Ancistrus - rozmnožování, odchov
0 20.01.2016 08:42
TRULY [164] Caute. Zaujma ma jedna vec nad ktorou romyslam a nejako som zatial tuto i formaciu nepostrehol.
V kyorej casti oplodnenia sa vlastne rozhoduje o tom aky druh prosavnikov nakoniec bude.
Teda ak je samica albin a samec klasijy tak ak chapem spravne o tom ake budu ikty rozhoduje genetika chapem. Ale zaujima ma ci rozhodovaci proces je ked samec vypusti spermie? Teda to rozhoduje? Vajicka su stale tepreticky nezavisle a to ci budu albin alebo klasika rozhoduje z cadti samec? Neviem ci ma chapete

Starší reakce
0 11.01.2016 23:54
TRULY [164] V povianocny cas mame to tu zas

Pridem domov po 4 dnoch mimo SR a uz ked vidim ako samec v 120l veje plutvami tak je mi to jasne.

Samozrejme kupec sa neohlasil a tak som ho nepredal. V 50l som " miestnost lasky" - kokos zobral prec lebo samica mala mat male podla pravidelnosti ale albini v 120 si veselo žúrujú. Budu konecne mali albinci? 50/50

a co ja s nimi spravim

Takze predaj samca cim skor, na jedno je to dobre ze viem ze su to samice hah

a ze su plodne
Starší reakce
+ ukryt a samica a samec aspon o velkosti 6 a viac cm

Prísavník ak myslíš bežného Ancistrus sp. sa v podstate ak má dobré podmienky množí sám a opakovane.Také tie základné veci k odchovu sú:
1.kvalitná filtrácia
2.kvalitná a dostatočná strava
3.pravidelná výmena vody
Je úplne jedno či je to skupinka dlhodobo chovaná spolu alebo náhodne vybratý pár.

Starší reakce
Aj to je jeden zo sposobov

Dokonca su na to na nete inkubatory s kyslikom alebo ako pises male odchovnicky. Ked sa raz zacnu vytierat tak to uz ide to je asi cele, len vela ludom sa nedari aby to prislo. Tak ale vynasla si sa

Pěkné pěkné jen když je dáš do chovničky tak tam vložit nějaký předmět který je lehký a nebo klidně kousek mechu. Tak to dělám já u všech mladým ale je pravda nemám takové vysavače jako ty, tak nevím jestli by to pomohlo.
Když sem tu četla co všechno lidi dělaji aby odchovali ancistruse, přikladam svoji zkušenost. Snad to nebude uplně od věci...
Při jedné z mnoha snůšek co jsem měla od meho páru Anciku se jednou utrhl a byl vyplaven z pod kořene kokonek s cca 15vejci..
Bylo mi lito je nechat uplně napospas osudu. Tak jsem přemyšlela co s nima.
Něco si zjistila a rozhodla se vyzkoušet moji verzi.
Vajička jsem nabrala do síťky na loveni rybek a zavěsila ji tak, aby jí prochazel proud vody z rampy a zajistil tim okysličovani.
Mohla jsem tak krasně sledovat vývoj vajíček. Dokonce jsem byla u toh, když se začali kulit mimča.
Měla jsem připravenou závěsnou odchovničku ,do které jsem je hned přendala...
Bohužel, jakmile zjistili skalary, že se kulí a zaznamenali pohyb.. stihli mi vycucnout ze dna odchovničky cca 5 anciku.
Zbytek 6 ks jsem okamžitě přelovila do 6l skleněné vázy, do které jsem dala písek a kus dřeva, vhodila nějaké Limnophily . Vodu sem měnila ob den 3/4 jen deštovou a v poho jsem všech 6 odchovala do expediční velikosti..
ja som cital co ste pisali

Aka je pravdepodobnost ze z paru albin+tmavy budu aj albini? resp. vzorec na to asi neexistuje kedze nepoznam gen. strom rodicov ani albina ani tmaveho
Tak ještě jednou:
Tmavý+tmavý= tmavý všichni, většinou, sem tam může vypadnout albín, pokud se někdy potkali
Tmavý+světlý= může být namícháno napůl, nebo něco převládá, nebo jsou všichny stejný, buď světlý nebo všichni tmavý, záleží na genu jaký je dominantnější, nikoli na samci, nebo samici
Světlý+světlý= všichni albíni, bez vyjímek.
Starší reakce
Dakujem za podporu.
Ono najvacsiu chybu som spravil ze som ccek zachranit ikry albina a tak som kyslik z 15l prelozil ku ikram. Az teraz vecer mi foslo ze som ivh vlastne v spjnavej vode odstavil od poslednych zbytkov kyslika. Ono ich ani tak nezabiki oriamo NO3 ale to ze som kyslik prehodil a podcenil som kyslik mysliac si ze este den vydrzia ak vydrzali a nejak som sa nad tym kyslikom nezamyslel.
Takze zase lenivost spravit rozbocku na hadicke okyslicovaka... Skoda no
PS: antici ktore som tu fotil pred par dnami su skutocbne svetlejsie. Dnes som prelozil zvysne ktore prezili k orave tymto svetlim a je to viditelny rozdiel takze samica resp gen samice kyora ich vytrela a ktoru som predal uz musela mat nejaku svetlejsu verziu v sebe. Teraz uz len cakam na nove ikry ci to bude isto albin

Ocenil jsem tvůj příspěvek, jako přínosný pro další uživatele.

Ono, to někdy bez takovýchto nepřenosných zkušeností nejde. Jak tak tvojí letošní činnost zde sleduju, je vidět, že vyzráváš, učíš se, dáš na rady zkušenějšíš a zároveň si jdeš svojí cestou, sem tam si natlučeš, no prostě je to normálka.

4 23.12.2015 17:14
TRULY [164] Takže su aj dobre dni, ale aj tie blbe, a najblbšie su tie za ktore si človek resp. chovateľ môže sam, čo je aj dneska môj prípad.
Preto apelujem na všetkých nech svojou lenivosťou nezapríčinia zbytočné straty rybiek ako sa to dneska podarilo mne. Mám 3 akva kde mam antikov drobcov a boli zvykunute na výmenu vody po cca 2,3 dni v 15l a nakolko som chodil na služobky tak sa to natiahlo na 5-6 ale v pohode sa to dalo. Lenže idu sviatky, človek zleniveje, potmo si poviete že vymeníte vodu večer, potom rano, potom vam zrazu niečo vybehne, ostanete u znamych a tak z 5 dni spravíte 14. To že sa vám pri krmení zdá že je teoreticky všetko v pohode je jedna vec ale mrtve ancistrusy na 80% neplávu na hladine a to že vidíte chrbat antika na dne este neznamena že žije.
Postreh č.2 ak zbadaáte že antici v akva lezu na bočné sklá akvária v skupinkách a zdržiavaju sa v polovičnej výške a vyššie, tak to neznamena že máte čas vymeniť vodu o 3 dni ale že ste to zanedbali a že vodu treba vymeniť okamžite!!!
Ja som takto dneska prišiel o 40 kusov z 80 z novembrovej znášky a možno to je trápne, aj to že to tu píšem ale nejak mi je blbo...
Tak týmto chcem apelovať na všetkých nech sa staraju o drobce aku maju a menia vodu ako su zvyknute a radšej sa vykašlite na sledovanie televiznych správ a najprv si splnte povinnosti voči vašim chovancom.
Clovek sa snaží, ide mu to, nema ani jednu mrtvu rybku antika za posledny rok a potom svojou vlastnou pitomosťou príde o 40ks na jednu šupu... Mám po nálade..

sedi klasicky sp. ktory este jeden ostak v akva je mi kasne xe samica to nieje hah.

No uvidime

0 20.12.2015 16:29 - 
..mám ich vo vedre,zrušené akvárium a tak skončili u mňa.
0 20.12.2015 16:28 - 
..kamarátová populácia staršie jedince - fotené rovnako za úplnej tmy,za pomoci blesku.
0 20.12.2015 16:08 - 
...kamarátová populácia

Sľúbené fotografie.
Musím poznamenať,že tie v sieťke boli bez osvetlenia a svetlo na fotke je len a len vďaka blesku.Môžte si sami všimnúť výraznejšie sfarbenie mojej populácie na prvej fotke.Na druhej fotke je kamarátová populácia,kde jasne vidno následok miešania rôznych foriem.Niektoré mladé síce sú pekne tmavé ,no väčšina ich končí i v dospelosti pri sfarbení ako som označil mladé na fotke.Ani jeden z rodičov tohto foteného potomstva nebol albín.Takže ten vplyv na následné generácie pri miešaní foriem je zrejmý.Tie na zelenej časti konštrukcie sú tmavé ale to mi môžte veriť,že v dospelosti nedosahujú intenzívneho sfarbenia ako držaný cielený chov.
Ak krížiť,tak cielene a nie ako je u chovateľov zaužívané - mirnix dirnix.
Podľa mňa samica,ale treba si to vysledovať doma v akvárku.Ak stráži ikry,tak to samica nebude
Môj samček L144 black eyes má fuziky len kratučké po obvode a cez stred má len dva také maličké

Takže s určitosťou ti to podľa fotky dokážeme povedať,fak len pri fúzatom mladíkovi.

Jako vždy, díky za objasnění...

S tím goldem to bohužel takhle jednoduché není. V tom odstavci o "gold a albín" je třeba nahradit všude slovo "gold" slovem "leucín" nebo spojením "xantorická forma", pak je to správně. Termín "gold" se používá naprosto volně a vágně pro albíny i leucíny - to je výsledek zcela voluntaristického pojmenovávání ryb obchodníky. Stačí se podívat do zdejšího atlasu - tvrdí se tam, že Ancistrus sp. Gold jsou albíni. A není to nic ojedinělého. Takže "Gold" je čistě obchodní název, kterým se označují jakékoli nápadněji žluté ryby, bez ohledu na to, zda jde o albíny nebo leucíny.
Jaroslav Hofmann
1- rozhodně může.
2- je to nestandartní, ale myslím, že stát se to může.
Jenom trochu osvětlím situaci kolem gold a albínem. V jednom příspěvku máš to i to, ale není to totěž. Albín vznikl, když na genetické úrovni přišel o veškeré barvivo. Proto má i červené oči. Kdež to goldík přišel o veškeré barvivo s vyjímkou žluté. Zjednodušeně řečeno. Na první pohled ho poznáš, že má tmavé oči... Říká se tomu xantorická forma, doufám že teď sem nemíchám třetí věc..
Už si ancákama vcelku okovaný, tak prosím nezaměňovat, je to hloupá chyba...
0 20.12.2015 09:50
TRULY [164] No a záhady v mojom akva pokračujú
Predvčerom som odlovil malých antíkov a foto som vám poslal. Nakoľko ste sa všetci zhodli že to určite niesu albini, tak mi došlo že to musela byť niektora zo samic ktore som presne pred 2 týždnami predal. Drobcov som odlovil a po 2 dnoch teda dnes pozeram a presne kde sedel predtým na ikrach 11cm samec, tak dneska dalsích 60 ikier.
Teraz záhada:
Mám tam 2 kusy albinov veľkosť 7-8cm s s jedným jemnučkým radom fuzikov. Už som to riešil dávnješie tak to nikto na 1000% nevedel identifikovať a každý sa priklánal skôr ku samcom tak som neriešil to ked osm dal dočsane do velkeho akva toho 11cm samca ale asi to bol omyl. Teda to že su to samce
Moja otázka:
Za 3d pozadím som mal uveznenu 1ks albina, dostal sa tam vrchom a dostat ho vonku bolo nemožne. Bol tam asi mesiac, priestoru dosť a jedlo som mu dával. DNeska v noci sa mi konečne podarilo spraviť fintu ktorou som ho dostal späť do akva. Druhý kus totalne rovnaky ako keby boli dvojičky bol v akva.
1.Môže sa samica vytrieť už priamo v akva hned prvu noc ako sa stretne s totalne neznámym samcom, ked je po mesiaci neštandardných podmienok za 3D pozadim??? ( viem že u niektorých žien je to možne

) Teda z uzkeho priestoru kde bola sama zrazu v akva medzi rybami atd...
2. Je možne že samica sa vytrie raz napr. 60 ikier a potom zvyšok o dalsie 2 týžnde? (asi hlupost či? )
Ak je to podľa fotky veľké ako dospelá molinézia ,tak je to samička.

tak tak spravne

Lenze tie moje maju jemnucke fuzky a len v jednom rade jemne na spodnom okraji a teraz kto vie..

Zhodou okolností momentálne doma nemám žiadnu gold samicu.Mám len 3 samcov a jedného samca long fin.Dalšieho gold samca som daroval známemu.Račej si počkam či sa dáka samica niekde neobjaví,ale v žiadnom prípade im tam teraz nebudem podstrkávať tmavé.
no je to tak a žial je to tak už v akvaristikach. U mna je náhoda že mam albinov v akva, ale nemam ich koli množeniu momentalne a už vobec nie s hnedym. Je len náhoda že mam momentalne jedneho samca, ale ten už by mal byť prečo do konca týždna a budu len dvaja albinci, u ktorých aj tak neviem či su samice alebo samce

už som to tu raz riešil ale asi ich sfotim zase

0 19.12.2015 12:06 - Nebudeme si robiť ilúzie a poviem to ako to u väčšiny je.Nemá chovateľ dospelého jedinca konkrétneho sfarbenia,tak čo urobí plieska tam i jedince sfarbenia iného ,len aby mal kopec mladých.Najlepšie čím skôr, aby sa točil business.
Takto produkované jedince ani zďaleka nedosahujú sfarbenie ako by ,,mali,,
Zrejme ste nemali ryby ako ja ,už tiež v niekoľkej generácii.Moje pôvodné už po rozplávaní majú takmer čiernu farbu.Tie od známeho takúto farbu nedosahujú ani z ďaleka.A sú to tiež niekoľkoročné odchovy vo viacerých generáciách.
Správna je poznámka o krížencoch.Myslím si že je táto ryba už tak ,,zbastardená,, nezodpovednosťou chovateľov,že už sa dávno nerozprávame len o 3 či 4 druhoch krížených v prírode.
U mojich som aj po xy-lontej generácii nikdy žiadne albíny nemal.Ako píšete potomstvo bude ako rodič,ale ak už je ten rodič (kríženec) svetlejší dávno, tak budú svetlejšie i tie mladé - tak ako rodič.Netvrdím,to čo píšete! O rozdiele farebnosti medzi hetero a homozygotom.Píšem,že ak v generácii už bol miešaný albín či dalšie formy - mladé sú svetlejšie ako jedince obrazne povedané ,bližšie k prírode.Resp.ak je chovateľ zodpovedný a dlhoročne selektoval či držal si ,, čistú,, líniu.Ten rozdiel vo sfarbení vidno i bežne okom.
Až bude čas skúsim pre porovnanie odfotiť obe línie čo momentálne doma mám.I keď nie sú rovnako staré.
Ne. Věřte mi, že ne. Mám je doma v několikáté generaci. Pokud se normálně zbarvený ancistrus zkříží s albínem, vypadá potomstvo úplně stejně jako normálně zbarvený rodič. Kdyby byla pravda, co tvrdíte, že heterozygoti jsou světlejší než homozygoti, tak by přece nikdy nevznikly pořád znovu se objevující otázky "jak to, že mám v potomstvu dvou normálních ancistrusů albíny?" Trošku vidím problém v tom, domluvit se, o jakých rybách vlastně mluvíme. Mě by totiž nikdy nenapadlo uvažovat o normálním ancistrusovi jako o "hnědé" rybě. Ty ryby jsou šedočerné se žlutými až hnědými tečkami. Pokud máte skutečně "hnědé" ancistrusy, pak museli někdy projít kontaktem s nějakým jedincem želvovinovým nebo oranžovým, ale to už se pak bavíme o mnohonásobných křížencích, nikoli o křížení normálně, řekněme "divoce" zbarvené formy s albínem.
Tie moje ktoré mám už roky a nikdy som k nim nič nemiešal(myslím teraz albína či dákeho heterozygota) majú potomstvo stále tmavo až čierno hnedé.Posledne som od známeho dostal tiež hnedé ancíky ,ktoré ale mali v predchádzajúcich generáciách i albína.Tieto mladé nie sú tak pekne a hlavne intenzívne vyfarbené ako moje pôvodné.Sú ,,tmavé,, ale skôr také nemasné neslané ,,žltavohnedé,, o dosť svetlejšie ako moje.
Chcel som len z vlastného chovu poukázať na túto skutočnosť.Miešance s albínom nikdy nebudú tak tmavo a pekne intenzívne vyfarbené ako keď niekto drží
,, čistú hnedú sortu,,. I keď je jasné,že ani tieto tmavé vlastne nie sú čistá forma už od prírody.
Libor mi určite dá za pravdu,že pri ancíkoch nie je hnedá ako hnedá.(a to teraz neberiem v úvahu ich schopnosť zmeny sfarbenia prostredím,stresom a pod.)
Na část jsem odpověděl, na tu druhou zkusím také... ancistrus "panda" mne potkal za patnáct let v počtu asi třiceti kusů... ale není to moc pěkná ryba a navíc v dalším chovu je tak nestabilní, že se to vrací zpátky do základních barev....
No za předpokladu že například ten žlutý se potkal při svém předchozím genetickém dovybavování s red blackem, tak je veliká pravděpodobnost že budou tři sorty mláďat. Mám to z praxe jako to nejideálnější co se může "urodit". Nejvíce je tmavých a trochu to hodí těch zbývajících barev...

No jo, máš napůl pravdu. Buď budou všichni normální, nebo bude teoreticky půl normálních a půl albínů... Trojbarevného ale nevím, jak chceš udělat, to je ta druhá půlka

To by mě zajímalo. Jak se to stane? Mám oba dospělé tmavé s vlohou pro albinismus, mají mladé tmavé i albíny, ale strakaté mládě jsem nikdy neměla. Vím, že to existuje, ale asi to není běžné, nebo se mýlím?
ano viem len som si to chcel potvrdit dakujem. Vdaka

Abys měl malé albíny, museli by oba rodiče být albíni, pak bude albiniotické všechno potomstvo, nebo musí být oba nositelé genu pro albinismus, tedy heterozygoti, jak píše pan Hofmann. Pak bude část mladých normální a část bude bílá. Už to tu bylo několikrát popisováno.

Jestli správně chápu dotaz v PS (asi by nebylo od věci občas si po sobě text přečíst a opravit překlepy), ptáte se na to, jaké bude potomstvo, když se vám spáří normálně zbarvený ancistrus s albínem. Bude normálně zbarvené.
0 18.12.2015 09:37
TRULY [164] okej vdaka, mozno to vyzera trapne ale nemal som nikdy albinov a tieto mi fakt prisli svetlejsie tak som myslel ze ak budu rast tak...

vdaka za vysvetlenie
PS: Moze mat naor. albin s klasickym len visto akbinov akebo len cisto klasiku? Alebo budeskor mix?
Ancistrus "nosiaci gén albína", tedy heterozygot, který má jednu alelu pro tvorbu tyrozinázy normální a druhou nefunkční, vypadá stejně jako normálně zbarvený ancistrus, tj. není světlejší.
Na fotkách jsou všechna mláďata normálně zbarvená.
Jaroslav Hofmann
Ešte tu môžu byť svetlejšie jedince(krížence A.sp. + A.sp.gold) Ak došlo ku kríženiu.Nosiaci gén albína.No tiež na fotkách albína nevidím.
Souhlasím s Urtmanem, albíni by byli skoro úplně bílí a mají červené oči. Na fotkách nic takového není.

Vidim samy klasický, albína jsem na fotkách nezahlédl. Hele to poznáš na první ohled. Jsou světle bílý, skoro bych řekl až průhledný a jsou blbě vidět.... To prostě nejde splést...
1- v podstatě když se rozplavávaj už je to dobře vidět.
2- hlídá ten, krerý se vytřel, vajíčka oplodnil...
Přidat reakci
1 ...... 82 83
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 116613x