Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ancistrus - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Ancistrus - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 08:29 Muž tumca [0] Re: prasan
To máš pravdu,když jsem nabídl darování všech ozval se překupník.Když jsem chtěl ale nad 5ks zaplatit, už ho to nezajímalo.Zatím jsem většinu rozdal a něco za málo prodal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 21:01 Muž patamatix [408] Re: prasan
No popravdě na to jsem nepomyslel stydim ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.02.2014 20:40 - Re: patamatix
patamatix napsal: Já dám inzerát na Bazož-Daruji a do týdne jsou pryč :)
Toto často využijú priekupníci a na burzách sa tvária,že ponúkajú vlastné odchovy.Skôr ako píšu by som ponúkol za aspoň dáku korunku alebo šiel s nimi sám na burzu.Je lepšie troška zarobiť či ich za niečo iné vymeniť ako podporovať darmožráčov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 19:01 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: tumca
Obvolat pár akvaristik v okolí, prolézt burzu atd , nějakou práci to samo dá ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 18:39 Muž patamatix [408] Re: tumca
Já dám inzerát na Bazož-Daruji a do týdne jsou pryč :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 18:38 Muž tumca [0] Re: MonterMonty
O tom jsem uvažoval a i sháněl kupce,ale tady u nás není zájem.Být v Praze asi by to nebyl problém,ale Jihlava je malá.Mám to jako koníček a jsem rád jak se mi daří.Ještě jednou dík za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 19:13 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: tumca
No vidíš , ale stejně , 40l odchovnička by se ti někam určitě vešla , za tři měsíce by při dobrém krmení mohli být v prodejní velikosti , máš tam pro ně evidentně dobré podmínky , skalárám to nedávej najednou at se nepřežerou stydim
určitě by za to aspon na krmení bylo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 18:23 Muž tumca [0] Re: MonterMonty
Dík za radu,pořídil jsem skaláry amazonské a po dvou dnech už vidím jak jim malý ancistrusi chutnají.U mě je to doslova kalamita,70ks jsem rozdal a dalších několik desítek mám v malém akva.A před pár dny se rozplavala další várka,ta poslouží jako krmení skalár. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 19:23 Muž patamatix [408] Re: maneska
Nemáš zač :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 18:10 maneska Re: patamatix
Díky moc za všechny rady. Nejspíš je nechám tam, kde jsou a snad si nějak poradí. Mají tam docela dost možností kam se schovat.. A pokud se opravdu budou množit co tři měsíce, tak nevím co bych s tolikati pak dělala. Tak ještě jednou díky :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:36 Muž patamatix [408]
Nech je tam kde jsou ;-). pokud to máš v akva,které máš v prezentaci,tak tam se mají kam schovat. Všechny nepřežijí,ale to v přírodě taky ne. Přežijí nejsilnější,ale z toho co se ti tam urodilo,určitě pár kusů vydrží.(co by jsi s tím dělala). Přenášení do jiného akva by jim nemuselo udělat dobře. A v neposlední řadě,mě když se začali množit,tak v tom pokračovali každé 3 měsíce ;-) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2014 19:25 - Re: maneska
Pri odlovení do inej nádrže(zo samcom či bez) je ideálne použiť vodu z akvária v ktorom sa narodili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:52 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: maneska
no pěkné mrňata potlesk , pokud máš druhou nádrž a techniku do ní , dokážeš udržet stejnou vodu jako v tom co se narodili , tak můžeš přenést do ní , klidně i bez samce , sami už to zvládnou a lépe se bude v prázdné nádrži krmit a po krmení čistit , ten kokos bych jim tam nechal at se maj kam schovat, netuším co máš za ostatní ryby v tom akva kde se vykulili ale já mrnata normálně nechávám bud s potěrem gupek v odchovně , nebo ve společenské nádrži kde jsou gupky a endlerky , párkrát ancíky omrkli, štouchli do nich jestli to není něco k snědku a od té doby si jich nevšimli, nemám zaregistrovanej jedinej úhyn
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:30 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: maneska
Podeber něčím kokos a vyndej ho i s rybkama. Něco uteče, ale většinu snad vyndáš. Jak se rozplavou, ryby je začnou žrát a stejně je už nikdy nepochytáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:30 maneska – Odchov ancistrusů ve společném akváriu
Fotka k příspěvku Pěkný den všem.
Chtěla bych se prosím zepat. Mám 80-litrové akvárium, převážně s živorodkami. Mám taky dva samečky a jednu samičku ancistruse sp. gold. Přišlo mi, že se k něčemu chystají, tak jsem dala do akvárka půlku kokosu (kam by mohla samička naklást jikry) a dnes jsem zjistila, že kokos už je plný malinkých ancistrusů. hop Někteří z nich už strávili žloutkový váček, samec je zatím hlídá a snaží se je udržet vevnitř kokosu.
Nevíte jak postupovat dál? Nechtěla bych, aby se stali prcci večeří ostatních ryb v akváriu :-(
Mám počkat, až vyplavou a potom se je pokusit odlovit do samostatného akvária?
S chovem ancistrusů bohužel nemám ještě žádnou zkušenost, tak budu vděčná za jakoukoliv radu. Děkuji moc!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:19 maneska – Odchov ancistrusů ve společném akváriu
Fotka k příspěvku Pěkný den všem.
Chtěla bych se prosím zepat. Mám 80-litrové akvárium, převážně s živorodkami. Mám taky dva samečky a jednu samičku ancistruse sp. gold. Přišlo mi, že se k něčemu chystají, tak jsem dala do akvárka půlku kokosu (kam by mohla samička naklást jikry) a dnes jsem zjistila, že kokos už je plný malinkých ancistrusů. hop Někteří z nich už strávili žloutkový váček, samec je zatím hlídá a snaží se je udržet vevnitř kokosu.
Nevíte jak postupovat dál? Nechtěla bych, aby se stali prcci večeří ostatních ryb v akváriu :-( Mám počkat, až vyplavou a potom se je pokusit odlovit do samostatného akvária?
S chovem ancistrusů bohužel nemám ještě žádnou zkušenost, tak budu vděčná za jakoukoliv radu. Děkuji moc!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 14:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: ..., žábra se líhne ...
Nálevníček se bude líhnout také zvesela... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:35 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: radim
chce to často měnit , salátek bude taky , žábra se líhne ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:04 radim – MonterMonty
los okurkos a pořád dokola... aby ti ta okurka nepřinesla víc škody jak užitku no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 08:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: LiborSprysl
tak jsem jim tam nainstaloval okurku , právě vykulené jsou v jednom rohu spolu, rozplavaní si hoví na zelenině , pozoroval jsem je voniti rozplavaní když narazili na vykulené tak se spíš lekli že se to hejbe :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 04:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: MonterMonty
Může. Někdy v tom ani nemusí být záměr, ale někteří experti jdou po žloutkovém vaku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 23:46 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – Ancík
Mám dotaz , neudělá centimetrovovej ancík něco právě vykulenému ancíkovi ? jestli je můžu nechat spolu v jedné odchovničce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 12:10 tetrazona Re: Vladko
Ancistrus není obtížná ryba na odchov.Jikry jsem po vytření odebíral a dával do plastové porodničky pro živorodky. Zavěšená na hraně akvária tak aby proud vody z filtru jemně obtékal kolem porodničky. Odsávačkou vždy jemně odebrat neoplodněné jikry, plůdek se bez problémů líhne, tráví žloutkový váček, dva dny v porodničce a potom jej jen vypustím do nádrže-od počátku cca 200 litrů,osazena klasickým molitanovým dvouramenným fitrem, teplota vody cca 26 stupňů. Plůdek se shlukuje v chumlu, nevadí společně ani tři či čtyři snůšky pohromadě. Tráví váček a postupně přikrmuji vlastním receptem. Teď prosím ať mne nikdo nekritizuje, ale už řadu let dávám strouhané hovězí srdce smíchané s mletými granulemi pro ancistrusy a spirulinou. Nic víc, nic míň. Výměna vody, obecně platí, že plůdek má plavat v krmivu,mám odzkoušeno, že po ranním krmení zvládnu i večer nakrmit a druhý den ráno před krmením jen jemně odkalit malou hadičkou do sítka. Do sítka proto, že pak mohu zpět přelovit nasáté živé ancistrusy. Dokud jsou malí, tak do 1cm, rádi se nechají nasát. Uhynulé vyhodit, odhad tak 5-7% úhyn. Pokud je víc, může se stát50, potom řešit krmivo, nebo vodu. Kontrolovat obsah dusitanů. Vodu zbytečně neměnit, přes to nejede vlak, to by asi chcíply i chovné kusy. Ancistrus při správném krmení musí do jednoho týdne stáří po strávení váčku být větší než jeden cm, rostou rychle, pokud ne tak zase krmivo nebo voda. V té odchovce dvěsta litrů dělám cca 150 do prodejní velikosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 07:43 MartinHavránek Re: prasan
novim že to chce jim hodně davat živou potravu to taky hodlám dělat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 20:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: tumca
Mě je celkem spolehlivě žere skalára , zjistil svinák odkud se rozplavávaj a neustále tam číhá, z prvního vrhu tohoto páru jsem zachránil jednoho jediného albínka , ted maj zas nakladený jikry na tom samém místě taky v kořeni , chci přes to místo položit kus perlinky aby na ně nemohl ale zas se bojím aby to toho ancíka nevystresovalo , že tam má něco nového a nepožral jikry tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 19:49 - Re: tumca
V akej veľkosti idú od teba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:05 Muž tumca [0] – Přemnožení !!!
Tak já mám úplně opačný problém,pár Ancistrusů se mi množí a všechna mladá přežívají.Už jsem rozdal asi 70ks a 30ks mám odlovených.Teď se líhnou další a samec je dobře hlídá v kořeni.Žádné speciální krmivo ani úpravy nedělám,voda 22st. a Ph jsem v životě neměřil.Nevíte co s tolika krunýřovci, nemá někdo zájem nebo kontakt na výkup?Je nějaká ryba co by je sežrala,ne ale zbytek akvária?Budu to muset nějak řešit,ten kdo chytal antíky ví,že to není sranda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 23:08 - Re: MartinHavránek
Bez živej potravy a prirodzenej riasy rastú dosť pomaly.Čiže im ju treba zabezpečiť a rovnako treba dopriať dostatok priestoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 18:52 MartinHavránek – Rychlost rustu
Jak dlouho trva v optimalních podminkach než vyroste ancitrus sp. 10 cm ? nebo jak rychle rostou? Mam dohodli že si vezmu od kamaráda male ancitrusi, pravě se mu rozplavaly :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 17:02 - Re: MartinHavránek
V skupinke to niekedy zafunguje trocha skôr.No nie je to nič podstatné čo by trebalo dodržovať.Mám jediný pár A.gold a začal sa mi trieť po navodení podmienok skoro pravidelne.A naopak mám samca a 3 samice LDA16.Dlho nič a až keď som dal druhého samca ako konkurenta,tak to zafungovalo.Treba oskúšať.Niekedy je však ďalší samec na obtiaž.Požierajú si navzájom znášky,rozhadzujú ich.Ak len rozhodia je to ten lepší prípad.Vtedy proste znášku zoberiem preč a preberiem úlohu rodiča na seba smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 16:48 MartinHavránek Re: prasan
no myslím že skupinka bude lepší a mě se bude i mnohem víc líbit :) asi si pořídím víc malejch ancitrusů k tomu třeba nějaké živorodky a až mi vyrostou tak si vyberu ty největší jednoho samce a nějaké samičky a uvidím zda se pak mi podaří je odchovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 16:42 - Re: MartinHavránek
Na odchov stačí pár.Vytrú sa i v 20L,no tam asi neudržíš vodu požadovanej kvality a mladé potom hynú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 16:39 MartinHavránek
a když už si tady pišem tak by mě zajímalo jaé je podle vás ideální mít skupinku na vytirani jeden samec a kolik samic a jak velké akvárko (minimalní) ikdyž bych asi použil větší akvárko :) libi se mi na nich jak se staraji o potěr a že se vytiraji i ve skupinkách nebo samec postupně s vice samicemi :) a jestě jedna věc když bych pak ancitrusi dával do akvárka na rozplaváni jak ho co nejefektivněji zařídit přeci jen plavou pomalu výhradně po dně takže asi nějaké prolezačky ale z čeho? hlavně aby to bylo prakticky a snadno čistitelné :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.01.2014 15:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: radim
A to že největší roli... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 15:51 radim Re: LiborSprysl
je mi jasné, že víte jak na ně :-) velkou roli hraje i to čím jsou živeni co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 15:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: radim
Moje i dvě stovky, a nejsou to žádné obryně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 15:46 radim
www.theaquariumwiki.com/….
tady se píše, že samice zvládne i 250ks! klidně tomu věřím, ale takovou samici jsem ještě neviděl hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 15:42 radim Re: MartinHavránek
to máš podle velikosti samice :-) velké zvládají i tu stovku ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 15:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MartinHavránek
počet jiker jsem taky nikde nenašel, no po cca čtyřech tejdnech maj ti moji zase nakladeno hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 15:33 MartinHavránek – počet jiker?
Zajímalo by mě kolik jiker má klasicky ancitrus? hlavně jaké je rozpětí :) vím že doma se mi jednou rozmnožili a měl sem jich cca 50. Na internetu nikde není kolik mají jiker jako je tomu u většiny rybiček, alespon sem to nikde nenašel :( A taky by mě zajímalo kolikrát ročně se třou, když se jim udělají vhodné podmínky, částečná výměna vody atp?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2014 14:05 R Muž romant [27987] Re: kacercz
Do 27 litrů bych volil ten bublifuk a nezapomeň na častý výměny vody, budou toho dost produkovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 13:52 Muž kacercz [36] – filtrace v odchovne
Zdravim,

tak nejak nadesel cas prestehovat mlade anciky do odchovny, nejakych 27 litru, toz se ptam zkusenych a znalych, jaka je tam lepsi filtrace? Klasicky bublifuk nebo nejaka priskrcena cerpaci hlava s kostkou biomolitanu? Premyslel jsem o atman 201, hailela 200 ale mam malicko obavy by to tam nelitalo zase az moc. Jestli nebude lepsi obyc bublifuk?

Dik

Kacer

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.12.2013 21:53 JoKa Re: Atika
Vždycky jich je tak 2x tolik co vidíš a napočítáš... Takový nepsaný zákon... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 19:00 Žena Atika [134] Re: SarkaH
Skoro bych řekla, že jich tam bude víc. Mě když se prvně vytřeli, tak jsem jich napočítala cca kolem 20 a když jsem je ve třech centimetrech délky potom cíleně odlovovala a postupně udávala bylo jich nakonec 58 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 14:23 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: SarkaH
To bude ještě nějakou chvíli trvat než by se to stalo, navíc souboje mezi sumci jsou normální a neškodné. Ale stejně bych doporučil ty prcky až trochu odrostou někam udat, maximálně si třeba nechat jedu samici na památku aby měl samec na vybranou. Na 112 litrů by jich bylo moc pokud by nešli mlaďoši pryč. Ty 3 tak akorát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2013 14:13 SarkaH – Malí ancistrusci
Zdravím, jsem úplný laik, máme 4 měsíce společenské akvárium o vel. 112 litrů(10 neonek, 3 živorodky a 2 ancistrusy-samce a samici)a před dvěma dny jsme objevili asi 7 malých ancistrusků. Jsou už krásně zbarvení, vel. něco přes 1 cm. Co s nimi až začnou dorůstat? Nebudou se samci prát o teritorium s otcem? Poradíte mi? Moc děkuji!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 08:39 prasan
Fotka k příspěvku The reason for is this a single amelanistic male which was exported from Paraguay and was spawned with the normal coloured female and later bred back with his own daughters to fix the mutation.

Amelanistic is an absence of dark colored pigments that results in a tan / yellow colored fish (as in L144) with normal coloured eyes.
Flekaté poznám,no niekde som dávnejšie registroval od svetlého páru tmavého potomka.Len neviem kde.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 05:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
Navzdory tomu, že s tebou samozřejmě souhlasím, tak bych si jen dovolil jeden malý přípodotek...píšeš - Tady je třeba předem říci, že "žlutí" či "zlatí" nebo "Gold" ancistrusové s černýma očima, ať už s normálními ploutvemi nebo prodlouženými (závojovými), nemají nic společného s krunýřovcem, který byl označen kódem L144. Skutečný L144 je špinavě žlutý, světle béžový až nahnědlý a zřejmě se u nás ani třeba v Německu v současnosti vůbec nevyskytuje. Akvaristé sveřepě označují jako L144 jasné žlutou až oranžově zbarvenou formu, u níž se ve skutečnosti jedná o xantorickou formu onoho "domácího" ancistruse označovaného ...
Ono to možná není až tak úplně pravda v detailu... ;-) L144 se především vyznačuje tím že má poměrně málo mladých...teda spíš hodně málo. No a teď prozradím něco z kuchyně čuňátek, českých množitelů, nikoliv chovatelů. Prozradím to s klidným svědomím, protože k takové prasárně jsem se nikdy nesnížil...
A bohužel současný problém s L144 nejpravděpodobněji vznikl za velkého přispění českých akvaristů, jak se snad dokonce měl vyjádřit i velký odborník, Ingo Seidl. Protože L144 jsou "za prachy", tak se tak trochu začali připrskávat s Ancistrus sp. gold, kteří jak známo dávají mladých mnohonásobně více. No a protože jsou taková mláďata veskrze hezčí než původní L144, chopili se toho i velkoobchodníci a hurá...Tím pádem u světle zbarvených ancistrusů vydávaných jako L144 lze stopy původní ryby velmi často najít, a nemusí jít tudíž "jen o xantora". Ovšem u "závojových" jsem s tebou spíš zajedno...
Takže v současnosti je debata o L144 u nás tak trochu mimo mísu, podobně jako u několika dalších elkových sumců, nad nimiž Ingo kroutí hlavou, a mají evidentní původ v České republice... ahoj
P.S. Abych neohováral jen české akvaristy...oni se podobně chovají asijští...viz skoro červený M.praecox z této produkce... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 04:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: Urtman
Urtman napsal: Však jsem si to myslel, ale chtěl jsem vyvolat diskuzi... X-)
Jinak můj původní příspěvek na toto to vystihl dobře. Ale jak to, že rodí albíny až teď? To bylo to, co mě zarazilo... Mám s tím zkušenost tu, že se narodí pokaždé, jednou dva, podruhé tři, ale vždycky alespoň jeden...


Nečetl jsem, neb jsem byl na cestách...nyní piju kávu a čtu... ;-)
Jak to že rodí albíny až teď? Mám pro to jediné vysvětlení..."vnější vlivy"...tedy - voda, teplota, strava...a pak jedna podstatná...stárnutí ryb. I u starších rodičů jiných zvířat a lidí jsou časté komplikace...a genové poškození potomstva může být jedním z nich... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   17.12.2013 02:38 Muž rudolf [4681] Re: prasan
Tady je třeba předem říci, že "žlutí" či "zlatí" nebo "Gold" ancistrusové s černýma očima, ať už s normálními ploutvemi nebo prodlouženými (závojovými), nemají nic společného s krunýřovcem, který byl označen kódem L144. Skutečný L144 je špinavě žlutý, světle béžový až nahnědlý a zřejmě se u nás ani třeba v Německu v současnosti vůbec nevyskytuje. Akvaristé sveřepě označují jako L144 jasné žlutou až oranžově zbarvenou formu, u níž se ve skutečnosti jedná o xantorickou formu onoho "domácího" ancistruse označovaného Ancistrus sp. Xantorismus je geneticky složitější než albinismus, nejsem si jist, zda se jím někdo zabýval vědecky u ancistrusů, ale třeba u závojnatek se ví, že se na něm podílejí dva různé geny. U žlutých ancistrusů s černýma očima je známo, že se občas v potomstvu objevují jedinci s tmavými skvrnami na těle.
A teď vám to všechno zmatu a popřu sám sebe. V roce 1997 už byl publikován případ, kdy dva ancistrusové-albíni dali normálně zbarvené potomstvo. Jenže ti dva rodiče se od sebe nápadně lišili - jeden byl celožlutý bez kresby a druhý sice taky žlutý, ale měl po celém těle zachovánu "klasickou" kresbu ancistruse tvořenou světlými skvrnami - protože šlo o albína, tak ty skvrny byly světleji žluté než základní zbarvení. A když prý se vytřel pár sestavený z těch normálně zbarvených potomků, tak měl polovinu mláďat normálně zbarvených a polovinu albínů - škoda, že autor už nedodává, ke kterému typu rodičovských albínů patřili. I tohle ale má vysvětlení - ti rodiče patřili evidentně ke dvěma různým chovným kmenům (vzhledem k nejasnostem stran toho, jakým druhem je ve skutečnosti "domácí" ancistrus, resp. jaké druhy se podílely na jeho vzniku, dá se klidně spekulovat i o dvou různých druzích). A v takovém případě se dá snadno předpokládat, že u každého toho kmene vznikl albinismus mutací jiného genu (výsledný vzhled - albín - vznikne jak ve chvíli, kdy je nefunkční gen pro syntézu tyrozinázy, tak ve chvíli, kdy je nefunkční gen pro syntézu jiného proteinu, který je k fungování tyrozinázy bezpodmínečně nutný). A když má jeden rodič nefunkční gen A a funkční gen B, zatímco druhý naopak, vznikne jejich spojením potomstvo, které bude mít oba geny funkční, a tudíž normální zbarvení, a jehož potomstvo v další generaci bude štěpit na mláďata normální a albinotická. Takže přísně a přesně vzato, konstatování z mého předchozího příspěvku by mělo znít správně takto: Dva albíni, jejichž albinismus je založen na stejné mutaci, nemohou mít v potomstvu normálně zbarvená mláďata, ale pouze albíny. Ty dvě formy ancistrusů jsou v tomhle ohledu výjimečné, nevím o jiném druhu, kde by byl popsán vznik normálně zbarvených jedinců spojením dvou albínů.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 82

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 116129x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1479-ancistrus-odchov?od=1201