Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 14:16 Muž muťa [554] - RostlinyRe: zervan
Moje vstupní voda má okolo 9 stupňů a taky pozoruju, že napouštění sudu trvá o něco déle.

Měl bych otázku: jak se likviduje použitý mixbed, vysypu ho do koše, nebo vyžaduje nějaké zvláštní zacházení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 13:57 Muž Jarry [1437] Re: zervan
Já mám osmózu zapojenou "napevno" na přívod i na odpad, takže co z toho teče, nevím - pouštím jí skoro každý den (3 akvária + voda do kávovaru, na zalévání masožravek atd.), takže nic neoplachuju:-) Spíše mi přijde, že výroba vody teď trvá déle, než to bylo v létě, ale je pravda, že jsem také ještě neměnil filtry, možná je problém tam. Týdně dělám kolem 150l RO vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 13:47 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jarry
Tiež som kupoval nedávno 2 nové membrány do zálohy, 1 kus vyšiel pod 10 € cez AliExpress. Je fajn občas sledovať, mávajú rôzne akcie. Ja som konkrétne od tohoto predajcu, no ceny sú premenlivé a každú chvíľu má niekto iný najlacnejšiu ponuku: www.aliexpress.com/…

Inak mám 3 a pol roka zapojené 2 membrány, kupoval som rovno druhú RO - z nej som vzal hneď membránu a pripojil do prvej a ostatné som nechal "na náhradné diely". Tu v diskusii píšete, že pri vyplachovaní ide hrdzavá voda - tak u mňa nikdy nič hrdzavé nešlo. Celý čas som nič nemenil a javí sa mi, že všetko funguje, no vodivosť nemeriam (len tvrdosť, tá je nulová). Hoci teraz naozaj tiekla ľadová voda, nevšimol som si nejakú zmenu pomeru permeátu voči koncentrátu - mám svoje 2 kýble (menší na permeát, väčší na koncentrát) a vždy dávam stopky na 35 minút.

Až teraz po rokoch som vymenil oba filtre z tých náhradných dielov a chcem sa spýtať - je možné staré filtre rozobrať? Rád by som sa pozrel, ako sú zašpinené a prípadne im vymenil vnútornosti. Mám na mysli túto RO: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 13:34 Muž Jarry [1437] Re: antiA
To je solidní výsledek, nad zapojením druhé membrány přemýšlím, poslední jsem kupoval asi za $10, což by se určitě vyplatilo. Spíš ale přemýšlím nad nějakým předehřevem vody, teď v zimě, kdy je studená o dost studenější, než v létě, je rozdíl v poměru hodně znát. Chtělo by to něco až na hadičku k osmóze:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 12:45 Muž Kubaa [718] Re: MirekSazava
Ideál pro osmozu je vyšší teplota než studená (přesně si nepamatuji kolik, 23 stupňu je určitě v pohodě). Problém je, že třeba u nás z teplého kohoutku teče mnohem horší voda než ze studeného (občas rezavá), proto pouštím studenou. S tou teplou vodu by se měla zvedat i účinnost membrány.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 12:41 Muž MirekSazava [71] Re: Kubaa
Když jsi nakousl tu teplotu, jaká je prosím ideál teplota vody do RO. Když mám termostatickou hlavici, můžu si nastavit 23 stupnu co mám v akva, nebo do RO pouze studenou vodu? Děkuji!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 12:31 Muž Kubaa [718] Re: antiA
Ja na nové 75GPD membráně měřil průtok a vycházelo to téměř přesně podle specifikace. Což mě trochu udivilo, protože jsme do toho pouštěl studenou vodu a tlak asi taky nic moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 12:13 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º> – Prutok realny
Jaky prutok jste meli pri novych membranach. Mám RO kde jsou dvě membrany 50GPD zapojené v serii a zdalo se me ze mi nadrz naplnila velice rychle. Změřil jsem reálný prutok a dělá po prepocteni cca 600litrů za den. A nějak se me to nezdá. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 22:09 Muž muťa [554] - RostlinyRe: antiA
A jaká je vodivost z první a z druhé membrány a jaká je vodivost na vstupu do té druhé (odpadu z první)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 21:40 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
Ano... dvě za sebou. Tzn odpad z té první jde jako přítok do té druhé. Tím pádem je lepší poměr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 21:27 Muž muťa [554] - RostlinyRe: antiA
To máš dvě membrány?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 20:51 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan, muťa
Fotka k příspěvku Chlapi díky za veškeré info co jste poskytli. Nakonec asi mixbed nebude třeba.

Při tlaku 5,6 bar je výstup 0us/cm (kontrolováno několika měřaky). Poměr při zapojení do serie čistá : odpad je více než uspokojivý a to 1 : 0,8
hop

Mohl bych ještě mírně zvýšit tlak na lepší poměr... rezerva tam tam je aniž by se zvýšil výstup čisté vody ale membrany chci setrit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 15:37 -
Používam rovnakú patronu-teda konštrukčne.Či je v nej to isté čo ponúka Mangala netuším.
Regeneráciu by som vzhľadom na pomiešanu zmes anexu a katexu neriešil.
@ muťa: No záleží na použitej zmesi.Možno aj u teba si už môžeš všimnúť inú farbu niektorých guľôčok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 11:34 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: prog
Jsem teď nákup RO z Polska taky řešil a vzal jsem to přes asistovaný nákup (www.nakupy-polsko.cz), což dělá 100,- Kč za poslání ke mě domů a 150,- Kč výpalný pro ně, případně jenom 50,- Kč, když si to k nim na sklad od Poláka vybavím sám (což se mi nechtělo). Takže mě to vyšlo na 600,- Kč za RO (filtrowana.pl/…), 70,- Kč doprava od eshopu na sklad, a 250,- Kč přepravce, což je dohromady 920,- Kč.
Za mě dobrý. palec Vzal jsem si tam rovnou i nějaký filtry do zásoby.
Teď už jen počkat, až to přijde. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 11:18 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: antiA
www.bkg.cz ;-) Pár základních info,se v tom najít dá. ano :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 10:15 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Maq
Pry da ale delaji to specialni firmy.... ja o zadne v cr nevim

Proto bych tu regeneraci moc neresil a radeji bych daval dokupy základní informace jako je kapacita mixbedu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 09:58 Maq
Moc těmhle věcem nerozumím, ale mám za to, že mixbed, tedy směs katexu a anexu, se regenerovat nedá.
Nebo se mýlím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 09:57 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Nezkoušel jsem ji měřit a ani se mi do toho nechce, do jejího používání. O regeneraci v tuto chvíli neuvažuju (hlavně o tom vůbec nic nevím), mám v zásobě náhradní náplně mixbed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 09:54 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Driv3r
Regeneraci bych zatím neresil. .... Nebo ty víš o firmě která to tady dělá za rozumný peníz v malém množství dejme tomu do 20litrů mixbedu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 09:48 Muž Driv3r [236] Re: muťa
A co zkusit dešťovou vodu, i když tam u vás asi nebude žádný zázrak.ale mohlo by to být lepší než z ty studny.zkousel si ji změřit? Pokud to půjde vzrůstající řadou tak po 10 jsi na tom samým co bez.
Otazkou zůstává jak bude pouštět po regeneraci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 09:45 Muž muťa [554] - RostlinyRe: antiA
Jo, vypadá to na cca 150l do 1uS s tím, že to pochopitelně ovlivňuje vstupní voda se svými parametry a další, jak píšeš. Já pojedu dál s touto náplní, abych zkusil kolik litrů to bude, než se to přiblíží těm původním 50uS. Počítal jsem s tím, že náplň budu měnit, jen si musím ještě ujasnit, kdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 09:25 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
Děkuji za info.....
Vse směřuje k me hypotéza tzn 1litr průměrného mixbedu ma kapacitu cca 40000.

Vezmu li tvůj příklad máš 0,4 L mixbedu. Kapacita je tedy 40000x0,4= 16000. Ty máš vstup do DI cca 50us/cm. Teroreticky mixbed bude zcela neucinny po 16000:50= 320litrech vody. Pokud bys chtěl mít výstupní vodu pod 1us/cm tak jak jsem psal níže.... pocitej poloviční vypoctenou kapacitu..... tzn (16000:2):50=160litrů.... závěr u tebe mixbed o objemu 0,4litrů se vstupni vodou do DI cca 50us/cm zvládne 160litru vody do 1us/cm. Budes-li točit vodu dále hodnota logicky půjde nahoru.

Pokud by bylo vícero presnych měření dala by se odvodit i křivka účinnosti.


Samozřejmě v roli hraje i typ mixbedu, teplota, tlak, prutok.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 06:52 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r, antiA
Tak když je tady o tom řeč, tak já nějaké výsledky už mám (chtěl jsem to sem dát až toho bude více), už jsme se o tom trochu bavili dřív. Používám DI na dočištění a mám tuto www.mangala.cz/… Obsah je cca 0,4l mixbedu. Použil ho jsem zatím dvakrát s výsledky:

1) po výrobě 125l = vodivost 0uS,
2) po výrobě dalších 125l (250l celkem) = vodivost 5uS.

Nutno říct, že vstupní voda ze studny má vodivost okolo 750uS a okolo 200mg dusičnanů. Bez DI (tedy permeát z RO na vstupu do DI fitru) má vodivost okolo 50 uS. Jestli to půjde geometrickou řadou nevím, spíš bych řekl že se to bude zhoršovat.

Prašan: proto jsem se ptal na to co bych měl vidět na tom mixbedu, když je v průhledné nádobě. Zatím mi přijde úplně stejný, jako by byl nový, ale už pouští 5uS.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 06:26 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
Ne ne. Jak budeš mít někdy v ruce merak konduktivity a půjdeš okolo RO, zároveň si náhodou vzpomeneš stydim tak to prosim změř.
Jaký typ DI teda máš? Standartne jsou k dostání tyto: ( www.mangala.cz/… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 23:37 - Re: antiA
No že by sa mi to chcelo teraz v noci rozoberať......merať....
Patrona nie je DI - tá je originál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 23:15 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
Vstup 240-340 jde do RO. Z RO jde očištěná do DI jaka? Z DI ti jde ultracista 0. ( DI jako RO nepovažuji )
Objem co ti proteklo jsi napsal .. cca 11400L


Chybí mi jeste parametr.... a to konduktivita mezi RO a DI a objem patrony/mixbedu

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 23:05 - Re: antiA
Pozrel som eshops kde najčastejšie nakupujem a zobrazil si históriu.Takže túto konkrétnu patronu ktorú práve používam mám od 7.2016
Keď rátam,že priemerne urobím cca 150L týždenne,tak je to 600L mesačne.Čo je 7200L ročne a ak dobre rátam tak za cca 19 mesiacov čo túto konkrétnu mám som natočil 11400 litrov.
Info o vode som dával i pár príspevkov nižšie
vstup 240-340μS podľa stavu vo vodovode
výstup 0μS
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 22:53 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
Mangala uvádí:
Mixbed v patronach nebo tancich:

Objem mixbed -objem očištěné vody

0,4L- 300 az 2000L
0,7L- 300 az 2000L
1,4L- 300 az 3000L Nebo 300 az 2000L
2,8L- 300 az 5000
10L- 10000 az 30000
19L- 10000 az 60000
25L- 10000 az 70000

Není se čeho chytit.... žádný poměr neexistuje....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 22:28 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
Informace ze patrona docisti 300-2000litru je nic-rikajici.
Pokud vememe brněnskou vodu (500us/cm) a vyčištění 300litru vychází to na patronu kapacita 150000. Na druhou stranu pokud bude jen docistovat vodu cca 2us/cm a 2000litru kapacita patrony je 4000....
....a ted si vyber..

Muj odhad je že litr průměrného mixbedu má kapacitu 40000 s tím že v půlce své kapacity už vydává vodu s víc jak 1 us/cm.


To by bylo super. Pokud bys napsal zhruba od kdy mixbed máš, kolik jej maš, jakou konduktivitu má voda vstupní před, a cca kolik jsi natočil vody. budu ti vděčný a věřím že nejen ja.

Myslím že ta kapacita je důležitý údaj... jsem si na 99procent jist že se v historii tohoto fóra nic podobneho neresilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 22:20 - Re: antiA
Tuším sa pri tej patróne udáva 300-2000 litrov vody.No ako som písal výrobcovia radi udávajú nižšie čísla.Povedal by som,že tá moja funguje o dosť dlhšie.Pripravujem si 120 až 240 litrov týždenne.Ak ešte náhodou nájdem niekde starú faktúru(občas ich odkladám aby som vedel kde čo kupujem),tak pozriem od kedy ju mám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 22:12 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
nejde o podpasovku nebo ego... jde o užitečné informace
chci si DI filtr pořídit na docisteni a chtěl bych orientačně vědět jak velký ten filtr ma být abych mixbed neměnil každý měsíc nebo naopak že koupím třeba s 25litry mixbedu který nikdy nevycerpam.
Proto jsem se ptal jakou máš reálnou výstupní z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 21:57 - Re: antiA
Tak toto si mi dal podpásovku. smich
Naozaj netuším a ani som sa tým nezaoberal. stydim
Proste plná patrona a idem.
Určite sa to dá dohľadať.
Momentálne ani od toho nemám vrece,že by som sa pozrel či to tam nie je.Mám doma len somarinu ktorú nepoužívam a je tak akurát vhodná na zmäkčenie vody do práčky.Celé vrece smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 21:27 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
Odhadem jakou reálnou kapacitu má jeden litr mixbedu?
Třeba 1 litr mixbedu docisti vodu :
z 5uS/cm na 0 cca 8m3 vody
Nebo
z 80uS/cm na 0 cca 0,5m3 vody.
Tzn jeden litr má kapacitu 40000.

Jak je to u tebe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2018 20:47 Muž Dzumigar [20] Re: muťa
Fotka k příspěvku Pre akvarko mi to bude bohaté stačiť. Práve som si nabral do pohára a pomeral pH. Prvýkrát vidím pH menej ako 8 dokonca menej ako 7. Proste zázrak.
Verím, že akvariu to pomôže.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 20:32 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Dzumigar
Z toho asi bez dočištění DI filtrem lepší nedostaneš. Ona nemá účinnost 100% navíc při takové vodivosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 20:25 Muž Dzumigar [20] Re: Prašan
Diky, chlape za tvoju odpoveď. Viem ze ty máš s tým bohaté skúsenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.02.2018 20:21 - Re: Dzumigar
Teoreticky nula byť nemusí ale vôbec. :-) Na tvoju vstupnú je to parádny výstup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 20:19 Muž Dzumigar [20] – Kvalita vody
Zdravím, tak práve som spustil RO a výsledok vody je vodivosť 26 mikro.
Vstupná voda má 960 mikro.
Rád by som Vás názor na kvalitu. Teoreticky by mala byť nula.
No ale keď bude vodivosť 20 - 30 mikro nevadí. Ja osobne nepotrebujem absolútnu nulu do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 19:54 - Re: muťa
Na meranie vodivosti mám ADWA AD31. Na RO mám inline monitor ktorý mi ukazuje vodivosť na vstupe i výstupe zo systému.
Väčšina iontomeničov pri vyčerpaní a potrebe regenerácie vykazuje známky opotrebenia zmenou farby.Niektoré sa zámerne takto vyrábajú.Vzhľadom na to,že ide o mixbed po vyčerpaní odporúčam kompletnú výmenu celej zmesi.
A k hodnotám:
vstup 240-340μS podľa stavu vo vodovode
výstup 0μS
Edit: V podstate som si i bez mixbedu bol schopný vyrobiť vodu o nulovej vodivosti.O používanie mixbedu na dočistenie som sa začal zaujmať až pri odchove L-iek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 19:44 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Prašan
To co tu píšeš (životnost membrány, výměna filtrů) je úplně něco jiného než doporučují výrobci a ano vím, že je to předmět jejich podnikání.

Můžu se zeptat zda měříš vodivost a s jakými výsledky (pokud jsi to už psal, tak si to najdu) a pak by mě zajímalo co vidíš na tom mixbedu (kdy poznáš že je čas ho vyměnit) jak často ho měníš, na základě čeho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2018 18:14 - Re: antiA
Pomer som nikdy nemeral.Odhadom podľa toho ako to tečie v závislosti na tlaku v potrubí,tak by som povedal 1:1 - 1:3.Kedy ako.
RO pre lepší tlak púšťam hlavne v noci.
To čo píšeš,si buď zle prečítal alebo z môjho textu zle pochopil.
Neoplachujem ani pred spustením! Jednoducho nechávam bežať RO s restriktorom dáku dobu na začiatku aby sa odplavilo to čo sa cez membránu pri odstavenej RO pretlačí a čo vznikne za mixbedom.Takže odpoveď na tvoju druhú otázku - ano na dočistenie používam mixbed.
Na tvoju tretiu poznámku len toľko: Oplach ako taký cez oplachovací ventil(u mňa rozumej bez restriktora) robievam len cca raz za pol roka.
Na tvoju tretiu otázku:Aký zmysel by malo meranie výstupu ak nie na samom konci?!
Samotná membrána musí vydržať pri priemerných prevádzkových podmienkach 15-20 rokov.Ak by som vôbec neoplachoval a musel ju raz za život vymeniť,tak je mi to v podstate šum a fuk.Preto nevidím dáky hlbší zmysel oplachovania,kedže nikto nepreukázal na základe dákej štúdie,že by pri oplachovaní preukázateľne membrána vydržala čo ja viem dlhšie o ďalších 10-15 rokov.Podľa mňa je vec ako oplachovací ventil pre ľudí,čo je im za veľa odpojiť restriktor - zaplatíš si vlastne len za komfort pri užívaní RO.Tá doba ktorú ti má akože oplachovanie predlžiť vzhľadom k membráne nestojí za zmienku.
Ani predfiltre nemením každé 3 mesiace ako odporúčajú.
1.odporúča sa to len a len pre zisk z predaja
2.keď som ich menil,tak po rozobratí som sedimentačný nemal takmer zanesený(tu ale treba povedať,že nie všetci majú vodu ako ja)
3.jediné čo by som sám odporúčal meniť je carbon filter ;-)
Na kontrolu stavu mixbedu mám priehladnú patrónu.
Používanie RO si musí akvarista doladiť na konkrétne podmienky svojho vodovodu resp.na vodu ktorú používa.Niekto má vodu,že by sedimentačný menil i každé dva mesiace.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 06:02 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
A jaký máš poměr čistá vs. odpad? Víme že máš vstupní cca 300uS/cm a výstupní 0.
Za RO máš nějaké dočištění? (mixbed) měříš konduktivitu za RO nebo až za mixbedem?

Ono pokud máš poměr třeba 1:3 a horší k tomu říkáš že málo oplachuješ (pouze před spustenim cca 5min až hodinu) tak opak je pravdou. Protože membránu oplachuješ stále a šíleným množstvím vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2018 04:32 - Re: Maq
Kto už raz skúšal oplachovať vie aká tá voda z výstupu ide.Je to voda silne hrdzavá.Jednoducho oplachujem až dovtedy,kým sa mi tá voda na výstupe nejaví na oko ako čistá.Čiže nie hrdzavá.
Najviac sa znečistí membrána práve vtedy ak do nej neprichádza práve najčistejšia voda.Často je to po opravách vodovodu a pod.K horšiemu zanášaniu dochádza v jarnom a letnom období,kedy sa topí sneh či je voda znečistená blatom-prachom,iným sedimentom pri dažďoch a kedy je i viac zaťažený vodovod.
Vodu pre ryby odoberám až vtedy,keď mi inline monitor po opätovnom spustení ukazuje nulu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 23:46 Maq Re: Prašan
Abych Ti úplně rozuměl, co přesně myslíš tím "dostal čistý výstup"? Jak vlastně kontroluješ účinnost oplachu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 22:37 -
Aj keď je tam restriktor,tak sa v podstate počas chodu membrána sústavne oplachuje.Veľa tu robí vstupná voda.Ja oplachujem tak raz za pár mesiacov a výstup mám nulový. ;-)
Tu je potreba si odsledovať aké je zanesenie pri prvom oplachovaní a ako rýchlo sme schopný opláchnuť membránu na toľko aby zas tiekla ,,čistá,, voda.Preto nevidím zmysel v oplachovaní po činnosti.A už vôbec nie vtedy ak RO beží viac krát ako 1x týždenne.Práve včera som oplachoval po niekoľkomesačnom chode a trvalo mi to ani nie 1-2minuty,než som dostal čistý výstup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.02.2018 18:42 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: muťa
Reverzní osmóza typ OSMOTROL se po každém odběru vypláchne automaticky .Je to sice jiná vesnice,ale myslím si,že to má své opodstatnění na kvalitu permeatu a životnost membrány ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2018 18:38 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Prašan
Klidně ji po pracovním režimu neoplachuj. Je to věc každého stejně tak zuby. Ty si večer po celém dni taky nemyj, a myj si je jen ráno než někam vyrazíš

Blbé přirovnání ale jestli mohu tak to tak budu dále provozovat. Jsem pro oplach před, po a během pracovního režimu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 16:33 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Prašan
...aby se třeba očistila (opláchla) po té co několik hodin šlapala?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 16:10 - Re: antiA
Nevidm zmysel oplachovať po.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2018 12:22 Muž MirekSazava [71] Re: antiA
No tak tohle uz je jiná masinka :-) Já mám tu obyč za 13 stovek.
Díky pánové!!!
Závěr je tedy takový, že častým oplachem nemůžu nic zkazit. Minimálně před a po. A pokud budu doma při výrobě vody, klidně i na chvíli při filtraci.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49716x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=551