Reverzní osmoza
to jde přenastavit jen šroubkem, bývá ukrytý pod plastovou krytkou. Já si nastavil malinko přes 6bar aby to dávalo za kratší čas, protože otec nesnese když ta osmoza jede prostě dlouho, což nechápe nikdo, snad jen on.
No nevím jak u Vás, ale třeba u nás v Prostějově vodárny na noc snižují tlak v soustavě ze 4 barů na 3 bary. A dělají to snad všechny vodárny v republice. Je to kvůli ztrátám vody na potrubí, páč hlavně ve větších městech je potrubí bůhvíjak staré a tudíž jsou jisté úniky do země. Praha má ztráty vody úniky do země několik desítek procent z celkového dodávaného množství do soustavy.
Jinak mě z osmózy s membránou 50GPD nateče 50 litrů při těch 4 barech za cca 6 hodin. A než nateče 50 litrů při sníženém tlaku na 3 bary tak to trvá celou noc, přesněji cca 8 hodin. Přídavné čerpadlo se hodí těm co mají svou studnu a mají kolísavý tlak v rozmezí 2 až 4 bary (u nás doma třeba). Přídavné čerpadlo udržuje stálý tlak např. na těch 4 barech aby to pěkně teklo, páč při 2 barech to už jen kape. Toš asi tak.
Mne stačí tak 50 litrů za týden
Záleží koľko tej vody vlastne potrebuješ.Ja mám pre moje hoby menšie požiadavky a RO 50 mi dá za noc 100-120L vody.Píšem za noc,výhodou je práve v noci silnejší tlak v systéme.
Jasne, to je slaby tlak a pri takom sa cerpadlo naozaj vyplati.
Ja len pisem z vlastnej skusenosti. U mna je tlak vyse 5 barov a ked som pouzival velku osmozu s troma cerpadlami, tak bolo pocut ako trpia - skripu, musel som im na vstupe znizovat tlak, aby boli ok.

Teraz mam osmozu bez cerpadiel ale s troma membranami a vydatnost daleko vyssia ako ked som mal cerpadla ...
Běžný tlak v domácnostech v ČR bývá tak maximálně 3 bary. A v takovém případě se čerpadlo rozhodně vyplatí.
Na 99% ti bude stačit 50GPD čerpadlo. Přečti si tento článek (oddíl "Pomocné čerpadlo"):
prirodni-akvarium.cz/… . Já sám mám reverzní osmózu s 80GPD membránou a 50GPD čerpadlem. Finta je totiž v tom, že 80GPD membrána ti při nízké teplotě a použití čerpadla vyprodukuje tak maximálně těch 50-60GPD upravené vody. Takže výkonnější čerpadlo prostě nemá smysl kupovat.
Zo Slovenka urcite objednavat nebudes, zvlast ked u Vas v CR mate daleko sirsi vyber a ovela lepsie ceny ako u nas...
Pokial mas dostatocny tlak a chces urychlit proces, tak ak to chapem spravne, chces viac vody za ten isty cas ako mas teraz. Pri dostatocnom tlaku Ti pumpa velmi nepomoze, skor by som povedal, ze este zbrzdi prietok vody, lebo pumpy nemaju "radi" na vstupe silny tlak, skor slaby, ved preto sa vlastne pumpy pouzivaju - pri slabom tlaku.
Ja by som skor odporucil dalsiu membranu zapojit do serie, pripadne aj dve a uvidis, ze vytaznost sa daleko zvisi.
Pozri sem
www.mangala.cz/… , zavolaj alebo napis majitelovi, je to myslim p. Ziman, velmi ochotny clovek, rad poradi a ked mu popises svoje poziadavky, navrhne riesenie za velmi dobry peniaz.

Starší reakce
1 19.06.2014 20:20 Mastr 
Takto som to vyriešil ja. Potrebujem tak 20-25 litrov osmotickej vody na týždeň. Takéto zapojenie vie vyprodukovať bez problémov aj 50 litrov. Jediným problémom bolo, že sa automatický vypínací ventil niekedy nevypol kvôli pozvoľnému klesaniu prietoku v dôsledku postupného uzatvárania plavákového ventilu v záchode. Riešenie bolo jednoduché. Hlavný ventil pre prívod vody do záchoda nechávam mierne pootvorený, aby sa tlaky na oboch stranách automatického vypínacieho ventilu po naplnení nádrže záchoda rýchlejšie vyrovnali. Bandaska je uzavretá a vzduch z nej uniká iba cez automatický odvzdušnovací ventil. V prípade, že plavákový ventil v bandaske zlyhá a nezastaví prítok vody, bandaska sa naplní maximálne po odvzdušnovací ventil.
Starší reakce
A když ho zavřeš, tak voda půjde přes membránu, ale on nebude zavřený na 100% ale zůstane tam malé místečko pro odpadní vodu. Někudy to odtéct musí

Cez restriktor ide odpadová voda,on v podstate spomaľuje prietok a zvišuje tlak na membránu.V odpojenom či otvorenom stave púšťa vodu ľahšie,čiže sa ona pri nedostatočnom tlaku nedostane cez membránu,ale tečie len okolo(oplachuje ju) a do odpadu.Restriktor je vlastne odpor na ceste odpadovej vody.Ak ho otvoríš,tak voda nepôjde reálne cez neho ale okolo neho.
dakujem za info ano z obrazku to je pekne vidiet len som nevedel naco sa pouziva ten restriktor ...ten restriktor je v podstate len obycajny bud je uzatvoreny alebo pre vyplach plne otvoreny ...
alebo aj ciastocne otvoreny pre priebezne vypustanie odpadovej vody ?
viz můj obrázek, z toho to musí být jasné i Italovi

Restriktor je obmedzovač prietoku aby ti mohlo pretlačiť vodu cez membránu.Na to je potreba určitý tlak a RO vlastne je tlakové zariadenie.Ak restriktor odpojíš alebo otvoríš(podľa toho aký konkrétna RO má),tak sa zas oplachuje membrána.Vtedy sa zníži tlak a voda len obteká okolo membrány.Na RO je jeden vstup a dva výstupy.Z jedného výstupu je filtrovaná voda a z druhého odpadová.Na výstupoch aj vstupe treba ventil.(inak to tečie stále)
Ventil tam všade je na to aby nevyschla membrána a tak sa nepoškodila.V RO musí byť stále voda.Takže ak RO nepoužívaš hadičky uzatvoríš.
k comu sa pouziva ten restriktor ? ta odpadova voda neodteka neustale ? ci to sa len raz za cas vypusti ? alebo ako to je ?
Buster pumpu pre bežné použitie nepotrebuje.Väčšina domácností ma tlak dostačujúci.

Kulový ventil pro napojení k vodě a ventil na výstupu,aby se dal okruh uzavřít a voda zůstala uvnitř kvůli vysýchání, restriktor pro oplach membrány, tlakoměr a v případě slabého tlaku také čerpadlo.
shopakva.sk/…
shopakva.sk/…
Odkazy ilustrační!
Já to mám zapojené takto třeba:
rozhodol som sa pre RO 50 ... je potrebne k tomu zakupit este niejake diely pre spustenie RO ? nemam zatial s tymto ziadne skusenosti tak preto sa informujem aby som objednal vsetko potrebne naraz pri jednom postovnom ...
Je jedno akú kúpiš,veď princíp je všade rovnaký.
aku reverznu osmozu by ste odporucili pre akvarium o velkosti cca 660 litrov ... ? zatial nemam taketo akva ale planujem.
Starší reakce
abych to nemusel počítat využil jsem nabídku autora těchto stránek a nechal si tam udělat toto:
www.labo.cz/… Voda je samozřejmě v pořádku, ale proti světlu se ve vodě vždy něco najde, co jde vidět. Zda za to může potrubí, kdo ví, doma mám v kuchyni filtr, ale v koupelně, odkud beru vodu do akvária ne, proto jí filtruji.
tak to by mě docela zajímal původ té vody,to asi nebude z vodovodního řadu...

...když si u sebe naliji čistou vodu do sklenice, někdy se nestačím divit, co v ní vše plave...
To jste ale měl zdůraznit už v příspěvku, ve kterém jste doporučoval vodovodní vodu "
alespoň filtrovat přes ty první dva-tři filtry, co jsou před membránou"...
Předpokládám, že takovou vodu nepoužíváte ke konzumaci bez patřičné úpravy, když do akva vám bez přefiltrování přijde "nevhodná"...?!
Za nás ostatní, co si (za těžké peníze) necháme vodovodní vodu upravovat tak, aby splňovala jisté normy, tvrdím, že žádné úpravy pomocí filtrace přes fitry před membránou nejsou potřeba.


Lepší něco než nic, když si u sebe naliji čistou vodu do sklenice, někdy se nestačím divit, co v ní vše plave. Po přefiltrování je voda bez viditelných částic. Tak alespoň já to tak aplikuji.
Mám za filtry "odbočku" s jehlovým ventilem a při výrobě destilky si rovnou přes ten jehlák pouštím do stejné výstupní hadičky neupravenou přefiltrovanou vodu a měřím vodivost, takže do akvária putuje již připravená voda, není třeba další nádrže či to hlídat a do akvárka ručně lít vodu z vodovodu v nějakém poměru.
...Ideálně smíchat (permeát) s normální vodou v jistém poměru, ale doporučuji, aby ta vodovodní voda alespoň přefiltrované přes ty první dva-tři filtry, co jsou před membránou...
Proč?
Voda z RO se jako taková použít nedá. Ideálně smíchat s normální vodou v jistém poměru, ale doporučuji, aby ta vodovodní voda alespoň přefiltrované přes ty první dva-tři filtry, co jsou před membránou.
www.tercovci.cz/…
www.aquapage.cz/… :
Míchání vody.
Naše voda o celkové tvrdosti - 15°dGH.
Mícháním s vodou destilovanou 0 GH chceme vodu o celkové tvrdosti 3°dGH.
15 3
3
0 12
Křížové pravidlo výsledek: pro získání vody o hodnotách 3°dGH potřebujeme smíchat 12 dílů vody s O GH (destilované) se 3 díly vody vodovodní o 15 GH.
Jěště jinak x -počet mililitrů vody výchozí
y -počet mililitrů vody destilované na 1000 ml vody žádané.
X = (3 x 1OOO) / 15,x = 200
y = 1000 - 200,y = 800
Výsledek na získání 1OOOml žádané vody 3°dGH potřebujeme smíchat 200ml vody vodovodní a 800ml vody destilované.
Dobry den
Chcem sa len informovat ohladom reverznej osmozy ... prefiltrovana voda sa do akva nalieva len cista alebo sa miesa este s niecim ? alebo obycajnou vodou ?
Starší reakce
No, mně to sice teče pomaleji, ale stačí mi to na moje akvárka. Ale je fakt, že mne to trochu zaskočilo, čekal jsem, že to poteče rychleji... ale dnes vidím, že jsou dny, kdy ji i vypnu... ale většinu čas je zaplá a kape

Tiež mám 50GPD.Napúšťam v noci, kedy mám v sieti väčší tlak.Za noc 50-60L,takže za 24hod. 100-120L
Ještě doplním, že dokud jsem používal vodu ze studny, tak mi za den nateklo cca 12-15 litrů (byl tam silně kolísavý tlak vody), teď z vodovodu nateče 25-30 l. RO mám tu nejobyčejnější 50GPD, funguje už od března 2011, zatím bez výměny filtrů nebo membrány.
Príklad správneho používania RO.

Po zakoupení RO jsem ji měl napojenou na vodu ze studny, tvrdost 36°dGH, vodivost přes 2.000 µS (konduktometr už mi to nechtěl měřit). Z RO mi tekl permeát tvrdost 0, vodivost 3-4µS. Po přepojení na vodovodní vodu s tvrdostí 11-14°dGH a vodivostí 1.000-1.500µS klesla vodivost permeátu na 0-1µS.
Starší reakce
mazec :/ nám tu teče čistá klíčava takže to dělá cca 12GH
17uS mám za po pár dnech v barelu. Ale to přisuzuju rozpuštěným plynům ze vzduchu. Čerstvě natočená má 10-11uS a to membrána dala zatím tak 500l, takže vyčerpaná nebude. Vstupní je asi 300uS s GH někde kolem 15.
V tvojom prípade by som použil 2-3 RO za sebou.No zas by si tie na začiatku musel relatívne často meniť.(filtre/membrány)Čo je pri takej vode asi dosť neekonomické.
Tu by bolo lepšie riešenie anex a katex.
my tu máme 18GH
Naštěstí nemnožím rybky ani jiné živočichy,kteří vyžadují nízkou vodivost.Takže mě vodivost,co vytlačím z RO netrápí
máme tu GH ještě vyšší..a nejsem sám..o pár metrů dál bydlí Davidek75 a má úplně stejné parametry vody.
Rozhodně lepší než ta moje studniční: PH 7.8 a GH přes 30. Vodivost nemám čím změřit.
Je to voda ze studně kopané ve vápenci (pomezí moravského krasu)
Buď rád,ja mám od začiatku 21uS.Kolko máš vstupnú vodu?
Ak myslíš,že voda s pH 7,4-7,6 a 12-14dGH je dobrá vstupná voda tak potom áno.
Přidat reakci
1 ...... [27] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50580x