Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor a další substráty z pálených jílů

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 38 Přejít na další stránku   1  
Liapor a další substráty z pálených jílů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 11:49 Muž malyLibor [5367] - Asie
Tak dnes jdu zakládat další akvárko se dnem z Liaporu. Pagodarium s půdním filtrem mne hodně zklamalo - ničemu se v něm nedařilo, nerostly tam pořádně rostliny, nedařilo se tam rybkám ani krevetkám, dokonce ani šnekům ne. Teď chci udělat krevetárko, kde zadní polovina bude oddělena skleněnou přepážkou 6 cm vysokou a budou tam rostliny zasazené v Liaporu, v přední části budou Liaporu pouze 1-2 cm a bude bez rostlin, bude tam pouze menší kořen porostlý M.pteropus. Jako filtr použiju kostku bioakvacitu a čerpadlo Atman 200. Akvárko by mělo sloužit jako krevetárko a zároveň jako rozplavávačka pro plůdek kardinálek vietnamských a nebo pro vytírání čichavců medových (jestli je jednou seženu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2012 11:28 Muž exit [115] - Rostliny
Děkuji všem za rady.Po přečtení článku akva.wu.cz/… uvažuji ,že bych dno neřešil a hnojil pouze do vody.Substrát by si měl sám natáhnout hnojivo,které by v případě potřeby sám uvolňoval.Ještě mě napadlo pro začátek dát pár kapslí do dna jak je v článku uvedeno než se akva trochu zajede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:18 Muž Kusma [409] - RostlinyRe: exit
Zrovna včera jsem četl zajímavý článek, kde je možnost přidání živin do substrátu... viz: akva.wu.cz/… úplně dole na stránce.

PS: doporučuju ty stránky projet celé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:12 Muž souky [589] - Rostliny
jíl smíchanej s pmdd nebo třeba s popelem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 08:09 Muž Barakainus [645] - RostlinyRe: exit
Nejdrazsi a nejjednodussi je dat na dno AquaSoil nebo jiny nepaleny jil.
Nejlevnejsi varianta je dat dolu normalni hlinu nebo mineralizovanou.
Nasakly Liapor hnojivem je tak mezi.

Kdybych to nasel, nekdo to uz delal (s Turface, coz je taky paleny jil) a fungovalo to.
Jediny problem je, ze Liapor neni tak huste lozeny jako pisek (ci ten Turface) a tudiz si myslim, ze se ti budou ziviny louhovat do vody mozna az moc. Proto bych byl s tim objemen co nasakne velmi konzervativni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 00:50 Muž exit [115] - Rostliny
Mám takový dotaz.Myslím,že už tady jednou padnul, ale vyšuměl do ztracena. A to,že bych chtěl použít liapor jako výživný substrát,který bych nechal nějakou dobu namáčet v namíchaném koncentrátu pmmd a pak dal na dno a zasypal vrstvou liaporu. Nebo jestli máte lepší nebo přibližně stejně levou variantu?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 21:55 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: ViktorX
Za měsíc, nejdéle dva tam budeš moct dát v poho i ty ancíky, uvidíš, jak si to sedne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 21:54 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: ondra
Omyl, milý Watsone. Jedná se o Liapor 1-4 50 litrů, zakoupný normálně ve stavebninách v Hornbachu. Ta tzv. těžší frakce se liší jen větším podílem menších kuliček a nedá se běžně koupit po pytlích, nicméně na objednávku ti ji napytlují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 18:21 Muž riso [95] - CichlidyLiapor 1-4/625
Ja jsem si nechal napytlovat tu tezsi variantu 1-4/625, ale nakonec to varit nebudu. Takze jestli mate nekdo zajem, prodam 50 l pytel za 100 Kc. Jsem z Prahy, vice pres SZ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 14:45 Muž ViktorX [474] Re: kortezhugo
Asi to neznačí proto, že do pytlů jde bohužel jenom Liapor 1-4mm (1-4/500), ten těžší výrobce nabízí jen od 1m3 výše. S Pandíkama je v pohodě, ale na Ancíky bych si sním asi netroufnul.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 14:39 Muž kortezhugo [943] Re: Johan
Skoda ze to neznacia takto na vreciach.Ale ked sa tak zobere? - tak za ten peniaz je aj polovica dobra. X-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 12:05 Muž Johan [4660] - RostlinyRe: ondra
tak já mám tu lehčí.. sehnat těžší už bylo nad moje síly.. :-O Tak já mu jdu k potopení domluvit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 11:20 Muž ondra [142] - ŽivorodkyRe: malyLibor
Opět jsi zapomněl na v podstatě nejdůležitější informaci - jedna se o frakci 1-4 mm v těžší variantě - 1-4/625
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 09:38 Muž malyLibor [5367] - AsieRe: Johan
Tak ten co neklesl převařit a hodit do studené vody. Mně nakonec zůstalo plavat asi půl litru nejotužilejších plaváčků... ale je fakt, že prostě byli ve vodě asi tři měsíce po založení akva, pak jsem sebral z hladiny ty plovoucí a nechal si jen ty utopené - o to snadnější teď budu mít založení 112ky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 08:55 Muž Johan [4660] - RostlinyRe: malyLibor
Já ho máčím několik dní a nekleslo ho víc jak polovina.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   27.09.2012 00:46 Muž malyLibor [5367] - Asie
Inu, opakování je matka moudrosti. Pro moudré doporučím přečíst si vlákno od začátku, jako jsem to udělal já... a díky tomu mám pořád ještě na chodbě třicet litrů písku z flexiobkladů, 30 kilo říčního a spoustu dalších písků, které už nikdy do akva nepůjdou, protože jsem si přečetl toto vlákno o Liaporu.
A teď k nejčastějším dotazům a mým zkušenostem: Liapor opravdu klesne, když se namočí přes noc, a nemusel by se vařit. Dal jsem ale na radu zkušenějších a povařil všechen, aby tolik v akva "nelítal" a rychleji se usadil. Myslím, že jsem udělal dobře, už po necelých dvou týdnech po vypuštění temperamentních dánií docela držel. Dnes po čtyřech měsících se už ani nehne a nepohnou s ním ani mřenky, ani proud vody z rampy při výměně vody.
Práce s Liaporem je jednoduchá, dobře se s ním manipuluje. Protože jsem nemehlo a jsem sám a nerad uklízím, dával jsem si při manipulaci s ním pozor, proto ani jedno zrnko neskončilo na zemi ani nikde jinde než v hrnci na vaření, kyblu na přenášení a následně na dně akvária. Na vylovování jsem si koupil sadu sítek za dvacku, velmi mi usnadnily práci, a na hlazení dna dětskou plastovou lopatku tuším za pajsku. Taky skvělá pomůcka.
Sázení jsem provedl tak, že jsem položil a upěchoval dno, pak jsem nalil vodu 1cm pod povrch, aby byl Liapor vlhký, ale ne pod vodou, a rostlinky píchal pomocí pinzety od pravého bočního skla postupně až po levé. Pořádně jsem kolem nich Liapor pěchoval a dodával další uvařený, který jsem měl pro tyto účely p ruce. Dodal jsem tak dalších cca 8 litrů k těm třiceti v akva již nachystaným.
Po čtyřech měsících dno krásně sedí a i velcí šneci jako Brotia pagodula nemají problém po něm lézt (což o křemičitém písku říct nemohu ani po roce a půl), a toho jsem se bál nejvíce. Drží v něm všechny rostliny kromě růžkatce, který nemá kořeny a tak se musí zasadit pomocí horácomatky. Řasy mi rostou všude po akva, ale na Liaporu ne... nevím proč, je pórovitý, tak by asi měly, ale ony to neví a tak raději rostou na hladkém skle a kameni.
Na jakékoliv další konkrétní dotazy rád odpovím. ;-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 20:51 Žena baletka [622] Re: muťa
Díky za radu. Jen nechápu, co je na tom off topic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2012 18:46 Muž ondra [142] - Živorodky
porovitá struktura liaporu dává větší plochu pro osídlení bakteriemi a stejně i pro uchycení řasy. Samozřejmě platí, že pokuýd nebudou mít řasy podmínky, tak neporostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 22:15 Muž zordix [37] Re: baletka
Řasy na tom rostou, pokud mají podmínky. Ale zrovna na Liaporu moc nedrží, protože sumec kamínky vždy pootočí a ony ve tmě uhynou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   22.09.2012 18:54 Žena kahua [220] - MiniakváriaRe: baletka
Nám rostla řasa chvíli i z Liaporu, ale to může růst z kteréholiv dna, takže Liaporem to určitě nebylo;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 18:52 Muž ViktorX [474] Re: baletka
Ty se mi držej snad všude kromně Liaporu :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 18:45 Žena baletka [622]
Měla bych ještě jednu otázku k opěvovanému Liaporu :-) Co řasy? Nedrží se na tom porézním povrchu pořádně taky řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 18:26 Muž zordix [37]
Proč to všichni tak řešíte? Důležité je, jak v tom rostou kytky, než jak to převařuju celý den kvůli olšovým rukám.
Dejte tomu čas na namočení! Nevařte hned. Po dvou dnech v lavoru razantně ubyde plaváčků a až ten zbytek pak případně převařte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 15:44 Muž Kusma [409] - Rostliny
Budu předělávat 150 litrové akvárko na liapor... Dneska jsem vařil cca 20 litrů a naprosto bez problému.
Přes noc jsem pytel vysypal do plastové nádoby a zalil vodou, přes noc z toho všeho padlo asi polovina (která mi stačí). Ráno jsem se pustil vzal popadaný liapor a pustil se do vaření a za hodinu a půl hotovo i s úklidem... Teď to nechám ještě týden máčet a příští týden sázím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 10:51 Žena kahua [220] - MiniakváriaRe: Barakainus
Je možné, že jak jsem to vařila z horní části pytle, tak že to byla větší frakce. Špatně se mi sázel liliovniček, malá kryptokoryna měla také tendenci vyplavávat. Ale to je jen má zkušenost. Já dám radši přednost říčnímu nebo křemičitému písku. Na druhou stranu po usazení ve 120l akvárku je super na pohled i na práci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 10:43 Muž Barakainus [645] - RostlinyRe: kahua
Mam to v 15L akva a v naproste pohode. Nehne se nic. Stejne jako ostatni jsem do toho nasazel naprosto vsechno. Osobne se mi sazi lepe nez do jinych substratu (jde to hluboko a snadno)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 09:54 Muž ViktorX [474] Re: baletka
Pandíci jsou v pohodě, občas převrátí kuličku... Já to nasypal do akvárka, odlovil co se nepotopilo a vařil až to. Řádně provařené jsem to pochytal a házel do akvárka s čerstvě vyměněnou studenou vodou a spokojenost. Zvlášť vzpurní jedinci převařeni dvakrát. Fotky včetně první fáze přeměny rybicky.net/nadrze/15158 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 07:40 Žena kahua [220] - MiniakváriaRe: baletka
Co se týče Liaporu, i já to zkusila, ale asi záleží do jak velkého akvárka. Věřím, že pokud budeš dávat kytky, které mají kořenový systém, tak super. Máme ho smíchaný s pískem ve 120 a nic fakt neplave, vypadá to hezky. Ale zkoušela jsem ho do 30tky a to nešlo. Malé jemné kytičky v tom nedržely. Takže asi tak naše zkušenost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 07:18 Žena petulinakk [2005] Re: drlift
drlift napsal: liapor byl po cele kuchyni a vesele kroupal na kuchynske lince, na dlazbe, ve drezu, dokonce i v rychlovatne konvici coz mne dost zneklidnovalo.

Tak ted se mi rozsvítilo co mi od té doby v konvici tak divně chrastí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 06:54 Muž drlift [38] Re: baletka
V zavarovacim hrnci to zmaknes. Ja mel maly hrnce a tak jsem porad liapor prehazoval sem tam a diky tomu to tak dopadlo.

Ta lehkost KLiaporu mne zatim taky znepokojuje. Mam Liapor potopenej v kyblu (akvarko bude az za 2 tydny) prijde mi to silene lehky, jako zivy. Nejsem si jistej jak se mi do toho povede nasazet maly kytky.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 06:29 Muž Barakainus [645] - RostlinyRe: baletka
Varit Liapor netreba.
Pokud toho chces hodne mas dve dalsi moznosti
1. Nasyp to do z pulky naplneneho akvarka rovnou z pytle, zvbytek dolej varici vodou z rchlovarne konvice ci hrnce. Pak cekej par tydnu. Muzes obcas zamichat. Ve vlakne je odkaz na uzivatele co to udelal (snad i bez toho vareni a slo to)
2. Kup levne plastove kyble ci sud, napln je z pulky Liaporem a zalej varici vodou. Opet nech par tydnu. Obcas do nich kopni ci zamichej.
3. Nasyp Liapor do obalu na polstar (nebo jineho pytle co propusti vod), zavaz, hod na dno do sudu ci bazenu a zatez kamenem. Cim hloubeji, tim lepe. Par tydnu pockej.

Uz ji akvaristka, takze trpelivost bys mela mit tak jako tak. Do mesice muuzes sazet, a vice mene bez prace.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.09.2012 22:45 Muž TomášP [12]
Já jsem se vydal cestou kompromisu ceny a komerčních přípravků a musím konstatovat, že jsem udělal dobře, i když ze začátku jsem si to nemyslel. Cena 150Kč za 50litů je super váha a manipulace taky. Když jsem začal vařit a chladit s úspěšností tak 50ti % mi už tak skvělé nepřipadalo a když mi manželka "vynadala" že máme liapor i v lednici popadla mi beznaděj. Po převaření jsem chvíli máčel v kýblu pak znova vařil a chladil a opět 50% kleslo a šlo se na sázení kytek a dle rady muťi sázet bez vody a pořádně upěchovat mi vyplavala jen jedna kytka a tu jsem připlác kamenem. Dneska a to je cca 3 neděle a liaporu jsem nepotopil cca 5litrů a dnes mi manželka říká, že je to dno hezký. hop hop hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 22:08 Muž kofejn [935] Re: baletka
Pancíky tam ještě nemám, ale sázení docela šlo. Všechno jsem dělal zahnutou pinzetou a i travník už teď drží. Po prvním dnu mi dva trsy vyplavaly, liliovníčky chce rozdělit do menších trsů a sázet radši hustěji. Jinak mají moc velký vztlak a spolu s rampu je na jejich plavání zaděláno. Hnědovky jsou přigumičkované a přišpendlené na kořenu a anubias nana má čás kořenů pod šutrem, ostatní je jen zapíchané do liaporu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:59 Žena baletka [622] Re: kofejn
Já tedy ještě zvažuji lehkost toho materiálu vůbec. Mám tady pro menší akvárko namočený Ratajův Profi Soil a moc ten substrát nechápu. Jak se do toho sadí kytky, když je to takhle "vzdušné"? Jak zabráním tomu, aby mi to pancíci rozebrali? Atd... Čtu tady všechny ty komentáře zkušených akvaristů, jak je to perfektní atd, ale ten substrát mi prostě nějak nesedí. Nevím. Nakonec nakoupím Liapor, dám si s ním tu vařící práci, a pak zjistím, že mi leze na nervy...? Křemičitý písek mám odzkoušený, rostliny mi v něm rostly jako divé, akorát ta cena, ta je nesrovnatelná :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:56 Muž Johan [4660] - RostlinyRe: baletka
Tak pak už jenom antuka. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:51 Muž kofejn [935] Re: baletka
Ale ono to tak hrozný nejni ;-). Kdybys nebyla z OV mám tu v kybli potopených cca 10l a vyhazovat se mi to nechce. Cenově srovnatelné řešení nenajdeš, možná Kongo od zdejšího uživatele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:09 Žena baletka [622] Re: drlift
Přesně tak. Jelikož se řadím do kategorie narušených matek, Liapor u mě asi neprojde. Pořád to probírám horem dolem a představuji si jak v poklidu vařím v zavařovacím hrnci prvním dvacetpět a potom dalších 25 litrů Liaporu, s tím, že se mi určitě všechno hezky potopí a odpadu bude minimum... ale pak mi dochází, že by to zřejmě skončilo mou totální hysterií a rachotem... a stále hledám jiné, cenově podobné řešení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 16:17 Muž Kusma [409] - RostlinyRe: Johan
Musíš do té sekce stavebnin - venkovní část... minule jsem se tam prošel a našel ho (na pravé straně) ale kdyžtak se poptej prodavačů co tam jsou, ti určitě budou vědět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 16:07 Muž Johan [4660] - RostlinyRe: Kusma
V Hornbachu? coze A kde přesně? Chodím tam okukovat kytky a akvaristiku a nějak ho míjím..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 15:56 Muž muťa [551] - RostlinyRe: Johan
Já ho kupoval v MPL stavebninách a ty jsou i v Olomouci:

www.mpl.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 15:55 Muž Kusma [409] - RostlinyRe: Johan
v olomouckém Hornbachu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 14:45 Muž Johan [4660] - Rostliny
Nepotkal někdo Liapor v okolí Olomouce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 13:23 Muž drlift [38] Re: Rida
Vcera jsem se se pokousel pripravit Liapor pro akvarium. Musim priznat, ze jsem to cekal snazsi. Plavalo toho opravdu hodne moc. Nepotopitelnych kuliek mi zustalo cca 2 litry. 10 litru se po prevareni potopilo. Kazdopadne to byl slusnej masochismus, varit to v hrnci na spagety. Prestoze jsem se snazil, abych nenadelal (ze zacatku jsem se tak moc snazil, ze jsem to vybiral sitkem na caj :) ), liapor byl po cele kuchyni a vesele kroupal na kuchynske lince, na dlazbe, ve drezu, dokonce i v rychlovatne konvici coz mne dost zneklidnovalo.

Muj nazor je, ze vyrovnany clovek s pevnou nervovou soustavou dokaze za pouziti normalnich hrncu na vareni udelat bez ujmy na zdravi prave tech 10 litru na jeden zatah.

Rozhodne bych nedoporucoval poustet se do teto akce tehotnym a zenam na materske, protoze jejich nervova soustava je casto jiz tak narusena ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 06:38 Žena kahua [220] - MiniakváriaRe: prasan
Njn, chybička se vloudila hmm ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 04:45 Muž Prašan [3155] Re: kahua
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 20:31 Muž kofejn [935] Re: kahua
To se mi líbí smich . Neonky toho zatím moc nenakadily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 20:29 Žena kahua [220] - MiniakváriaRe: kofejn
Jen počítej s tím, že Ti budou vířit detrit, co tam máš teď usazený. Bude to jen chvilku než to přečerpá filtr. A vypadaj při tom nějak takhle :-)http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=15896&s=33&sl=0&vse=0
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 20:25 Muž kofejn [935] Re: kahua
Je tam měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 20:19 Žena kahua [220] - MiniakváriaRe: kofejn
Tak snad se budou chovat stejně slušně jak ti moji :-) Nevím jak dlouho tam liapor máš, ale my je dali už tak po 3 týdnech a občas jen nějakou kuličku zvedli, dnes už se to skoro ani nehne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 20:15 Muž kofejn [935] Re: kahua
Fotka k příspěvku Díky, to jsem chtěl slyšet ano. Pandíky neměli, vzal jsem pět skvrnitých a už plavou v karanténím kýblu (staré akva po otci jsou tak nějak rozeschlé a před rozpadnutím :-( ).

Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [38] ...... 46

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno Přidat příspěvek • Zobrazeno 58912x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu?od=1851