Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 30 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 10:53 vikino Re: Ivoš
Trocha som sa Vam zamiesal do diskusie... :-)
Nie je voda ako voda - to je stara pravda. Niekto proste RO nepotrebuje a s uspechom odchovava tercovce v 600uS vode a niekto ako ja sa bez RO alebo demikolony nezaobide, pritom mi tecie z vodovodu voda o vodivosti 470uS.
Proste neznamena, ze ked niekto s uspechom odchovava napr. skalara v "tvrdej" vode, ze to tak bude u kazdeho ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 10:43 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: prasan
No, jsem rád, že konečně uznáváš, že je problém ve vodě a ne v rukách...
Nejsem žádný začátečník, terče mám ale o jejich rozmnožování se nesnažím. To, jak má být voda teplá, jakou má mít kyselost, že je dobré přidávat rašelinové výluhy, vzduchovat, to ví každé dítě. Ale ve vodě s vodivostí takřka 500 mS a především s tak vysokou uhličitanovou tvrdostí nemám sebemenší šanci na odchov. Lámat se to začalo až když jsem mícháním vody srazil vodivost na nějakých 230 mS a uhličitanovou tvrdost na 3 dKH ale stále to ještě není ideální stav, potřebuju se dostat na 200mS a 1°dGH a to jaksi bez vody z RO nelze. Dovolím si zde ocitovat slova chovatele skalárů z Moravy od kterého jsem pro oživení krve koupil pár kousků: ...bez RO bych neudělal ani šupinku.
Takže toliko asi k tomu, zda je pro chov skalárů potřebná voda z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 09:28 vikino Re: prasan
prasan napsal: ...Tvrdá voda však bráni dobrému okysličeniu vajíčok...
Ja som myslel, ze je to koli osmotickemu tlaku v tvrdej vode, ale ked pises ze je to okyslicenim vody, rad si to necham vysvetlit ;-)
Mimochodom sme off topic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 09:05 - Re: Ivoš
Už trocha OT:
Bavím sa o vstupnej vode a o hodnotách v mojej 200 cca rok po založení.Samozrejme v akvárku je to po čase o niečom inom.Človek predsa dáva rybkám žrať,hodíš tam list či šišticu jelše(ano tá voda sa o niečo málinko zmení,no nie je to nič drastické) Vodu som dolieval vodovodnú, nijak neupravovanú.
Proti plesneniu pomáhajú vyluhy,to nie je novinka.Smelo budem tvrdiť,že odchovať skaláre je tak jednoduché ako odchovať ancíka či gupku.
Dôležité je vybrať si schopný pár(alebo nech sa nájde sám v skupinke),tento potom samostatne odloviť do inej nádrže a dobre kŕmiť.K výteru pomáha zmena teploty.Ak je ten pár naozaj ok,tak sa o ikry ani netreba starať.Rodičia to všetko zariadia.Ak nie tak ikrám treba zabezpečiť dobré prúdenie.
Pozerám,že máš terče a robí ti problém odchovať skaláre? Veď to musí ísť samé. stydim :-)

Skaláre sa dajú odchovať i v trvdej vode.Tvrdá voda však bráni dobrému okysličeniu vajíčok.Preto ti pravdepodobne kopec nedôjde.Teplotu drž na cca 28-29C, vyliahne sa viac a budeš mať väčšiu šancu na úspech.A vzhľadom na tú tvrdosť,nezabúdaj na riadne okysličenie.
A ak ti to ani takto nepôjde,tak už len potom tá mäkká voda či RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 08:44 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: prasan
Zajímavé, zvláště vemu-li v potaz, že od té doby, co ve vytíračce vodu změkčuju, se mi daří odchovat aspoň něco. Předtím veškeré snůšky od několika různých párů do 3. dne zbělely, případný vykulený plůdek uhynul během 1.dne života.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 07:06 - Re: Ivoš
Neviem aké skaláre chováš,ale tie moje sa za onej doby v pohode dali odchovať(nie len vytrieť) pri 15 dGH a 7 dKH.Čiže pri tom čo ti tečie z kohútika. ano ;-)
A to čo je obecne známe,nemusí stále platiť.A toto je vlastne i moja voda,kde sa mi liahnu napríklad LDA16.

PS: V rovnakej vode o ulicu ďalej môj kolega stále vo veľkom skaláre odchováva.Problém bude niekde inde a nie vo vode.Viď.téma rybicky.net/forum/3703…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 23:18 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: prasan
prasan napsal: Na vytieranie skalárov nepotrebuješ RO vodu. ano

Na vytírání opravdu ne. Ale na to, aby se z jiker něco vylíhlo a přežilo, tak to už opravdu ano, obzvláště, když mi z kohoutku teče voda o tvrdosti přes 14° dGH s uhličitanovou tvrdostí 7°dKH protože, jak je obecně známo, pane kolego, aby z jiker něco bylo, tak voda by měla mít tvrdost do 6°dGH a především uhličitanová tvrdost by měla být do 1°dKH ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2013 22:40 christ
Kdyz ho budu potrebovat, koupim v hornbachu klidne 3-4 kanistry na 25l a dam je do sklepa treba;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 22:38 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: christ
A není to škoda akvárka? Nebylo by lepší koupit třeba ve vinařských potřebách nějakou bečku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 22:32 christ Re: MichoCZ
To budu mit, ten zasobnik jsem myslel jako plus;) budu mit jako zasobarnu 96tku akvarko.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 22:26 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: christ
5 litrů je tak možná na jednu vytíračku. Já mám v zásobě barel 160 litrů. Sice z toho odebírám třeba ty dva měsíce, ale voda je v pořádku. Máš dvě docela velká akvárka. Určitě bys měl v zásobě držet víc vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 22:17 christ
No resim hlavne ten Relativne dobrej odpad vody, tech 1:4 by me vyhovovalo. Nemam zatim barak, pozenu to tudiz z vodovodu,u studny bych tech 1:10 neresil. Manzelka by se zblaznila mit osmozu v koupelne, ostatne jak uz tu nekdo psal;) tohle je pod drezem, bude jen jeden kohoutek navic v kuchyni, to bude muset zkousnout;)plus 5 litru porad v pohotovosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 22:10 Muž matlala [798] - RostlinyRe: christ
prý revoluční způsob výměny předfiltrů i s obalem, tohle mají malé RO úplně normálně. Osobně bych řek trošku drahé, ale zase zásobníček, design, "kvalita" od profi firmy :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 21:54 christ
Nemate nekdo zkusenosti s touhle osmozou pod drez? Libi se mi ten zasobnik a odpad jen 1:4. A filtry jen za cca 1200 komplet.

www.filtry-vodni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 20:47 - Re: Ivoš
Na vytieranie skalárov nepotrebuješ RO vodu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 20:17 vikino Re: threat
Membrany do serie znamena zapojit ich tak, ze odpadova voda z prvej membrany vstupuje do vstupu druhej membrany a vyvod permeatu (dobrej vody) z oboch membran ide do spolocnej spojky, z ktorej ide samozrejme uz len jeden vystup dobrej vody. Takto do serie je mozne zapojit viac membran. Na znizenie mnozstva odpadu uz pomozu aj dve membrany. Chce to dostatocny tlak vodovodnej siete aby pretlacilo obe membrany, ked tlak nie je, pomoze cerpadielko...

www.lecivaprotercovce.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 20:11 threat Re: vikino
Šlo by foto toho poskládání?Nebo nákres?Poměr mám 1/5,tak bych s tím něco provedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 19:50 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Marcel G
Já to zřejmě taky budu muset přehodnotit..jelikož Dennerle to má pro mě ve špatném poměru.GH to zvedá více,než KH..takže já abych se dostal na požadovaných 5KH,tak GH už je někde kolem 8..což už je zase moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2013 16:28 threat Re: Lulito
Osmózu mám v šachtě na WC a odpadní hadičku mám svedenou do nádržky na WC,když dělám 2x týdně vodu,tak zastavím přívod do nádržky,je hned vedle ventilu k osmóze,tak to není práce navíc.A když je vody víc,tak si odtéká pryč.Měl jsem tam rozdvojku,abych si zachytil trochu vody na zalévání,ale co po tom z vodou při čištění akvárka?-ta je určitě vhodnější pro kytky.
....Osmózu pouštím vždy odpoledne,když jsme doma celá rodina (3 lidi),tak toho tolik neproteče pryč:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 16:22 vikino Re: Lulito
Nejak moc... to ja sa chytam za hlavu, ked nameram pomer permeatu ku odpadu vacsi ako 1:2.
Ideal je u mna 1:1 v lete, teraz v zime je pomer 1:2.
Treba si spravne vyskladat osmozu z viacerych membran a odpad sa tak znizi. Ja mam osmozu s troma membranami GPD 50 zapojenych do serie...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 16:19 Žena Lulito [15] - CichlidyRe: MichoCZ
No takže osmóza je mi k ničemu. 480l bych vyplítvala jen tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.12.2013 16:19 vikino Re: Lulito
Nestaram sa o odpad, este to tak, starost navyse... nechavam odtekat do odpadu. Beriem to ako cenu za moju lenivost regenerovat demi kolonu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 16:03 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Lulito
Mám ji vedle v barelu. 200 litrů a nevím co s tím. Prý se s tím dá zalévat a nebo do záchodu na splachování, ale už se vidím s kýblem a zalévat po sobě záchod. Užitečně jsem ji použil snad akorát, když jsem testoval těsnost nově slepeného akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 15:52 Žena Lulito [15] - Cichlidy
Mám menší dotaz co ta zbylá voda?? Co s tim děláte??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 13:52 Muž ludvik [1082] – Kvalita vody z RO
Jsem si všiml, že u nás v trafice prodávají destilovanou vodu. Tak se po tom pídím a je to voda z RO. Ale co mě zaráží, tvrdí, že je to lepší, než klasická destilace. Může to být vůbec pravda?
Nejedná se mi o použití do akva. Jen mě to zajímá.

www.balena-pramenita-voda.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 13:42 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: MichoCZ
Barák nemám, bydlím v činžáku, RO bych musel mít v koupelně, kde se mimo manželky také často pohybují naše 3 sedmikilové kočky protože tam mají záchod. Všechny tyhle kočky milující vodu a čachtání se v ní, takže místo klasické misky vedle krmení jim k vodním radovánkám slouží zapékací mísa plná vody, která je položená ve vaně. No a teď si představ, že vedle ní bude nějaká nádoba na sběr vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 13:23 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Ivoš
No já nevím, ale pokud máš barák a nevadí ti někde uložený barel, tak je lepší do té osmózy investovat. Ročně to máš 1500 až 1800Kč a to je cena levnější osmózy. Mám na 130l Dennerle, ale mám malý tlak v řádu a dává reálně tak 70-80 litrů za den. Nechám ji dva dny běžet a mám vody na dva měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 13:05 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: prasan
Nemám, potřebuju jen na vytírání skalárů, do všech akvárií dolévám vodovodní. Moje celoroční spotřeba vody z RO nepřesáhne 500-600 l, kupovat litr za 3 kačky je pro mě rozhodně levnější i pohodlnější, obzvláště, když mám tuhle prodejnu cca 500 m od baráku;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 12:57 - Re: Ivoš
Ty doma nemáš? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2013 12:47 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Pražákům, těm je hej
Hleďme, co jsem vyšťoural:-)

www.morskeakvarium.cz/…
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2013 21:38 Muž alexejvesel [0]
zdravím....budu kupovat reverzní vodu od kohokoliv v jižních čechách...nejlépe v okolí čb...cenu si řekněte...nutně ji potřebuju a nemám na vybavení..a destilku kupovat se nevyplatí :/....tak, chcete-li někdo zhodnotit svůj vklad do osmózy tak se ozvěte :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 15:37 -
Konečne som spojazdnil tú moju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 13:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Marcel G
To už je na mne moc velká chemie. Já míchám permeát s vodovodní vodou na požadovanou tvrdost v jednotlivých akváriích, hnojí ryby a jediné, co bych chtěl ještě přidat, je trocha hořké soli... máme u nás děsně málo hořčíku a hodně vápníku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 12:05 Marcel G Re: Burik
Já jsem to jeden čas používal, a nemohu říct, že bych někdy řešil nějaké problémy. Pak jsem ale kvůli ceně přešel na prášky domácí výroby. Teď do demineralizované vody z RO přidávám jen trochu CaCO3 a MgSO4, tak abych měl tvrdost kolem 5°dGH a alkalitu kolem 3-5°dKH. Jenom ten CaCO3 (křída) je dost špatně rozpustný, takže se to s ním nesmí přehánět. Chemikálie jsem si nakoupil přes web, kde seženeš 1kg v potravinářské kvalitě (98%) za cca 50-100,- Kč. Ostatní živiny pak přidávám do akvárka s hnojivem (NPK, Fe + mikro). Nic víc není prakticky třeba do vody přidávat. Pro jistotu jsem to ještě konzultoval s chemiky a přírodovědci u nás na fakultě (nikdo v tom neviděl problém).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 10:59 Muž Burik [727] - Aquascaping
upravuje někdo vodu pomocí DENNERLE Osmose ReMineral+ ?
Nějaké zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 09:50 Muž matlala [798] - RostlinyRe: sasula
tak my máme koupelky dvě, ta dole je nepoužívaná, je tam bojler, skladiště chlastu a moje bečka a RO + přívod elektřiny z akvárku kolem vany, která se nepoužívá.

K tomu ještě do té vany přes kýbl odpouštím každý týden vodu.

:-D :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.10.2013 09:48 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
jj, přesně tak, nastaveno mám cca 5.5bar a při teplotě 8-15°C co teče ze studny v létě mě to udělá cca 250-300l/24h
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.10.2013 09:16 Muž sasula [274] Re: matlala
Tohle namontovat v koupelně, tak jsem bezdomovec... ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 08:20 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: matlala
Takže jsi tam přiřadil i čerpadlo, abys zvýšil tlak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 01:17 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
j, já bral tenkrát 80 a nakonec je z ní velkým upgradem tohle:
rybicky.net/k/osobni/14040.jpg

ty předfiltry z naší studny byli hned hotový + malý tlak 2bary
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 01:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: matlala
Já dostal oplachovací ventil v ceně... mám tu, co jsem posílal odkaz níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:51 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
jj, lepší je asi s oplachovacím ventilem, u mangaly jsme to tenkrát měl za příplatek 50,- a dal mi místo klasiky oplachovací s ventilem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: matlala
To je důležitá připomínka. Na to jsem nepomyslel, kohout musí být i na vstupu, aby uvnitř zůstala voda... no, možná bude přeci jen jednodušší umístit to vedle splachovadla.... Taky je důležité to pouštět, ať se nezanese membrána...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
jen bacha aby nevyschla membrána, radči bych tam na vstupy i výstupy přidal kohouty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:15 Muž rriki [818] - CichlidyRe: malyLibor
www.alibaba.com/…
A jak poznáš napodobeninu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:12 Muž rriki [818] - CichlidyRe: rriki
Originál Americkou pod 10000kč nekoupíš, můžeš napsat Suchánkovi, ten Ti to vysvětlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:11 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Burik
Přesně tak, jak jsi to napsal, to můžeš udělat. Jinak super nápad. Plánuji druhou osmozu domů, udělám to asi tak, jak píšeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:09 Muž rriki [818] - CichlidyRe: malyLibor
To se nepři vím ,kde je kupuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: rriki
Trošku omyl. Ale nebudu se s tebou přít. Co jsem mohl, to jsem napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2013 00:03 Muž rriki [818] - CichlidyRe: malyLibor
Všechny membrány jsou vyrobeny v Číně a je jedno jestli je to Vontron,AquaMedic,nebo Filmtec,patent je U.S.A.jsou velice kvalitní .Já jich v loni prodal 40 a ani jediná reklamace na špatnou membránu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [30] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49717x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=1451