrakoplash.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 08:38 R Muž Mrakoplash [1719] Re: Pepenka
k těm matkám ještě tady :-)

www.horacovoakvarium.cz/…

Odkaz zkopírovat, jinak to hází na špatné místo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 08:20 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: savan
Ok, díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 08:17 Muž savan [621] - ŽivorodkyRe: Pepenka
Vôbec nemusia byť nové,kludne môžu byť aj hrdzavé.Ja si ich ale pred vložením do akva dám aspoň na 10minút variť aby sa dezinfikovali a hlavne odmasnili ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 08:09 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
Vidíš, jdu vlézt manželovi do dílny a uzmout matky..nebo musí být nové?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 21:05 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Pepenka
Půjde, uvidíš. A když to máš pro kreveťule a malé rybky, nebude problém s vyplaváváním způsobeným většími a divočejšími rybami. To když mi dánia proletěla zasazenými C.pontederiifolia, tak jsem musel co chvíli navazovat matky. Myslím, že nakonec měly matky všechny - a možná i díky tomu tak dobře rostou, že mají přihnojeno matkami :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 18:42 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: malyLibor
Díky, snad mi to tak půjde taky..budu zkoušet ve středu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 17:50 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Pepenka
To máš na 240ti litrové akvárko... skoro :-D Já to povařil, cedníkem naházel do studené vody ve vaničce, do horké nasypal z pytle, k tomu přidal cedníkem vylovené to, co plavalo ve vaničce a povařil a tak dokola. Dokud se to vařilo, tak jsem z vaničky cedníkem vybral to, co neplavalo, a dal do velkého hrnce a zalil studenou vodou. Druhý den jsem to z velkého hrnce dával do akvárka a hned sázel a v pohodě. Sázel jsem nasucho, zprava doleva, Liapor vždy pořádně kolem rostlin udusal (musel jsem ho proto stále přidávat) a pak pomaličku, vzduchovací hadičkou napouštěl. Druhý den plavaly asi 3 rostlinky a 40 kuliček Liaporu. Liapor jsem odlovil cedníkem, plovoucí rostlinky jsem se nesnažil zasadit, ale přivázal jsem jim ke kořenům malou železnou matku a zatáhl je za ni do Liaporu. Už nevyplavaly a dnes krásně rostou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 22:26 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: ssendy
Zkusím to zítra..dnes jsem si vyvařila dva 12ti litrové kýbly :-D to mi zatím stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 22:16 Muž ssendy [0] Re: Pepenka
Ono jde o to,ze varenim to vic jak na 100 stupnu nedostanes a pecenim az na 240 stupnu.Staci tak 15 az 20 minut.Kdyz budes vetrat tak to bude v pohode.Dal sem to na plech.Tak testni treba trosku a uvidis jak to bude smrdet.Ale jak sem psal v pohode se to vyvetra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 22:05 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: ssendy
O pečení jsem četla..ale nějak nemám odvahu..i z toho vaření je celkem puch hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:49 Muž ssendy [0] Re: Pepenka
Ja sem pekl v troube a pak hazel do kastrolu ze studenou vodou.Proplachl sem a hned dal do akva.Co vyplavalo sem vylovil a pohodicka.Ono to v te troube dostanes na vetsi teplotu nez varenim.Jedine minus je trosku smradu.Ale ten se vyvetra. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:16 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: dudak
:-D v úterý bych to chtěla vrazit do akvárka :). Vím, hodně odvážné (a možná si pak budu nadávat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:13 Muž dudak [1558] Re: Pepenka
hodně toho spadne i cca další den až dva po převaření, ale jestli máš dost na vaření, tak je lepší brát to co spadne rovnou, ale určitě bych to nechal pár týdnů ve vodě, než bych do toho začal sázet, já ho mám teď v akva 4měsíc od převaření a je to dost znát, už se do toho sází dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2013 21:04 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: lhajek
Já to po schlazení (to co neplavalo) vrazila do kýble a zalila vodou...to co plavalo jsem odebrala cedníkem, zkusila ještě 2x převařit..a když více-méně z toho odebraného nic neklesá, tak jsem to dala bokem..protože když beru rovnou z pytle tak toho klesá víc..každopádně díky za tip!
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 46

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno Přidat příspěvek • Zobrazeno 58912x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1051