Reverzní osmoza
Tak ,aby bylo jasné ,RO pracuje s tím co do sebe dostane . každá voda je jiná a výsledek je vždy jiný nežádoucí látky odbourává stejným způsobem . Proto je důležitá vstupní voda Pokud někdo chce provozovat akvárium s minimální náklady, tak RO jsou vyhozené peníze! Pokud by jste o tom chtěli polemizovat je RO k dispozici .
Negativní důsledky to bude mít tak maximálně na tvou peněženku. Odpovědi na tvé otázky jsou jednoduché.
1) Je nejaka RO vhodna pro mala akvaria? - Každá je vhodná, jde jen o to, kolik do toho chceš vrazit.
2) Jak dlouho takova RO vydrzi fungovat nez se neco pokazi? - Na to ti nikdo 100% neodpoví, protože každý máme jinou vodu, tudíž kartuše vydrží každému rozdílnou dobu a každý se o své věci staráme jinak.
Proč by neměla být RO vhodná pro malá akvaria?
O par postu nize Rybar tvrdi ze by se mela RO pouzivat na vetsi mnozstvi vody. Kdyz ji teda budu pouzivat na male mnozstvi vody, asi to bude mit nejake negatini duskedky. Zajimalo by me jake a jestlu nektera RO je z tohohle pohledu vhodnejsi.
Proč by neměla být RO vhodná pro malá akvaria? Samozřejmě,že je - je to jen o nákladech resp. pokud má sloužit k vyřešení specifických problémů -velmi tvrdá voda, vysoký obsah cizorodých látek - např. NO3.
Myslim ze se to tady pekne zvrhlo. Karasek mel dve jednoduche otazky ktery by zajimaly i me. Nebylo by jednodussi mu odpovedet nez se tady tocit nad detailama jakou ma vodu.
Takze jeste jednou.
Je nejaka RO vhodna pro mala akvaria?
Jak dlouho takova RO vydrzi fungovat nez se neco pokazi?
PS. Kdyby nekoho zajimalo jakou mam vodu tak Brnenskou
z toho co si psal spíš preferuješ osmozu pro větší akvária a ne takový prdítka typu mojí 54 litrovky
Na té reverzní osmóze není nic špatného . Ale měla byste používat pravidelně na větší množství. Z té RO ti poteče jedna třetina vody zbytek jeď pryč . Musíš jí nechat odpustit a podobně. Jak jsem někde uvedl měl jsem RO vodu v celém akváriu jak 70 l,tak skoro v 300 l vše bylo v pohodě do té doby než jsem do 70 l dal halančíky v tom akvariju se objevila chobotnatka rybí . Přitom v akváriu v prodejně se nic takového nenašlo . Používají pouze kohoutkovou vodu . Tedy ty jikry v těch rybách byli celou dobu ,než se dostali do RO . Ta 300l byla s tetrami v pořádku.jde to i bez RO záleží na tom co zvolíš za ryby a rostliny a údržbu akvária .
Ahoj, mohl bys to prosim vysvetlit proc je to nesmysl? Mam male akvarko a chtel bych ryby ktere nemaji rady tvrdou vodu. Zvazuju ze RO koupim, ale z tveho komentare usuzuju, ze je nejaky efektivnejsi zpusob jak se k meke vode dostat. Zvazoval jsem ze si destilku nekde poridim. Ale se spotrebou cca 10l za tyden 500l/rok mi to vychazi na 5000kc a to je podstatne vic nez co dam za RO.
No a kdyz uz se ptam, prihodim dva nezavisle dotazy.
1) Je neco sptneho na teto RO?
aukro.cz/…
2) Mam vodu cca 17dgh. Tvrdost je temer vyhradne tvorena sloceninama vapniku. Cil je dostat se na tvrdost 8 dgh s optimalnim pomerem vapnik horcik. Ctenim diskuzi jsem se dostal k tomu, ze budu vodu z kohoutku resit 1/3 (2 dily RO, 1 dil kohoutkova) a pridavat 20mg MgSo4 na litr. Tim bych mel dostat cca 8dgh a pomer vapnik/horcik nekde mezi 1:2 az 1:4. Je to spravne?
Zvažuji prostě co je pro mě nejjednodušší z hlediska financí, údržby (umírání rostlin atd.) a prostě snažit se vzít v úvahu všechny možnosti
na Invitalu jsem viděl nějakou základní za tři tisíce
Záleží ,jak často jí budeš používat ! Jaká je vstupní voda ? A dělat vodu pro 50 l je nesmysl .
Ještě včera si psal že RO nechceš . Něco se změnilo? Pokud nemáš úplně krasovou vodu a nechceš High-tech akvárko tak se zaměř prvně na kvalitní údaje o vodě ( dodavatel ) . Potom se dá líp poradit.
Muzu se zeptat Vas zkusenych akvaristu jak "velkou" RO by jste mi doporucily poridit kdyz mam doma AQ 54 l a pri udrzbe menim tak 1/3 az 1/2 vody? A jak dlouho vydrzi RO nez se do nej bude muset neco doplnit,opravit nebo vymenit? Dekuji. Nemam s tim zkusenosti a nedokazu porovnat ktery by byl dostatecny a ktery nedostatecny.
Osmózou si můžeš vyrobit klidně superměkkou vodu. Je to sice nesmysl, ale když vyměníš všechnu vodu za tu z RO, tak v ní prostě nebudou minerály. Takže odpověď zní s vodou z RO uděláš přesně tak tvrdou vodu, jak budeš potřebovat. Pokud chceš pěstovat rostliny v hodně tvrdé vodě a nedaří se jim, moc dalších možností bohužel nemáš.
Lojza007 napsal: Spíš bych zvážil změkčovat reverzní osmózou.Jenze ja do toho nechci rvat zase tolik financi. Navic je otazka jak moc osmoza dokaze vodu zmekcit. Jednodussi je asi pouzivat rostliny jterym se dari
Starší reakce
Dobry den,
nainstaloval som novu 6st. RO a mam problem ze moj vodovod dava len 2,5bara. Potreboval by teda zvysit jeho tlak ake cerpadlo nato pouzit. RO osmozu mam v pivnici vytlak cca 1m a dlzka potrubia je 15m. Restriktor je 450. Lebo ked som to cele zapojil tak mi s RO netecie ziadna voda iba odpas jedine ked iba prisktim odpad. Este jedna vec mozem pouzit aj mineralnu vlozku alebo ju mam odpojit pre moje Discusi
Starší reakce
Pokud bude osmoza permanentně připojená i na vstupní přívod vody, pak by měla být stále pod dostatečným tlakem a žádná odpadní voda by se tam dostat neměla.
Jeste bych se chtel zeptat, jestli ma cenu davat zpetny ventil na hadicku s odpadni vodou. Mam ji napojenou na sifon od pracky, tak jestli by nemohlo dojit k tomu, ze by se do RO dostala tlakem voda z pracky. Treba je to nesmysl, ale s RO zkusenosti nemam, tak si to radeji necham tady vyvratit..
Starší reakce
Vodu mam z vlastniho vrtu
Takze vyuctovani max. za elektrinu. I tak diky za pripominky.
Ok. K tom případě bez námitek. Já jen že spousta lidí si ty poměry neuvědomuje. Jen abyste pak nebyl při vyúčtování překvapen
No stačí se podívat na stránky výrobců "destilované" vody pro technické účely, jak tu vodu vyrábí
Voda vyráběná destilací by se asi neprodávala za 10Kč/l včetně obalu, ani to nedává žádný smysl. Pro nějaké speciální laboratorní účely to samozřejmě bude něco jiného, ale ono není ani jednoduché zcela čistou vodu zachovat čistou.
www.technickavoda.cz/…
Našel jsem jediný parametr, který udává to, že se voda smí pojmenovávat destilovaná a to vodivost max 10 µS.cm-1.
Co jsem pochopil, tak destilovaná opravdu musí být destilovaná, jinak je to klamání spotřebitele. Každopádně na zkoušku do akva stačí demineralizovaná a v akvaristikách pravděpodobně ještě levnější RO voda, což je taky ta demineralizovaná.
Prodávaná pitná voda má minerálů víc než dost a to i ta kojenecká. Byť se rybám i krevetám může líbit třeba kvůli nižším dusičnanům nebo nižší tvrdosti než kohoutková voda, tak to není RO voda.
Jasně,pak je destilka i do zdravotnictví, zbavená toxinů. No na zkoušku je těch možností dost, aniž by člověk musel hned kupovat RO....
Celkem pochybuju, že se "destilovaná" voda, co se běžně prodává, vyrábí destilací. Podle mě to bude voda čištěná osmózou. Po přidání DI stupně - nebo raději dvou za sebou, teče z RO voda s vodivostí 0, samozřejmě tam mohou zůstat prvky, co vodivost neovlivňují (např. křemičitany), ale většinou v té vodě není prakticky nic - samozřejmě to nevydrží dlouho, voda do sebe rychle natáhne, co je možné.
Přesný rozdíl se dá vygooglit, destilka prošla varem a přitom se nějak čistí. RO/demineralizovaná voda projde jenom filtry a je mnohem levnější na výrobu. Předpokládám, že v RO vodě bude mnohem víc chemie než v destilce. Co jsem postřehl, tak ještě existuje potravinářská verze, kde budou přísnější normy, nejspíš bude i laboratorní a spousta dalších. Předpokládám, že půjde i najít normy, kolik toho v destilované a demineralizované vodě může maximálně být.
A nevěděl by jsi rozdíl mezi destilkou a vodou z RO? Jen pro mojí zvědavost, tak nějak bych řekl, že to bude stejné, dokud se nenamíchá.....nebo?
V některých akvaristikách RO vodu taky prodávají, myslím, že vyjde levněji než demineralizovaná nebo destilovaná voda, co se běžně prodává. Na zkoušku je to asi nejlepší řešení.
Jen pro jistotu, deminerilizovaná voda se se k pití ani prodávat nesmí, bylo by to nebezpečné
Ale dá se sehnat destilka do auta v 5l barelech za pár kaček, ale z dlouhodobého hlediska to je určitě ekonomicky blbost.Ale na zkoušku by v tom neměl být problém......
Přesně, kojenecká voda je úplně obyčejná kohoutková voda s přísnější normou pro NO3, nám tu třeba teče "kojenecká" voda z kohoutku, ale s demineralizovanou vodou z RO to nic společného nemá. Navíc jak tu zaznělo o plýtvání vodou v případě osmózy, tak lít do akvária vodu z PET flašek už by mi přišlo jako úplný úlet.
U me rozhodne odpadni voda vnivec neprijde. To co mi vytece do odpadu, jde pres cisticku do retencni nadrze, z ktere zalevam zahradu.
Např. zde složení kojenecké vody Rajec:
www.rohlik.cz/…
Určitě není demineralizovaná, chutnala by pěkně hnusně a k RO vodě má daleko. Kojenecká voda musí mít především nízké dusičnany.
Někdo tady doporučoval kojeneckou..
Pokud je myšleno obyčejná neperlivá, tak ta je určitě mineralizovaná dost, v lepším případě je z nějakých vrtů, v horším stočená vodovodní.
Zdravim zkousel nekdo obyčejnou vodu z kramu jake ma parametry zda se dá srovnávat s vodou z RO?
Záleží na požadované množství vody, ale poměr zásadně vylepší druhá membrána, zapojená do série na výstup odpadní vody z první membrány. Dále tlak vody, pokud není optimální, je třeba nasadit pomocné čerpadlo. A další zásadní vliv má teplota vstupní vody. Samozřejmě je otázka, za se to vyplatí, u 20l vody týdně asi ne, ale pokud se vyrábí týdně řádově stovky litrů, potom už optimalizovat RO smysl určitě má.
Můžu více info? Jak se dostat na poměr 1:1? Díky.
To, že to tak máte vy, neznamená, že to nejde dělat jinak. Není problém dostat se na mnohem lepší poměr (klidně 1:1) a odpadní vodu využít, ale to už se opakuju...
Plýtvání vodou. Pro získání nějakých 20l osmotické vody, vypustíte odhadem 40-80l tvrdé vody bez užitku do odpadu. Časem i víc jak se budou zanášet filtry.
Pak bych ti doporučil se buď domluvit přímo s nějakým instalatérem, bude přesně vědět, co je potřeba, ale pár stovek to bude stát. Nebo zajít do nějaké vodo/instalo firmy (Neumann, Ptáček,...) a nechat si poradit. A když ti blbě poradí, tak tě to taky bude stát pár stovek.
Rozdvojku jsem nasel s tim, ze jeden vstup ma na hadicku od 8mm. Viz odkaz co jsem posilal. Jen nevim, jestli neni hadicka uzsi, abych ji tam narval. Nerad bych za to zbytecne vyhazoval prachy.
Určitě jde sehnat rozdvojka na odpad, bude i v hobby marketech. Na hadici k pračce to určitě držet nebude, to musí být pevná trubka.
No ja mam v technicky mistnosti, kde chci mit RO, prave jen odpad na pracku. A tam nevim jestli to navrtani bude tesnit.
To je ovšem způsobeno spíše neoptimálním tlakem, nebo sestavou, odpadní voda bude vždy (i ta se dá využít), ale je možné celkem snadno dosáhnout poměru kolem 1:1.
Vetšinou se to napojuje navrtáním odpadní trubky a přidělání hadičky z RO takovou svorkou, hadička má 1/4" -
www.mangala.cz/… Zdravím. A není to tak trochu plýtvání? Já na 20l osmotické vody napustím "odpadní" půl vany.
Ahoj. Planuju poridit RO a chtel bych se zeptat, jestli pujde odpadni voda pripojit k tomuto sifonu u pracky.
www.onlineshop.cz/…
Ten slabsi konec je na prumer 8-16mm, nevim kolik ma ta hadicka...
Starší reakce
Připadá Ti to jako hloupost, ale je to tak: restriktor patří na odpadní hadici.
To je jediné co jsem se nedočetl v návodu. Restriktor byl napojený na odpadní hadici. Což mi přišlo jako hloupost. Ale v návodu jsem to nenašel. Kde má bylo správně? Hned na přívodu vody do RO?
Díky
Přidat reakci
1 ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x